Anna Malecha ul. Zakole 46/7 71-454 Szczecin Tel. 507309636 email: [email protected]

Szczecin, 12.09.2017

EKSPERTYZA ORNITOLOGICZNA

Ekspertyza ornitologiczna dotyczy budynków szkoły, pływalni oraz internatu wraz ze stołówką należących do Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach, ul. Siedlecka 6, 72-010. Prace terenowe prowadzono 8 września 2017 roku przy użyciu lornetki o parametrach 10x42. BUDYNEK PŁYWALNI ul. Siedlecka 6a, 72-010 Police Budynek posiada płaski stropodach z wieloma otworami wentylacyjnymi. Wszystkie otwory są dobrze zabezpieczone siatką uniemożliwiającą ptakom zasiedlenie tej części budynku. W kilku miejscach widoczne są ubytki w elewacji oraz struktury korzystne do zasiedlenia przez wróble (miejsca zaznaczone na zdjęciach kolorem czerwonym, fot. 1-6). Podczas oględzin obiektu nie stwierdzono jednak śladów gniazdowania, a jedynie ślady bytności ptaków na budynku w postaci niewielkiej ilości kału pozostawionego pod jednym z parapetów (fot 2). Zalecenia: Przed przystąpieniem do prac należy zablokować ptakom dostęp do wszelkich niezasiedlonych otworów, po uprzedniej kontroli w celu wykluczenia obecności w szczelinach/otworach poszczególnych gatunków. Mimo iż w większości z nich nie znaleziono śladów aktywności ptaków, nie można mieć absolutnej pewności, czy nie zostaną przez nie zajęte do czasu wykonywania prac zabezpieczających. Szczeliny należy zabezpieczyć np. poprzez zalepienie niezasiedlonych otworów pianka montażową, bądź siatką o oczkach do 1 cm. Aby uniknąć zasiedlenia tych miejsc przez ptaki w okresie lęgowym zalecam przeprowadzenie prac zabezpieczających do 10 marca. W ramach kompensacji za utracone siedlisko należy zawiesić 2 budki typu A dla wróbla na wysokości powyżej 2m. Ze względu na właściwości oraz trwałość zaleca się montaż skrzynek wykonanych z trocinobetonu gdyż w porównaniu z drewnianymi maja kilkukrotnie dłuższy okres eksploatacji i stwarzają najlepsze warunki bytowe. Po wykonaniu kompensacji co 5 lat należy przeprowadzić kontrolę stanu wszystkich skrzynek budek zawieszonych na budynku. W przypadku ich uszkodzenia należy je naprawić lub wymienić na nowe.

Fot. 1. Frontowa ściana pływalni. Kolorem czerwonym zaznaczono szczelinę pod parapetem okna.

Fot. 2. Szczelina pod parapetem okna ze śladami ptasich odchodów.

Fot. 3. Otwór w bocznej ściance wejścia; potencjalne miejsce gniazdowania ptaków.

Fot. 4. Ściana boczna obiektu z zaznaczoną szczeliną.

Fot. 5. . Ściana boczna obiektu z zaznaczoną szczeliną.

Fot. 6. Szczelina w bocznej ścianie obiektu.

BUDYNEK SZKOŁY ul. Siedlecka 6, 72-010 Police Ze względu na brak poddasza oraz płaski dach ilość dogodnych miejsc gniazdowania dla ptaków na budynku jest znacznie ograniczona. W kilku miejscach widoczne są ubytki w elewacji oraz struktury korzystne do zasiedlenia przez wróble (miejsca zaznaczone kolorem czerwonym i żółtym, fot. 7-11). W jednym z otworów widoczny jest materiał gniazdowy świadczący o przebywaniu ptaków w tych miejscach w sezonie lęgowym (fot.10,11). Pod zadaszonym wejściem do budynku szkoły od strony frontu (fot.8) znajduje się jedno gniazdo wróbla oraz pozostałość po kolejnym gnieździe (fot. 9). Zalecenia: W związku z tym, iż na inwentaryzowanym obiekcie znajdują się gniazda wróbla, na podstawie § 6 powyższego rozporządzenia oraz art. 52 ust. 1 Ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. z 2016 r., poz. 2134 z późn. zm.) w stosunku do dziko występujących zwierząt należących do gatunków objętych ochroną ścisłą lub częściową, w przypadku prowadzenia prac budowlanych należy uzyskać zgodę na odstępstwa od zakazu na poniższe czynności: umyślne uniemożliwienie dostępu do schronień oraz niszczenie trzech siedlisk będących obszarem rozrodu i wychowu młodych i odpoczynku wróbla. Zezwolenie na czynności podlegające zakazom w odniesieniu do chronionych gatunków zwierząt wydaje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie Po uzyskaniu zgody, przed rozpoczęciem prac remontowych należy zablokować ptakom dostęp do wszelkich otworów, po uprzedniej kontroli w celu wykluczenia obecności w szczelinach/otworach poszczególnych gatunków. Mimo iż nie znaleziono w nich śladów aktywności ptaków, nie można mieć absolutnej pewności, czy nie zostaną przez nie zajęte do czasu wykonywania prac zabezpieczających. Szczeliny należy zabezpieczyć np. poprzez zalepienie niezasiedlonych otworów pianka montażową, bądź siatką o oczkach do 1 cm. Aby uniknąć zasiedlenia tych miejsc przez ptaki w okresie lęgowym zalecam przeprowadzenie prac zabezpieczających do 10 marca. W ramach kompensacji za utracone siedlisko należy zawiesić 3 budki typu A dla wróbla na wysokości powyżej 2m. Ze względu na właściwości oraz trwałość zaleca się montaż skrzynek wykonanych z trocinobetonu gdyż w porównaniu z drewnianymi maja kilkukrotnie dłuższy okres eksploatacji i stwarzają najlepsze warunki bytowe. Po wykonaniu kompensacji co 5 lat należy przeprowadzić kontrolę stanu wszystkich skrzynek budek zawieszonych na budynku. W przypadku ich uszkodzenia należy je naprawić lub wymienić na nowe.

Fot. 7. Frontowa ściana budynku szkoły z zaznaczonymi otworami w elewacji.

Fot. 8. Wejście do budynku. Gniazda zlokalizowane są w daszku nad drzwiami wejściowymi

Fot. 9. Gniazda widoczne przy daszku nad wejściem do budynku.

Fot. 10. Ściana budynku szkoły z otworami dogodnymi do gniazdowania ptaków (zaznaczone na czerwono) oraz otwór z resztkami materiału gniazdowego (zaznaczone kolorem żółtym).

Fot. 11. Otwór z widocznym materiałem gniazdowym.

BUDYNEK INTERNATU ZE STOŁÓWKĄ ul. Siedlecka 6, 72-010 Police Ze względu na brak poddasza oraz płaski dach ilość dogodnych miejsc gniazdowania dla ptaków na budynku jest znacznie ograniczona. W kilku miejscach widoczne są ubytki w elewacji korzystne do zasiedlenia przez wróble (fot.12-15). Brak jest jednak śladów zasiedlenia szczelin przez ptaki. Zalecenia: Przed przystąpieniem do prac należy zablokować ptakom dostęp do wszelkich niezasiedlonych otworów, po uprzedniej kontroli w celu wykluczenia obecności w szczelinach/otworach poszczególnych gatunków. Mimo iż w większości z nich nie znaleziono śladów aktywności ptaków, nie można mieć absolutnej pewności, czy nie zostaną przez nie zajęte do czasu wykonywania prac zabezpieczających. Szczeliny należy zabezpieczyć np. poprzez zalepienie niezasiedlonych otworów pianka montażową, bądź siatką o oczkach do 1 cm. Aby uniknąć zasiedlenia tych miejsc przez ptaki w okresie lęgowym zalecam przeprowadzenie prac zabezpieczających do 10 marca. W ramach kompensacji za utracone siedlisko należy zawiesić 2 budki typu A dla wróbla na wysokości powyżej 2m. Ze względu na właściwości oraz trwałość zaleca się montaż skrzynek wykonanych z trocinobetonu gdyż w porównaniu z drewnianymi maja kilkukrotnie dłuższy okres eksploatacji oraz stwarzają najlepsze warunki bytowe. Po wykonaniu kompensacji co 5

lat należy przeprowadzić kontrolę stanu wszystkich skrzynek budek zawieszonych na budynku. W przypadku ich uszkodzenia należy je naprawić lub wymienić na nowe.

Fot. 12. Boczna ściana budynku internatu z widocznymi ubytkami w elewacji mogącymi stanowić miejsce gniazdowania ptaków.

Fot. 13. Ubytki w elewacji budynku internatu.

Fot. 14. Tylna ściana budynku internatu. Kolorem czerwonym zaznaczono otwory w ścianie, które należy zabezpieczyć przed rozpoczęciem remontu.

Fot. 15. Otwór w tylnej ścianie budynku internatu, który należy zabezpieczyć przed rozpoczęciem remontu.

DODATKOWE INFORMACJE W przypadku remontu łącznika oraz wejścia do Sali gimnastycznej zabezpieczyć należy również dwa otwory w tylnej ścianie budynku (zaznaczonej kolorem czerwonym na fot. 16, 17). W obu otworach widoczne są ślady odchodów gołębia Columba livia f. urbana. Przed przystąpieniem do prac należy zablokować ptakom dostęp do obu otworów, po uprzedniej kontroli w celu wykluczenia obecności w szczelinach/otworach poszczególnych gatunków. Mimo iż w większości z nich nie znaleziono śladów aktywności ptaków, nie można mieć absolutnej pewności, czy nie zostaną przez nie zajęte do czasu wykonywania prac zabezpieczających. Szczeliny należy zabezpieczyć np. poprzez zalepienie niezasiedlonych otworów pianka montażową, bądź siatką o oczkach do 1 cm. Aby uniknąć zasiedlenia tych miejsc przez ptaki w okresie lęgowym zalecam przeprowadzenie prac zabezpieczających do 10 marca.

Fot. 16. Rzut na budynki Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach. 1- budynek pływalni, 2- budynek szkoły, 3 - internat ze stołówką. Kolorem czerwonym zaznaczono ścianę przy sali gimnastycznej, w której widoczne są dwa ubytki.

Fot. 17. Tylna ściana budynku z dwoma otwarami.

Fot. 18. Otwory ze śladami odchodów gołębia miejskiego.