SYSTEMAMI PODTYNKOWYMI Z WYKORZYSTANIEM

OŚWIETLENIE SYSTEMAMI PODTYNKOWYMI Z WYKORZYSTANIEM www.teknosoluzioni.it Hotel Sul Bacino Massa Lombarda (RA) www.sulbacino.it PUSZEK DO MOCOWANIA...
Author: Iwona Świątek
0 downloads 3 Views 2MB Size
OŚWIETLENIE

SYSTEMAMI PODTYNKOWYMI Z WYKORZYSTANIEM www.teknosoluzioni.it

Hotel Sul Bacino Massa Lombarda (RA) www.sulbacino.it

PUSZEK DO MOCOWANIA OŚWIETLENIA PODTYNKOWEGO

w sufitach podwieszanych, bezpośrednio w ścianie czy konstrukcjach żelbetowych Nowy opatentowany system oświetleniowy, wyłączność firmy:

[email protected] - 48024 Massa Lombarda (RA) - Tel. +39 0545 971074 - Fax +39 0545 985273

http://www.teknosoluzioni.it

PUSZKA DO OŚWIETLENIA PODTYNKOWEGO:

• użyteczna w instalacji oświetlenia podtynkowego bezpośrednio w sufitach i murowanych ścianach jak i w konstrukcjach żelbetowych, • optymalny element zabezpieczenia tradycyjnych instalacji w przypadku montażu w sufitach podwieszanych, • prosty dla elektryka sposób instalacji, poprzez zastosowanie odpowiedniego systemu montażowego, • a w szczególności w domach mieszkalnych, jako nowa alternatywa w oświetleniu pomieszczeń.

DLACZEGO OŚWIETLENIE PODTYNKOWE?

Oświetlenie pomieszczeń we własnym domu systemami podtynkowymi stwarza nowe możliwości meblowania, a przez to zabawę światłem i skierowanie go w miejsca, których wartość chcemy szczególnie podkreślić. Światło wydzielane poprzez lampy dwubarwne, jest najbardziej zbliżone do światła słonecznego, dlatego też, ich prawidłowe rozmieszczenie i limitowana moc każdego pojedynczego punktu (maks.50W) pozwala światłu dotrzeć do każdego kąta pomieszczenia, bez prowokowania oślepiającego blasku pochodzącego z jednego tradycjonalnego punktu świetlnego.

Pierwszym widocznym rezultatem, który otrzymamy, będzie światło przypominające piękny słoneczny dzień, co bez dwóch zdań poprawi nasze samopoczucie i pozwoli nam poczuć się piękniejszymi. Piękniejszymi, dlatego że przy takim oświetleniu nasze włosy połyskują swoim blaskiem, że potrawy podane na talerzu są smaczniejsze, że nasze krany w łazience bardziej połyskują jak zazwyczaj, a podłoga wydaje się błyszczeć od czystości. Wszystko wydaje nam się lepsze. Pamiętajmy też o tym, że nielubiane przez nikogo żmudne czyszczenie żyrandoli pozostaje tylko wspomnieniem. Stwierdzenia te, nie podważają absolutnie roli, jaką spełniają systemy oświetlenia podtynkowego w budynkach handlowych, gdzie przeważały dotychczas w znacznej mierze w stosunku do budynków mieszkalnych z powodu braku odpowiednich systemów umożliwiających ich łatwą i bezpieczną instalację.

Rozmawiając o kosztach, w pierwszej chwili może wydawać się, że instalacja oświetlenia w systemie podtynkowym bynajmniej w fazie budowy jest droższa, lecz już w momencie montażu odpowiedniego oświetlenia, które ma bardzo akceptowalną cenę, suma naszych wydatków nie przekroczy w większości przypadków wartości tradycyjnego żyrandola.

ZUŻYCIE?

Tradycyjne lampy dwubarwne wytrzymują o 10% więcej niż normalne tradycyjne żarówki. Lampy dwubarwne ostatniej generacji, WYKONANE PRZY POMOCY LED, przy jednakowej wydajności, zużywają energii i nagrzewają się o 80% mniej, przy ich standardowej trwałości do 5000 godzin. Mniejsze zużycie energii umożliwiają nam także żarówki energooszczędne, które często mogą być wykorzystane w systemach oświetleń metodą podtynkową. Puszki do oświetlenia podtynkowego mogą pomieścić także: lampy na 220V z żarówkami dwubarwnymi GZ10-GU10 zasilanymi bezpośrednio bez pomocy transformatora. Teraz, dzięki puszkom podtynkowym i systemowi ich aplikacji, każdy instalator elektryk czy dekorator mogą poszczycić się tym nowym instrumentem w pracy, który z całą pewnością będzie bardzo doceniony przez ich klientów. Wynalazca puszki do oświetlenia podtynkowego 2

NA KORYTARZACH I KLATKACH SCHODOWYCH.

Generalnie, w małych wejściach i przedpokojach punkty świetlne podtynkowe są bardzo odpowiednie, gdyż mocne światło odbijające się na podłodze stwarza wrażenie większego lokalu, a w konsekwencji jest on mniej przytłaczający i dlatego też bardzo wskazane do oświetlania schodów. Nie ma nic tak zapierającego oddech, jak widok każdego pojedynczo oświetlonego stopnia na długości całych schodów. Stwarza to na każdym ogromne wrażenie: doradzamy, aby zainstalować w tym przypadku przynajmniej jedno światło na początku i na końcu sufitu nad schodami, a pozostawiając lekko zacieniony odcinek bezpośrednio nad schodami, spowodujemy że klatka schodowa stanie się optycznie niższa, a przez to mniej uciążliwa do pokonania. artykuł wykorzystany na tych zdjęciach: TEKPF03

W SKLEPACH I W BIURACH artykuły wykorzystane na tych zdjęciach: TEKPF05 i TEKPF06

artykuł wykorzystany na tych zdjęciach: TEKPF04 3

http://www.teknosoluzioni.it

W SALONIE

Zainstalowane we współpracy z systemem zmniejszania natężenia światła, w chwilach relaksu, systemy podtynkowe zapewnią nam bardzo racjonalny sposób oświetlenia naszego salonu. artykuł wykorzystany na tych zdjęciach: TEKPF03

W KUCHNI

Nie ma nic istotniejszego jak móc dobrze widzieć produkty spożywcze, które przygotowujemy. Zalecany jest rząd świateł nad płytą kuchenną, lub ewentualnie bezpośrednio nad stołem.

artykuł wykorzystany na tych zdjęciach: TEKPF04

artykuł wykorzystany na tych zdjęciach: TEKPF03

INNE POMIESZCZENIA

Oświetlenie podtynkowe idealnie wkomponuje się w charakterystykę tych lokali. W każdym lokalu w naszym domu możemy zamontować systemy oświetlenia podtynkowego, które pozwolą dobrać odpowiednie umieszczenie w zależności od naszych potrzeb. W pralni 4

W garażu

Na tarasach

articolo utilizzato in questa immagine: TEKPF03

W SYPIALNI

Jeżeli jesteście zwolennikami tego typu oświetlenia, systemy podtynkowe można zamontować też i tu: - jeden punkt po drugim umieszczone przed szafą oświetlą dokładnie wnętrze, a zapalone ponad szafkami nocnymi, mogą zastąpić abażury. Zamontowane w gęstym rzędzie nad oknem pozwolą czuć się jak o poranku nawet i wieczorową porą i zamontowane nad lustrem spełnią doskonale swoją funkcję. Zalecane jest użycie systemu regulacji oświetlenia nocnego.

W ŁAZIENKACH

Ile kosztuje nas nasza lśniąca łazienka? Począwszy od bardzo drogich baterii, poprzez płytki, elementy z porcelany pierwszego gatunku, a skończywszy na ciągłym czyszczeniu. Nie pomyśleliśmy o tym, że zainstalowanie jakiegoś podtynkowego oświetlenia mogłoby zmniejszyć nasz wysiłek, a oświetlony jednym punktem o niskim natężeniu prysznic wygląda nareszcie pięknie.

artykuł wykorzystany na tych zdjęciach: TEKPF03

W PODPIWNICZENIU LUB NA PODDASZU

artykuł wykorzystany na tych zdjęciach: TEKPF03

Niskie zazwyczaj tego typu pomieszczenia stwarzają nam wiele problemów w doborze odpowiedniego oświetlenia, które doczepione do sufitu, mogłoby stwarzać kłopoty w normalnym użytkowaniu. System oświetlenia podtynkowego rozwiązuje tego typu kłopoty. Porada: lepiej więcej, a o mniejszej mocy.

5

http://www.teknosoluzioni.it

Tego -

Instalacja oświetlenia podtynkowego przy użyciu puszki TEKPF03

typu puszki montowane są w następujących instalacjach: W sufitach i w ścianach zarówno murowanych jak i żelbetowych. Do punktów świetlnych małych i średnich (od 50 mm do 105 mm) średnicy. W przypadkach gdzie znana jest tylko przybliżona średnica punktu świetlnego do zainstalowania. Kiedy pokrywa tynku na cegle wynosi około 1 cm Kiedy instalacja w konstrukcji żelbetowej musi być wykonana w trakcie zalewania betonem. Gdzie możliwe jest zastosowanie specjalnego przyrządu do pozycjonowania.

SCATOLE DELLA GAMMA TEKPF03 TEKPF03/TA versione alta con porta trasformatore

TEKPF03 versione bassa

Imballo 30pz

Scatola portafaretto universale h 83 x l 200 x p137 mm per utilizzo nelle murature e cemento armato. (h 37xl 59xp 39)

Imballo 20pz

(h 47xl 59xp 39)

Scatola portafaretto con alloggio trasformatore: stesse funzioni della TEKPF03A con possibilità di inserire il trasformatore al suo interno. h 113 x l 360 x p137 mm

TEKPF03A versione alta

TEKPFAP/S Sistema applicativo per il posizionamento della scatola ad 1 cm. dal laterizio per il successivo intonaco.

Scatola portafaretto universale h 113 x l 200 x p137 mm per utilizzo nelle murature e cemento armato Imballo 30pz

(h 37xl 59xp 39)

Confezione unitaria

DESCRIZIONI DI COMPUTO METRICO Scatola portafaretto da incasso universale tipo Tekno Soluzioni art. TEKPF03, diametro foro adattabile da 50 mm a 103 mm, per alloggio faretti di illuminazione in soffitti o pareti di latero cemento. L'ALTEZZA di queste scatole ed il relativo volume interno puo' essere modificato incastrando il coperchio in diverse posizioni: normale e rialzato.

KILKA PRZYKŁADÓW OD NASZYCH INSTALATORÓW:

3. TYNKOWANIE 2. OPRAWIANIE

1. PZYCJONOWANIE 6

4. REZULTAT KOŃCOWY

TO SĄ OGÓLNE ZASADY INSTALACYJNE:

Ustalić rozmieszczenie punktów świetlnych podczas wykonywania instalacji elektrycznej.

Jeżeli chcemy zasilać grupy punktów z transformatora o niskim napięciu dla każdej z grup, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie, jeżeli pomieszczenia nie są zbyt duże, wyznaczyć punkt w którym zainstalowana zostanie puszka mieszcząca transformator, następnie wykonać linię zasilania o niskim napięciu używając sekcji przewodu 1 mm ² dla każdego punktu do 50 W, pamiętając o odległości nie przekraczającej 10 mt, łącząc maksymalnie 6 świateł 50 W do jednego włącznika. W sytuacjach takich należy używać puszki TEKPF03, tak jak w przypadku zasilania bezpośrednio prądem 220V, stosując energooszczędne żarówki typu Gu10. Jeżeli zdecydujemy zainstalować transformator wewnątrz puszki razem z naszym punktem świetlnym, optymalnym rozwiązaniem w pomieszczeniach dużych, tam gdzie nie ma miejsca na inne rozwiązanie, użyjmy puszki typu Tekpf03/T odpowiedniej do tego typu instalacji. Po uprzednim zamontowaniu puszki można wprowadzić do niej pojedynczy transformator, przed zamocowaniem punktu świetlnego. Jeżeli użyliśmy transformator o mocy 100 W, możemy od tej samej puszki odprowadzić krótką linię o niskim napięciu i zasilić następny punkt światła o mocy nie większej jak 50 W, który znajduje się w pobliżu w normalnej puszce Tekpf03. Pamiętajmy o zamknięciu pokrywy oddzielającej w puszce przestrzeń umieszczenia transformatora, od miejsca na żarówkę, tak aby wyprowadzić tylko przewody odpowiednimi wycięciami w pokrywie. Wybrać średnicę punktu świetlnego, który będziemy chcieli zainstalować. Znajdziecie bezpośrednio na naszej stronie internetowej filmy poświęcone instalacji przyciskając Play na stronie: www.teknosoluzioni.it/tecnico.html

W przypadku gdy jest ona jeszcze nieznana, należy wybrać zgodnie z wielkością pomieszczenia, lub zgodnie z upodobaniami klienta. W zależności od wybranej średnicy: mała, średnia, czy duża; w zależności od wyboru należy użyć Ø 63 do małych świateł, Ø 76 do średnich i Ø 96 do tych dużych. Duży wybór punktów świetlnych na rynku w tych rozmiarach, pozwoli nam na odłożenie momentu podjęcia ostatecznej decyzji do chwili zakończenia prac. Bazując na wybranej w następnym etapie średnicy światła, przyciąć puszkę zgodnie z naniesionymi oznaczeniami, używając do tego celu nożyc dla elektryka, lub może wykonamy to znacznie lepiej sekatorem ogrodowym. Wybrać wysokość puszki w zależności wysokości instalowanego punktu świetlnego. Zakupując puszkę o średnich wymiarach jaką jest model TEKPF03A; mamy możliwość, przy wykonaniu minimalnego ruchu pokrywy ku górze, otrzymać puszkę o 3 cm wyższą, co pozwoli nam na zainstalowanie punktu świetlnego o wysokości dochodzącej do 120 mm. Jeżeli natomiast mamy do instalacji małe punkty, lub przewidziane miejsce wymaga od nas użycia znacznie niższej wysokości puszki, możemy posłużyć się nowym standardem TEKPF03, w wersji już obniżonej.

Ta ostatnia przedstawiona wersja puszki obniżonej pozwala na instalowanie świateł od Ø 63, także w cegłach o grubości 8 cm + tynk. Wprawdzie, jeżeli chodzi o tego typu instalacje, sugerowane jest użycie puszki typu TEKPF04.

7

http://www.teknosoluzioni.it

INSTALOWANIE PUSZEK W MUROWANYCH ŚCIANACH I SUFITACH

Nowa puszka do oświetlenia podtynkowego rozwiąże problem często napotykany przez instalatorów elektrycznych. Często byli oni proszeni przez swoich klientów o instalacje świateł podtynkowych, nie posiadając podwieszanego sufitu, który ze względów formalnych obowiązujących przepisów budowlanych nie zawsze jest możliwy do wykonania z powodu ustalonych minimalnych wysokości lokalowych. Brak odpowiednich podzespołów, a przede wszystkim: • bardzo słaba dostępność elementów do wykonania oświetlenia podtynkowego o średnicy odpowiadającej wybranym światłom (odpowiadającym normą CE). • trudności, jakie napotykali wykonawcy budowlani, aby zainstalować w poprawny sposób, bez odpowiednich oznaczeń w odniesieniu do prac tynkowania, doprowadzając prawie za każdym razem decyzje instalatora w kierunku założenia każdego innego typu oświetlenia, oby nie było ono podtynkowe. Puszka do oświetlenia podtynkowego rozwiązuje tego typu problemy, a z pomocą odpowiedniego urządzenia do ich montażu, otwiera nowe możliwości przy pracy: Instalacja oświetlenia podtynkowego w prywatnych posesjach jako system alternatywny i zintegrowany z innymi ogólnie znanymi. • Wykorzystać puszkę podtynkową uniwersalną. • Oznaczyć pozycję punktów świetlnych w trakcie nanoszenia rozkładu instalacji elektrycznej, jeżeli jest to możliwe w środku pomiędzy belkami. • Wyznaczony do prac tynkarskich na budowie operator, wykonuje otwory w cegle jak najbardziej precyzyjnie jest to możliwe, aby nie komplikować prac tynkarskich. • Wybrać średnicę jak najbardziej zbliżoną do wielkości punktu świetlnego do zainstalowania i wyciąć puszkę zgodnie z istniejącymi szczelinami. Odciąć w całości stopki mocowania puszki, ponieważ przy tego typu montażu są one niepotrzebne. • Jeżeli jest to możliwe, ale absolutnie nie niezbędne, odsłonić otwory wentylacyjne znajdujące się w pokrywie puszki w celu lepszego rozejścia się wydzielanego ciepła, bezpośrednio przez sufit. • Umieścić puszkę w chwytaku pomocniczym i zablokować przekręcając sworzeń. • Opierając trójnóg na puszce dokręcić dokładnie śrubę blokującą. • Przy pomocy prowizorycznie umieszczonych trzech kołków w odpowiednich otworach, lub pala pozostałego po rusztowaniu, oprzeć puszkę o sufit utrzymując jej prawidłową pozycję.

8

• Charakterystyczny układ chwytaka pomocniczego pozwala na szybkie i precyzyjne umieszczenie puszki dokładnie 1 cm od powierzchni sufitu, pozostawiając miejsce na położenie tynku. • Wskazane jest i wygodne używanie nie jednego lecz kilku chwytaków jednocześnie. • Przymocować puszkę przy pomocy pianki poliuretanowej lub zaprawy szybkoschnącej, a po ich zaschnięciu odzyskać chwytaki tak, by posłużyły nam do następnych aplikacji. • Pianka poliuretanowa używana jest w minimalnych ilościach i najlepiej przy pomocy specjalnego pistoletu w celu uniknięcia jej nadmiernego wyciskania. • Pracownik, który poprzednio wykonywał otwory w suficie, przygotuje puszkę obrabiając ją wstępnie, do końcowego tynkowania.

INSTALOWANIE PUSZEK W SUFITACH I ŚCIANACH ŻELBETOWYCH

Interweniując z wyprzedzeniem w fazie projektowania budynków istnieje możliwość docelowego rozmieszczenia puszek oświetleniowych w konstrukcjach żelbetowych przed ich zalaniem; w sufitach nad schodami, lub w sufitach pomieszczeń, jeżeli są one wykonywane bezpośrednio w tej technologii. Należy używać, także w tym przypadku, puszki odpowiednio przyciętej pod wymaganą średnicę z odpowiednio przyciętymi nóżkami mocującymi.

Przy pomocy gwoździ przybić puszkę do rusztowania, w miejscu gdzie przewidziano instalację oświetlenia.

W chwili wykonywania wylewki, dokonywać ewentualnych uszczelnień w miejscach łączenia rurki z puszką w celu wyeliminowania wycieków cementu. Zwrócić szczególną uwagę w przypadku używania puszki o podwyższonym wymiarze, gdzie prawie zawsze należy uszczelniać silikonem miejsce na połączeniu korpusu puszki z jej pokrywą.

Odsunąć puszki od prętów zbrojeniowych i połączyć rurkami doprowadzającymi przewody zasilania.

Znajdziecie bezpośrednio na naszej stronie internetowej filmy poświęcone instalacji przyciskając Play na stronie: www.teknosoluzioni.it/tecnico.html

Po rozmontowaniu i usunięciu rusztowania odnaleźć otwór puszki pomiędzy dwoma gwoździami, które należy uciąć.

... czy wiedzieliście że, w przeszłości wykorzystywane kawałki rur, które w jakiś sposób zastępowały puszki instalacyjne, są wykonane z materiału łatwopalnego i nie

9

http://www.teknosoluzioni.it

SCATOLA PORTAFARETTO TEKPF04 Adatte per le installazioni nei controsoffitti di cartongesso, legno o qualsiasi altro materiale. Per faretti di PICCOLE o MEDIE DIMENSIONI (da 26 a 105 mm). Applicabili attraverso il foro per il faretto, ANCHE DOPO LA CHIUSURA DEL CONTROSOFFITTO. Sono disponibili in una numerosa gamma di modelli a singolo diametro a partire da 26 mm interno sino a 105 mm

Queste scatole sono caratterizzate dalla possibilità di inserire il corpo cilindrico all'interno del foro realizzato a misura

In questa fase è possibile inserire anche l'alloggio del trasformatore

per poi essere bloccate nel controsoffitto, incastrando dall'interno due corpi cavi destinati poi all'alloggio delle molle di ritenuta del faretto Il risultato sarà una scatola perfettamente assemblata in cui è stato predisposto anche l'ingresso dei tubi corrugati di alimentazione La scatola proteggerà così il faretto e il bordo del foro nel controsoffitto altrimenti facilmente soggetto ad abrasioni

Questo nuovissimo sistema, unico nel suo genere è esclusivo e brevettato da Tekno soluzioni srl. 10

PERCHE USARE LA SCATOLA PORTA FARETTO TEKPF04

SCATOLE DELLA GAMMA TEKPF04 Per faretti soprattutto di piccole dimensioni, per installazioni a muro e a pavimento ALLOGGIO TRASFORMATORE Per le installazioni a controsoffitto è disponibile anche l’alloggio del trasforamtore per alimentare il faretto. Lo stesso consiste nell’apposita scatola TEKPF04/T che passa anch’essa dal foro del faretto dal diametro 50 mm in sù , e deve essere inserita nel foro del controsoffitto con al suo interno il trasformatore prima di inserire il corpo cilindrico della scatola del faretto. E’ possibile in ogni momento effettuare l’operazione inversa per fare qualsiasi tipo di futura manutenzione al trasformatore e relativi collegamenti.

disponibili nei seguenti diametri: articolo

dimensioni H x L x P (mm)

TEKPF04/26

29

26

76 x 71 x 31

TEKPF04/31

34

31

76 x 76 x 36

TEKPF04/38

41

38

76 x 83 x 43

TEKPF04/44

47

44

76 x 89 x 49

TEKPF04/50

54

50

76 x 108 x 56

TEKPF04/57

60

57

76 x 120 x 62

TEKPF04/63

67

63

100 x 127 x 69

TEKPF04/70

74

70

110 x 134 x 76

TEKPF04/76

80

76

110 x 140 x 82

TEKPF04/83

86

83

110 x 146 x 88

TEKPF04/89

93

89

110 x 153 x 95

TEKPF04/96

99

96

130 x 159 x 101

109

105

130 x 169 x 111

54

50

TEKPF04/105

TEKPF04/T

Ø foratura Ø interno (mm) (mm)

TEKPF04/T

152 x 52 x 52 Pezzi per imballo nr. 20

TEKPF04 GRILL/105 (per tutte le scatole fino a 100 mm)

In alcune situazioni, soprattutto nelle installazioni dei faretti a pavimento, potrebbe essere necessario incassare lo spessore del faretto a filo pavimento per evitare dI inciampare. Per fare questo è utilizzabile una porzione della griglia accessoria TEKPF04 GRILL/105.

La stessa permette che il faretto sia appoggiato 5 mm al di sotto del livello finito, nascondendo così il suo spessore a filo pavimento.

11

http://www.teknosoluzioni.it

Rozwiązanie uniwersalne dla instalacji oświetlenia podtynkowego o małym, średnim i dużym wymiarze w sytuacji kiedy nieznany jest wymiar docelowy w momencie rozpoczęcia prac.

Nowe puszki do oświetlenia podtynkowego tekpf05 i tekpf06 są idealnym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy mamy przygotować w różnego rodzaju strukturach zainstalowanie w przyszłości oświetlenia podtynkowego:

Tekpf05 do Ø 15 cm i

Tekpf06 do Ø 24 cm

z identycznymi parametrami funkcyjnymi, a jedyną istniejącą różnicą jest ich wymiar zewnętrzny.

SCATOLA PORTAFARETTO TEKPF05 Per faretti di MEDIE DIMENSIONI (sino a 150 mm di foro), a basso consumo, ad alogenuri metallici e anche casse HI-FI.

TEKPF 05

versione senza porta trasformatore Per faretti di diametro: ≤ 150 mm Dimensioni: h 135 x l 190 x p 280 Peso singolo pz: 390 gr. Pezzi per imballo: n. 10

TEKPF 05

versione con porta trasformatore Per faretti di diametro: ≤ 150 mm Dimensioni: h 135 x l 540 x p 280 Peso singolo pz: 1090 gr. Pezzi per imballo n.: 10

Per l'utilizzo a diametri inferiori di 150 mm, rotondi o quadrati, è possibile inserire le seguenti GRIGLIE UNIVERSALI che possono essere tagliate al diametro o lato occorrente e rasate a filo intonaco

TEKPF GRILL05 R

TEKPF GRILL05 S

Per faretti di diametro: da 17 a 145 mm Dimensioni: h 7 x Ø 150 Peso singolo pz: 59 gr. Pezzi per imballo n.: 10

Per faretti di lato: da 18 a 98 mm Dimensioni: h 7 x Ø 150 Peso singolo pz: 60 gr. Pezzi per imballo n.: 10

accessorio universale per faretti rotondi

12

accessorio universale per faretti quadrati

SCATOLA PORTAFARETTO TEKPF06 Per faretti di GRANDI DIMENSIONI (5/210 mm o sino a 240 mm), a basso consumo, ad alogenuri metallici e anche casse HI-FI.

TEKPF06

TEKPF06T

Per faretti di diametro: ≤ 210 mm Dimensioni: h 140 x l 300 x p 360 mm Peso singolo pz: 700 gr Pezzi per imballo n.: 5

Per faretti di diametro: ≤ 210 mm Dimensioni: h 140 x l 650 x p 360 mm Peso singolo pz: 1300 gr Pezzi per imballo n.: 5

Versione senza porta trasformatore

Versione con porta trasformatore

Per l'utilizzo a diametri inferiori di 210 mm, rotondi o quadrati, è possibile inserire le seguenti GRIGLIE UNIVERSALI che possono essere tagliate al diametro o lato occorrente e rasate a filo intonaco

TEKPF GRILL06 R

TEKPF GRILL06 S

Per faretti di diametro: da 17 a 194 mm Dimensioni: h 7 x Ø 205 Peso singolo pz: 122 gr. Pezzi per imballo n.: 10

Per faretti di lato: da 20 a 140 mm Dimensioni: h 7 x Ø 205 Peso singolo pz: 124 gr. Pezzi per imballo n.: 10

accessorio universale per faretti rotondi

Per l'utilizzo di fari di diametro superiore a 210 mm sono disponibili i seguenti articoli:

accessorio universale per faretti quadrati

230 mm

TEKPF06/220 (per rispettivi fari di diametro 220 mm)

240 mm

TEKPF06/230 (per rispettivi fari di diametro 230 mm)

250 mm

TEKPF06/240 (per rispettivi fari di diametro 240 mm)

UNIVERSALITÀ DEI DIAMETRI La griglia è composta da una serie di anelli concentrici che possono essere asportati tramite un preventivo taglio con normali forbici da elettricista, consentendo così l’originarsi di un foro a diametro o lato variabile con incremento di 0,7 mm. che può variare nella fascia di misure indicate. La restante porzione di griglia non asportata può essere facilmente ricoperta dal normale stucco di finitura, nascondendosi così completamente e lasciando aperto un foro perfetto e della misura necessaria.

Lo scopo di questo nuovissimo sistema, esclusivo di Tekno Soluzioni srl, è quello di risolvere tutti i problemi legati all’installazione della scatola prima dell’esecuzione in qualsiasi struttura, anche nei controsoffitti: infatti le nostre nuove scatole portafaretto TEKPF06, 05 e 04, nonostante le dimensioni,

PASSANO DAL FORO DEL FARETTO e possono così essere installate DOPO la chiusura del controsoffitto, quando si conoscerà il diametro e la posizione dei faretti da installare. 13

http://www.teknosoluzioni.it

Metodo di applicazione per le scatole portafaretto TEKPF05 e TEKPF06 nel CEMENTO ARMATO Entrambe le scatole possono essere installate nel CEMENTO ARMATO nella fase preventiva di costruzione dell’edificio,

nella muratura e applicate successivamente durante l’esecuzione dell’impianto elettrico, o nel cartongesso addirittura quando lo stesso è già stato eseguito e perciò chiuso senza nessuna predisposizione al suo interno; e tutto ciò quando ancora non si conosce che tipo o forma di faretto sarà poi scelto o installato. Tali scatole sono idonee per tutti i tipi di faretti a foro rotondo da 2 cm a 150 cm di diametro e a foro quadrato da 2 cm a 14 cm , quindi coprono il 90% dei faretti utilizzati sul mercato. Esse si costituiscono con un contenitore robusto con un foro di diametro 150mm, in cui SUCCESSIVAMENTE quando l’edificio è già ultimato, vi può essere applicata una griglia di compensazione a foro rotondo o quadrato. Tale griglia è composta da una serie di anelli concentrici che possono essere asportati tramite un preventivo taglio con normali forbici da elettricista, consentendo così l’originarsi di un foro a diametro o lato variabile con incremento di 0,7 mm. che può variare nella fascia di misure su indicate.

La restante porzione di griglia non asportata può essere facilmente ricoperta dal normale stucco di finitura , nascondendosi così completamente e lasciando aperto un foro perfetto e della misura necessaria.

14

Le scatole dispongono di un volume interno molto capiente consentendo un’ottima dissipazione del calore anche per uso prolungato del corpo illuminante installato e inoltre consente la possibilità di intervenire nel tempo anche sostituendo il faretto con un altro modello di un altro diametro o di un’altra forma, purchè non eccedente il diametro della griglia utilizzata relativamente al modello 05 o 06.

Le scatole TEKPF05 e TEKPF06 esistono anche in versione con porta trasformatore,

e perciò equipaggiate di un capiente contenitore a lato, con sportellino di separazione fra camera faro e camera trasformatore,

ove possono trovare ampiamente posto i collegamenti elettrici e il trasformatore se necessario per l’alimentazione del faretto, anche di grandi dimensioni. (misura massima consentita:

L’utilizzo di questo prodotto consente perciò la miglior tipologia di predisposizione per futura installazione di faretti da incasso di tutti i tipi , per tipologia, per durata nel tempo, per costo contenuto, ESISTENTE SUL MERCATO.

Permettendo la realizzazione di un lavoro finalmente a regola d’arte e con la massima flessibilità di utilizzo. 15

http://www.teknosoluzioni.it

Ecco come funziona nel cemento armato Inchiodare la scatola alla cassaforma di armatura, nel punto ove sarà posizionato il faretto da installare.

Assicurare ulteriormente la scatola ai ferri di armatura, anche legandola e facendo passare il filo metallico dai forellini appositamente predisposti a lato della scatola. Se questa operazione è eseguita in un certo modo si possono anche evitare i chiodi di fissaggio sulla tavola di legno.

Aprire il foro di ingresso (da non dimenticare) del tubo corrugato di alimentazione ed inserire lo stesso posizionandolo in modo tale che sia ben fermo, anche legandolo ai ferri di armatura.

Attendere la colata di calcestruzzo, e successivamente al disarmo ci ritroveremo il foro della scatola nel soffitto appena realizzato.

Successivamente, o quando sarà necessario, potremo applicare le griglie di compensazione decidendo foro e forma del faretto da installare e tagliando la griglia nella misura prevista.

Una successiva rasatura con normale stucco da cartongesso consentirà di nascondere la parte di griglia non asportata , lasciando così spazio al perfetto foro necessario.

16

Nella muratura Murare la scatola a filo laterizio lasciando sporgente il solo bordino che successivamente si troverà a filo intonaco

Eseguire le stesse operazioni indicate per il cemento armato, per quanto riguarda il posizionamento del tubo e applicazione successiva della griglia.

Nel controsoffitto di cartongesso o altro materiale La caratteristica principale delle scatole TEKPF05 e TEKPF06 che le contraddistingue da qualsiasi prodotto esistente ora sul mercato E’ LA POSSIBILITA’ DI ESSERE INSTALLATE ANCHE QUANDO IL CONTROSOFFITTO E’ GIA’ STATO REALIZZATO. Infatti, al di là dell’utilità quando si deve realizzare l’installazione di un faro nella muratura ove occorre necessariamente una scatola da incasso, è risaputo che l’installazione di un faretto nel controsoffitto sarebbe certamente a “regola d’arte” se tutta l’apparecchiatura compreso l’alimentatore, fosse contenuta in una scatola di protezione; la polvere ed il soffocamento dalla lana di vetro (quando esistente) causa un surriscaldamento del corpo illuminante e della lampadina provocandone invecchiamento e durata perciò limitata. Lo stato della tecnica precedente alla nostra idea prevedeva al limite l’utilizzo di scatole che comunque non passavano dal foro, ovvero che potevano essere installate mano a mano solo durante l’esecuzione del controsoffitto. In pratica sul cantiere spesso non si sa esattamente dove si devono installare i faretti e nemmeno se ne conoscono a priori i diametri. Inoltre molto spesso l’operatore che esegue il cartongesso lavora in assenza dell’elettricista, con conseguente difficoltà in una operazione che, se da eseguirsi prima della chiusura del controsoffitto, necessita della continua collaborazione fra due figure professionali, ed ecco perciò la nostra proposta: 17

Metodo di applicazione per le scatole portafaretto TEKPF05 e TEKPF06 nel CARTONGESSO

A controsoffitto installato eseguire il foro

Aprire in due la scatola dedicata al corpo illuminante

Assemblare anche il vano porta trasformatore

Inserire l’alimentatore già preventivamente collegato

Assemblare la scatola dedicata all'alimentatore

Inserire la scatola nel foro e riporla a lato

Inserire i semigusci uno alla volta riponendoli a lato

All’interno del foro assemblare i due semigusci

Posizionare la scatola in prossimità del foro e controllare lo sportellino di chiusura trasformatore

Inserire poi successivamente il faro

che sarà così comodamente alloggiato

Fissare la scatola con normali viti da cartongesso in corrispodenza dei riferimenti a bordo scatola

protetto dalla polvere, ma soprattutto dalla lana di vetro di isolamento quando presente

UNIVERSALITÀ DEI DIAMETRI

È possibile rendere le scatole universali, per tutti i diametri inferiori a 15 cm. (se installato la TEKPF05) e 21 cm (se installato la TEKPF06), con l’apposita GRIGLIA DI COMPENSAZIONE (descritta nelle precedenti pagine).

La griglia può essere rasata dal normale stucco del cartongessista e nascondere così una sequenza di numerosi diametri concentrici, ANCHE QUADRATI. In qualsiasi momento, perciò senza sapere a priori il diametro necessario, l’elettricista può tagliare la griglia ed ottenere il foro perfettamente a misura con il faro che ha deciso di installare. Tale sistema è così assolutamente UNIVERSALE e adatto come soluzione di predisposizione punto faro da incasso nel controsoffitto, PER OGNI TIPO DI FARO IN COMMERCIO: in quanto la griglia universale può essere stuccata e rasata e perciò nascosta, dopo al taglio, nel soffitto. 18

N.B. - TEKPF06 è disponibile a richiesta anche nei diametri 220 - 230 - 240 mm

http://www.teknosoluzioni.it

SISTEMA DI ILLUMINAZIONE COMPONIBILE

CON RECUPERO DI CALORE

Come già relazionato nei modelli di scatole Tekpf05 e Tekpf06 è possibile disporre la versione CON alloggio del trasformatore. Tale alloggio è predisposto per essere ulteriormente allungato con molteplici unità sino a dare luogo ad un vero e proprio sistema di illuminazione orizzontale, componibile, equidistanziato; facilitando notevolmente le operazioni di impostazione dell’impianto di illuminazione. Questo utilizzando il numero necessario di articoli TEKPFT (uno ogni 33 cm.). TEKPFT Ciò origina la possibilità di effettuare la Ventilazione del sistema di illuminazione componibile accessorio universale CON IL RECUPERO DEL CALORE dissipato dalle lampade, utilizzato così nell’ambiente sotto forma di riscaldamento. Per la prima volta è stato studiato un sistema che permette di effettuare contemporaneamente queste due importanti cose che allungheranno così la vita dei componenti di illuminazione, ridurranno il rischio di surriscaldamento e incendio e RECUPERERANNO IL CALORE EMMESSO DALLE LAMPADE nell’ambiente stesso di utilizzo, approntando una importante e non trascurabile fonte di recupero con risparmio energetico. Posizionando ad una delle due estremità del sistema di ventilazione un aspiratore, otterremo un flusso d’aria proveniente dall’ambiente che attraverserà il sistema di illuminazione opportunamente realizzato con l’ausilio della sequenza di TEKPFT, raffreddando lampade, faretti e trasformatori eventuali e fuoriuscendo dall’altra estremità restituendo il calore raccolto NELL’AMBIENTE DI UTILIZZO.

Dimensioni: h 140 x l 390 x p 130 Peso singolo pz: 700 gr. Pezzi per imballo n.: 10

Il posizionamento dell’unità ventilante (con filtro in ingresso) e della griglia di uscita dell’aria trattata, avviene nelle stesse due scatole TEKPF06 o TEKPF05 poste alle estremità che saranno così utilizzate non come portafaretti ma come porta componenti dell’impianto di ventilazione con recupero di calore. Nella scatola ove vi è la griglia di uscita vi può essere un apposito commutatore di flusso che può dirottare l’aria calda all’esterno dell’edificio attraverso la tubazione predisposta, questo per L’UTILIZZO STAGIONALE ESTIVO. Consentendo così di non caricare ulteriormente l’impianto di climatizzazione con il calore dissipato dai corpi illuminanti e introducendo così , anche in questo caso, una importante e non trascurabile fonte di recupero con risparmio energetico.

Questo nuovissimo sistema, unico nel suo genere è esclusivo e brevettato da Tekno soluzioni srl. Per ulteriori informazioni contattateci ai nostri recapiti 19

CARATTERISTICHE TECNOLOGICHE comuni a tutti i prodotti MATERIALE COMUNEMENTE USATO: - Polipropilene, caricato vetro al 30% Classe “HB” (glow wire 650°C), colore bianco, temperatura di esercizio sino 120°c DISPONIBILE ANCHE A RICHIESTA: - Polipropilene, caricato vetro al 30% Classe “HB” (glow wire 850°C), colore bianco, - Nylon 6, caricato vetro al 30% Classe “VO” (glow wire 960°C), colore bianco, temperatura di esercizio sino 130°c

A richiesta le scatole si possono trattare con applicazione REI, per installazioni in luoghi ove occorra una particolare resistenza al fuoco

LE ORIGINI DELLA SCATOLA PORTA FARETTO Le scatole portafaretto sono state tutte inventate da un installatore di impianti elettrici, che con l'esperienza del suo lavoro quotidiano si è accorto della lacuna pratica e normativa che esisteva nel campo dell'installazione di faretti da incasso. Lo studio e la sperimentazione dei minimi particolari, con l'esperienza pratica del cantiere, ha portato alla realizzazione di questa gamma prodotti protetti da numerosi brevetti internazionali e usati ora da milioni di persone in tutto il mondo.

Vuoi essere una di loro?

ECCO LA NOSTRA RETE COMMERCIALE

1998

1998

FRANCIA:

ARIC

www.aric-sa.com PORTOGALLO:

ISACTEX

www.hotfrog.pt/Empresas/ Isactex-Comercio-de-Aparelhosde-Precis-o-Lda SLOVENIA: DIMCO

TRADE

www.dimco-svetila.si

REPUBBLICA CECA: A-LIGHT

www.a-light.cz

CIPRO: PETROS

PIEROS

www.petrospieros.com

DIMCO

www.dimco.eu

La scatola portafaretto è distribuita in tutto il mondo tramite concessionari ed agenti. Contattateci e vi diremo il modo più semplice ed economico per reperire i nostri prodotti.

NIGERIA:

TRADEX PRO LIMITED www.argstudio.com UNGHERIA:

POLONIA:

TEKNO SOLUZIONI s.r.l. 48024 Massa Lombarda (RA) ITALIA Via Martiri della Libertà, 69 Tel. 0545.971074 - Fax 0545.985273 [email protected]

www.teknosoluzioni.it

Suggest Documents