Symulator tabletu z systemem Windows 8

Symulator tabletu z systemem Windows 8. Witam w mojej kolejnej publikacji, tym razem dowiesz się: - Jak uruchomić symulator tabletu z w pełni funkcjon...
0 downloads 1 Views 897KB Size
Symulator tabletu z systemem Windows 8. Witam w mojej kolejnej publikacji, tym razem dowiesz się: - Jak uruchomić symulator tabletu z w pełni funkcjonalnym systemem operacyjnym Windows 8; - Jak wykorzystać dostępne w nim funkcjonalności; - Jak przetestować na nim swoją aplikację Windows Store App Zanim w ogóle przejdziemy do meritum sprawy musimy zastanowić się po co nam w ogóle taki symulator tabletu? Otóż jak pewnie wiecie, nowy interfejs w systemie Windows 8 został stworzony głównie z myślą o dotyku a co za tym idzie – na urządzenia z ekranem dotykowym. A co jest najbardziej powszechnym urządzeniem z ekranem dotykowym? Oczywiście tablet. Programiści Windows Phone, którzy nie posiadają telefonu z tym systemem mają do dyspozycji symulator tegoż urządzenia tak samo więc Microsoft pomyślał o programistach, którzy będą chcieli tworzyć aplikacje dla ich nowego systemu operacyjnego pod urządzenia dotykowe ale nie będą takiego posiadać. Z tego też powodu udostępnił symulator takiego urządzenia. Przed uruchomieniem naszego wirtualnego tabletu musimy go oczywiście najpierw odszukać. Niestety wyszukiwarka w Windows 8 tego nie umożliwia i jesteśmy zmuszeni zrobić to ręcznie.

Jeśli Visual Studio jest zainstalowane na partycji C:\ to znajduje się on pod taką ścieżką: C:\Program Files (x86)\Common Files\Microsoft Shared\Windows Simulator\11.0 Powyższą ścieżkę można zapisać sobie w jakimś pliku najlepiej na pulpicie, ponieważ po wklejeniu jej do systemowej wyszukiwarki pokaże ona nam od razu folder 11.0 przez co oszczędzimy sobie czas, w którym musielibyśmy „przeklikać” się przez wszystkie katalogi.

Kiedy odpalimy sobie symulator na naszym ekranie pojawi się nam tablet z pełnym system operacyjnym Windows 8 i konfiguracją taką jak na naszym komputerze sobie wcześniej ustaliliśmy:

Omówimy teraz poszczególne funkcje znajdujące się na „panelu zarządzania” naszego tabletu: Głownym takim przyciskiem jest oczywiście logo Windows, które dosyć rzuca się w oczy – umożliwia nam one przełączanie się pomiędzy menu start a innymi aplikacjami np. pulpitem (tak, pulpit w Windows 8 też jest traktowany jako osobna aplikacja). Zajmijmy się teraz tymi bardziej szczegółowymi opcjami tabletu: z prawej strony widzimy panel zarządzania, o którym wspomniałem wcześniej – pierwszy przycisk z samej góry ma chyba oczywiste znaczenie – minimalizuje nasz tablet do paska zadań, drugi to pineznka – jak możemy się domyślić umożliwia nam ona użycie takiej magii, że nasz tablet jest zawsze na wierzchu bez względu na to, co włączymy (wykluczając oczywiście aplikacje Modern UI). Kolejno widzimy strzałkę i rączkę. Te dwie opcje umożliwiają nam na przełączanie się pomiędzy dotykiem a myszką – analogiczne: Strzałka – myszka Rączka – dotyk Po włączeniu opcji dotyku możemy posługiwać się tabletem dokładnie w taki sposób jakby on faktycznie nim był. Spróbujmy sobie dla przykładu uruchomić jakąś aplikację, np. wiadomość, przełączyć się ponownie do menu start i smagnąć „palcem” od lewej do prawej strony a nasza aplikacja pojawi się na ekranie.

Następna opcja, jaka widzimy umożliwia nam „scrollowanie” Menu Start. Aby skorzystać z tej opcji wystarczy przycisnąć lewy przycisk myszy i użyć scrolla w dół lub w górę w zależności w jaki sposób chcemy ustawić obraz.

W tym momencie mamy możliwość chociażby zmiany nazw grupy dla danego obszaru aplikacji. Możemy to zrobić ponownie wybierając opcję dotyku (rączkę) z menu lub myszki (strzałkę).

Kolejna opcja jaką widzimy to „rotation touch mode”. W tym momencie możemy obracać aplikacje, które to umożliwiają. Można to bardzo fajnie zobaczyć na wbudowanej aplikacji „mapy”. Kolejne dwie opcje umożliwiają nam obracanie całego tabletu w sposób podobny jakbyśmy go po prostu trzymali na kolanach. Następnie widzimy opcję oznaczoną jako mały monitor. Służy ona jak można się domyśleć do zmiany rozdzielczości. Możemy tam oznaczyć rozdzielczość dostępną nawet na 27” ekranie co daje nam możliwość podglądu zachowania naszej aplikacji w takim środowisku. Następna opcja umożliwia nam zmianę położenia naszego tabletu i bynajmniej nie chodzi tutaj o położenie na stole czy biurku a raczej geograficzne, dzięki czemu możemy testować nasze aplikacje, które wymagają właśnie takiego położenia. Przykładem takiej aplikacji może być oczywiście GPS. Ikona aparatu pozwala nam zrobić zrzut ekranu z naszego tabletu a poniższa ikonka ustawień umożliwia dostosowanie robienia owych zrzutów. Ostatnia ikonka to ikonka pomocy – po kliknięciu zostaniemy przekierowani na stronę Microsoftu.

Twoja pierwsza aplikacja uruchomiona na tablecie… Pora aby napisać i uruchomić pierwszą aplikację na naszym tablecie ;). W tym celu przechodzimy do Visual Studio i z menu wybieramy standardowo File - > New -> Project. Następnie z menu wybieramy aplikację typu „Windows Store”:

Widzimy tam całkiem sporo różnych opcji wyboru jednak nas najbardziej będzie interesowała jakaś gotowa z zaimplementowanymi przykładowymi zdarzeniami, które przetestujemy potem na naszym tablecie. Wybierzmy więc sobie aplikację o szablonie Split App. Nie przejmujmy się teraz kodem tej aplikacji. Jedyne co nas interesuje to uruchomienie jej na naszym tablecie. W tym celu w górnym menu zmieniamy opcję uruchomienia z „Local Machine” na „Simulator”:

W tym momencie, kiedy skompilujemy nasz projekt zamiast aplikacji odpali się nam symulator tabletu a dopiero na nim nasza aplikacja:

Możemy teraz sobie poeksperymentować z jej widokiem:

Zachęcam do testowania swoich aplikacji Windows 8 właśnie na symulatorze, zwłaszcza jeżeli nie posiadacie tabletu z tym systemem.