STATUT. Stowarzyszenie Sportu i Rekreacji ARAWASHI

STATUT Stowarzyszenie Sportu i Rekreacji ARAWASHI ROZDZIAŁ I NAZWA, SIEDZIBA, TEREN DZIAŁANIA I CHARAKTER PRAWNY. §1 Stowarzyszenie nosi nazwę: Arawas...
0 downloads 3 Views 494KB Size
STATUT Stowarzyszenie Sportu i Rekreacji ARAWASHI ROZDZIAŁ I NAZWA, SIEDZIBA, TEREN DZIAŁANIA I CHARAKTER PRAWNY. §1 Stowarzyszenie nosi nazwę: Arawashi w dalszych postanowieniach statutu zwane Klubem. §2 Klub jest zrzeszeniem osób fizycznych, zawiązanym dla upowszechniania kultury fizycznej i sportu. §3 1. Siedziba miasto Siechnice. 2. Terenem działania jest Rzeczpospolita Polska. §4 Dla realizacji celów statutowych stowarzyszenie może działać na terenie innych państw z poszanowaniem tamtejszego prawa. §5 Klub jest zawiązany na czas nieograniczony. Posiada osobowość prawną. Działa na podstawie przepisów Ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o Stowarzyszeniach ( Dz. U. z 2001, Nr 79, poz. 855 z późn. zm.), Ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2010 r. Nr 127, poz. 857 z późn. zm.), Ustawy z dnia 07 września 1991 r. o systemie oświaty (tj. Dz. U. z 2004 r. Nr 256 poz. 2572 z późn. zm.) oraz niniejszego statutu. §6 1. Działalność Klubu oparta jest przede wszystkim na pracy społecznej członków w nim zrzeszonych. 2. Może zatrudniać pracowników według zasad określonych przez Zarząd Klubu. §7 1. Klub podejmuje działania, które mogą być prowadzone w formie działalności nieodpłatnej lub odpłatnej. 2. Dochód z działalności odpłatnej służy realizacji celów statutowych Klubu. 3. Decyzję o odpłatności zadania podejmuje każdorazowo Zarząd Klubu. §8 Klub może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o tym samym lub podobnym profilu działania.

§9 1. Klub posiada swoje sekcje, działające autonomicznie. 2. Liczba działających w klubie sekcji jest nieograniczona. 3. Decyzja w sprawie powołania nowej sekcji lub jej likwidacji należy do Zarządu Klubu. § 10 Klub używa pieczęci, godła, flagi, barw i znaków własnych z zachowaniem obowiązujących w tym zakresie przepisów.

ROZDZIAŁ II CELE I ŚRODKI DZIAŁANIA § 11 Celem Klubu jest: 1. Wspieranie i rozpowszechnianie kultury fizycznej i sportu. 2. Trening sportowy zawodników i zawodniczek. 3. Dbanie o rozwój psychomotoryczny dzieci, młodzieży i osób dorosłych. 4. Uczestniczenie w imprezach sportowych organizowanych na obszarze kraju i poza granicami. 5. Upowszechnianie sportów letnich i zimowych, a także organizowanie aktywnego wypoczynku dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. 6. Propagowanie zdrowego trybu życia społeczeństwa przez jego udział w różnorodnych formach aktywności ruchowej, dostosowanych do predyspozycji i zainteresowań sportowych. 7. Kompleksowe organizowanie imprez rekreacyjno-sportowych, promujących zdrowy tryb życia. 8. Ułatwianie dostępu społeczeństwu do obiektów sportowych i rekreacyjnych. 9. Podnoszenie stanu zdrowia i komfortu życia osób starszych i niepełnosprawnych. 10. Działania na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. 11. Działania wspomagające rozwój społeczności lokalnych. 12. Inicjowanie i realizacja działań na rzecz rehabilitacji osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem ich integracji w środowiskach lokalnych. 13. Działanie na rzecz ekologii, ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego. 14. Działania związane z turystyką i krajoznawstwem. 15. Prowadzenie działań związanych z przeciwdziałaniem uzależnieniom i patologiom społecznym. 16. Wspieranie dzieci i młodzieży oraz rodzin w trudnej sytuacji życiowej. 17. Organizowanie kursów,szkoleń, i zajęć dydaktycznych 18.Zakorzenienie wśród dzieci i młodzieży ducha sportowej rywalizacji.

§ 12 Klub realizuje swoje cele przez : 1. Planowanie i organizowanie życia sportowego dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w oparciu o możliwości obiektowe i sprzętowe oraz pomoc organizacyjną i materialną rodziców i sympatyków Arawashi 2. Prowadzenie działalności szkoleniowej, organizowanie kursów edukacyjnych, zajęć, szkoleń, warsztatów, imprez, obozów sportowych, turystycznych, rehabilitacyjnych i kulturalnych oraz innych działań dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. 3. Prowadzenie działalności informacyjnej, promocyjnej i reklamowej. 4. Organizowanie dowozu osób do obiektów sportowych. 5. Budowę, modernizację i właściwe utrzymanie obiektów sportowych oraz urządzeń towarzyszących. 6. Udostępnianie obiektów, urządzeń i sprzętu sportowego, a także działanie na rzecz ich rozwijania. 7. Współdziałanie i współpraca z innymi organizacjami, organami administracji państwowej i samorządowej, szkołami, uczelniami wyższymi oraz zakładami pracy i innymi stowarzyszeniami. 8. Organizowanie sekcji różnych dyscyplin sportu. 9. Organizowanie i prowadzenie ośrodków: sportu, rekreacji , szkoleniowych, wypoczynkowych oraz wypożyczalni sprzętu sportowego – turystycznego. 10. Prowadzenie działalności wydawniczej, w szczególności wydawanie materiałów szkoleniowych, biuletynów informacyjnych, materiałów promujących zdrowie i czynny wypoczynek oraz innych materiałów związanych z celami stowarzyszenia. 11. Organizowanie imprez o charakterze sportowo-rekreacyjnym, integracyjnym, turystycznym i kulturalnym. 12. Działania na rzecz upowszechnienia turystyki, sportu, rekreacji oraz aktywnego wypoczynku. 13. Prowadzenie strony internetowej. 14. Tworzenie lokalnych systemów stypendialnych, a także finansowanie stypendiów. 15. Działania na rzecz ochrony przyrody i krajobrazu. 16. Organizowanie wsparcia dla rodzin w trudnej sytuacji życiowej. 17. Wspieranie działań społecznych i zawodowych mieszkańców, w szczególności Gminy Siechnice. 18. Promocję zdrowia i zdrowego stylu życia w jak najszerszym rozumieniu tych pojęć. 19. Działania wspomagające rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. 20. Wykonywanie działań w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym. 21. Prowadzenie działalności doradczej i informacyjnej na rzecz społeczności lokalnej.

ROZDZIAŁ III CZŁONKOWIE – PRAWA I OBOWIĄZKI § 13 Członkami Klubu mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenia.

1. Klub posiada członków: a) zwyczajnych, b) wspierających, c) honorowych. 2. Członkiem Zwyczajnym Klubu może być każda osoba fizyczna, która: a) złoży deklarację członkowską na piśmie, b) przedstawi pozytywną opinię dwóch członków Klubu, c) zostanie zatwierdzona przez Zarząd Klubu.  Członkiem zwyczajnym staje się po złożeniu pisemnej deklaracji na podstawie uchwały Zarządu Klubu.  Członkiem wspierającym Klub może zostać osoba fizyczna i prawna oraz instytucja deklarująca pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną w realizacji celów Klubu.  Członkiem wspierającym staje się po złożeniu pisemnej deklaracji na podstawie uchwały Zarządu Klubu.  Członkiem honorowym Klubu może być osoba fizyczna i prawna, która wniosła wybitny wkład w działalność i rozwój Klubu.  Członkowie honorowi są przyjmowani przez Walne Zgromadzenie na wniosek 10 członków Klubu. § 14 Członkowie zwyczajni mają prawo: 1. biernego i czynnego prawa wyborczego do władz Klubu, 2. korzystania z uprawnień członkowskich wynikających ze statutowej działalności Stowarzyszenia, 3. zgłaszania wniosków co do działalności Klubu. § 15 Członkowie zwyczajni mają obowiązek: 1. brania udziału w działalności Klubu i realizacji jego celów, 2. przestrzegania statutu, regulaminów i przepisów obowiązujących w Klubie, 3. regularnego opłacania składek. § 16 Członkowie wspierający i honorowi nie posiadają biernego oraz czynnego prawa wyborczego, mogą jednak brać udział z głosem doradczym w statutowych władzach Klubu, poza tym posiadają takie prawa jak członkowie zwyczajni. § 17 Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania statutu oraz uchwał Zarządu Klubu. § 18 Członkowie honorowi są zwolnieni ze składek członkowskich, posiadają głos doradczy. § 19 Członkowie zwyczajni mogą być odwołani lub zawieszeni w prawach członkowskich przez Zarząd Klubu. Utrata członkostwa następuje na skutek:

1. 2.

3. 4. 5.

Dobrowolnego wystąpienia zgłoszonego na piśmie po uregulowaniu ewentualnych zobowiązań. Wykluczenia przez Zarząd: a) z powodu naruszenia prawa powszechnie obowiązującego, postanowień niniejszego statutu lub przepisów wydanych na jego podstawie, b) z powodu nie płacenia składek za okres pół roku po uprzednim dwukrotnym upomnieniu, c) na pisemny wniosek trzech członków Klubu. Utraty praw obywatelskich na mocy prawomocnego wyroku sądu. Śmierci członka oraz utraty osobowości prawnej przez osoby prawne. Rozwiązania się lub utraty osobowości prawnej Klubu.

§ 20 1. W przypadku naruszenia przez członka Klubu przepisów prawa obowiązującego lub uchwał władz Klubu – Zarządowi przysługuje prawo do: ▪ zwrócenia uwagi na dostrzeżone uchybienia i żądania ich usunięcia w określonym terminie, ▪ zawieszenia w prawach członka lub zawodnika na okres do 6 miesięcy. 2. Zawieszenie polega na okresowym pozbawieniu uprawnień statutowych oraz prawa do udziału w systemie szkolenia. § 21 Od uchwały Zarządu w lub pozbawienia członkostwa zainteresowanemu przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia Członków w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji. Uchwała Walnego Zgromadzenia Członków jest ostateczna.

ROZDZIAŁ IV WŁADZE STOWARZYSZENIA § 22 Władzami Klubu są: 1. Walne Zgromadzenie Członków. 2. Zarząd. 3. Komisja Rewizyjna. § 23 1. Kadencja wszystkich władz wybieralnych Klubu trwa 5 lat. 2. Wybór odbywa się w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania. § 24

Uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania, chyba że dalsze postanowienia statutu stanowią inaczej.

1.

2. 3.

4.

5.

6.

§ 25 Walne Zgromadzenie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. W Walnym Zgromadzeniu Członków biorą udział: a) z głosem stanowiącym – członkowie zwyczajni, b) z głosem doradczym – członkowie wspierający, honorowi oraz zaproszeni goście. Walne Zgromadzenie Członków może być zwyczajne i nadzwyczajne. Walne Zgromadzenie Członków zwyczajne jest zwoływane raz w roku przez Zarząd Klubu. Termin i miejsce obrad Zarząd podaje do wiadomości wszystkich członków co najmniej na 7 dni przed terminem zebrania. Walne Zgromadzenie Członków nadzwyczajne może się odbyć w każdym czasie. Jest zwoływane przez Zarząd z jego inicjatywy, na wniosek Komisji Rewizyjnej lub pisemnego wniosku co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych Klubu. Walne Zgromadzenie Członków jest władne do podejmowania uchwał przy obecności co najmniej 2/3 ilości członków w pierwszym terminie a w drugim terminie bez względu na ilość obecnych. Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należą: a) określenie głównych kierunków działania i rozwoju Klubu, b) podejmowanie uchwał o zmianie statutu, c) wybór wszystkich władz Klubu, d) rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej, e) podejmowanie uchwał w sprawie ustalenia budżetu, f) podejmowanie uchwał w sprawie przyjęcia członka honorowego, g) rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań władz Klubu, h) rozpatrywanie wniosków i postulatów zgłoszonych przez członków Klubu lub jego władze, i) rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu, j) podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Klubu i przeznaczeniu jego majątku, k) podejmowanie uchwał w każdej sprawie wniesionej pod obrady, we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji innych władz Klubu.

§ 26 Zarząd jest powołany do kierowania całą działalnością Klubu zgodnie z uchwałami Walnego Zgromadzenia Członków. Zarząd pracuje społecznie i reprezentuje go na zewnątrz. § 27 Zarząd składa się z 4 osób w tym prezesa, wiceprezesa oraz dwóch członków zarządu. Prezesa i wiceprezesa wybiera Zarząd spośród swoich członków. § 28 Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na rok. Posiedzenia Zarządu zwołuje prezes. § 29 Do kompetencji Zarządu należą: 1. Realizacja celów Klubu.

Wykonywanie uchwał Walnego Zgromadzenia Członków. Sporządzanie planów pracy i budżetu. Sprawowanie zarządu nad majątkiem Klubu. Podejmowanie uchwał o nabywaniu, zbywaniu lub obciążaniu majątku Klubu do wysokości 10.000 euro (wyższa kwota wymaga zatwierdzenia przez Walne Zgromadzenie). 6. Uchwalanie wysokości składek członkowskich oraz wszystkich innych świadczeń na rzecz Klubu. 7. Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz oraz działanie w jego imieniu. 8. Prowadzenie dokumentacji działalności Klubu. 9. Organizowanie działalności gospodarczej stowarzyszenia. 10. Zwoływanie Walnego Zgromadzenia Członków. 11. Nadzór nad działalnością członków Stowarzyszenia. 12. Podejmowanie uchwał w sprawach przyjęcia i ustania członkostwa. 2. 3. 4. 5.

§ 30 1. Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej dwóch członków, w tym prezesa lub wiceprezesa. 2. W przypadku równej ilości głosów decyduje głos przewodniczącego zebrania. 3. Posiedzeniom Zarządu przewodniczy prezes lub wiceprezes. § 31 Komisja Rewizyjna powoływana jest do sprawowania kontroli nad działalnością Stowarzyszenia. § 32 Komisja Rewizyjna składa się z 3 do 5 osób w tym przewodniczącego, zastępcy oraz sekretarza. § 33 1. Komisja Rewizyjna przeprowadza co najmniej raz w roku kontrolę całokształtu działalności Klubu, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki finansowej pod względem celowości, rzetelności i gospodarności działania. 2. Protokoły z przeprowadzonych kontroli Komisja Rewizyjna przedstawia Zarządowi. 3. Komisja Rewizyjna ma prawo wystąpienia do Zarządu z wnioskami wynikającymi z ustaleń kontroli i żądania wyjaśnień oraz usunięcia nieprawidłowości. 4. Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym. 5. Komisja Rewizyjna przedkłada Walnemu Zgromadzeniu Członków sprawozdanie oraz posiada wyłączne prawo stawiania wniosku w sprawie udzielenia Zarządowi absolutorium. § 34 W razie gdy skład władz Klubu ulegnie zmniejszeniu w czasie trwania kadencji uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze dokoptowywania, której dokonują pozostali członkowie organu, który uległ zmniejszeniu. W tym trybie można powołać nie więcej niż połowę składu organu.

ROZDZIAŁ V MAJĄTEK I FUNDUSZE § 35 1. Do majątku Klubu należą nieruchomości, ruchomości i zgromadzone środki finansowe. 2. Majątek Klubu powstaje: a. Ze składek członkowskich. b. Darowizn, spadków, zapisów. c. Dotacji i ofiarności publicznej. d. Sponsoringu. e. Dochodów działalności odpłatnej f. Inne wpływy uzyskane z działalności statutowej § 36 Wszelkie środki pieniężne mogą być przechowywane w kasie. § 37 Klub prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami. § 38 Decyzje w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku Klubu do wysokości 10.000 euro podejmuje Zarząd (wyższa kwota wymaga zatwierdzenia przez Walne Zgromadzenie Członków). § 39 Do zawierania umów, udzielania pełnomocnictwa i składania innych oświadczeń woli w szczególności w sprawach majątkowych, wymagane są podpisy dwóch członków Zarządu działających łącznie. § 40 Na fundusze składają się: 1. Wpłaty z organizowanych zawodów i imprez organizowanych przez Klub. 2. Darowizny i zapisy, subwencje, kwoty sponsoringowe. 3. Dotacje na zadania zlecone, samorządowe i wojewódzkie z zakresu kultury fizycznej i sportu zlecone Klubowi. 4. Składki członkowskie, dobrowolne, stanowiące własność sekcji sportowej - gdzie zostały zebrane i do jej (sekcji) dyspozycji. 5. Dotacje na zadania zlecone przez samorząd terytorialny. 6. Dochody z majątku i z działalności odpłatnej. 7. Dochody z innej działalności Klubu, prowadzonej zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. 8. Inne wpływy na rzecz Klubu. § 41 Zabrania się:

 Udzielenia pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Klubu w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”.  Przekazywania majątku Klubu na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.  Wykorzystywania majątku Klubu na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich.

ROZDZIAŁ VI POSTANOWIENIA KOŃCOWE § 42

Uchwałę w sprawie zmiany statutu oraz uchwałę o rozwiązaniu Klubu podejmuje Walne Zgromadzenie Członków zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania. § 43 Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Klubu Walne Zgromadzenie Członków określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenie majątku Klubu. § 44 W sprawach nie uregulowanych w niniejszym statucie zastosowanie mają przepisy ustawy Prawo o Stowarzyszeniach.