STATUT STOWARZYSZENIA TERAZ GMINA

STATUT STOWARZYSZENIA TERAZ GMINA Postanowienia ogólne §1 Stowarzyszenie pod nazwą Teraz Gmina, zwane dalej Stowarzyszeniem, działa na podstawie przep...
Author: Maria Kujawa
2 downloads 0 Views 112KB Size
STATUT STOWARZYSZENIA TERAZ GMINA Postanowienia ogólne §1 Stowarzyszenie pod nazwą Teraz Gmina, zwane dalej Stowarzyszeniem, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. nr 20. poz. 104 z póź. zm) oraz niniejszego statutu. §2 Stowarzyszenie ma prawo używać pieczęci i oznak zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. §3 Stowarzyszenie posiada osobowość prawną §4 1. Siedzibą Stowarzyszenia są Zębice Wrocławskie, Gmina Siechnice. 2. Stowarzyszenie prowadzi działalność na terytorium Polski. §5 Stowarzyszenie powołuje się na czas nieokreślony.

Cele działania §6 Celem Stowarzyszenie jest: a) Rozwój społeczności lokalnych. b) Podnoszenie jakości życia mieszkańców. c) Zwiększenie partycypacji społecznej w procesach podejmowania decyzji, wywołujących skutek dla społeczności lokalnych . d) Poprawa standardów komunikacyjnych władz samorządowych z obywatelami. e) Ochrona środowiska i dziedzictwa przyrodniczego. f) Rozwój kulturowy i podnoszenie poziomu edukacji. g) Integracja europejska i rozwijanie kontaktów i współpracy między społecznościami. h) Ochrona i promocja zdrowia. i) Wspieranie rodzin i osób pozostających w trudnej sytuacji życiowej i wyrównywanie szans tych rodzin i osób. §7 Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez: a) Organizację spotkań, prowadzenie konsultacji. b) Prowadzenie działań informacyjnych, edukacyjnych i aktywizacyjnych. c) Prowadzenie strony internetowej, wydawanie biuletynu, publikacji. d) Współpracę z samorządami i organami administracji rządowej. e) Współpracę z innymi organizacjami lokalnymi, krajowymi i międzynarodowymi o zbliżonych celach.

f) Pozyskiwanie funduszy ze środków budżetowych, samorządowych, funduszy lokalnych, regionalnych, krajowych unijnych oraz sponsorów i darczyńców. g) Realizację własnych, autorskich projektów zgodnych z celami Stowarzyszenia. h) Czynne uczestnictwo w postępowaniach administracyjnych.

Członkowie , ich prawa i obowiązki §8 Członkowie dzielą się na: a) zwyczajnych b) wspierających c) honorowych §9 1. Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być każda osoba fizyczna powyżej osiemnastego roku życia, która złoży wypełnioną deklarację członkowską, uzyska pozytywną rekomendację dwóch zwyczajnych członków Stowarzyszenia i zostanie przyjęta na członka uchwałą Zarządu. 2. Na zasadach określonych przepisami i niniejszym Statutem członkami Stowarzyszenia mogą zostać cudzoziemcy niemający zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. §10 Członek zwyczajny ma prawo: a) wybierać i być wybieranym do władz Stowarzyszenia, b) uczestniczyć z głosem stanowiącym na Walnym Zebraniu Członków, c) zgłaszać wnioski i postulaty dotyczące działalności Stowarzyszenia, d) korzystać z pomocy Stowarzyszenia, e) uczestniczyć w działaniach i imprezach Stowarzyszenia. §11 Do obowiązków członka zwyczajnego należy: a) przestrzeganie postanowień Statutu i uchwał władz Stowarzyszenia, b) czynne uczestnictwo w realizacji celów statutowych Stowarzyszenia, c) regularne opłacanie składek członkowskich. §12 1. Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna lub prawna, która dokonała przysporzenia majątkowego na rzecz Stowarzyszenia lub aktywnie wspiera cele Stowarzyszenia oraz zostanie przyjęta przez Zarząd na podstawie Deklaracji Członkowskiej. 2. Członek wspierający posiada prawa określone w § 10 z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego oraz z prawem uczestnictwa w Walnym Zebraniu Członków z głosem doradczym. 3. Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się z deklarowanych świadczeń, przestrzegania statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia. 4. Członkowie wspierający są zwolnieni ze składek członkowskich. §13 1. Członkiem honorowym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna lub prawna, która w istotny sposób przyczyniła się do realizacji celów Stowarzyszenia. 2. Członek honorowy ma prawo uczestniczyć w Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia z głosem doradczym.

3. Członkowie honorowi są przyjmowanie przez Walne Zgromadzenie na wniosek trzech członków Stowarzyszenia. 4. Członek honorowy posiada prawa określone w § 10 z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego oraz z prawem uczestnictwa w statutowych władzach Stowarzyszenia z głosem doradczym. 5. Członek honorowy ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń, przestrzegania Statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia. 6. Członkowie honorowi są zwolnieni ze składek członkowskich. §14 1. Członkostwo w Stowarzyszeniu ustaje na skutek: a) dobrowolnego wystąpienia złożonego na piśmie do Zarządu, b) skreślenia przez Zarząd z powodu niepłacenia składek członkowskich przez okres dwóch lat, po uprzednim upomnieniu, c) wykluczeniu uchwałą Zarządu z powodu nieprzestrzegania postanowień Statutu lub uchwał władz Stowarzyszenia, lub działania na szkodę Stowarzyszenia, d) utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego będącego osobą prawną. 2. Od uchwały Zarządu w przedmiocie skreślenia lub wykluczenia przysługuje w terminie 15 dni odwołanie do Walnego Zebrania Członków, którego uchwała jest ostateczna.

Władze Stowarzyszenia §15 Władzami Stowarzyszenia są: 1. Walne Zebranie Członków. 2. Zarząd. 3. Komisja Rewizyjna. §16 Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. §17 Wszyscy członkowie Stowarzyszenia powinni być powiadomieni pocztą elektroniczną z potwierdzeniem, a w przypadku braku potwierdzenia – listownie, o terminach i miejscach zebrań, o których jest mowa w § 21 co najmniej na trzy tygodnie przed terminem. §18 Walne Zebranie Członków może być zwyczajne lub nadzwyczajne. 1. Zwyczajne Walne Zebranie Członków zwołuje Zarząd raz do roku w drugim lub trzecim kwartale danego roku. 2. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków zwołuje Zarząd: a) z własnej inicjatywy, b) na żądanie Komisji Rewizyjnej, c) na pisemny wniosek co najmniej 1/3 członków zwyczajnych. 3. Żądanie lub wniosek, o których mowa w ust. 2 powinny zawierać propozycję porządku zebrania. 4. Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków powinno być zwołane nie później niż 1 miesiąc od zgłoszenia wniosku lub żądania i obradować wyłącznie nad sprawami objętymi porządkiem zebrania, chyba że na Zebraniu obecni są wszyscy członkowie zwyczajni, wówczas porządek obrad może być zmieniony.

5. Walnemu Zebraniu Członków przewodniczy wybierany każdorazowo spośród członków zwyczajnych zwykłą większością głosów Przewodniczący. §19 Do kompetencji Walnego Zebrania Członków należy przede wszystkim: a) uchwalanie głównych kierunków działalności merytorycznej i finansowej Stowarzyszenia, b) podejmowanie uchwały w przedmiocie absolutorium dla ustępującego Zarządu na wniosek Komisji Rewizyjnej, c) wybór i odwoływanie członków Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej, d) ustalanie wysokości składek członkowskich oraz zasad i terminów ich opłacania, e) podejmowanie na wniosek Zarządu uchwał w sprawach zmiany Statutu lub rozwiązania Stowarzyszenia, f) rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu, g) rozpatrywanie spraw nie zastrzeżonych do kompetencji innych władz Stowarzyszenia. §20 Walne Zebranie Członków podejmuje uchwały większością 2/3 głosów, z zastrzeżeniem zapisów paragrafu 21. §21 Walne Zebranie Członków uprawnione jest do podejmowania uchwał, jeżeli uczestniczy w nim co najmniej połowa członków Stowarzyszenia. W przypadku braku kworum Zarząd zwołuje Walne Zebranie Członków w drugim terminie wskazanym w zawiadomieniu, o którym jest mowa w § 17. Na ponownie zwołanym zebraniu uchwały podejmowane są bez względu na ilość obecnych członków. §22 Zarząd kieruje działalnością Stowarzyszenia i reprezentuje go na zewnątrz. §23 1. Zarząd składa się z 5 Członków Zarządu, w tym Przewodniczącego Zarządu, dwóch Zastępców Przewodniczącego, Sekretarza i Skarbnika. 2. Członkowie zarządu wybierani są na okres trzech lat, z zastrzeżeniem zapisu pn 6. 3. Członkostwo Zarządu ustaje z chwilą odwołania lub śmierci. 4. Odwołanie członka Zarządu następuje w przypadku: a) zakończenia kadencji, b) złożenia rezygnacji, c) nie wykonywania funkcji przez okres co najmniej połowy roku, d) działania na szkodę Stowarzyszenia lub naruszenia przepisów prawa lub Statutu. 5. Walne Zebranie Członków odwołuje członka Zarządu z przyczyn określonych w ust. 4 pn c) i d) większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy członków. 6. Kadencja Członka Zarządu powołanego na miejsce członka zarządu, który został odwołany lub zmarł, trwa do czasu wygaśnięcia kadencji pozostałych Członków Zarządu. 7. W razie zmniejszenia się składu Zarządu uniemożliwiającego podejmowanie uchwał Walne Zebranie Członków dokona wyboru nowego Zarządu. §24 Zarząd powołuje i odwołuje ze swego grona Przewodniczącego Zarządu, który kieruje jego pracami. §25 Posiedzenia Zarządu odbywają się przynajmniej raz w miesiącu.

§26 Do kompetencji Zarządu należy, w szczególności : a) reprezentowanie Stowarzyszenie na zewnątrz i działanie w jego imieniu, b) dysponowanie majątkiem Stowarzyszenia, c) realizowanie uchwał Walnego Zebrania Członków, d) sporządzanie rocznych sprawozdań z działalności Stowarzyszenia, e) zwoływanie Walnych Zebrań Członków f) opracowywanie i uchwalanie rocznych i wieloletnich planów działalności Stowarzyszenia, g) przyjmowanie, skreślanie i wykluczanie członków zwyczajnych i wspierających, h) rozpatrywanie spraw pomiędzy członkami powstałymi na tle działalności Stowarzyszenia, i) określanie zasad wynagrodzenia pracowników Stowarzyszenia, j) występowanie z wnioskiem w sprawie zmiany Statutu lub rozwiązania Stowarzyszenia, k) podejmowanie uchwał w sprawie wewnętrznej organizacji Zarządu oraz innych spraw zastrzeżonych Statutem do kompetencji Zarządu, l) odwoływanie członka Zarządu w związku ze złożeniem przez niego rezygnacji. §27 Do składania oświadczeń woli w imieniu Stowarzyszenia upoważniony jest Przewodniczący Zarządu samodzielnie lub dwaj inni członkowie Zarządu łącznie. § 28 Do reprezentowania Stowarzyszenia przy zaciąganiu zobowiązań majątkowych konieczne są podpisy Przewodniczącego Zarządu i jednego z dwóch zastępców Przewodniczącego Zarządu. § 29

W przypadku ustąpienia,wykluczenia lub śmierci członka władz Stowarzyszenia w trakcie kadencji, skład osobowy władz jest uzupełniany poprzez przeprowadzenie wyborów na nieobsadzone stanowisko. Wybór odbywa się spośród członków Stowarzyszenia, w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów uczestniczących w Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia. § 30

Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników lub być pracodawcą w rozumieniu Kodeksu pracy. § 31

1. Komisja Rewizyjna składa się z trzech członków wybranych przez Walne Zgromadzenie Członków na okres trzech lat. Przepis § 23 ust. 3,4,5, i 6 stosuje się odpowiednio. 2. Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy, przede wszystkim: a) kontrolowanie całokształtu działalności Stowarzyszenia, b) występowanie do Zarządu z wnioskami wynikającymi z ustaleń kontroli i żądaniem wyjaśnień, c) wnioskowanie o zwołanie nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków, d) składanie Walnemu Zebraniu Członków sprawozdań ze swej działalności. 3. Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą brać udział w posiedzeniu Zarządu z głosem doradczym. 4. Pracami Komisji Rewizyjnej kieruje Przewodniczący wybierany ze swego grona przez Komisję Rewizyjną. § 32

Uchwały Władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków, z wyjątkiem uchwał podejmowanych w sprawach szczególnych wskazanych w niniejszym statucie.

Majątek Stowarzyszenia § 33

1. Majątek Stowarzyszenia stanowią składniki majątkowe nabyte w czasie działalności Stowarzyszenia. 2. Na majątek Stowarzyszenia składają się w szczególności: a) wpływy ze składek członkowskich, i) darowizny, spadki, zapisy, j) dotacje. § 34

1. Wszelkie środki pieniężne mogą być przechowywane w kasie lub na koncie Stowarzyszenia. 2. Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami. § 35

Decyzje w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku Stowarzyszenia podejmuje Zarząd.

Postanowienia końcowe § 36

Uchwałę w sprawie zmiany statutu oraz uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia podejmuje Walne Zgromadzenie Członków kwalifikowaną większością głosów – (2/3), przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania. § 37

Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zgromadzenie Członków określa sposób jego likwidacji oraz przeznaczenie majątku Stowarzyszenia. § 38

W sprawach nie uregulowanych w niniejszym statucie zastosowanie mają przepisy ustawy Prawo o Stowarzyszeniach.