Statut Fundacji „AEGIS”

Rozdział I. Postanowienia ogólne §1 1. Fundacja „AEGIS” zwana dalej Fundacją, działa na podstawie ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach oraz postanowień niniejszego statutu. 2. Fundacja została ustanowiona przez Rafała Malujdę oraz Michała Smereczyńskiego zwanych dalej Fundatorami, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Sylwię Gardocką w kancelarii notarialnej w Szczecinie, w dniu 09 stycznia 2012r. §2 1. Siedzibą Fundacji jest Szczecin 2. Czas trwania fundacji jest nieoznaczony. 3. Terenem działania Fundacji jest cały obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów, Fundacja może prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej. §3 1. Fundacja posiada osobowość prawną. 2. Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister właściwy ds informatyzacji. §4 Fundacja używa pieczątek z danymi identyfikacyjnymi Fundacji. §5 Fundacja może ustanawiać certyfikaty, odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla fundacji, przyczyniającym się do realizacji celów fundacji.

Rozdział II. Cele i zasady działania Fundacji §6 Celami Fundacji są: a) wspieranie społeczności wolnego i otwartego oprogramowania oraz innych otwartych projektów we wszystkich formach, b) wspieranie działań związanych z interoperacyjnością w dziedzinie informatyki, w szczególności w obszarze działania administracji publicznej i ochrony zdrowia, c) wspieranie działań mających na celu ułatwienie dostępu społeczeństwa do danych, w tym do danych publicznych które powszechnie uznane zostają za otwarte lub które mogą być ponownie wykorzystywane, d) organizacja szkoleń, e) promocja zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy, f) działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości, g) działalność wspomagająca rozwój techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechnianie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej, h) działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, i) upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji, j) upowszechnianie i ochrona praw konsumentów, k) promocja i organizacja wolontariatu, l) promocja Rzeczypospolitej Polskiej za granicą, m) działalność wydawnicza. §7 Fundacja realizuje swoje cele poprzez: a) Organizowanie lub finansowanie konferencji, spotkań, szkoleń, kursów, seminariów, sympozjów, warsztatów, stypendiów lub innych form mogących wesprzeć realizację celów Fundacji, b) Tworzenie sieci partnerskich, klastrów pomiędzy firmami rozwijającymi wiedzę, c) Prowadzenie działalności wydawniczej, tworzenie serwisów internetowych, których działalność wesprze realizację celów Fundacji, d) Monitorowanie rynku wiedzy, edukacji i ich stosowania w praktyce, e) Prowadzenie, wspieranie, finansowanie badań, analiz i programów certyfikujących, f) Pozyskiwanie finansowania na ochronę prawną projektów wolnego i otwartego oprogramowania i zapewnienie tej ochrony, g) Działalność wydawniczą, h) Tworzenie szkieletowych ścieżek rozwoju dla otwartych projektów, organizowanie współpracy pomiędzy firmami zainteresowanymi wdrażaniem otwartych

projektów, naukowcami i jednostkami naukowymi oraz ich twórcami, komunikowanie osób zainteresowanych uczestnictwem w otwartych projektach z ich twórcami, i) Doradztwo w dziedzinie rozwoju otwartych projektów – w tym lokowanie projektów i dobór narzędzi, j) Tworzenie wirtualnych i realnych połączeń między otwartymi projektami.

Rozdział III. Majątek i dochody Fundacji §8 Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski w kwocie 600 zł (sześćset złotych) oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku działania. §9 1. Dochody fundacji mogą pochodzić z: a) darowizn, spadków, zapisów, b) dotacji i subwencji osób prawnych, c) dochodów ze zbiórek i imprez publicznych, d) dochodów z majątku fundacji, e) odsetek bankowych. 2. Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana wyłącznie na działalność statutową. 3. Zabronione są działania w zakresie: a. udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy Fundacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej "osobami bliskimi", b. przekazywania ich majątku na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach, c. wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego, d. zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie Fundacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.

Rozdział IV. Zarząd Fundacji § 10 1. Zarząd Fundacji składa się z przynajmniej 2 osób, w tym Prezesa, Wiceprezesów i Członków Zarządu powoływanych przez Fundatorów na 2-letnią kadencję. 2. Funkcję członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję. 3. Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek: a) złożenia pisemnej rezygnacji na ręce Fundatorów, b) utraty praw obywatelskich na skutek skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej, c) śmierci członka Zarządu. 4. Zarząd Fundacji w całości lub jej poszczególni członkowie mogą być odwołani przez Fundatorów. 5. Członkiem zarządu nie mogą być osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe. 6. W skład Zarządu mogą wchodzić Fundatorzy. § 11 1. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz. 2. Do kompetencji Zarządu należy: a) kierowanie bieżącą działalnością Fundacji, b) realizacja celów statutowych, c) sporządzanie planów pracy i budżetu, d) sprawowanie zarządu nad majątkiem Fundacji, e) reprezentowanie Fundacji na zewnątrz, f) zatrudnianie pracowników i ustalanie wysokości ich wynagrodzenia, g) powoływanie i określanie zasad funkcjonowania ciał doradczych, eksperckich, opiniujących, honorowych oraz innych wspierających działalność Fundacji. 3. Niezależnie od postanowień § 11 ust. 2g, ustanawia się Zgromadzenie Fundatorów jako stałe ciało doradczo-opiniujące o charakterze trwałym, w skład którego wchodzą członkowie stali i członkowie zwyczajni. 4. Stałymi członkami Zgromadzenia Fundatorów są Fundatorzy oraz Stowarzyszenie Szczecińska Grupa Użytkowników Uniksa i Linuksa. 5. Zwyczajnych członków Zgromadzenia Fundatorów powołuje i odwołuje Zarząd Fundacji. 6. Zarząd Fundacji ustala regulamin i zakres działania Zgromadzenia Fundatorów. § 12 1. Fundatorzy sprawują nadzór i kontrolę nad działalnością Fundacji. 2. Zarząd co roku przedkłada Fundatorom roczne sprawozdanie z działalności Fundacji.

3. Fundatorzy zatwierdzają decyzję o połączeniu z inną fundacją.

§ 13 1. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał. 2. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes Zarządu, przesyłając informację o terminie pocztą elektroniczną, a w przypadku braku takiej możliwości listem poleconym na co najmniej 7 dni przed planowanym spotkaniem. 3. O posiedzeniu muszą zostać poinformowani wszyscy członkowie Zarządu. 4. Zarząd podejmuje decyzje za pomocą uchwał zwykłą większością osób, jeśli dalsze postanowienia statutu nie stanowią inaczej. Prezes Zarządu posiada głos decydujący. Do ważności każdej uchwały Zarządu niezbędny jest udział w jej podjęciu przez co najmniej dwóch członków Zarządu (quorum). § 14 1. Oświadczenia woli w imieniu Fundacji w tym w sprawach majątkowych składać może dwóch członków Zarządu działających łącznie. 2. Niezależnie od postanowień powyższego ustępu, oświadczenia woli w imieniu Fundacji, w tym w sprawach majątkowych, względem członka Zarządu Fundacji składa jeden z pozostałych członków Zarządu Fundacji, upoważniony do tego przez wszystkich pozostałych członków Zarządu Fundacji.

Rozdział V. Postanowienia końcowe § 15 Zmian w statucie Fundacji dokonują Fundatorzy. § 16 1. Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została ustawiona lub w razie wyczerpania się jej środków finansowych i majątku. 2. O likwidacji Fundacji Zarząd Fundacji zawiadamia Ministra właściwego ds. informatyzacji. 3. Decyzję o likwidacji podejmują Fundatorzy. Sporządzono w dniu 09 stycznia 2012r.