ST P. 01.00.00 Roboty ziemne pod fundament przepompowni

113

SPECYFIKACJE TECHNICZNE WYKONANIA I ODBIORU ROBÓT BUDOWLANYCH

ST P. 01.00.00 ROBOTY ZIEMNE POD FUNDAMENTY PRZEPOMPOWNI 45111200-0

Roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne

45111240-2

Roboty w zakresie odwadniania gruntu

Stadium dokumentacji: OPRACOWANIA TOWARZYSZĄCE Nazwa dokumentacji: Opracowanie dokumentacji projektowej na skanalizowanie miejscowości Pietna, Żywocice oraz Krapkowice - rejon ulicy Kozielskiej, Sądowej, Rodzinnej, Młyńskiej, Parkowej, Kościuszki, Lompy, Dzierżona. Część dokumentacji: Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót

Kanalizacja sanitarna grawitacyjna i tłoczna wraz z sieciowymi przepompowniami ścieków sanitarnych, zasilaniem elektroenergetycznym przepompowni i pozostałą infrastrukturą techniczną dla m. Pietna, Żywocice, Krapkowice.

ST P. 01.00.00 Roboty ziemne pod fundament przepompowni

1.

WSTĘP

1.1.

Przedmiot Specyfikacji

114

Przedmiotem niniejszych ST są wymagania dotyczące wykonania i odbioru robót ziemnych, zabezpieczenie wykopów oraz ich odwodnień przy wykonaniu obiektu przepompowni. Wymieniony zakres robót objętych jest Projektem technicznym pn.: „Opracowanie dokumentacji projektowej na skanalizowanie miejscowości Pietna, Żywocice oraz Krapkowice - rejon ulicy Kozielskiej, Sądowej, Rodzinnej, Młyńskiej, Parkowej, Kościuszki, Lompy, Dzierżona”.

1.2.

Zakres stosowania Specyfikacji

Specyfikacja jest stosowana jako dokument przetargowy i kontraktowy przy zlecaniu i realizacji robót wymienionych w pkt. 1 . 1 .

1.3.

Zakres robót objętych Specyfikacją

Roboty, których dotyczy Specyfikacja, obejmują wszystkie czynności umożliwiające i mające na celu wykonanie robót ziemnych związanych z wykonaniem robót ziemnych związanych z obiektem przepompowni, wraz z usunięciem wody z wykopów lub zabezpieczeniem wykopu przed napływem wody. Roboty ziemne ujmują wykopy fundamentowe wraz z zasypaniem i zagęszczeniem do poziomu istniejącego terenu oraz rozkopy istniejących dróg i nasypów wraz z zasypaniem i zagęszczeniem w zakresie przywracającym stan pierwotny (przed rozkopem).

1.4.

Określenia podstawowe

Określenia używane w niniejszej Specyfikacji są zgodne z obowiązującymi odpowiednimi normami oraz z określeniami podanymi w Specyfikacji Technicznej.00.00.00 Warunki Ogólne. Wykop średni - wykop, którego głębokość jest zawarta w granicach od 1 do 3 m. Wykop głęboki - wykop o głębokości przekraczającej 3 m. Wskaźnik zagęszczenia gruntu - wielkość charakteryzująca stan zagęszczenia gruntu, określona wg wzoru: I s = Pd / Pds gdzie: Pd - gęstość objętościowa szkieletu zagęszczonego gruntu w [Mg/m3] Pds - maksymalna gęstość objętościowa szkieletu gruntowego przy wilgotności optymalnej, określona w normalnej próbie Proctora, zgodnie z PN-88/B-04481, służąca do oceny zagęszczenia gruntu w robotach ziemnych w [Mg/m3], badania wykonać zgodnie z normą BN-77/8931-12. Wskaźnik różnoziarnistości - wielkość charakteryzująca zagęszczalność gruntów niespoistych, określona wg wzoru: U= d60/ d10 gdzie: d60 - średnica oczek sita przez które przechodzi 60% gruntu [mm] d10 - średnica oczek sita przez które przechodzi 10% gruntu [mm] Pozostałe określenia podane w niniejszej Specyfikacji są zgodne z obowiązującymi polskimi normami i ST.00.00.00. 'Wymagania Ogólne" Nasypy - użytkowe budowle ziemne wznoszone wzwyż od poziomu terenu; obmiar w metrach sześciennych wykopów lub ukopów, z których wydobyto ziemię na wykonanie nasypu, z wyjątkiem specjalnie zaznaczonych przypadków, gdy obmiar dokonywany jest w metrach sześciennych nasypu, np. nasypy zapór ziemnych; Odkład - grunt uzyskany z wykopu lub przekopu złożony w określonym miejscu bez przeznaczenia użytkowego lub z przeznaczeniem do późniejszego zasypania wykopu; obmiar w metrach sześciennych wykopu lub przekopu; Korona - powierzchnia płaska lub o zadanych spadkach poprzecznych budowli ziemnej liniowej (torowiska kolejowego, drogi, zapory ziemnej, wału ochronnego itp.) - górna w nasypie, dolna w przekopie; Plantowanie terenu - wyrównywanie terenu (w gruncie rodzimym) do zadanych projektem rzędnych przez ścięcie wypukłości i zasypanie wgłębień, o średniej wysokości i głębokości zasypań nie przekraczających 30 cm, przy odległości przemieszczania mas ziemnych do 50 m przy pracy zmechanizowanej i do 30 m przy pracy ręcznej; obmiar w metrach kwadratowych; Stadium dokumentacji: OPRACOWANIA TOWARZYSZĄCE Nazwa dokumentacji: Opracowanie dokumentacji projektowej na skanalizowanie miejscowości Pietna, Żywocice oraz Krapkowice - rejon ulicy Kozielskiej, Sądowej, Rodzinnej, Młyńskiej, Parkowej, Kościuszki, Lompy, Dzierżona. Część dokumentacji: Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót

Kanalizacja sanitarna grawitacyjna i tłoczna wraz z sieciowymi przepompowniami ścieków sanitarnych, zasilaniem elektroenergetycznym przepompowni i pozostałą infrastrukturą techniczną dla m. Pietna, Żywocice, Krapkowice.

ST P. 01.00.00 Roboty ziemne pod fundament przepompowni

115

Rozplantowanie odkładu lub ziemi wydobytej z przekopu lub rowu - rozmieszczenie mechaniczne lub ręczne ziemi warstwą o określonej grubości bezpośrednio przy wykonywanym przekopie lub rowie; obmiar w metrach sześciennych przekopu; Obrobienie z grubsza powierzchni wykopów, przekopów, nasypów lub odkładów - ręczne obrobienie powierzchni skarp, korony lub dna z dokładnością do +10 cm w wykopie lub przekopie w stosunku do projektu oraz z dokładnością +-15 cm na nasypie lub odkładzie; robota uwzględniona w nakładach; Obrobienie na czysto powierzchni skarp i korony przekopów lub nasypów stałych - ręczne obrobienie powierzchni po wykonanych robotach ziemnych z dokładnością podaną w tablicy 0006, lp. 01 -02. KNR2-01

1.5.

Ogólne wymagania dotyczące robót

Ogólne wymagania dotyczące robót podano w Specyfikacji Technicznej 00.00.00 'Wymagania ogólne". Wykonawca robót jest odpowiedzialny za jakość ich wykonania oraz za zgodność Dokumentacją techniczną, rysunkami, Specyfikacjami i poleceniami Inżyniera(Inspektora nadzoru).

1.5.1. Zgodność z dokumentacją projektową Roboty ziemne powinny być wykonane zgodnie z projektem wykonawczym i z zachowaniem wymagań niniejszej Specyfikacji. Niezbędne odstępstwa od dokumentacji powinny być uzasadnione zapisem w Dzienniku Budowy, potwierdzonym przez Inżyniera(Inspektora nadzoru)

1.5.2. Wymagania geotechniczne Roboty ziemne należy wykonywać na podstawie danych geotechnicznych, które szeregują grunty do odpowiedniej kategorii wg PN-86/B-02480 w oparciu o: a) sondy gruntowe podane na profilach zawierające opis uwarstwień gruntów, poziom wód gruntowych i powierzchniowych, b) stan terenu (znaki wysokościowe, repery, przekroje poprzeczne terenu, plan warstwicowy, zadrzewienie itp.).

1.5.3. Odkrycia wykopaliskowe W przypadku natrafienia w trakcie wykonywania robót ziemnych na przedmioty zabytkowe lub szczątki archeologiczne należy powiadomić Inżyniera(Inspektora nadzoru) oraz władze konserwatorskie i roboty przerwać na obszarze znalezisk do dalszej decyzji.

1.5.4. Urządzenia i materiały nie przewidziane w dokumentacji a) Jeżeli na terenie robót ziemnych napotyka się urządzenia podziemne nie przewidziane w dokumentacji (urządzenia instalacyjne, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, gazowe lub elektryczne) albo niewypały lub inne pozostałości wojenne, wówczas roboty należy przerwać, powiadomić o tym Inżyniera(Inspektora nadzoru), a dalsze prace prowadzić dopiero po uzgodnieniu trybu postępowania z instytucjami sprawującymi nadzór nad tymi urządzeniami, b) W przypadku natrafienia w wykonanym wykopie na materiały nadające się do dalszego użytku należy powiadomić o tym Inżyniera(Inspektora nadzoru) i ustalić z nim sposób dalszego postępowania, c) W przypadku natrafienia w czasie wykonywania wykopu, na głębokości posadowienia fundamentu, na grunt o nośności mniejszej od przewidzianej w dokumentacji oraz w razie natrafienia na kurzawkę, roboty ziemne należy przerwać i powiadomić Inżyniera(Inspektora nadzoru) w celu ustalenia odpowiednich sposobów zabezpieczeń.

1.5.5.

Punkty pomiarowe i wytyczenie obiektu

1.5.5.1.

Przejęcie punktów pomiarowych

Przed przystąpieniem do robót ziemnych Wykonawca robót powinien przejąć od Inżyniera (Inspektora nadzoru) punkty stałe i charakterystyczne, tworzące układ odniesienia lokalnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych .Pomiar prowadzić zgodnie z ST 03 00 00

1.5.5.2.

Zabezpieczenia i ochrona punktów pomiarowych

Stałe punkty pomiarowe powinny być tak usytuowane, wykonane i zabezpieczone, żeby nie nastąpiło ich Stadium dokumentacji: OPRACOWANIA TOWARZYSZĄCE Nazwa dokumentacji: Opracowanie dokumentacji projektowej na skanalizowanie miejscowości Pietna, Żywocice oraz Krapkowice - rejon ulicy Kozielskiej, Sądowej, Rodzinnej, Młyńskiej, Parkowej, Kościuszki, Lompy, Dzierżona. Część dokumentacji: Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót

Kanalizacja sanitarna grawitacyjna i tłoczna wraz z sieciowymi przepompowniami ścieków sanitarnych, zasilaniem elektroenergetycznym przepompowni i pozostałą infrastrukturą techniczną dla m. Pietna, Żywocice, Krapkowice.

ST P. 01.00.00 Roboty ziemne pod fundament przepompowni

116

uszkodzenie lub zniszczenie przez wodę, mróz, roboty budowlane itp. Ochrona przyjętych punktów stałych należy do Wykonawcy robót. W przypadku zniszczenia punktów pomiarowych należy je odtworzyć.

1.5.5.3.

Wytyczenie linii obiektu budowlanego i krawędzi wykopów

Powinno być wykonane na ławach ciesielskich lub podobnych urządzeniach umocowanych trwale poza obszarem wykonywanych robót ziemnych. Wytyczenie zasadniczych linii na ławach powinno być sprawdzone przez Inżyniera(Inspektora nadzoru) i potwierdzone protokolarnie.

1.5.6.

Odwodnienie terenu

Roboty ziemne powinny być wykonywane w takiej kolejności, żeby było zapewnione łatwe i szybkie odprowadzenie wód gruntowych i opadowych z wykopów oraz grawitacyjne obniżenie poziomu wód gruntowych w każdej fazie robót. Przy budowie przepompowni w zależności od głębokości wykopu, rodzaju gruntu i wysokości wymaganej depresji, mogą występować następujące metody odwodnienia: • powierzchniowa,-pompowanie bezpośrednio z wykopu ,drenażu poziomego, • depresji statycznego poziomu zwierciadła wody gruntowej-pompowanie ze studzien depresyjnych głębokich • osuszanie za pomocą filtrów igłowych • Dla wykopu budowanego w gruntach nawodnionych na jego dnie należy ułożyć warstwę filtracyjną z tłucznia lub żwiru grubości 15 cm • Przy odwodnieniu powierzchniowym woda gruntowa z warstwy filtracyjnej zostanie odprowadzona grawitacyjnie do studzienek zbiorczych umieszczonych w dnie wykopu w wybranym najniższym punkcie, skąd zostanie odpompowana poza zasięg robót. • Przy odwodnieniu poprzez depresję, statycznego poziomu zwierciadła wody gruntowej należy zastosować typowe zestawy igłofiltrów o głębokości 4-6 m, montowane za pomocą wpłukiwanej rury obsadowej śr. 0,50 m. Do ustalenia wartości współczynników wodoprzepuszczalności można posłużyć sie danym zawartymi w poniższej tablicy. • Orientacyjne wartosci współczynnika wodoprzepuszczalności Rodzaj gruntu k (cm/s) Drobny żwir 4.0*10-1 – 5.0*10-1 Piasek gruboziarnisty 5.0*10-1 – 1.5*10-1 Piasek drobnoziarnisty 1.5*10-1 – 1.5*10-3 Piasek pylasty 1.5*10-4 – 1.5*10-5 Less o strukturze: nienaruszonej 1.0*10-3 – 5.0*10-4 przerobionej 1.5*10-5 – 1.5*10-7 Pyły drobne 1.5*10-5 – 5.0*10-5 Glina 1.5*10-6 – 1.5*10-8 Ił chudy 1.5*10-7 – 1.5*10-9 Ił

1.5*10-8 – 1.5*10-10 Orientacyjne zalecenia dotyczące metod odwadniania w zależności od wielkości współczynnika wodoprzeuszczlności

Stadium dokumentacji: OPRACOWANIA TOWARZYSZĄCE Nazwa dokumentacji: Opracowanie dokumentacji projektowej na skanalizowanie miejscowości Pietna, Żywocice oraz Krapkowice - rejon ulicy Kozielskiej, Sądowej, Rodzinnej, Młyńskiej, Parkowej, Kościuszki, Lompy, Dzierżona. Część dokumentacji: Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót

Kanalizacja sanitarna grawitacyjna i tłoczna wraz z sieciowymi przepompowniami ścieków sanitarnych, zasilaniem elektroenergetycznym przepompowni i pozostałą infrastrukturą techniczną dla m. Pietna, Żywocice, Krapkowice.

ST P. 01.00.00 Roboty ziemne pod fundament przepompowni

117

Igłofiltry i budowa instalacji Igłofiltry zakończone filtrem, umiejscawiane są w gruncie i stanowią punkty ujęć wodnych. Umożliwiają one pozyskiwanie i odprowadzanie wody z otaczającego go obszaru. W zależności od warunków terenowych i wymagań koniec igłofiltra znajduje się zwykle na głębokości 4-6 m w przypadku wykopów pod przepompownię 8m. Nad poziomem gruntu igłofiltry łączone są z kolektorem. Ciąg kolektorów jest łączony ze sobą z wykorzystaniem dodatkowych elementów instalacji takich jak łuki, łączniki i rury przelotowej. Ciąg kolektorów podłączony zostaje do agregatu pompowego. Agregat posiada pompę lub pompy umożliwiające wytwarzanie podciśnienia w instalacji. Uzyskiwane podciśnienie, przy zachowaniu szczelności w instalacji umożliwia pobór wody z gruntu. Pobrana woda jest wydalana przez agregat i kierowana przez rurociąg lub wąż zrzutowy. Przyjmuje się że jeden poziom igłofiltrów umożliwia obniżenie poziomu wody do 4 m. Z uwagi na kształt tworzonego leja depresyjnego, koniec igłofiltra powinien być umieszczony ok 1-2 m. poniżej oczekiwanej głębokości do której powinien zostać obniżony poziom wody. Obniżony poziom wody przyjmuje ułożenie pokazanego na schemacie leja depresyjnego.

Jak pokazuje powyższy schemat, podstawowymi elementami instalacji są igłofiltry, rurociąg kolektora ssącego oraz agregat pompowy. Warianty ułożenia instalacji igłofiltrowych W zależności od warunków i potrzeb ciągi kolektorów instalacji igłofiltrowych mogą tworzyć różne układy, z których najważniejsze przedstawiono na rysunkach poniżej

Przykładowe warianty ułożenia instalacji igłofiltrowej W przypadku konieczności znacznego obniżenia poziomu wody, mogą zostać zastosowanie instalacje w układzie położenie wielopiętrowym. W ten sposób poziom wody może zostać obniżony nawet o kilkadziesiąt metrów.

Dwupiętrowe odcinków instalacji Proces odwadniania z reguły jest kontynuowany aż do zakończenia prac w wykopie. Studnie depresyjne W przypadku dużego napływu wody i głębokich wykopów do ich odwodnienia stosuje się studnie depresyjne. Są to wiercone studnie głębinowe w których zabudowywane są: kolumna filtrowa, obsypka żwirowa i pompa głębinowa. Studnie depresyjne najlepiej nadają się do odwadniania zwartych obiektów budowlanych - w takim przypadku umieszcza się je np. dookoła odwadnianego obiektu tak aby wytwarzane przez nie leje depresji zachodziły na siebie. Po zakończeniu pompowania otwory są likwidowane. Studnie depresyjne wykorzystuje się do odwadniania w trudnych warunkach gruntowych, gdy w podłożu gruntowym odwadnianego obiektu zalegają grunty spoiste uniemożliwiające zastosowanie agregatów -3 -5 igłofiltrowych. Obszar zastosowań studni depresyjnych znajduje sie w zakresie wartosci k =10 – 10 cm/s. Przekroczenie tej dolnej granicy wymaga już budowy studni wielkośrednicowych. Zaleca sie stosowanie studni o średnicy 200 mm,przy gruntach żwirowych można średnice zwiększyć do 300 mm, choć regulacje wydajności studni można osiągnąć poprzez zwiększenie długości filtra (maksymalnie do 5 m). Przez filtr należy rozumieć cześć czynną studni, tj. cześć, przez która woda dopływa do studni. Najczęściej stosowanym filtrem jest filtr siatkowy lub obsypkowy. W gruntach o dużym uziarnieniu Stadium dokumentacji: OPRACOWANIA TOWARZYSZĄCE Nazwa dokumentacji: Opracowanie dokumentacji projektowej na skanalizowanie miejscowości Pietna, Żywocice oraz Krapkowice - rejon ulicy Kozielskiej, Sądowej, Rodzinnej, Młyńskiej, Parkowej, Kościuszki, Lompy, Dzierżona. Część dokumentacji: Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót

Kanalizacja sanitarna grawitacyjna i tłoczna wraz z sieciowymi przepompowniami ścieków sanitarnych, zasilaniem elektroenergetycznym przepompowni i pozostałą infrastrukturą techniczną dla m. Pietna, Żywocice, Krapkowice.

ST P. 01.00.00 Roboty ziemne pod fundament przepompowni

118

można stosować jako filtr rurę perforowaną. Wielkość oczka i liczbę warstw filtru siatkowego, dobór uziarnienia filtru obsypkowego należy przeprowadzić w zależności struktury uziarnienia warstwy wodonośnej. Na poniższym rysunku przedstawione zostały przykłady filtrówstudziennych.

Filtry studzienne a) filtr siatkowy (1 – siatka o splocie rypsowym, 2 – siatka o splocie kwadratowym), b) filtr pretowy (1 – króciec z gwintem, 2 – pierscien, 3 – prety), c) filtr _wirowy (obsypkowy).

1.5.7.

Wykonywanie robót ziemnych w warunkach zimowych

W przypadku konieczności wykonywania robót ziemnych w okresie obniżonych temperatur, roboty te należy wykonywać w sposób określony w opracowaniu Instytutu Techniki Budowlanej pt. "Wytyczne wykonywania robót budowlano-montażowych w okresie obniżonych temperatur". Przez pojęcie "obniżonej temperatury" należy rozumieć temperaturę otoczenia niższą niż +5°C.

2.

Materiały

Zabezpieczenia ścian wykopów Do zabezpieczeń należy stosować grodzice stalowe gięte na zimno, typu GZ4.Kształtowniki stalowe stosowane jako ścianki szczelne powinny odpowiadać normie PN-86/H-93433. W przypadku zabezpieczeń drewnianych drewno przeznaczone do zabezpieczenia ścian wykopów oraz wykonywania konstrukcji podpierających lub rozpierających ściany wykopów powinno być iglaste, zaimpregnowane i odpowiadać wymaganiom PN-92/D-95017 i PN-75/D-96000. Wszystkie elementy drewniane, stalowe lub inne materiały stosowane zamiast drewna jako konstrukcje zabezpieczające ściany wykopów powinny być uzgodnione z Inżynierem po uprzednim przeliczeniu ich wytrzymałości. Grunty do wbudowania w wykop Do zasypywania powinien być użyty grunt niezamarznięty i bez jakichkolwiek zanieczyszczeń (np. torfu, darniny, korzeni, odpadków budowlanych lub innych materiałów). Grunty rodzime mogą zostać użyte do zasypania wykopów jeżeli spełniają odpowiednie warunki nie są to: • grunty organiczne - o zawartości części organicznych > 2%, • materiały agresywne w stosunku do budowli, • wykazujące pęcznienie, • odpady chemiczne, Stadium dokumentacji: OPRACOWANIA TOWARZYSZĄCE Nazwa dokumentacji: Opracowanie dokumentacji projektowej na skanalizowanie miejscowości Pietna, Żywocice oraz Krapkowice - rejon ulicy Kozielskiej, Sądowej, Rodzinnej, Młyńskiej, Parkowej, Kościuszki, Lompy, Dzierżona. Część dokumentacji: Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót

Kanalizacja sanitarna grawitacyjna i tłoczna wraz z sieciowymi przepompowniami ścieków sanitarnych, zasilaniem elektroenergetycznym przepompowni i pozostałą infrastrukturą techniczną dla m. Pietna, Żywocice, Krapkowice.

ST P. 01.00.00 Roboty ziemne pod fundament przepompowni

119

• odpady ze spalania śmieci, • grunty zawierające frakcje powyżej 100 mm). W przypadku konieczności zasypania wykopów piaskiem zgodnie z Rysunkami, należy stosować piasek średni, piasek gruby, żwir, o uziarnieniu mieszanym z udziałem frakcji poniżej 0,06 mm nie większym niż 15% wagowo. Jako grunt do zasypania rozkopów istniejących nasypów w obrębie klina odłamu należy stosować grunt niespoisty, niewysadzinowy (piasek średni, piasek gruby, żwir, pospółki) o wskaźniku różnoziarnistości U > 5 5, a dla górnej warstwy o grubości min. 50 cm dodatkowo o współczynniku filtracji k10 ≥ 6 x 10- m/s. W przypadku zasypywania wykopów zlokalizowanych w miejscach w których będzie wykonywany nasyp drogowy należy stosować grunt zasypowy taki jak dla nasypu i zagęszczać go tak jak przy wykonywaniu nasypów drogowych. Odwodnienia Do produkcji igieł należy zastosować rury z PE średnicy zewnętrznej 32mm zakończone filtrem siatkowym z tworzywa sztucznego na pobocznicy. Dno igły zaślepić wgrzaną siatką z miedzi. Do osadzania

Igłofiltr elastyczny 32

3.

Igłofiltr 63

Kolektory ssące z aluminium oraz PE

Sprzęt

Wymagania ogólne dotyczące sprzętu podano w ST 00.00.00 pkt. 3 „Wymagania Ogólne”. Wykonawca przystępujący do wykonania kanalizacji zastosuje sprzęt gwarantujący właściwą jakość robót. Roboty ziemne i ubezpieczenia Sprzęt używany do wykopów i ich zasypywania oraz zagęszczania musi być zaakceptowany przez Inżyniera. (Inspektora nadzoru) Roboty mogą być wykonane ręcznie lub mechanicznie. Roboty ujęte w niniejszej można wykonać przy użyciu odpowiedniego do ich wykonywania typu sprzętu zaakceptowanego przez Inżyniera(Inspektora nadzoru). Mogą być to: 3 • koparka 0,15; 0,25 i 0,6-1,0 m • spycharka kołowa lub gąsienicowa 74KM/100KM • sprzętu do zagęszczania gruntu: zagęszczarka, ubijak spalinowy, • samochód samowyładowczy 5,0t - 10t • pompa • agregaty igłofiltrowe • młoty do zabijania ścianek szczelnych Użyty sprzęt powinien zapewnić ciągłość wykonywanej pracy oraz uzyskanie wymaganej wydajności dla umożliwienia wykonania czynności podstawowej zgodnie z odpowiednią Specyfikacją. W przypadku gdy stan techniczny lub parametry robocze używanych urządzeń lub narzędzi nie zapewniają bezawaryjnej pracy lub uzyskania wymaganej jakości robót, Inżynier może zażądać zmiany stosowanego sprzętu. Odwodnienia

[1] rura wpłukująca D51, [2] rura wpłukująca D133, [3] wąż wpłukujący, [4] łuk węża wpłukującego Stadium dokumentacji: OPRACOWANIA TOWARZYSZĄCE Nazwa dokumentacji: Opracowanie dokumentacji projektowej na skanalizowanie miejscowości Pietna, Żywocice oraz Krapkowice - rejon ulicy Kozielskiej, Sądowej, Rodzinnej, Młyńskiej, Parkowej, Kościuszki, Lompy, Dzierżona. Część dokumentacji: Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót

Kanalizacja sanitarna grawitacyjna i tłoczna wraz z sieciowymi przepompowniami ścieków sanitarnych, zasilaniem elektroenergetycznym przepompowni i pozostałą infrastrukturą techniczną dla m. Pietna, Żywocice, Krapkowice.

ST P. 01.00.00 Roboty ziemne pod fundament przepompowni

4.

120

Transport

Masy ziemne i materiały sypkie mogą być przewożone środkami transportu przeznaczonymi do przewozu mas ziemnych. Należy rozmieścić je równomiernie na całej powierzchni ładunkowej i zabezpieczyć przed spadaniem lub przemieszczaniem. Ukopany grunt powinien być bezzwłocznie przetransportowany na miejsce wskazane przez Inżyniera (Inspektora nadzoru) lub na odkład służący następnie do zasypania niezabudowanych wykopów. W przypadku przygotowania odkładów gruntów przeznaczonych do zasypywania, odległość podnóża skarpy odkładu od górnej krawędzi wykopu powinna wynosić: a)

na gruntach przepuszczalnych - nie mniej niż 3,0 m,

b) na gruntach nieprzepuszczalnych - nie mniej niż 5,0 m. Transport gruntu powinien być tak zorganizowany, żeby nie był hamowany dowóz materiałów do budowy i odbywał się poza prawdopodobnym klinem odłamu gruntów. Wyboru środków transportowych należy dokonać na podstawie analizy następujących czynników: • objętości mas ziemnych, • odległości transportu, • szybkości i pojemności środków transportowych, • ukształtowania terenu, • wydajności maszyn odspajających grunt, • pory roku i warunków atmosferycznych, • organizacji robót. Ścianki szczelne Załadunek, transport, rozładunek i składowanie materiałów do wykonania ścianki szczelnej powinny odbywać się tak, aby zachować ich dobry stan techniczny

5.

Wykonanie robót

Ogólne wymagania Wykonawca przedstawi Inżynierowi do akceptacji Projekt organizacji i harmonogram robót uwzględniający wszystkie warunki, w jakich będą wykonywane roboty ziemne.

5.1 Roboty ziemne - wykop, zasypanie Wymiary wykopów fundamentowych powinny być dostosowane do wymiarów fundamentów budowli w planie, głębokości wykopów, rodzaju gruntu, poziomu wody gruntowej oraz od konieczności i możliwości zabezpieczenia zboczy wykopów. Tolerancje wykonywania wykopów Dopuszczalne odchyłki w wykonaniu wykopów wynoszą: - w wymiarach w planie ±10 cm - dla rzędnych dna ±5 cm. Metoda wykonywania robót ziemnych powinna być dobrana w zależności od wielkości robót, głębokości wykopu, ukształtowania terenu, rodzaju gruntu oraz posiadanego sprzętu mechanicznego. Wykopy fundamentowe powinny być wykonywane w takim okresie, żeby po ich zakończeniu można było przystąpić natychmiast do wykonywania przewidzianych w nich robót i szybko zlikwidować wykopy przez ich zasypanie. Zaleca się wykonywanie wykopów szerokoprzestrzennych ręcznie do głębokości nie większej niż 1,0 m, a poniżej1m koparką hydrauliczna lub linowa. Wykonywanie wykopów poniżej poziomu wód gruntowych bez odwodnienia wgłębnego jest dopuszczalne tylko do głębokości 1,0 m poniżej poziomu piezometrycznego wód gruntowych. Przy wykonywaniu wykopów w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących budowli, na głębokości równej lub większej niż głębokość posadowienia fundamentów tych budowli, należy zastosować środki zabezpieczające przed osiadaniem i odkształceniem tych budowli. Środki te powinny być podane w Rysunkach. W przypadku przegłębienia wykopów poniżej przewidzianego poziomu, a zwłaszcza poniżej projektowanego poziomu posadowienia należy porozumieć się z Inżynierem celem podjęcia odpowiednich decyzji. Zasypywanie wykopów i rozkopów. Zasypywanie powinno być przeprowadzone bezpośrednio po wykonaniu w nich projektowanych elementów obiektu i określonych robót. Przed rozpoczęciem zasypywania wykopów lub rozkopów ich dno powinno być oczyszczone z torfów, gytii i namułów oraz ewentualnych innych zanieczyszczeń obcych, a w przypadku potrzeby odwodnione. Jeżeli dno wykopu lub rozkopu znajdować się będzie pod wodą, niezbędne będzie stwierdzenie czystości dna. Stadium dokumentacji: OPRACOWANIA TOWARZYSZĄCE Nazwa dokumentacji: Opracowanie dokumentacji projektowej na skanalizowanie miejscowości Pietna, Żywocice oraz Krapkowice - rejon ulicy Kozielskiej, Sądowej, Rodzinnej, Młyńskiej, Parkowej, Kościuszki, Lompy, Dzierżona. Część dokumentacji: Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót

Kanalizacja sanitarna grawitacyjna i tłoczna wraz z sieciowymi przepompowniami ścieków sanitarnych, zasilaniem elektroenergetycznym przepompowni i pozostałą infrastrukturą techniczną dla m. Pietna, Żywocice, Krapkowice.

ST P. 01.00.00 Roboty ziemne pod fundament przepompowni

121

Grunt użyty do zasypania wykopów lub rozkopów powinien być zagęszczony przynajmniej tak jak grunt rodzimy wokół wykopów lub rozkopów. Zasypkę gruntową należy układać równomiernie i zagęszczać warstwami o grubości umożliwiającej uzyskanie wymaganego wskaźnika zagęszczenia. Zagęszczanie gruntu nasypowego. Po wykonaniu robót należy własnym kosztem i staraniem odbudować naruszony pas drogowy. Naruszone podłoże i podbudowę jezdni należy zagęścić do uzyskania wskaźnika zagęszczenia Is=1,02, naruszony chodnik, pobocze do uzyskania wskaźnika zagęszczenia Is=0,98”. a) Każda warstwa gruntu w nasypie powinna być zagęszczana mechanicznie. Grubość zagęszczanych warstw winna wynosić: -przy zagęszczaniu lekkimi walcami - max 0,2 m -przy zaęszczaniu walcami wibracyjnymi, zagęszczarkami płytowymi, ubijakami mechanicznymi- max 0,4m b) W okolicach urządzeń lub warstw odwadniających oraz instalacji grunt powinien być zagęszczany ręcznie. c) Wilgotność gruntu zagęszczonego w danej warstwie powinna zbliżona do wilgotności optymalnej d) Zagęszczanie gruntu poza korpusem dróg powinno odbywać się przy stałej kontroli laboratoryjnej a wskaźnik zagęszczenia powinien być równy co najmniej wskaźnikowi zagęszczenia gruntu rodzimego oraz posiadać wartości dla poszczególnych zagęszczanych stref wykopu jak podano niżej: − dla warstwy 0,00 ÷ 0,2 p.p.t. - Is≥0,98 − dla warstwy 0,2 ÷ 1,2 p.p.t. - Is≥0,97 − dla warstwy 1,2 ÷ do spągu zasypki wykopu - Is≥0,95 Zasypkę należy wykonać do rzędnej wymaganej w projekcie po uwzględnieniu warstw projektowanej nawierzchni lub humusu. Jednakże dopuszcza się różnice od rzędnych projektowych, jeżeli będą one uzasadnione różnicami rzędnych terenu, bezpośrednio sąsiadującymi z obszarem prowadzonych prac.

5.2.

Zabezpieczenie ścian wykopów

Zabezpieczenie ścian wykopów wykonać zgodnie ze Specyfikacją Techniczną P 01.01.00 Ścianki

5.3.

Odwodnienie wykopu

Wpłukiwanie igłofiltrów Wpłukiwanie igłofiltrów Umieszczanie igłofiltrów w gruncie realizowane jest poprzez proces wpłukiwania. Niezbędny w nim jest dostarczany poprzez węże wpłukujące do rury wpłukującej strumień wodny pod ciśnieniem. Strumień ten umożliwia łatwe wprowadzanie rury wpłukującej w głąb gruntu. Po wprowadzeniu rury do gruntu, wąż wpłukujący zostaje odłączony i do rury wprowadzany jest igłofiltr. Po wprowadzeniu igłofiltra rura wpłukująca wyciągana jest z gruntu. Wpłukany igłofiltr może zostać następnie podłączony do kolektora ssącego. In s t a lo w an i e ig ło f ilt r ó w i m o n t aż in s t a la c j i Igłofiltry instaluje się (posadawia) w gruncie metodą wpłukiwania za pomocą rur wpłukujących połączonych z pompą do wpłukiwania lub hydrantem. Komplet instalacji igłofiltrowej zawiera dwa rodzaje rur wpłukujących (obsadowych): • małej średnicy D 51 mm, • dużej średnicy D 133 mm. o zróżnicowanych długościach dla ułatwienia wpłukiwania na różne głębokości. Rura wpłukująca 51 służy do instalowania igłofiltrów w gruntach nie wymagających obsypki filtracyjnej, zaś rura wpłukująca 133 służy do instalowania igłofiltrów w przypadkach konieczności stosowania obsypki filtracyjnej. Obsypkę filtracyjną wykonuje się: • w gruntach przewarstwionych (posiadających warstwy nieprzepuszczalne) na taką wysokość, aby Stadium dokumentacji: OPRACOWANIA TOWARZYSZĄCE Nazwa dokumentacji: Opracowanie dokumentacji projektowej na skanalizowanie miejscowości Pietna, Żywocice oraz Krapkowice - rejon ulicy Kozielskiej, Sądowej, Rodzinnej, Młyńskiej, Parkowej, Kościuszki, Lompy, Dzierżona. Część dokumentacji: Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót

Kanalizacja sanitarna grawitacyjna i tłoczna wraz z sieciowymi przepompowniami ścieków sanitarnych, zasilaniem elektroenergetycznym przepompowni i pozostałą infrastrukturą techniczną dla m. Pietna, Żywocice, Krapkowice.

ST P. 01.00.00 Roboty ziemne pod fundament przepompowni

122

obsypka połączyła wszystkie warstwy odwadnianego gruntu, najczęściej jednak na całej wysokości wpłukania igłofiltru. • w gruntach jednorodnych, pylastych na wysokość 0,5 m nad górną krawędź filtru (praktycznie 2 wiadra obsypki). Uziarnienie obsypki filtracyjnej dobiera się odpowiednio do gruntu, w którym posadowiony będzie filtr, stosując zasadę według której wielkość ziarn obsypki powinna byc od 5 do 10ciu razy większa od średniej grubości ziarn gruntu. W zależności od potrzeb Igłofiltry wpłukiwać w grunt jednostronnie lub po obu stronach, w odległościach od 0,8-1.5 m obserwując skutek działania odwodnienia. W przypadku gdy zapłakana ilość igieł nie obniży zwierciadła wody do wymaganego poziomu, należy dopłukać kolejne igłofiltry po tej samej stronie jeżeli efekt odwodnienia dalej nie został osiągnięty po przeciwnej. Dodatkowo można wspomagać odwodnienie poprzez odwodnienie powierzchniowe z dna wykopu Miejsca możliwego występowania wód gruntowych przedstawiono w Dokumentacji Technicznej. Zakres robót odwadniających należy dostosować do rzeczywistych warunków gruntowo wodnych w trakcie wykonywania robót. Wykonawca powinien wykonać urządzenia, które zapewnią odprowadzenie wód gruntowych i opadowych oraz wód stojących poza obszar robót ziemnych tak, aby zabezpieczyć grunty przed przewilgoceniem i nawodnieniem. Jeżeli wskutek zaniedbania Wykonawcy grunty ulegną nawodnieniu, które spowoduje ich długotrwałą nieprzydatność, Wykonawca ma obowiązek usunięcia tych gruntów i zastąpienie gruntami przydatnymi na własny koszt bez jakichkolwiek dodatkowych opłat ze strony Zamawiającego. Odwodnienie wykopów umocnionych może odbywać się za pomocą pomp przy niezbyt dużym napływie wód. Przy pompowaniu wody bezpośrednio z wykopu nie można dopuścić do rozmywania dna wykopu i wypłukiwania gruntu spoza jego ścian. Przy bardzo dużym napływie wody do wykopu sugeruje się, zastosowanie agregatów igłofiltrowych. Wykonane urządzenia odwadniające nie powinny powodować niekorzystnego nawodnienia gruntów w innych miejscach wykonywanych robót ziemnych ani powodować szkód na terenach sąsiednich. Wykopy powinny być chronione przed niekontrolowanym napływem do nich wód pochodzących z opadów atmosferycznych. W tym celu powierzchnia terenu powinna być wyprofilowana ze spadkami umożliwiającymi łatwy odpływ wody poza teren robót. Od strony spadku terenu powinny być wykonane, w razie potrzeby, rowy.

6.0.

Kontrola jakości robót

Przed przystąpieniem do wykonywania wykopów realizowanych przed budową obiektu należy sprawdzić zgodność rzędnych terenu z danymi podanymi w Rysunkach. W tym celu należy wykonać pobieżny kontrolny pomiar sytuacyjno-wysokościowy. Natomiast w trakcie realizacji wykopów konieczne jest kontrolowanie warunków gruntowych w nawiązaniu do badań geologicznych. Sprawdzenie i odbiór robót ziemnych powinny być wykonane zgodnie z normą PN-68/B-06050 oraz BN83/8836-02. Sprawdzeniu i kontroli w czasie wykonywania robót oraz po ich zakończeniu powinny podlegać następujące sprawy: • zgodność wykonania robót z dokumentacją projektową • roboty pomiarowe • przygotowanie terenu • rodzaj i stan gruntu w podłożu • odwadnianie wykopów • wymiary wykopów • zabezpieczenie wykopów Kontrola jakości robót polega na sprawdzeniu prawidłowego wbicia ścianki do projektowanej głębokości.

7.0.

Obmiar robót 3

Jednostką obmiaru robót ziemnych jest 1 m . Ilość robót określa się na podstawie Dokumentacji projektowej z uwzględnieniem zmian zaaprobowanych przez Inżyniera(Inspektora nadzoru) i sprawdzonych w 3 naturze. Obmiaru ilościowego usuniętego gruntu dokonuje się w m w stanie rodzimym.

8.

Odbiór robót

Przy odbiorze robót ziemnych powinny być przeprowadzone następujące badania: Stadium dokumentacji: OPRACOWANIA TOWARZYSZĄCE Nazwa dokumentacji: Opracowanie dokumentacji projektowej na skanalizowanie miejscowości Pietna, Żywocice oraz Krapkowice - rejon ulicy Kozielskiej, Sądowej, Rodzinnej, Młyńskiej, Parkowej, Kościuszki, Lompy, Dzierżona. Część dokumentacji: Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót

Kanalizacja sanitarna grawitacyjna i tłoczna wraz z sieciowymi przepompowniami ścieków sanitarnych, zasilaniem elektroenergetycznym przepompowni i pozostałą infrastrukturą techniczną dla m. Pietna, Żywocice, Krapkowice.

ST P. 01.00.00 Roboty ziemne pod fundament przepompowni

123

a) sprawdzenie zgodności z Rysunkami oraz rysunkami rozparć sporządzonymi przez Wykonawcę, polega ono na porównaniu wykonanych robót ziemnych z Rysunkami oraz na stwierdzeniu wzajemnej zgodności na podstawie oględzin i pomiarów. b) sprawdzenie odwodnienia terenu, sprawdzenie polega na porównaniu wykonanych urządzeń odwadniających z odwodnienia oraz stwierdzeniu prawidłowego wykonania wg Specyfikacji na podstawie oględzin i pomiarów c) sprawdzenie wykonanych wykopów, Sprawdzenie polega na porównaniu ich z Dokumentacją projektową oraz stwierdzeniu ich zgodności ze Specyfikacją przez oględziny oraz pomiar za pomocą taśmy stalowej z podziałką centymetrową z dokładnością do 1,0 cm oraz niwelatora. Badania należy przeprowadzać w czasie odbioru częściowego i końcowego robót. Badania w czasie odbioru częściowego należy przeprowadzać w odniesieniu do tych robót, do których późniejszy dostęp jest niemożliwy. Na podstawie wyników badań należy sporządzić protokoły odbioru robót częściowych i końcowych. Roboty zanikające należy wpisać do Dziennika Budowy. Jeżeli wszystkie badania przewidziane w p. 8 dały wynik dodatni, wykonane roboty ziemne należy uznać za zgodne z wymaganiami normy. W przypadku gdy chociaż jedno badanie dało wynik ujemny, wykonane roboty lub ich część należy uznać za niezgodne z wymaganiami normy. W tym przypadku Wykonawca obowiązany jest doprowadzić roboty ziemne do zgodności z normą i przedstawić je do ponownego odbioru.

9.

Podstawa płatności

Płatność według Specyfikacji szczegółowych dotyczących poszczególnych robót ziemnych.

10.

Przepisy związane

PN-86/B-02480 PN-68/B-06050 PN-74/B-04452 PN-88/B-04481 BN-72/8932-01 BN-83/8836-02 PN-86/H-93433 PN-86/H-84018 PN-92/D-95017 PN-75/D-96000

Grunty budowlane. Określenia, symbole, podział i opis gruntów Roboty ziemne budowlane. Wymagania w zakresie wykonywania badania przy odbiorze Grunty budowlane. Badania polowe. Grunty budowlane. Badania próbek gruntu Budowle drogowe i kolejowe. Roboty ziemne. Przewody podziemne. Roboty ziemne. Wymagania i badania przy odbiorze Kształtowniki stalowe walcowane na gorąco. Stal niskostopowa o podwyższonej jakości. Gatunki Surowiec drzewny. Drewno wielkowymiarowe iglaste. Wspólne wymagania i badania Tarcica iglasta ogólnego przeznaczenia. Warunki techniczne wykonywania ścianek szczelnych, Instytut badawczy Dróg i Mostów, zeszyt I-25 Wytyczne wykonywania robót budowlano montażowych w okresie obniżonych temperatur, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 1988.

Informacje dotyczące igłofiltrów zaczerpnięto ze strony Przedsiębiorstwa Produkcyjno- Handlowo- Usługowe Kaudia Sp. z o.o. 43-450 Ustroń , ul.J.Kreta 24, tel. (33) 854 74 36 , tel./fax: (33) 854 28 40 gdzie można znaleźć w instrukcji obsługi którą można pobrać od producenta.

Stadium dokumentacji: OPRACOWANIA TOWARZYSZĄCE Nazwa dokumentacji: Opracowanie dokumentacji projektowej na skanalizowanie miejscowości Pietna, Żywocice oraz Krapkowice - rejon ulicy Kozielskiej, Sądowej, Rodzinnej, Młyńskiej, Parkowej, Kościuszki, Lompy, Dzierżona. Część dokumentacji: Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót

Kanalizacja sanitarna grawitacyjna i tłoczna wraz z sieciowymi przepompowniami ścieków sanitarnych, zasilaniem elektroenergetycznym przepompowni i pozostałą infrastrukturą techniczną dla m. Pietna, Żywocice, Krapkowice.