SPRAWOZDANIE Z PRZEBIEGU

„Wkręć się w … ogrodową grę terenową” pod tym hasłem w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku odbył się VI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Architekturze Krajobrazu. W dniach 14-15 kwietnia w zabytkowym parku Ludolphino na Gdańskiej Oliwie blisko 100 uczniów z technikum architektury krajobrazu z całego kraju rozegrało ogrodowy mecz o puchar ufundowany przez organizatora Konkursu. To już ósma edycja organizowanego przez Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i HandlowoUsługowych w Gdańsku konkursu, którego celem jest rozwijanie zainteresowań zawodowych młodzieży, nauka pracy w zespole, wymiana doświadczeń, integracja uczniów, połączona z promocją miasta Gdańska oraz ekologicznego stylu życia. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Gdańska. Swoją obecnością zaszczycili nas: pani Janina Bezubka - główny specjalista w Departamencie Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, PANI Joanna Grzyba z Wydziału Środowiska Miasta Gdańsk, Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi pan Krzysztof Kannenberg, Kanclerz Sopockiej Szkoły Wyższej pani Maria Basandowska oraz dr inż. Mariusz Antolak z Katedry Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. MARATON ZMAGAŃ ROZPOCZĄŁ SIĘ JUŻ W GRUDNIU „Ogrodowa gra terenowa”, tak naprawdę rozpoczęła się pod koniec 2015 r.. Jak, co roku przed świętami Bożego Narodzenia odbyły się eliminacje szkolne Konkursu. 14-15 grudnia 2016 r. uczniowie z ponad 45 szkół z całej Polski, w swoich palcówkach rozwiązywali testy wiedzy z zakresu architektury krajobrazu oraz opracowywali zadanie praktyczne przygotowane przez nauczycieli ZSAKiH-U w Gdańsku. W tej edycji, w części praktycznej, zadaniem uczniów było wykonanie, na przygotowanych szablonach, projektu koncepcyjnego zbiornika wodnego oraz drewnianego mostka.

Rys. 1. Wybrane szablony do części praktycznej eliminacji szkolnych opracowane przez ZSAKiH-U W ciągu dwóch godzin powstało wiele ciekawych rozwiązań projektowych.

Rys.2. Przykładowe rozwiązania projektowe zadania Konkursowego – etap szkolny Trójka najlepszych uczniów z każdej ze szkół wyłoniona w etapie szkolnym stworzyła drużyny, które jako reprezentacje szkół, na kwietniowy dwuetapowy finał Konkursu przyjechały do Gdańska. Do kolejnych etapów Konkursu zakwalifikowały się ekipy z 31 szkół, natomiast w finale zmierzyły się drużyny z 29 placówek (dwie nie dojechały). OGRODOWA GRA TERENOWA , II ETAP KONKURSU - DUŻYNOWY MECZ O PUCHAR UFUNDOWANY PRZEZ ORGANIZATORA ZESPÓŁ SZKÓŁ ARCHITEKTURY KRAJOBRAZU i HANDLOWO-USŁUGOWYCH W pierwszym dniu finałowych zmagań 29 zespołów szkolnych z terenu całej Polski wzięło udział w konkurencji drużynowej. Zasięg przestrzenny Konkursu został przedstawiony na schemacie.

Rys. 3. Zasięg przestrzenny Konkursu – opracowanie - Monika Bojke, Kornelia Sieradzka, Ola Bielecka - uczennice klasy III atk Ogrodowa gra terenowa to zabawa, podczas której przy użyciu mapy/planu i dzięki wskazówkom zawartym w zadaniach uczestnicy oraz widzowie przekonali się jak łatwo skwer, park lub zieleniec można zamienić w plac zabaw dla dużych i małych. Miejscem rozgrywek był obszar parku Ludolphino – zabytkowego założenia ogrodowego położonego w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Nieformalny, krajobrazowy układ, zróżnicowane ukształtowanie terenu, a także starodrzew, stworzyły wspaniałą przestrzeń do rekreacji i wypoczynku, i nauki poprzez zabawę i odkrywanie. Szkolne drużyny pokazały jakie możliwości daje nieszablonowe podejście do nie w pełni wykorzystanych obszarów zieleni, mając do dyspozycji przestrzeń i przygotowane przez organizatorów zestawy gry. Zestawy do terenowej gry ogrodowej, przygotowane przez ZSAKiH-U: 

Zestaw m.in: plansza gry, karta pracy, tabele wiekowe prof. Majdeckiego, plan zabytkowego parku Ludolphino, przyrządy rysunkowe:



Elementy terenowe do wykonania instalacji przestrzennej (cegły, pędy wierzby, sznurki, łopata, konary ściętej lipy), elektronarzędzia w namiocie technicznym oraz przygotowany teren gry:

Gra terenowa rozpoczęła się na placu szkolnym. Podczas dwugodzinnych zmagań drużyny musiały przenieść się w czasie, odpowiedzieć na pytanie w jakim stylu został założony dawny ogród Ludolphino, odnaleźć krzew, którego pęd otrzymały na starcie, czy rozpoznać drzewa zaznaczone na planszy do gry. W kolejnych zadaniach należało oszacować wiek, wysokość, zmierzyć obwód, a także wskazać odpowiednią formę ochrony dla konkretnych drzew. Gracze musieli także przenieść się do „wodnego świata”, gdzie do rozpoznania czekał na nich, wyłaniająca się z wody roślina (tatarak). Po drodze czekała ich także chwila zadumy nad otaczającym krajobrazem, który musieli „zamknąć” na skrawku papieru. Ostatnim elementem gry było stworzenie instalacji przestrzennej – elementu zabawowego, rekreacyjnego lub dydaktycznego, a przy tym funkcjonalnego, bezpiecznego i użytecznego w przestrzeni ogrodowej. Oto kilka migawek z drużynowych zmagań:

Fot. „Przyroda w obiektywie” – szkic pejzażowy

Fot. ”Miara drzew” – oszacowanie wysokości drzewa

Fot. Budowanie instalacji przestrzennych Tym razem Gdańsk przywitał swoich Gości piękną wiosenna aurą. Pogoda wręcz idealna to tego typu zabaw na własnych podwórkach i w terenach zieleni. Należy wspomnieć, że firma Housqvarna -

sponsor Konkursu - zapewnił wszystkim uczestnikom kamizelki, które świetnie sprawdziły się w terenie. Prace drużyn oraz finał konkurencji indywidualnej oceniało w tym roku Jury w składzie:

PANI AGNIESZKA HUBENY-ŻUKOWSKA - Projektantka ogrodów, podróżniczka, dziennikarka i artystka. Autorka ponad 200 projektów ogrodów w Polsce i zagranicą. Wiedzę i doświadczenie zdobywała w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz USA u takich znakomitości jak John Brookes, czy Diarmuid Gavin. Jest rzeczoznawcą NOT do spraw urządzania i pielęgnacji zieleni oraz Inspektorem Nadzoru prac w zieleni na terenach zurbanizowanych. PANI JOANNA MAJEWSKA - projektant ogrodów, dekorator i grafik, właścicielka autorskiego studia projektowego „Krajobraz”, autorka wielu projektów z zakresu zarówno zieleni publicznej jak i ogrodów przydomowych. PAN dr inż. MARIUSZ ANTOLAK – doktor nauk technicznych w dyscyplinie architektura i urbanistyka, opiekun Koła Naukowego Architektów Krajobrazu „Horyzont”, wiceprzewodniczący Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu; autor kilkuset opracowań z zakresu architektury krajobrazu, planowania przestrzennego i ochrony środowiska oraz kilkudziesięciu publikacji i posterów naukowych. Udział w Komisji Konkursowej to ciężka i wymagająca poświęcenia praca, na szczęście po raz kolejny udało nam się zaprosić do grona jury Konkursu ludzi z bardzo wysokimi kwalifikacjami i, co nie mniej ważne, z pasją. Dzięki temu każda praca mogła liczyć na rzeczową i merytoryczną ocenę, a także indywidualne spojrzenie okiem profesjonalisty i pasjonata. W konkurencji drużynowej najlepsi okazali się uczniowie z ZSR CKP w Bolesławowie.

Fot. Najlepsza Drużyna ZSRCKP w Bolesławowie ze Stefanem Daszewskim - Gardenphilia Designer i przedstawicielem Husqvarna Group

Zwycięska drużyna otrzymała m.in. 10 licencji edukacyjnych programu Gardenphilia Designer oraz fantastyczną wykaszarkę Husqvarna 525RX. Trzy najlepsze zespoły otrzymały wspaniałe puchary ufundowane przez ZSAKiH-U oraz wiele innych wartościowych nagród. LISTA LAUREATÓW KONKURENCJI DRUŻYNOWEJ VI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY O ARCHITEKTURZE KRAJOBRAZU: Konkurencja drużynowa: MIEJSCE NAZWA SZKOŁY 1 Zespół Szkół Rolniczych CKP w Bolesławowie Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie 2 Zespół Szkół Rolniczych im Tadeusza Kościuszki w Namysłowie 3 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie 4 Zespół Szkół Technicznych w Nysie 4 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie 6 Zespół Szkół Rolniczych w Prudniku 7 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej 8 Dąbrowie Zespół Szkół Politechnicznych im bohaterów Monte Cassino we Wrześni 9 Zespół Szkół nr 1 w Wieluniu 9 Zespół Szkół Budowlanych w Katowicach 11 Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi 12 Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo – Usługowych w Gdańsku 13 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 we Włoszczowie 14 Zespół Szkół nr 2 Golub – Dobrzyń 15 Zespół Szkół Rolniczych w Grudziądzu 15 Zespół Szkół Ekologicznych w Gdyni 17 Zespół Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu 18 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im Osadników Wojskowych w 19 Mieszkowicach Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im Wincentego Witosa w Boninie 20 Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi 20 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bydgoszczy 20 Centrum Edukacji Ogrodniczej Szczecin 23 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie 24 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kamieniu Małym 25 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 Kępno 26 Zespół Szkół Ekonomicznych w Brzegu 26 Zespół Szkół nr 1 CKP Aleksandrów Kujawski 26 Zespół Szkół nr 1 im. J. Śniadeckiego w Ełku 26 Wszystkim serdecznie gratulujemy WARSZTATY INTEGRACYJNE Plebiscyt na zabawkę wszechczasów wygrał PATYK! - pod tym hasłem odbyły się towarzyszące Konkursowi warsztaty integracyjne, w których wzięły udział tym razem drużyny międzyszkolne. Do zabawy dołączyła także ekipa filmująca z Zespołu Szkół Łączności, nauczyciele, a także Pan Mariusz Antolak – członek Komisji Konkursowej. Uczestnicy mieli za zadanie opracować Ogrodową Grę Terenową (OGT), w której głównym elementem miał być PATYK.

Do dyspozycji mieli : 4-6 mózgów , szary papier, flamastry, kredki, ołówki, patyki (kijki, pędy, pałki), nożyczki i sznurek … czyli w zasadzie nieograniczone możliwości.

Fot. Warsztaty integracyjne

Fot. Zwycięska praca

Utworzone losowo drużyny walczyły o nagrodę publiczności. Zwyciężyła ekipa w składzie:     

Katarzyna Wężyk z Kępna Aleksandra Cybulska z Nysy Maja Kalata z Gdańska Dawid Andrzejczak ze Zduńskiej Dąbrowy Bartek Strobin z Widzewa

WALKA O INDEKSY … MISTRZ SZYBKIEJ ARANŻACJI III ETATAP KONKURSU, KONKURENCJA INDYWIDUALNA 15 kwietnia 2016 r. w drugim dniu Konkursu 84 najlepszych uczniów z całej Polski, zmierzyło się w konkurencji indywidualnej. W półfinale uczniowie rozwiązywali test wiedzy z zakresu architektury krajobrazu, opracowany przez nauczycieli ZSAKiH-U w Gdańsku. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 10 uczestników z najwyższą punktacją. W tym roku finaliści mieli za zadanie wykonać kompozycję na tarasie. W ciągu zaledwie 40 minut mieli wybrać z przygotowanego w ogrodzie szkolnym magazynu, odpowiednie donice, obsadzić je roślinnością i wykonać szkic koncepcyjny, a to wszystko pod presją czasu, bacznym okiem jury i na oczach widzów.

Fot. Mistrz szybkiej aranżacji – finał konkurencji indywidualnej Poziom finalistów był na tyle wyrównany, że jury postawiło organizatorów przed koniecznością wyciągnięcia „Asa z rękawa” , a dokładniej z magazynu, w którym na wszelki wypadek czekały zestawy na dogrywkę. W magicznych skrzynkach znalazły się m.in. śruby fundamentowe, zamkowe, wkręty do drewna, metalu, zestaw papierów rysunkowych, pędy cyprysika, żywotnika, żywotnikowca, a także kłącza i cebule, które zawodnicy mieli rozpoznać i odpowiednio przyporządkować.

Fot. Finałowe dogrywki Wszyscy uczestnicy finału otrzymali atrakcyjne nagrody m.in. licencje innowacyjnego programu do projektowania ogrodów Gardenphilia Designer oraz zestaw katalogów Związku Szkółkarzy Polskich, a trójka zwycięzców indeksy Sopockiej Szkoły Wyższej oraz Wyższej Szkoły Zarządzania Środowiskiem w Tucholi.

Fot. Najlepsi z najlepszych- Finaliści VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Architekturze Krajobrazu, w tym uczennica ZSAKiH-U w Gdańsku Marta Sikora LISTA LAUREATÓW VI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY O ARCHITEKTURZE KRAJOBRAZU: Konkurencja indywidualna: Miejsce Imię i nazwisko

Szkoła

1. 2.

Opyd Monika Rosińska Ewelina

Zespół Szkół Rolniczych w Namysłowie Zespół Szkół CKR w Widzewie

3.

Górski Filip

Zespół Szkół Politechnicznych we Wrześni

4. 5. 6. 7. 8.

Zdun Tomasz Dobras Damian Jachowski Piotr Tomalska Natalia Czyżewska Aleksandra

Centrum Edukacji Ogrodniczej Szczecin Zespół Szkół CKR w Widzewie Zespół Szkół nr 2 w Golubiu – Dobrzyń Zespół Szkół Rolniczych w Grudziądzu Zespół Szkół CKR w Mieszkowicach

9.

Sikora Marta

10.

Kwiatkowska Dominika

Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo – Usługowych w Gdańsku Zespół Szkół CKR w Karolewie

KONFERENCJA NAUCZYCIELI, SPOTKANIA, WARSZTATY... Po raz kolejny Konkursowi towarzyszyła także konferencja nauczycieli uczących w zawodzie technik architektury krajobrazu oraz wykłady dla uczniów. W ramach spotkania nauczycieli odbyły się wykłady oraz warsztaty prowadzone przez partnerów i sponsorów Konkursu, w tym:  „Zalecenia jakościowe materiału szkółkarskiego” – wykład poprowadzony przez Pana Grzegorza Falkowskiego przedstawiciela Związku Szkółkarzy Polskich,  „Nowoczesne technologie w pielęgnacji terenów zieleni” – wykład Pana Pawła Przywózkiego z Husqvarny,  Prezentacja programu Gardenphilia Designer prowadzona przez twórcę Pana Stefana Daszewskiego,

Fot. Prezentacja programu Gardenphilia Designer dla nauczycieli. W czasie trwania konkursu nie zabrakło także czasu na wymianę doświadczeń. Podczas trwania konkurencji drużynowej oraz półfinału konkurencji indywidualnej w wyremontowanym budynku warsztatów szkolnych, organizatorzy przygotowali poczęstunek dla nauczycieli, tworząc tym samym doskonałą przestrzeń do integracji i dyskusji. Mimo późnej pory i zmęczenia, zarówno uczniowie jak i nauczyciele, a także goście z zaciekawieniem wysłuchali wykładu Pana dr inż. Mariusza Antolaka z Katedry Architektury Krajobrazu UWM w Olsztynie, który przed zaledwie kilkoma dniami, wrócił z wyprawy na Seszele, gdzie w ramach Global Garden Projekt zakładał kolejny ogród z miejscową ludnością.

Fot. Wykład Pana dr inż. Mariusza Antolaka z Katedry Architektury Krajobrazu UWM w Olsztynie. W oczekiwaniu na wyniki półfinałowego testu, uczniowie mieli możliwość zapoznania się z możliwościami programu Gardenphilia Designer – nagrodami w Konkursie oraz uczestniczenia w prezentacji produktu. Konkurs to także świetna okazja na prezentacje ofert uczelni wyższych. W ramach podpisanych umów partnerskich przedstawiciele trzech uczelni zaprezentowali kierunki kształcenia, a także zapoznali młodzież z możliwościami studiowania w swoich placówkach. SPONSORZY I PARTNERZY Fundatorami nagród VI Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Architekturze Krajobrazu byli m.in: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12.

Sopocka Szkoła Wyższa Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi Katedra Architektury Krajobrazu z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie Wydział Środowiska Miasta Gdańska Gardenphilia Desiner – twórcy innowacyjnego programu do projektowania ogrodów Związek Szkółkarzy Polskich Firma Husqvarna Ogrody Hortulus z Dobrzycy Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku Organizacja Ogrodów Polskich Pomorskie Centrum hurtowe RENK Liga Ochrony Przyrody

Patronat medialny nad konkursem objął magazyn TOGETHER, a z pomocą żywieniową przyszły dwa trójmiejskie foodtrucki. Wszystkim serdecznie dziękujemy. PODSUMOWANIE Kolejny raz pokazaliśmy, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych i chodź po drodze były chwile zwątpienia to Konkurs okazał się wielkim sukcesem. Osiągnęliśmy wszystkie założone cele – była świetna zabawa, edukacja, wymiana doświadczeń i integracja. Organizacja Konkursu była długotrwałym procesem, wymagającym ogromnego zaangażowania ,wielu poświęceń , wytężonej pracy, i choć na jego czele stali nauczyciele Zespołu Przedmiotów Ogrodniczych to, trzeba podkreślić, tytaniczną pracę wykonali też uczniowie. Przez całe tygodnie byli nasza prawą ręką, nieocenionymi pomocnikami, a w czasie trwania Konkursu stali się szatniarzami, opiekunami drużyn szkolnych, fotografami, ekipą filmową, techniczną, porządkową, osobami w recepcji, przygotowującymi poczęstunek. Razem stworzyliśmy naprawdę wspaniały Zespół.

Konkurs to sukces całej społeczności szkolnej, od obsługi i administracji po kadrę pedagogiczną, na Radzie Rodziców kończąc. Opinie Gości, naszych partnerów i sponsorów, a także uczestników Konkursu wyrażone na kartach ewaluacyjnych, dają nam 100% poczucie spełnienia i radości. Połączyliśmy nie tylko ludzi z odległych krańców Polski, ale także sami się bardzo mocno zjednoczyliśmy. Dziękujemy wszystkim za aktywny udział oraz opinie i już dziś zapraszamy do udziału i wsparcia naszej Inicjatywy za rok. Na koniec chcielibyśmy także podziękować Zespołowi Szkół Łączności, który w ramach współpracy trójmiejskich szkół zawodowych wykonał dla nas relacje radiową i telewizyjną, a przy okazji dołączył do czwartkowych warsztatów integracyjnych. ORGANIZATORZY Społeczność szkolna ZSAK i H-U w Gdańsku