SPOTKANIE INFORMACYJNE „Perspektywa 2014-2020 – możliwości realizacji szkoleń współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego

Bielsko-Biała, dn. 26.11.2015r.

Katowice, ul. Dąbrowskiego 23 (parter) tel. 32 77 40 172 / 193 / 194 / 418 [email protected] Punkt czynny w dni robocze: poniedziałki 7:00 – 17:00 wtorek-piątek 7:30 – 15:30

Bielsko-Biała, ul. Cieszyńska 367 (parter) tel. 33 49-60-201; 33 47-50-135 [email protected] Punkt czynny w dni robocze: poniedziałki 8:00 – 18:00 wtorek-piątek 8:00 – 16:00

Programy Operacyjne w Polsce w latach 2014-2020 w ramach polityki spójności

Europejski Fundusz Społeczny ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 1304/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Społecznego i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1081/2006

Europejski Fundusz Społeczny Wspiera dążenie do wysokiego poziomu zatrudnienia i wysokiej jakości miejsc pracy, poprawę dostępu do rynku pracy oraz mobilność geograficzną i zawodową pracowników, a także ułatwia im dostosowanie się do zmian w przemyśle oraz w systemach produkcyjnych koniecznych dla zrównoważonego rozwoju. Zachęca do wysokiego poziomu kształcenia i szkolenia dla wszystkich i wspiera przechodzenie młodych ludzi z etapu kształcenia do etapu zatrudnienia, zwalcza ubóstwo, wzmacnia włączenie społeczne, oraz wspiera równość płci, niedyskryminację i równe szanse, przyczyniając się tym samym do wdrażania priorytetów Unii w zakresie wzmocnienia spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej.

Programy finansowane z EFS Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój- POWER (cały)

Regionalne Programy Operacyjne – RPO (część Osi Priorytetowych)

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2014 - 2020

NAZWA OSI

FINANSOWANIE

Oś Priorytetowa I Nowoczesna Gospodarka

EFRR

Oś Priorytetowa II Cyfrowe Śląskie

EFRR

Oś Priorytetowa III Konkurencyjność MŚP

EFRR

Oś Priorytetowa IV Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii I gospodarka niskoemisyjna

EFRR

Oś Priorytetowa V Ochrona środowiska i efektywne wykorzystanie zasobów

EFRR

Oś Priorytetowa VI Transport

EFRR

Oś Priorytetowa VII Regionalny rynek pracy

EFS

Oś Priorytetowa VIII Regionalne kadry gospodarki opartej na wiedzy

EFS

Oś Priorytetowa IX Włączenie społeczne

EFS

Oś Priorytetowa X Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna

EFRR

Oś Priorytetowa XI Wzmocnienie potencjału edukacyjnego

EFS

Oś Priorytetowa XII Infrastruktura edukacyjna

EFRR

Oś Priorytetowa XIII Pomoc Techniczna

EFS

Informacje wstępne Program

Szczegółowy Opis Osi Priorytetowych (SZOOP)

Na co zwrócić uwagę: Oś priorytetowa, Działanie, Poddziałanie Tytuł Typy projektów Tryb wyboru (konkursowy, pozakonkursowy) ZIT/RIT, OSI Typ Beneficjenta Grupa docelowa

Rozróżnienie

Beneficjent Partner Realizator usługi zleconej

Regulamin konkursu

Wytyczne

Wniosek Instrukcje / FAQ

Procedury / Narzędzia

KWALIFIKACJE Kwalifikacja to określony zestaw efektów uczenia się (kompetencji), których osiągnięcie zostało formalnie potwierdzone przez upoważnioną do tego instytucję zgodnie z ustalonymi standardami. Nadanie kwalifikacji następuje w wyniku walidacji i certyfikacji.

KOMPETENCJE Definicję kompetencji określono w Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020. Zgodnie z nią fakt nabycia kompetencji będzie weryfikowany w ramach następujących etapów: a) ETAP I – Zakres – zdefiniowanie w ramach wniosku o dofinansowanie lub w regulaminie konkursu grupy docelowej do objęcia wsparciem oraz wybranie obszaru interwencji EFS, który będzie poddany ocenie, b) ETAP II – Wzorzec – zdefiniowanie we wniosku o dofinansowanie lub w regulaminie konkursu standardu wymagań, tj. efektów uczenia się, które osiągną uczestnicy w wyniku przeprowadzonych działań projektowych, c) ETAP III – Ocena – przeprowadzenie weryfikacji na podstawie opracowanych kryteriów oceny po zakończeniu wsparcia udzielanego danej osobie,

KOMPETENCJE d) ETAP IV – Porównanie – porównanie uzyskanych wyników etapu III (ocena) z przyjętymi wymaganiami (określonymi na etapie II efektami uczenia się) po zakończeniu wsparcia udzielanego danej osobie. Kompetencja to wyodrębniony zestaw efektów uczenia się. Opis kompetencji zawiera jasno określone warunki, które powinien spełniać uczestnik projektu ubiegający się o nabycie kompetencji, tj. wyczerpującą informację o efektach uczenia się oraz kryteria i metody ich weryfikacji.

Rezultaty, Produkty •

Wyniki działań, pokazują, na ile zmierzamy do celu, są nowym stanem, korzyścią uzyskiwaną przez uczestników projektu już w trakcie jego trwania.



Dwa pojęcia: produkty i rezultaty.



Obecne wnioski (RPO WSL, PO WER)- lista rozwijana ze wskaźnikami (obligatoryjne, do wyboru)

Produkty •

Produkt stanowi wszystko, co zostało uzyskane w wyniku działań współfinansowanych z EFS. Są to zarówno wytworzone dobra, jak i usługi świadczone na rzecz uczestników podczas realizacji projektu.



Wskaźniki produktu dotyczą realizowanych działań.



Wskaźniki produktu odnoszą się co do zasady do osób lub podmiotów objętych wsparciem, monitorowane są w momencie rozpoczęcia udziału w projekcie.

Rezultaty •

Odzwierciedlają efekty, które powstaną w wyniku podjętych działań w ramach projektu, czyli np. w wyniku udzielenia wsparcia danej osobie/ grupie osób/ instytucji w ramach projektu



Wskaźniki rezultatu (wyrażony liczbowo rezultat projektu) dotyczą oczekiwanych efektów wsparcia ze środków EFS. Określają efekt zrealizowanych działań w odniesieniu do osób lub podmiotów, np. w postaci zmiany sytuacji na rynku pracy.



Wskaźniki rezultatu bezpośredniego odnotowują efekt wsparcia bezpośrednio po zakończeniu udziału w projekcie i mierzone są do 4 tygodni od zakończenia udziału przez uczestnika w projekcie.

Działania/Poddziałania RPO WSL szczególnie ukierunkowane na współfinansowanie szkoleń, kursów

Oś Priorytetowa XI Wzmocnienie potencjału edukacyjnego DZIAŁANIE 11.3 Dostosowanie oferty kształcenia zawodowego do potrzeb lokalnego rynku pracy – kształcenie zawodowe osób dorosłych •

Termin naboru – BRAK INFORMACJI- NABÓR ANULOWANO 2.11.2015

Działanie 11.3 RPO WSL Cel szczegółowy poddziałania •

Wzrost zatrudnienia wśród absolwentów szkół i placówek kształcenia zawodowego poprzez poprawę efektywności realizowanego wsparcia.

Typ beneficjenta •

Wszystkie podmioty (z wyłączeniem osób fizycznych, nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych).

Działanie 11.3 RPO WSL Grupa docelowa 1. Osoby dorosłe, zgłaszające z własnej inicjatywy chęć kształcenia formalnego (podnoszenia, uzupełniania kwalifikacji lub ich formalnego potwierdzenia) lub uczestniczące z własnej inicjatywy w szkoleniach i kursach; 2. Młodociani pracownicy odbywający dokształcenie teoretyczne poza systemem szkolnym; 3. Placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego, ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, szkoły dla dorosłych, szkoły policealne; 4. Partnerzy społeczno – gospodarczy; 5. Nauczyciele zawodu i pracownicy pedagogiczni szkół ponadgimnazjalnych i placówek prowadzących kształcenie zawodowe, instruktorzy praktycznej nauki zawodu; 6. Pracodawcy/Przedsiębiorcy/Rzemieślnicy oraz ich zrzeszenia i stowarzyszenia.

Działanie 11.3 RPO WSL Lista wskaźników rezultatu bezpośredniego - Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje w ramach pozaszkolnych form kształcenia.

Lista wskaźników produktu 1. Liczba osób uczestniczących w pozaszkolnych formach kształcenia w programie; 2. Liczba osób uczestniczących w szkolnych formach kształcenia w programie; 3. Liczba podmiotów realizujących zadania centrum kształcenia zawodowego i ustawicznego objętych wsparciem w programie.

Działanie 11.3 RPO WSL Typy projektów 1. Kwalifikacyjne kursy zawodowe dla osób dorosłych, zainteresowanych zdobyciem nowej kwalifikacji lub szkolenia przygotowujące do egzaminu sprawdzającego, czeladniczego lub mistrzowskiego; 2. Kursy umiejętności zawodowych; 3. Pozaszkolne formy rozwoju kompetencji ogólnych, w tym kursy kompetencji ogólnych; 4. Turnusy dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników; 5. Kursy, inne niż wymienione, umożliwiające uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych;

Działanie 11.3 RPO WSL Typy projektów 6. Programy formalnej oceny i potwierdzania umiejętności/wiedzy uzyskanych w sposób pozaformalny i nieformalny; 7. Kształcenie w formach szkolnych osób dorosłych, z własnej inicjatywy zainteresowanych zdobyciem, uzupełnieniem lub podwyższeniem wykształcenia i kwalifikacji zawodowych; 8. Realizacja działań w zakresie stworzenia w szkole i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe warunków kształcenia zawodu; 9. Poprawa jakości edukacji w szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe we współpracy z otoczeniem, w szczególności z pracodawcami, w tym doskonalenie umiejętności nauczycieli zawodu.

Działanie 11.3 RPO WSL Warunki realizacji projektów w ramach Działania są uregulowane w Wytycznych Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze edukacji na lata 2014-2020, i określają m.in.: • zakres udzielanego wsparcia; • grupę docelową; • zakres realizacji szkoleń i kursów • oraz w Regulaminie konkursu.

DZIAŁANIE 11.4 Podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób dorosłych Poddziałanie 11.4.2 Kształcenie ustawiczne - RIT (Południowy) •

Termin naboru- Nie przewiduje się naboru w 2015 r.

Poddziałanie 11.4.3 Kształcenie ustawiczne - konkurs •

Termin naboru- nabór zakończony 06.11.2015

Poddziałanie 11.4.2 i 11.4.3 RPO WSL Cel szczegółowy poddziałania •

Wzrost kwalifikacji i kompetencji w zakresie umiejętności cyfrowych i języków obcych dorosłych mieszkańców województwa śląskiego, w szczególności osób starszych oraz osób o niskich kwalifikacjach.

Typ beneficjenta •

Wszystkie podmioty (z wyłączeniem osób fizycznych, nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych).

Poddziałanie 11.4.2 i 11.4.3 RPO WSL Grupa docelowa 1. Osoby dorosłe pracujące, uczestniczące z własnej inicjatywy w szkoleniach i kursach, należące do grup defaworyzowanych, czyli wykazujących największą lukę kompetencyjną i posiadających największe potrzeby w dostępie do edukacji, w tym m. in. osoby o niskich kwalifikacjach i osoby powyżej 50 roku życia;

2. Placówki kształcenia ustawicznego; 3. Partnerzy społeczno-gospodarczy.

Poddziałanie 11.4.2 i 11.4.3 RPO WSL Lista wskaźników rezultatu bezpośredniego 1. Liczba osób o niskich kwalifikacjach, które uzyskały kwalifikacje lub nabyły kompetencje po opuszczeniu programu; 2. Liczba osób w wieku 50 lat i więcej, które uzyskały kwalifikacje lub nabyły kompetencje po opuszczeniu programu; 3. Liczba osób w wieku 25 lat i więcej, które uzyskały kwalifikacje lub nabyły kompetencje po opuszczeniu programu.

Poddziałanie 11.4.2 i 11.4.3 RPO WSL Lista wskaźników produktu 1. Liczba osób o niskich kwalifikacjach objętych wsparciem w programie; 2. Liczba osób w wieku 50 lat i więcej objętych wsparciem w programie; 3. Liczba osób w wieku 25 lat i więcej objętych wsparciem w programie.

Poddziałanie 11.4.2 i 11.4.3 RPO WSL Typy projektów 1. Szkolenia i kursy skierowane do osób dorosłych, które z własnej inicjatywy są zainteresowane nabyciem, uzupełnieniem lub podwyższeniem umiejętności i kompetencji w obszarze umiejętności ICT i znajomości języków obcych.

Działanie 11.4 RPO WSL Wsparcie kierowane jest do osób pracujących tj.: a. pracowników w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 i 1662), b. osób świadczących usługi na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 i 827) stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło.

Działanie 11.4 RPO WSL 1) W przypadku szkoleń i kursów realizowanych w zakresie języków obcych, kursy lub szkolenia muszą kończyć się otrzymaniem certyfikatu zewnętrznego potwierdzającego zdobycie przez uczestników/ uczestniczki projektu określonego poziomu biegłości językowej, zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego; 2) W przypadku szkoleń i kursów realizowanych w zakresie umiejętności dotyczących ICT, zakres wsparcia musi obejmować kursy lub szkolenia kończące się certyfikatem zewnętrznym potwierdzającym zdobycie przez uczestników projektu określonych kompetencji cyfrowych zgodnie z zaplanowanymi we wniosku o dofinansowanie projektu etapami.

Działanie 11.4 RPO WSL • Szkolenia podnoszące kompetencje językowe, są realizowane zgodnie z zakresem określonym w załączniku nr 1 do Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze edukacji na lata 2014-2020 i są rozliczane stawkami jednostkowymi wskazanymi w tym załączniku. • Poza stawkami jednostkowymi istnieje możliwość sfinansowania wyłącznie kosztów związanych z zakupem podręcznika, przeprowadzeniem egzaminu zewnętrznego i wydaniem zewnętrznego certyfikatu potwierdzającego zdobycie przez uczestników projektów określonego poziomu biegłości językowej (zgodnie z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego).

Działanie 11.4 RPO WSL • W przypadku kompetencji cyfrowych, IZ RPO gwarantuje, że zakres wsparcia obejmuje szkolenia lub inne formy podnoszenia kompetencji kończące się uzyskaniem przez uczestników projektów certyfikatu zewnętrznego potwierdzającego zdobycie określonych kompetencji cyfrowych, zgodnie z zaplanowanymi we wniosku o dofinansowanie projektu etapami, o których mowa w Wytycznych Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020. Standard wymagań dla kompetencji informatycznych, które powinni osiągnąć uczestnicy projektu został określony w załączniku nr 2 do Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze edukacji na lata 2014-2020. Powyższy standard zostanie ujęty w Regulaminie konkursu.

WAŻNE – na podstawie Regulaminu konkursu RPSL.11.04.03-IP.02-24-006/15 •

Minimalna wartość projektu wynosiła kwotę alokacji przeznaczoną na konkurs pomniejszoną o kwotę rezerwy finansowej konieczną do przeznaczenia na projekty wybrane do dofinansowania w wyniku procedury odwoławczej i podzieloną przez liczbę subregionów województwa śląskiego!

(Kwota przeznaczona na konkurs wynosi 19 826 657,31 PLN, w tym maksymalna kwota dofinansowania (ze środków UE i środków budżetu państwa) – 16 852 658,71 PLN.

Konkurs zmierza do wyłonienia kilku Operatorów działających równolegle na terenie całego Województw Śląskiego

WAŻNE – na podstawie Regulaminu konkursu RPSL.11.04.03-IP.02-24-006/15 •

Projekt musi być realizowany na terenie całego województwa śląskiego, a Projektodawca/Operator prowadzi sieć punktów dystrybucji wsparcia (np. oddziały biura projektu, filie, punkty), tj. co najmniej 1 punkt w każdym z czterech subregionów województwa śląskiego.

Przy założeniu, iż zostanie wybrana maksymalna liczba operatorów tj. 4, (punkt dystrybucji na każdy subregion) - maksymalna liczba punktów dystrybucji wyniesie 16.

WAŻNE – na podstawie Regulaminu konkursu RPSL.11.04.03-IP.02-24-006/15 •



Dystrybucja środków oparta będzie na podejściu popytowym które powoduje, że centralnym podmiotem działań edukacyjnych będzie osoba dorosła i jej potrzeby. Każdy uczestnik projektu powinien mieć zapewnioną możliwość dokonania samodzielnego wyboru formy wsparcia spośród wszystkich form wsparcia dopuszczalnych zapisami Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych RPO WSL 2014-2020 dla Poddziałania 11.4.3 i powinna ona odpowiadać na jego indywidualne potrzeby. Uczestnik po przedstawieniu Operatorowi/Beneficjentowi swoich potrzeb w zakresie szkoleń dostępnych w projekcie będzie samodzielnie dokonywał wyboru szkolenia, które realizować będzie Operator/Beneficjent poprzez wykupienie dla uczestnika odpowiedniego szkolenia na rynku lub samodzielną organizację grup szkoleniowych gromadzących większą liczbę uczestników zgłaszających potrzebę szkolenia w dokładnie takim samym zakresie. Przy czym od momentu zgłoszenia przez uczestnika potrzeby szkolenia do momentu rozpoczęcia danej formy wsparcia nie może upłynąć więcej niż trzy miesiące.

Oś Priorytetowa VIII Regionalne kadry gospodarki opartej na wiedzy Działanie 8.2 Wzmacnianie potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw, przedsiębiorców i ich pracowników

Poddziałanie 8.2.3 Wsparcie dla przedsiębiorców i ich pracowników w zakresie rozwoju przedsiębiorstwa – konkurs • Termin naboru – brak informacji Wyznaczenie terminu jest uzależnione od ostatecznych rozstrzygnięć Komisji Europejskiej w zakresie organizacji systemu popytowego w całym kraju.

Poddziałanie 8.2.3 RPO WSL Cel szczegółowy poddziałania •

Poprawa kompetencji i kwalifikacji kadr pracowniczych przedsiębiorstw sektora MŚP zgodnie z ich potrzebami.

Typ beneficjenta •

Wszystkie podmioty (z wyłączeniem osób fizycznych, nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych).

Poddziałanie 8.2.3 RPO WSL Grupa docelowa 1.

Pracownicy przedsiębiorstw sektora MŚP;

2.

Kadra zarządzająca przedsiębiorstwem sektora MŚP.

Poddziałanie 8.2.3 RPO WSL Lista wskaźników rezultatu bezpośredniego 1. Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje lub nabyły kompetencje po opuszczeniu programu; 2. Liczba mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które zrealizowały swój cel rozwojowy dzięki udziałowi w programie.

Poddziałanie 8.2.3 RPO WSL Lista wskaźników produktu 1. Liczba mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw objętych usługami rozwojowymi w programie; 2. Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, objętych wsparciem w programie ; 3. Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, w wieku 50 lat i więcej objętych wsparciem w programie; 4. Liczba osób pracujących o niskich kwalifikacjach objętych wsparciem w programie.

Poddziałanie 8.2.3 RPO WSL Typy projektów 1. Dostarczenie usług rozwojowych doradczych, szkoleniowych zgodnych z potrzebami przedsiębiorstwa (m.in.: usług w zakresie wsparcia kapitałowego, zarządzania i prowadzenia działalności gospodarczej, budowania i rozwoju biznesu, organizacyjnych, ekonomiczno-finansowych, prawnych, marketingowych, w zakresie zarządzania strategicznego, audytów strategicznych, szkolenia z transferu i komercjalizacji wiedzy oraz ochrony własności przemysłowej); 2. Wspieranie rozwoju kwalifikacji pracowników zgodnie z potrzebami pracodawców.

Poddziałanie 8.2.3 RPO WSL Zasady wsparcia MŚP w RPO WSL 2014 -2020 • • • • • •

Podejście popytowe Konkurs polega na wyborze operatora/ów Szkolenia/usługi dostępne w Rejestrze Usług Rozwojowych (RUR) Decyzja w sprawie szkoleń/usług po stronie przedsiębiorcy Współfinansowanie przez przedsiębiorcę części kosztów usługi rozwojowej Możliwość realizacji szkolenia „szytego na miarę” poprzez „giełdę usług” dostępną w RUR

Czym jest usługa rozwojowa? • • •

usługa w zakresie pozaszkolnych form edukacji, usługa wspomagająca edukację lub usługa doradztwa związanego z zarządzaniem zgodnie z przepisami w zakresie klasyfikacji wyrobów i usług, które pozwalają na rozwój przedsiębiorcom i ich pracownikom lub mają na celu nabycie, utrzymanie lub wzrost wiedzy, umiejętności lub kompetencji społecznych pracowników przedsiębiorców (np. pojedyncza usługa doradcza lub szkoleniowa)

Dwa filary nowego podejścia do dystrybucji środków rozwojowych dla MŚP •

Rejestr Usług Rozwojowych jawny rejestr prowadzony w formie elektronicznej, zawierający informacje na temat podmiotów świadczących usługi rozwojowe oraz oferty świadczonych przez nie usług.

Rejestr dostępny będzie na stronie internetowej www.inwestycjawkadry.pl (obsługiwanej przez PARP)

Podmiotowy System Finansowania • system dystrybucji środków przeznaczonych na wspieranie rozwoju przedsiębiorców i pracowników oparty na podejściu popytowym wdrażany w ramach RPO.

Każde województwo ma za zadanie opracowanie swojego systemu dystrybucji

Elementy RUR •

Dofinansowanie kosztów realizacji usług rozwojowych ze środków EFS w ramach projektu PSF jest możliwe wyłącznie na usługi rozwojowe wpisane do RUR za pomocą Karty Usługi przez uprawnione podmioty, które uzupełniły informacje podstawowe oraz spełniają kryteria minimalne i kryteria wiarygodności zawarte w Karcie Podmiotu, a także zobowiązały się do umożliwienia realizacji wizyt monitoringowych przez właściwą IZ RPO w trakcie realizacji usługi rozwojowej

System Oceny Usług Rozwojowych •

dokument, który stanowi załącznik do regulaminu RUR, określający zasady dokonywania oceny usług rozwojowych przez przedsiębiorcę, pracowników oraz podmioty świadczące usługi rozwojowe, zatwierdzony przez ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego Cechy systemu ocen: • Ankieta, • Konieczność jej obowiązkowego wypełnienia w przypadku usług współfinansowanych z EFS, • system rankingów porównujących jakość poszczególnych usług na podstawie średniej wyciągniętej z ankiet;

Podmiotowy System Finansowania Minimalne wymogi systemu PSF: • gwarantuje przedsiębiorcy możliwość dokonania samodzielnego wyboru usług rozwojowych w ramach oferty dostępnej w RUR, odpowiadających w największym stopniu na aktualne potrzeby przedsiębiorcy •

jest zintegrowany z RUR – wybór usług rozwojowych przez przedsiębiorcę następuje wyłącznie przy wykorzystaniu funkcjonalności RUR oraz po uzyskaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego (numer ID wsparcia) przypisanego do danej umowy wsparcia



dystrybucja środków EFS jest dokonywana w oparciu o system refundacji połączony z promesą lub zaliczką lub system bonowy

Podmiotowy System Finansowania – poziom dofinansowania

•poziom dofinansowania kosztów pojedynczej usługi rozwojowej nie może przekroczyć co do zasady 50% kosztów usługi rozwojowej IZ może określić wyższy poziom dofinansowania usługi rozwojowej, w odniesieniu do: - branż, sektorów, typów działalności, wielkości przedsiębiorstwa, miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, kategorii pracowników, których wsparcie jest szczególnie istotne z punktu widzenia realizacji celów polityki regionalnej - pracowników powyżej 50 roku życia - pracowników o niskich kwalifikacjach - przedsiębiorstw wysokiego wzrostu - przedsiębiorców, którzy uzyskali wsparcie w postaci analizy potrzeb rozwojowych lub planów rozwoju w ramach działania 2.2 PO WER

•wyższy poziom nie może przekroczyć 80 % kosztów kwalifikowanych

Podmiotowy System Finansowania – kwota dofinansowania •

Poziom dofinansowania pojedynczej usługi rozwojowej dla jednego przedsiębiorcy lub pracownika wydelegowanego przez przedsiębiorcę nie przekracza kwoty 5 000,00 zł.



Koszt usługi rozwojowej może uwzględniać podatek od towarów i usług (VAT) wyłącznie w przypadku, gdy został on faktycznie poniesiony przez przedsiębiorcę oraz przedsiębiorca nie ma prawnej możliwości jego odzyskania.

Podmiotowy System Finansowania – koszty niekwalifikowalne W ramach projektu PSF nie jest możliwe kwalifikowanie kosztów usługi rozwojowej, która: • polega na opracowaniu analizy potrzeb rozwojowych lub planu rozwoju przedsiębiorcy lub grupy przedsiębiorców – w przypadku przedsiębiorców, którzy otrzymali tego typu wsparcie w ramach Priorytetu Inwestycyjnego 8v PO WER • dotyczy funkcjonowania na rynku zamówień publicznych lub wdrażania strategii wejścia na zagraniczne rynki zamówień publicznych • dotyczy zasad realizacji przedsięwzięć w formule Partnerstwa PublicznoPrywatnego • jest świadczona przez podmiot, z którym przedsiębiorca jest powiązany kapitałowo lub osobowo

Podmiotowy System Finansowania – koszty niekwalifikowalne c.d. •



obejmuje koszty niezwiązane bezpośrednio z usługą rozwojową, w szczególności koszty środków trwałych przekazywanych przedsiębiorcom lub ich pracownikom, koszty dojazdu i zakwaterowania dotyczy kosztów usługi rozwojowej, której obowiązek przeprowadzenia na zajmowanym stanowisku pracy wynika z odrębnych przepisów prawa



REJESTR USŁUG ROZWOJOWYCH - RUR Jeżeli chcesz prezentować w RUR usługi komercyjne, nieobjęte dofinansowaniem z EFS, to wpisanie ich do Rejestru jest dobrowolne. Taki wpis ma charakter marketingowy oraz promocyjny.

Natomiast jeżeli chcesz prezentować usługi, na których realizację będzie można pozyskać dofinansowanie, musisz obligatoryjnie wpisać je do Rejestru. Przedsiębiorcy, którzy pozyskają dofinansowanie na podnoszenie kompetencji swoich pracowników, mogą wybrać dostawcę usług jedynie spośród podmiotów wpisanych do RUR .

REJESTR USŁUG ROZWOJOWYCH - RUR W Rejestrze może znaleźć się każda firma, także jednoosobowa, która świadczy usługi w obszarze edukacji i rozwoju. Wystarczy wejść na stronę www.inwestycjawkadry.pl, założyć konto i wypełnić tzw. Kartę Podmiotu, a w niej podstawowe informacje, jak nazwa, siedziba i informacje o kadrze, żeby korzystać z możliwości, które daje RUR.

REJESTR USŁUG ROZWOJOWYCH - RUR Aby oferować swoje usługi poprzez RUR dla uczestników, którzy pozyskali dofinansowanie firma musi spełnić minimalne kryteria rejestracji dla potrzeb finansowania z EFS. Podstawowe kryteria: 1. Czy zalegasz z zapłatą należności publicznoprawnych? pozostajesz pod zarządem komisarycznym? znajdujesz się w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania naprawczego? 2. Czy nie byłeś skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo składania fałszywych zeznań, przekupstwa, przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, obrotowi gospodarczemu, systemowi bankowemu, karnoskarbowe albo inne związane z wykonywaniem działalności gospodarczej lub popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych?

REJESTR USŁUG ROZWOJOWYCH - RUR Aby oferować usługi dofinansowywane, musisz jeszcze spełnić min. 4 z 5 kryteriów wiarygodności. Za spełnienie tych kryteriów przyznawane są punkty. Żeby spełnić kryteria i wpisać się do RUR, musisz zdobyć minimum 45 punktów. 1.Czy zostałeś wykluczony z możliwości otrzymania środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich? 2. Czy dysponujesz odpowiednim doświadczeniem w zakresie świadczenia sług rozwojowych? 2.1 Czy obroty Twoje firmy potwierdzają takie doświadczenie? Aby otrzymać punkty w ramach tego kryterium, należy wykazać obroty z tytułu świadczenia usług rozwojowych z ostatnich 36 miesięcy przed datą złożenia wniosku o wpis na poziomie co najmniej 150 000 zł, w tym co najmniej 50 000 zł w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

REJESTR USŁUG ROZWOJOWYCH - RUR 2.2 Czy z liczby zrealizowanych godzin szkoleniowych wynika, że posiadasz doświadczenie? Doświadczenie Twojej firmy nie zawsze określa się za pomocą wskaźników finansowych. Niektóre firmy mogą udowodnić doświadczenie rynkowe w postaci liczby zrealizowanych godzin usług rozwojowych. Są to firmy, które: • nie działają w celu osiągnięcia zysku lub zysk w całości przeznaczają na cele statutowe, oraz nie dokonują podziału zgromadzonych środków pomiędzy swoich członków (zgodnie ze statutem lub innym przewidzianym przepisami prawa dokumentem), • świadczą usługi rozwojowe m.in. dla swoich członków, • posiadają osobowość prawną. Aby spełnić to kryterium, trzeba udokumentować przeprowadzenie 375 godzin usług rozwojowych w ciągu ostatnich 36 miesięcy, w tym co najmniej 125 godzin w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

REJESTR USŁUG ROZWOJOWYCH - RUR 2.3 Czy posiadasz opinie klientów?

To kryterium dotyczy tych usług rozwojowych, które po realizacji otrzymały pozytywne opinie swoich klientów. Oceny mogli dokonać przedsiębiorcy lub instytucje (nazywane klientami instytucjonalnymi), którzy skorzystali z usługi. Oceny takie muszą mieć formę opinii zawierających informacje ściśle określone w Regulaminie Rejestru Usług Rozwojowych, mogą one pochodzić tylko od firm lub instytucji publicznych, jako zleceniodawców, nie od uczestników szkoleń.

REJESTR USŁUG ROZWOJOWYCH - RUR 2.4 Czy posiadasz doświadczoną kadrę trenerów? Trenerzy, coachowie, mentorzy, którzy będą wykonywać oferowane przez Ciebie usługi rozwojowe, muszą być odpowiednio doświadczeni. Dotyczy to pracowników i współpracowników, którzy pracują dla Ciebie co najmniej rok, czyli stanowią tzw. stałą kadrę podmiotu. To kryterium musi być spełnione dla każdego rodzaju usługi oddzielnie. Jeżeli dostawca ma odpowiednie doświadczenia, np. wyłącznie w prowadzeniu szkoleń, wtedy może uzyskać wpis do RUR tylko jako prowadzący szkolenia. Doświadczenie jest wymagane do dofinansowania ze środków europejskich. Taka firma nie będzie mogła wykonywać np. usługi doradczej, która byłaby dofinansowana ze środków unijnych. Oczywiście nadal będzie mogła rejestrować inne rodzaje usług, ale oferta będzie już wyłącznie komercyjna i niepodlegająca finansowaniu.

REJESTR USŁUG ROZWOJOWYCH - RUR 2.5 Pozostałe czynniki uwiarygodniające To kryterium to dodatkowa szansa dla firm, które spełniły 4 wcześniejsze kryteria, ale nie uzbierały wymaganych 45 punktów. Jest ono nieobowiązkowe, ale pozwala zdobyć nawet 20 dodatkowych punktów. Kryterium składa się z 3 elementów. Jeżeli spełniasz je wszystkie, możesz otrzymać maksymalnie 20 punktów: Element 1 – Certyfikaty, Akredytacje, Standardy Element 2 – Doświadczenie w zakresie projektów współfinansowanych Element 3 – Doświadczenie w zakresie projektów komercyjnych

REJESTR USŁUG ROZWOJOWYCH - RUR

REJESTR USŁUG ROZWOJOWYCH - RUR W nowym podejściu wprowadzamy pojęcie usługi rozwojowej, która obejmuje nie tylko szkolenia. Może to być również doradztwo, e-learning, a nawet indywidualny coaching. Znacznie poszerza to gamę oferowanych przez Państwa usług i daje nowe możliwości biznesowe.

Usługa rozwojowa – usługa świadczona przez określony podmiot (np. firmę doradczą lub szkoleniową), mająca na celu nabycie, utrzymanie lub wzrost kompetencji w zakresie, którego ta usługa dotyczy.

REJESTR USŁUG ROZWOJOWYCH - RUR

W nowym systemie usługi rozwojowe zostały podzielone na 4 rodzaje: • usługa szkoleniowa, • usługa rozwojowa o charakterze zawodowym, • usługa e-learningowa, • inne usługi rozwojowe (m.in. doradztwo, coaching, mentoring, studia podyplomowe).

REJESTR USŁUG ROZWOJOWYCH - RUR USŁUGA SZKOLENIOWA Szkolenie to pozaszkolne formy edukacji mające na celu podniesienie lub uzupełnienie kwalifikacji, dostarczenie wiedzy, ćwiczenie umiejętności, prowadzone zgodnie z przyjętym programem, wg określonej metodyki, w określonym miejscu i czasie.

• Szkolenie otwarte – dostępne dla wszystkich chętnych osób zainteresowanych tematem. • Szkolenie zamknięte – zorganizowane dla określonej grupy osób, najczęściej pracowników jednej firmy lub działu, zgodnie z określonymi przez nich wymaganiami i potrzebami. szkoleniowa

REJESTR USŁUG ROZWOJOWYCH - RUR USŁUGA ROZWOJOWA O CHARAKTERZE ZAWODOWYM: • Kwalifikacyjny kurs zawodowy – to kurs prowadzony według programu nauczania uwzględniającego podstawę programową kształcenia w zawodach, w zakresie jednej kwalifikacji. Ukończenie kwalifikacyjnego kursu zawodowego umożliwia przystąpienie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w zakresie tej kwalifikacji. • Kurs umiejętności zawodowych – to kurs prowadzony według programu nauczania uwzględniającego podstawę programową kształcenia w zawodach, w zakresie: jednej z części efektów kształcenia wyodrębnionych w ramach danej kwalifikacji albo efektów kształcenia wspólnych dla wszystkich zawodów oraz wspólnych dla zawodów w ramach obszaru kształcenia stanowiących podbudowę do kształcenia w zawodzie lub grupie zawodów, albo efektów kształcenia wspólnych dla wszystkich zawodów w zakresie organizacji pracy małych zespołów. • Kurs inny niż wymienione umożliwiający uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. o charakterze zawodowym

REJESTR USŁUG ROZWOJOWYCH - RUR INNA USŁUGA ROZWOJOWA : • Doradztwo Ze względu na zakres i formy współpracy między firmą a doradcą: Doradztwo klasyczne nazywane inaczej eksperckim – zlecanie na zewnątrz firmy opracowania ekspertyz lub programów dotyczących wybranej problematyki lub przekrojów działania firmy; w tej formule doradca nie ma wpływu na działania przedsiębiorstwa. Doradztwo uczestniczące (partycypacyjne) – sytuacja, w której doradca włączony jest w sposób zamierzony w działalność firmy dla osiągnięcia ustalonego celu; doradca przyjmuje istniejące lub modyfikuje przyjęte rozwiązanie, albo proponuje własną koncepcję rozwiązania oraz odpowiada, w uzgodnionym zakresie, za sukces we wdrażaniu przyjętych rozwiązań.

rozwojowa •



REJESTR USŁUG ROZWOJOWYCH - RUR

Superwizja – forma doradztwa, realizowana w celu zwiększenia efektywności pracy i rozwoju zawodowego, a polegająca na obserwacji pracy osoby superwizowanej. Obserwator (superwizor) przekazuje osobie obserwowanej opinię nt. jej pracy wraz z rekomendacjami i propozycjami zmian. Facylitacja – facylitację można określić jako pomaganie grupie w osiąganiu wyjątkowych wyników, czyli proces, w którym jedna osoba pomaga innym w realizacji zamierzonych celów i podnosi jakość wspólnej pracy, „Sposób na dowodzenie bez przejmowania sterów” Ingrid Bens „Facilitating with Ease” (http://www.facylitacja.com/facylitacja/czy-moge-byc-facylitatorem/item/1definicja.html)

REJESTR USŁUG ROZWOJOWYCH - RUR •

Coaching jest procesem, którego głównym celem jest wzmocnienie klienta oraz wspieranie go w samodzielnym dokonywaniu zamierzonej zmiany w oparciu o własne odkrycia, wnioski i zasoby.



Mentoring: forma rozwoju zawodowego i psychospołecznego oparta na długofalowej relacji pomiędzy pracownikiem posiadającym bogate doświadczenie lub wysokie kwalifikacje w danej dziedzinie (mentorem), a pracownikiem mniej doświadczonym lub posiadającym niższe kwalifikacje (uczniem/mentee). Mentoring opiera się na inspiracji, stymulowaniu i przywództwie. Jest niezależną od hierarchii służbowej formą pomocy udzielanej pracownikom przez pracowników. Jego podstawowym celem jest odkrywanie i rozwijanie potencjału ucznia. W ramach mentoringu prowadzone są zróżnicowane działania, w tym coaching, doradztwo i nieformalna wymiana informacji.

REJESTR USŁUG ROZWOJOWYCH - RUR •

Intermentoring – umiejętne łączenie doświadczeń różnych pokoleń w pracy. Pozwala na skuteczne wzmacnianie i wymianę doświadczeń oraz rozwój umiejętności pracowników w różnym wieku. Polega na włączeniu się obu stron w proces doskonalenia i przepływu informacji zawodowych – tym, kto pełni rolę mentora, jest też ten, który chwilę wcześniej był uczniem.



Studia podyplomowe – forma kształcenia, na którą są przyjmowani kandydaci posiadający kwalifikacje co najmniej pierwszego stopnia, prowadzona w uczelni, instytucie naukowym Polskiej Akademii Nauk, instytucie badawczym lub Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego, kończąca się uzyskaniem kwalifikacji podyplomowych (Art. 2 ust. 1 pkt 11 Prawo o szkolnictwie wyższym).

REJESTR USŁUG ROZWOJOWYCH - RUR •

Projekt zmiany – rodzaj kompleksowej usługi rozwojowej (wykorzystującej kilka form rozwojowych) skierowanej do konkretnego przedsiębiorstwa mającej na celu spowodowanie pozytywnej zmiany w przedsiębiorstwie, co przełoży się a jego rozwój. Zakłada się, że przedsiębiorstwo dla którego realizowany jest projekt zmiany zostało wcześniej zdiagnozowane pod kątem jego potrzeb. W ramach projektu zmiany mogą być realizowane usługi rozwojowe zarówno o charakterze szkoleniowym jak i innym, np. doradztwo.



Egzamin – rodzaj sprawdzenia wiedzy lub umiejętności prowadzony przez podmiot niezależny względem uczestnika.

REJESTR USŁUG ROZWOJOWYCH - RUR USŁUGA E-LEARNINGOWA: Usługa rozwojowa realizowana na odległość (bez osobistego kontaktu z odbiorcą), z wykorzystaniem technologii informatycznych (Internetu, komputera, smartfonu, tabletu, nośników elektronicznych, specjalnego oprogramowania, etc.), realizowana w czasie rzeczywistym (na żywo) lub w formie asynchronicznej, udostępniona użytkownikowi w formule zgodnej ze standardem SCORM, TinCan, lub innym standardem umożliwiającym kontrolę procesu kształcenia oraz pozyskiwania informacji zwrotnej o przyswojeniu wiedzy przez kursanta.

Inne możliwości

W ramach wielu działań/poddziałań RPO WSL są zaplanowane możliwości realizacji szkoleń, jako komponent kompleksowych działań.

Oś Priorytetowa VII Regionalny rynek pracy Działanie 7.1 Aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu

Poddziałanie 7.1.2 Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez pracy na obszarach rewitalizowanych – RIT Poddziałanie 7.1.3 Poprawa zdolności do zatrudnienia osób poszukujących pracy i pozostających bez zatrudnienia – konkurs

Typy projektów - Poddziałania 7.1.2 i 7.1.3 RPO WSL 1. Instrumenty i usługi rynku pracy służące indywidualizacji wsparcia oraz pomocy w zakresie określenia ścieżki zawodowej (obligatoryjne)26: a. identyfikacja potrzeb osób pozostających bez zatrudnienia oraz diagnozowanie możliwości w zakresie doskonalenia zawodowego, w tym identyfikacja stopnia oddalenia od rynku pracy; b. kompleksowe i indywidualne pośrednictwo pracy w zakresie wyboru zawodu zgodnego z kwalifikacjami i kompetencjami wspieranej osoby lub poradnictwo zawodowe w zakresie planowania rozwoju kariery zawodowej, w tym podnoszenia lub uzupełniania kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 2. Instrumenty i usługi rynku pracy skierowane do osób, u których zidentyfikowano potrzebę uzupełnienia lub zdobycia nowych umiejętności i kompetencji, w tym m.in.: a. nabywanie, podwyższanie lub dostosowywanie kompetencji i kwalifikacji, niezbędnych na rynku pracy w kontekście zidentyfikowanych potrzeb osoby, której udzielane jest wsparcie, m.in. poprzez wysokiej jakości szkolenia.

Typy projektów - Poddziałania 7.1.2 i 7.1.3 RPO WSL 3. Instrumenty i usługi rynku pracy służące zdobyciu doświadczenia zawodowego wymaganego przez pracodawców jak i przedsiębiorców, w tym m.in.: a. nabywanie lub uzupełnianie doświadczenia zawodowego oraz praktycznych umiejętności w zakresie wykonywania danego zawodu, m.in. poprzez staże i praktyki, spełniające standardy wskazane w Europejskich Ramach Jakości Praktyk i Staży oraz w Polskich Ramach Jakości Staży i Praktyk; b. wsparcie zatrudnienia osoby pozostającej bez zatrudnienia u przedsiębiorcy lub innego pracodawcy, stanowiące zachętę do zatrudnienia, m.in. poprzez pokrycie kosztów subsydiowania zatrudnienia dla osób, u których zidentyfikowano adekwatność tej formy wsparcia, refundację wyposażenia lub doposażenia stanowiska (wyłącznie w połączeniu z subsydiowanym zatrudnieniem).

Typy projektów - Poddziałania 7.1.2 i 7.1.3 RPO WSL 4. Działania EURES związane z bezpośrednim świadczeniem usług dla osób bezrobotnych, nieaktywnych zawodowo i pracodawców: a. pośrednictwo pracy w ramach sieci EURES obejmujące działania, o których mowa w art. 36 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 149) oraz inne usługi świadczone w ramach tej sieci, określone w przepisach Unii Europejskiej.

Beneficjenci- Poddziałania 7.1.2 i 7.1.3 RPO WSL W odniesieniu do typów operacji 1-3: Wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych), w tym: •

agencje zatrudnienia; instytucje szkoleniowe; instytucje dialogu społecznego; instytucje partnerstwa lokalnego; Lokalne Grupy Działania.

W odniesieniu do typu 4 operacji: • Wyłącznie podmioty prowadzące agencje zatrudnienia oraz podmioty, o których mowa w art. 18c ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2 pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 149), po uzyskaniu akredytacji, o której mowa w art. 36 a ust. 4 pkt 2 wskazanej ustawy.

Grupa docelowa- Poddziałania 7.1.2 i 7.1.3 RPO WSL • Osoby powyżej 30 roku życia (od dnia 30 urodzin): a) bezrobotne; b) nieaktywne zawodowo zwłaszcza te należące co najmniej do jednej z poniższych, znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy grup: - osoby powyżej 50 roku życia; - kobiety; - osoby z niepełnosprawnościami; - osoby długotrwale bezrobotne; - osoby o niskich kwalifikacjach. •

Pracodawcy i przedsiębiorcy.

Działanie 7.4 Wspomaganie procesów adaptacji do zmian na regionalnym rynku pracy (działania z zakresu outplacementu) Poddziałanie 7.4.2 Outplacement - konkurs

Typy projektów Poddziałanie 7.4.2 RPO WSL 1. Wsparcie typu outplacement dla pracowników przedsiębiorstw zagrożonych zwolnieniem, przewidzianych do zwolnienia lub zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w tym w szczególności: a. doradztwo zawodowe połączone z przygotowaniem Indywidualnego Planu Działania jako obowiązkowy element wsparcia; b. poradnictwo psychologiczne; c. pośrednictwo pracy; d. szkolenia, kursy, studia podyplomowe; e. staże, praktyki zawodowe; f. subsydiowanie zatrudnienia; g. dodatek relokacyjny; h. wsparcie finansowe na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w formie bezzwrotnej połączone ze wsparciem doradczo-szkoleniowym.

Beneficjenci- Poddziałania 7.4.2 RPO WSL •

Wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych)

Grupa docelowa- Poddziałania 7.4.2 RPO WSL 1. Pracownicy: a. przedsiębiorstw sektora MŚP; b. przedsiębiorstw przechodzących procesy restrukturyzacyjne; c. przedsiębiorstw odczuwających negatywne skutki zmiany gospodarczej; d. przedsiębiorstw znajdujących się w sytuacji kryzysowej; zagrożeni zwolnieniem, przewidziani do zwolnienia lub osoby zwolnione z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Gdzie szukać informacji: www.efs.slaskie.pl www.rpo.slaskie.pl www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Lokalny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Bielsko-Biała, ul. Cieszyńska 367 (parter p. 110) tel. 33 49-60-201; 33 47-50-135 [email protected] Punkt czynny w dni robocze: poniedziałki 8:00 – 18:00 wtorek-piątek 8:00 – 16:00