SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

PROWADZĄCY: DATA : SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C TEMAT: AUTORYTETY I „ANTYAUTORYTETY” CELE KSZTAŁCENIA Rozwijanie umiejętności: - a...
Author: Kacper Szymczak
4 downloads 1 Views 105KB Size
PROWADZĄCY:

DATA :

SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ w klasie II C

TEMAT: AUTORYTETY I „ANTYAUTORYTETY”

CELE KSZTAŁCENIA Rozwijanie umiejętności: - aktywnego słuchania, - swobodnego wypowiadania się, - pracy w grupie, - prezentacji własnego punktu widzenia, - branie pod uwagę poglądów innych, Uczeń: - uświadamia sobie jak autorytet wpływa na jego zachowanie, - dokona wyboru właściwego autorytetu,

METODA: pogadanka, dyskusja, FORMA ĆWICZENIA: praca w grupach i indywidualna, ŚRODKI: karta pracy, ankieta Na podstawie podręcznika Ewy Sadowskiej „Lekcje wychowawcze”

Czynności nauczyciela Sprawy organizacyjne (sprawdzenie obecności, usprawiedliwienia) Wprowadzenie. Tematem dzisiejszej lekcji wychowawczej są autorytety i „antyautorytety” W naszym Ŝyciu spotykamy róŜnych ludzi, którzy są dla nas wzorem, bierzemy z nich przykład, są dla nas autorytetami. Spróbujcie samodzielnie odpowiedzieć na 1 pytanie: Czym dla Ciebie jest autorytet Po zapisaniu odpowiedzi przeprowadzam krótka dyskusję. Zastanówcie się teraz nad punktem 2 i zobaczcie jak na zmieniły się wasze autorytety. Analizujemy nasze zapisy.

Czynności ucznia

Uczniowie na kartach pracy odpowiadają na pytania, po czym przeprowadzamy dyskusję.

Rozwinięcie Rozwijając swoje zainteresowania poznajemy nowych ludzi, mamy moŜliwość poszerzenia swoich poglądów. Zmienia się nasze zachowanie. Zmieniają się teŜ wraz z naszym wiekiem autorytety. Są one związane z Ŝyciem rodzinnym, religią, polityką, rozrywką. Uczniowie na kartach pracy

Wypisz kto jest dla Ciebie autorytetem w podanych kategoriach. Po wypełnieniu wprowadzam krótką dyskusję starając się uzyskać odpowiedź na pytania: Która z tych osób ma na Ciebie największy wpływ? Kto najwięcej dla Ciebie znaczy? Co podziwiasz w tych osobach? Jakie cechy i czego dotyczą: urody, charakteru a moŜe mądrości? Wpływ autorytetu jest często nieświadomy. Czy spotkaliście się z autorytetami negatywnymi czyli „antyautorytetami”?- pogadanka.

odpowiadają na pytania, po czym przeprowadzamy pogadankę.

Niektórzy z was za swój autorytet podali nauczyciela. Proszę abyście wypełnili teraz ankietę „Autorytet nauczyciela”- ankieta jest anonimowa. Spróbujmy teraz wypisać 3 najwaŜniejsze cechy lub umiejętności, które SA dla Ciebie najwaŜniejsze w osiągnięciu autorytetu przez nauczyciela. (Wypisujemy najwaŜniejsze cech na tablicy.) Krótka pogadanka-Zastanówmy się teraz nad kolejnymi pytaniami: Czy nauczyciel, który ma autorytet powinien być lubiany i szanowany czy tylko szanowany? Co Ci się w nauczycielu, który jest dla ciebie autorytetem, najbardziej podoba? Podsumowanie Powiedzieliśmy juŜ chyba wszystko o naszych autorytetach ich cechach intelektualnych i fizycznych. Spróbujcie teraz w grupach 4-osobowych stworzyć definicję autorytetu. Zastanówmy się jaka będzie definicja antyautorytetu.

Wychowankowie w grupach tworzą definicję, lider kaŜdej grupy przedstawia ja na forum.

Na zakończenie chciałabym abyście odpowiedzieli sobie na pytanie: Czy w jakiejś dziedzinie Ty jesteś dla kogoś autorytetem (moŜe dla kogoś młodszego)? Jeśli nie jesteś, to co musiałbyś zrobić, osiągnąć, Ŝeby być dla kogoś autorytetem?

………………………………………………

podpis prowadzącego

KARTA PRACY 1. CZYM DLA CIEBIE JEST AUTORYTET? …………………………………………………………....................................................................................... ............................................................................................................................................................................... 2. PRZYJRZY SIĘ AUTORYTETOM JAKIE MIAŁEŚ OD WCZESNYCH LAT śYCIA.

W przedszkolu był/a to…………………………………………………………………………........................................................ ............................................................................................................................................................................

Na początku szkoły podstawowej………………………………………………………………...................... ...........................................................................................................................................................................

Obecnie jest to………………………………………………………………………………........................ ........................................................................................................................................................................ 3. Zastanów się kto jest dla Ciebie autorytetem : - w rodzinie………………………………………… - w religii…………………………………………… - w polityce………………………………………… - w sporcie…………………………………………. - w sztuce………………………………………….. - w nauce…………………………………………… - w szkole………………………………………….. - mój „idol”…………………………………………

Która z tych osób ma na Ciebie największy wpływ? (zaznacz kółkiem) Kto najwięcej dla Ciebie znaczy? ( podkreśl linią) Co podziwiasz w tych osobach? Jakie cechy i czego dotyczą: urody, charakteru a moŜe mądrości? Wypisz te cechy: ……………………………………………………………………………………………….......

4. Ankieta. 5. Czy nauczyciel, który ma autorytet powinien być lubiany i szanowany czy tylko szanowany? …………...…………………………………………………………………………........ ……………………………………………………………………………………………. Co Ci się w nauczycielu, który jest dla ciebie autorytetem, najbardziej podoba? ……………………………………………………………………………………………………..……… …………………………………………………………………………………………………………… 6. Spróbuj teraz stworzyć wspólnie z kolegami definicję autorytetu.

7. Zastanów się chwilę czy w jakiejś dziedzinie Ty jesteś dla kogoś autorytetem (moŜe dla kogoś młodszego)? ………………………………………………………………………………………………………….. Jeśli nie jesteś, to co musiałbyś zrobić, osiągnąć, Ŝeby być dla kogoś autorytetem?