SCENARIUSZ LEKCJI 1. Informacje wstępne: • Szkoła : Publiczne Gimnazjum nr 6 w Opolu • Data : • Klasa : I A • Czas trwania zajęć : 90 minut • Nauczany przedmiot: matematyka 2. Program nauczania: Matematyka z plusem. Program nauczania matematyki w gimnazjum M. Jucewicz, M. Karpiński, J. Lech 3. Temat lekcji: Powtórzenie wiadomości o poznanych figurach płaskich. Podstawa programowa: Figury płaskie. Uczeń: •

korzysta ze związków między kątami utworzonymi przez prostą przecinającą dwie proste równoległe; • korzysta z własności kątów i przekątnych w prostokątach, równoległobokach, rombach i w trapezach; 4. Integracja: międzyprzedmiotowa 5. Cele lekcji: • Wiadomości : kategoria A ─ zapamiętanie Uczeń zapamiętuje: ♦ definicję prostokąta , kwadratu, równoległoboku, rombu i trapezu ( A1) ♦ definicję przekątnej, wysokości czworokąta ( A2) ♦ właściwości czworokątów ( A3) kategoria B ─ zrozumienie Uczeń : ♦ rysuje czworokąty na podstawie ich własności ( B1) ♦ rysuje przekątne i wysokości czworokątów ( B2 ) ♦ rozumie definicje kwadratu, prostokąta, trapezu, równoległoboku ,rombu ( B3) •

Umiejętności: kategoria C ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych Uczeń potrafi : ♦ podać własności i definicje poznanych figur ( C1 ) ♦ ułożyć wierszyk, zagadkę na temat wybranego czworokąta ( C2) ♦ ułożyć rozmowę dwóch figur (C3), kategoria D ─ stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych



♦ uczeń potrafi ułożyć wierszyk, zagadkę na temat figur płaskich w sytuacji problemowej ( D1) Postawy i zainteresowania:

♦ Wyrabianie systematyczności w rozwiązywaniu zadań dotyczących figur płaskich ♦ usystematyzowanie, uporządkowanie i powtórzenie wiadomości o podstawowych figurach płaskich ♦ Kształtowanie wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i umiejętności matematycznych ♦ Rozwijanie umiejętności pracy w zespole klasowym ♦ Motywowanie uczniów do kreatywności i samodzielności ♦ Kształtowanie postawy dialogu i kultury dyskusji ( komunikacji ) ♦ Dbanie o estetykę : jasne i przejrzyste rozwiązanie zadań 6. Strategie nauczania : • strategia asocjacyjna (kojarzenie) – uczenie się poprzez przyswajanie gotowej wiedzy ( A ) • strategia podająca ( P ) • strategia oddziaływania na rzeczywistość ( S ) 7. Metody nauczania: • Pogadanka ( M1 ) • Burza mózgów ( M2 ) • Drama ( M3 ) • Metoda ćwiczeń ( M4 ) 8. Zasady nauczania: • Zasada przystępności ( Z1) • Zasada świadomego i aktywnego uczestnictwa ( Z2) • Zasada łączenia teorii z praktyką ( Z3) 9. Formy pracy uczniów: • Praca zespołowa ( F1) • Praca w grupach metodą dramy ( F2) 10. Środki dydaktyczne: • podręcznik 11. Wykaz piśmiennictwa : • Dla nauczyciela: ♦ Matematyka 1, podręcznik : gimnazjum pod red Małgorzaty Dobrowolskiej, GWO, 2009 ♦ Zasady nauczania matematyki, F.Urbańczyk • Dla ucznia : ♦ Matematyka 1, podręcznik : gimnazjum pod red Małgorzaty Dobrowolskiej, GWO, 2009

12. Organizacja zajęć lekcyjnych ( struktura lekcji )

Etapy / fazy lekcji

Zagadnienia,zadania, problemy lekcji

Faza wstępna

Sposoby Realizacji Zagadnień Zadań problemów

A1─ A3, B1─ B3, C1-C3, D4

Wybrani uczniowie prezentują zadanie domowe.

Zadanie 1

M1-M4, A, F1, Z2

Wybrani uczniowie prezentują wcześniej przygotowane scenki, a pozostali starają się rozpoznać figury.

Zadanie 2 Zadanie 3

Faza podsumowująca

Uwagi o realizacji

Podanie tematu lekcji i zapoznanie uczniów z celami lekcji Prezentacja zadania domowego Uczniowie mieli przygotować w dowolnej formie (wierszyk, zagadka ...) prezentację wybranej przez siebie figury.

Faza realizacyjna

Spełnienie Założonych Celów lekcji

Podsumowanie zajęć

A1─ A3, B1─ B3, C1-C3, D4 M1-M4, A, F1, Z2

Zadanie w załączeniu (zał.1)

Zadania w załączeniu (zał.1) dyskusja nad poprawnością rozwiązań Pytania sprawdzające stopień opanowania wiadomości o figurach płaskich w formie krzyżówki. Ocena pracy uczniów Ewaluacja zajęć w formie ankiety. Zadanie domowe ,, Sprawdź czy umiesz” str.117

Załącznik 2

Załącznik 3

Zadania w załączeniu (zał. 4)

Opracowała : Agnieszka Tomalak PG 6 Opole

Załącznik 1 Zad. 1 Co to za figura? Wybrani uczniowie prezentują wcześniej przygotowane scenki, a pozostali starają się rozpoznać czworokąty. Scenka 1: - Jestem wielokątem. - Ja też. - Mam 4 boki i 4 kąty. -

Ja również Moje przekątne są prostopadłe. Moje nie. Niestety , jedna przekątna jest dłuższa od drugiej. A moje przekątne są równe.

Scenka 2: -

Jestem wielokątem. A ja nie. Moje boki są równe. A ja nie mam żadnych boków, ale za to ... mam dwa końce. A ja mam 4 boki i 4 kąty proste.

Praca w grupach. Uczniowie dokonują podziału ról ( lider, sekretarz, prezenter ) i losują zadania (jedno zadanie z zadania 1 oraz zadanie 3 ). Zad.2 Przygotuj rozmowę – zagadkę między figurami a) Prostokąta i deltoidu b) Sześciokąta foremnego i kwadratu c) Prostej i odcinka d) Koła i okręgu e) Trapezu i równoległoboku f) Rombu i kwadratu g) Trójkąta równobocznego i równoramiennego h) Trójkąta równobocznego i kwadratu Zad. 3 Przygotuj rozmowę dwóch wybranych przez siebie figur. Wykorzystaj zadanie drugie. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy.

Załącznik 2 ( krzyżówkę opracowała Grażyna Trojan, nauczycielka matematyki w Gimnazjum nr 3 w Nowym Sączu) Rozwiąż krzyżówkę , a dowiesz się jaka może być inna niż stopniowa miara kąta.

1. Czworokąt który ma dwie pary boków równoległych. 2. 10 000 m 2 3. Jego pole obliczamy ze wzoru

1 2 3

P=

4 5

1 (a + b ) ⋅ h 2

4. Kąt o wierzchołku w środku okręgu 5. Kąty wpisane oparte na tym samym ................... są równe 6. Kąt równy połowie kąta półpełnego 7. Jednostkami tego są np. m 2 ,

6 7 8 9

cm 2 8. Kąty większe od 180º 9. Np. bbb to cecha ............................ trójkątów

Prawidłowo wypełniona krzyżówka

1

r

ó

w n o

l

e

g

2

h

k

t

a

r

3

t

r

ś

e 4 6

p

ł

o b

a

p

e

r

o d

k

o w y

5

ł

u

k

u

r

o s

t

y

7

p o

l

e

w k

l

ę

i

a

8 9

p

r

z

y

s

t

a

w a

n

o

k

z

s

ł

e

Załącznik 3 ( zadanie domowe ) 1. a) b) c) d) 2.

W każdym równoległoboku : przekątne przecinają się pod kątem prostym przekątne są równej długości przekątne przecinają się w połowie obie przekątne nachylone są do jednego z boków pod takim samym kątem. Jaki obwód ma trapez równoramienny narysowany poniżej ?

3. Jaką miarę ma kąt α w rombie narysowanym poniżej ?

Załącznik 4 (ankieta ) Oceń , wpisując w kratkę odpowiedni stopień(od 1 do 6) różne aspekty dzisiejszej lekcji: Moją aktywność na lekcji oceniam Wiadomości powtórzyłam/em na Lekcję oceniam na

Opracowała : Agnieszka Tomalak PG 6 Opole