RYNKU FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH W ROKU 2009 (CZ

RAPORT ANALIZA DYNAMICZNA RYNKU FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH W ROKU 2009 (CZ. 1) DLA INWESTYCJI OD 1 ROKU DO 10 LAT PO RAZ PIERWSZY W POLSCE Z UWZGLĘDNIE...
2 downloads 3 Views 1MB Size
RAPORT ANALIZA DYNAMICZNA RYNKU FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH W ROKU

2009 (CZ. 1)

DLA INWESTYCJI OD 1 ROKU DO 10 LAT PO RAZ PIERWSZY W POLSCE Z UWZGLĘDNIENIEM PODATKU ORAZ INFLACJI! Niniejszy raport oraz inne raporty, opracowania, publikacje, oceny statystyczne funduszy, powiadomienia i komentarze portalu Opiekun Inwestora, opinie i materiały dostępne na prowadzonych blogach nie mają charakteru rekomendacji dotyczącej instrumentów finansowych w rozumieniu zapisów Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Opracowania nie stanowią jakiejkolwiek gwarancji, że dana strategia / fundusz są właściwe dla konkretnego inwestora. Korzystając z prezentowanych materiałów konieczne jest przeprowadzenie niezależnej oceny oraz zapoznanie się z analizami pochodzącymi z innych źródeł i uwzględnienie innych niż przedstawione czynników ryzyka. Opiekun Inwestora nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszych raportów ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Raporty portalu wykonane są w oparciu o dane źródłowe (wyceny funduszy), zakupione od niezależnych i profesjonalnych dostawców. Wszystkie obliczenia wykonano z należytą starannością. Zostały one wielokrotnie sprawdzone.

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL  BLOG.OPIEKUNINWESTORA.PL SKUTECZNE DECYZJE NA RYNKU FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH Firma Opiekun Inwestora otrzymała tytuł Innowacja Roku 2009. Kapituła konkursu (Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Centrum Innowacji FIRE) przyznała ten tytuł za1:system analizy funduszy dopasowany do indywidualnego profilu inwestora oraz system indywidualnych powiadomień, analiz i raportów

1

http://www.opiekuninwestora.pl/innowacjaroku

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

ANALIZA RYNKU FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH Analiza rynku funduszy inwestycyjnych za rok 2009 ma za zadanie pokazać pełen obraz rynku funduszy inwestycyjnych, zależności między poszczególnymi grupami funduszy oraz porównać fundusze według inwestycji trwających od 1 do 10 lat.

ANALIZA DYNAMICZNA Raport portalu Opiekun Inwestora prezentuje rok 2009 w ujęciu dynamicznym. Przyjęto, iż w rzeczywistości inwestorzy nie dokonywali sprzedaży funduszy akurat w dniu 31.12.2009. Nie czekali na koniec roku aby wypłacić zainwestowane pieniądze. Swoje, rozpoczęte wcześniej, inwestycje mogli kończyć przykładowo 10 grudnia, 15 września, 22 maja, 6 lutego czy choćby 5 stycznia. Dlatego w analizie uwzględniono wszystkie możliwe dni roku 2009, w których w rzeczywistości możliwe było zakończenie inwestycji. Raport pokazuje wyłącznie analizę rzeczywistych inwestycji, które mogły zaistnieć w praktyce. A przykładowo 1-go stycznia 2009 nie można było zainwestować w fundusze. W ten sposób uzyskano przekrojowy przegląd całego rynku, oraz całego roku 2009 pokazując jakie wyniki uzyskiwali inwestujący w poszczególne grupy funduszy.

RAPORT RYNKU ZAMIAST RANKINGU NAJLEPSZYCH FUNDUSZY Nie można wskazać jednego zestawienia (rankingu) funduszy, który będzie odpowiadał potrzebom zarówno dla inwestujących ostrożnie, rozważnie czy też agresywnie. Jedną z istotnych cech każdego z tych profili jest gotowość do podejmowania ryzyka. W każdej grupie funduszy (także wśród akcyjnych) można wskazać fundusze lepsze dla inwestujących agresywnie (dają szansę na duży zysk, ale także często możliwość poniesienia dużej straty) oraz te bardziej odpowiednie dla inwestujących ostrożnie (dają możliwość niższego zysku). Taki wybór możliwy jest dopiero przy ujęciu dynamicznym - dzięki któremu można zaprezentować potencjał zysków/ strat funduszy w określonym okresie czasu. O ile patrząc na wynik funduszu za ostatnich 10 lat (sprawdzany akurat w dniu 31.12) praktycznie nic nie można powiedzieć na temat możliwości takiego funduszu. Czy wynik ten to najlepsza z dotychczasowych 10 letnich inwestycji? A może ta najgorsza? A może ta bardziej zbliżona do przeciętnej? Analiza dynamiczna całkowicie eliminuje takie „najbardziej udane dni” oraz te „największe wpadki” pokazując (oprócz wyniku najlepszego i najgorszego) przede wszystkim te przeciętne. Raport pokazuje jakie możliwości zysków/ strat dla poszczególnych okresów inwestycji można było uzyskać, gdyby inwestycje kończyć w dowolnym dniu roku 2009. Pokazano potencjał zysków dla poszczególnych grup funduszy: pieniężnych, obligacji, mieszanych oraz akcji, dodatkowo jako komentarz prezentując te najlepsze i najgorsze fundusze w każdej z grup.

RÓŻNE FUNDUSZE DLA RÓŻNYCH INWESTORÓW Wyniki „Najlepszej inwestycji funduszu” oraz „najgorszej inwestycji” pokazują jakie były możliwości zysków strat w badanym okresie. Aby określić uśredniony wynik inwestycji przyjęto wynik analizy dla inwestora rozważnego, który jest odpowiednikiem mediany w prezentowanej analizie. Mediana prezentuje bardzo praktyczną informację. Przykładowo: Dla inwestycji 10 letniej w fundusze akcyjne (bez uwzględnienia podatku oraz inflacji) inwestorzy w połowie przypadków uzyskali wynik lepszy niż 8% rocznie. Druga połowa to jednak wynik mniejszy niż 8% rocznie. Rozszerzając interpretację wykresów można dodać: Dla inwestycji 10 letniej w fundusze akcyjne (bez uwzględnienia podatku oraz inflacji) połowa inwestorów uzyskała wynik lepszy niż 8% rocznie (ale nigdy nie więcej niż 15,7% rocznie) Druga połowa uzyskała wynik mniejszy niż 8% rocznie, przy czym największy pechowiec stracił 0,4% rocznie (czyli 3,6% straty w 10 lat)2.

2

Fundusz Amplico FIO Parasol Krajowy Amplico sub. Akcji w okresie 1999.03.10 do 2009.02.25

© Opiekun Inwestora

strona: 2

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

RAPORT TO ANALIZA STRATEGII „KUP I TRZYMAJ” Prezentowane w raporcie wyniki poszczególnych funduszy zakładają brak zmian funduszu (konwersji) w trakcie trwania inwestycji. Przyjęto, iż inwestor na końcu okresu inwestycji wypłacał zainwestowane pieniądze gdy upłynął okres inwestycji nie czekając na ewentualne odrabianie strat. Wyniki przedstawione w raporcie potwierdzają jak nieskuteczną, a przede wszystkim ryzykowną metodą jest stosowanie metody „Kup i Trzymaj”. Dobitnie prezentują to wyniki inwestycji trzy-, pięcio- czy też 10 letnich. Jedynie inwestorzy mający najwięcej szczęścia (wybór najlepszego funduszu oraz wybór najlepszej możliwej daty do zainwestowania) mogli zarobić kilkanaście procent średniorocznie, podczas gdy w wielu przypadkach taka inwestycja kończyła się stratą. Ryzyko takiego podejścia do inwestowania widoczne jest w dużej rozpiętości możliwych do uzyskania wyników. W funduszach akcyjnych w okresie np. 10 lat można było zarabiać kilkanaście procent rocznie, ale też stracić. Boleśnie przekonali się o tym inwestorzy o naturze wysokich zysków i w roku 2007 zainwestowali sporą do tego nie monitorowali stanu swojego portfela – to hipotetycznego pana Karola, którą opisano

ostrożnej, którzy zostali skuszeni obietnicami część portfela właśnie w fundusze akcji. Jeżeli dalszy scenariusz mógł być podobny do historii w artykule dostępnym pod adresem:

http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/stracilem-w-funduszach-ponad-50-co-robic-cz1/

CZYM JEST INWESTYCJA? Inwestycja to świadome działanie inwestora polegające na ulokowaniu środków pieniężnych w wybranym funduszu (narzędzie inwestycyjne) na określony okres (czas inwestycji) w określonym dniu (data będąca początkiem inwestycji). Inwestycja, która została już zakończona charakteryzuje się datą końca inwestycji (czyli kiedy wypłacono środki pieniężne) oraz wynikiem (w stosunku procentowym do wartości początkowej wpłaty). Przykładowe inwestycje roczne (52 tygodnie) wyglądały następująco: 

DWS Polska Top 25 Małych Spółek - najgorsza inwestycja została rozpoczęta dnia 2008-03-10 a zakończona 2009-03-09 - uzyskała wynik -68,2%.



DWS Polska Top 25 Małych Spółek - najlepsza inwestycja została rozpoczęta dnia 2008-12-23 a zakończona 2009-12-22 - uzyskała wynik 30,6%.



Aviva Investors Małych Spółek - najgorsza inwestycja została rozpoczęta dnia 2008-04-08 a zakończona 2009-04-07 uzyskała wynik -25,6%.



Aviva Investors Małych Spółek - najlepsza inwestycja została rozpoczęta dnia 2008-11-20 a zakończona 2009-11-19 uzyskała wynik 85,7%.

Jak widać dla każdego funduszu możliwe było zakończenie inwestycji w 2009 w różnych dniach. I za każdym razem uzyskany wynik był inny. Powyższy przykład pokazuje dwa fundusze - według rankingu najlepszy i najgorszy dla inwestycji 1-rocznej. Nikt z inwestorów, którzy w roku 2008 wybrali fundusz DWS Top 25 Małych Spółek nie zarobił więcej niż 30,6%, a zdarzały się straty na poziomie prawie 70%. W tym samym okresie żaden z inwestorów, którzy wybrali fundusz Małych Spółek AVIVA nie stracił więcej niż 25,6%. A zyski, które można było uzyskać to nawet 85%. Każdy z tych wyników to odosobniony przypadek, jeden z 252. Dopiero analiza dynamiczna pozwala ocenić jak poszczególne fundusze wypadły w porównaniu z innymi.

SKĄD LICZBA 252? Aby analiza jak najbardziej odpowiadała rzeczywistości, pod uwagę brane były wyłącznie rzeczywiste inwestycje – czyli takie, które mogły zaistnieć w praktyce. Tym samym nie uwzględniamy inwestycji, które np. zakładały sprzedaż funduszy inwestycyjnych 1 maja, lub w niedzielę (dni bez wycen). W przypadku większości funduszy inwestycyjnych, ich notowania pokrywają się z harmonogramem notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. A takich notowań w 2009 roku było 252.

© Opiekun Inwestora

strona: 3

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

RANKING RYNKU FUNDUSZY Podstawowe założenia analizy rynku funduszy za rok 2009: 

w raporcie uwzględniono wszystkie możliwe przypadki, w których inwestorzy kończyli swoje inwestycje (umarzali jednostki funduszy inwestycyjnych) przez cały okres 2009 roku,



takich dni w roku 2009 było 252 (dni robocze minus 9 dodatkowych dni wolnych, w których nie były obliczane notowania funduszy inwestycyjnych),



dla każdego z badanych funduszy w każdym z takich dni zakańczano rzeczywiste, rozpoczęte w przeszłości inwestycje. Przy czym inwestycje trwały 1,2,3,5,10 lat ,



analiza obejmuje wyłącznie fundusze krajowych TFI inwestujące na rynku polskim,



dla każdego z badanych okresów (i dla każdego funduszu) obliczono wynik, który dany fundusz przekroczył w połowie z badanych inwestycji. Przykładowo dla Funduszu A obliczony wynik dla inwestycji rocznej to +3,5% - co oznacza, że na 252 badanych dni (w których zakańczano inwestycje) w połowie przypadków (126 razy) fundusz uzyskał wynik roczny lepszy niż 3,5%,



inwestycje trwały zawsze wielokrotność tygodnia. Dlatego inwestycja roczna oznacza inwestycję dla okresu 52 tygodni - czyli 364 dni (a dla 10 lat jest to 3640 dni - czyli o kilkanaście dni mniej niż kalendarzowe 10 lat).

Co uzyskujemy mając do dyspozycji 252 wyniki 3 letnich inwestycji dla jednego wybranego funduszu? Bardzo dużo. Możemy określić: 

jaki był najgorszy z takich 3 letnich wyników i dokładnie wskazać kiedy to nastąpiło,



uzyskujemy w ten sposób czytelną informację: wszystkie wyniki były lepsze od tej najgorszej wartości, wynik taki wystąpił jeden raz na około 250 przypadków (szansa wyniosła 0,4%),



w podobny sposób możemy określić najlepszy wynik. Możemy wtedy stwierdzić, że dla danego funduszu inwestor nigdy nie uzyskał wyniku lepszego,

Tylko, że taka informacja pokazuje jedynie graniczne wyniki dla tego typu inwestycji. A ile przeciętnie można było oczekiwać? 

Mając listę 252 wyników możemy w prosty sposób obliczyć wartość przeciętną (medianę). Co oznacza ten wynik? Że w połowie inwestycji wynik był lepszy niż np 9,5% a w drugiej połowie – gorszy.

JEDEN CZYTELNY WSKAŹNIK OCENIAJĄCY GRUPĘ FUNDUSZY Do podsumowania wyników z danego okresu stosujemy wspomnianą przed chwilą (medianę). Jest to prosty w interpretacji wskaźnik równy wartości, od której miała wyniki gorsze a połowa lepsze. Można powiedzieć, że inwestor inwestujący fundusz miał 50% szans osiągnięcia wyniku lepszego i 50% szans, że wynik wartości środkowej.

wartość środkową połowa inwestycji jeden raz w dany będzie gorszy od

ZWYCIĘZCA RAPORTU Nie ma jednego zwycięzcy. Zwycięzców w raporcie mamy wielu – zależnie od okresu inwestycji oraz typu narzędzia inwestycyjnego. Dla każdego okresu inwestycji prezentujemy wynik wartości środkowej (mediany) dla pojedynczego najlepszego i najgorszego funduszu. Fundusze Inwestycyjne, które okazały się najlepsze w poszczególnych okresach inwestycji oraz kategoriach naszego rankingu, swój wynik zawdzięczają uzyskiwaniem systematycznie najlepszych wyników nie w jednym dniu (31 grudnia) ale dla inwestycji, które kończyły się w dowolnym dniu w ciągu minionego roku. Rozbieżność między oceną najlepszego a najgorszego funduszu pokazuje jak ważnym jest dokonanie odpowiedniej decyzji przy wyborze funduszu. Nawet przy funduszach rynku pieniężnego różnice w końcowym wyniku (szczególnie dla inwestycji krótkoterminowych mogą różnić się o 100%).

© Opiekun Inwestora

strona: 4

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

ZAŁOŻENIA Wykonano analizę dla następujących okresów3: 1 rok, 2 lata, 3 lata, 5 lat, 10 lat. Wykresy wyników przedstawiono w dwóch grupach: WYKRES WEDŁUG UZYSKANEJ STOPY ZWROTU W BADANYMN OKRESIE INWESTYCJI Wykresy prezentują wyniki funduszy w naturalny i najczęściej stosowany sposób – poprzez publikację rzeczywistych wyników dla poszczególnych okresów. WYKRES WEDŁUG ROCZNEJ STOPY ZWROTU (OBLICZONEJ DLA KAŻDEJ Z INWESTYCJI) Aby móc porównać skuteczność inwestycji w poszczególne grupy funduszy inwestycyjnych dla różnych okresów inwestowania przeliczono wszystkie wyniki w taki sposób, aby móc zaprezentować roczną stopę zwrotu. W ten sposób możliwe jest porównanie wyników dla różnych okresów inwestowania.

METODA ANALIZ Dla każdego z funduszy inwestycyjnych oraz okresów inwestycji utworzono inwestycje, które inwestor mógł w rzeczywistości przeprowadzić. Każda inwestycja charakteryzuje się następującymi cechami: 

dotyczy jednego funduszu inwestycyjnego,



data końca inwestycji jest datą z przedziału 01.01.2009 do 31.12.2009,



data początku inwestycji zależna jest od badanego okresu inwestycji i wynosi dokładnie wielokrotność tygodnia,



początek i koniec inwestycji istnieją wyłącznie w dni, w których możliwe było nabycie lub umorzenie jednostek funduszu (zgodnie z harmonogramem wycen każdego z funduszy).

W ten sposób dla każdego funduszu (który posiadał odpowiednio długą historię wycen) zbadano 252 inwestycje dla każdego okresu i każda z badanych inwestycji uzyskała dokładny wynik równy procentowej różnicy notowań funduszu z początku i z końca inwestycji. Następnie dla każdego funduszu i dla każdego badanego okresu inwestycji policzono medianę – czyli wartość wyniku, którą dany fundusz przekroczył w połowie z badanych przypadków. W oparciu o listę takich wartości wybrano fundusz o najniższym wyniku – jako najgorszy fundusz w danym zestawieniu oraz fundusz z wynikiem najlepszym. Aby zobrazować całość badanych grup funduszy dla określonych okresów inwestowania wyliczona została także mediana wyników poszczególnych funduszy. Wartość np. 11% tej mediany oznacza, że połowa badanych w danym raporcie funduszy pozwalała inwestorom w 50% przypadków uzyskać wynik lepszy niż ta wartość (tutaj 11%).

3

Dla celów obliczeń przyjęto, że jeden rok obejmował dokładnie 52 tygodnie (czyli 364 dni). Tym samym okres 10 lat to 3640 czyli ok. półtora tygodnia mniej niż 10 lat kalendarzowych, co przy tak długim okresie nie ma znaczenia dla otrzymanych wyników, natomiast wymagał tego sposób prowadzenia obliczeń dla raportu. Takie założenie niweluje problem lat przestępnych, gdyż każda inwestycja trwa dokładnie tyle samo dni. W podobny sposób oceniane są inwestycje miesięczne, gdzie okres miesiąca jest równy dokładnie 4 tygodniom (28 dni). W ten sposób niwelowany jest problem różnej ilości dni w miesiącu. Przykładowo od 5.2.2010 do 5.3.2010 to 28 dni, a od 5.3.2010 do 5.4.2010 jest to już 31 dni. Te 3 dni dłużej oznacza jednak różnicę aż 10,7% (3 dni w porównaniu do 28 dni) - co, w przypadku obliczeń opartych o miesiąc kalendarzowy (tak najczęściej publikowane są raporty) nie pozwala na rzetelne porównanie wyników funduszy (np. fundusz, który z marcu zarobił 7%, w rzeczywistości nie miał wyniku lepszego niż fundusz, który w lutym zarobił 6,8%). Raport przygotowany przez portal Opiekun Inwestora stosuje analizy oparte o identyczną ilość dni oraz uwzględnia wyłącznie takie dni, w których możliwe było rozpoczęcie lub zakończenie rzeczywistych inwestycji..

© Opiekun Inwestora

strona: 5

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

WYNIKI Obliczenia prezentują: MEDIANA – CZYLI ŚREDNIA OCENA DLA CAŁEJ GRUPY FUNDUSZY Podana wartość (np. 8%) oznacza, że połowa badanych funduszy uzyskała ocenę wyższą niż podana tu wartość. Wybierając losowo fundusz z grupy badanych mamy 50% szans, że trafimy na taki, który w połowie przypadków dawał inwestorom zyski większe niż ocena (tutaj: 8%). To najważniejszy parametr w prezentowanym zestawieniu. Określa on rzeczywistą skuteczność inwestowania w daną grupę funduszy. NAJGORSZY I NAJLEPSZY JEDNORAZOWY WYNIK Aby pokazać jakie rozbieżności w poszczególnych wynikach występują w grupie badanych funduszy prezentowany jest najlepszy a także najgorszy jednorazowy wynik. Prawdopodobieństwo uzyskania tego wyniku było znikome. I wynosi 250 razy ilość funduszy, które dla danego okresu inwestycji było badanych4. NAJGORSZY FUNDUSZ INWESTYCYJNY W każdej z badanych grup prezentowana jest ocena dla najgorszego funduszu. Podana w ocenie wartość (np. 4%) oznacza, że w połowie badanych przypadków (1255) wynik uzyskany przez inwestora w tym funduszu był gorszy niż ocena (w tym przypadku 4%). NAJLEPSZY FUNDUSZ INWESTYCYJNY Podana wartość (np. 12%) oznacza, że w połowie badanych przypadków (125) wynik uzyskany przez inwestora w tym funduszu był lepszy niż ocena (w tym przypadku 14%)6.

OPIS RAPORTÓW Raporty podzielono na dwie grupy: RAPORTY WEDŁUG CZASU TRWANIA INWESTYCJI

RAPORTY WEDŁUG TYPU FUNDUSZU

Dla każdego typu funduszu przygotowano Dla każdego z badanych okresów inwestycji raport prezentujący wyniki dla różnych okresów przygotowano raport prezentujący wyniki dla inwestycji. poszczególnych typów funduszy inwestycyjnych. Zaprezentowane zostały 4 raporty:

Zaprezentowanych zostało 5 raportów:



funduszy inwestycyjnych pieniężnych,



raport dla inwestycji rocznej,



funduszy inwestycyjnych obligacji,



raport inwestycji dwuletniej,



funduszy inwestycyjnych mieszanych,



raport dla inwestycji trzyletniej,



funduszy inwestycyjnych akcyjnych.



raport dla inwestycji pięcioletniej,



raport dla inwestycji dziesięcioletniej.

WYŁĄCZENIA Z analizy wyłączony został fundusz obligacji KBC ALFA SFIO. Fundusz ten dnia 2008.12.17 zanotował jednorazowy wzrost wyceny jednostki uczestnictwa o 41,1%. Przyczyny takiej nagłej zmiany (w całym roku 2008 do tego dnia fundusz zarobił jedynie 5,7%) firma KBC nie ujawniła w odpowiedzi na nasze zapytanie, stąd decyzja o wyłączeniu funduszu z raportu. Drugim przypadkiem jest fundusz DWS Płynna Lokata PLUS, który dnia 3.3.2009 zanotował stratę 12%.

4

przykładowo dla inwestycji rocznej badanych było 171 funduszy inwestycyjnych w 252 różnych dni. Szansa na uzyskanie najlepszego wyniku (lub najgorszego) wynosi 1:43092 = 0,0023%.

5

rok 2009 zawierał 252 dni, w których możliwe było dokonanie transakcji umorzenia jednostek funduszy inwestycyjnych (sprzedaży – czyli zakończenia inwestycji rozpoczętej w przeszłości)

6

ocena działa też w drugą stronę: dokładnie w połowie przypadków wynik był gorszy niż ocena

© Opiekun Inwestora

strona: 6

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

DANE DO OBLICZEŃ Analizie poddano łącznie 171 funduszy inwestycyjnych otwartych, dla których historia notowań obejmowała minimum 1 rok i choć jedna wycena przypadała na dowolną datę w 2009 roku. Badanie ograniczono wyłącznie do funduszy otwartych rynku polskiego. Łącznie całość badania (dostępne w kilku osobnych raportach) obejmowało ponad 300 tysięcy wirtualnych inwestycji na rynku funduszy. Dokładne ilości funduszy inwestycyjnych, które poddano analizie zawiera poniższe zestawienie: INWESTYCJA 1 ROCZNA

INWESTYCJA 2-LETNIA

Analizie poddano 171 funduszy inwestycyjnych. W tym:

Analizie poddano 160 funduszy inwestycyjnych. W tym:



26 funduszy rynku pieniężnego,



23 fundusze rynku pieniężnego,



34 funduszy obligacji,



32 funduszy obligacji,



61 funduszy mieszanych,



60 funduszy mieszanych,



50 funduszy rynku akcji.



45 funduszy rynku akcji.

INWESTYCJA 3 LETNIA

INWESTYCJA 5 LETNIA

Analizie poddano 129 funduszy inwestycyjnych W tym:

Analizie poddano 89 funduszy inwestycyjnych. W tym:



22 fundusze rynku pieniężnego,



15 funduszy rynku pieniężnego,



29 funduszy obligacji,



23 fundusze obligacji,



47 funduszy mieszanych,



32 fundusze mieszane,



31 funduszy rynku akcji.



19 funduszy rynku akcji.

INWESTYCJA 10 LETNIA Analizie poddano 40 funduszy inwestycyjnych. W tym: 

5 funduszy rynku pieniężnego,



11 funduszy obligacji,



13 funduszy mieszanych,



11 funduszy rynku akcji.

PODATEK I INFLACJA Wyniki funduszy inwestycyjnych, dostępne w raportach i zestawieniach prezentują wyniki brutto. W rzeczywistości do kieszeni inwestora trafia kwota pomniejszona o podatek od zysków kapitałowych. Dodatkowo, szczególnie dla inwestycji w długim okresie, znaczącą rolę zaczyna odgrywać inflacja. Z tego powodu publikujemy wyniki z uwzględnieniem podatku oraz inflacji. PODATEK OD ZYSKÓW KAPITAŁOWYCH Obowiązuje w Polsce od stycznia roku 2002. Mimo, iż inwestycje przed tą datą nie będą objęte podatkiem, postanowiliśmy w raporcie go uwzględnić także dla inwestycji 10 letniej. INFLACJA Średnioroczna inflacja w ostatnich 10 latach (liczona na koniec roku 2009 wynosi 3,2%) nie odbiega od poziomu inflacji z roku 2009 (3,5%). Postanowiliśmy uwzględnić ją w wynikach inwestycji, gdyż ma znaczący wpływ na rzeczywisty zysk z zainwestowanych pieniędzy. Wszelkie dane dotyczące inflacji obliczone są na podstawie najnowszych danych GUS dostępnych na stronie: http://www.stat.gov.pl/gus/5840_1638_PLK_HTML.htm. Wyniki inflacji za 10 lat obejmują już nowy sposób obliczania inflacji - według metody COICOP (klasyfikacja spożycia indywidualnego według celu), która obowiązuje w Polsce od stycznia roku 1999 (czyli od początku prezentowanej analizy rynku funduszy).

© Opiekun Inwestora

strona: 7

RAPORT: FUNDUSZE INWESTYCYJNE – INWESTYCJA ROCZNA RZECZYWISTE WYNIKI FUNDUSZY

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

KOMENTARZ OPIEKUNA INWESTORA 

Dla inwestycji rocznych wśród funduszy pieniężnych pojawiła się strata. Sytuacja dotyczy kilku funduszy. Przykładowo Skarbiec Gotówkowy, który w maju 2009 roku stracił w jeden dzień ponad 4% wartości jednostki uczestnictwa. Oprócz funduszu DWS (wyłączonego z raportu) był to jeden z kilku przypadków dużej straty funduszu w ciągu jednego dnia. Sytuacja wiąże się z możliwością inwestowania funduszu także w obligacje komercyjne ze wszystkimi tego konsekwencjami. Warto zauważyć, iż wynik rocznej inwestycji z uwzględnieniem tej jednorazowej straty pokazuje jak fundusz stopniowo odrabiał tę sytuację. Najgorszy wynik pojedynczej inwestycji uzyskał jednak inny fundusz - fundusz Legg Mason Korporacyjny SFIO.



Wyraźnie widać jak wraz ze wzrostem poziomu ryzyka (coraz bardziej ryzykowne rodzaje inwestycji) pogarszały się wyniki najgorszych funduszy oraz przeciętnego wyniku funduszy, jak również najgorszej pojedynczej inwestycji. Jednocześnie zwiększały się możliwości potencjalnych zysków.



Fundusze obligacji uzyskiwały często lepsze wyniki niż fundusze pieniężne. Szczególnie wynik najgorszej inwestycji w fundusz obligacji był minimalnie gorszy od najgorszej inwestycji w funduszu pieniężnym dając jednocześnie możliwość dużych zysków.



Widać rozpiętość możliwych zysków/ strat funduszy akcyjnych. W tym na różnicę między funduszem, który uzyskał najlepsze oraz najgorsze oceny.



Wyniki jednorocznych inwestycji pokazują jak dużo zależy od wyboru właściwego funduszu oraz okresu inwestycji. Przy braku zarządzania funduszami okazuje się, że połowa inwestycji w fundusze akcyjne na jeden rok kończyła się stratą ponad 16% a pokazywane zazwyczaj w reklamach wyniki kilkudziesięcioprocentowe uzyskiwali inwestorzy, którzy mieli po prostu szczęście.



Ciekawym przypadkiem jest fundusz ING Selektywny Plus. Ten fundusz, w grupie funduszy mieszanych, uzyskał najlepszy wynik inwestycji (53,4%) ale także najgorszy wynik pojedynczej inwestycji (-59,6%).

ZESTAWIENIE NAJGORSZYCH I NAJLEPSZYCH POJEDYNCZYCH WYNIKÓW INWESTYCJI FUNDUSZ

WYNIK BRUTTO

TYP

WYNIK ROCZNIE

Z INFLACJĄ I PODATKIEM WYNIK

ROCZNIE

BADANY OKRES INWESTYCJI

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE DWS Polska Top 25 Małych Spółek

Akcji polskich małych i średnich spółek

-68,2%

-68,2%

-69,2%

-69,2%

od 2008-3-10- do 2009-3-9

ING Parasol Selektywny Plus

Mieszane polskie pozostałe

-59,6%

-59,6%

-60,9%

-60,9%

od 2008-3-12- do 2009-3-11

Novo FIO Sub. Novo Obligacji Plus

Dłużne złotowe uniwersalne

-6,2%

-6,2%

-9,4%

-9,4%

od 2008-4-1- do 2009-3-31

Legg Mason Fundusz Korporacyjny SFIO

Gotówkowe i pieniężne uniwersalne

-1,9%

-1,9%

-5,2%

-5,2%

od 2008-7-21- do 2009-7-20

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Aviva Investors Małych Spółek

Akcji polskich małych i średnich spółek

85,7%

85,7%

63,7%

63,7% od 2008-11-20- do 2009-11-19

ING Parasol Selektywny Plus

Mieszane polskie pozostałe

53,4%

53,4%

38,4%

38,4% od 2008-11-20- do 2009-11-19

BPH Obligacji 2 sub. BPH Parasolowy FIO

Dłużne złotowe uniwersalne

32,0%

32,0%

21,6%

21,6% od 2008-10-23- do 2009-10-22

Idea Premium SFIO

Gotówkowe i pieniężne uniwersalne

11,4%

11,4%

5,6%

5,6% od 2008-12-23- do 2009-12-22

Powyższa tabela zawiera listę najlepszych i najgorszych pojedynczych inwestycji. Nie jest to lista najlepszych/ najgorszych funduszy w danym okresie. Często wynik najgorszy/ najlepszy mógł być wyjątkowym jednorazowym wynikiem dla funduszu, podczas gdy zazwyczaj uzyskiwał on lepsze wyniki. Podajemy tu także dokładne daty, których dotyczy inwestycja.

© Opiekun Inwestora

strona: 9

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

RAPORT: FUNDUSZE INWESTYCYJNE – INWESTYCJA 2-LETNIA RZECZYWISTE WYNIKI FUNDUSZY

© Opiekun Inwestora

ROCZNA STOPA ZWROTU

strona: 10

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

KOMENTARZ OPIEKUNA INWESTORA W analizie inwestycji dwuletnich widać wyraźnie efekty kryzysu roku 2008. 

żaden inwestor, który zainwestował w fundusze akcyjne w dowolnym dniu roku 2007 po roku nie zakończył inwestycji z zyskiem. Najlepszy wynik uzyskał inwestor, który zainwestował w funduszu SKOK Akcji ... na górce w roku 2007. Strata to 10,4%. Inwestorzy, którzy inwestowali jeszcze w trakcie wzrostów, w czerwcu 2007 w fundusz DWS Małych Średnich Spółek stracili najwięcej - ponad 70% wpłaconego kapitału.



Wśród funduszy mieszanych zdarzały się przypadki, w których inwestorzy zarabiali. Najlepsi nawet 12% rocznie przed opodatkowaniem.



Najlepsze wyniki w tym okresie uzyskiwały fundusze obligacji. Zdarzały się także i tutaj inwestycje ze stratą. Ale zdecydowana większość zarabiała lepiej niż pozostałe grupy funduszy.



Fundusze pieniężne dawały względne bezpieczeństwo. Po uwzględnieniu inflacji najlepsza 2-letnia inwestycja w fundusz tego typu pozwoliła zarobić po opodatkowaniu 3,6% ponad inflację. A w przypadku najgorszej inwestycji - przynieść średnioroczną stratę na poziomie 2,2%.



Widać także bardzo dużą rozpiętość wyników funduszy pieniężnych. Od 2,8% do 18%. Najlepszy wynik funduszu IDEA Premium to efekt m.in. doskonałego roku 2009 dla tego funduszu (zysk 11%).

ZESTAWIENIE NAJGORSZYCH I NAJLEPSZYCH POJEDYNCZYCH WYNIKÓW INWESTYCJI FUNDUSZ

WYNIK BRUTTO

TYP

WYNIK ROCZNIE

Z INFLACJĄ I PODATKIEM WYNIK

ROCZNIE

BADANY OKRES INWESTYCJI

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE DWS Polska Top 25 Małych Spółek

Akcji polskich małych i średnich spółek

-75,1%

-50,1%

-76,7%

-51,7%

od 2007-6-26 do 2009-6-23

ING Parasol Selektywny Plus

Mieszane polskie pozostałe

-65,4%

-41,2%

-67,7%

-43,1%

od 2007-3-21 do 2009-3-18

Novo Obligacji Plus

Dłużne złotowe uniwersalne

-7,0%

-3,6%

-13,0%

-6,7%

od 2007-3-13 do 2009-3-10

Legg Mason Fundusz Korporacyjny SFIO

Gotówkowe i pieniężne uniwersalne

2,8%

1,4%

-4,4%

-2,2%

od 2007-7-16 do 2009-7-13

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE -10,4%

-5,3%

-16,1%

-8,4%

od 2007-11-19 do 2009-11-16

Stabilnego wzrostu polskie uniwersalne

25,4%

12,0%

12,8%

6,2%

od 2007-11-21 do 2009-11-18

PKO Obligacji Długoterminowych

Dłużne złotowe uniwersalne

34,6%

16,0%

19,8%

9,4% od 2007-11-27- do 2009-11-24

Idea Premium SFIO

Gotówkowe i pieniężne uniwersalne

18,1%

8,7%

7,3%

SKOK Parasol SKOK Akcji

Akcji polskich uniwersalne

UniFundusze UniStabilny Wzrost

3,6%

od 2008-1-3- do 2009-12-31

Powyższa tabela zawiera listę najlepszych i najgorszych pojedynczych inwestycji. Nie jest to lista najlepszych/ najgorszych funduszy w danym okresie. Często wynik najgorszy/ najlepszy mógł być wyjątkowym jednorazowym wynikiem dla funduszu, podczas gdy zazwyczaj uzyskiwał on lepsze wyniki. Podajemy tu także dokładne daty, których dotyczy inwestycja.

© Opiekun Inwestora

strona: 11

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

RAPORT: FUNDUSZE INWESTYCYJNE – INWESTYCJA 3-LETNIA RZECZYWISTE WYNIKI FUNDUSZY

© Opiekun Inwestora

ROCZNA STOPA ZWROTU

strona: 12

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

KOMENTARZ OPIEKUNA INWESTORA Dla inwestycji 3-letniej mamy do czynienia z sytuacją bardzo podobną do analizy za okres 2-letnich inwestycji. 

Fundusze akcji i mieszane zostały dotknięte bessą 2008 roku.



Część inwestycji w fundusze mieszane i akcyjne przyniosła zyski.



Najlepszą 3 letnią inwestycją w fundusz Akcji okazał się fundusz PKO Małych i Średnich spółek. Z wynikiem średniorocznym po opodatkowaniu 2,5% ponad inflację.



Patrząc na wyniki brutto funduszy można było przypuszczać, iż w funduszach pieniężnych nie można było stracić. Nominalnie to prawda. Najgorszy fundusz zarobił 2,3% średniorocznie. Natomiast po opodatkowaniu i uwzględnieniu inflacji uzyskujemy realny wynik na poziomie 5% straty w okresie 3 lat.



Po uwzględnieniu inflacji oraz podatku najlepszą inwestycją 3 letnią okazała się wpłata pieniędzy na 3 lata w fundusz obligacji długoterminowych PKO. Z wynikiem 5,5% ponad inflację.

ZESTAWIENIE NAJGORSZYCH I NAJLEPSZYCH POJEDYNCZYCH WYNIKÓW INWESTYCJI FUNDUSZ

WYNIK BRUTTO

TYP

WYNIK ROCZNIE

Z INFLACJĄ I PODATKIEM WYNIK

ROCZNIE

BADANY OKRES INWESTYCJI

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Pioneer Akcji Polskich

Akcji polskich uniwersalne

-55,1%

-23,4%

-59,6%

-26,1%

od 2006-3-16 do 2009-3-12

Pioneer Zrównoważony

Mieszane polskie uniwersalne

-40,8%

-16,0%

-46,7%

-18,9%

od 2006-3-13 do 2009-3-9

Novo Obligacji Plus

Dłużne złotowe uniwersalne

-4,7%

-1,6%

-14,3%

-5,0%

od 2006-3-14 do 2009-3-10

Legg Mason Fundusz Korporacyjny SFIO

Gotówkowe i pieniężne uniwersalne

7,1%

2,3%

-4,9%

-1,7%

od 2006-7-17 do 2009-7-13

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE PKO Akcji Małych i Średnich Spółek

Akcji polskich małych i średnich spółek

24,4%

7,6%

7,7%

2,5%

od 2006-8-28 do 2009-8-24

Idea Parasol Idea Stabilnego Wzrostu

Stabilnego wzrostu polskie uniwersalne

37,6%

11,2%

17,3%

5,5%

od 2007-1-4 do 2009-12-31

PKO Obligacji Długoterminowych

Dłużne złotowe uniwersalne

39,6%

11,8%

18,8%

5,9%

od 2006-9-29 do 2009-9-25

Idea Premium SFIO

Gotówkowe i pieniężne uniwersalne

23,6%

7,3%

7,1%

2,3%

od 2007-1-2 do 2009-12-29

Powyższa tabela zawiera listę najlepszych i najgorszych pojedynczych inwestycji. Nie jest to lista najlepszych/ najgorszych funduszy w danym okresie. Często wynik najgorszy/ najlepszy mógł być wyjątkowym jednorazowym wynikiem dla funduszu, podczas gdy zazwyczaj uzyskiwał on lepsze wyniki. Podajemy tu także dokładne daty, których dotyczy inwestycja.

© Opiekun Inwestora

strona: 13

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

RAPORT: FUNDUSZE INWESTYCYJNE – INWESTYCJA 5-LETNIA RZECZYWISTE WYNIKI FUNDUSZY

© Opiekun Inwestora

ROCZNA STOPA ZWROTU

strona: 14

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

KOMENTARZ OPIEKUNA INWESTORA Dla długoterminowych inwestycji można zauważyć następujące prawidłowości: 

Wyniki funduszy obligacji i pieniężnych nie różnią się od siebie w znaczący sposób.



Fundusze mieszane i akcji uzyskiwały w przeważającej ilości przypadków wyniki dodatnie. Choć i tutaj inwestorzy mogli ponosić dotkliwe straty, nawet ponad 35%. W porównaniu do analizy inwestycji 3 letniej, 5 letnie inwestowanie w fundusze akcyjne było już o wiele bardziej dochodowe.



Dla inwestycji 5 letniej nawet przy wynikach brutto trudno mówić o dobrych zyskach w długim terminie. Co prawda najlepsza taka inwestycja pozwoliła nominalnie zarobić 13%, jednak jedynie połowa inwestorów, którzy wybrali fundusz akcji na inwestycję 5 letnią zarobiła mniej niż 4,8% średniorocznie.



Po uwzględnieniu podatku oraz inflacji okazuje się, że połowa inwestorów zarobiła jedynie 1,3% ponad inflację, a najlepsza inwestycja w fundusz akcyjny dała zysk realny na poziomie 8,2%.



Fundusze mieszane okazały się być w podsumowaniu lepszą inwestycją niż fundusze akcji. Poza wyjątkowymi sytuacjami straty (maksymalna na poziomie 25%) zdecydowanie częściej inwestorzy kończyli taką inwestycję z zyskiem.

ZESTAWIENIE NAJGORSZYCH I NAJLEPSZYCH POJEDYNCZYCH WYNIKÓW INWESTYCJI FUNDUSZ

WYNIK BRUTTO

TYP

WYNIK ROCZNIE

Z INFLACJĄ I PODATKIEM WYNIK

ROCZNIE

BADANY OKRES INWESTYCJI

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE DWS Polska FIO Top 25 Małych Spółek

Akcji polskich małych i średnich spółek

-37,4%

-8,9%

-44,8%

-11,2%

od 2004-3-12- do 2009-3-6

Pioneer Zrównoważony

Mieszane polskie uniwersalne

-25,8%

-5,8%

-34,6%

-8,2%

od 2004-3-15 do 2009-3-9

Novo Obligacji Plus

Dłużne złotowe uniwersalne

7,8%

1,5%

-6,3%

-1,3%

od 2004-12-8 do 2009-12-2

DWS Polska Płynna Lokata

Gotówkowe i pieniężne uniwersalne

17,5%

3,3%

0,6%

0,1%

od 2005-1-4 do 2009-12-29

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Legg Mason Akcji

Akcji polskich uniwersalne

84,1%

13,0%

48,1%

8,2%

od 2004-10-29 do 2009-10-23

Idea Parasol Idea Stabilnego Wzrostu

Stabilnego wzrostu polskie uniwersalne

75,1%

11,9%

41,7%

7,2%

od 2005-1-6 do 2009-12-31

BPH Obligacji 1

Dłużne złotowe uniwersalne

45,4%

7,8%

20,5%

3,8%

od 2004-8-30 do 2009-8-24

Idea Premium SFIO

Gotówkowe i pieniężne uniwersalne

35,8%

6,3%

13,7%

2,6%

od 2004-12-28 do 2009-12-22

Powyższa tabela zawiera listę najlepszych i najgorszych pojedynczych inwestycji. Nie jest to lista najlepszych/ najgorszych funduszy w danym okresie. Często wynik najgorszy/ najlepszy mógł być wyjątkowym jednorazowym wynikiem dla funduszu, podczas gdy zazwyczaj uzyskiwał on lepsze wyniki. Podajemy tu także dokładne daty, których dotyczy inwestycja.

© Opiekun Inwestora

strona: 15

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

RAPORT: FUNDUSZE INWESTYCYJNE – INWESTYCJA 10-LETNIA RZECZYWISTE WYNIKI FUNDUSZY

© Opiekun Inwestora

ROCZNA STOPA ZWROTU

strona: 16

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

KOMENTARZ OPIEKUNA INWESTORA 

Dopiero przy inwestycji 10 letniej można powiedzieć o prawie pewnym zysku nominalnym. Wyjątkowo inwestycja w jeden z funduszy akcyjnych po 10 latach zakończyła się niewielką stratą (3,6%). Pokazuje to jak bardzo ogólnikowym założeniem jest uzyskiwanie pewnych zysków w funduszach akcyjnych w okresie np. 10 lat.



Nie potwierdza się także reguła średnich zysków 10% czy też 12% w funduszach akcyjnych. Połowa inwestorów wybierających na 10 lat fundusze akcyjne w tej analizie uzyskała wynik brutto na poziomie 8% średniorocznie. Gdy uwzględnimy podatek i inflację wartość ta spada do poziomu 3,6% ponad inflację.



Najlepszy wynik inwestycji 10 letniej w funduszu akcyjnym to 330% w 10 lat Uzyskali go inwestorzy, którzy mieli podwójne szczęście. Wybrali fundusz UniKorona Akcje, oraz najlepszy moment na rozpoczęcie takiej 10-letniej inwestycji (listopad 1999). Wynik średnioroczny z zysku 330% to 15,7%. Natomiast po podliczeniu podatku i uwzględnieniu inflacji udało się zarobić nieco ponad 10% średniorocznie ponad inflację.



Fundusze pieniężne oraz obligacji uzyskiwały coraz bardziej zbliżone do siebie wyniki. W przypadku funduszy pieniężnych rozbieżności miedzy najlepszymi i najgorszymi były już minimalne.



W tego typu zestawieniu doskonale widać, jak wielu inwestorów, którzy wybrali fundusze akcyjne na 10 lat zarobiła mniej niż inwestorzy w funduszach pieniężnych. Świadczy o tym mediana - w przypadku funduszy pieniężnych połowa inwestorów zarabiała ponad 7,3%. Dla funduszy akcyjnych wartość tego wskaźnika to jedynie 8%.

ZESTAWIENIE NAJGORSZYCH I NAJLEPSZYCH POJEDYNCZYCH WYNIKÓW INWESTYCJI FUNDUSZ

WYNIK BRUTTO

TYP

WYNIK ROCZNIE

Z INFLACJĄ I PODATKIEM WYNIK

ROCZNIE

BADANY OKRES INWESTYCJI

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Pioneer Akcji Polskich FIO

Akcji polskich uniwersalne

-3,6%

-0,4%

-29,4%

-3,4%

od 1999-3-10 do 2009-2-25

Pioneer Zrównoważony FIO

Mieszane polskie uniwersalne

14,9%

1,4%

-18,0%

-2,0%

od 1999-3-10 do 2009-2-25

DWS Polska Dłużnych Papierów Wartościowych

Dłużne złotowe uniwersalne

68,1%

5,3%

13,6%

1,3%

od 2000-1-13 do 2009-12-31

DWS Polska FIO Płynna Lokata

Gotówkowe i pieniężne uniwersalne

88,6%

6,5%

25,7%

2,3%

od 2000-1-10 do 2009-12-28

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE UniFundusze FIO sub. UniKorona Akcje

Akcji polskich uniwersalne

330,3%

15,7%

169,1%

10,4%

od 1999-11-5 do 2009-10-23

UniFundusze UniKorona Zrównoważony

Mieszane polskie uniwersalne

205,6%

11,8%

95,1%

6,9%

od 1999-11-8 do 2009-10-26

UniFundusze FIO sub. UniKorona Obligacje

Dłużne złotowe uniwersalne

135,5%

8,9%

53,5%

4,4%

od 1999-12-16 do 2009-12-3

SKARBIEC Pieniężny SKARBIEC-KASA

Gotówkowe i pieniężne uniwersalne

109,3%

7,7%

38,0%

3,3%

od 1999-1-18 do 2009-1-5

Powyższa tabela zawiera listę najlepszych i najgorszych pojedynczych inwestycji. Nie jest to lista najlepszych/ najgorszych funduszy w danym okresie. Często wynik najgorszy/ najlepszy mógł być wyjątkowym jednorazowym wynikiem dla funduszu, podczas gdy zazwyczaj uzyskiwał on lepsze wyniki. Podajemy tu także dokładne daty, których dotyczy inwestycja. © Opiekun Inwestora

strona: 17

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

RAPORT: FUNDUSZE PIENIĘŻNE W OKRESIE 1 – 10 LAT ROCZNA STOPA ZWROTU (BEZ UWZGLĘDNIENIA PODATKU ANI INFLACJI)

© Opiekun Inwestora

strona: 18

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

ROCZNA STOPA ZWROTU (UWZGLĘDNIA PODATEK ORAZ INFLACJĘ)

© Opiekun Inwestora

strona: 19

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

RAPORT: FUNDUSZE OBLIGACJI W OKRESIE 1 – 10 LAT ROCZNA STOPA ZWROTU (BEZ UWZGLĘDNIENIA PODATKU ANI INFLACJI)

© Opiekun Inwestora

strona: 20

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

ROCZNA STOPA ZWROTU (UWZGLĘDNIA PODATEK ORAZ INFLACJĘ)

© Opiekun Inwestora

strona: 21

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

RAPORT: FUNDUSZE MIESZANE W OKRESIE 1-10 LAT ROCZNA STOPA ZWROTU (BEZ UWZGLĘDNIENIA PODATKU ANI INFLACJI)

© Opiekun Inwestora

strona: 22

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

ROCZNA STOPA ZWROTU (UWZGLĘDNIA PODATEK ORAZ INFLACJĘ)

© Opiekun Inwestora

strona: 23

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

RAPORT: FUNDUSZE AKCJI W OKRESIE 1-10 LAT ROCZNA STOPA ZWROTU (BEZ UWZGLĘDNIENIA PODATKU ANI INFLACJI)

© Opiekun Inwestora

strona: 24

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

ROCZNA STOPA ZWROTU (UWZGLĘDNIA PODATEK ORAZ INFLACJĘ)

© Opiekun Inwestora

strona: 25

RAPORT A OCENY FUNDUSZY W PORTALU OPIEKUN INWESTORA Prezentowany raport prezentuje wyniki obliczeń przekrojowo za cały rok 2009. W przypadku ocen funduszy dostępnych w portalu Opiekun Inwestora okres analizy wyników inwestycji z przeszłości jest różny - i wynosi trzykrotność analizowanego okresu. Czyli: 

dla analizy inwestycji 2-tygodniowych - badanie obejmuje ostatnie 6 tygodni



dla analizy inwestycji miesięcznych - badanie obejmuje ostatnie 3 miesiące



dla analizy inwestycji 3-miesięcznych - badanie obejmuje ostatnie 9 miesięcy



dla analizy inwestycji 6-miesięcznych - badanie obejmuje ostatnie 1,5 roku



dla analizy inwestycji rocznych - badanie obejmuje ostatnie 3 lata

Jeżeli inwestor zakłada sprawdzanie jakości funduszu raz w miesiącu i ewentualną konwersję na fundusz lepszy portal zaprezentuje analizę inwestycji trwających 1 miesiąc w ostatnich 3 miesiącach. W ten sposób można porównać wyniki różnych funduszy w ostatniej sytuacji rynkowej wybierając ten, który w tym okresie uzyskiwał systematycznie lepsze wyniki od innych funduszy. Informacja o tym, iż dany fundusz kilka lat wcześniej zarobił np. 20% w miesiąc nie jest w dniu dzisiejszym istotna - i nie pomaga w doborze funduszy.

PRZYKŁADOWA ANALIZA DWÓCH FUNDUSZY OBLIGACJI WYNIKI FUNDUSZY ZA 3 MIESIĄCE

OCENY PORTALU

W dniu 30.04.2009 dwa wybrane fundusze Oceny wskazywały jednak zdecydowanie uzyskały następujące wyniki: fundusz PKO jako fundusz lepszy: 

PKO/CS Papierów Dłużnych Plus wynik za 3 miesiące = -0,1%



Pioneer Obligacji Plus FIO wynik za 3 miesiące = +0,9%

Poniższy rysunek pokazuje w postaci miesięcznych w dwa fundusze obligacji:

wykresu

wygląd

przykładowej

analizy

na

inwestycji

3

Warto zauważyć, iż fundusz Pioneer akurat pod koniec lutego 2009 (początek inwestycji, która zakończyła się 30.04.2009 z wynikiem +0,9%) uzyskał lepszy wynik (dla jednorazowej inwestycji sprawdzanej akurat dnia 30.04.2009). Wykres potwierdza, iż fundusz PKO uzyskiwał systematycznie lepsze wyniki w całym badanym okresie w przeszłości. I były to wyniki znacznie lepsze. Więcej o ocenach funduszy w portalu można uzyskać więcej informacji na tych stronach: blog.opiekuninwestora.pl/index.php/wynik-za-poprzedni-miesiac-pomysl-zanim-podejmiesz-decyzje/ blog.opiekuninwestora.pl/index.php/ktory-fundusz-wybrac-czyli-oceny-portalu-opiekun-inwestora-w-praktyce/

oraz w szczegółowym raporcie dostępnym tutaj: www.opiekuninwestora.pl/raporty/opiekuninwestora.pl_jak_dobierac_fundusze_inwestycyjne.pdf

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

RAPORT 5-CIU FUNDUSZY (5 NAJLEPSZYCH/ NAJGORSZYCH INWESTYCJI) Poniższe zestawienie nie prezentuje najlepszych czy też najgorszych funduszy według ocen portalu Opiekun Inwestora. Poniższe zestawienie zawiera pięć najlepszych oraz pięć najgorszych pojedynczych inwestycji w poszczególne grupy funduszy w różnych okresach. Zestawienie pokazuje jak różne wyniki można było uzyskać inwestując na rynku funduszy. Aby uzyskać jedne z lepszych wyników dla inwestycji trwających określony czas nie wystarczyło wybrać odpowiedniego funduszu. Konieczne było także wybrać najlepszy możliwy do zainwestowania moment. Przykładem może być tutaj fundusz ING Selektywny Plus. Ten fundusz, w grupie funduszy mieszanych, uzyskał najlepszy wynik inwestycji dla inwestycji rocznej (53,4%) ale także najgorszy wynik pojedynczej rocznej inwestycji (-59,6%). Fundusz, który uzyskał jeden z najlepszych wyników w poniższych zestawieniach nie może jednak być automatycznie uznany za jeden z gorszych lub lepszych funduszy. Możliwa była sytuacja, w której taki fundusz uzyskał wyjątkowo zły wynik w jednym lub kilku przypadkach, podczas gdy zazwyczaj uzyskiwał doskonałe wyniki - lepsze od innych funduszy w swojej grupie.

RAPORT 5-CIU FUNDUSZY: AKCJI (5 NAJLEPSZYCH/ NAJGORSZYCH INWESTYCJI) FUNDUSZE AKCJI: OKRES INWESTYCJI: 1 ROK FUNDUSZ

WYNIK BRUTTO WYNIK

ROCZNIE

Z INFLACJĄ I PODATKIEM

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE DWS Polska Top 25 Małych Spółek

-68,2%

-68,2%

-69,2%

-69,2%

od 2008-3-10- do 2009-3-9

Pioneer Śr. Spółek Rynku Polskiego

-63,6%

-63,6%

-64,9%

-64,9%

od 2008-3-12- do 2009-3-11

KBC VIP Portfel Akcji Śr. Spółek

-63,6%

-63,6%

-64,8%

-64,8%

od 2008-3-12- do 2009-3-11

Pioneer Małych i Średnich Spółek

-63,5%

-63,5%

-64,7%

-64,7%

od 2008-3-12- do 2009-3-11

Amplico Małych i Średnich Spółek

-58,9%

-58,9%

-60,3%

-60,3%

od 2008-3-12- do 2009-3-11

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE QUERCUS Agresywny

65,8%

65,8%

48,1%

48,1% od 2008-10-24- do 2009-10-23

Novo Akcji

65,9%

65,9%

48,2%

48,2% od 2008-10-27- do 2009-10-26

Arka BZ WBK Akcji

67,8%

67,8%

49,7%

49,7% od 2008-11-20- do 2009-11-19

Aviva Investors Nowych Spółek

79,2%

79,2%

58,6%

58,6% od 2008-12-23- do 2009-12-22

Aviva Investors Małych Spółek

85,7%

85,7%

63,7%

63,7% od 2008-11-20- do 2009-11-19

© Opiekun Inwestora

strona: 28

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

FUNDUSZE AKCJI: OKRES INWESTYCJI: 2 LATA FUNDUSZ

Z INFLACJĄ I

WYNIK BRUTTO WYNIK

PODATKIEM

ROCZNIE

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE DWS Top 25 Małych Spółek

-75,1%

-50,1%

-76,7%

-51,7%

od 2007-6-26- do 2009-6-23

Pioneer Śr. Spółek Rynku Polskiego

-72,7%

-47,8%

-74,5%

-49,5%

od 2007-3-23- do 2009-3-20

Pioneer Małych i Średnich Spółek

-71,9%

-46,9%

-73,7%

-48,7%

od 2007-3-23- do 2009-3-20

BPH Akcji Dynamicznych Spółek

-68,1%

-43,5%

-70,1%

-45,4%

od 2007-6-26- do 2009-6-23

Amplico Małych i Średnich Spółek

-67,9%

-43,3%

-70,0%

-45,2%

od 2007-6-26- do 2009-6-23

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE SKARBIEC Akcji

-21,0%

-11,1%

-26,1%

-14,0% od 2007-11-20- do 2009-11-17

Allianz Akcji

-20,6%

-10,9%

-25,7%

-13,8% od 2007-11-19- do 2009-11-16

UniKorona Akcje

-17,9%

-9,4%

-23,2%

-12,4% od 2007-11-21- do 2009-11-18

Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek

-15,2%

-7,9%

-20,7%

-10,9% od 2007-11-21- do 2009-11-18

SKOK Akcji

-10,4%

-5,3%

-16,1%

-8,4% od 2007-11-19- do 2009-11-16

FUNDUSZE AKCJI: OKRES INWESTYCJI: 3 LATA FUNDUSZ

Z INFLACJĄ I

WYNIK BRUTTO WYNIK

PODATKIEM

ROCZNIE

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Pioneer Akcji Polskich

-55,1%

-23,4%

-59,6%

-26,1%

od 2006-3-16- do 2009-3-12

DWS Top 25 Małych Spółek

-54,9%

-23,3%

-59,4%

-26,0%

od 2006-3-24- do 2009-3-20

KBC Portfel VIP Akcyjny SFIO

-54,9%

-23,3%

-59,4%

-26,0%

od 2006-4-3- do 2009-3-30

Pioneer Małych i Średnich Spółek

-53,5%

-22,5%

-58,2%

-25,2%

od 2006-3-17- do 2009-3-13

PKO Akcji

-52,5%

-22,0%

-57,3%

-24,7%

od 2006-3-17- do 2009-3-13

-4,0%

od 2006-6-16- do 2009-6-12

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE ING SFIO Akcji 2

-1,6%

-0,5%

-11,5%

Noble Fund Akcji

1,9%

0,6%

-8,7%

-3,0% od 2006-12-20- do 2009-12-16

Idea Akcji

3,5%

1,2%

-7,5%

-2,6%

od 2006-6-14- do 2009-6-10

Legg Mason Akcji

11,6%

3,7%

-1,6%

-0,5%

od 2006-6-14- do 2009-6-10

PKO Akcji Małych i Średnich Spółek

24,4%

7,6%

7,7%

2,5%

od 2006-8-28- do 2009-8-24

© Opiekun Inwestora

strona: 29

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

FUNDUSZE AKCJI: OKRES INWESTYCJI: 5 LAT FUNDUSZ

Z INFLACJĄ I

WYNIK BRUTTO WYNIK

PODATKIEM

ROCZNIE

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE DWS Top 25 Małych Spółek

-37,4%

-8,9%

-44,8%

-11,2%

od 2004-3-12- do 2009-3-6

Pioneer Akcji Polskich

-36,6%

-8,7%

-44,2%

-11,0%

od 2004-3-15- do 2009-3-9

PKO Akcji

-28,3%

-6,4%

-36,8%

-8,8%

od 2004-3-15- do 2009-3-9

DWS Akcji

-21,3%

-4,7%

-30,6%

-7,1%

od 2004-3-15- do 2009-3-9

Novo FIO Sub. Novo Akcji

-18,6%

-4,0%

-28,2%

-6,4%

od 2004-3-15- do 2009-3-9 od 2004-8-31- do 2009-8-25

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE ING SFIO Akcji 2

61,9%

10,1%

32,3%

5,8%

UniKorona Akcje

63,7%

10,4%

33,6%

6,0% od 2004-10-29- do 2009-10-23

SKARBIEC Akcji

67,7%

10,9%

36,4%

6,4%

od 2004-8-31- do 2009-8-25

Arka Akcji

79,5%

12,4%

44,9%

7,7%

od 2004-8-31- do 2009-8-25

Legg Mason Akcji

84,1%

13,0%

48,1%

8,2% od 2004-10-29- do 2009-10-23

FUNDUSZE AKCJI: OKRES INWESTYCJI: 10 LAT FUNDUSZ

Z INFLACJĄ I

WYNIK BRUTTO WYNIK

PODATKIEM

ROCZNIE

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Pioneer Akcji Polskich

-3,6%

-0,4%

-29,4%

-3,4%

od 1999-3-10- do 2009-2-25

PKO Akcji

17,7%

1,6%

-16,3%

-1,8%

od 1999-3-15- do 2009-3-2

Novo Akcji

24,6%

2,2%

-12,2%

-1,3%

od 1999-3-15- do 2009-3-2

DWS Akcji

40,6%

3,5%

-2,7%

-0,3%

od 1999-3-11- do 2009-2-26

PZU Akcji KRAKOWIAK

65,3%

5,2%

11,9%

1,1% od 2000-1-13- do 2009-12-31

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Legg Mason Akcji

199,6%

11,6%

91,6%

6,7% od 1999-11-8- do 2009-10-26

BPH Akcji

220,3%

12,3% 103,8%

7,4% od 1999-11-5- do 2009-10-23

SKARBIEC Akcji

261,8%

13,7% 128,4%

8,6% od 1999-11-5- do 2009-10-23

Arka Akcji

284,4%

14,4% 141,8%

9,2% od 1999-11-5- do 2009-10-23

UniKorona Akcje

330,3%

15,7% 169,1%

10,4% od 1999-11-5- do 2009-10-23

© Opiekun Inwestora

strona: 30

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

RAPORT 5-CIU FUNDUSZY: MIESZANE (5 NAJLEPSZYCH/ NAJGORSZYCH INWESTYCJI) FUNDUSZE MIESZANE: OKRES INWESTYCJI: 1 ROK FUNDUSZ

Z INFLACJĄ I

WYNIK BRUTTO WYNIK

PODATKIEM

ROCZNIE

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE ING Selektywny Plus

-59,6%

-59,6%

-60,9%

-60,9%

od 2008-3-12- do 2009-3-11

KBC Beta SFIO

-42,8%

-42,8%

-44,8%

-44,8%

od 2008-3-19- do 2009-3-18

Pioneer Zrównoważony

-42,2%

-42,2%

-44,1%

-44,1%

od 2008-3-11- do 2009-3-10

Lukas Dynamiczny Polski

-41,8%

-41,8%

-43,8%

-43,8%

od 2008-3-12- do 2009-3-11

Arka Zrównoważony

-41,2%

-41,2%

-43,2%

-43,2%

od 2008-3-12- do 2009-3-11

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Arka Zrównoważony

45,2%

45,2%

32,0%

32,0% od 2008-11-20- do 2009-11-19

KBC Beta SFIO

45,5%

45,5%

32,2%

32,2% od 2008-10-24- do 2009-10-23

Lukas Dynamiczny Polski

51,0%

51,0%

36,5%

36,5% od 2008-11-20- do 2009-11-19

Pioneer Aktywnej Alokacji

51,5%

51,5%

37,0%

37,0% od 2008-11-20- do 2009-11-19

ING Selektywny Plus

53,4%

53,4%

38,4%

38,4% od 2008-11-20- do 2009-11-19

FUNDUSZE MIESZANE: OKRES INWESTYCJI: 2 LATA FUNDUSZ

Z INFLACJĄ I

WYNIK BRUTTO WYNIK

PODATKIEM

ROCZNIE

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE ING Selektywny Plus

-65,4%

-41,2%

-67,7%

-43,1%

od 2007-3-21- do 2009-3-18

KBC Beta SFIO

-49,7%

-29,1%

-52,9%

-31,4%

od 2007-3-21- do 2009-3-18

Pioneer Zrównoważony

-49,0%

-28,6%

-52,3%

-30,9%

od 2007-3-23- do 2009-3-20

Arka Zrównoważony

-45,6%

-26,2%

-49,1%

-28,6%

od 2007-3-9- do 2009-3-6

Lukas Dynamiczny Polski

-44,4%

-25,4%

-48,0%

-27,9%

od 2007-3-9- do 2009-3-6

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE 8,2%

4,0%

-0,2%

-0,1%

od 2007-3-14- do 2009-3-11

SKARBIEC-OCHRONY KAPITAŁU

17,1%

8,2%

6,5%

3,2%

od 2007-4-10- do 2009-4-7

Idea Protect

22,3%

10,6%

10,4%

5,1%

od 2007-7-24- do 2009-7-21

Idea Stabilnego Wzrostu

24,3%

11,5%

12,0%

5,8%

od 2008-1-3- do 2009-12-31

UniFundusze UniStabilny Wzrost

25,4%

12,0%

12,8%

6,2% od 2007-11-21- do 2009-11-18

UniFundusze UniStoProcent Bis

© Opiekun Inwestora

strona: 31

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

FUNDUSZE MIESZANE: OKRES INWESTYCJI: 3 LATA FUNDUSZ

Z INFLACJĄ I

WYNIK BRUTTO WYNIK

PODATKIEM

ROCZNIE

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Pioneer Zrównoważony

-40,8%

-16,0%

-46,7%

-18,9%

od 2006-3-13- do 2009-3-9

ING Selektywny Plus

-40,7%

-16,0%

-46,7%

-18,9%

od 2006-7-12- do 2009-7-8

KBC Beta SFIO

-37,5%

-14,5%

-43,8%

-17,5%

od 2006-4-24- do 2009-4-20

PKO Zrównoważony

-31,6%

-11,9%

-38,5%

-15,0%

od 2006-3-22- do 2009-3-18

Arka Zrównoważony

-30,7%

-11,5%

-37,7%

-14,6%

od 2006-3-16- do 2009-3-12

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE UniFundusze AktywnaAlokacja(95%)

16,1%

5,1%

1,7%

0,6%

od 2006-8-18- do 2009-8-14

UniFundusze UniStoProcent Bis

16,2%

5,1%

1,8%

0,6%

od 2006-9-28- do 2009-9-24

Aviva Investors Ochrony Kapitału Plus

16,4%

5,2%

1,9%

0,6%

od 2006-9-1- do 2009-8-28

Legg Mason Senior SFIO

17,2%

5,4%

2,5%

0,8%

od 2006-8-28- do 2009-8-24

Idea Stabilnego Wzrostu

37,6%

11,2%

17,3%

5,5%

od 2007-1-4- do 2009-12-31

FUNDUSZE MIESZANE: OKRES INWESTYCJI: 5 LAT FUNDUSZ

Z INFLACJĄ I

WYNIK BRUTTO WYNIK

PODATKIEM

ROCZNIE

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Pioneer Zrównoważony

-25,8%

-5,8%

-34,6%

-8,2%

od 2004-3-15- do 2009-3-9

KBC Beta SFIO

-12,4%

-2,6%

-22,8%

-5,0%

od 2004-3-15- do 2009-3-9

PKO Zrównoważony

-11,1%

-2,3%

-21,6%

-4,8%

od 2004-3-15- do 2009-3-9

KBC Aktywny

-10,1%

-2,1%

-20,8%

-4,6%

od 2004-3-15- do 2009-3-9

-8,3%

-1,7%

-19,2%

-4,2%

od 2004-3-15- do 2009-3-9

Millennium Zrównoważony

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE SFIO Telekomunikacji Polskiej

48,6%

8,2%

22,8%

4,2%

od 2004-8-31- do 2009-8-25

Lukas Stabilnego Wzrostu

50,4%

8,5%

24,1%

4,4%

od 2004-8-31- do 2009-8-25

Arka Stabilnego Wzrostu

52,7%

8,8%

25,7%

4,7%

od 2004-8-31- do 2009-8-25

Arka Zrównoważony

59,1%

9,7%

30,3%

5,4%

od 2004-8-31- do 2009-8-25

Idea Idea Stabilnego Wzrostu

75,1%

11,9%

41,7%

7,2%

od 2005-1-6- do 2009-12-31

© Opiekun Inwestora

strona: 32

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

FUNDUSZE MIESZANE: OKRES INWESTYCJI: 10 LAT FUNDUSZ

Z INFLACJĄ I

WYNIK BRUTTO WYNIK

PODATKIEM

ROCZNIE

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Pioneer Zrównoważony

14,9%

1,4%

-18,0%

-2,0%

od 1999-3-10- do 2009-2-25

PKO Zrównoważony

46,4%

3,9%

0,7%

0,1%

od 1999-3-15- do 2009-3-2

Novo Zrównoważonego Wzrostu

50,5%

4,2%

3,1%

0,3%

od 1999-3-15- do 2009-3-2

DWS Polska Zrównoważony

53,5%

4,4%

4,9%

0,5% od 2000-1-13- do 2009-12-31

PKO Stabilnego Wzrostu

65,7%

5,2%

12,2%

1,2%

od 1999-3-15- do 2009-3-2

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Legg Mason Senior SFIO

141,7%

9,2%

57,2%

4,6% od 1999-11-5- do 2009-10-23

Arka Stabilnego Wzrostu

148,9%

9,5%

61,5%

4,9% od 1999-11-29- do 2009-11-16

SKARBIEC-III FILAR

156,0%

9,9%

65,7%

5,2%

SKARBIEC-WAGA

167,1%

10,3%

72,3%

5,6% od 1999-11-5- do 2009-10-23

UniFundusze UniKorona Zrówn.

205,6%

11,8%

95,1%

6,9% od 1999-11-8- do 2009-10-26

od 1999-10-6- do 2009-9-23

RAPORT 5-CIU FUNDUSZY: OBLIGACJI (5 NAJLEPSZYCH/ NAJGORSZYCH INWESTYCJI) FUNDUSZE OBLIGACJI: OKRES INWESTYCJI: 1 ROK FUNDUSZ

Z INFLACJĄ I

WYNIK BRUTTO WYNIK

PODATKIEM

ROCZNIE

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Novo Obligacji Plus

-6,2%

-6,2%

-9,4%

-9,4%

Allianz Allianz Obligacji

-2,2%

-2,2%

-5,5%

-5,5% od 2008-12-31- do 2009-12-30

DWS Dłużnych Papierów Wart.

-1,8%

-1,8%

-5,1%

-5,1% od 2008-12-30- do 2009-12-29

Amplico Obligacji

-0,9%

-0,9%

-4,3%

-4,3%

0,4%

0,4%

-3,0%

-3,0% od 2008-12-30- do 2009-12-29

Millennium Papierów Dłużnych

od 2008-4-1- do 2009-3-31

od 2008-3-10- do 2009-3-9

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Allianz Obligacji

24,8%

24,8%

16,0%

16,0% od 2008-10-28- do 2009-10-27

BPH Obligacji 1

26,6%

26,6%

17,4%

17,4% od 2008-10-23- do 2009-10-22

PKO Obligacji Długoterminowych

26,7%

26,7%

17,5%

17,5% od 2008-10-22- do 2009-10-21

Idea Obligacji Skarbowych

30,6%

30,6%

20,6%

20,6% od 2008-10-28- do 2009-10-27

BPH Obligacji 2

32,0%

32,0%

21,6%

21,6% od 2008-10-23- do 2009-10-22

© Opiekun Inwestora

strona: 33

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

FUNDUSZE OBLIGACJI: OKRES INWESTYCJI: 2 LATA FUNDUSZ

Z INFLACJĄ I

WYNIK BRUTTO WYNIK

PODATKIEM

ROCZNIE

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE -7,0%

-3,6%

-13,0%

-6,7%

od 2007-3-13- do 2009-3-10

DWS Dłużnych Papierów Wart.

0,8%

0,4%

-5,9%

-3,0%

od 2007-5-18- do 2009-5-15

Amplico Obligacji

2,7%

1,3%

-4,4%

-2,2%

od 2007-3-9- do 2009-3-6

Pioneer Obligacji

3,8%

1,9%

-3,6%

-1,8%

od 2007-4-5- do 2009-4-2

Legg Mason Obligacji

4,0%

2,0%

-3,4%

-1,7%

od 2007-3-12- do 2009-3-9

Novo Obligacji Plus

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE BPH Obligacji 1

26,6%

12,5%

13,7%

6,6% od 2007-12-17- do 2009-12-14

SKOK Obligacji

26,7%

12,6%

13,8%

6,7% od 2007-12-17- do 2009-12-14

Idea Obligacji Skarbowych

30,7%

14,3%

16,8%

8,1%

BPH Obligacji 2

34,5%

16,0%

19,7%

9,4% od 2007-12-17- do 2009-12-14

PKO Obligacji Długoterminowych

34,6%

16,0%

19,8%

9,4% od 2007-11-27- do 2009-11-24

od 2008-1-3- do 2009-12-31

FUNDUSZE OBLIGACJI: OKRES INWESTYCJI: 3 LATA FUNDUSZ

Z INFLACJĄ I

WYNIK BRUTTO WYNIK

PODATKIEM

ROCZNIE

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE -4,7%

-1,6%

-14,3%

-5,0%

od 2006-3-14- do 2009-3-10

DWS Dłużnych Papierów Wart.

3,1%

1,0%

-7,8%

-2,7%

od 2006-3-24- do 2009-3-20

Legg Mason Obligacji

6,7%

2,2%

-5,2%

-1,8%

od 2006-3-13- do 2009-3-9

Amplico Obligacji

6,7%

2,2%

-5,2%

-1,8%

od 2006-3-10- do 2009-3-6

SKARBIEC-OBLIGACJA

6,9%

2,3%

-5,0%

-1,7%

od 2006-3-16- do 2009-3-12

Novo Obligacji Plus

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE BPH Obligacji 1

28,9%

8,8%

11,0%

3,5% od 2006-10-24- do 2009-10-20

PKO Obligacji Długoterminowych

29,4%

9,0%

11,3%

3,6%

Idea Obligacji Skarbowych

31,9%

9,7%

13,2%

4,2% od 2006-12-11- do 2009-12-7

BPH Obligacji 2

36,5%

10,9%

16,5%

5,2% od 2006-10-24- do 2009-10-20

PKO/CS Obligacji Długoterminowych

39,6%

11,8%

18,8%

5,9%

© Opiekun Inwestora

od 2006-3-10- do 2009-3-6

od 2006-9-29- do 2009-9-25

strona: 34

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

FUNDUSZE OBLIGACJI: OKRES INWESTYCJI: 5 LAT FUNDUSZ

Z INFLACJĄ I

WYNIK BRUTTO WYNIK

PODATKIEM

ROCZNIE

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE 7,8%

1,5%

-6,3%

-1,3%

od 2004-12-8- do 2009-12-2

DWS Dłużnych Papierów Wart.

14,6%

2,8%

-1,5%

-0,3%

od 2004-3-16- do 2009-3-10

SKARBIEC-OBLIGACJA

16,2%

3,0%

-0,3%

-0,1%

od 2004-3-16- do 2009-3-10

PKO Obligacji

18,8%

3,5%

1,5%

0,3%

od 2004-3-15- do 2009-3-9

Legg Mason Obligacji

19,4%

3,6%

1,9%

0,4%

od 2005-1-3- do 2009-12-28

Novo Obligacji Plus

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Arka Obligacji

39,4%

6,9%

16,2%

3,1%

od 2004-9-15- do 2009-9-9

Allianz Obligacji

39,5%

6,9%

16,3%

3,1%

od 2004-7-5- do 2009-6-29

Amplico Obligacji

41,7%

7,2%

17,9%

3,3% od 2004-10-29- do 2009-10-23

Idea Obligacji Skarbowych

45,3%

7,8%

20,4%

3,8% od 2004-12-13- do 2009-12-7

BPH Obligacji 1

45,4%

7,8%

20,5%

3,8%

od 2004-8-30- do 2009-8-24

FUNDUSZE OBLIGACJI: OKRES INWESTYCJI: 10 LAT FUNDUSZ

Z INFLACJĄ I

WYNIK BRUTTO WYNIK

PODATKIEM

ROCZNIE

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE DWS Dłużnych Papierów Wart.

68,1%

5,3%

13,6%

1,3% od 2000-1-13- do 2009-12-31

SKARBIEC-DEPOZYTOWY

85,4%

6,4%

23,9%

2,2%

Legg Mason Obligacji

94,1%

6,9%

29,0%

2,6% od 2000-1-10- do 2009-12-28

ING Obligacji

94,4%

6,9%

29,2%

2,6%

SKARBIEC-OBLIGACJA

95,1%

6,9%

29,6%

2,6% od 2000-1-13- do 2009-12-31

od 1999-5-19- do 2009-5-6 od 1999-4-12- do 2009-3-30

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Legg Mason Obligacji

109,3%

7,7%

38,0%

3,3%

od 1999-1-29- do 2009-1-16

PKO Obligacji

109,4%

7,7%

38,1%

3,3%

od 1999-9-6- do 2009-8-24

PZU Papierów Dłużnych POLONEZ

112,3%

7,8%

39,8%

3,4% od 1999-11-2- do 2009-10-20

BPH Obligacji 1 BPH Parasolowy

124,1%

8,4%

46,8%

3,9% od 1999-11-3- do 2009-10-21

UniFundusze UniKorona Obligacje

135,5%

8,9%

53,5%

4,4% od 1999-12-16- do 2009-12-3

© Opiekun Inwestora

strona: 35

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

RAPORT 5-CIU FUNDUSZY: PIENIĘŻNE (5 NAJLEPSZYCH/ NAJGORSZYCH INWESTYCJI) FUNDUSZE PIENIĘŻNE: OKRES INWESTYCJI: 1 ROK FUNDUSZ

Z INFLACJĄ I

WYNIK BRUTTO WYNIK

PODATKIEM

ROCZNIE

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Legg Mason Korporacyjny SFIO

-1,9%

-1,9%

-5,2%

-5,2%

DWS Płynna Lokata

-0,7%

-0,7%

-4,0%

-4,0% od 2008-12-17- do 2009-12-16

Pioneer Pieniężny

0,9%

0,9%

-2,7%

-2,7%

od 2008-4-7- do 2009-4-6

Lukas Lokacyjny

1,4%

1,4%

-2,3%

-2,3%

od 2008-4-10- do 2009-4-9

PKO Rynku Pieniężnego FIO

1,9%

1,9%

-1,9%

-1,9%

od 2008-4-4- do 2009-4-3

od 2008-7-21- do 2009-7-20

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Aviva Investors Depozyt Plus

7,3%

7,3%

2,4%

2,4% od 2008-10-27- do 2009-10-26

KBC Portfel VIP Pieniężny SFIO

7,5%

7,5%

2,5%

2,5% od 2008-10-28- do 2009-10-27

UniKorona Pieniężny

8,7%

8,7%

3,4%

3,4% od 2008-10-28- do 2009-10-27

PKO Skarbowy

9,1%

9,1%

3,7%

3,7% od 2008-10-23- do 2009-10-22

11,4%

11,4%

5,6%

5,6% od 2008-12-23- do 2009-12-22

Idea Premium SFIO

FUNDUSZE PIENIĘŻNE: OKRES INWESTYCJI: 2 LATA FUNDUSZ

Z INFLACJĄ I

WYNIK BRUTTO WYNIK

PODATKIEM

ROCZNIE

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Legg Mason Korporacyjny SFIO

2,8%

1,4%

-4,4%

-2,2%

od 2007-7-16- do 2009-7-13

Lukas Lokacyjny

4,0%

2,0%

-3,5%

-1,7%

od 2007-4-12- do 2009-4-9

DWS Płynna Lokata

4,9%

2,4%

-2,7%

-1,4%

od 2007-8-30- do 2009-8-27

Pioneer Pieniężny

5,0%

2,4%

-2,7%

-1,4%

od 2007-4-5- do 2009-4-2

PKO Rynku Pieniężnego FIO

5,5%

2,7%

-2,3%

-1,2%

od 2007-3-23- do 2009-3-20

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE UniWibid SFIO

12,1%

5,9%

2,7%

1,4%

od 2007-12-4- do 2009-12-1

Idea Premium SFIO

12,1%

5,9%

2,7%

1,4%

od 2007-3-9- do 2009-3-6

KBC Gamma SFIO

12,9%

6,3%

3,4%

1,7% od 2007-11-22- do 2009-11-19

UniFundusze UniKorona Pieniężny

14,0%

6,8%

4,1%

2,0%

od 2007-12-6- do 2009-12-3

Idea Premium SFIO

18,1%

8,7%

7,3%

3,6%

od 2008-1-3- do 2009-12-31

© Opiekun Inwestora

strona: 36

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

FUNDUSZE PIENIĘŻNE: OKRES INWESTYCJI: 3 LATA FUNDUSZ

Z INFLACJĄ I

WYNIK BRUTTO WYNIK

PODATKIEM

ROCZNIE

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Legg Mason Korporacyjny SFIO

7,1%

2,3%

-4,9%

-1,7%

od 2006-7-17- do 2009-7-13

Pioneer Pieniężny

8,3%

2,7%

-4,0%

-1,4%

od 2006-4-10- do 2009-4-6

DWS Płynna Lokata

8,4%

2,7%

-4,0%

-1,3%

od 2007-1-3- do 2009-12-30

PKO Rynku Pieniężnego

8,9%

2,9%

-3,6%

-1,2%

od 2006-3-24- do 2009-3-20

Lukas Lokacyjny

9,9%

3,2%

-2,9%

-1,0%

od 2007-1-4- do 2009-12-31

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE Idea Premium SFIO

16,8%

5,3%

2,2%

0,7%

od 2006-3-10- do 2009-3-6

UniWibid SFIO

17,1%

5,4%

2,4%

0,8%

od 2007-1-4- do 2009-12-31

KBC Gamma SFIO

17,8%

5,6%

2,9%

1,0% od 2006-11-23- do 2009-11-19

UniFundusze UniKorona Pieniężny

18,2%

5,7%

3,2%

1,1%

od 2006-12-7- do 2009-12-3

Idea Premium SFIO

23,6%

7,3%

7,1%

2,3%

od 2007-1-2- do 2009-12-29

FUNDUSZE PIENIĘŻNE: OKRES INWESTYCJI: 5 LAT FUNDUSZ

Z INFLACJĄ I

WYNIK BRUTTO WYNIK

PODATKIEM

ROCZNIE

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE DWS Płynna Lokata

17,5%

3,3%

0,6%

0,1%

od 2005-1-4- do 2009-12-29

Legg Mason Korporacyjny SFIO

17,7%

3,3%

0,7%

0,1%

od 2005-1-6- do 2009-12-31

Pioneer Pieniężny

18,9%

3,5%

1,6%

0,3%

od 2004-4-8- do 2009-4-2

DWS Polska Płynna Lokata

19,0%

3,5%

1,7%

0,3%

od 2004-5-6- do 2009-4-30

Millennium Pieniężny

20,3%

3,8%

2,6%

0,5%

od 2004-4-27- do 2009-4-21

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE UniFundusze UniKorona Pieniężny

29,1%

5,2%

8,8%

1,7% od 2004-10-27- do 2009-10-21

UniWibid SFIO

29,2%

5,3%

9,0%

1,7%

od 2004-5-20- do 2009-5-14

Idea Premium SFIO

29,4%

5,3%

9,1%

1,8%

od 2004-3-17- do 2009-3-11

KBC Gamma SFIO

30,5%

5,5%

9,9%

1,9%

od 2004-9-22- do 2009-9-16

Idea Premium SFIO

35,8%

6,3%

13,7%

© Opiekun Inwestora

2,6% od 2004-12-28- do 2009-12-22

strona: 37

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

FUNDUSZE PIENIĘŻNE: OKRES INWESTYCJI: 10 LAT FUNDUSZ

Z INFLACJĄ I

WYNIK BRUTTO WYNIK

PODATKIEM

ROCZNIE

WYNIK

BADANY OKRES INWESTYCJI

ROCZNIE

NAJGORSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE DWS Polska Płynna Lokata

88,6%

6,5%

25,7%

2,3% od 2000-1-10- do 2009-12-28

Legg Mason Pieniężny

92,9%

6,8%

28,3%

2,5% od 2000-1-12- do 2009-12-30

DWS Polska Płynna Lokata

94,1%

6,9%

29,0%

2,6% od 1999-11-12- do 2009-10-30

SKARBIEC-KASA

97,8%

7,1%

31,2%

2,8% od 2000-1-10- do 2009-12-28

ING Gotówkowy

99,0%

7,1%

31,9%

2,8% od 2000-1-13- do 2009-12-31

NAJLEPSZE POJEDYNCZE INWESTYCJE ING Gotówkowy

105,0%

7,4%

35,5%

3,1%

od 1999-3-1- do 2009-2-16

UniFundusze UniKorona Pieniężny

105,3%

7,5%

35,6%

3,1%

od 1999-6-1- do 2009-5-19

Legg Mason Pieniężny

107,2%

7,6%

36,8%

3,2%

od 1999-1-26- do 2009-1-13

UniFundusze UniKorona Pieniężny

109,0%

7,7%

37,9%

3,3%

od 1999-8-20- do 2009-8-7

SKARBIEC-KASA

109,3%

7,7%

38,0%

3,3%

od 1999-1-18- do 2009-1-5

© Opiekun Inwestora

strona: 38

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

PORTAL OPIEKUN INWESTORA (WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL) OCENY FUNDUSZY Raport za rok 2009 oparty jest o metodologię badania funduszy prowadzoną w portalu Opiekun Inwestora. Oceny poszczególnych funduszy dla okresów inwestycji od 2 tygodni do 5 lat są dostępne dla użytkowników portalu i są aktualizowane każdego dnia. Dodatkowo dopasowane są do profilu inwestora (ostrożny, rozważny, inwestujący agresywnie).

PORTFEL FUNDUSZY Umożliwia stworzenie wirtualnego portfela, w którym rejestrujemy transakcje na rynku funduszy.

Przy czym portfela nie tworzymy po to aby przyglądać się zmianom, czy też wykresom. Podając skład portfela można zlecić monitorowanie portfela za pomocą różnych dostępnych powiadomień. Na przykład według zasady Kroczącego Stop Loss:

Więcej informacji na temat zasady Kroczącego Stop Loss dostępne jest na stronie: http://blog.opiekuninwestora.pl/index.php/kroczacy-stop-loss-jak-to-dziala/ © Opiekun Inwestora

strona: 39

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

SYSTEM POWIADOMIEŃ Umożliwia definiowanie kilkunastu różnych rodzajów alarmów. Począwszy od monitorowania poszczególnych funduszy, walut lub indeksów giełdowych, poprzez różnego rodzaju raporty na monitorowaniu portfela kończąc.

GOTOWA STRATEGIA DARWIN DEFENDER W portalu zawarta jest także gotowa strategia inwestowania Darwin Defender.

Dokładny opis strategii znajduje się w pliku pdf: www.opiekuninwestora.pl/pdf/opiekuninwestora_pl_strategia_darwin_defender.pdf

SPRAWDŹ ABONAMENT W PORTALU BEZ RYZYKA Portal umożliwia bezpieczne sprawdzenie usług oferując 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy wydanych na abonament. Gwarancja dotyczy także prowadzonych szkoleń „Fundusze to nie lokata”, „Fundusze to nie gra”.

© Opiekun Inwestora

strona: 40

WWW.OPIEKUNINWESTORA.PL

RAPORT: ROK 2009 W FUNDUSZACH INWESTYCYJNYCH

USŁUGI OFEROWANE W PORTALU (PRZEGLĄD) Kroczący Stop Loss. Doskonała strategia inwestowania na krótki okres (rok, dwa) w fundusze akcyjne bez ponoszenia dużego ryzyka. Dostępna zarówno dla całego portfela jak również poszczególnych funduszy lub indeksów giełdowych. Długoterminowa strategia inwestowania Otrzymasz wiadomości zgodne z zasadami Darwin/Defender. Dowiesz się kiedy przenieść pieniądze do funduszy bezpiecznych a kiedy inwestować agresywnie. Zestaw powiadomień. Sam zdefiniuj swój zestaw powiadomień. Powiadomienia otrzymasz na e-mail/SMS. Zobacz jak łatwo być dobrze poinformowanym. Powiadomienia dotyczące funduszy, walut, indeksów, własnego portfela. System ocen funduszy. Wybieraj najlepsze fundusze, sprzedawaj najgorsze zgodnie z profilem inwestora. Sprawdź siłę analizy statystycznej. Dla każdego indywidualnie w oparciu o profil inwestora. Monitor inwestycyjny Monitorujemy prawie 1000 narzędzi inwestycyjnych. Pobieramy wyniki i dostarczamy indywidualnych analiz statystycznych każdego z nich.

Twoje inwestycje Rejestruj transakcje, komentuj swoje inwestycje. Sprawdź skuteczność inwestowania. Zarządzaj historią transakcji. Mała rzecz a cieszy Wprowadziliśmy szereg udogodnień. Zobacz jak bardzo ułatwią Ci zarządzanie Twoimi inwestycjami. Sprawdź jak działa system ulubionych, szybki dostęp do kart funduszy, definiowanie godzin wysyłki SMS.

© Opiekun Inwestora

OPIEKUN INWESTORA S.C. POZNAŃSKI PARK NAUKOWO-TECHNOLOGICZNY PRZY FUNDACJI UAM UL. RUBIEŻ 46 C4/79, 61-612 POZNAŃ strona: 41 TEL: 61 622 6907 E-MAIL: [email protected]

Suggest Documents