PUNKTOWY SYSTEM OCENIANIA ZACHOWANIA

PUNKTOWY SYSTEM OCENIANIA ZACHOWANIA Regulamin oceniania zachowania ucznia opracowano na podstawie:  rozporządzenia MEN z dnia 30 kwietnia 2007r. w s...
Author: Milena Kurek
4 downloads 1 Views 105KB Size
PUNKTOWY SYSTEM OCENIANIA ZACHOWANIA Regulamin oceniania zachowania ucznia opracowano na podstawie:  rozporządzenia MEN z dnia 30 kwietnia 2007r. w sprawie warunków i sposobów oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych,  Statutu Szkoły Podstawowej w Lipowej  pracy zespołu wychowawczego oraz opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Szczegółowe kryteria oceny zachowania ucznia, tryb i zasady ustalania ocen realizowane są po uzyskaniu opinii Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców oraz po zatwierdzeniu przez Radę Pedagogiczną. 1.

Ustalenia ogólne. 1) Ocena zachowania powinna uwzględniać: ̶ funkcjonowanie ucznia w środowisku szkolnym ̶ respektowanie zasad współżycia społecznego i ogólnie przyjętych norm etycznych ̶ dbałość o honor i tradycje szkoły ̶ dbałość o piękno mowy ojczystej ̶ dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych Ocena z zachowania zostaje wystawiona po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej o spełnianiu przez ucznia obowiązków szkolnych. 2) Oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych nie mają wpływu na oceny klasyfikacyjne zachowania. 3) Zachowanie ucznia ocenia się następująco: zachowanie wzorowe bardzo dobre dobre poprawne nieodpowiednie naganne

skrót literowy wz. bdb. db. popr. ndp. nag.

liczba punktów 250p. i powyżej(*) 176p. – 249p. 100p. – 175p. 51p. – 99p. 1p. – 50p. 0p. i poniżej

* Osoba, która uzyskała 40 punktów ujemnych w ciągu jednego semestru, niezależnie od ilości zdobytych punktów dodatnich, nie może otrzymać oceny wzorowej z zachowania w danym semestrze roku szkolnego.

4) Obowiązkiem każdego nauczyciela i pracownika szkoły jest systematyczne dokonywanie wpisów do zeszytu obserwacji ucznia, do końca każdego miesiąca. 5) Za zachowanie ucznia poza szkołą odpowiadają jego rodzice (opiekunowie prawni).

2. Zasady ustalania oceny zachowania ucznia. 1) Obowiązkiem nauczyciela – wychowawcy klasy jest zapoznanie uczniów i ich rodziców ze szczegółowymi kryteriami oceniania zachowania uczniów oraz procedurami zawartymi w tym regulaminie: ̶ podać rodzicom na pierwszym zebraniu, ̶ notatka w protokóle zebrania, ̶ zapis w dzienniku lekcyjnym – lekcja wychowawcza. 2) Wychowawca klasy ustala ocenę zachowania śródroczną i końcoworoczną ucznia uwzględniając: ̶ liczbę punktów zdobytych przez uczniów w czasie semestru/roku szkolnego, ̶ samoocenę ucznia (Karta Samooceny Ucznia), ̶ ocenę klasy. 3) Nauczyciele wychowawcy dokonują podsumowania punktacji na 1 tydzień przed Radą Klasyfikacyjną w danym semestrze roku szkolnego. 4) W uzasadnionych przypadkach Rada Pedagogiczna może obniżyć lub podwyższyć ocenę zachowania niezależnie od ilości uzyskanych wcześniej punktów. 5)

Ocena zachowania ustalona przez wychowawcę jest ostateczna, zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 30 kwietnia 2007r. w sprawie warunków i sposobów oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych z zastrzeżeniem pkt 2.6.

6) Uczeń lub jego rodzice (opiekunowie prawni) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalenia tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłoszone w terminie do siedmiu dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno – wychowawczych. 7) W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji. 8) Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna. 9) Gdy uczeń zagrożony jest oceną naganną, wychowawca podaje ocenę do wiadomości uczniów i rodziców (opiekunów prawnych) na miesiąc przed zakończeniem semestru/roku szkolnego.

10) Wychowawca klasy informuje o ustalonych ocenach zachowania: ̶ innych nauczycieli – oceny zachowania zostają podane na posiedzeniu klasyfikacyjnej Rady Pedagogicznej, ̶ uczniów – wychowawca podaje do dzienniczka ucznia lub zeszytu, ̶ rodziców – na spotkaniach semestralnych (wywiadówkach). 11) Rodzic w ciągu 7 dni od powrotu dziecka do szkoły, a w szczególnych sytuacjach w ciągu 14 dni, ma obowiązek usprawiedliwić nieobecność dziecka. Usprawiedliwienie to powinno być wpisane lub wklejone do dzienniczka/zeszytu oraz podpisane przez Rodzica. 12) Zobowiązuje się uczniów do rozliczenia się z wypożyczonych z biblioteki szkolnej książek na tydzień przed roczną Radą Klasyfikacyjną. Niedopełnienie tych obowiązków skutkuje uzyskaniem ujemnych punktów z zachowania.

3. Szczegółowe kryteria ocen zachowania ucznia 1) Na początku I i II semestru uczeń otrzymuje 100 pkt. 2) Szczegółowe ustalenia dotyczące samooceny ucznia: a) Uczeń samoocenia się, wypełniając rzetelnie Kartę Samooceny Ucznia. b) Wychowawca klasy dokonuje podsumowania, sumując odpowiedzi („krzyżyki”) w każdej z rubryk. c) Uczeń uzyskuje ocenę, którą oblicza się jako średnią arytmetyczną. d) Symbolowi: ̶ „zawsze tak” odpowiada ocena wzorowa (15 punktów), ̶ „tak” - ocena bardzo dobra (10 punktów) ̶ „raczej tak” – ocena dobra (5 punktów) ̶ „raczej nie” – ocena poprawna (0 punktów) ̶ „nie” – ocena nieodpowiednia (-5 punktów) ̶ „zawsze nie” odpowiada ocena naganna (-10 punktów) e) Nauczyciel – wychowawca informuje pozostałych członków zespołu klasowego o samoocenie ucznia (samoocena każdego ucznia jest jawna) 3) Ocenę klasy przeprowadza się w następujący sposób: uczniowie wypowiadają się pisemnie, nauczyciel dokonuje podsumowania i o wynikach informuje klasę. Uczeń uzyskuje ocenę, którą oblicza się jako średnią arytmetyczną. Ocenie wzorowej przypisuje się 15 punktów, ocenie bardzo dobrej 10 punktów, ocenie dobrej 5 punktów, ocenie poprawnej 0 punktów, ocenie nieodpowiedniej -5 punktów a ocenie nagannej -10 punktów. Ocenie klasy nie podlega uczeń spełniający swój obowiązek szkolny w formie nauczania indywidualnego. 4) Kolejną część składową oceny zachowania stanowią punkty dodatnie i ujemne, które oblicza wychowawca klasy po uwzględnieniu pochwał i nagan dyrekcji oraz grona pedagogicznego zapisanych w klasowych zeszytach pochwał i nagan.

5) Szczegółowe ustalenia dotyczące punktów dodatnich: Lp. 1 2 3

4 5 6 7 8 9 10

11 12 13 14

Kryteria oceny Laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim Finalista konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim Udział w etapie rejonowym konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim Udział w etapie szkolnym konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim Zajęcie I miejsca w konkursie pozaszkolnym Zajęcie II lub III miejsca w konkursie pozaszkolnym Zajęcie I miejsca w konkursie szkolnym Zajęcie II lub III miejsca w konkursie szkolnym Udział w konkursie szkolnym wymagającym wkładu pracy ucznia Zajęcie I miejsca w pozaszkolnych zawodach sportowych w zależności od szczebla Zajęcie II i III miejsca w pozaszkolnych zawodach sportowych w zależności od szczebla Zajęcie miejsca od I do X w szkolnych zawodach sportowych Reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych Funkcja w szkole (aktywne działanie)

Osoby oceniające nauczyciel przedmiotu nauczyciel przedmiotu

Liczba punktów

Częstotliwość

200

każdorazowo

100

każdorazowo

nauczyciel przedmiotu

40

każdorazowo

nauczyciel przedmiotu

10

każdorazowo

40

każdorazowo

30

każdorazowo

30

każdorazowo

20

każdorazowo

5

każdorazowo

nauczyciel wf

do 40 pkt

każdorazowo

nauczyciel wf

do 20 pkt

każdorazowo

nauczyciel wf

do 10 pkt

każdorazowo

nauczyciel wf

5

każdorazowo

opiekun Samorządu Uczniowskiego

20

jednorazowo

nauczyciel przedmiotu nauczyciel przedmiotu nauczyciel przedmiotu nauczyciel przedmiotu nauczyciel przedmiotu

15

Kultura osobista

wychowawca

25

jednorazowo przy braku nagan

16

Postępy w zachowaniu ucznia i jego wysiłek w pracy nad sobą

wychowawca i grono pedagogiczne

20

jednorazowo

17

Funkcja w klasie (aktywne działanie)

wychowawca

10

jednorazowo

18 19 20

Praca na rzecz środowiska Pomoc podczas szkolnej imprezy (chór, prowadzący, artyści, porządkowi) Pomoc i organizacja imprez sportowych

grono pedagogiczne osoba odpowiedzialna za organizację

15

każdorazowo

15

każdorazowo

nauczyciel wf

10

każdorazowo

wychowawca i grono pedagogiczne

10

każdorazowo (max 25/ m-c)

21

Praca na rzecz klasy i szkoły

22

Przyniesienie przedmiotów upiększających sale bądź przydatnych w szkole

wychowawca

5

każdorazowo (max 30 punktów w semestrze)

23

Pomoc kolegom w nauce, koleżeńskość, łagodzenie konfliktów koleżeńskich

grono pedagogiczne

10

każdorazowo każdorazowo po zakończeniu tyg. dyżuru co miesiąc

24

Aktywne pełnienie funkcji dyżurnego

wychowawca

5

25

Brak uwag w ciągu miesiąca

wychowawca

5

Uzyskanie na I semestr oceny: wzorowej bardzo dobrej dobrej

wychowawca

27

100% frekwencja w semestrze

wychowawca

20

1 raz w semestrze

28

Inne pozytywne formy aktywności

dyrekcja i grono pedagogiczne

od 5 do 20

każdorazowo

26

50 40 10

jednorazowo

Jeżeli w konkursach nie przyznaje się miejsc, lecz tylko wyróżnienia, to traktuje się to na równi z zajęciem I miejsca.

6) Szczegółowe ustalenia dotyczące punktów ujemnych: PUNKTY UJEMNE PRZYZNAWANE SĄ ZA KAŻDE PRZEWINIENIE! PUNKTY UJEMNE PRZYZNAJĄ NAUCZYCIELE I PRACOWNICY SZKOŁY Lp. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

Kryteria oceny Posiadanie i spożywanie alkoholu Posiadanie, zażywanie i rozprowadzanie narkotyków Bójka Kradzież Wpisanie ocen do dziennika Podrobienie usprawiedliwienia Palenie papierosów Wyłudzenie pieniędzy Lekceważący stosunek do pracowników szkoły Aroganckie zachowanie wobec nauczyciela Zaczepki fizyczne Wulgarne słownictwo Niszczenie sprzętu i mebli Opuszczenie lekcji bez usprawiedliwienia Ubliżanie koledze, zaczepki słowne Niszczenie rzeczy kolegów i koleżanek Niewykonanie poleceń nauczyciela Niewywiązanie się z dobrowolnie podjętych działań Niewywiązanie się z obowiązku dyżurowania Przeszkadzanie na lekcji Złe zachowanie w stołówce, bibliotece oraz gabinecie higienistki Zaśmiecanie otoczenia Spóźnianie się na lekcję Brak dzienniczka/zeszytu uwag Niezgodny z regulaminem strój i makijaż Używanie telefonu komórkowego na lekcji Wychodzenie poza teren szkoły Niekorzystanie z szatni Odmowa wyjścia na przerwę Nieoddanie książek do biblioteki szkolnej na tydzień przed roczną Radą Klasyfikacyjną Inne skandaliczne nieprzewidziane zachowanie ucznia

Liczba punktów - 200 -200 - 50 - 50 - 50 - 50 - 50 - 20 - 20 - 20 - 10 - 10 - 10 - 10 - 10 -10 -5 -5 -5 -5 -5 -5 -5 -5 -5 -5 -5 -5 -5 -5 od -10 do -50

7) Uczeń, który jest biernym świadkiem aktów agresji i nie reaguje na nie, może być ukarany i otrzyma punkty ujemne wg uznania wychowawcy (po konsultacjach z Dyrekcją i Radą Pedagogiczną).

8) W przypadku rozbieżności między punktami przyznanymi, a regulaminem wychowawca dokonuje korekty zgodnie z punktacją zawartą w regulaminie oceniania zachowania. 9) Jeżeli uczeń dostarczy usprawiedliwienie nieobecności w szkole po terminie dwóch tygodni od powrotu, to godziny zostają usprawiedliwione, a punkty ujemne pozostają. 10) Uwagi (U) i pochwały (P) nauczyciel może wpisywać do zeszytu klasowego posługując się numerami porządkowymi przypisanymi poszczególnym przewinieniom lub zasługom w tabelach. Przykład: zamiast uwagi - „Brak dzienniczka” wpis - „U 24 11) W przypadku udowodnienia uczniowi jednego z następujących wykroczeń: ̶ wyłudzenie pieniędzy ̶ picie alkoholu na terenie szkoły ̶ używanie lub handel, rozpowszechnianie środków odurzających ̶ wybryki chuligańskie ̶ udział w zorganizowanej przemocy, działalności przestępczej ̶ znieważenie nauczyciela lub innego pracownika szkoły słownie, lub używając nowoczesnych środków gromadzenia przekazu danych ̶ kradzież ̶ sprawy karne a) Uczeń otrzymuje ocenę z zachowania nie wyższą niż poprawną (niezależnie od ilości uzyskanych punktów dodatnich), bez możliwości odwołania się od ustalonej oceny z zachowania. Uczeń rozpoczyna następny semestr z maksymalną ilością punktów dla uzyskanej oceny. b) W przypadku udowodnienia uczniowi jednego z w/w wykroczeń, oraz obliczeniu punktów z zachowania (nie są one wystarczające na uzyskanie oceny poprawnej, uczeń otrzymuje ocenę adekwatną do liczby uzyskanych punktów – nieodpowiednią lub naganną). UWAGA! a) Uczeń, który posiada na koncie (poza dodatnimi) co najmniej 30 pkt. ujemnych, nie może uzyskać oceny wzorowej z zachowania, b) Uczeń posiadający co najmniej 50 pkt. ujemnych nie może mieć sprawowania bardzo dobrego, c) Uczeń posiadający co najmniej 100 pkt. ujemnych nie może mieć sprawowania dobrego. Jeżeli uczeń otrzyma naganę dyrektora szkoły, to bez względu na liczbę uzyskanych punktów może uzyskać najwyżej ocenę poprawną.

KARTA SAMOOCENY UCZNIA Zawsze Raczej Raczej Tak tak tak nie 15 pkt. 1 Uczę się systematycznie i rzetelnie przygotowuję do zajęć 2 Nie przeszkadzam w prowadzeniu lekcji Wykorzystuję dostępne warunki szkolne do wszechstronnego wzbogacenia własnej osobowości Nie spóźniam się na lekcje: 0–2 spóźnień 4 3–5 spóźnień powyżej 5 spóźnień Nie wagaruję: 0 godzin nieusprawiedliwionych 5

Zawsze nie

Kryteria sukcesu

Lp.

3

Nie

do 5 godzin nieusprawiedliwionych powyżej 5 godzin nieusprawiedliwionych

6

Usprawiedliwienia dostarczam do wychowawcy klasy w ciągu 7 dni

7

Ubieram się schludnie, nie maluję się (paznokcie, rzęsy, powieki)

8

Sumiennie dotrzymuję terminów (zwrot książek do biblioteki, zaświadczenia szkolne, wpłaty pieniężne, etc)

9 Postępuję zgodnie z normami społeczności szkolnej 10 Szanuję mienie swoje i innych 11 Inicjuję i angażuję się w działania na rzecz klasy i szkoły 12 Nie kłamię, nie szantażuję, nie kradnę 13 Aktywnie pracuję w samorządzie szkolnym lub klasowym 14 Efektywnie pomagam kolegom i koleżankom w nauce 15

Godnie reprezentuję szkołę na zewnątrz (konkursy przedmiotowe, zawody, etc)

16

Podczas uroczystości szkolnych posiadam strój galowy (odpowiednia kolorystyka)

17

Dbam o wystrój klasy i szkoły (gazetki, udział w organizacji imprez szkolnych i klasowych)

18 Dbam o kulturę języka

10 5 pkt. pkt.

0 pkt.

-5 -10 pkt. pkt.

19

Nie przeklinam, używam języka pozbawionego wulgaryzmów

20 Przeciwdziałam agresji w środowisku szkolnym 21

Podejmuję działania zmierzające do udzielania pomocy uczniom

22 Nie naruszam godności drugiego człowieka 23 Nie opuszczam terenu szkoły podczas przerw i lekcji 24 Dbam o higienę osobistą 25

Nie ulegam nałogom (picie alkoholu, palenie papierosów, branie narkotyków)

26

Nie wnoszę do szkoły i na zajęcia lekcyjne przedmiotów niebezpiecznych dla zdrowia innych ludzi

27 Zostawiam okrycie wierzchnie w szatni 28

Przestrzegam zasad bezpieczeństwa w czasie przerw międzylekcyjnych (nie biegam, nie wszczynam bójek, etc)

29 Prezentuję wzorową kulturę osobistą 30 Uczestniczę w konkursach szkolnych i pozaszkolnych 31 Dbam o dobre imię klasy i szkoły 32 Nie wszedłem/łam w konflikt z prawem 33 Nie ubieram się w sposób wyzywający 34 Jestem odpowiedzialny za swoje zachowanie 35 Nie zaśmiecam otoczenia 36

Nie używam telefonu komórkowego i innego sprzętu elektronicznego w czasie zajęć lekcyjnych Stosuję zasady kulturalnego zachowania się: 0–1 uwag

37

2–3 uwag powyżej 3 uwag

38 Wyrażam szacunek do drugiego człowieka 39 Szanuję godność własną i innych 40 Nie znęcam się nad słabszymi 41 Nie odmawiam pomocy innym 42

Nie odnoszę się lekceważąco do nauczycieli i pracowników szkoły Razem: