PRZEWODNIK PRaKtyKI w zakresie etyki

PRZEWODNIK „Praktyki w zakresie etyki” Wysokie wymagania w zakresie zobowiązań etycznych 4 Praktyki wspólne na wszystkich szczeblach 6 W jaki ...
0 downloads 0 Views 1MB Size
PRZEWODNIK „Praktyki w zakresie etyki”

Wysokie wymagania w zakresie zobowiązań etycznych

4

Praktyki wspólne na wszystkich szczeblach

6

W jaki sposób rozmawiać o problemach etycznych?

14

Kluczowe punkty odniesienia w zakresie etyki na co dzień

18

Wysokie wymagania w zakresie zobowiąza etycznych Karta Etyki Grupy GDF SUEZ definiuje ramy ogólne, w które musi się wpisywać postępowanie zawodowe każdego pracownika. Niniejszy przewodnik pt. „Praktyki w zakresie etyki” ma na celu szczegółowy opis warunków stosowania ram ogólnych. Z samej swej natury przewodnik ten nie stawia sobie za cel opisania wszystkich możliwych okoliczności. PYTANIE/ODPOWIEDŹ Do kogo jest skierowany niniejszy przewodnik?

Jest on skierowany do administratorów spółek należących do Grupy GDF SUEZ oraz do pracowników (stałych lub tymczasowych) zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych Grupy, a także do wszystkich osób oddelegowanych przez jakieś przedsiębiorstwo zewnętrzne do pracy w którejś z jednostek Grupy.

Każdy pracownik jest zobowiązany do wdrażania wartości Grupy oraz jej zasad etycznych: postępowanie zgodnie z ustawodawstwem i przepisami, umacnianie kultury prawości, wierność zasadom lojalności i uczciwości, szacunek dla innych, w swoim codziennym zachowaniu, zarówno w ramach swojej działalności zawodowej, jak i w relacjach biznesowych z wszystkimi rozmówcami, z jakimi ma do czynienia. Każdy powinien starać się postępować zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i rozwagą, dlatego właśnie jest rzeczą normalną i naturalną, aby zarówno ze swoimi kolegami, jak i z przełożonymi omawiać kwestie i dylematy etyczne nieodłącznie zwią-

4 GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki

zane z wszelką działalnością zawodową. Rozumienie czynów etycznych i unikanie błędów pomagają w dążeniu do doskonałości. Wymagają one tyleż zaangażowania osobistego, co zespołowego. Ze względu na swoją szczególną odpowiedzialność, menadżer powinien dzielić się zasadami etycznymi GDF SUEZ z pracownikami, którymi kieruje. Ponadto, jest zobowiązany do wdrażania polityki w zakresie Etyki oraz polityki w zakresie Compliance do operacyjnych i funkcjonalnych struktur jednostek należących do Grupy. Z tego tytułu musi nie tylko w praktyczny, konkretny sposób informować pracowników na temat reguł, jakich należy przestrzegać, ale również upewniać się, że reguły te zostały przez nich zrozumiane. Powinien także służyć swoim pracownikom radą, zachęcać ich do dzielenia się swoimi pytaniami z zakresu etyki i stosowania przepisów. Bez wahania powinien sygnalizować swoim przełożonym lub specjaliście ds. etyki danej jednostki wszelkie trudności, na jakie się natyka w realizacji naszej polityki. Na koniec, powinien kontrolować, czy jego pracownicy we właściwy sposób przestrzegają reguł, jakie są od nich wymagane. Najlepszym jednak sposobem przekazywania pracownikom wiedzy o etyce i znaczenia zgodności, jest przykładność własnego zachowania. Każdy, niezależnie od pełnionej funkcji, jest odpowiedzialny za własne postępowanie i ponosi konsekwencje podejmowanych decyzji. Jeśli popełni jakiś czyn sprzeczny z zasadami etyki, naraża się na sankcje dyscyplinarne, administracyjne, cywilne lub karne; stosowanie tych sankcji wpisuje się w ramy przepisów obowiązujących w danej jednostce organizacyjnej. Wykonanie nieetycznego polecenia niesie konsekwencje zarówno dla wykonawcy, jak i dla rozkazodawcy. Każdego, na kogo jest wywierany nacisk, aby postąpił wbrew zasadom GDF SUEZ lub własnemu sumieniu, zachęcamy do powiadomienia o tym fakcie osoby, która może mu w tej sytuacji pomóc.

CO ROBIĆ STOSOWAĆ ZASADĘ POMOCNICZOŚCI W dokumentach etycznych Grupy zostały określone ogólne reguły i zasady. Zachęcamy wszystkie jednostki organizacyjne do ich stosowania i dostosowywania zgodnie z zasadą pomocniczości, w zależności od reguł lokalnych i polityki zdefiniowanej przez kierownictwo danej jednostki. Tytułem przykładu, Grupa akceptuje zasadę dawania prezentów, pod warunkiem że nie wykraczają one poza rozsądne ramy; nigdy nie może się pojawić wątpliwość co do uczciwości, niezależności i obiektywizmu, zarówno ofiarodawców, jak i obdarowywanych. Oczywiście może się okazać konieczne, aby powyższa reguła została zamieniona w politykę zakazu dawania prezentów w przypadku krajów, w których tak właśnie stanowi ustawodawstwo. Reguła ta może również być uzupełniona o zalecenia określające maksymalną wartość prezentów, o ile takie będzie życzenie kierownictwa danej jednostki. Na szczeblu lokalnym menadżerowie powinni dać swoim pracownikom jasne wskazówki dotyczące maksymalnej wartości prezentów.

GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki 5

Praktyki federacyjne na wszystkich szczeblach

W Karcie Etyki można znaleźć ogólne zasady etyczne, do jakich każdy musi się stosować w ramach swoich praktyk zawodowych i zachowań w stosunku do wszystkich rozmówców naszej Grupy. Zasady te dotyczą trzech obszarów.

OBSZAR GRUPY Etyka GDF SUEZ musi być stosowana przede wszystkim w ramach naszego najbliższego obszaru, składającego się z pracowników, jednostek organizacyjnych Grupy i akcjonariuszy. Pracownicy Na wszystkich szczeblach hierarchii, GDF SUEZ stara się utrzymywać harmonijne stosunki międzyludzkie. W tym kontekście, każdy ponosi odpowiedzialność za to, aby pracownicy mogli wykonywać swoją pracę w dobrych warunkach fizycznych i psychicznych. W trakcie wypełniania swoich obowiązków i w ramach obowiązujących stosunków służbowych, każdy pracownik powinien się cieszyć należnym szacunkiem.

6 GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki

W poszanowaniu różnorodności i prywatności, Grupa przede wszystkim zwraca uwagę na kompetencje zawodowe pracowników. Wymagając od nich wysokiego stopnia profesjonalizmu, GDF SUEZ wspiera indywidualny rozwój, zarówno w wymiarze zawodowym, jak i osobistym. Szczególnie ceniona wartość, jaką jest duch pracy zespołowej, opiera się na otwartym, konstruktywnym dialogu, wzmacniającym wewnętrzną spójność Grupy. GDF SUEZ stara się informować pracowników o zakładanych celach i wyzwaniach, tak aby im maksymalnie ułatwić zaangażowanie w życie przedsiębiorstwa. We wszystkich krajach GDF SUEZ stara się zapewnić płace pozwalające pracownikom na godną egzystencję w stosunku do ogólnego po­ziomu życia w danym kraju. Ponadto Grupa stara się wdrażać wszelkie stosowne środki mające na celu ochronę zdrowia i zachowanie bezpieczeństwa w miejscu pracy.

GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki 7

„COMPLY OR EXPLAIN” Wszyscy pracownicy Grupy są zobowiązani do przestrzegania obowiązującego ustawodawstwa i przepisów. Jeśli chodzi o specyficzne reguły Grupy, jednostki organizacyjne mają jednak możliwość ich dostosowania do swojego schematu organizacyjnego. Na przykład w zakresie przestrzegania ustawodawstwa lub niektórych aspektów kultury lokalnej, które wyrażają się poprzez obyczaje odmienne od naszych praktyk. W takim przypadku, przed wprowadzeniem odmiennej polityki, należy poprosić jednostkę nadrzędną o zatwierdzenie różnic. Warunki odstępstwa muszą być zgodne z naszą zasadą zwaną „comply or explain” (stosuj lub wyjaśnij). Przyczyny każdego odstępstwa muszą być wyjaśnione i z góry formalnie zaakceptowane przez specjalistę ds. etyki jednostki nadrzędnej. W żadnym razie odstępstwo nie może stanowić naruszenia prawa. Każda polityka stanowiąca odstępstwo, odkryta po jej wdrożeniu bez uprzedniej akceptacji przez jednostkę nadrzędną, zostanie uznana za uchybienie zawodowe i naruszenie niniejszej reguły. Wyjaśnienie musi być klarowne i właściwie umotywowane, sporządzone na piśmie oraz zgodne z prawem i zasadami etycznymi Grupy.

Jednostki organizacyjne Grupy GDF SUEZ czuwa nad tym, aby stosunki między poszczególnymi jednostkami organizacyjnymi były oparte na zasadach przejrzystości i równowagi. W szczególności Grupa wymaga, aby informacje przekazywane między nimi były dokładne i prawdziwe. Kiedy jednostki organizacyjne GDF SUEZ wchodzą między sobą w relacje biznesowe, powinny z tą samą dbałością przestrzegać zasad lojalności, jakie obowiązują wobec klientów, dostawców i innych partnerów zewnętrznych. Jednostki organizacyjne, które prowadzą działalność w kontekście regulowanym, powinny przestrzegać obowiązujących procedur, zwłaszcza w odniesieniu do informacji wrażliwych z handlowego punktu widzenia. I wreszcie, działając w duchu spójności i lojalności, jednostki organizacyjne powinny wprowadzać mechanizmy, które umożliwią przełożenie niniejszej karty na szczebel lokalny i spełnienie wynikających z niej wymagań. Akcjonariusze Dalszy rozwój naszej Grupy zależy w szczególności od jej umiejętności znajdowania kapitałów koniecznych na inwestycje. Akcjonariusze żywią zaufanie do GDF SUEZ nie tylko w zakresie właściwego zarządzania spółką, ale także poprawy uzyskiwanych wyników. Dlatego właśnie stosujemy wysokie standardy w zakresie ładu korporacyjnego, zwłaszcza w celu zapewnienia akcjonariuszom dalszego wzrostu i optymalnych zysków z zainwestowanego kapitału. Niezależnie od koniecznego przestrzegania reguł określonych przez organy kontrolne rynków finansowych, Grupa czuwa również nad przestrzeganiem zasady równości wszystkich akcjonariuszy, stawiając sobie za punkt honoru, aby przekazywane informacje finansowe były dokładne, przejrzyste, prawdziwe, sprawdzalne i terminowe.

8 GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki

OBSZAR RYNKU Poza Grupą zasady etyczne GDF SUEZ obowiązują również w ramach relacji utrzymywanych na obszarze rynku, w którego skład wchodzą klienci, dostawcy i konkurenci. Klienci Satysfakcja naszych klientów, a w konsekwencji trwałość naszej Grupy zależy od jasno zdefiniowanych czynników, takich jak: dyspozycyjność, wyobraźnia, innowacyjność, stałe podwyższanie jakości i identyfikowalności, zwłaszcza w dziedzinie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa, uwzględnianie – w działalności z zakresu usług publicznych – wymiaru społecznego. Wymagania te zakładają prowadzenie otwartego dialogu, opartego na dokładnej i szczerej informacji, na przestrzeganiu zasad dotyczących rozpowszechniania informacji wrażliwych, na przejrzystości procedur wdrażanych przez Grupę oraz, oczywiście, na przestrzeganiu zobowiązań i reguł w zakresie konkurencji. Dostawcy Jakość produktów i usług dostarczanych klientom przez Grupę zależy także od umiejętności pozyskiwania produktów i usług o najwyższej jakości ze strony naszych dostawców i partnerów zewnętrznych. Wybór dostawców powinien więc być bezstronny i oparty na wysokich wymaganiach merytorycznych. W swoim wyborze dostawców Grupa kieruje się więc ich profesjonalizmem i konkurencyjnością w perspektywie relacji opartych na wzajemnym zaufaniu. Wszelkie negocjacje powinny być prowadzone zgodnie z zasadami określonymi w ramach Grupy. Wszystkie osoby uczestniczące w tym procesie powinny więc w swoich decyzjach zakupowych uwzględniać wymiar zbiorowy. W stosunkach z dostawcami należy się kierować zasadą sprawiedliwości i bezstronności, tak aby dostawcom zapewnić zachowanie zrównoważonych i obiektywnych relacji. Osoby podejmujące decyzje zakupowe powinny się wykazywać nieskazitelną etyką i przestrzegać obowiązujących przepisów, zwłaszcza w zakresie reguł konkurencji. GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki 9

Zasady etyki wyrażają się również poprzez włączenie tematyki środowiskowej i społecznej do kryteriów obowiązujących przy wyborze dostawców. GDF SUEZ wymaga od swoich partnerów handlowych, podwykonawców i dostawców, aby zaczęli przestrzegać – o ile jeszcze tego nie robią – określonych reguł etycznych, środowiskowych i społecznych, ale także aby przestrzegali praktyk zgodnych z wartościami Grupy. Konkurenci Nasza Grupa przestrzega reguł funkcjonowania rynku. W tym kontekście, działa zgodnie z regułami konkurencji i rynków regulowanych, postępując w sposób lojalny, zwłaszcza unikając szkalowania lub ośmieszania konkurentów. Stosuje jedynie legalne, uczciwe sposoby zbierania informacji o swoich konkurentach. Ponadto Grupa chroni swoje informacje poufne i tajemnice produkcji, a także wszelkie informacje poufne, jakie uzyskała od swoich dostawców lub partnerów.

10 GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki

OBSZAR OTOCZENIA SPOŁECZNEGO GDF SUEZ musi sprostać wielkim wyzwaniom energetycznym XXI wieku. Cel ten można będzie osiągnąć poprzez przestrzeganie zdefiniowanych w łonie Grupy zobowiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Społeczność Grupa prowadzi działalność niezwykle blisko związaną ze społecznościami lokalnymi, na których rzecz świadczy usługi. Z tego tytułu przywiązuje szczególną wagę do wspierania tychże społeczności. GDF SUEZ prowadzi aktywną politykę solidarności wobec grup społecznych znajdujących się w trudnej sytuacji, w razie konieczności we współpracy z władzami publicznymi. Realizuje również działania z zakresu mecenatu, sponsoringu i scalania życia społecznego na szczeblu lokalnym, w uzgodnieniu i na zasadach partnerstwa z lokalnymi społecznościami, zgodnie z logiką wspierania inicjatyw lokalnych. Działalność ta powinna być prowadzona w sposób uczciwy, przejrzysty i legalny. GDF SUEZ uznaje prawość za jedną z fundamentalnych zasad swojej etyki. Potępia wszelkie przejawy korupcji i czuwa nad tym, aby pracownicy, którzy angażują się w przestrzeganie powyższej zasady, nie ponosili z tego tytułu żadnego uszczerbku. Ponadto, Grupa w żadnym stopniu nie uczestniczy w finansowaniu działalności politycznej, z wyjątkiem krajów, gdzie tego typu finansowanie jest dozwolone i uregulowane prawnie; w takim przypadku, finansowanie to musi być ściśle zgodne z obowiązującym ustawodawstwem i określoną polityką wewnętrzną. Wreszcie, w powiązaniu z podmiotami lokalnymi, GDF SUEZ stara się rozumieć i szanować wszystkie kultury. W tych ramach, w przypadku działań lokalnych zgodnych z zakresem jej działalności, Grupa prowadzi dialog i utrzymuje stosunki partnerskie z organizacjami pozarządowymi (NGO) o profilu środowiskowym i humanitarnym. Ponadto Grupa wspiera działalność społeczną i obywatelską prowadzoną indywidualnie przez jej pracowników.

GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki 11

GDF SUEZ przestrzega najwyższych standardów w zakresie etyki Zasady postępowania GDF SUEZ wpisują się w ramy międzynarodowych zaleceń, takich jak: Powszechna Deklaracja Praw Człowieka oraz konwencje towarzyszące, Konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO), naczelne zasady Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) skierowane do przedsiębiorstw ponadnarodowych, Konwencja ONZ przeciwko korupcji.

Planeta Środowisko naturalne, jego ochrona i zrównoważony rozwój są szczególnie ważne dla GDF SUEZ. Znajduje to jasny wyraz w polityce zrównoważonego rozwoju Grupy, w której stwierdza się, że poszanowanie dla człowieka i dla środowiska naturalnego stanowią podstawę tożsamości i wartości GDF SUEZ. Mając świadomość swojej odpowiedzialności wobec obecnych i przyszłych pokoleń, Grupa definiuje swoją strategię i cele zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i przedstawia osiągane wyniki. Przestrzega zaleceń wynikających z ustawodawstwa i z przepisów lokalnych. Stara się uważnie słuchać, jakie są oczekiwania jej klientów, sąsiadów, pracowników i lokalnej społeczności. Kontroluje emisje do atmosfery i oddziaływanie swojej działalności na środowisko, a zarazem stara się przekonywać swoich partnerów, dostawców i ewentualnie właścicieli zarządzanych przez siebie instalacji, do swoich celów w zakresie ochrony środowiska.

12 GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki

Grupa stosuje metody i techniki, które w najlepszy sposób przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju. Wspiera prace badawcze i innowacyjne pozwalające na rozwijanie know-how w zakresie jakości i bezpieczeństwa, wykorzystania i recyklingu surowców wtórnych, energooszczędności oraz zmniejszenia uciążliwości dla środowiska.

Postępowanie w sposób etyczny oraz zgodny z przepisami i ze zobowiązaniami Grupy, a więc stosowanie się do zasady „compliance”, stanowi niezmienny cel GDF SUEZ. W związku z powyższym, każdy z nas powinien wywiązywać się ze swoich obowiązków zawodowych, po ich zdefiniowaniu i ocenieniu wraz z przełożonymi.

GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki 13

W jaki sposób rozmawia o problemach etycznych?

Pracownicy Grupy mają do dyspozycji szereg dokumentów, w których mogą znaleźć wyjaśnienia dotyczące celów i treści polityki w zakresie etyki i „compliance”, a także szereg konkretnych przykładów. PYTANIE/ODPOWIEDŹ Co należy rozumieć pod pojęciem „Compliance”?

Jest to zestaw mechanizmów, jakie należy wdrożyć, aby osiągnąć zakładane cele w dziedzinie zgodności. „Compliance” to dynamika, zgodność to stan.

Pracownicy Grupy mają do dyspozycji szereg dokumentów, w których mogą znaleźć wyjaśnienia dotyczące celów i treści polityki w zakresie etyki i „compliance”, a także szereg konkretnych przykładów. Jednak różnorodność sytuacji nie pozwala przewidzieć wszystkich możliwych przypadków. Aby znaleźć odpowiedź zgodną z naszymi zasadami etycznymi, trzeba niekiedy porozmawiać na ten temat z osobami ze swojego otoczenia. W zależności od charakteru Twojego problemu, możesz zwrócić się do któregoś z kolegów w miejscu pracy, do któregoś z przełożonych, poczynając od bezpośredniego, do innego menadżera, kompetentnego w sprawie, której dotyczy Twoje pytanie (zasoby ludzkie, bezpieczeństwo, dział prawny, itp.) oraz oczywiście do specjalisty ds. etyki. O ile Twoje pytanie dotyczy zachowania znajomych, zadanie pytania o charakterze etycznym bywa niekiedy trudne.

14 GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki

SZKOLENIA W ZAKRESIE ETYKI Szkolenia skierowane do kadry kierowniczej działów funkcjonalnych i operacyjnych są dostępne albo w ramach tradycyjnych sesji, albo przez Internet. W ramach szkoleń poruszana jest następująca tematyka:

Wymaga to pewnej śmiałości, a nawet odwagi, aby podjąć dany temat lub przedstawić swoje wątpliwości. Jednak jest to jedyny sposób, aby położyć koniec niedopuszczalnym praktykom i wdrożyć działania naprawcze. Nikt, kto w dobrej wierze informuje o swoich wątpliwościach z zakresu etyki lub „compliance”, nie może podlegać jakimkolwiek sankcjom z tego tytułu. Pracownik, który stał się ofiarą lub świadkiem takich praktyk, może zwrócić się do Specjalisty ds. Etyki Grupy, na którym spoczywa wówczas obowiązek znalezienia wraz z przełożonymi sposobów ochrony lub przywrócenia praw należnych danej osobie.

informacja o zasadach etycznych obowiązujących w przedsiębiorstwie, e  tyka biznesowa, r eguły konkurencji w Unii Europejskiej, ś rodki do walki z korupcją na rynku międzynarodowym, p  odejście etyczne w ramach zamówień publicznych, o  dpowiedzialność kadry kierowniczej, zagrożenia etyczne, kontrola wewnętrzna, audyt. Aby uzyskać informacje dodatkowe, prosimy o kontakt z Działem ds. Etyki i „Compliance” lub ze specjalistą ds. etyki na szczeblu jednostki lub sektora.

Niezależnie od okoliczności, specjaliści ds. etyki są zobowiązani do przestrzegania poufności w odniesieniu do informacji, jakie zostały im przekazane.

GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki 15

E-MAIL W SPRAWIE ETYKI SKUTECZNY MECHANIZM GDF SUEZ udostępnia pracownikom adres elektroniczny, pod którym mogą oni zadawać pytania Specjaliście ds. Etyki Grupy w razie wątpliwości, jak się zachować lub w przypadku stwierdzenia jakichś uchybień w stosunku do zasad etycznych i „compliance”. Procedura ta nie zastępuje innych istniejących kanałów informowania (przełożeni, przedstawiciele załogi, stosowne władze, itp.), w stosunku do których stanowi mechanizm uzupełniający. Powinna ona być wykorzystywana zgodnie z lokalnymi przepisami prawa oraz z regułami ustawowymi, które określają oficjalną, obowiązkową drogę postępowania. Wszelkie nadużycie tej procedury może być ścigane, natomiast nie ma możliwości ścigania użytkownika, który w dobrej wierze z niej skorzystał. Tożsamość użytkownika oraz ewentualnie osób, których sprawa dotyczy, jest traktowana jako poufna, a naruszenie poufności może prowadzić do sankcji.

Warto wiedzieć Całość dokumentów towarzyszących Karcie Etyki i niniejszemu Przewodnikowi jest dostępna dla wszystkich pracowników Grupy na jej stronie intranetowej oraz na stronie ekstranetowej poświęconej etyce.

16 GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki

Procedura ta służy przede wszystkim w przypadku nieprawidłowości w dziedzinie księgowości, audytu finansowego i walki z korupcją, a także innych poważnych uchybień, które mogą stanowić zagrożenie dla żywotnych interesów przedsiębiorstwa bądź dla fizycznej lub psychicznej kondycji jego pracowników. Inne nieprawidłowości mogą być przedmiotem procedur wynikających z przepisów krajowych. Informacje mogą być kierowane do Specjalistów ds. Etyki na szczeblu jednostek i/lub do specjalisty ds. etyki Grupy różnymi kanałami, między innymi za pomocą maila wysłanego na adres: [email protected]

CO ROBIĆ Do kogo się zwrócić?  ahasz się, W jak powinieneś się zachować lub jaką wszcząć procedurę.  otrzebujesz rady. P  ądzisz, że reguły S przedsiębiorstwa zostały lub mogą zostać naruszone.  ydaje Ci się, że zostałeś W lub możesz zostać wciągnięty w jakieś działania sprzeczne z regułami przedsiębiorstwa. W każdym przypadku powinieneś zwrócić się do kogoś, kogo darzysz zaufaniem: kolegi, bezpośredniego przełożonego, działu prawnego, przedstawiciela załogi, o ile prawo na to zezwala, specjalisty ds. etyki w swojej jednostce organizacyjnej, w razie konieczności do przedstawiciela Grupy, itp.

GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki 17

Kluczowe punkty odniesienia w zakresie etyki na co dzień Stając wobec problemu natury etycznej, nie powinniśmy nigdy tracić z oczu punktów odniesienia omówionych w niniejszym dokumencie, ani wahać się przed zwróceniem o pomoc do przełożonych. Nadużycie Nadużycie w biznesie stanowi temat wstydliwy, a jego skutki są często niedoceniane. Jednak nadużycia pociągają za sobą koszty finansowe, które mogą być wysokie i trudne do odzyskania, a w szerszej perspektywie stanowią ryzyko dla każdego człowieka i dla każdego przedsiębiorstwa. Według GDF SUEZ wszelkie formy nadużyć są nie do zaakceptowania. Nadużycia są zagrożone sankcjami, przewidzianymi w przepisach prawa międzynarodowego lub krajowego, a także w przepisach wewnętrznych Grupy. Za nadużycie uważa się wszelkie świadome, ukryte działania lub zaniechania, popełnione z zamiarem oszukania lub obejścia obowiązującego ustawodawstwa lub reguł przedsiębiorstwa, w celu uzyskania nienależnej korzyści materialnej lub niematerialnej, na rzecz oszusta lub osoby trzeciej. Nadużycie może przyjmować różnorakie formy: kradzież pieniędzy, dóbr lub danych, świadome podrobienie, ukrycie lub zniszczenie dokumentów, fałszowanie ksiąg i składanie fałszywych deklaracji, manipulowanie księgowością, falsyfikowanie, pranie brudnych pieniędzy, sprzeniewierzenie, korupcja… 18 GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki

Korupcja

WALKA Z KORUPCJĄ

Będąca symptomem głębokiego zła korupcja stanowi przeszkodę w dobrym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Pociąga za sobą koszty, zmniejszając efektywność ekonomiczną, świadczy o braku solidarności i może naruszyć godność i integralność tych, którzy wbrew własnej woli ponoszą jej konsekwencje.

Dobrowolne przystąpienia Grupy do:

Dlatego właśnie GDF SUEZ zakazuje wszelkich form korupcji, niezależnie od czasu, miejsca i okoliczności. Korupcja to nielegalne porozumienie między przynajmniej dwoma osobami. Jest to jedna z form nadużycia. Ogólnie mówiąc, można wyróżnić dwa rodzaje korupcji: Korupcja czynna, która polega na udzieleniu korzyści innej osobie w celu zmiany jakiejś decyzji (zezwolenie, prawo, dostawa, przetarg, kontrakt, itp.). Korupcja bierna, która polega na uzyskaniu korzyści w zamian za wpływy w celu zmiany jakiejś decyzji. Korupcja bierna nie musi być wynikiem żądania. Natomiast w pewnych przypadkach może ona przyjąć formę wymuszenia. Korupcja konkretyzuje się poprzez różnego typu działania, takie jak gratyfikacja, prowizja, przywłaszczenie, nienależna płatność za usługę publiczną… W tym ostatnim przypadku korupcja przybiera postać wymuszenia. Wymuszenie polega na uzależnieniu przydzielenia zamówienia publicznego (kontraktu, zezwolenia) od uzyskania w zamian nienależnej korzyści, poprzez wywieranie różnych form nacisku, od jednorazowych lub ciągłych próśb o pieniądze po nękanie administracyjne, a nawet groźby fizyczne pod adresem osób i ich otoczenia rodzinnego.

 wiatowej Konwencji Ś ONZ, której punkt dziesiąty dotyczy walki z korupcją, Inicjatywy Przejrzystości w Branżach Wydobywczych (EITI), organizacji społeczeństwa obywatelskiego, poświęconej walce z korupcją, francuskiej sekcji organizacji pozarządowej Transparency International.

Zasada wzajemnoścwi Jeden z przykładów dobrych praktyk w zakresie zaproszeń (o ile jest to dopuszczalne w świetle miejscowego ustawodawstwa) polega na tym, aby nigdy nie zapraszać klienta do miejsca, do którego on tytułem rewanżu nie mógłby Cię zaprosić.

Akty korupcji są niekiedy ułatwione przez użycie pośredników handlowych w celu ich zamaskowania lub ukrycia na wypadek ewentualnego dochodzenia. Aby uniknąć tego typu porozumień, Grupa wprowadziła obowiązkową ramową procedurę wewnętrzną, dotyczącą zatrudniania pośredników handlowych. GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki 19

Jako zakazane uważa się wszelkie praktyki mające na celu porozumienie z konkurentami, które na przykład mają na celu: składanie uzgodnionych ofert, ustalanie cen zakupu lub sprzedaży, ograniczanie produkcji, inwestycji lub działań innowacyjnych, oraz ograniczanie ich wykorzystywania, dzielenie lub segmentowanie rynków, rynków zbytu lub źródeł zaopatrzenia, według kryteriów terytorialnych, typu klienteli lub jakichkolwiek innych kryteriów, eliminowanie konkurentów, klientów, dostawców lub nowych podmiotów pojawiających się na rynku.

Konkurencja Grupa przywiązuje najwyższą wagę do przestrzegania reguł w zakresie konkurencji i odrzuca wszelkie praktyki antykonkurencyjne. Pracownicy są zachęcani do zachowań nieskazitelnych w stosunku do konkurentów, klientów, dostawców i potencjalnych klientów. Zwłaszcza zakazuje się: nielegalnych porozumień, nadużywania pozycji dominującej, działań korupcyjnych, wymiany informacji poufnych, dyskryminacyjnej polityki cenowej (zawyżone lub zaniżone ceny), itp. Wszyscy pracownicy Grupy mogą używać wyłącznie legalnych, etycznych środków podczas poszukiwania informacji o konkurentach; tytułem przykładu, do nielegalnych działań należy wtargnięcie lub ukrywanie swojej tożsamości. Pracownicy nie mają prawa szkalować lub ośmieszać swoich konkurentów, są zobowiązani unikać wyciągania korzyści z dokumentów nieprawdziwych, sfałszowanych lub zmienionych. W przypadku gdy jakaś jednostka organizacyjna Grupy działa na rynku regulowanym, musi dopilnować, aby pracownicy zostali poinformowani o zaleceniach ich dotyczących, a także aby zalecenia te były stosowane. Prezenty, zaproszenia, podróże

Przed przyjęciem lub wręczeniem prezentu, zadaj sobie trzy pytania: Czy ten prezent może wpłynąć na mój stosunek do danej osoby lub firmy? Czy mój przełożony zgodziłby się, abym wręczył (otrzymał) taki prezent? Czy mogę bez skrępowania rozmawiać o tym prezencie z moimi współpracownikami i bliskimi? Nie zapomnij sprawdzić, jakie reguły obowiązują w Twojej jednostce organizacyjnej.

Ogólnie mówiąc, Grupa dąży do maksymalnego ograniczenia liczby i wartości prezentów i zaproszeń, zarówno wręczanych, jak i otrzymywanych przez jej pracowników. Ich liczba i wartość powinna być określona przez przełożonych. Aby wiedzieć, jak polityka w tym zakresie przedstawia się w danej jednostce organizacyjnej, każdy pracownik powinien o to zapytać swojego przełożonego. Prezenty i zaproszenia są przejawem kurtuazji, powinny więc być zgodne z lokalnym gustem i obyczajami. Nie należy wręczać ani przyjmować prezentu lub zaproszenia, jeśli – z tego czy innego względu – sytuacja wydaje się niezręczna lub może postawić w niezręcznym położeniu Twojego rozmówcę lub otoczenie. W przypadku jakiejkolwiek propozycji podróży, zarówno składanej, jak i otrzymywanej w kontekście zawodowym, należy uprzednio uzyskać zezwolenie ze strony przełożonych.

20 GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki

Konflikt interesów Przez konflikt interesów należy rozumieć sytuację, w której na ocenę osoby działającej w ramach zawodowych może nadmiernie wpłynąć interes wtórny, odrębny od interesu przedsiębiorstwa. Na przykład kiedy pracownik może podjąć jakąś decyzję nie ze względu na interesy przedsiębiorstwa, lecz swoje własne bądź ze względu na interesy członka rodziny lub przyjaciela. W razie jakichkolwiek wątpliwości, pracownik powinien zachować daleko idącą ostrożność i upewnić się u swoich przełożonych, czy nie znalazł się w sytuacji konfliktu interesów. Rada ta odnosi się zwłaszcza do sytuacji, gdy Ty sam lub ktoś z Twoich bliskich posiada jakieś interesy w przedsiębiorstwie lub w organach kierowniczych firmy naszego klienta, konkurenta lub dostawcy. Warto z niej skorzystać również w sytuacji, gdy prowadzisz jakąś działalność zawodową poza spółką macierzystą. Również w przypadku gdy zajmujesz jakąś odpowiedzialną funkcję w stowarzyszeniach lub samorządach, będących naszymi klientami, radzimy wstrzymać się od głosowania, jeśli sprawa dotyczy przyznania kontraktu lub podjęcia decyzji dotyczącej jednej ze spółek Grupy. Ponadto, finansiści GDF SUEZ są zobowiązani do powiadamiania swoich zwierzchników lub specjalistę ds. etyki na szczeblu danej jednostki o jakimkolwiek rzeczywistym lub potencjalnym konflikcie interesów, zgodnie z „Kodeksem Finansistów Grupy”. Przykład oceny ryzyka potencjalnego konfliktu interesów Jeśli odpowiesz twierdząco choćby na jedno z poniższych pięciu pytań, oznacza to, że potencjalnie znajdujesz się w sytuacji konfliktu interesów. 3 – Czy ja lub ktoś z moich bliskich ma okazję uczestni1 – Czy ja lub ktoś z moich bliskich (poza spółką, do której należę w ramach GDF SUEZ) zajmuje pozycję czyć w podejmowaniu decyzji lub wydawaniu zaleceń kierowniczą, jest właścicielem, zarządcą, pracownidotyczących relacji między jakąś jednostką organizakiem lub doradcą spółki: cyjną GDF SUEZ a spółką zewnętrzną w stosunku do – będącej dostawcą dóbr lub usług dla mojej jednostki Grupy, odpowiadającą kryteriom wymienionym w pytaorganizacyjnej lub innej jednostki należącej do Grupy? niach 1 i 2? – będącej konkurentem mojej spółki lub innej spółki należącej do Grupy? 4 – Czy ja lub ktoś z moich bliskich ma okazję uczestniczyć w podejmowaniu decyzji lub wydawaniu zaleceń 2 – Czy ja lub ktoś z moich bliskich (poza spółką, do dotyczących jakiejś jednostki organizacyjnej GDF SUEZ której należę w ramach GDF SUEZ) posiada bezpow ramach swojego mandatu politycznego lub działalśrednie lub pośrednie interesy finansowe w spółce: ności stowarzyszeniowej? – będącej dostawcą dóbr lub usług dla mojej jednostki organizacyjnej lub innej jednostki należącej do Grupy? 5 – Czy ja lub ktoś z moich bliskich przyjął, przyjmuje lub – będącej konkurentem mojej spółki lub innej spółki naleotrzymał propozycję przyjęcia prezentu, podróży, bądź żącej do Grupy? innej korzyści materialnej lub finansowej ze strony jakie– której działalność jest bardzo zbliżona do tej, jaką ja goś dostawcy, klienta lub konkurenta? osobiście wykonuję w ramach Grupy?

Zasady wyboru pośredników handlowych Poniższa lista, która nie jest wyczerpująca, stanowi minimum wymogów wobec pośrednika handlowego, który: powinien cieszyć się dobrą reputacją, dysponować odpowiednią siecią kontaktów, mieć uznane kompetencje zawodowe oraz znać ustawodawstwo, kontekst i lokalne obyczaje, nie powinien być pracownikiem ani oficjalnym przedstawicielem samorządu, partii politycznej, potencjalnego klienta lub konkurenta, powinien postępować zgodnie z przepisami dotyczącymi swojej dziedziny działalności, nie powinien zostać wybrany jedynie na podstawie rekomendacji ze strony potencjalnego klienta, powinien zostać wybrany i zaakceptowany zgodnie z obowiązującą procedurą.

Lobbing Pod pojęciem lobbingu Grupa rozumie promowanie interesów swoich jednostek organizacyjnych poprzez obiektywne informowanie liderów opinii i/lub samorządowców na obszarze, na którym jednostki te prowadzą działalność, w odniesieniu do zagadnień technicznych, ekonomicznych i społecznych. Chodzi o informowanie o Grupie, promowanie jej wizerunku, wartości, dziedzin działalności i usług, a także o obronę jej interesów. Kiedy w jakiejś instytucji lub kraju istnieją przepisy regulujące działalność lobbingową, jednostki organizacyjne Grupy są zobowiązane do przestrzegania odnośnych przepisów prawa i korzystania z usług wyłącznie takich lobbystów zawodowych, którzy postępują podobnie. Jeśli w jakimś kraju istnieje kodeks postępowania lub etyki dotyczący lobbystów, opracowany przez ich stowarzyszenia zawodowe, lobbyści działający na rzecz jednostek organizacyjnych Grupy muszą tych kodeksów przestrzegać. W każdym przypadku lobbyści są zobowiązani do ujawnienia tożsamości osób lub podmiotów, na rzecz których działają w ramach swoich kontaktów lobbingowych. Ponadto nie mogą oni dostarczać ani prosić o dostarczenie jakichkolwiek informacji na zasadach odpłatnych. Grupa zwraca uwagę lobbystów na ryzyko konfliktu interesów i korupcji. Każdy pracownik, zwłaszcza oddelegowany do pracy za granicą, powinien zachować daleko idącą ostrożność, aby nie wywoływać wrażenia, że Grupa lub jednostka organizacyjna, którą reprezentuje, próbuje wywierać wpływ na wewnętrzne sprawy polityczne w danym kraju. Mecenaty i partnerstwa Działania, mające charakter mecenatu lub partnerstwa, są dopuszczalne w ramach polityki Grupy, zdefiniowanej w Karcie Mecenatu i Partnerstwa. Działania te świadczą o podejściu obywatelskim i społecznie odpowiedzialnym. Tylko osoby należycie uprawnione przez swojego przełożonego mogą inicjować lub zlecać tego typu czynności. Pracownicy są zobowiązani do czuwania nad zasadnością tego rodzaju inicjatyw, które nie powinny być źródłem żadnych konfliktów interesów ani stanowić ukrytego mechanizmu finansowania.

22 GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki

Finansowanie działalności politycznej Grupa w żadnym stopniu nie uczestniczy w finansowaniu działalności politycznej, z wyjątkiem krajów, gdzie tego typu finansowanie jest dozwolone i uregulowane prawnie. W każdym przypadku, finansowanie to należy ograniczać do minimum, unikając postawy stronniczej lub niesprawiedliwej. O każdej darowiźnie należy uprzednio powiadomić specjalistę ds. etyki Grupy. Jednostki organizacyjne GDF SUEZ nie uczestniczą w finansowaniu instytucji, partii ani kandydatów o poglądach ekstremistycznych. Komunikacja W swojej polityce w zakresie komunikacji, jednostki organizacyjne Grupy czynią starania, aby dostarczane informacje były zgodne z prawdą, kompletne, precyzyjne, zrozumiałe i terminowo publikowane. Poza osobą kierującą daną jednostką, tylko osoby należycie uprawnione mogą zabierać głos w imieniu danej jednostki. Każdy pracownik, który pragnie publicznie zabrać głos, opublikować materiał lub udzielić wywiadu na jakikolwiek temat dotyczący jednostki organizacyjnej Grupy, musi więc uzyskać zgodę osoby należycie uprawnionej (z wyjątkiem okoliczności szczególnych, określonych w obowiązujących przepisach). Pracownicy nie posiadający tego rodzaju uprawnień mogą jednak swobodnie zabierać głos pod warunkiem, że z góry zastrzegą, iż wypowiadają się lub piszą w imieniu własnym, a nie w imieniu swojej jednostki organizacyjnej. Zwłaszcza muszą oni dbać o to, aby nie stawiać danej jednostki na stronniczych pozycjach, ani nie powoływać się na pełnione funkcje dla poparcia swoich poglądów.

GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki 23

Kilka dobrych praktyk, jakie należy stosować, aby zabezpieczyć systemy informatyczne. Nie pozostawiam dokumentów wrażliwych w drukarkach ani w salach konferencyjnych, stosuję się do polityki „czystego biura” i przechowuję takie dokumenty pod kluczem. Odpowiadam za swoich gości, nie zostawiam ich samych w pomieszczeniach przedsiębiorstwa. Wychodząc z biura, nawet na krótką chwilę, aktywuję stan czuwania monitora z zabezpieczonym dostępem. Nie otwieram załączników do maili podejrzanych lub pochodzących od obcych nadawców, ani nie odpowiadam na tego typu maile.

Poufność W ramach pełnionych funkcji zawodowych, każdy pracownik dysponuje i operuje szeregiem informacji. Mogą one dotyczyć klientów, załogi, spółki lub, bardziej ogólnie, jej otoczenia ekonomicznego, handlowego lub prawnego (partnerzy handlowi lub finansowi, dostawcy, organa administracyjne, inne spółki Grupy, itp.). Ogólnie biorąc, wszelkie informacje, które nie zostały upublicznione, mają charakter informacji poufnych. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku informacji będących przedmiotem przepisów szczególnych w niektórych dziedzinach działalności Grupy, na przykład w przypadku informacji wrażliwych z handlowego punktu widzenia. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz GDF SUEZ, pracownikom zaleca się zachowanie najwyższej dyskrecji w odniesieniu do informacji, niezależnie od ich charakteru, pochodzących z ich przedsiębiorstwa lub mających z nim związek. Jeśli musisz przekazać tego typu informacje swojemu rozmówcy, aby mu umożliwić wykonanie jego zadania, przekazuj mu tylko elementy niezbędne, zwłaszcza jeśli dane informacje częściowo lub w całości stanowią własność osoby trzeciej lub jakiegoś usługodawcy. Ponadto, powiadom informowaną osobę o stopniu poufności przekazywanych jej informacji. Duża część informacji poufnych, do których pracownicy mają dostęp, ma postać informatyczną, w związku z czym Grupa opracowała 12 reguł dotyczących systemów informatycznych, których każdy musi przestrzegać.

24 GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki

Wykorzystanie poufnej informacji giełdowej Za poufną informację giełdową uważa się każdą konkretną informację, która nie została oficjalnie upubliczniona, pośrednio lub bezpośrednio dotyczącą spółki notowanej na giełdzie, a która, gdyby została upubliczniona, mogłaby mieć wpływ na zmianę kursu papierów wartościowych danej spółki lub produktów finansowych powiązanych z tymi papierami (akcje, obligacje, pożyczki, opcje kupna lub sprzedaży, itp.). Niektóre informacje poufne mogą również dotyczyć instrumentów finansowych. Osoba mająca dostęp do poufnej informacji giełdowej dotyczącej spółki notowanej na giełdzie jest zobowiązana, pod rygorem popełnienia wykroczenia z tytułu „wykorzystania poufnej informacji giełdowej”, do powstrzymania się przed kupnem lub sprzedażą papierów wartościowych danej spółki, a także przed zalecaniem lub sugerowaniem osobie trzeciej, aby nabywała, zbywała lub utrzymywała papiery danej spółki w swoim portfelu, przez okres określony w przepisach danego kraju. Powyższy zakaz dotyczy papierów wartościowych spółki, której dana osoba jest pracownikiem, a także jakiejkolwiek innej spółki, na temat której dana osoba weszłaby w posiadanie poufnych informacji giełdowych. Zgodność z prawdą i identyfikowalność dokumentów Ogólnie biorąc, należy starannie przechowywać ślady głównych etapów podejmowania decyzji lub działań mogących pociągnąć za sobą odpowiedzialność jakiejś jednostki organizacyjnej lub pracownika. Zalecenie to może dotyczyć wszelkich dokumentów, które posłużyły do ustalenia wyników naukowych, technicznych, administracyjnych, księgowych lub finansowych. Dokumenty te należy przechowywać zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tworzone i archiwizowane dokumenty powinny dokładnie odzwierciedlać fakty, miejsca i daty, o których jest w nich mowa. Pracownicy nie mają prawa fałszować ani tworzyć dokumentów nieprawdziwych. Każdy, kto nabył podejrzenie o istnieniu takiego dokumentu, powinien bezzwłocznie powiadomić o tym fakcie swoich przełożonych lub specjalistę ds. etyki swojej jednostki. Dokumenty i inne zapisy powinny być przechowywane przez okres i w kształcie określonym przez obowiązujące ustawodawstwo i przepisy. GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki 25

Delegowanie uprawnień Zarówno menadżerowie, jak i pracownicy mają swój wkład w globalne wyniki przedsiębiorstwa i ponoszą odpowiedzialność za swój odcinek działalności. W tych ramach, aby zagwarantować właściwy rozdział uprawnień, obowiązków i odpowiedzialności, kierownictwo powinno zadbać o to, aby delegowanie uprawnień i praw do podpisu odbywało się w sposób skuteczny i sprawny, zgodnie z zasadami określonymi przez Sekretariat Generalny Grupy. Własność intelektualna Pracownicy mają obowiązek chronienia aktywów niematerialnych Grupy, a także powinni dbać o przestrzeganie praw do własności intelektualnej Grupy lub osób trzecich. Powinni na

26 GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki

przykład unikać korzystania bez zezwolenia z patentów i praw autorskich oraz powstrzymywać się od kopiowania lub, robienia plagiatów marek, analiz, projektów lub publikacji osób trzecich. Ochrona majątku przedsiębiorstwa Aktywa należące do jednostek organizacyjnych Grupy powinny być wykorzystywane wyłącznie dla celów zawodowych, na odpowiednich warunkach i na podstawie wymaganych zezwoleń. Każdy pracownik jest zobowiązany do zapewnienia, w miarę swoich możliwości i środków, ochrony i właściwego użytkowania majątku przedsiębiorstwa, do unikania szkód i dbania, aby majątek ten nie był przedmiotem nadużyć. Reguła ta odnosi się zarówno do aktywów materialnych (dobra, pomieszczenia, wyposażenie, materiały, itp.), jak i niematerialnych (patenty, informacje, wizerunek, oprogramowanie, marki, dobre imię, tajemnice produkcji, itp.). Jeśli pracownik stwierdzi, że środki ochrony są niedostateczne, powinien powiadomić o tym fakcie swojego przełożonego, podobnie jak w przypadku stwierdzenia kradzieży, usiłowania kradzieży, piractwa, szpiegostwa, sabotażu lub zniszczenia. Środowisko, bezpieczeństwo i ochrona zdrowia GDF SUEZ zwraca szczególną uwagę na wpływ prowadzonej przez siebie działalności na wszystkich interesariuszy oraz na środowisko. Dlatego właśnie nasza Grupa wypracowała rygorystyczną politykę w zakresie ochrony środowiska, zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. W tym zakresie osobisty wkład pracowników wykracza poza proste, obowiązkowe przestrzeganie zaleceń, a zaangażowanie i czujność każdego z nas są niezbędne, aby polityka ta szła w kierunku trwałych zobowiązań, coraz bardziej ambitnych i bezpiecznych, z poszanowaniem dla ludzi, społeczeństwa i całej planety.

GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki 27

Relacje z dostawcami: 7 zasad etycznych Przestrzeganie obowiązujących ustaw, rozporządzeń i norm ustalanych przez organa zewnętrzne, a także wartości Grupy oraz jej procedur wewnętrznych. Postępowanie wobec dostawców w sposób sprawiedliwy, przejrzysty i bezstronny. Dotrzymywanie i baczenie nad dotrzymywaniem wzajemnych zobowiązań. Przestrzeganie poufności wszystkich wymienianych informacji. Przyczynianie się do znajomości i przestrzegania zobowiązań Grupy w zakresie etyki, zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej. Niedopuszczanie do jakichkolwiek konfliktów interesów, które mogłyby ograniczyć obiektywizm i niezależność sądów. Sygnalizowanie wszelkich sytuacji sprzecznych z regułami przedstawionymi w niniejszym dokumencie.

Zakupy i dostawcy Pracownicy, utrzymujący kontakty zawodowe z osobami trzecimi, muszą być szczególnie wyczuleni na przestrzeganie zasad etycznego zachowania. Chodzi zwłaszcza o tych pracowników Grupy, którzy mają do czynienia z dostawcami, usługodawcami i podwykonawcami, a więc o osoby formułujące zalecenia dotyczące zakupów, osoby dokonujące zakupów, zaopatrzeniowców, menadżerów czy bardziej ogólnie, wszelkie osoby zaangażowane w akty kupna. Osoby te są zobowiązane do przestrzegania zasad etycznych przedstawionych w niniejszym dokumencie, a także do przestrzegania reguł deontologicznych polityki zakupowej Grupy, które odnoszą się do ich działalności zawodowej. Więcej informacji można znaleźć w regułach deontologicznych polityki zakupowej, zamieszczonych na stronie intranetowej Grupy lub na stronie ekstranetowej poświęconej etyce. Prawa człowieka Grupa uznaje szacunek dla człowieka za jedną ze swoich fundamentalnych zasad etycznych. Z tego tytułu, zwraca ona szczególną uwagę na przestrzeganie, w ramach każdego ze swoich sektorów działalności, litery i ducha Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka z 1948 roku. Pracownicy powinni uwzględniać oddziaływanie ich czynów i decyzji na ludzi, tak aby działalność jakiejkolwiek jednostki organizacyjnej Grupy lub któregokolwiek z jej pracowników nie czyniła ludziom szkody, ani z punktu widzenia ich nietykalności osobistej, ani godności.

28 GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki

Ponadto, w zakresie praw człowieka, Grupa zwraca szczególną uwagę na sytuacje drażliwe, mogące mieć miejsce na skutek prowadzonej przez nią działalności, takie jak szacunek wobec ludności wywłaszczanej lub ochrona dóbr na obszarach wrażliwych. Każdy pracownik GDF SUEZ baczy, aby nie stosować żadnych praktyk dyskryminacyjnych, ani w słowach, ani w czynach, zwłaszcza ze względu na wiek, płeć, pochodzenie etniczne, społeczne lub kulturowe, religię, poglądy polityczne, opinie związkowe, wybory dokonywane w życiu osobistym, wygląd zewnętrzny lub niepełnosprawność.

GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki 29

Etyka jest dziedziną podlegającą ewolucji. Dokumenty dotyczące etyki są regularnie aktualizowane, tak aby wprowadzać najlepsze praktyki, w duchu nieustannego dążenia do poprawy. Ponieważ tłumaczenia niniejszego dokumentu na różne języki mogą być przedmiotem interpretacji, jedynie wersja francuska będzie uważana za miarodajną. Wszystkie dokumenty dotyczące zagadnień etyki są dostępne na stronie internetowej GDF SUEZ, na stronie intranetowej Grupy oraz na stronie ekstranetowej poświęconej etyce. Aby uzyskać informacje i rady w zakresie etyki i „compliance”, zapraszamy na stronę: [email protected]

Wydanie – Listopad 2009

30 GDF SUEZ – Praktyki w zakresie etyki

Karta Etyki jest dostępna na stronie internetowej gdfsuez.com, na intranecie http://horizon.gdfsuez.net oraz na ekstranecie poświęconym etyce http://ethics.gdfsuez.com Redakcja: Projekt graficzny: Koncepcja wydawnicza i realizacja: Tłumaczenie i wykonanie: Zdjęcia: Médiathèque GDF SUEZ (Cover, Getty – p.2, Pascal Maitre / Interlinks Image – p.7, Nicolas Gouhier / Abaca Press – p.10, Cédric Helsly – p.13, Laurent Monlaü / Interlinks Image – p.15, Sébastien Millier – p.17, Cédric Helsly – p.21, Hamid Azmoun – p.23, Sébastien Millier – p.26, Augusto da Silva / Graphix-images Degrémont – p.29, Franck Dunouau) © 11/2009

Nasze wartości

GDF SUEZ Logotype version Quadri 11/07/2008

82, bd des Batignolles - 75017 Paris - FRANCE Tél. : +33 (0)1 53 42 35 35 / Fax : +33 (0)1 42 94 06 78 Web : www.carrenoir.com

RÉFÉRENCES COULEUR

B 80%

C 100% Y 50% B 5%

wysokie wymagania zaangażowanie odwaga spójność

gdfsuez.com

28 GDF SUEZ – Karta Etyki