Powiat Ostródzki

RL 3051-5/16/08/09

Przewodnik dla ucznia Projekt „Dziś sie nauczysz, jutro wykorzystasz – doświadczenie z praktyk zawodowych w Hiszpanii”

Ostróda, dnia 9 stycznia 2009 r.

Ostróda, styczeń 2009 r.

Projekt ten jest realizowany przy wsparciu Wspólnot Europejskich.

1. Czym jest program Leonardo da Vinci?

Program Leonardo da Vinci jest częścią nowego programu edukacyjnego Unii Europejskiej "Uczenie się przez całe Ŝycie". Będzie on realizowany od 1 stycznia 2007 r. do końca grudnia 2013 r. Decyzja nr 1720/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 listopada 2006 r. ustanawiająca program działań w zakresie uczenia się przez całe Ŝycie Program Leonardo da Vinci wcześniej istniał jako samodzielny program o takiej samej nazwie. Polskie instytucje mogły z niego korzystać juŜ od 1998 roku. Program ma na celu promowanie mobilności pracowników na europejskim rynku pracy oraz wdraŜanie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wspiera takŜe rozwiązania zwiększające przejrzystość i uznawalność kwalifikacji zawodowych w krajach europejskich, a takŜe działania wzmacniające jakość kształcenia zawodowego i ustawicznego. Program Leonardo da Vinci promuje innowacyjne podejścia do edukacji i doskonalenia zawodowego, w taki sposób, aby systemy kształcenia jak najpełniej odpowiadały potrzebom rynku pracy. Program Leonardo da Vinci wspiera takŜe mobilność pracowników na europejskim rynku pracy, aby absolwenci i pracownicy zdobywali nowe kwalifikacje w czasie staŜy i praktyk zawodowych oraz doskonalili swoje umiejętności według nowoczesnych standardów. Niezwykle waŜne jest przy tym kształtowanie otwartości i wraŜliwości międzykulturowej, nauka języków obcych oraz umiejętności adaptowania się do warunków Ŝycia i pracy w róŜnych krajach europejskich. Rozwój innowacji i modernizacja systemów kształcenia ustawicznego jest realizowana w ramach tzw. projektów tematycznych, natomiast wspieranie mobilności na europejskim rynku pracy odbywa się w ramach projektów wymian i staŜy.

2.Projekt „Dziś sie nauczysz, jutro wykorzystasz – doświadczenie z praktyk zawodowych w Hiszpanii” Projekt będzie

realizowany w formie 4-tygodniowego wyjazdu do Hiszpanii – Walencja

20 uczniów z 4 szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Ostródzkiego: -Zespół Szkół Zawodowych im. Sandora Petofi w Ostródzie, - Zespół Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Ostródzie, - Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. 9 Drezdeńskiej Brygady Artylerii w Morągu, - Zespół szkół Rolniczych w Ostródzie. Celem staŜu będzie doskonalenie umiejętności zawodowych i językowych w innej kulturze. W ten sposób staŜ przyczyni się do podniesienia kwalifikacji młodych ludzi, zwiększając tym samym ich szansę na europejskim rynku pracy . W ramach realizacji projektu młodzieŜ wraz z dwoma opiekunami uda się do Hiszpanii – miasto Walencja , aby tam odbyć praktykę z zakresu obsługi gościa hotelowego. Okres odbywania staŜu oraz zdobyte w jego trakcie umiejętności znajdą potwierdzenie w certyfikatach wystawionych zarówno przez hiszpańskiego partnera (ESMOVIA) jak teŜ organizację wysyłającą, ale co najwaŜniejsze w dokumencie Europass –

Projekt ten jest realizowany przy wsparciu Wspólnot Europejskich.

Mobilność. Wpłynie to na podniesienie kompetencji osobistych i zawodowych absolwentów wkraczających w świat pracy. Realizacja projektu trwać będzie od 1 stycznia do 31 lipca 2009 r. Na staŜ młodzieŜ wyjedzie 3 maja a wróci do Polski 30 maja 2009 r. Powiat ostródzki jako organ prowadzący szkoły chce poznać potrzeby pracodawców na rynku europejskim i dostosować kształcenie zawodowe do tych wymagań, aby absolwenci naszych szkół byli jak najbardziej konkurencyjny na rynku pracy. Uczestnikami projektu będą uczniowie z 4 wymienionych powyŜej szkół z terenu Powiatu ostródzkiego, uczący się w trybie dziennym, w zawodzie technik hotelarz. Potencjalny uczestnik musi znać dobrze język angielski, mieć ukończone 17 lat oraz mieć średnią ocen w I semestrze roku szkolnym 2008/2009 co najmniej 4.0. Oferta staŜu jest skierowana do uczniów klas drugich i trzecich.

Cele projektu 1.poprawa umiejętności i kompetencji zawodowych uczestników projektu, 2. rozwój umiejętności komunikowania się i posługiwania zawodowym i ogólnym językiem angielskim, 3. skonfrontowanie wiedzy teoretycznej z praktyką, 4. poznanie wymogów Europejskiego Rynku Pracy 5. kształtowanie u uczniów kreatywnych i mobilnych postaw, 6. poznanie kultury i obyczajów Hiszpanii.

Oczekiwane rezultaty: - podniesienie kwalifikacji zawodowych uczestników staŜu potwierdzonych dokumentem Europass Mobility - podniesienie stopnia znajomości i posługiwania się ogólnym i zawodowym językiem angielskim - wzbogacenie Ŝyciorysu zawodowego uczestników projektu o doświadczenie zawodowe zdobyte w warunkach hiszpańskiego rynku pracy, - otwarcie na innowacyjność i potrzeby rynków pracy szkół zawodowych z terenu Powiatu ostródzkiego poprzez upowszechnianie doświadczeń i spostrzeŜeń z realizacji projektu.

3. Co zrobić, Ŝeby wyjechać? KaŜdy uczeń, aby wyjechać na staŜ musi wypełnić formularz aplikacyjny ( załącznik nr 1), który naleŜy złoŜyć do wskazanego w ogłoszeniu koordynatora ze szkoły. Rekrutacja zostanie przeprowadzona w 2 etapach: 1) składanie formularzy do 30 stycznia 2009 r. 2) przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej w języku angielskim przez native spakera (o terminie rozmowy kandydaci zostaną poinformowani)

Projekt ten jest realizowany przy wsparciu Wspólnot Europejskich.

Informacje o kandydatach wynikające z formularza aplikacyjnego i rozmów będą naniesione na indywidualny formularz oceny rekrutacyjnej. Na podstawie formularzy zostanie dokonana ocena potencjalnych kandydatów i sporządzona lista uczestników staŜu (lista główna i lista rezerwowa).

4.Osoby odpowiedzialne za realizację projektu Koordynatorem projektu ze strony organizatora tj. Powiatu Ostródzkiego jest Pani Dorota Henke. W celu sprawnego przeprowadzenia procesu rekrutacji w szkołach uczestniczących w projekcie zostali wyznaczeni koordynatorzy szkolni: - Pani ElŜbieta Urbanowicz (kierownik szkolenia praktycznego) - Zespół Szkół Zawodowych im. Sandora Petofi w Ostródzie, - Pani Anna Rutkiewicz – Głozak (nauczyciel języka angielskiego) Zespół Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Ostródzie, - Pani Helena Śliwińska (pedagog szkolny) Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. 9 Drezdeńskiej Brygady Artylerii w Morągu, - Pani Sylwia Bartnicka (kierownik szkolenia praktycznego) Zespół Szkół Rolniczych w Ostródzie.

5. Zasady rekrutacji i kryteria naboru §1 Rekrutacja na staŜ w ramach Programu Leonardo da Vinci przeprowadzana jest w formie konkursu.

§2 Rekrutacji uczniów dokonuje komisja powołana Zarządzeniem Starosty Ostródzkiego, w składzie: 1.

Koordynator projektu

2.

Koordynatorzy ze szkół biorących udział w projekcie.

§3 Do uczestnictwa w programie są uprawnione osoby, które: 1.

są uczniami jednej z biorących udział w projekcie szkół,

2.

uczą się w trybie dziennym, w zawodzie technik hotelarz,

3.

ukończyły 17 lat,

4.

uzyskały średnią ocen w I semestrze roku szkolnym 2008/2009 co najmniej 4,0,

5.

znają dobrze język angielski,

6.

będą brać udział w spotkaniach mających na celu przygotowanie potencjalnych uczniów do uczestnictwa w staŜu.

Projekt ten jest realizowany przy wsparciu Wspólnot Europejskich.

§4 1.

Uczeń zgłaszający swoją kandydaturę na wyjazd na staŜ powinien złoŜyć u wyznaczonego w szkole koordynatora następujące dokumenty:

2.

a.

formularz aplikacyjny

b.

CV,

c.

List motywacyjny w wersji polskiej i angielskiej.

Termin składania dokumentów podany został w ogłoszeniu zamieszczonym na tablicy ogłoszeń w szkole (30 stycznia 2009 r.).

3.

Osoby, które zgłoszą swoją kandydaturę na wyjazd będą miały obowiązek uczestniczyć w szkoleniach mających na celu przygotowanie potencjalnych uczestników na wyjazd na staŜ.

4.

Proces rekrutacji zamyka rozmowa kwalifikacyjna, którą w podanym wcześniej terminie obędzie kaŜdy kandydat. Celem rozmowy będzie sprawdzenie dobrej znajomości języka angielskiego.

§5 1.

Podstawą kwalifikacji ucznia jest suma punktów otrzymanych za: a. Ocenę z zachowania

0-5

b. Średnia ocen na koniec I semestru roku szkolnego 2008/09

0-6

c. Ocenę z języka angielskiego na koniec I semestru roku szkolnego 2008/09

0-6

d. Posiadane certyfikaty

0-5

e. Motywację do wyjazdu

0-4

f. Osiągnięcia szkolne i pozaszkolne,

1-4

g. Opinia wychowawcy

0-3

h. Rozmowa kwalifikacyjna

0-15

Łącznie do zdobycia jest 48 punktów.

2.

Na podstawie sumy uzyskanych punktów Komisja sporządza dwie listy kandydatów na staŜ: listę główną i

listę rezerwową. 3.

W przypadku uzyskania jednakowej liczby punktów o kolejności kandydatów na listach decyduje średnia

ocen na koniec I semestru roku szkolnego 2008/09.

6. Przed staŜem StaŜ uczniów zostanie poprzedzony bogatym programem przygotowania pedagogicznego, kulturowego i językowego. Szkolenie to zapewni uczestnikom poznanie metod pracy w grupie osób róŜnych narodowości, róŜnych kultur i religii, lepszą adaptację w obcym kraju oraz wzbogaci język angielski o słownictwo z zakresu języka zawodowego. KaŜda z zakwalifikowanych do wyjazdu osób będzie musiała uczestniczyć w: - zajęciach z przygotowania językowego w wymiarze 30 godz., - zajęciach z przygotowania kulturowego w wymiarze 10 godz. - zajęciach z przygotowania pedagogicznego w wymiarze 10 godz.

Projekt ten jest realizowany przy wsparciu Wspólnot Europejskich.

KaŜdy z uczestników w ramach zajęć językowych otrzyma na własność słownik języka angielskiego zakupiony w ramach projektu. Ponadto uczestnicy wezmą udział w spotkaniach organizacyjnych przed wyjazdem a takŜe szkoleniu dotyczącym składania raportu ze staŜu.

7. W trakcie i po staŜu uczeń zobowiązuje się: 1. znać program staŜu i dołoŜyć wszelkich starań do realizacji w całości programu szkolenia: PRAKTYKA W CZĘŚCI GASTRONOMICZNEJ Obsługa sprzętu gastronomicznego. Zasady Przechowywania produktów zakupionych i wytworzonych w odpowiednich warunkach. Utrzymanie porządku w miejscu pracy oraz utrzymanie sprzętu i wyposaŜenia w stałej gotowości eksploatacyjnej . Realizowanie zamówień. System rozliczeń kelnerskich. AranŜacja sal konsumpcyjnych. Przygotowanie i utrzymanie sali konsumpcyjnych zgodnie ze standardem. PRAKTYKA W CZĘŚCI MIESZKALNEJ. WyposaŜenie jednostek mieszkalnych. Techniki sprzątania. Środki czystości. Obsługa urządzeń technicznych. Utrzymanie wszystkich pomieszczeń w stałej gotowości eksploatacyjnej zgodnie ze standardami. Ochrona mienia gościa i hotelu. Usługi dodatkowe. PAKTYKA W CZĘŚCI RECEPCYJNEJ. Przyjęcie gościa. Komunikacja interpersonalna. Rozliczenie i poŜegnanie gościa. Korespondencja dotycząca rezerwacji. Łączenie rozmów wewnętrznych i zewnętrznych. Przedstawienie aktualnej oferty handlowej hotelu. Prowadzenie dokumentacji potwierdzonych rezerwacji. Reagowanie na wszelkie uwagi, skargi i opinie gościa. 2. odbywać staŜ przez 5 dni w tygodniu na wyznaczonym stanowisku przez 6 -8 godzin dziennie, 3. codziennie punktualnie przybywać na miejsce odbywania staŜu, 4. realizować zadania zlecone przez opiekuna staŜu, 5. uczestniczyć w szkoleniu językowym zorganizowanym przez instytucję wysyłającą, 6. uczestniczyć w imprezach kulturalnych organizowanych poza godzinami odbywania staŜu, 7. na bieŜąco informować opiekunów przebywających z uczestnikami na staŜu o wszelkich nieprawidłowościach mających wpływ na realizację staŜu i stopień satysfakcji uczestnika, 8. codziennie uzupełniać dzienniczek praktyki, 9. napisać esej na jeden z wybranych tematów zaproponowanych przez Koordynatora, 10. uczestniczyć po powrocie ze staŜu w działaniach promujących program Leonardo da Vinci

Projekt ten jest realizowany przy wsparciu Wspólnot Europejskich.

8. Dokument Europass Po zakończeniu staŜu uczestnicy Europass jest Inicjatywą Komisji Europejskiej umoŜliwiającą kaŜdemu obywatelowi Europy lepszą prezentację kwalifikacji i umiejętności zawodowych. Obejmuje portfolio pięciu dokumentów funkcjonujących w takiej samej formie na obszarze całej Europy (równieŜ w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz krajach kandydujących do UE). Europass został przyjęty decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 grudnia 2004 r. i obowiązuje od 1 stycznia 2005 roku. Dokumenty wchodzące w skład Europass to: 1. Europass – CV 2. Europass – Paszport Językowy 3. Europass – Mobilność 4. Europass – Suplement do Dyplomu 5. Europass – Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe Europass – CV oraz Europass – Paszport Językowy wypełniane są samodzielnie przez osobę zainteresowaną. Pozostałe dokumenty wydają uprawnione do tego instytucje. Europass Mobilność wydaje Krajowe Centrum Europass w Warszawie Dokumenty Europass Mobilność prezentują i potwierdzają w sposób jednolity dla wszystkich krajów europejskich zakres wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas nauki, szkolenia, praktyk oraz staŜy zagranicznych realizowanych za granicą po 1.01.2005 r. w ramach wyjazdów zorganizowanych tzw. europejskich ścieŜek kształcenia. Dokumenty Europass ułatwiają kontakty z potencjalnym pracodawcą, szkołą czy miejscem staŜu, a co za tym idzie, zwiększają szanse na zdobycie lepszej pracy.

Biuro projektu: Starostwo Powiatowe ul. Grunwaldzka 19A 14-100 Ostróda Tel. 089 642 98 32 Koordynator Dorota Henke e-mail: [email protected]

Opracowała: Dorota Henke

Projekt ten jest realizowany przy wsparciu Wspólnot Europejskich.

Projekt ten jest realizowany przy wsparciu Wspólnot Europejskich.