Przetwarzanie informacji w komputerze:

Podstawowe komponenty komputera \ Komputer składa się kilku podstawowych elementów: Jednostka centralna To właśnie jest komputer, bowiem zawiera wszys...
7 downloads 2 Views 573KB Size
Podstawowe komponenty komputera \ Komputer składa się kilku podstawowych elementów: Jednostka centralna To właśnie jest komputer, bowiem zawiera wszystko, co jest potrzebne do pracy z danymi. Obudowa komputera może być stojąca (czyli typu tower) lub leżąca(zwana także obudową typu desktop). Obudowy typu tower mają dodatkowo różne rozmiary mini(najmniejsza), midi (średnia) i big tower(Duża) Monitor. Ma pokaźne rozmiary i odpowiada za wyświetlania obrazu. Klawiatura. Dzięki niej możemy pecetowi wydawać polecenia oraz wprowadzać dane do jego pamięci. Myszka. Ułatwia pracę z komputerem. Za jej pomocą wybieramy i aktywujemy opcje dostępne w używanych przez nas programach. Drukarka. Stworzone w komputerze dokumenty, zdjęcia czy obrazki przenosimy na papier właśnie za pomocą drukarki. Skaner. Wczyta do pamięci komputera dowolny dokument papierowy, który dzięki temu będziemy mogli później dowolnie zmieniać i poprawiać. Głośniki. Większość komputerowych programów może do nas mówić i uprzyjemniać nam prace muzyką. Modem zewnętrzny. To urządzenie pozwała przesyłać dane za pomocą linii telefonicznej. Połączone z Internetem jest dzięki niemu możliwe praktycznie w dowolnym momencie. Dżojstik. To urządzenie, które ułatwia sterowanie w grach komputerowych, szczególnie w symulatorach lotu. Oprogramowanie. Każdy komputer, aby wykonać jakikolwiek operację, musi mieć odpowiednie oprogramowanie. Obecnie podstawowym programem potrzebnym do pracy z pecetem jest Windosw.

Przetwarzanie informacji w komputerze: Schemat funkcjonalny

W Wpprroow waaddzzaanniiee iinnffoorrm maaccjjii

PPrrzzeettw waarrzzaanniiee iinnffoorrm maaccjjii

W Wyypprroow waaddzzaanniiee iinnffoorrm maaccjjii

U URRZZĄĄD DZZEEN NIIAA W WEEJJŚŚCCO OW WEE

JJEED DN NO OSSTTKKAA CCEEN NTTRRAALLN NAA

U URRZZĄĄD DZZEEN NIIAA W WYYJJŚŚCCIIO OW WEE

Klawiatura Mikroprocesor Mysz Skaner

Monitor Drukarka

Układy sterujące

Napędy dyskowe Pamięć

Ploter Głośnik

Mikrofon

Napędy dyskowe

Sieć

Si ć

Rola podzespołów komputera

1

Informacja w komputerze Układy pamięci i inne układy komputera Zapamiętaj! rozróżniają jedyne dwie wartości, oznaczane umownie symbolami 1 i 0 ; Bit—cyfra dwójkowa(0 lub 1) Zmienna przyjmująca dwie wartości 0 i 1 Bajt—8 bitów może być traktowana jako zmienna logiczna, a jej wartości jako prawda lub Kilobajt KB—1024 bajty ( 1024=28 ) fałsz. Pojedyncza zmienna, który Megabajt MB—1024 KB stanowy jednostkę informacji(bytem), Gigabajt GB—1024 MB może posłużyć do rozróżnienia dwóch różnych sytuacji, np. czy operacja zapisu w napędzie dysków trwa w danej chwili czy nie. Przyjęło się operować w komputerach liczbami złożonymi z ośmiu cyfr dwójkowych__ Bajtami. Bity i bajty służą jako swojego rodzaju jednostki.

2

System operacyjny Windows Komputer(Pecet) to nie tylko sprzęt, ale i oprogramowanie. Najważniejszy z oprogramowania jest system operacyjny, który jest zainstalowani w komputerze. Najważniejsze elementy systemu Windows 98 to: U dołu ekranu znajduje się pasek zadań:

W jego lewej części widzimy przycisk . Klikając na niego, rozwijamy menu, dzięki któremu możemy dotrzeć do wszystkiego, co znajduję się w naszym komputerze: Służy także do zamykania peceta. Polecenie . Korzystania Przycisk tego polecenia, to zdecydowanie najlepsza metoda kończenia pracy z pecetem. Dopiero gdy ona zawodzi (na przykład gdy komputer się zawiesi), możemy próbować innego sposobu. Obok przycisku jest pasek szybkiego uruchamiania (ikony na pasku szybkiego uruchamiania działają na jedno kliknięcie). Można zmienić jego zawartość przeciągając dowolną ikonę z pulpitu lub innego katalogu albo usunąć niepotrzebną. Środkowa cześć paska zadań po uruchamianiu Windows jest pusta Dopiero gdy otwieramy kolejne okna, pojawia się odpowiadające im pola. Dzięki nim możemy łatwo przełączać się między oknami: wystarczy, ze klikniemy na jedno z nich, a związane z nim okno, pojawi się na pierwszym planie.

Fragment paska zadań przy prawej krawędzi ekranu to zasobnik systemowy. Widać tu aktualna godzina i kilka innych ikon. Czasem korzystanie z zasobnika to wygodny sposób wywoływanie okien aplikacji, które pracują w tle. Zielona płaszczyzna zapełniające większą część ekranu__ to obszar roboczy w systemie Windows; nazywa się Pulpit. Jest to najwygodniejsze miejsce do przechowywania ikon obiektów, z których często korzystamy. Bezpośrednio po zainstalowaniu Windows na pulpicie widzimy następujące ikony: Klikając dwókrotnie na tę ikonę, otwiera się okno symbolami napędów zainstalowanych w komputerze oraz folderów o specialnym znaczeniu. Można teraz dwókrotnie kliknąć na każdą z ikon aby dostać się do zawartości dysku, katalogu, panelu sterowania czy drukarek. B Tę ikonę znajdziemy na pulpicie, gdy zainstalujemy w systemie kartę sieciową lub usługi związane z lokalną siecią komputerową. Ukrywa się pod nią okno z symbolami komputerów połączonych z naszym. D E To jest folder, do którego domyślnie trafiają dokumenty tworzone w wielu popularnych programach. To tylko propozycja: jeżeli chcemy, możemy zapisywać pliki w innych miejscach na dysku twardym. Przeciągami tu ikony obiektów, których chcemy się pozbyć.

G

Klikając dwa razy na ten symbol, uruchamiamy kreator połączenia z Internetem Prowadzi on nas krok po kroku przez operację łączenia naszego peceta z siecią. Korzystania kreatora ma oczywiście sens tylko wtedy, gdy komputer jest wyposażony w modem lub połączony z

3

Internetem za pomocą sieci lokalnej. I kona programu służącego do obsługi poczty elektronicznej. Na Pulpicie możemy zapisywać dokumenty , nad którymi pracujemy, tworzyć skróty do najczęściej używanych programów, napędów lub głęboko ukrytych katalogów. Dzięki temu dostęp do nich będzie wygodniejszy. Jednak pulpit nie należy zaśmiecać. Tylko gdy jest na nim względnie niewiele ikon, można odnaleźć tę potrzebną.

Windows to nie tylko system operacyjny, ale także dołączony do niego pożytecznych dodatków. Wiele z nich trafia na dysk automatycznie. Te programy nie są zbyt rozbudowane, ale z powodzeniem wystarczą natomiast do typowych komputerowych prac: napisania listu, narysowania obrazka czy wykonania podstawowych obliczeń. Klikamy kolejno na listę skrótów.

,

i

. Na ekranie zobaczymy wtedy następującą

znajdują się aplikacje, dzięki którym nasz W podgrupie pecet może komunikować się ze światem zewnętrznym. Znajdziemy tu proste obsłudze programy służące utrzymaniu naszego narzędzia pracy w dobrej formie. Najczęściej używanym programem z tej grupy jest aplikacja pozwalający odsłuchiwać płyty audio w napędzie CD_ROM: dopóki nie zmienimy standartowych ustawień, program biedzie startował sam za każdym razem, gdy umieścimy krążek audio w napędzie.

4

Dzięki temu programowy obejrzymy na ekranie monitora zdjęcia zapisane w najpopularniejszych formatach plików graficznych . Służy on do wykonywania podstawowych obliczeń. Kalkulator da się przełączyć na tryb , w którym aplikacja nabiera bardzo poważnego wyglądu możliwości.

i

znacznie

zwiększają

się

jej

To prosty edytor tekstu. Program działa bardzo szybko i jest łatwy obsłudze. Narzędzia dla początkujących artystów: pozwała zrobić prosty rysunek, dodać do niego tekst, a przy okazjioswoić się komputerową myszką. Ten edytor tekstu daję większe możliwości niż . możemy w nim stworzyć profesjonalny dokument wykorzystujący wiele czcionek i umieścić w nim tabelę, rysunek albo wykres.

5

Omówmy znaczenie kilka najważniejszych pozycji menu Oferuje nam trzy sposoby wyszukiwania Okno potrzebnych informacji. Na zakładce są one pogrupowane tematycznie:

Jeżeli w jednym oknie konfiguracyjnym otrzymujemy więcej możliwości do wyboru, możemy wskazywać je, klikając na pole u góry okna zwane zakładkami.

Po kliknięciu na można wybrać jedno ze słów kluczowych, jakimi twórcy pomocy opatrzyli notatki. Ostatnia z zakładek, pozwała szukać na podstawie własnych słów-kluczy. Na uwagę zasługuje , narzędzie służące do odszukiwania zagubionych plików. Uruchamiamy go, Klikając na , a następnie na W pomocniczym oknie podajemy jak najwięcej szczegółów dotyczących poszukiwanego obiektu. Gdy pamiętamy tylko część nazwy Wpisujemy nazwę w pole pliku, brakujący fragment możemy zastąpić gwiazdką. Zapis

.

oznacza, że poszukujemy wszystkich plików .doc których nazwy rozpoczynają się znakami list.. Możemy też szukać wszystkich plików o danym rozszerzeniu. Poprawny zapis w oknie wygląda wtedy tak: *.doc;

Korzystanie ze skrótów w menu najwygodniejszym sposobem uruchamiania aplikacji. W menu

jest

znajdują się skróty do piętnastu ostatnio otwieranych plików.

Panel sterowania to okno, które daje nam wpływ na wiele ustawień naszego peceta. Z menu startowego wybieramy w podmenu odnajdujemy pozycję . Na ekranie widzimy okno:

i

6

Spośród wielu zgromadzonych tu ikon dla początkującego użytkownika największe znaczenie ma pięć:

Korzystając z tego narzędzia możemy zainstalować lub usunąć każdą aplikację Windows.

To jest kreator, który pomaga nam przyłączyć do peceta nowe urządzenie.

Dwa razy klikając na tę ikonę wywołujemy okno pozwalające zmieniać wygląd Windows. Zmiany mogą dotyczyć drobiazgów, jak kolor pulpitu, a także poważnych ustawień: rozdzielności ekranu ( Obraz wyświetlany na monitorze składa się z poziomych linii, a każda linia-z punktów nazywanych pikselami.Obraz jest więc równomierna siatką pikseli. Parametr zwany rozdzielnością ekranu określa, ile jest pikseli w pionie i w poziomie.) Im wyższa rozdzielność i liczba kolorów tym wyraźniejszy obraz. Klikając na ten ikonę, wywołujemy okno, który ma dwie zakładki: Na pierwszej określamy częstotliwość migania kursora. Zakładka daję możliwości zadecydować się , pod którymi klawiszami będą się ukrywały znaki charakterystyczne dla polskiego alfabetu. Tej ikony z kolej używamy, by zmienić wrażliwość myszy na kliknięcia, szybkość przesuwania się kursora i jego wygląd. Twórcy Windows 98 przygotowali dwa schematy kursorów(w Windows Me jest ich kilkanaście). Każdy z nich składa się z kilku wskaźników. Zastępują one standardową strzałkę, gdy Windows wykonuje różne działania. Chcąc użyć innego schematu, klikamy na , aby rozwinąć listę dostępnych wzorów. Wybierzmy jeden z nich naciskamy na przycisk , aby wprowadzić zmiany w życiu. Jeżeli chcemy przywrócić kursorowi wygląd sprzed modyfikacji, klikamy na . niego, a następnie na przycisk Organizacja danych na dysku System operacyjny Windows ma ściśle określoną i uporządkowaną strukturę przechowywania danych. Magazyn danych komputera przypomina bibliotekę. W jego wnętrzu są foldery(półki), a w nich znajdują się pliki (jak książki na półkach) Na okładce każdej książki jest tytuł i nazwisko autora. Pliki z kolej mają Nazwy i trzyliterowe Rozszerzenia. Nazwy nadaje użytkownik komputera. Nazwa pliku powinna informować, co się w nim znajduje. Mogą to być cale zdania dobrze Podstawowe jednostka przechowywania charakteryzujące zawartość plików(Windows nie ma ograniczenia w informacji na dysku. Plikiem może być długości nazw, ale bez polskich liter. Inaczej jest z folderami. W tym dowolny program, stworzony przez nas wypadku również nazwa musi odpowiadać zawartości, ale nie dokument czy baza danych, z której powinna być zbyt długa-dwuwyrazowa wystarczy. korzystamy. W Windows pliki są repreRozszerzenia dodaje do plików programy, w jakim oni zentowane przez ikony- jeden plik to jedna zostały utworzony. Rozszerzenie .exe mają na przykład tylko ikona programy, .bmp lub .tif- obrazki, a .doc oznacza dokument utworzony w edytorze Microsoft Word. Dodatkowo pliki są zawsze reprezentowane przez ikony.

7

Ikona

Rozszerzenie .doc

Przykładowe ikony i rozszerzenia plików Co to jest Dokumenty stworzone w Wordzie

.xls

Arkusze Excela

.jpg, tif, .bmp, .psp

Pliki graficzne. Ich ikony zmieniają się w zależności od tego, jaki program graficzny lub przeglądarkę do plików tego rodzaju zainstalowaliśmy w naszym systemie. Zawsze jednak przypominają mały obrazek.

.htm, html

Strony WWW zapisane na dysku

.mp3

Pliki muzyczne. W zależności jaki mamy program może być inna ikona.

.txt

Pliki tekstowe- utworzone na przykład w Notatniku.

.hlp

Pliki pomocy- zawierają wyjaśnienia i instrukcje do programów

.exe

Programy, które nie mają charakterystycznej dla siebie ikony.

System operacyjny narzuca pewien określony porządek na dysku. Na każdym komputerze z zainstalowanym systemem Windows znajdujemy foldery: Oraz pulpit, który jest nie tylko widocznym fragmentem ekranu, ale również zwykłym folderem umieszczonym w katalogu systemowym. Eksplorator Windows Eksplorator Windows to standardowy menedżer plików w Windows. Korzystając z tego programu możemy wykonywać podstawowe operacje na dysku. Kopiowanie plików i folderów__ jest jedną najczęściej wykonywanych czynności. Pliki kopiujemy, aby umieścić je w innym katalogu lub na dyskietce albo by stworzyć dodatkowy egzemplarz przed wprowadzeniem ryzykownych zmian. Usuwanie plików __ Niepotrzebne pliki warto usuwać z dysku twardego. Możemy korzystać z menu kontekstowego albo zaznaczyć plik i przycisnąć klawisz Delete. Tak samo usuwamy foldery. Usunięty pliki albo foldery zostaną przeniesiony do Kosza. Możemy go stamtąd wydobyć, klikając dwukrotnie na ikonie znajdujące na pulpicie. Tworzenie foldera__ W eksploratorze Windows można łatwo stworzyć nowy folder w dowolnym miejscu. • Zaznaczamy folder w którym chcemy stworzyć nowy folder. • Z menu Plik Wybieramy polecenie Nowy i klikamy na Folder. • W centralnej części okna pojawia się nowa ikona. W zaznaczoną pole wpisujemy nazwę folderu i zatwierdzamy ją, naciskając klawisz Enter. Zmiana wyglądu okna__ Często w Eksploratorze nie widzimy wszystkich plików znajdujących się w wybranym folderze- jest ich za dużo. Możemy wtedy zmienić sposób wyświetlania ikon w centralnej części okna. Klikamy na strzałkę.

Domyślnie jest wybrane pierwsze polecenie

8

Okno z plikami wygląda wtedy tak:

Kiedy wskażemy drugie polecenie ,ikony w oknie zostaną pomniejszone:

y wybieramy polecenie , Zobaczymy zawartość folderu wyświetloną w postaci listy:

Po kliknięciu na polecenie obok nazw plików pojawi się informacja o ich rozmiarze, typie ( na przykład dokument Worda) oraz dacie ostatniej edycji:

9

Warto wybrać polecenie wskazanym pliku:

. Wtedy w oknie Eksploratora pojawia się dodatkowa informacja o

W Eksploratorze Windows możemy uzyskać dodatkowe informacje o każdym z plików. Różnią się one od siebie w zależności od tego, jaki rodzaj pliku nas interesuje. W tym celu zaznaczamy lewym przyciskiem myszy plik i klikamy na

Skróty Skróty umożliwiają otwieranie bezpośrednio z pulpitu obiektów, takich jak dokumenty, foldery, programy, strony WWW. Aby na pulpicie utworzyć skrót do folderu, pliku lub innego typu lokalnego obiektu, trzeba: 1. Zaznacz ikonę obiektu, dla którego chcesz utworzyć skrót 2. Wydaj polecenie Plik/Utwórz skrót albo z menu skrótów obiektu wybierz polecenie Utwórz skrót. 3. Jeżeli Windows wyświetli komunikat: System Windows nie może utworzyć skrótu w tym miejscu. Czy chcesz aby skrót został umieszczony na pulpicie? , to kliknij przycisk Tak. Jeżeli nie pokaże takiego komunikatu, to znaczy, że umieści nowy skrót w aktualnie otwartym oknie. Jeżeli chcesz mieć skrót na pulpicie, gdzie będzie łatwo dostępny, przyciągnij ikonę skrótu do miejsca na pulpicie, które Ci odpowiada, i zwolnij przycisk myszy.

1.

Umieścić na pulpicie skrót Kalkulatora (Calc.Exe). • Najpierw odnaleźć plik wykonywalny programu • Przytrzymujemy lewy przycisk myszy i wciskamy klawisz Alt. • Przeciągamy ikonę na pulpit. • Puszczamy przycisk myszy i Alt

2.

Umieścić skrót w menu Start (Calc.Exe). • • • •

3.

Klikamy na skrót do aplikacji Przytrzymujemy lewy przycisk myszy. Przeciągamy ikonę nad umieszczony na pasku zadań przycisk Start Gdy ikona znajdzie się nad przyciskiem Start puszczamy lewy przycisk myszy. Rozwija się menu. W jego górnej części umieszczane jest nowa ikona.

Umieszczamy skrót w menu Programy

10

• • •

Postępując według porady Skrót na pulpicie, Tworzymy ikonę uruchamiającą aplikację. Klikamy na nią i przytrzymujemy wciśnięty przycisk myszy. Przesuwamy ikonę nad przycisk Start. Rozwija się menu Start. Przesuwamy kursor nad polecenie Programy. Rozwija się menu. Przesuwając kursor, wskazujemy odpowiadający nam fragment menu Programy. Puszczamy przycisk myszy.

Udostępnianie folderu Żeby umożliwić innym użytkownikom dostęp do folderu w twoim komputerze oraz do zawartych w nim plików, musisz ten folder udostępnić. Dostępnie są trzy następujące prawa: • Pełna kontrola_ użytkownik dysponuje takim poziomem dostępu, jak właściciel folderu, m. In. Może go usunąć. • Zmiana_ użytkownik może dodawać i usuwać pliki z folderu. Jeśli jednak nie ma jednocześnie prawa Odczyt, to nie jest w stanie zobaczyć zawartości folderu. • Odczyt_ użytkownik może przeglądać zawartość folderu. Jeśli jednak nie ma jednocześnie prawa Zmiana, to nie może modyfikować zawartość. • • •

• • • • • •

Otwórz okno Mój komputer. Znajdź folder który chcesz udostępnić i kliknij prawym przyciskiem myszy. Kliknij polecenie Udostępnianie. Wyświetlona zostanie karta Udostępnianie okna dialogowego Wlaściwości:Nazwa folderu

Na karcie Udostępnianie kliknij opcje ten folder. Wszystkie opcje znajdujące się na tej karcie zostaną udostępnione. Kliknij przycisk Uprawnienia Pojawi się okno dialogowe Uprawnienia dla Nazwa folderu. Zaznacz pole wyboru Odmawiaj dla prawa Pełna kontrola i pola wyboru Zezwalaj dla praw Zmiana i odczyt. Kliknij OK. Pojawi się okno dialogowe Zabezpieczenie z pytaniem, czy chcesz kontynuować. Kliknij Tak. Okno dialogowe Zabezpieczenia zostanie zamknięte. Zamknąć okno Wlasciwości:nazwa folderu. Ikona folderu w oknie twardego dysku zmieni się w ikonę wskazującą , że folder jest udostępniony.

sieciowego

I. Otwieranie, przenoszenie i zmiana rozmiaru okien 1. 2. 3.

Otwórz okno Mój komputer. Zmaksymalizuj okno, a następnie przywróć jego poprzedni rozmiar. Przenieś okno Mój komputer do lewego górnego rogu ekranu, a następnie do prawego dolnego rogu ekranu. 4. Poszerz okno Mój komputer o kilka centymetrów. 5. Zminimalizuj okno Mój komputer. 6. Uruchom Kalkulator(znajduje się w podmenu Akcesoria w menu programy) i zminimalizuj jego okno. 7. Uruchom Painta. 8. Aktywuj okno Kalkulatora. 9. Z powrotem przejdź do okna Painta i zamknij je. 10. Zamknij okna Kalkulator i Mój komputer. 11. Zamknij Windows. II. Używanie systemu pomocy Windows 1. 2. 3.

Uruchom system pomocy Windows. Wyszukaj w systemie pomocy frazę „mysz dla leworęcznych”. Otwórz okno dialogowe Właściwości: Mysz, używając łącza Mysz na stronie pomocy „Odtwarzanie działania przycisków myszy”.

11

4. 5.

Użyj przycisku Pomoc w oknie dialogowym Właściwości: mysz, aby wyświetlić informacje o polu Obszar testowy. Zamknij okno dialogowe Właściwości: Mysz, a następnie okno dialogowe pomocy Windows.

12

ZADANIA

NAZWISKO



W folderze „Moje dokumenty” Załóż folder o nazwie „Nazwisko”, Załóż w nim strukturę katalogów jak na rysunku: 1

• •

Zmień nazwy katalogów: A na USERS, B na PROGRAMY, AA na MÓJ, AB na JAN, Do katalogu MÓJ przekopiuj plik matma.exe , BRICK.exe

• • • •

Przesuń plik matma.exe do folderu PROGRAMY, Przesuń folder PROGRAMY do MÓJ, Uruchom program matma. Pobaw się. Zamknij. Utwórz skrót do tego programu na Pulpicie. Uruchom ze skrótu,



Otwórz aplikacje Mój Komputer tak aby widoczne byty w niej wszystkie ikony, otwórz program Paint oraz Eksploratora Windows. Ustaw wszystkie okna sąsiadująco . Rysunek przedstawiający pulpit zapisz w MÓJ. 2



W aplikacji Paint ustaw rozmiar okna na 8cm na 8cm i narysuj drzewo. Za pomocą kopiowania

A AA

B AB

utwórz las składający się z kilka drzew. Rysunek zachowaj na dysku w katalogu MÓJ •

Ustaw wygaszasz ekranu na napis " WITAM!”. Czcionkę -ustaw na Courrier New, rozmiar 20, styl pogrubiony, kolor fioletowy. Wygaszasz powinien zgłaszać się po trzeciej minucie bezczynności komputera Jako tapetę ustaw na środku rysunek narysowany w zadaniu 2.



Naucz się jak dokonywać obliczeń statystycznych za pomocą Kalkulatora. Oblicz w ten sposób sumę i średnią z liczb {1,2,3,4,5}. Wskazówka: W Pomocy programu Kalkulator jest opisany taki algorytm pod hasłem obliczenia statystyczne bądź statystyczne obliczenia. Wykonaj ten algorytm ze zrozumieniem, co dzieje się w programie tak, abyś mógł później go opisać.



Wynik z wyświetlacza Kalkulatora umieść w pliku Painta. Zaobserwuj, kiedy dokonuje się konwersja typu informacji. Wskazówka: Kalkulator umieszcza w Schowku w trybie tekstowym. Paint nie potrafi zamienić bezpośrednio na grafikę. Należy przed wklejeniem przejść do trybu tekstowego w Paint.



Ustaw szybkość podwójnego kliknięcia myszką, ustaw myszkę dla osób leworęcznych – Zastosuj i otwórz kosz podwójnym kliknięciem, przesuń okno, zmniejsz okno, wywołaj menu kontekstowe ikony,

1

Do zarządzania plikami służy Explorator Windows. W lewym panelu rozwijamy strukturę katalogów plusikami i zaznaczamy katalog bieżący klikając ikonę katalogu. W prawym panelu tworzymy pliki w katalogu bieżącym, zmieniamy nazwy plikom. 2

Zawartość bieżącego okna umieszczamy w schowku za pomocą klawiszy Alt-Print Screen.

13

Wskazówka: Postaraj się wykonać to lewą ręką: palec wskazujący połóż na prawym przycisku myszy a palec serdeczny na lewym •

Powróć do poprzednich ustawień,



Umieść skrót do Mój komputer na pasku zadań na polu szybkiego startu. Otwórz z niego Mój komputer. Usuń ten skrót, .



Odszukaj plik BRICK.exe za pomocą narzędzia Windows,



Napisz w WordPad -ie dowolny tekst (trzy linijki) Czcionka dowolna, styl pogrubiony, rozmiar 16, margines z lewej na 2 cm, wcięcie pierwszego wiersza w akapicie na 3 cm, margines z prawej na 3 cm, justuj tekst między marginesami, : Do tekstu wstaw obiekt sekwencja mid. Zapisz na dysku w katalogu MÓJ



Opisz w aplikacji Paint pasek narzędzi (znajduje się w lewej części okna) tej aplikacji (umeść pasek narzędzi wewnątrz okna Paint i nazwij poszczególne narzędzia). Zachowaj w katalogu MÓJ.

14

Zadania do samodzielnego wykonania: 1. Załóż własny folder(nazwisko) folderze moje dokumenty 2. Wejdź na stronę WWW Wikipedia. Wyszukaj informacje o „wyszukiwarkach internetowych” , znajdź temat Podział wyszukiwarek. 3. Po wyszukiwaniu zapisz stronę do własnego folderu. 4. Wyszukaj udostępnione przez bibliotekę bazę danych; Jako słowo kluczowe zastosuj słowo „programowanie” , „office”, „pedagogika” , zapisz stronę do własnego folderu. 5. Na stronie AP wyszukaj informację na temat wyjazdu na studia zagraniczną, informacje kopiuj do WordPada, zapisz dokument pod nazwą ERASMUS w własnym folderze. 6. Archiwizuj własny folder , dołącz do listy i wyślij na adres [email protected] 7. Na koniec pracy usuń wszystkie pliki lub foldery utworzone w czasie tej lekcji.

15