Przepisy makrobiotyczne Mleko migdałowe



1 szkl. Migdałów, 3 szkl. Wody, szczypta soli

Migdały sparzamy, obieramy ze skórki. Dodajemy wodę i gotujemy 10-15 minut. Dodajemy sól i miksujemy wszystko.

Kasza jaglana z kalafiorem i cebulą



1 szkl. kaszy jaglanej  2 szkl. Kalafiora  2 większe cebule  olej, sól, woda

Kaszę jaglaną uprażyć na suchej patelni. Do szybkowaru włożyć usmażoną cebulę, surowy kalafior, wsypać kaszę, wlać 3 szklanki wody, szczyptę soli. Gotować 50 minut na małym ogniu. Po ugotowaniu zgnieść wszystko jak ziemniaki.

Zawijane liście kapusty włoskiej lub pekińskiej 

6-8 liści kapusty pekińskiej lub 3-5 liści włoskiej  1 marchewka  łyżka masła orzechowego  łyżka musztardy

Wycinamy twarde części z liści kapusty. Gotujemy ok. 1 minutę na parze. Rozkładamy je płasko na macie bambusowej, nadziewamy paskiem gotowanej marchewki i masłem orzechowym wymieszanym z musztardą i kilkoma łyżkami gorącej wody Zawijamy w rulon, kroimy na 6-8 kawałków. Układamy pionowo na talerzu.

Frytki z marchewki, selera lub rzepy



3-4 marchewki (1 seler lub 2 rzepy)  Olej, sól

Kroimy warzywa w słupki jak na frytki. Smażymy na oleju, z odrobiną soli ok. 10 minut. Na chwilę przykrywamy pokrywką. Podajemy, jako warzywo do drugiego dania.

Krem z ciecierzycy



 2 szkl. ugotowanej ciecierzycy 1 Łyżka masła sezamowego lub orzechowego  2-3 ząbki czosnku  sok z cytryny  sól

Wszystkie składniki mieszamy, doprawiamy do smaku solą. Podajemy ciepły do drugiego dania lub – jako sos – rozrzedzony wodą; także na zimno, jako pastę do chleba.

Jajecznica z tofu





1 kostka tofu (sera sojowego)  por  papryka, sól  olej ziarno kukurydzy(świeże lub z puszki)  szczypta curry

Na patelni smażymy drobno pokrojony por i paprykę. Po chwili dodajemy kukurydzę, sól, kruszymy w rękach tofu, dodajemy szczyptę curry, także inne przypraw. Mieszamy, podgrzewamy chwilę. Podajemy posypane szczypiorkiem, jako część drugiego dania z ryżem czy sałatką.

Tofuburgery 



1 kostka tofu (330 g)  5 łyżek tartej marchewki  2 łyżki drobno posiekanego pora lub cebuli 2 łyżki uprażonych i roztartych ziaren sezamu lub słonecznika  1 łyżeczki soli  pieprz, tymianek  olej do smażenia  bułka tarta

Wymieszać dokładnie wszystkie składniki, zagniatając jak ciasto aż dobrze się połączą. Uformować 8 kotletów, obtoczyć w bułce, smażyć na gorącym oleju z obu stron. Odsączyć na bibule.

Pasta z marchwi i masła sezamowego (Tahini)



 0,5 kg marchwi 1 łyżka masła sezamowego  sól

Marchew czyścimy szczoteczką, nie obieramy. Kroimy w duże kawałki i gotujemy w ciężkim rondlu pod przykryciem ze szczyptą soli w bardzo małej ilości wody. Po ok. 40-50 min. miksujemy i dodajemy masło sezamowe, mieszamy. Smarujemy kanapki, dekorując świeżym ogórkiem, sezamem, orzechami. Uwaga: podobnie przygotowujemy pasty z kalafiora, cebuli, pasternaku, brukselki. Doprawiamy tylko solą albo także masłem orzechowym, sezamowym lub migdałowym. Możemy łączyć warzywa ze sobą, z fasolami, z resztkami zbóż.

Gomasio

 

sezam sól morska

Sezam płuczemy w misce z wodą 2-3 razy. Ziarno wybieramy małym sitkiem z wody tak, aby ewentualne zanieczyszczenia pozostały na dnie. Wypłukany sezam wkładamy na suchą patelnię i ciągle mieszając prażymy, aż stanie się ponownie suchy i chrupiący. Ziarna nie powinny zmieniać koloru, winny mieć orzechowy zapach i łatwo rozgniatać się między palcami. Uprażony sezam mieszamy w makutrze. Na tej samej patelnie prażymy sól, łączymy z sezamem i ucieramy drewnianą pałką tak, by połowa ziaren była roztarta. Na 16 łyżek sezamu dodajemy łyżkę soli. Gomasio przygotowujemy raz na dwa tygodnie, przechowujemy w słoiku. Posypujemy kasze, warzywa, kanapki.

Sos z suszonych owoców

  

1 szklanka suszonych moreli 1 szklanka suszonych śliwek 1 szklanka suszonych jabłek  0,5 szklanki rodzynek  woda  szczypta soli morskiej

Owoce moczymy przez ok. pół godziny. Gotujemy w tej samej wodzie przez następne pół godziny ze szczyptą soli. W razie potrzeby dolewamy wody. Miksujemy. Gęstej masy używamy jako nadzienia do babeczek lub do chleba, a po dodaniu wody – jako sosu do kaszy lub w charakterze samodzielnego deseru.

Sezamki ze słodem  10 dag uprażonego jasnego sezamu  10 dag uprażonego czarnego sezamu  20 dag uprażonego słonecznika 

10 dag uprażonych siekanych migdałów lub orzechów

Słód podgrzewamy w rondlu aż stanie się rzadki. Wsypujemy pestki i orzechy. Mieszamy. Wykładamy łyżką na talerz. Po około 5 min. zwilżamy ręce zimną wodą i formujemy ciasteczka – kulki, kwadraty, trójkąty. Z takiej porcji powinno być około 40 ciasteczek. Można je przechowywać 1-2 tygodnie.

Słonecznik z sosem sojowym

Słonecznik prażyć na suchej patelni cały czas mieszając. Ziarna mają być lekko złote, nie mogą się przypalić. Uprażony, gorący słonecznik wsypać do miski, skropić sosem sojowym i wymieszać aż sos wyparuje i ziarna będą suche. Posypywać kanapki, kasze, warzywa i stosować jako przekąskę między posiłkami.

Krem z marchewki i masła orzechowego 

4-6 marchewek, łyżka masła orzechowego  sól, woda

W ciężkim rondlu umieścić marchew pokrojoną w duże kawałki, dodać sól i 1 cm wody. Przykryć, gotować powoli 25 minut, aż woda wyparuje. Po ugotowaniu zmiksować. Podawać na ciepło do drugiego dania lub na zimno do chleba. Krem można też przyprawiać ziołami na ostro, pieprzem i czosnkiem. Uwaga: podobny krem przyrządzamy z kawałków dyni (ze skórką), kalafiora, pasternaku, pietruszki itp. z dodatkiem masła sezamowego Tahini.

Mus z jabłek z masłem orzechowym Jabłka obrać, usunąć pestki, ugotować z cynamonem, w odrobinie wody. Zmiksować. Dodać masło orzechowe i odrobinę imbiru wymieszać. Podawać udekorowane uprażonymi migdałami. Inna wersja: jabłka ugotowane z morelami, figami, rodzynkami, zmiksowane doprawione cynamonem, imbirem i Cayenne.

Czy wiesz że...

Napój z kuzu pomaga zrelaksować umysł i ciało. Jest szczególnie polecany dzieciom; u małych obniża gorączkę. Skutecznie przeciwdziała problemom żołądkowym i jelitowym oraz hipoglikemii, skurczom pojawiającym się przed i po menstruacji, napięciu spowodowanemu nadmiernym spożyciem produktów Yang, takich jak chipsy, krakersy i inne twarde wyroby pieczone.

Napój z kuzu Rozpuść 1 czubatą łyżeczkę kuzu w 2-3 łyżkach zimnej wody  Dolej 1 kubek zimnej wody Dodaj 1-2 łyżeczki słodu jęczmiennego lub ryżowego, lub pół kubka soku jabłkowego 



Gotuj na średnim ogniu, ciągle mieszając, aby nie powstawały grudki, do chwili, kiedy napój stanie się przeźroczysty. Zmniejsz gaz na bardzo mały i chwilę gotuj. Wypij gorący.