PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II W ŁOCHOWIE PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI DO CYKLU PODRĘCZNIKÓW MATEMATYKA Z PLUSEM SPIS TREŚCI: 1. Cel...
3 downloads 0 Views 257KB Size
ZESPÓŁ SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II W ŁOCHOWIE

PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z MATEMATYKI

DO CYKLU PODRĘCZNIKÓW MATEMATYKA Z PLUSEM

SPIS TREŚCI: 1. Cele oceniania. 2. Podstawa programowa. 3. Obszary aktywności ucznia poddawane ocenie oraz sposoby oceniania. 4. Narzędzia pomiaru i ich częstotliwość. 5. Zasady ustalania oceny semestralnej i końcowej. 6. Dokumentowanie osiągnięć uczniów. 7. Sposoby informowania rodziców i uczniów. 8. Wymagania edukacyjne. 9. Zasady ewaluacji systemu.

PROGRAM NAUCZANIA: Matematyka z plusem

1.

CELE OCENIANIA

Ocenianie wewnątrzszkolne osiągnięć edukacyjnych uczniów polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z programów nauczania oraz formułowaniu oceny.

Ocenianie z matematyki ma na celu: 1. Postawienie diagnozy wstępnej w celu indywidualizacji nauczania. 2. Ustalenie stopnia opanowania wiedzy przez uczniów oraz wykrywanie w porę ich trudności w nabywaniu kolejnych umiejętności. 3. Informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych oraz postępach w tym zakresie. 4. Zachęcanie ucznia do systematycznej pracy. 5. Dostosowanie nauczania do realnych potrzeb każdego ucznia. 6. Określenie przyczyn trudności każdego dziecka. 7. Udzielanie pomocy uczniowi w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju. 8. Rozwijanie w uczniach aktywności, motywacji do pogłębiania wiadomości i umiejętności oraz zainteresowań przedmiotem. 9. Dostarczanie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom w sposób czytelny informacji o postępach, trudnościach i specjalnych uzgodnieniach ucznia. 10.Umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.

2. Załączniki

PODSTAWA PROGRAMOWA

3.OBSZARY AKTYWNOŚCI UCZNIA PODDAWANE OCENIE ORAZ SPOSOBY OCENIANIA Ocenianiu poddane będą następujące obszary aktywności ucznia: -rozumienie pojęć matematycznych i znajomość ich definicji -prowadzenie rozumowań -rozwiązywanie zadań z wykorzystaniem poznanych metod -posługiwanie się symboliką i językiem matematyki adekwatnym do danego etapu kształcenia -analizowaniu tekstów w stylu matematycznym -stosowanie wiedzy przedmiotowej w rozwiązywaniu problemów pozamatematycznych -prezentowanie wyników swojej pracy w różnych formach -zachowanie ucznia na lekcji ( postawa, praca w grupach, własny wkład pracy ucznia) -przygotowanie do lekcji ( zeszyt, notatki z lekcji, przybory geometryczne ) Sposoby oceniania: 1. Zgodnie z WSO przy ocenianiu bieżącym przyjmuje się sześciostopniową skalę oceniania: celujący – 6 bardzo dobry – 5 dobry – 4 dostateczny-3 dopuszczający – 2 niedostateczny –1 2. Przyjmuje się następującą metodę ,,ważności’’ ocen: sprawdziany- 4-5 kartkówki- 3 odpowiedzi ustne – 3 zadanie domowe – 1lub2( w zależności od poziomu trudności) zeszyt ćwiczeń - 1 zeszyt przedmiotowy - 1 praca własna –1lub 2( w zależności od poziomu trudności) próbne sprawdziany i egzaminy-4

Kryteria oceny prac pisemnych a)Przeliczanie punktów na oceny % liczby możliwych punktów 90 – 100% 75 – 89% 50– 74% 30- 49% 0 – 29%

ocena bardzo dobry dobry dostateczny dopuszczający niedostateczny

b)Prace dwupoziomowe oceniamy wg tabeli: P- poziom podstawowy PP- poziom ponadpodstawowy Liczba punktów Do 50% P 50% - 75% P od 75% P od 75% P i 50% - 75% PP od 75% P i od 75% PP

ocena niedostateczny dopuszczający dostateczny dobry bardzo dobry

Sposoby rejestrowania osiągnięć: - dzienniki szkolne i arkusze ocen - karty osiągnięć i karty obserwacji - świadectwa szkolne - zeszyty uczniowskie i inne prace ucznia

4.NARZĘDZIA POMIARU I ICH CZĘSTOTLIWOŚĆ Pomiar osiągnięć uczniów odbywa się za pomocą następujących narzędzi: 1. sprawdziany- obejmują zakres z części lub całego działu i trwają 20-45minut 2. kartkówki- obejmuje zakres z 1- 3 ostatnich lekcji, czas pisania do 10 minut 3. odpowiedzi ustne – ma formę indywidualnej rozmowy nauczyciela z uczniem, podczas której nauczyciel kontroluje i ocenia osiągnięcia dydaktyczne ucznia 4. zadania domowe- ich celem jest zarówno przećwiczenie poznanych w szkole umiejętności, jak i sprawdzenie gotowości do rozwiązywania zadań problemowych 5. zeszyt ćwiczeń- obowiązkiem ucznia jest systematyczne , estetyczne i czytelne uzupełnianie zeszytu ćwiczeń 6. zeszyt przedmiotowy – obowiązkiem ucznia jest systematyczne i staranne prowadzenie notatek z lekcji 7. praca własna - przygotowanie do lekcji, praca na lekcji, praca w grupie, udział w konkursach matematycznych, wykonywanie pomocy dydaktycznych, aktywny udział w pracach koła matematycznego, rozwiązywanie dodatkowych zadań 8. Próbny sprawdzian w SP- obejmuje zakres całego etapu edukacyjnego, czas trwania zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. 9. Próbny egzamin w gimnazjum- obejmuje zakres całego etapu edukacyjnego, czas trwania zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

Częstotliwość oceniania Oceniania dokonujemy rytmicznie przez cały semestr. Ilość ocen cząstkowych jest uzależniona od układu treści programowych, ale za minimum przyjmuje się jedną ocenę w miesiącu. Każdy sprawdzian musi być poprzedzony lekcją utrwalającą. Zgodnie z WSO sprawdziany powinny być sprawdzone w ciągu 1 tygodnia. Na prośbę ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) nauczyciel ustalający ocenę powinien ją uzasadnić. Na początku roku szkolnego nauczyciel zawiera z uczniami umowę dotyczącą przedmiotowego systemu oceniania z matematyki.

Kontrakt między nauczycielem i uczniem 1. Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości. 2. Sprawdziany są zapowiadane, z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i podany jest zakres sprawdzanych umiejętności i wiedzy. 3. Kartkówki nie muszą być zapowiadane i nie mogą być poprawiane. 4. Uczeń nieobecny na sprawdzianie musi go napisać w terminie uzgodnionym z nauczycielem. 5. Każdy sprawdzian, napisany na ocenę niesatysfakcjonującą ucznia, można poprawić. Poprawa jest dobrowolna i odbywa się w ciągu dwóch tygodni od dnia podania informacji o ocenach. Uczeń poprawia ocenę tylko raz i brane są pod uwagę obie oceny. 6. Po dłuższej nieobecności w szkole (powyżej 1 tygodnia) uczeń ma prawo nie być oceniany przez tydzień ( nie dotyczy sprawdzianów). 7. Uczeń ma prawo do dwukrotnego w ciągu semestru zgłoszenia nieprzygotowania się do lekcji. Przez nieprzygotowanie się do lekcji rozumiemy: brak zeszytu, brak zeszytu ćwiczeń, brak pracy domowej, niegotowość do odpowiedzi, brak pomocy potrzebnych do lekcji. 8. Po wykorzystaniu limitu określonego powyżej uczeń otrzymuje za każde nieprzygotowanie ocenę niedostateczną. 9. Na koniec roku nie przewiduje się dodatkowych sprawdzianów zaliczeniowych. 10. Częste zgłaszanie się na lekcji i udzielanie poprawnych odpowiedzi, rozwiązywanie zadań dodatkowych w czasie lekcji oraz w domu, aktywna pracę w grupach nagradza się ,,plusami’’. Za odpowiednią liczbę zgromadzonych ,,plusów’’ uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą. 11. Przy ocenianiu, nauczyciel uwzględnia możliwości intelektualne ucznia.

5.ZASADY USTALANIA OCENY SEMESTRALNEJ I ROCZNEJ Przy wystawianiu ocen semestralnej i rocznej stosuje się metodę „ważności” ocen: Narzędzia pomiaru osiągnięć ucznia sprawdzian

„ważność” oceny 4-5

kartkówka

3

odpowiedzi ustne

3

praca własna

1-2

zadanie domowe

1-2

zeszyt

1

próbny sprawdzian lub egzamin

4

∑ ( ocena · waga ) Średnia ważona = ∑ wszystkich wag ∑- suma Ocenę roczną wystawia się na podstawie uzyskanych ocen w ciągu całego roku.

6.

DOKUMENTOWANIE OSIĄGNIEŃ UCZNIÓW

Nauczyciel gromadzi informacje o postępach edukacyjnych ucznia, aby: a. zdiagnozować w jak najlepszy sposób jego wiadomości i umiejętności b. wskazać silne i słabe strony jego edukacji matematycznej c. sprawnie sterować procesem nauki ucznia d. uzyskać rzetelną i obiektywną informacje o jakości uczenia się i przekazać ją uczniowi, jego rodzicom ( prawnym opiekunom), wychowawcy itd.

7. SPOSOBY INFORMOWANIA RODZICÓW I UCZNIÓW Oceny są jawne zarówno dla ucznia jak i jego rodziców (prawnych opiekunów). Uczeń otrzymuje informacje o ocenie po odpowiedzi bądź po otrzymaniu pracy pisemnej. O osiągnięciach ucznia powiadamiamy rodziców w następujący sposób: dziennik elektroniczny, dzienniczek ucznia, karty ocen, wgląd do prac pisemnych, dyżury nauczycieli, zebrania z rodzicami, tzw. ,,drzwi otwarte’’. Nauczyciel 10 dni przed końcoworocznym (semestralnym) klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej zobowiązany jest poinformować ucznia o przewidywanej ocenie klasyfikacyjnej.

8. WYMAGANIA EDUKACYJNE Załącznik 1 Plan realizacji materiału nauczania matematyki w klasie IV – VI SP wraz z określeniem wymagań edukacyjnych. Załącznik 4 Plan realizacji materiału nauczania matematyki w klasach gimnazjum wraz z określeniem wymagań edukacyjnych.

9. ZASADY EWALUACJI SYSTEMU Ewaluacja to ocena przydatności i skuteczności podejmowanych działań służąca doskonaleniu tych działań. Organizacja ewaluacji systemu oceniania z matematyki : Celem ewaluacji jest ustawiczne doskonalenie systemu poprzez zebranie danych oraz ich analizę, interpretacje i formułowanie obiektywnych , trafnych i rzetelnych wniosków. Metody przeprowadzania ewaluacji: analiza danych już istniejących, ankieta z pytaniami zamkniętymi i otwartymi, dyskusje, wywiady, obserwacje, notatki, rozmowy. Zebrane materiały są przedmiotem analizy dokonywanej co najmniej raz w semestrze. W uzasadnionych przypadkach modyfikacja istniejącego systemu może odbywać się na bieżąco, po zatwierdzeniu dyrektora szkoły.

PSO podlega ewaluacji na koniec roku szkolnego oraz na zakończenie każdego cyklu edukacyjnego.