PRZEDMIOTOWY REGULAMIN OCENIANIA Z MATEMATYKI W GIMNAZJUM WE FLORYNCE

PRZEDMIOTOWY REGULAMIN OCENIANIA Z MATEMATYKI W GIMNAZJUM WE FLORYNCE Opracowała: mgr Paulina Biały 2 CELE KSZTAŁCENIA (WYMAGANIA OGÓLNE) W PODSTA...
Author: Artur Pluta
2 downloads 0 Views 336KB Size
PRZEDMIOTOWY REGULAMIN OCENIANIA Z MATEMATYKI W GIMNAZJUM WE FLORYNCE

Opracowała: mgr Paulina Biały

2

CELE KSZTAŁCENIA (WYMAGANIA OGÓLNE) W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ wyszczególnionych jest pięć celów kształcenia (wymagań ogólnych) matematyki: I. Wykorzystanie i tworzenie informacji. Uczeń interpretuje i tworzy teksty o charakterze matematycznym, używa języka matematycznego do opisu rozumowania i uzyskanych wyników. II. Wykorzystywanie i interpretowanie reprezentacji. Uczeń używa prostych, dobrze znanych obiektów matematycznych, interpretuje pojęcia matematyczne i operuje obiektami matematycznymi. III. Modelowanie matematyczne. Uczeń dobiera model matematyczny do prostej sytuacji, buduje model matematyczny danej sytuacji. IV. Użycie i tworzenie strategii. Uczeń stosuje strategię jasno wynikającą z treści zadania, tworzy strategię rozwiązania problemu. V. Rozumowanie i argumentacja. Uczeń prowadzi proste rozumowania, podaje argumenty uzasadniające poprawność rozumowania.

Zadaniem nauczyciela jest sprawdzanie i ocenianie uczniów. Systematyczna kontrola i ocena mobilizuje uczniów do pracy, a jednocześnie umożliwia wczesne wykrycie luk, opóźnień i błędów w wiadomościach, umiejętnościach i nawykach, a co za tym idzie, szybkie ich usunięcie. Ponadto ocena jest wyrazem uznania i inspiracją do samokontroli i samooceny uczniów.

3

OBSZARY AKTYWNOŚCI Ocenianiu podlegają następujące obszary działania uczniów: •

kształtowanie pojęć matematycznych – sprawdzenie stopnia zrozumienia pojęć matematycznych,



prowadzenie rozumowań – sposób prowadzenia rozumowań,



kształtowanie języka matematycznego – ocenianie języka matematycznego na odpowiednim etapie ścisłości,



rozwiązywanie problemów,



stosowanie wiedzy przedmiotowej w sytuacjach praktycznych,



aktywność na lekcji,



praca w grupach,



wkład pracy ucznia

KONTRAKT 1. Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z sadami sprawiedliwości oraz zgodnie z Rozporządzeniem MEN w sprawie zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i zgodnie z Wewnątrzszkolnym Regulaminem Oceniania. 2. Wszystkie wymienione w niniejszym Przedmiotowym Regulaminie Oceniania formy aktywności są oceniane. 3. Prace klasowe i odpowiedzi ustne są obowiązkowe. 4. Sprawdzian obejmuje materiał najwyżej z trzech ostatnich jednostek tematycznych a ocena ze sprawdzianu nie podlega poprawie. 5. Uczeń, który nie pisał sprawdzianu może odpowiadać ustnie z treści zawartych w sprawdzianie. 6. Każdy uczeń ma prawo do dodatkowych ocen za wykonane prace nadobowiązkowe( tzn. prace długoterminowe i aktywność poza lekcyjna). 7. Ocena z kartkówki nie podlega poprawie. 8.

Praca domowa może być zadana po każdej lekcji, a sprawdzona kartkówką, odpowiedzią przy tablicy, zebraniem zeszytów przedmiotowych całej lub części klasy.

9.

Uczeń nie może się tłumaczyć, że nie wiedział jak odrobić pracę domową. Powinien zawsze pokazać kartkę (brudnopis), że odrabiał, ale mu nie wyszło.

4

10. Uczeń jest zobowiązany do noszenia zeszytu przedmiotowego, zeszytu ćwiczeń i podręcznika na każdą lekcję. 11. Uczeń nieobecny na pracy klasowej z przyczyn losowych powinien go napisać w terminie nie przekraczającym dwóch tygodni od powrotu do szkoły. 12. Każdą pracę klasową, napisaną na ocenę niedostateczną można poprawić. Poprawa jest dobrowolna i odbywa się w ciągu dwóch tygodni od dnia podania informacji o ocenach. Uczeń poprawia pracę klasową tylko raz i brana jest pod uwagę ocena z poprawy. 13. Po dłuższej nieobecności w szkole (powyżej jednego tygodnia) uczeń ma prawo nie być oceniany przez tydzień. 14. Uczeń ma prawo raz w ciągu okresu zgłosić nieprzygotowanie do lekcji. Wyjątek stanowią zapowiedziane lekcje powtórzeniowe, sprawdziany i prace klasowe. 15. Na koniec okresu nie przewiduje się dodatkowych sprawdzianów zaliczeniowych. 16. Aktywność na lekcji nagradzana jest "plusami". Za cztery zgromadzone "plusy" uczeń otrzymuje ocenę bardzo dobrą, za cztery minusy ocenę niedostateczną. 17. Termin odpowiedzi ustnej nie jest znany uczniowi. Uczeń ma czas do zastanowienia się. Czas odpowiedzi 5 – 10 minut. Zakres z trzech ostatnich lekcji. Dodatkowe pytania naprowadzające powodują obniżenie oceny. 18. Prace uczniów są przechowywane w szkole, wgląd do nich ma uczeń i jego rodzice. 19. W stosunku do uczniów posiadających orzeczenia Poradni PsychologicznoPedagogicznej stosuje się ocenę ze zwiększona tolerancją, dostosowaną do poziomu intelektualnego.

WYMAGANIA OGÓLNE NA POSZCZEGÓLNE OCENY Wymagania konieczne (K) – stopień dopuszczający - określają wiadomości i umiejętności, które umożliwiają uczniowi świadome korzystanie z lekcji i wykonywanie prostych zadań z życia codziennego. Uczeń potrafi rozwiązywać przy pomocy nauczyciela zadania teoretyczne i praktyczne o niewielkim stopniu trudności. Zdobyte wiadomości i umiejętności są niezbędne do dalszego kontynuowania nauki matematyki i przydatne w życiu codziennym. Wymagania podstawowe (P) – stopień dostateczny - określają wiadomości i umiejętności stosunkowo łatwe do opanowania, użyteczne w życiu codziennym i absolutnie niezbędne do kontynuowania nauki na wyższym poziomie. Uczeń przy niewielkiej pomocy nauczyciela potrafi rozwiązywać typowe zadania teoretyczne i praktyczne.

5

Wymagania rozszerzające (R) – stopień dobry -

określają wiadomości i umiejętności

średnio trudne, wspierając tematy podstawowe, rozwijane na wyższym etapie kształcenia. Uczeń potrafi rozwiązywać typowe zadania teoretyczne i praktyczne, korzystając przy tym z innych źródeł informacji, tj. słowników, tablic, Internetu. Wymagania dopełniające (D) – stopień bardzo dobry - określają wiadomości i umiejętności złożone lub o charakterze problemowym, zaliczane najczęściej do wyższych kategorii celów kształcenia.

Uczeń

rozwiązuje

złożone

zadania

rachunkowe

i

problemowe

(np.

wyprowadzanie wzorów, analiza wykresów). Wymagania wykraczające (W) – stopień celujący – określają wiadomości i umiejętności ponadprogramowe związane tematycznie z treściami nauczania, wiedzę i umiejętności oryginalne, twórcze. Uczeń łączy wiedzę z różnych działów fizyki, wykonuje dodatkowe zadania oraz ma osiągnięcia w pozaszkolnych konkursach matematycznych. Podsumowując: Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który: - posiada wiadomości i umiejętności wykraczające poza program nauczania, - potrafi stosować wiadomości w sytuacjach nietypowych (problemowych), - umie formułować problemy - umie rozwiązywać problemy w sposób nietypowy, - osiąga sukcesy w konkursach pozaszkolnych, - sprostał wymaganiom KPRD. Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który: - w pełnym zakresie opanował wiadomości i umiejętności programowe, - zdobytą wiedzę potrafi zastosować w nowych sytuacjach, - jest samodzielny – korzysta z różnych źródeł wiedzy, - - rozwiązuje samodzielnie zadania rachunkowe i problemowe, - sprostał wymaganiom KPRD.

6

Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który: - opanował w dużym zakresie wiadomości i umiejętności określone programem nauczania, - poprawnie stosuje wiadomości do rozwiązywania typowych zadań lub problemów, - potrafi rozwiązać trudniejsze zadanie lub problem, - sprostał wymaganiom KPR. Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który: - opanował w podstawowym zakresie wiadomości i umiejętności określone programem nauczania, - potrafi zastosować wiadomości do rozwiązywania zadań z pomocą nauczyciela, - zna podstawowe prawa, twierdzenia, definicje i wzory matematyczne, - sprostał wymaganiom KP. Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który: - ma niewielkie braki w wiadomościach i umiejętnościach określonych programem nauczania, ale braki te nie przekreślają możliwości dalszego kształcenia, - zna podstawowe wzory matematyczne, - potrafi rozwiązać zadania o elementarnym stopniu trudności z pomocą nauczyciela - sprostał wymaganiom K. Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który: - nie opanował tych wiadomości i umiejętności, które są konieczne do dalszego kształcenia, - nie potrafi rozwiązać zadań teoretycznych lub praktycznych o elementarnym stopniu trudności, nawet z pomocą nauczyciela, - nie zna podstawowych wzorów matematycznych. - nie sprostał wymaganiom K.

7

FORMY KONTROLI: CZĘSTOTLIWOŚĆ W SEMESTRZE Prace klasowe, 1h 2-4 Sprawdziany, 15- 30 minut 3–4 Zadania domowe minimum 2 Kartkówki, 5 – 10 minut 2–5 Odpowiedzi ustne, minimum 2 Prace w grupach, 2–3 Aktywny udział w lekcji oraz praca na indywidualnie, według lekcji, potrzeb indywidualnie, według Aktywność poza lekcjami matematyki, potrzeb indywidualnie, według Prace długoterminowe potrzeb Zeszyt przedmiotowy za semestr indywidualnie , według Praca domowa potrzeb

FORMY AKTYWNOŚCI 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Ocenianie form aktywności ucznia Prace klasowe Uczeń otrzymuje z pracy pisemnej ocenę: • niedostateczną jeżeli uzyskał • dopuszczającą jeżeli uzyskał • dostateczną jeżeli uzyskał • dobrą jeżeli uzyskał • bardzo dobrą jeżeli uzyskał • celującą jeżeli uzyskał powyżej

0-34%punktów 35-49%punktów 50-72%punktów 73-88%punktów 89-100%punktów 100% punktów

Sprawdzian, kartkówki Uczeń otrzymuje ocenę ze sprawdzianu zależną od: • liczby uzyskanych punktów i przy zastosowaniu przelicznika % podobnie jak w ocenie pracy klasowej lub • poprawnie rozwiązanych zadań na odpowiednią ocenę. Oceny ze sprawdzianu nie można poprawić.

8

Praca w grupach Przy ocenie pracy ucznia w grupie uwzględnia się następujące zachowania ucznia: • stara się zrozumieć zadany problem • trzyma się tematu • szuka odpowiedzi na zadane pytania • wskazuje pomysły na rozwiązanie problemu • stara się stworzyć przyjemną atmosferę i zachęca innych do pracy • przyjmuje na siebie określoną rolę i wywiązuje się z niej. • dba o jakość pracy, przypomina reguły pracy w grupie.

Praca na lekcji Uczeń otrzymuje ocenę za pracę na lekcji, jeśli zaprezentuje wiedzę i umiejętności zgodne z wymaganiami edukacyjnymi na poszczególne stopnie. Ocenie podlegają nowe treści lub już wcześnie przerabiane. Niewielką formę aktywności ucznia odnotowuje się w dzienniku znakiem „+”. Zgodnie z „Zasadami oceniania wewnątrzszkolnego” za odpowiednią ilość znaków „+” uczeń otrzymuje ocenę. Uczeń może otrzymać nawet ocenę niedostateczną za pracę na lekcji, jeśli jego wiadomości i umiejętności nie pozwalają na świadome korzystanie z lekcji i wykonywanie prostych zadań z pomocą nauczyciela.

Zeszyt przedmiotowy Uczeń ma obowiązek prowadzić zeszyt przedmiotowy Uczeń otrzymuje ocenę za prowadzenie zeszytu przedmiotowego w skali 1 – 5. Na ocenę za zeszyt mają wpływ: • zapisane wszystkie tematy lekcji z datą; • w danej lekcji mają być zapisane wszystkie treści tej lekcji; • poprawność merytoryczna zapisanych treści lekcji oraz zadań domowych; • staranność zapisów i estetyka zeszytu; • ilość brakujących lekcji, np. za brak w zeszycie treści z pięciu lekcji w semestrze uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną za prowadzenie zeszytu.

Prace długoterminowe Uczeń może być oceniony za prace długoterminowe, np.: • rozwiązanie pewnej ilości zadań z treścią; Uczeń oddaje prace długoterminowe w formie pisemnej nauczycielowi do oceny. Ocena może być od dostateczny do bardzo dobry. W tej formie aktywności zawarte są również referaty. Za referat uczeń może otrzymać ocenę od dobry do bardzo dobry. Przy ocenie referatu bierze się pod uwagę nie tylko jego treść, ale i sposób prezentacji na forum klasy.

9

Aktywność poza lekcjami Uczeń może otrzymać ocenę za udział w konkursach matematycznych organizowanych w szkole lub poza nią. Za udział w konkursie na etapie szkolnym uczeń może otrzymać ocenę dobry lub bardzo dobry w zależności od ilości zdobytych punktów, za zakwalifikowanie się do etapu rejonowego – ocenę celującą. Aktywny udział na lekcji Uczeń może otrzymać ocenę za aktywny udział na lekcjach. Tą oceną może być bardzo dobry jeżeli uczeń otrzyma pięć plusów za : - wyciągnięcie odpowiedniego wniosku, - ładne podsumowanie lekcji, - przypomnienie określenia pewnego pojęcia, - przypomnienie odpowiedniego wzoru, - rozwiązanie prostego zadania przy tablicy, - samodzielne rozwiązanie zadania ( w dwóch grupach ) w zeszycie tzw. zadania na aktywność, - za wszelką inną aktywność wartą oceny. Praca domowa Uczeń może otrzymać ocenę za pracę domową. Tą oceną może być bardzo dobry, jeżeli uczeń otrzyma pięć plusów za dobrze rozwiązane wybrane zadanie bądź jeden podpunkt innego zadania.

10

Zasady ustalania oceny śródrocznej (końcoworocznej) Ocenę semestralną (roczną) wystawia nauczyciel zgodnie z zasadami przyjętymi w WSO. Wszystkie formy aktywności ucznia są oceniane. Ocena końcowa obliczana jest jako „średnia ważona”. Każda forma aktywności ma swoją wagę: Ocenę celującą może otrzymać uczeń, który uzyskał ze średniej ważonej ocenę bardzo dobrą oraz zajął wysokie miejsce w poza szkolnym konkursie matematycznym „Waga” przydzielona poszczególnym wskaźnikom osiągnięć uczniów jest następująca: Wskaźniki osiągnięć uczniów

„Waga”

Prace klasowe Sprawdziany Kartkówki Zadania domowe Praca na lekcji (aktywność) Zeszyt przedmiotowy Praca w grupach Odpowiedzi Prace długoterminowe Aktywność poza lekcjami Ocena za I okres

5 4 3 1 2 2 1 3 2 2 4

Ocenę końcową (OK) obliczamy według wzoru: OK =

suma iloczynów (suma stopni • „waga” wskaźnika ) suma iloczynów (liczba stopni we wskaźniku • „waga” wskaźnika )

Wynik zaokrąglamy według zasad matematycznych. Przykład: Stopnie uzyskane za Imię i nazwisko

I semestr „waga” – 4

Jan Nowak

dobry

OK =

zadania sprawdziany odpowiedzi Aktywność domowe „waga” – 4 „waga” – 3 „waga” – 2 „waga” – 1

prace klasowe „waga” – 5

4

3

3

5

5

4

4

4

3

3

4 • 4 + (4 + 3 + 3 + 5 ) • 5 + (5 + 5 + 4 ) • 4 + (4 + 3) • 3 + (3 + 5 ) • 1 + (4 + 5) • 2 1• 4 + 4 • 5 + 3 • 4 + 2 • 3 + 2 • 1 + 2 • 2

= 4,04 (ocena roczna – dobry)

5 =

4

5

11

Warunki, tryb i sposób uzyskiwania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej Uczeń lub jego rodzice mogą złożyć pisemny wniosek do nauczyciela o ustalenie wyższej niż przewidywana roczna ocena klasyfikacyjna. Wniosek ten, uczeń lub jego rodzice składają do nauczyciela w terminie 2 dni od daty otrzymania informacji o przewidywanej rocznej ocenie klasyfikacyjnej. Nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne dokonuje analizy zasadności wniosku w oparciu o udokumentowane realizowanie obowiązków ucznia określonych w § 42 ust.2 Statutu Gimnazjum, tj: a) systematyczne uczęszczanie na zajęcia edukacyjne; b) systematyczne przygotowywanie się do zajęć; c) aktywny udział w lekcjach i innych formach zajęć; d) napisanie każdej pracy pisemnej; e) usprawiedliwianie każdej nieobecności na zajęciach edukacyjnych; f) wykonywanie zadań domowych; g) prowadzenie zeszytu przedmiotowego, zeszytu ćwiczeń lub innych wymaganych przez nauczyciela i wynikających z realizowanego programu nauczania; h) systematyczne uczenie się i rozwijanie swoich umiejętności. Ponadto: a) Uczeń poprawiający ocenę na bardzo dobry nie może mieć ocen niedostatecznych za brak przygotowania się do lekcji, może mieć jedną ocenę za sprawdziany i pracę klasową niższą niż dobry (dostateczny) b) Uczeń poprawiający ocenę na dobry nie może mieć więcej niż jedną ocenę niedostateczną za brak przygotowania się do lekcji. Może mieć jedną ocenę niższą niż dostateczny (dopuszczający) ze sprawdzianów bądź pracy klasowej c) uczeń poprawiający ocenę na dostateczny może mieć najwyżej dwie oceny niedostateczne za brak przygotowania się do lekcji, może mieć trzy oceny dopuszczające ze sprawdzianów lub prac klasowych. Po dokonaniu analizy, nauczyciel przypomina wymagania edukacyjne na ocenę o którą uczeń się ubiega, a następnie ustala termin sprawdzianu obejmującego umiejętności i wiedzę z zakresu całego roku i oceny o którą się ubiega. Uczeń otrzymuje ocenę wyższą, jeżeli uzyska ze sprawdzianu nie mniej, niż 80% punktów. Ustalona przez nauczyciela w ten sposób ocena jest ostateczna w tym trybie postępowania.

12

INFORMACJA ZWROTNA Nauczyciel – uczeń 1. Nauczyciel przekazuje uczniowi komentarz do każdej wystawionej oceny. 2. Uczeń ma możliwość otrzymania dodatkowych wyjaśnień i uzasadnień do wystawionej oceny. Informacja zwrotna ma na celu: - pomagać w samodoskonaleniu ucznia; - motywować go do dalszej pracy. Nauczyciel –rodzice. Podczas wywiadówek, indywidualnych konsultacji, rozmów interwencyjnych, nauczyciel przekazuje rodzicom (opiekunom): - informacje o aktualnym stanie rozwoju i postępów w nauce, - dostarcza rodzicom informacji o trudnościach i uzdolnieniach ucznia, - przekazuje wskazówki do pracy z uczniem. Nauczyciel –wychowawca klasy. 1. Nauczyciel wpisuje oceny do dziennika lekcyjnego. 2. Nauczyciel informuje wychowawcę klasy o aktualnych osiągnięciach i zachowaniu ucznia. 3. Nauczyciel informuje wychowawcę o sytuacjach wymagających interwencji poradni. Integralną częścią niniejszego regulaminu są następujące załączniki: 1. Wymagania edukacyjne z matematyki do klasy II Gimnazjum 2. Plan pracy z matematyki dla klasy II Gimnazjum

SPOSOBY DOKUMENTOWANIA I ANALIZY OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW Wszystkie formy aktywności ucznia oceniane są w skali stopniowej i odnotowywane w dzienniku lekcyjnym.