Projekt „Ja i komputer” projekt adresowany do dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów i ich rodziców czas realizacji – marzec-kwiecień 2016 r.

autorka projektu - Anna Lonc-Markowska (członek Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego, od 10 lat zajmuje się sprawami bhp i ergonomii w urzędzie)

e-mail: [email protected]

Projekt realizowano w ramach projektu „Lokomotywa Zmian. Senioralne działania środowiskowe” współfinansowanego z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w partnerstwie z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Centrum Wolontariatu w Tysvaer (Norwegia)

Cel projektu Poprawa komfortu pracy ucznia, uwzględniająca wymogi ergonomii w pracy przy komputerze. Efektem projektu mają być filmy lub prezentacje przedstawiające co najmniej jeden z poniższych tematów: 1)

przykłady ćwiczeń/zabawy ruchowej w przerwie śródlekcyjnej,

2)

prawidłowa pozycja i sposób pracy ucznia przy komputerze,

3)

rozwiązania, które poprawiły stanowisko pracy ucznia w domu,

4)

rozwiązania, które poprawiły stanowiska pracy w szkole, np. w sali komputerowej.

Liczą się przede wszystkim proste, tanie rozwiązania, możliwe do zastosowania przez samych uczniów, z ewentualną pomocą nauczycieli, animatorów czy rodziców. Niektóre rozwiązania mogą wymagać jedynie zmiany w ustawieniu mebli czy sprzętu, a inne nowatorskich pomysłów.

Po co ten projekt? 1. Jak wynika z danych Instytutu Matki i Dziecka aż 90% dzieci w Polsce ma wady postawy. Najczęściej są to wady kręgosłupa, kolan i stóp. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest mała aktywność fizyczna, otyłość dzieci i nastolatków, a także coraz dłuższy czas spędzany przez nich przed komputerem, telewizorem czy smartfonem. 2. Mówi się o niskiej w naszym społeczeństwie świadomości zagrożeń, jakie niosą nieergonomiczne miejsca pracy i bezruch. Młodzież i nauczyciele często nie zwracają należytej uwagi na to, w jakiej pozycji pracują czy bawią się, korzystając z komputera, laptopa czy smartfonu. A to, co się lansuje w filmach czy na okładkach czasopism, sprzyja utrwalaniu w społecznym odbiorze złych wzorców takiej pracy. 3. W Polsce jest niewiele kampanii edukacyjnych w tym zakresie kierowanych bezpośrednio do młodych ludzi. 4. Znaczna część szkół oraz rodzin ma bardzo ograniczone możliwości finansowe, a zakup mebli i sprzętu, które zapewnią każdemu uczniowi ergonomiczne stanowisko pracy, przekracza ich możliwości finansowe. Dlatego warto szukać prostych i niedrogich rozwiązań poprawiających warunki pracy, wykorzystując własne pomysły i umiejętności praktyczne.

Wizja projektu Powstaje forum wymiany pomysłów

w szkołach i w Internecie na: 1) poprawę miejsc pracy uczniów w szkole i w domu  Liczą się przede wszystkim proste, niedrogie rozwiązania poprawiające ergonomię i komfort pracy ucznia, które w dużej części mogą wykonać czy zastosować sami uczniowie, z ewentualnym wsparciem nauczycieli i rodziców.

2) organizację przerw śródlekcyjnych i międzylekcyjnych przeznaczonych na ruch  Liczą się pomysły, które zachęcą uczniów i nauczycieli do ćwiczeń czy zabawy ruchowej.

Filmy, zdjęcia, prezentacje przedstawiające zrealizowane pomysły są pomocą lub inspiracją w tworzeniu własnych rozwiązań.

Omówienie projektu W ramach projektu uczniowie oceniają swoje miejsca i sposób pracy przy komputerze, w szkole i w domu, a następnie szukają ergonomicznych rozwiązań poprawiających te miejsca i sposób pracy. Filmy, zdjęcia czy prezentacje wykonane przez uczniów i nauczycieli, przedstawiające wprowadzone rozwiązania, są omawiane i oceniane w szkole, a także przez członków Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego. Najlepsze rozwiązania są umieszczone na stronie szkoły i na blogu projektu. Dla ułatwienia tych prac zaoferowano szkołom możliwość przeprowadzenia: 1) warsztatu projektowego „Robimy podstawkę lub podnóżek”

2) zajęć ruchowych „Ćwiczenia pięciu zwierząt” 3) warsztatu filmowego „Robimy film poklatkowy” 4) spotkania wprowadzającego i podsumowującego projekt oraz konsultacji z autorką projektu.

Projekt mobilizuje do większej dbałości o swoje miejsce pracy i sposób pracy, zachęca do kreatywności i pracy zespołowej.

Realizacja projektu W projekcie wzięły udział 4 szkoły: korzystając w różnym stopniu z oferowanych spotkań, zajęć i warsztatów:

1) IV Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Warszawie (IV LO) spotkanie wprowadzające i podsumowujące (klasa IA) , zajęcia ruchowe „Ćwiczenia pięciu zwierząt”

2) VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Warszawie (VII LO) spotkania wprowadzające i podsumowujące (klasa IF i ID)

3) Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II w Warszawie (SP 82) spotkania wprowadzające (klasy: VIa, VId, Vf, IVb), warsztat projektowy (klasa VId), warsztat filmowy (klasa VIa), spotkanie podsumowujące (klasa VIa)

4) Szkoła Podstawowa nr 7 im. Kornela Makuszyńskiego w Skierniewicach (SP 7).

Spotkania wprowadzające Cel – zachęcenie uczniów do udziału w projekcie Spotkania odbyły się dla 7 klas w 3 szkołach: SP82, IVLO, VIILO. Uczestnikami byli uczniowie danej klasy, nauczyciel i autorka projektu. Przebieg spotkań: - omówienie projektu (cel, działania), - obejrzenie filmu, omówienie wymogów dla stanowiska pracy przy komputerze i sposobów poprawy takich miejsc, w tym rozwiązań stosowanych przez autorkę projektu, - przeprowadzenie z uczniami oceny ich miejsc pracy w sali komputerowej, zwrócenie uwagi na miejsca uczniów o różnym wzroście.

Spotkanie wprowadzające w SP 82

Warsztat filmowy Cel – zrobienie animacji poklatkowej dotyczącej rozwiązań poprawiających stanowisko i sposób pracy ucznia W warsztacie wzięła udział klasa VIa SP82. Przebieg warsztatu:

- omówienie, czym jest film poklatkowy, darmowych programów służących do jego montażu, praw autorskich oraz zasad publikacji dzieł w Internecie, - wspólne wykonanie animacji poklatkowej „Ćwiczenia śródlekcyjne”, - praca uczniów w 3 grupach nad scenariuszami animacji „Siedzę prawidłowo” i wykonanie animacji przez grupy (scenariusz, zdjęcia). Warsztat przeprowadziła Alicja Szulc (pedagog, animatorka kultury, prowadząca warsztaty multimedialne).

Zdjęciowa relacja z warsztatu

Warsztat projektowy „Podstawki z kartonu” Cel – zrobienie podstawek, ograniczających pochylanie głowy i tułowia przy czytaniu W warsztacie wzięła udział klasa VI d SP 82. Przebieg warsztatu: - Omówienie, czym jest design/projektowanie, ergonomia, - omówienie sposobu wykonania podstawek i podział na grupy, - wykonanie podstawek. Warsztat przeprowadziła Marta Morawska-Omalecka (projektantka, absolwenta ASP, animatorka kultury), pomysł wykonania podstawek oparła na wzorach przemysłowych nr 17143 i nr 17410 autorki projektu.

Zajęcia ruchowe Cel - wypracowanie pomysłów na film przedstawiający krótkie ćwiczenia lub zabawę ruchową uczniów w przerwach międzylekcyjnych i w czasie lekcji Zajęcia z ćwiczeń Wu Qin Xi („Ćwiczenia Pięciu Zwierząt”) miejsce- Łazienki Królewskie (Stara Kordegarda) i szkoła

W zajęciach wzięli udział uczniowie VII LO. Zajęcia przeprowadził Jan Gliński, starszy instruktor Fundacji DANDIAN – relacja z warsztatów ze strony Fundacji Fundacja DANTIAN zainicjowała program edukacyjny RUSZAJ SIĘ ŚWIADOMIE, promujący zdrowy tryb życia pod hasłem “ENERGIA ŚWIADOMEGO RUCHU”

Filmy i prezentacje powstałe w ramach projektu IV Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Warszawie • film „MAMY MISJĘ!” + prezentacja „Wady postawy - przyczyny, skutki” - klasa 1a grupa 1 • film przedstawiający przykłady ćwiczeń + prezentacja „Ergonomia miejsca pracy przy komputerze” – klasa 1a grupa 2

VII Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Warszawie • film „ERGONOMIA PRACY” - klasa 1f

• film „WORK(OUT)” - klasa 1d • film „Komputer i ja” – klasa 1d

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 82 im. Jana Pawła II w Warszawie • animacja 1 „Siedzę prawidłowo” - klasa VIa grupa 1 • animacja 2 „Siedzę prawidłowo” - klasa VIa grupa 2

• animacja 3 „Siedzę prawidłowo” - klasa VIa grupa 3 • animacja „Ćwiczenia śródlekcyjne” - klasa VIa • relacja zdjęciowa z warsztatu filmowego dla klasy VIa • relacja zdjęciowa z warsztatu projektowego „podstawki z kartonu” dla klasy VId • zdjęcia przedstawiające zastosowanie wykonanych podstawek z kartonu

Szkoła Podstawowa nr 7 im. Kornela Makuszyńskiego w Skierniewicach. • film „Ćwiczenia śródlekcyjne” – ćwiczy klasa IIa • relacja zdjęciowa z zajęć świetlicowych „podstawka ze styropianu”

Spotkania podsumowujące Cel – podziękowanie za udział w projekcie i zachęcenie uczniów do nowych pomysłów na filmy czy prezentacje pokazujące, co zrobić, aby lepiej dbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie w pracy Na spotkaniach omówiono realizację projektu oraz obejrzano filmy i prezentacje powstałe w ramach projektu. Autorka projektu wręczyła dyplomy uznania oraz wyróżnienia za filmy i prezentacje, a także podziękowania dla nauczycieli zaangażowanych w projekt. Wyróżnienia PTErg za sposoby poprawy ergonomii stanowisk pracy przy komputerze otrzymali: uczniowie klasy IF VII LO za film „ERGONOMIA PRACY” , uczniowie klasy IA IV LO za film „MAMY MISJĘ!” oraz Pani Małgorzata Markowska, nauczycielka świetlicy SP 7, za pomysł wykonania ze styropianu podstawki ograniczającej pochylanie głowy i tułowia przy czytaniu.

Spotkanie podsumowujące w VII LO82

Podziękowania, dyplomy uznania i wyróżnienia Podziękowanie dla Szkoły Podstawowej nr 7 im. Kornela Makuszyńskiego w Skierniewicach oraz wyróżnienie dla Pani Małgorzaty Markowskiej, wychowawczyni - za pomysł wykonania podstawki ograniczającej pochylanie głowy przy czytaniu oraz zdjęcia pokazujące sposób jej wykonania na zajęciach świetlicowych dyplom uznania dla Bartosza Kraszewskiego, ucznia klasy Iib - za wykonanie na zajęciach świetlicowych podstawki ograniczającej pochylanie głowy przy czytaniu dyplomy uznania dla Pana Marka Czarnoty, Dyrektora Szkoły i nauczyciela zajęć komputerowych oraz dla klasy IIa - za film pokazujący ćwiczenia ruchowe w czasie zajęć komputerowych

Podziękowanie dla Szkoły Podstawowej nr 82 im. Kornela Makuszyńskiego w Skierniewicach oraz dyplom uznania dla klasy VIa - za filmy poklatkowe propagujące ergonomiczne rozwiązania, zapobiegające przeciążeniom kręgosłupa w pracy przy komputerze dyplom uznania dla klasy VId - za wykonanie podstawek ograniczających pochylanie głowy i tułowia przy czytaniu w trakcie warsztatu projektowego podziękowanie dla Pana Przemysława Jeruszki, Wicedyrektora Szkoły za dużą pomoc w realizacji projektu

Podziękowanie dla Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Warszawie oraz wyróżnienie dla klasy If - za film „Ergonomia pracy”, przedstawiający sposoby poprawy ergonomii stanowisk pracy przy komputerze dyplom uznania dla klasy Id - za filmy propagujące rozwiązania, zapobiegające przeciążeniom kręgosłupa w pracy przy komputerze podziękowania dla Pani Katarzyny Drabot, nauczycielki wychowania fizycznego oraz dla Pani Anny Rozwadowskiej, nauczycielki informatyki - za dużą pomoc i zaangażowanie w projekt, a także za umiejętne i skuteczne zachęcenie uczniów do udziału w projekcie

Podziękowanie dla IV Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz wyróżnienie dla klasy Ia - za film „Mamy misję!”, przedstawiający sposoby poprawy ergonomii stanowisk pracy przy komputerze dyplom uznania dla klasy Ia - za filmy i prezentacje propagujące rozwiązania, zapobiegające przeciążeniom kręgosłupa w pracy przy komputerze podziękowanie dla Pani Marii Domosud, nauczycielki informatyki - za dużą pomoc i zaangażowanie w projekt, a także za umiejętne i skuteczne zachęcenie uczniów do udziału w projekcie