PROGRAM WYCHOWAWCZY KLAS IV-VI

PROGRAM WYCHOWAWCZY KLAS IV-VI „ Musimy budować świat, w którym żadne dziecko nie będzie pozbawione prawa do życia w pokoju i bezpieczeństwie, w trwa...
Author: Gabriel Kurek
1 downloads 2 Views 582KB Size
PROGRAM WYCHOWAWCZY KLAS IV-VI

„ Musimy budować świat, w którym żadne dziecko nie będzie pozbawione prawa do życia w pokoju i bezpieczeństwie, w trwałeś rodzinie, prawa do wzrastania w atmosferze wolnej od lęku i niepokoju” . Jan Paweł II

Marzec 2013

Podstawa prawna

Podstawę prawną Programu Wychowawczego stanowią następujące dokumenty:

1. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej art.48 ust. 1, art. 53 ust 3, art. 72 ust 1. 2. Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) art. 1, 4, 5, 22, 33, 34a, 40 oraz 54 ust. 2 pkt 1 lit a). 3. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006r. Nr 97 poz. 674 z późn. zm.) art. 6 oraz 64 ust. 2 pkt 3. 4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w profilach kształcenia ogólnozawodowego (Dz. U. Nr 51 z 2002 r. poz. 458 ze zm.): 5. Ustawa o systemie oświaty z dnia 11 kwietnia 2007 6. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. Nr 4 z 15 stycznia 2009 r. poz. 7. Konwencja o Prawach Dziecka 8. Statut Szkoły.

Misja Szkoły Uczymy się wszyscy, w różnym stopniu świadomie i planowo. W domu rodzinnym, wśród znajomych, w szkole, w zakładzie pracy, a także w odosobnieniu, w ciszy. Szkoła

jako

środowisko

wychowawcze

powinna

stwarzać

warunki

do wszechstronnego rozwoju dziecka na miarę jego indywidualnych możliwości. Przede wszystkim zadbać o zaspakajanie jego podstawowych potrzeb opiekuńczych. Kształtować pozytywny klimat dla dobrego wychowania i rozwijania osobowości. Stworzyć środowisko sprzyjające rozwojowi wychowanków w sferze intelektualnej, psychicznej, społecznej, zdrowotnej, estetycznej, moralnej i duchowej. Przedstawione wyżej przesłanki zdecydowały o określeniu kształtu misji wychowawczej szkoły.

Ideał ucznia – absolwenta Szkoły Podstawowej w Krzemieniewicach Absolwent szkoły ma świadomość życiowej użyteczności poszczególnych przedmiotów, jak i całej edukacji na danym etapie. Z przedmiotów objętych programem nauczania posiada wiedzę teoretyczną, którą umie wykorzystać w różnych sytuacjach praktycznym. Zna procedury przeprowadzania sprawdzianu wiedzy i umiejętności a teście kompetencji absolwenta szkoły podstawowej. Jest zaradny, opanowany, samodzielny oraz odpowiedzialny za siebie i innych. Potrafi przewidzieć skutki swych działań i wykazuje gotowość ponoszenia konsekwencji za własne postępowanie. Jest otwarty, pozytywnie nastawiony do siebie, otaczającego go świata oraz innych ludzi. Łatwo nawiązuje kontakty i podejmuje współpracę. Z pełnym zaangażowaniem pracuje w grupie, przestrzegając zasad w niej panujących. Szanuje dobro wspólne jako podstawę życia społecznego. Czuje się Europejczykiem. Ma poczucie więzi z Ojczyzną, Europą i światem. Okazuje szacunek wobec kultury i tradycji własnego regionu i kraju. Wykazuje zainteresowanie innymi tradycjami i kulturami, ale jest dumny z osiągnięć swojego kraju. Ciekawość świata sprawia, że chętnie gromadzi wiadomości, korzystając z różnych źródeł. Ma liczne zainteresowania i zdaje sobie sprawę z tego, że mają one wpływ na rozwój jego osobowości. Posiada umiejętności słuchania i rozumienia ludzi. Precyzyjnie formułuje swoje myśli, a jednocześnie uznaje poglądy innych. Zna zasady tolerancji i umie odpowiednio zachować się wobec wszelkich odmienności. Jest punktualny. Umie zaplanować pracę, gdy szanuje swój czas i innych ludzi. Wie, jakie są zasady kulturalnego zachowania w różnych sytuacjach. Posiada swój system wartości i zgodnie z nim postępuje. Nie oszukuje, dotrzymuje słowa, wykazuje dobre intencje. Stara się pomóc osobie, która tej pomocy potrzebuje. Wie, z jakimi problemami może zwrócić się do Rzecznika Praw Dziecka.

Zna przepisy ruchu drogowego i ich przestrzega. Potrafi zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym. Dostrzega zagrożenia związane z życiem w swoim środowisku, ale dzięki temu, że umie bronić własnego zdania, nie ulega złym wpływom. Jest asertywny, niekonfliktowy. Jest pełen energii, dziarsko przekopuje pokłady zastanej wiedzy by uporządkować dziedzinę na własny użytek, a jak uda się to na użytek pokolenia. Godnie reprezentuje swoją szkołę.

Cele ogólne:

1. Wszechstronny rozwój osobowy uczniów w sferze intelektualnej, psychicznej, społecznej, zdrowotnej, estetycznej, moralnej i duchowej. 2. Rozwój poznawczych możliwości dzieci skierowanych na poszukiwanie prawdy, dobra i piękna w świecie. 3. Rozbudzanie i rozwój wrażliwości estetycznej i moralnej uczniów. 4. Umacnianie wiary dzieci we własne siły oraz w zdolność osiągania wartościowych i trudnych celów. 5. Rozwój indywidualnych zdolności twórczych uczniów. 6. Poszanowanie wspólnego dobra jako podstawy życia społecznego. 7. Przygotowanie do życia w rodzinie, w społeczeństwie lokalnym i państwie. 8. Eliminacja zachowań agresywnych i przemocy. 9. Integracja uczniów szkoły, współdziałanie i współtworzenie wspólnoty nauczycieli, uczniów i rodziców.

Działy: I. II.

Organizacja zespołu klasowego. Organizacja dnia ucznia.

III.

Środowisko ucznia.

IV.

Człowiek a przyroda – wychowanie ekologicznie.

V. VI. VII. VIII. IX. X. XI.

Zdrowie człowieka – wychowanie zdrowotne. Patologie i zagrożenia. Wychowanie do życia w rodzinie. Europa – nasz dom – edukacja europejska. Wartości moralne, etyczne i patriotyczne. Wychowanie komunikacyjne. Udział uczniów w uroczystościach klasowych i szkolnych.

Metody pracy: Gry i zabawy integracyjne, krzyżówki, rebusy, działalność plastyczna, dyskusje, prezentacje, wykłady, pogadanki, drama, gry dydaktyczne, wycieczki tematyczne, wycieczki turystyczno – krajobrazowe, wywiady, dzienniki, twórczość techniczna, ankiety, apele, akademie, kronika, sprawozdania, analizy, konkursy, spotkania z rodzicami.

Dział

Tematyka

Cele

Uwagi o realizacji

1. Wybór samorządu klasowego – zadania i obowiązki. 2. Organizacja pracy w nowym roku szkolnym. 3. Wystrój klasy. Wpływ otoczenia na nasze samopoczucie. 4. Dobry zespół klasowy – czym się charakteryzuje? 5. Koleżeństwo, przyjaźń, wzajemna pomoc. 6. Moja pomoc koledze. 7. Ćwiczenia integrujące klasę. 8. Zapoznanie uczniów z kryteriami ocen z zachowania. 9. Wystawiamy oceny z zachowania. 10. Procedury sprawdzianu po zakończeniu nauki w szkole podstawowej.

 Uczeń aktywnie         

1. Organizacja i kultura czasu wolnego dzieci. 2. Mieszkanie jako miejsce wypoczynku. 3. Moje hobby dziś i jutro. 4. Czytanie książek jako forma relaksu. 5. Jak spędzam wolny czas? 6. Znaczenie mediów w życiu człowieka. 7. Wypoczywam aktywnie – gry i zabawy. 8. Jak zorganizować przyjęcie w domu?

     

 1. Miejscowość, gmina, powiat, w którym mieszkam. 2. Zadania urzędu gminy. 3. Kto jest za co odpowiedzialny w naszej szkole i klasie? 4. Kto pyta, nie błądzi. 9. Jak rozwiązywać problemy w grupie?

   

uczestniczy w życiu szkoły. Zna plan pracy w nowym roku szkolnym. Chętnie podejmuje nowe wyzwania. Wie, jakimi cechami charakteryzuje się dobry zespół klasowy Wywiązuje się w terminie z powierzonych mu zadań Pracę wykonuje najlepiej, jak potrafi Zna zasady dobrego współdziałania z kolegami i z wychowawcą Rozumie pojęcia: koleżeństwo, przyjaźń Zna kryteria ocen z zachowania Zna standardy wymagań i procedury sprawdzianu. Uczeń potrafi zaplanować swój czas wolny Zna zasady aktywnego spędzania czasu Wie, że zainteresowania wpływają na rozwój osobowości Rozumie, że czytanie książek jest doskonałym źródłem wiedzy i rozrywki Potrafi rozsądnie korzystać z mediów Potrafi zorganizować spotkanie z przyjaciółmi Zna zasady kulturalnego zachowania Uczeń zna strukturę i działalność władz lokalnych Współuczestniczy w życiu środowiska lokalnego Zna zadania samorządu szkolnego i klasowego Rozumie potrzebę rozwiązywania problemów

 Zna sposoby rozwiązywania problemów  Jest asertywny  Rozumie rolę zainteresowania w kształtowaniu osobowości

Dział

Tematyka I.1. Akcja „Sprzątanie świata”

2. Jak człowiek wpływa na życie przyrody? 3. Ochrona przyrody problemem naszych czasów. 4. Czy potrafię zadbać o moich czworonożnych przyjaciół? 5. Uczymy się słuchać jak bije serce przyrody. 6. Mój udział w ochronie środowiska naturalnego. 7. Organizujemy wypoczynek na łonie natury. 8. Zdrowa żywność a gospodarstwo ekologiczne. 9. Zwierzęta w moim otoczeniu. 10. Dokarmianie zwierząt zimą. 11. Na rabatce z kwiatami. 12. Jestem częścią przyrody. 13. Wpływ przyrody na nasz nastrój.

1. Kącik domowy ucznia. II.

2. Jak się uczyć? Higiena pracy umysłowej. 3. Potrzeby pokarmowe ludzi. 4. Choroby cywilizacyjne – stres. 5. Co to jest higiena osobista? 6. Jak należy zachować się w gabinecie lekarskim? 7. Zapobieganie chorobom zakaźnym. 8. Układamy prawidłowy jadłospis. 9. Właściwe odżywianie się w wieku dojrzewania. 10. Jak należy dbać o zdrowie? 11. W co się ubrać? 12. Czym są wirusy i bakterie? 13. Czego się wystrzegać? – zagrożenia w otoczeniu dziecka.

Cele  Uczeń chętnie uczestniczy w akcjach „Sprzątanie świata”

 Dostrzega problem degradacji środowiska

 Umie dostrzegać piękno w otaczającym świecie.

 Potrafi zaprojektować rabatkę z kwiatami.

 Wie, jak opiekować się    

zwierzętami Rozumie potrzebę aktywnego wypoczynku Zna zasady zdrowego żywienia Dostrzega wzajemne relacje między człowiekiem a środowiskiem naturalnym Rozumie znaczenie wpływu działalności człowieka na przyrodę

 Wie, jak powinno wyglądać jego miejsce pracy  Wie, jak należy prawidłowo się odżywiać  Zna zasady dobrego zachowania w gabinecie lekarskim  Przestrzega zasad higieny osobistej  Zna przyczyny różnych chorób i potrafi im zapobiegać  Wie jak opiekować się chorym człowiekiem  Umie ułożyć jadłospis, właściwie dobierając produkty  Potrafi dostosować ubiór do pory roku i okazji  Wie, jak uniknąć wypadków w domu i w szkole  Wie, jak postępować w przypadku oparzeń, skaleczeń, zatruć, porażenia prądem.

Uwagi o realizacji

Dział

Tematyka 1. Czy palenie zagraża tylko zdrowiu III. tylko palącego? 2. Uzależnienie jest śmiertelną chorobą. 3. Używanie i nadużywanie leków, alkoholu. 4. Chemiczna pułapka. 5. Sztuka odmawiania. 6. AIDS i HiV. 7. Zagrożenia wynikające z rozwoju cywilizacji. 8. Rodzina patologiczna.

Cele  Uczeń zna zgubne skutki nałogów.

 Potrafi odmówić  Umie przekonać rówieśników o      

1. Ja i moja rodzina. IV. 2. Idealna rodzina. 3. Prawa i obowiązki członków rodziny. 4. Role rodzicielskie. 5. Mój dom będzie… 6. Klasa – szkolna rodzina. 7. Moja płeć to coś cennego. 8. Dojrzewanie człowieka. 9. Przyczyny konfliktów między rodzicami a dorastającą młodzieżą. 10. Jak panować nad sobą i swoimi uczuciami? 11. O tolerancji. 12. O czym marzysz?

V.1. Miejsce Polski w Europie. 2. Historia integracji europejskiej. 3. Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej – szanse i zagrożenia. 4. Symbole Unii Europejskiej. 5. Państwa członkowskie Unii Europejskiej (wybrane). 6. Najważniejsze instytucje UE. 7. Prawa obywateli UE.

słuszności odmowy Nie ulega wpływom grupy Rozumie konsekwencje wynikające z podejmowania decyzji Wie, jak unikać chorób cywilizacyjnych Umie określić pozytywne i negatywne skutki rozwoju cywilizacji Zna cechy rodziny patologicznej Wie, gdzie szukać pomocy

 Uczeń wie, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa rodzina  Zna prawa i obowiązki członka rodziny  Nie wstydzi się swoich uczuć, potrafi je nazwać  Szanuje uczucia innych  Zna swój organizm i zasady jego funkcjonowania, dostrzega zmiany w nim zachodzące  Dostrzega odmienne role kobiety i mężczyzny  Wie, że do macierzyństwa i ojcostwa trzeba się przygotować  Wie, co znaczy być tolerancyjnym  Snuje marzenia na przyszłość  Uczeń zna położenie Polski w Europie  Jest dumny z przynależności narodowej  Zna flagę i hymn UE  Posiada podstawowe wiadomości na temat Unii Europejskiej  Dostrzega problemy współczesnej Europy  Potrafi dokonać porównań własnego kraju z innymi  Ma świadomość bycia Europejczykiem

Uwagi o realizacji

Dział

Tematyka 1. Jak sprawić drugiej osobie VI. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11.

przyjemność? Czy można usprawiedliwić kłamstwo? Kształtowanie osobowości. Szanujemy tradycje narodowe. Za co cenimy naszych nauczycieli? Warszawa – stolica Polski. Symbole narodowe. Dochowaj tajemnicy. Kim jest Rzecznik Praw Dziecka? Religia w życiu człowieka. Patriotyzm lokalny a globalizacja.

1. Na przystanku autobusowym. VII. 2. Bezpieczne i niebezpieczne zachowania na drodze. 3. Niebezpieczne miejsca na drodze. 4. Zachowanie na drodze – jestem uczestnikiem ruchu. 5. Rola znaków drogowych. 6. Podstawowe przepisy ruchu drogowego. 7. Jak być widocznym? – o znakach odblaskowych. 8. Policjant moim przyjacielem.

Cele  Posiada swój system wartości  Wie, że innym należy pomagać  Jest obiektywny w ocenie siebie i innych

 Potrafi określić swoje wady           



i zalety Uczeń szanuje tradycje narodowe Zna symbole i historię swojego kraju Wie, jak przeciwdziałać przemocy wobec dzieci Wie, gdzie szukać pomocy Rozumie pojęcia: patriotyzm lokalny, globalizacja Uczeń zna podstawowe zasady ruchu drogowego Rozumie rolę znaków drogowych Potrafi bezpiecznie poruszać się po drodze Wie, jak zachować się na przystanku autobusowym Zna znaki i sygnały obowiązujące pieszych Wskazuje podstawowe zasady ruchu drogowego zawarte w ustawie „Prawo o ruchu drogowym” Rozumie rolę znaków odblaskowych

Uwagi o realizacji

Dział

Tematyka VIII. 1. Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. 2. Dzień Chłopaka. 3. Dzień Komisji Edukacji Narodowej. 4. Święto Odzyskania Niepodległości. 5. Zabawy i wróżby andrzejkowe. Mikołajki – jak można sprawić radość prezentem? 6. Tradycje i zwyczaje Bożego Narodzenia. 7. Dzień Babci i Dziadka. 8. Choinka szkolna. 9. Dzień Kobiet. 10. Powitanie Wiosny. 11. Zwyczaje wielkanocne. 12. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 13. Święto Patrona Szkoły. 14. Dzień Matki. 15. Dzień Dziecka i Sportu. 16. Zakończenie roku szkolnego.

Cele  Uczeń szanuje tradycje narodowe

 Zna symbole i historię swojego kraju

 Zna tradycje szkoły  Chętnie uczestniczy    

w uroczystościach klasowych i szkolnych Zna polskie tradycje i zwyczaje Kocha i szanuje swoich rodziców, dziadków Zna sylwetkę i twórczość patrona szkoły Rozumie znaczenie uprawiania sportu dla zdrowia człowieka

Uwagi o realizacji

Tematyka godzin do dyspozycji wychowawcy klasy IV I.

Organizacja zespołu klasowego

1. Wybór samorządu klasowego – zadania i obowiązki. 2. Organizacja pracy w nowym roku szkolnym. 3. Wystrój klasy. Wpływ otoczenia na nasze samopoczucie. 4. Dobry zespół klasowy – czym się charakteryzuje? 5. Koleżeństwo, przyjaźń, wzajemna pomoc. 6. Moja pomoc koledze. 7. Ćwiczenia integrujące klasę. 8. Zapoznanie uczniów z kryteriami ocen z zachowania. 9. Wystawiamy oceny z zachowania.

II.

Organizacja dnia ucznia

1. Mieszkanie jako miejsce wypoczynku. 2. Moje hobby dziś i jutro. 3. Książka przyjacielem człowieka. 4. Jak spędzam wolny czas? 5. Wypoczywam aktywnie – gry i zabawy.

III.

Środowisko ucznia

1. Miejscowość, gmina, powiat, w którym mieszkam. 2. Kto jest za co odpowiedzialny w naszej szkole i klasie?

IV.

Człowiek a przyroda – wychowanie ekologiczne

1. Akcja „Sprzątanie świata”

2. Czy potrafię zadbać o moich czworonożnych przyjaciół? 3. Uczymy się słuchać jak bije serce przyrody. 4. Dokarmianie zwierząt zimą. 5.

Na rabatce z kwiatami

6. Wpływ przyrody na nasz nastrój.

V.

Zdrowie człowieka – wychowanie zdrowotne

1. Kącik domowy ucznia. 2. Potrzeby pokarmowe ludzi. 3. Co to jest higiena osobista? 4. Jak należy zachować się w gabinecie lekarskim? 5. Jak należy dbać o zdrowie? 6. W co się ubrać? 7. Czym są wirusy i bakterie? 8. Czego się wystrzegać? – zagrożenia w otoczeniu dziecka.

VI.

Patologie i zagrożenia.

1. Czy palenie zagraża tylko zdrowiu tylko palącego? 2. Uzależnienie jest śmiertelną chorobą. 3. Sztuka odmawiania. 4. Zagrożenia wynikające z rozwoju cywilizacji.

VII.

Wychowanie do życia w rodzinie

1. O czym marzysz? 2. Ja i moja rodzina. 3. Klasa – szkolna rodzina. 4. Prawa i obowiązki członków rodziny.

VIII.

Europa – nasz dom – edukacja europejska

1. Miejsce Polski w Europie. 2. Symbole Unii Europejskiej.

IX.

Wartości moralne, etyczne i patriotyczne

1. Jak sprawić drugiej osobie przyjemność? 2. Czy można usprawiedliwić kłamstwo? 3. Za co cenimy naszych nauczycieli? 4. Warszawa – stolica Polski. 5. Symbole narodowe.

X.

Wychowanie komunikacyjne

1. Na przystanku autobusowym. 2. Bezpieczne i niebezpieczne zachowania na drodze. 3. Zachowanie na drodze – jestem uczestnikiem ruchu. 4. Jak być widocznym? – o znakach odblaskowych. 5. Podstawowe przepisy ruchu drogowego.

Udział uczniów w uroczystościach klasowych i szkolnych 1. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. 2. Dzień Chłopaka. 3. Dzień Komisji Edukacji Narodowej. 4. Święto Odzyskania Niepodległości. 5. Zabawy i wróżby andrzejkowe. 6. Mikołajki – jak można sprawić radość prezentem? 7. Tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia. 8. Dzień Babci i Dziadka. 9. Choinka szkolna. 10. Dzień Kobiet.

11. Powitanie Wiosny. 12. Zwyczaje wielkanocne. 13. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 14. Święto Patrona Szkoły. 15. Dzień Matki. 16. Dzień Dziecka i Sportu. 17. Zakończenie roku szkolnego.

Tematyka godzin do dyspozycji wychowawcy klasy V

I.

Organizacja zespołu klasowego 1. Wybór samorządu klasowego - zadania i obowiązki. 2. Organizacja pracy w nowym roku szkolnym. 3. Wystrój klasy. Wpływ otoczenia na nasze samopoczucie. 4. Dobry zespół klasowy – czym się charakteryzuje? 5. Koleżeństwo, przyjaźń, wzajemna pomoc. 6. Ćwiczenia integrujące klasę. 7. Zapoznanie uczniów z kryteriami ocen z zachowania. 8. Wystawiamy oceny z zachowania. 9. Procedury sprawdzianu po zakończeniu nauki w szkole podstawowej

II.

Organizacja dnia ucznia

1. Jak będę spędzał czas wolny, gdy dorosnę 2. Czytanie książek jako forma relaksu. 3. Jak spędzam wolny czas? 4. Telewizja w naszym życiu. 5. Wypoczywam aktywnie – gry i zabawy.

III. Środowisko ucznia 1. Zadania urzędu gminy. 2. Kto jest za co odpowiedzialny w naszej szkole i klasie? 3. Jak rozwiązywać problemy w grupie?

IV. Człowiek a przyroda – wychowanie ekologiczne 1. Akcja „Sprzątanie świata” 2. Jak człowiek wpływa na życie przyrody? 3. Organizujemy wypoczynek na łonie przyrody. 4. Zdrowa żywność a gospodarstwo ekologiczne. 5. Zwierzęta w moim otoczeniu. 6. Dokarmianie zwierząt zimą. 7. Na rabatce z kwiatami. 8. Jestem częścią przyrody.

V.

Zdrowie człowieka – wychowanie zdrowotne 1. Jak się uczyć? Higiena pracy umysłowej. 2. Choroby cywilizacyjne – stres. 3. Co to jest higiena osobista? 4. Zapobieganie chorobom zakaźnym. 5. Układamy prawidłowy jadłospis. 6. Czego się wystrzegać? – zagrożenia w otoczeniu dziecka.

VI. Patologie i zagrożenia 1. Używanie i nadużywanie leków, alkoholu. 2. Chemiczna pułapka. 3. Sztuka odmawiania.

VII. Wychowanie do życia w rodzinie 1. Idealna rodzina. 2. Moja płeć to coś cennego. 3. Dojrzewanie człowieka. 4. Jak panować nad sobą i swoimi uczuciami? 5. O tolerancji.

VIII. Europa – nasz dom – edukacja europejska. 1. Historia integracji europejskiej. 2. Wybrane państwa członkowskie Unii Europejskiej.

IX. Wartości moralne, etyczne i patriotyczne 1. Szanujemy tradycje narodowe. 2. Za co cenimy naszych nauczycieli? 3. Dochowaj tajemnicy.

X.

Wychowanie komunikacyjne 1. Jak zachować się na przystanku autobusowym? 2. Przyczyny wypadków z udziałem pieszych. 3. Rola znaków drogowych. 4. Policjant moim przyjacielem.

XI. Udział uczniów w uroczystościach klasowych i szkolnych 18. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. 19. Dzień Chłopaka. 20. Dzień Komisji Edukacji Narodowej. 21. Święto Odzyskania Niepodległości. 22. Zabawy i wróżby andrzejkowe.

23. Mikołajki – jak można sprawić radość prezentem? 24. Tradycje i zwyczaje świąt Bożego Narodzenia. 25. Dzień Babci i Dziadka. 26. Choinka szkolna. 27. Dzień Kobiet. 28. Powitanie Wiosny. 29. Zwyczaje wielkanocne. 30. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 31. Święto Patrona Szkoły. 32. Dzień Matki. 33. Dzień Dziecka i Sportu. 34. Zakończenie roku szkolnego.

Tematyka godzin do dyspozycji wychowawcy klasy VI

I. Organizacja zespołu klasowego 1. Wybór samorządu klasowego – zadania i obowiązki. 2. Organizacja pracy w nowym roku szkolnym. 3. Wystrój klasy. Wpływ otoczenia na nasze samopoczucie. 4. Cechy dobrego przyjaciela. 5. Zapoznanie uczniów z kryteriami ocen z zachowania. 6. Wystawiamy oceny z zachowania. 7. Procedury sprawdzianu po zakończeniu nauki w szkole podstawowej.

II. Organizacja dnia ucznia. 1. Organizacja i kultura czasu wolnego dzieci. 2. Kształtowanie osobowości poprzez zainteresowania. 3. Co warto czytać? 4. Znaczenie mediów w życiu człowieka. 5. Jak zorganizować przyjęcie w domu?

III. Środowisko ucznia 1. Obywatel w urzędowym labiryncie. 2. Kto jest za co odpowiedzialny w naszej szkole i klasie? 3. Kto pyta, nie błądzi. 4. Jak rozwiązywać problemy w grupie?

IV. Człowiek a przyroda – wychowanie ekologiczne 1. Akcja „Sprzątanie świata” 2. Ochrona przyrody problemem naszych czasów. 3. Mój udział w ochronie środowiska naturalnego.

4. Zwierzęta w moim otoczeniu. 5. Dokarmianie zwierząt zimą. 6. Na rabatce z kwiatami.

V. Zdrowie człowieka – wychowanie zdrowotne 1. Jak się uczyć? Higiena pracy umysłowej. 2. Co to jest higiena osobista? 3. Zapobieganie chorobom zakaźnym. 4. Właściwe odżywianie się w wieku dojrzewania. 5. Czego się wystrzegać? – zagrożenia w otoczeniu dziecka.

VI. Patologie i zagrożenia 1. Sztuka odmawiania. 2. AIDS i HiV. 3. Rodzina patologiczna.

VII.

Wychowanie do życia w rodzinie 1. Role rodzicielskie. 2. Mój dom będzie.. 3. Problemy wieku dojrzewania. 4. Przyczyny konfliktów miedzy rodzicami a dorastającą młodzieżą. 5. Jak panować nad swoimi emocjami? 6. O tolerancji. 7. O czym marzysz?

VIII.

Europa – nasz dom- edukacja europejska 1. Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej- szanse i zagrożenia. 2. Najważniejsze instytucje UE. 3. Prawa obywateli UE.

IX. Wartości moralne, etyczne i patriotyczne 1. Za co cenimy naszych nauczycieli? 2. Kim jest Rzecznik Praw Dziecka? 3. Religia w życiu człowieka. 4. Patriotyzm lokalny a globalizacja. 5. Próba oceny własnej osobowości.

X. Wychowanie komunikacyjne 1. Właściwe zachowanie się na przystanku i w autobusie. 2. Jak uniknąć wypadków na drodze? 3. Niebezpieczne miejsca na drodze. 4. Obsługa maszyn i urządzeń rolniczych.

XI. Udział uczniów w uroczystościach klasowych i szkolnych 1. Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. 2. Dzień Chłopaka. 3. Dzień Komisji Edukacji narodowej. 4. Święto Odzyskania Niepodległości. 5. Zabawy i wróżby andrzejkowe. 6. Mikołajki – jak można sprawić radość prezentem? 7. Tradycje i zwyczaje świat Bożego Narodzenia. 8. Dzień Babci i Dziadka. 9. Choinka szkolna. 10. Dzień Kobiet. 11. Powitanie Wiosny. 12. Zwyczaje Wielkanocne. 13. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 14. Święto Patrona Szkoły.

15. Dzień Matki. 16. Dzień Dziecka i Sportu. 17. Zakończenie roku szkolnego.