Prawo - studia jednolite magisterskie dzienne i zaoczne

Prawo - studia jednolite magisterskie dzienne i zaoczne Studia prawnicze w Uczelni Łazarskiego dają możliwość poznania skomplikowanych zagadnień praw...
0 downloads 0 Views 354KB Size
Prawo - studia jednolite magisterskie dzienne i zaoczne

Studia prawnicze w Uczelni Łazarskiego dają możliwość poznania skomplikowanych zagadnień prawnych nie tylko z punktu widzenia teorii, ale i praktyki. Studenci mają okazję bezpośredniego zapoznania się z procesami stosowania prawa oraz przebiegiem procesu cywilnego i karnego, ponadto przygotowują pisma procesowe oraz poznają zasady działania urzędów administracji publicznej i samorządowej. Naszą dewizą w dydaktyce jest innowacyjność i angażowanie studentów w działania niestandardowe.

1. Specjalizacja karna Specjalizacja karna zapewnia zdobycie wiedzy z zakresu materialnego, procesowego i wykonawczego prawa karnego, prawa i postępowania karnego skarbowego, kryminalistyki i kryminologii, prawa karnego gospodarczego, czy międzynarodowego prawa karnego. Studenci poznają pracę lekarzy sądowych, ekspertów kryminalistyki oraz psychiatrów i psychologów sądowych. Absolwenci tej specjalizacji są przygotowani do pracy w organach ścigania, wymiarze sprawiedliwości i organach skarbowych, a w szczególności do wykonywania zawodu sędziego, prokuratora czy adwokata.

2. Specjalizacja cywilna i gospodarczo-handlowa Studenci wybierający tę specjalizację nabywają wiedzę z zakresu prawa cywilnego, zapoznają się z teorią zawierania umów, poznają prawo ochrony własności intelektualnej, prawo reklamy, konkurencji, prawo podatkowe i ubezpieczeń gospodarczych. Poznają uregulowania dotyczące postępowania egzekucyjnego, prawa papierów wartościowych, prawa rynku kapitałowego i prawa bankowego. Absolwent tej specjalizacji jest przygotowany do pracy na stanowisku doradcy w przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych, a także jako radca prawny, sędzia, adwokat, czy notariusz.

Perspektywy zawodowe Absolwenta

Absolwent studiów prawniczych jest przygotowany do podjęcia samodzielnej pracy w instytucjach państwowych i gospodarce. Poprzez ścisłe powiązanie studiów teoretycznych z umiejętnościami praktycznymi (zdobywanymi w toku ćwiczeń oraz praktyk zawodowych w organach wymiaru sprawiedliwości, kancelariach prawnych, centralnych urzędach państwowych, urzędach skarbowych), absolwent jest przygotowany do odbycia każdej aplikacji prawniczej, a następnie do podjęcia pracy we wszystkich organach ochrony prawnej (sądach, prokuraturze, policji) oraz organach obsługi prawnej (adwokaturze, notariacie, pracy w charakterze radcy prawnego), a także do pracy prawniczej w bankowości

i

instytucjach finansowych oraz w korpusie służby cywilnej, administracji rządowej i samorządowej. Posiada umiejętność interpretowania i stosowania przepisów prawa oraz dobrą znajomość prawa Unii Europejskiej i prawa krajowego. Odznacza się praktyczną umiejętnością ustalania treści norm prawnych, regulujących określone sytuacje życiowe, zdarzenia gospodarcze i kwestie życia publicznego. Zna przynajmniej jeden język obcy w stopniu pozwalającym na sprawne posługiwanie się nim w życiu zawodowym. Absolwent ścieżki europejskiej jest przygotowany do egzaminów na stanowiska w instytucjach unijnych.

International Legal Skills Program – oferta dostępna wyłącznie na Uczelni Łazarskiego

Jedyny w Polsce, roczny, anglojęzyczny program dostępny dla studentów po ukończeniu minimum I roku studiów prawniczych oraz praktyków spoza Wydziału Prawa. Wykładowcami są zapraszani z krajów Europy i Stanów Zjednoczonych praktycy prawa (sędziowie, adwokaci, radcy, prokuratorzy). Bezpośredni kontakt słuchaczy ze światowej klasy specjalistami przybliża słuchaczom aspekty praktyczne zawodu prawnika. Uczestnictwo w programie wskazuje przyszłym pracodawcom na wyższe kwalifikacje słuchaczy i ich dążenie do poszerzania wiedzy. Absolwenci otrzymują certyfikat ukończenia anglojęzycznego programu International Legal Skills sygnowany przez Wydział Prawa Wyższej Szkoły Handlu i Prawa oraz przez Center for International Legal Studies w Salzburgu.

Studium Prawa Rosyjskiego

Studium Prawa Rosyjskiego jest organizowane od grudnia 2002 roku we współpracy z Akademickim Uniwersytetem Prawnym w Moskwie, działającym przy Instytucie Państwa i Prawa Rosyjskiej Akademii Nauk. Wykłady prowadzone są w języku rosyjskim, przez profesorów z Moskwy i obejmują prawo konstytucyjne, prawo i postępowanie cywilne oraz administracyjne, postępowanie arbitrażowe, prawo bankowe, prawo podatkowe, a także prawo regulacji handlu wewnętrznego w Federacji Rosyjskiej. Zajęcia są uzupełniane przez lektorat języka rosyjskiego, obejmujący głównie język prawny i handlowy. Absolwenci otrzymują dyplom Akademickiego Uniwersytetu Prawnego w Moskwie oraz Uczelni Łazarskiego.

.Administracja publiczna – studia licencjackie (dzienne) i (zaoczne)

Nowatorski kierunek, nastawiony na przekazywanie praktycznej wiedzy z obszaru prawa, ekonomi i zarządzania. Program studiów na Uczelni Łazarskiego: kierunek Administracja Publiczna - wiedza z zakresu uregulowań prawnych dotyczących działalności w obszarze polskiej administracji publicznej, zagadnień systemu prawnego Unii Europejskiej, organizacji i zasad funkcjonowania banków, sadownictwa, prawa gospodarczego, prawa pracy z uwzględnieniem statusu pracowników administracji samorządowej, rządowej a także pracowników służby cywilnej. Studia kładą duży nacisk na zadnienia dotyczące gospodarowania podmiotami publicznymi, zarządzania kadrami oraz politykę rozwoju regionalnego. Program obejmuje ponadto kwestie finansów publicznych i finansów samorządu terytorialnego, problematykę dotyczącą polityki strukturalnej i sposobów jej finansowania w UE, jak również szereg zagadnień szczegółowych, jak np.: ochrona środowiska naturalnego. Dzisiaj wysoka pozycje zawodowa, zarówno w biznesie jak i administracji, gwarantuje znakomite wykształcenie. Absolwenci naszego programu studiów są doskonale przygotowani do pracy we wszystkich urzędach administracji publicznej, w różnego rodzaju organizacjach pozarządowych, stowarzyszeniach, czy fundacjach. Jakość programu gwarantuje autorytet Prodziekan Wydziału Prawa Uczelni Łazarskiego, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Jerzy Stępień.

Program studiów

Przedmioty zostały podzielone na trzy grupy: obowiązkowe – skoncentrowane na I roku studiów; uzupełniające – przewidziane na II roku studiów oraz specjalizacyjne – przewidziane na III roku studiów. W organizacji studiów przewidujemy, że każdy student z grona kadry naukowej wybierze opiekuna (tutora), który pomoże mu kształtować ścieżkę edukacyjną w drugiej fazie studiów. W programie studiów obok typowych przedmiotów dla kierunku administracja takich jak: Historia administracji, Prawo administracyjne, Finanse publiczne, Prawo Unii Europejskiej, znajdują się tak ciekawe i ważne zagadnienia jak: Ochrona własności intelektualnej, System samorządu terytorialnego, Decydowanie publiczne, Fundusze i programy unijne, Gospodarka nieruchomościami, Negocjacje i mediacje w administracji, Zamówienia publiczne.

Administracja publiczna – studia magisterskie (dzienne i zaoczne)

Celem nauczania na kierunku administracja jest przekazanie szerokiej wiedzy o prawie administracyjnym oraz wyrobienie umiejętności poznawania, interpretowania i stosowania prawa. Umożliwia to przygotowanie absolwenta do pełnienia każdej funkcji w szeroko rozumianej administracji. Nacisk jest położony na znajomość instytucji prawa administracyjnego i sądowo-administracyjnego,

zasad

interpretacji

tego

prawa,

praktyki

administracyjnego (prezentacja orzecznictwa sądów administracyjnych), przedstawienie teorii organizacji i zarządzania.

Specjalizacje



Administracja rządowa i samorządowa



Gospodarowanie nieruchomościami

Perspektywy zawodowe absolwenta

prawa a także

Absolwent jest przygotowany do pełnienia kierowniczych funkcji w służbie cywilnej oraz samodzielnego

wykonywania

pracy

w

administracji

rządowej,

w

strukturach

samorządowych, służbach administracyjnych podmiotów gospodarczych, instytucjach pozarządowych, administracji specjalnej, administracji prywatnej, placówkach kulturalnych, organach partii politycznych, instytucjach krajowych, a także innych podmiotach współpracujących z krajami członkowskimi UE i ich organami. Absolwent jest przygotowany do pracy w sposób zapewniający przestrzeganie i właściwe interpretowanie przepisów prawa, ochronę interesów państwa, praw człowieka i obywatela oraz racjonalne gospodarowanie środkami publicznymi. Posiada kwalifikacje związane ze stosowaniem prawa, techniką legislacyjną, kontrolą i audytem wewnętrznym oraz przygotowaniem i wykonaniem budżetu, zarządzaniem finansami publicznymi, absorpcją funduszy wspólnotowych oraz umiejętności dokonywania samodzielnej analizy i syntezy, zarządzania

środkami

finansowymi,

materialnymi

i

informacjami.

Posiada umiejętności posługiwania się instrumentami pozwalającymi właściwie odczytywać istotę oraz konsekwencje zjawisk występujących w sferze polityki, gospodarki i stosunków międzynarodowych, które pozwolą objąć współzależności i mechanizmy współcześnie działające w środowisku.

Ekonomia - Studia licencjackie (dzienne) i (zaoczne)

Program

studiów

koncentruje

uwagę

studenta

na

fundamentach

wiedzy

ogólnoekonomicznej i podstawowej wiedzy kierunkowej, która poza kursami obowiązkowymi jest pogłębiana i poszerzana na kursach wybranych. Studenci mają możliwość wyboru przedmiotów z innych kierunków i wydziałów Uczelni Łazarskiego. Studentom studiów licencjackich przedkłada się możliwość realizacji specjalności studiów, tzw. profilu zawodowego. Jego wybór gwarantuje pozyskanie wiedzy podstawowej i kierunkowej, spełniającej wszelkie standardy krajowe i międzynarodowe w tym zakresie oraz realizację kursów specjalnościowych do wyboru.

1. Handel Międzynarodowy

Polska musi dołączyć do grupy największych eksporterów współczesnego świata, tzn. do Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii i Francji. Aktualnie udział Polski w handlu międzynarodowym wynosi niecały 1%. Zadania są więc ogromne i stąd płynie pilna potrzeba kształcenia kadr dla eksportu i importu. Absolwenci studiów ekonomicznych zasilą firmy mające rozległe kontakty ze światem zewnętrznym, importujących i eksportujących, a nierzadko będących własnością inwestorów zagranicznych. W ofercie tej specjalności znajdują

się

zatem

przedmioty

z

zakresu:

teorii

handlu

międzynarodowego,

międzynarodowych stosunków gospodarczych, finansów międzynarodowych, ryzyka w obrotach międzynarodowych i inne, bardziej wyspecjalizowane przedmioty, takie jak logistyka czy systemy komunikacji w skali międzynarodowej. Ich atrakcyjność podnosi fakt, iż są

wykładane

przez

najlepszych

specjalistów

zarówno

polskich,

jak

i międzynarodowych. Zwiększający się zakres umiędzynarodowienia Uczelni Łazarskiego jest dalej możliwy dzięki szerokiej ofercie naszej Uczelni w zakresie nauczania języków obcych. Dla specjalności handel międzynarodowy jest to warunek konieczny.

2. Przedsiębiorczość

Zapotrzebowanie na wiedzę ekonomisty, szczególnie tę analityczną w zakresie podstawowych dziedzin funkcjonowania każdej firmy (kosztów, płac, zaopatrzenia materiałowego, podstaw finansowania działalności itd.), jest szczególnie wysokie w przypadku osób zakładających lub prowadzących własną firmę. Oprócz „warsztatowej” wiedzy ekonomisty, studenci, którzy myślą o założeniu własnej firmy, znajdą w programie wiele przedmiotów specjalistycznych dotyczących przedsiębiorczości. Ułatwią one znalezienie się w roli przedsiębiorcy, nakreślenie strategii rozwoju firmy, pomogą w wyborze zachowań firmy na konkurencyjnym rynku czy w formułowaniu szczegółowych biznesplanów konkretnych przedsięwzięć. Umiędzynarodowienie szkoły, przejawiające się w przenikaniu amerykańskich metod analizy i oceny sytuacji oraz narzędzi realizacji skutecznych strategii, wyposaży naszych absolwentów w umiejętności efektywnego kierowania własnym biznesem, w tym także na rynkach międzynarodowych.

3. Analiza ekonomiczna

Wraz z szybkim rozwojem gospodarki polskiej i coraz większym jej umiędzynarodowieniem rośnie zapotrzebowanie na dobrych ekonomistów z wysokimi kwalifikacjami. Dobrych, to znaczy nie tylko nauczonych solidnie „warsztatu” ekonomisty, ale też przygotowanych do samodzielnego analizowania i diagnozowania zjawisk gospodarczych. Bogaty i zróżnicowany program nauczania ekonomii pozwala pozytywnie sprawdzić się w późniejszych awansach na stanowiska kierownicze. Popyt na umiejętność analizy ekonomicznej nie ogranicza się tylko do firm. Dotyczy zarówno instytucji prywatnych (np. zrzeszenia przedsiębiorców, ośrodki badawcze), jak i publicznych (administracja rządowa i samorządowa). W warunkach wysoko konkurencyjnego otoczenia wszystkie organizacje muszą dysponować kadrą posługującą

się

nowoczesnym

warsztatem

analitycznym

i szerokim instrumentarium pozwalającym na stawianie właściwych diagnoz biznesowych i wybór optymalnych rozwiązań.

Absolwenci Uczelni Łazarskiego dzięki postępującej

amerykanizacji i konsekwentnemu ulepszaniu programów nauczania stanowić będą znaczącą grupę wśród tych specjalistów.

4. Ekonomika sektora energetycznego

Specjalność umożliwia zdobycie wiedzy na temat finansowania przemysłu energetycznego, prawa energetycznego, funkcjonowania rynków energii, racjonalnego przetwarzania i użytkowania energii oraz zasad efektywnej eksploatacji urządzeń energetycznych. Absolwent tej specjalności posiada kwalifikacje w analizowaniu efektywności ekonomicznej przedsięwzięć energetycznych, w tym projektów z obszaru odnawialnych źródeł energii. Specjalność daje możliwość pracy przy zarządzaniu przedsiębiorstwami energetycznymi oraz w firmach, opracowujących lokalną strategię energetyczną.

Ekonomia - Studia magisterskie II stopnia (dzienne) i (zaoczne)

1. Gospodarka światowa

Absolwent pozyska wiedzę na temat procesów i zjawisk ekonomicznych o charakterze międzynarodowym, takich jak turystyka międzynarodowa, handel międzynarodowy i inne formy wymiany między krajami, globalizacji procesów gospodarczych, społecznych i politycznych. Jest to specjalność dla osób, które swoją zawodową karierę wiążą z instytucjami i organizacjami gospodarczymi o zasięgu europejskim i pozaeuropejskim, bądź pracą analityczną w ujęciu makroekonomicznym.

2. Finanse i Bankowość



finanse jednostek ochrony zdrowia



finanse publiczne

Oferta skierowana jest do studentów zainteresowanych problematyką funkcjonowania banków i instytucji finansowych na krajowych i międzynarodowych rynkach. Studenci nabywają konkretnych umiejętności, umożliwiających im prowadzenie własnej firmy lub realizację swych ambicji zawodowych w różnych organizacjach. W warunkach silnie zmieniającej się globalnej gospodarki, wszystkie podmioty stosunków ekonomicznych muszą uwzględniać w procesach decyzyjnych takie parametry finansowe jak: stopy procentowe, stopy podatkowe, kursy walutowe, stawki celne, ceny itp. Niezbędne jest również posiadanie umiejętności transakcji

praktycznych

na

komputerowego

rynkach

w zakresie

krajowych

opracowywania

rozliczeń

międzynarodowych,

i międzynarodowych, prognoz

wyceny

jak

zabezpieczania

również

umiejętności

instrumentów

finansowych

i konstruowania portfeli inwestycyjnych. Studenci dogłębnie poznają finansowe mechanizmy funkcjonowania

współczesnej

gospodarki

rynkowej,

jej

instytucji

i

podmiotów

gospodarczych.

3. Finanse osobiste NOWOŚĆ

Specjalność gwarantuje absolwentom kwalifikacje niezbędne do przyszłej kariery zawodowej w charakterze osobistego doradcy finansowego. Absolwenci tej specjalności są przygotowani do pracy w bankach, firmach doradztwa finansowego, a także kancelariach prawnych i

podatkowych. Absolwent potrafi udzielać porad oraz oferować klientom produkty i usługi finansowe, które są dostosowane do ich potrzeb w celu pomnażania kapitału.

4. Zarządzanie Międzynarodowe

Studenci, którzy wybiorą tę specjalizację mają możliwość poznania głównych aspektów otoczenia stanowiących ramy odniesienia dla osób zarządzających współczesnymi przedsiębiorstwami tj. proces umiędzynarodowienia i globalizacji gospodarki i rosnącej konkurencji w działach i sektorach gospodarki. Nabędą wiedzę w zakresie źródeł przewagi konkurencyjnej podmiotów gospodarczych, niezbędnej do trwania i rozwoju w warunkach umiędzynarodowienia i globalizacji oraz uwarunkowań opracowywania i realizacji strategii międzynarodowych. Otrzymają gruntowną wiedzę na temat prowadzenia międzynarodowej działalności gospodarczej, obejmującą problematykę funkcjonowania

firm

w

biznesie

międzynarodowym,

logistyki

i

marketingu

międzynarodowego, zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie międzynarodowym, metod i technik negocjacji i komunikowania się w warunkach wielokulturowych. Absolwenci mają możliwość zatrudnienia w rodzimych przedsiębiorstwach prowadzących działalność ponadnarodową, korporacjach zagranicznych, firmach konsultingowych oraz innych organizacjach gospodarczych o zasięgu międzynarodowym.

5. Zarządzanie Zasobami Ludzkimi



zarządzanie konfliktem



zarzadzanie rozwojem pracowników (dodać)

Studia są skierowane w szczególności do menedżerów szczebla strategicznego, zajmujących się zasobami ludzkimi, ich asystentów i doradców średnich, dużych i bardzo dużych firm, w tym korporacji międzynarodowych oraz specjalistów – doradców z firm konsultingowo – szkoleniowych. Celem studiów jest doskonalenie umiejętności oraz poszerzenie wiedzy teoretycznej w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie. Słuchacze zaznajomią się z aktualnym stanem wiedzy na temat zarządzania zasobami ludzkimi, konkretnymi metodami i

narzędziami, możliwymi do zastosowania w praktyce zarządzania. Uczestnicy zajęć mają możliwość zapoznania się z zasadami tworzenia i funkcjonowania nowoczesnych systemów motywacyjnych, a także rozwijania swoich umiejętności interpersonalnych niezbędnych w konstruowaniu i wdrażaniu efektywnej polityki kadrowej przedsiębiorstw.

6. Finanse Międzynarodowe

Oferta skierowana jest do studentów zainteresowanych problematyką finansów międzynarodowych. Specjalizacja pozwala zarówno na zdobycie umiejętności praktycznych w zakresie rozliczeń międzynarodowych, zabezpieczania transakcji na rynkach krajowych i międzynarodowych,

jak

i umiejętności tworzenia prognoz wyceny instrumentów finansowych i konstruowania portfeli

inwestycyjnych.

Absolwent posiadający wiedzę podstawową i specjalistyczną, jak również umiejętności praktyczne, zdolny będzie podjąć pracę w różnego typu firmach i organizacjach, na różnych szczeblach zarządzania w działach finansowych, analizy finansowej, inwestycyjnych i księgowych.

7. Międzynarodowy Rynek Pracy

Nadrzędnym celem specjalizacji jest prezentacja mobilności zasobów siły roboczej w kontekście problematyki ekonomicznej, socjologicznej, geograficznej i prawnej. Specjalizacja ma również za zadanie zaprezentowanie wzajemnych relacji (rzeczywistych skutków i ich ewolucji, możliwości ich kształtowania, perspektyw rozwoju) między imigrantami a społeczeństwem. Wpływ instytucjonalnych form rynku pracy Unii Europejskiej na migracje i alokację cudzoziemskiej siły roboczej stanowi kolejną grupę zagadnień. Specjalizacja podejmuje

również

zagadnienie

przepływów

pracowników

w transformujących się gospodarkach oraz z tych gospodarek na rynki pracy UE. Przypadek Polski jest tu szczególnie wyeksponowany. W języku polskim odbywają się: wykład podstawowy, cztery konwersatoria oraz seminarium magisterskie. W języku angielskim zaś wykład oraz seminarium.

8. Zarządzanie nieruchomościami NOWOŚĆ

Absolwent specjalizacji posiada kwalifikacje potrzebne do podjęcia pracy, związanej z obrotem, zarządzaniem i inwestowaniem w nieruchomości. Absolwent zna zasady funkcjonowania rynku nieruchomości, sposoby wyceny ich wartości, procesy deweloperskie oraz zasady inwestowania w nieruchomości. Dodatkowo jest przygotowany do współuczestnictwa w planowaniu zagospodarowania przestrzennego, doradztwa w zakresie inwestycji oraz przygotowywania ofert inwestycyjnych.

9. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami NOWOŚĆ

Specjalność przygotowuje studentów do zarządzania i handlu nieruchomościami, przygotowywania dokumentów planistycznych oraz przetargów. Absolwent tej specjalności jest przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, np. agencji nieruchomości, biura pośrednictwa nieruchomościami oraz pracy w organach administracji rządowej i samorządowej, urzędach mieszkalnictwa, biurach projektowych, agencjach rozwoju regionalnego i wielu innych.

10. Wycena nieruchomości NOWOŚĆ

Szybki rozwój rynku nieruchomości powoduje wzrost zapotrzebowania na fachowców ds. wyceny nieruchomości Specjalność %u201EWycena nieruchomości%u201D zapewnia przygotowanie do analiz danych rynkowych oraz na ich podstawie wycen nieruchomości. Absolwenci posiadają kwalifikacje do pracy w firmach zajmujących się obrotem, wyceną i zarządzaniem nieruchomościami. Mają wiedzę z zakresu doradztwa inwestycyjnego, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, które mogą wykorzystać zarówno przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, jak w firmach

11. Ekonomia Gospodarki Otwartej

Absolwent zdobywa szczególną wiedzę z zakresu makroekonomii gospodarki otwartej. Posiada umiejętności analityczne potrzebne w pracy związanej z sektorem monetarnym.

Zarówno w odniesieniu do umiejętności akademickich, jak i zawodowych w pole zainteresowań wchodzi analiza i jej praktyczne wykorzystanie dotyczące konsekwencji prowadzonej polityki pieniężnej przez banki centralne. Oddziaływanie krajowego banku centralnego, jak i innych – w krajach o dominującej pozycji gospodarczej i politycznej, a także EBC na funkcjonowanie realnej sfery gospodarki oraz rynków finansowych jest jednym z podstawowych zagadnień będących

przedmiotem

wnioskowania

i to w płaszczyźnie analizy akademickiej, jak i instytucji podejmujących działania. Dla takich podmiotów absolwent proponowanej specjalizacji jest profesjonalistą.

12. Ekonomia Regionalna



energetyka rozproszona



bezpieczeństwo energetyczne regionów

Po wejściu Polski do UE, pomimo globalizacji procesów nie tylko gospodarczych, problemy rozwoju regionalnego z zachowaniem jego indywidualności historycznej i kulturowej stały się jednym z przedmiotów szczególnej uwagi. Znaczenie specjalistów z tej dziedziny wzrasta przy istniejącej możliwości korzystania z funduszy unijnych. Analityk i praktyk umiejący rozpracować problemy danego regionu i zdobyć środki unijne na dalszy rozwój jest szczególnie cenny. Przede wszystkim znaczenie mają inwestycje, zachowanie odrębności kulturowej, wykreowanie atrakcyjności turystycznej. Absolwent jest najwyższej klasy profesjonalistą np. dla samorządów.

13. Integracja Europejska

Absolwent zdobywa usystematyzowaną wiedzę z zakresu historii rozwoju integracji, systemów politycznych państw europejskich, struktur integracyjnych, cywilizacji i kultury europejskiej. Ma możliwość poznania zasad integracji oraz mechanizmów funkcjonowania procesu integracyjnego. Program umożliwia dokonywanie ocen faktów, zjawisk procesów występujących w ramach procesu integracyjnego oraz interesów narodowych. Absolwent

poznaje strategię integracyjną Polski i procesu dostosowawczego naszego kraju do rozwiązań Unii Europejskiej. Zyskuje kompleksową wiedzę teoretyczną i niezbędne umiejętności praktyczne do pracy zawodowej w strukturach oświatowych, samorządowych i administracyjnych kraju.

14. Ekonomia Sektora Publicznego

Problemy sektora publicznego są obecne co najmniej we wszystkich krajach europejskich. Ze względu na tempo rozwoju gospodarczego, a przede wszystkim demografię konieczne jest uporanie się z reformami emerytalną i zdrowotną. Są to najważniejsze zagadnienia stojące nie tylko przed politykami, ale przede wszystkim przed społeczeństwem polskim. Do dialogu społecznego, do prowadzenia analiz i wdrażania podjętych decyzji konieczni są profesjonaliści – i właśnie przygotowanie takich kadr oferuje ta specjalizacja. Podstawy teoretyczne, doświadczenia wynikające z analizy porównawczej, a także dogłębna znajomość własnego podwórka, to atuty absolwenta. 15. Zarządzanie w Trzecim Sektorze NOWOŚĆ

Specjalność zapewnia wiedzę w zakresie zarządzania organizacjami i kierowania ludźmi. Absolwent zna podstawy prawa gospodarczego, prawa pracy, marketingu oraz podstawy zarządzania. Absolwenci specjalności są przygotowani do założenia własnej firmy oraz do pracy w instytucjach i organizacjach międzynarodowych.

Finanse i Rachunkowość - Studia licencjackie (dzienne) i (zaoczne)

1. Finanse Przedsiębiorstw

Specjalizacja gwarantuje zdobycie wiedzy z zakresu rachunkowości budżetowej i grup kapitałowych,

analizy

kosztów,

analizy

i

interpretacji

wyników

finansowych

przedsiębiorstwa, sporządzania biznesplanu, a także umiejętności efektywnego zarządzania

zasobami przedsiębiorstwa przy jednoczesnej analizie otoczenia przedsiębiorstwa i zagrożeń z

niego

płynących.

Studia umożliwiają zdobycie wiedzy niezbędnej do pozyskiwania środków finansowych ze źródeł zewnętrznych i oceniania efektywności ich wykorzystania. Absolwenci mają możliwość zatrudnienia na stanowiskach związanych z księgowością i finansami w różnych firmach jako: główni księgowi nadzorujący pracę księgowości, czuwający nad właściwą kwalifikacją wpływów i wydatków; dyrektorzy finansowi kierujący polityką finansową przedsiębiorstwa;

analitycy finansowi, doradcy inwestycyjni, którzy będą wyszukiwać

najkorzystniejsze warunki lokowania wolnych środków finansowych.

2. Bankowość i Ubezpieczenia

Absolwent nabywa podstawową wiedzę z zakresu bankowości i innych instytucji finansowych, przygotowującą go do pracy w dziedzinach, w których obecnie szybko rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Specjalizacja pozwala zapoznać się z zasadami funkcjonowania banków, towarzystw ubezpieczeniowych, funduszy inwestycyjnych oraz umożliwia zrozumienie podstawowych operacji finansowych przeprowadzanych przez te instytucje. Dzięki przedmiotom wykładanym na specjalizacji Finanse i Bankowość na studiach magisterskich, absolwent będzie przygotowany do pracy w charakterze pracownika wykwalifikowanego pośrednictwa

w

bankach

kredytowego,

komercyjnychi

przedsiębiorstwach

spółdzielczych,

przedsiębiorstwach

ubezpieczeniowych,

towarzystwach

emerytalnych i w wielu innych przedsiębiorstwach. Pozna np. podstawowe zasady dokonywania

analizy

sytuacji

ekonomiczno



finansowej

kredytobiorców

i procedury kredytowe, zapozna się z problematyką ubezpieczeń i innych usług finansowych dla

firm.

Będzie

umiał

wykonać

podstawowe

obliczenia

dotyczące

kosztów

i zysków, co czyni go atrakcyjnym pracownikiem także dla dużych przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych.

3. Doradztwo Finansowe

Efektem dynamicznego rozwoju sektora finansowego jest pojawienie się szerokiej oferty

produktów kredytowych i oszczędnościowych adresowanych do gospodarstw domowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Różnorodność oferty instytucji finansowej powoduje, że w procesie wyboru niezbędny staje się udział wyspecjalizowanego pośrednika, jakim jest doradca finansowy. Osoba taka musi nie tylko orientować się w bieżącej ofercie dla swoich klientów, ale także rozumieć, o jakie instrumenty ekonomiczne oparte są poszczególne produkty i ocenić ich przydatność dla konkretnego podmiotu. Dobre przygotowanie

do

roli

doradcy

finansowego

wymaga

więc

zdobycia

wiedzy

z zakresu funkcjonowania krajowych i zagranicznych rynków finansowych oraz ich analizy. Studenci poznają wykorzystywane na tych rynkach instrumenty finansowe, uczą się oceniać różne rodzaje ryzyka finansowego i zarządzać nim tak, aby w przyszłości w sposób rzetelny i efektywny doradzać klientom najlepsze możliwe rozwiązania. Nabyte wiadomości z zakresu doradztwa finansowego i podatkowego, strategii inwestycyjnych, w tym nowoczesnych form finansowania, takich jak: leasing i factoring, venture capital, emisje publiczne i prywatne, w połączeniu z wiedzą z zakresu bezpieczeństwa biznesu oraz jego uwarunkowań prawnych, pozwolą absolwentom tej specjalności znaleźć zatrudnienie w instytucjach finansowych prowadzących

działalność

inwestycyjną

i

doradczą,

tj.

w

bankach,

firmach

i

przedsiębiorstwach współpracujących z bankami, funduszach inwestycyjnych, funduszach emerytalnych, towarzystwach ubezpieczeniowych, a także w dużych przedsiębiorstwach.

Zarządzanie – studia licencjackie, Dzienne i zaoczne 1. Organizacja i Zarządzanie



zarządzanie projektami w ochronie zdrowia



zarządzanie projektami w sektorze energetycznym



Trzeci Sektor w teorii i w praktyce

Połączenie solidnych fundamentów wiedzy ekonomicznej z wiedzą w zakresie organizacji i zarządzania pozwoli absolwentom podejmować obowiązki menedżera, przygotowanego do stopniowego przejmowania funkcji kierowniczych w coraz większych jednostkach organizacyjnych firmy. Pozwoli też na kompetentne kierowanie własną firmą. Przedmioty specjalistyczne dadzą absolwentom wiedzę pozwalającą na profesjonalne zajmowanie się

różnymi aspektami zarządzania, takimi jak: metody zarządzania zasobami ludzkimi, metody kontroli jakości, kontroli przepływu surowców i materiałów (logistyka), metod wzrostu konkurencyjności i innymi. Absolwent tej specjalizacji będzie miał opanowane techniki prowadzenia negocjacji wewnątrz firmy i z jej otoczeniem biznesowym. Kluczowe umiejętności absolwenta koncentrują się wokół zdolności identyfikowania przyczyn i uwarunkowań sukcesów i porażek organizacyjnych, które w procesie uczenia i zdobywania doświadczeń zawodowych pozwolą na podejmowanie optymalnych decyzji. 2. Marketing i Logistyka



logistyka międzynarodowa



PR



E-marketing

Absolwent tej specjalizacji zdobędzie kompleksową wiedzę na temat współczesnych koncepcji i narzędzi

planowania oraz realizacji działań marketingowych i operacji logistycznych

przedsiębiorstwa, a więc praktycznej wiedzy na temat działań związanych z tworzeniem atrakcyjnej oferty handlowej, oferowaniem i dostarczaniem dóbr i usług konsumentom oraz nabywcom instytucjonalnym. W dziedzinie marketingu uzyska wiedzę i umiejętności praktyczne

potrzebne

do

prowadzenia

badań

rynku,

kształtowania

produktów

zaspokajających potrzeby nabywców, ustalania konkurencyjnych cen, prowadzenia negocjacji w biznesie, prowadzenia kampanii reklamowych i innych działań promocyjnych, a także zarządzania marketingiem. W sferze logistyki student uzyska wiedzę na temat operacji związanych z przepływem produktów w procesie zaopatrzenia przedsiębiorstwa i dystrybucji oferowanych przez nie wyrobów. Absolwent będzie miał specjalistyczną wiedzę na temat koncepcji, narzędzi i technik stosowanych w zakresie usług transportowo-spedycyjnych, logistycznej obsługi klientów, zarządzania systemami logistycznymi. Specjalizacja skutecznie przygotowuje do pracy w działach sprzedaży, na stanowiskach specjalistów ds. marketingu, czy produkt-menedżerów, specjalistów ds. spedycji i transportu - w firmach produkcyjnohandlowych i usługowych, a także do pracy na samodzielnych stanowiskach (w tym

kierowniczych) w takich firmach jak agencje reklamy, agencje badań rynku, firmy transportowo-spedycyjne i logistyczne. Stosunki Międzynarodowe – studia licencjackie (dzienne) i (zaoczne)

1. Studia europejskie



europejska polityka energetyczna

Specjalizacja kształci ekspertów w zakresie stosunków międzynarodowych ze szczególnym uwzględnieniem procesów integracji europejskiej. Celem studiów jest teoretyczne i praktyczne zrozumienie zagadnień politycznych, społecznych, ekonomicznych i prawnych w Unii Europejskiej, a także zdobycie wiedzy dotyczącej finansów, procedur podejmowania decyzji czy perspektyw rozwoju krajów Unii. Absolwenci będą przygotowani do pracy w administracji rządowej i samorządowej, a także w sektorze prywatnym i pozarządowym przy wymianie międzynarodowej i rozwijaniu kontaktów zagranicznych w ramach Unii Europejskiej i całej Europy oraz pomiędzy Unią, a jej globalnym otoczeniem. Wśród praktycznych umiejętności absolwentów znajdzie się m.in. pozyskiwanie funduszy rozwojowych Unii Europejskiej.

2. Studia amerykanistyczne

Program tej specjalizacji obejmuje wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą polityki zagranicznej

i wewnętrznej, społeczeństwa, historii i kultury, gospodarki oraz spraw

obronnych i bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych Ameryki. Studia amerykanistyczne kształcą specjalistów dysponujących umiejętnością analitycznego i praktycznego rozumienia amerykańskiego kręgu kulturowego. Absolwenci będą przygotowani do pracy w działających w Polsce i całej Europie przedsiębiorstwach i organizacjach amerykańskich, jak również w polskiej administracji rządowej i samorządowej, sektorze prywatnym i pozarządowym oraz instytucjach unijnych przy wymianie międzynarodowej i rozwijaniu transatlantyckich kontaktów zagranicznych z krajami Ameryki Północnej.

3. Studia strategiczne

Program specjalizacji został przygotowany dla studentów, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą wielkich wyzwań XXI w., a zwłaszcza zagrożeń i szans szeroko rozumianego bezpieczeństwa Polski, bezpieczeństwa europejskiego i globalnego. Specjalizacja umożliwia studentom zdobycie wiedzy, m.in. o poszczególnych regionach i cywilizacjach świata oraz ich interakcji. Absolwenci będą przygotowani do pracy w instytucjach i organizacjach krajowych i międzynarodowych zajmujących się szeroko pojętym bezpieczeństwem, szczególnie w sytuacjach zagrożenia terroryzmem, konfliktami zbrojnymi czy etnicznymi. Ukończenie tej specjalizacji zwiększa szansę podjęcia pracy w mediach oraz placówkach badawczych i kulturalnych świata.

Stosunki Międzynarodowe – studia magisterskie (dzienne) i (zaoczne)

1. Służba Zagraniczna

Studia w ramach tej specjalizacji są przeznaczone dla studentów, którzy swoją przyszłość zawodową widzą w szeroko pojętej służbie konsularnej i dyplomatycznej oraz chcą pracować w instytucjach krajowych i międzynarodowych, związanych z polityką zagraniczną i współczesnymi stosunkami międzynarodowymi, np. Ministerstwo Spraw Zagranicznych, przedstawicielstwa

Unii

Europejskiej

czy

ONZ

oraz

w

innych

organizacjach

międzynarodowych. Studenci zdobywają dużą wiedzę na temat organizacji współczesnej dyplomacji, jej podstaw prawnych, metod i zasad działania oraz celów, niezbędną współczesnemu politykowi i dyplomacie. Absolwenci tej specjalizacji to wysokiej klasy specjaliści w zakresie współczesnych zagadnień międzynarodowych, posiadający wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, niezbędne w służbie dyplomatycznej. Otwierają się przed nimi szerokie możliwości ubiegania się o zatrudnienie w tworzącej się unijnej służbie dyplomatycznej.

2. Bezpieczeństwo Międzynarodowe

Program tej specjalizacji uwzględnia wymogi i wiedzę, niezbędną współczesnemu ekspertowi w zakresie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego. Studia poszerzają wiedzę teoretyczną i

praktyczne

umiejętności

diagnozowania

i

analizowania

sytuacji

i

procesów

międzynarodowych, stanów bezpieczeństwa oraz różnorakich zagrożeń międzynarodowych, przeciwdziałanie

konfliktom

wewnętrznym

i

międzynarodowym.

Absolwenci



przygotowani do pracy w instytucjach (resortach) i organizacjach krajowych i międzynarodowych, zajmujących się szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Mogą

z

powodzeniem ubiegać się o zatrudnienie w ministerstwach spraw zagranicznych, obrony i spraw wewnętrznych, Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, a także w instytucjach unijnych i międzynarodowych, odpowiedzialnych za pokój i bezpieczeństwo we współczesnym świecie.

Studia angielskojęzyczne na Wydziale Ekonomii i Zarządzania:

Kierunki akredytowane przez University of Wales w Wielkiej Brytanii na kierunkach ekonomia i stosunki międzynarodowe:



Bachelor of Arts in Business Economics



Bachelor of Arts in International Relations and European Studies



Master of Science in International Business Economics



Master of Arts in International Relations

Studia akredytowane przez University of Wisconsin - La Crosse w USA: •

Pełny magisterski program Amercian MBA



jako jedyny w Polsce posiada prestiżową amerykańską akredytację AACSB (Association to Advance Collegiate Schools of Business)

Wszystkie programy angielskojęzyczne prowadzone na Uczelni Łazarskiego posiadają akredytację Departamentu Edukacji Stanu Delaware i są dzięki temu automatycznie uznawane w Stanach Zjednoczonych.

1. Bachelor of Arts in Business Economics - Studia licencjackie

Celem studiów jest przekazanie wiedzy z zakresu ekonomii oraz biznesu w szerokim ujęciu, dostosowanym do potrzeb rynku i globalnej gospodarki. Program został tak skonstruowany, aby wyposażyć studentów zarówno w solidne fundamenty wiedzy ekonomicznej na bazie nowoczesnych teorii, jak i umiejętności praktyczne, tj. podstawy dobrej analizy z wykorzystaniem

metod

ilościowych.

Kształcąc

studentów,

odpowiadamy

na

zapotrzebowanie przyszłych pracodawców, którzy poszukują osób potrafiących wykazać się myśleniem analitycznym, mających zdolności rozwiązywania problemów w bieżącej działalności,

gotowych

do

efektywnej

współpracy

w

zespole,

a także potrafiących komunikować się bez względu na różnice kulturowe. Możliwość doskonalenia umiejętności językowych to nie jedyny pozytywny aspekt wyboru takiej drogi edukacji. Kładziemy nacisk na dostarczenie studentom narzędzi z zakresu szeroko definiowanej analizy, na zdolność współpracy, komunikowania się, zarządzania – optymalizowania procesów decyzyjnych. Te cechy kształcenia są zapewnione dzięki: •

spójnemu układowi treści programowych nadzorowanemu przez władze University of Wales,



wysokim standardom rekrutacji i doboru wykładowców (powielamy w tym zakresie dobre wzorce uczelni europejskich i amerykańskich),



niezwykłej dbałości o dopasowanie odpowiednich technik prowadzenia zajęć.

Dodatkowym atutem studiów jest możliwość obcowania z osobami z innych krajów, wykładowcami i studentami. Wymiana poglądów, rozwijanie zainteresowań w takim otwartym, wielokulturowym środowisku rodzi okazję do rzeczywistej konfrontacji z wszechobecną globalizacją. Warto podkreślić, iż posiadanie dyplomu dobrej, brytyjskiej uczelni jest niezaprzeczalnym atutem umożliwiającym skuteczną rywalizację o różne miejsca pracy w biznesie na całym świecie.

Dyplom University of Wales

Studenci Bachelor of Arts in Business Economics uzyskają dyplom University of Wales po złożeniu pracy dyplomowej, napisanej w języku angielskim oraz zdaniu egzaminu końcowego (obronie pracy).

Praca dyplomowa jest sprawdzana pod względem poprawności merytorycznej przez polskich i brytyjskich nauczycieli akademickich związanych z naszymi programami anglojęzycznymi.

Dyplom Uczelni Łazarskiego

Studenci Bachelor of Arts in Business Economics po złożeniu pracy dyplomowej, napisanej w języku angielskim oraz po zdaniu egzaminu końcowego (obronie pracy), wraz z dyplomem Uniwersytetu Walijskiego uzyskają również dyplom Uczelni Łazarskiego.

Perspektywy zawodowe absolwenta

Absolwenci studiów Bachelor of Arts in Business Economics są gruntownie wykształconymi specjalistami, posiadającymi umiejętności analizy i rozwiązywania różnych problemów w biznesie, a także pracownikami przygotowanymi do pracy w różnych środowiskach. Dysponują umiejętnościami analitycznymi, potrafią krytycznie myśleć, optymalizować procesy decyzyjne, są w stanie zrozumieć złożoność gospodarki światowej zarówno w wymiarze mikro – na poziomie przedsiębiorstwa, jak również w ujęciu makroekonomicznym. Charakteryzuje

ich

umiejętność

podejmowania

pracy

zespołowej

oraz

dobra

komunikatywność na różnych płaszczyznach: merytorycznych, kulturowych i językowych. Ukończenie studiów pierwszego stopnia (licencjackich) stanowi solidną podstawę do kontynuacji nauki na studiach drugiego stopnia (uzupełniających magisterskich) na kierunku ekonomia i kierunkach pokrewnych w Polsce i za granicą.

2. Master of Science in International Business Economics - Studia magisterskie

Master of Science in International Business Economics to studia w zakresie biznesu międzynarodowego, prowadzone w języku angielskim i akredytowane przez University of Wales w Wielkiej Brytanii. Absolwenci programu otrzymują dyplom Master of Science in International Business Economics University of Wales.

Celem studiów jest wykształcenie profesjonalistów przygotowanych do pracy w szeroko pojętym

biznesie,

szczególnie

w

międzynarodowych

korporacjach

oraz

firmach

specjalizujących się w handlu zagranicznym. Dzięki znakomitym nauczycielom akademickim, wywodzącym się z najlepszych polskich i zagranicznych uczelni, posiadającym doświadczenie w pracy na wysokich stanowiskach w biznesie i administracji publicznej, studenci nabywają praktycznych umiejętności analitycznych, niezbędnych do funkcjonowania na rynku międzynarodowym. Poznają mechanizmy międzynarodowych procesów ekonomicznych, operacji finansowych, potrafią wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce biznesowej, w kontekście międzynarodowym.

Dyplom University of Wales

Studenci Master of Science in International Business Economics uzyskują dyplom University of Wales po złożeniu pracy dyplomowej napisanej w języku angielskim. Praca dyplomowa jest sprawdzana zarówno przez polskich nauczycieli akademickich (wykładających przedmioty obejmujące program studiów Master of Science in International Business Economics) oraz egzaminatora zewnętrznego, reprezentującego uniwersytet brytyjski.

Dyplom Uczelni Łazarskiego

Studenci zainteresowani uzyskaniem polskiego dyplomu magisterskiego na kierunku ekonomia są zobligowani do studiowania o semestr dłużej (czwarty semestr). Na trzecim i czwartym semestrze zaliczają ok. 350 godzin dodatkowych zajęć, prowadzonych głownie w języku polskim na uzupełniających studiach magisterskich.

Perspektywy zawodowe absolwenta

Absolwenci studiów Master of Science in International Business Economics to uznani zarówno na polskim, jak i międzynarodowym rynku gruntownie wykształceni specjaliści, posiadający umiejętności pozwalające na podejmowanie odpowiedzialnej i samodzielnej pracy w różnych środowiskach, specjaliści w zakresie takich dziedzin, jak ekonomia,

marketing, zarządzanie finansami. Wszyscy dotychczasowi absolwenci studiów MSc znaleźli dobrze płatną, satysfakcjonującą pracę w Polsce, Europie, Stanach Zjednoczonych.

3. Bachelor of Arts in International Relations and European Studies- Studia licencjackie Bachelor of Arts in International Relations and European Studies to studia, których program jest realizowany w języku angielskim. Absolwenci otrzymują polski dyplom licencjata Uczelni Łazarskiego oraz brytyjski dyplom Bachelor of Arts (BA) wydany przez brytyjską uczelnię University of Wales. Istotą programu Bachelor of Arts in International Relations and European Studies jest przygotowanie studenta do rozumienia świata polityki, który zawsze tworzy ramy dla życia gospodarczego. Mocną stroną programu jest to, że wszystkie zajęcia są prowadzone w języku angielskim przez wykładowców ze ściśle z nami współpracującego Georgetown University, Waszyngton D.C., takich jak: prof. Andrzej Sulima Kamiński, ambasador prof. Thomas Dodd, prof. James Collins, prof. Gerald Mara, prof. rev. John Witek, prof. James Millward. Niewątpliwą atrakcją studiów są także formy kształcenia. Zajęcia mają często formę interaktywną, dającą możliwość intensywnego zaangażowania studenta w ich problematykę. Uczelnia stwarza możliwość doskonalenia znajomości języków obcych. Ambicją uczelni jest, aby oferowany program studiów w zakresie BA in IRES wyposażał absolwenta w zdolność do podejmowania wyzwań konkurencyjnego świata oraz w umiejętność samodzielnego myślenia, analizy i oceny procesów politycznych.

Dyplom University of Wales

Absolwenci programu Bachelor of Arts in International Relations and European Studies uzyskują dyplom University of Wales po złożeniu pracy dyplomowej napisanej w języku angielskim oraz po zdaniu stosownego egzaminu końcowego (obronie pracy). Praca dyplomowa jest sprawdzana pod względem poprawności merytorycznej przez polskich i brytyjskich nauczycieli.

Dyplom Uczelni Łazarskiego

Absolwenci Bachelor of Arts in International Relations and European Studies po złożeniu pracy dyplomowej, napisanej w języku angielskim, oraz po zdaniu egzaminu końcowego (obronie pracy), wraz z dyplomem Uniwersytetu Walijskiego uzyskają również dyplom Uczelni Łazarskiego.

Perspektywy zawodowe absolwenta

Absolwenci mogą pracować jako animatorzy lub analitycy polityki międzynarodowej, w szczególności w służbie zagranicznej, w tym dyplomacji, instytucjach Unii Europejskiej i organizacjach międzypaństwowych włącznie z ONZ czy Bankiem Światowym. Mogą być specjalistami lub konsultantami do spraw marketingu globalnego i europejskiego międzynarodowych

korporacjach,

dziennikarzami

w

międzynarodowych

w

mediach,

ekspertami w organizacjach pozarządowych działających w Europie i świecie. Absolwenci interdyscyplinarnych studiów Bachelor of Arts in International Relations and European Studies to osoby kreatywne, elastyczne i otwarte, dobrze przygotowane do podejmowania różnorodnych wyzwań XXI w.

4. Master of Arts in International Relations - Studia magisterskie II stopnia Master of Arts in International Relations to studia w zakresie stosunków międzynarodowych, prowadzone w języku angielskim i akredytowane przez University of Wales w Wielkiej Brytanii. Absolwenci programu uzyskują dyplom Master of Arts in International Relations.

Dyplom Uniwersytetu Walijskiego

Studenci Master of Arts in International Relations uzyskają dyplom Uniwersytetu Walijskiego (brytyjskie MA degree) po zaliczeniu pierwszego roku studiów I seminarium magisterskiego na trzecim semestrze, oraz po pomyślnej ocenie pracy dyplomowej napisanej w języku angielskim. Praca dyplomowa (ok. 20 000 słów) sprawdzana jest zarówno przez polskich nauczycieli akademickich wykładających w programie studiów MA in International Relations, oraz przez tzw. egzaminatora zewnętrznego reprezentującego uniwersytet brytyjski.

Dyplom Uczelni Łazarskiego

Studenci programu magisterskiego na kierunku stosunki międzynarodowe uzyskują dyplom uczelni Łazarskiego po zaliczeniu dwuletniego programu studiów, oraz napisaniu pracy dyplomowej. Praca magisterska napisana dla uzyskania brytyjskiego degree jest jednocześnie pracą dyplomową wiodąca do uzyskania polskiego tytułu magisterskiego.

Perspektywy zawodowe absolwenta

Absolwenci studiów Master of Arts in International Relations posiadają akademicką i zawodową wiedzę na temat współczesnych stosunków międzynarodowych oraz ich cywilizacyjnych, politycznych, społecznych i ekonomicznych uwarunkowań. Przygotowani są zarówno do kontynuowania kariery akademickiej, jak i do pracy zawodowej w sektorze publicznym i prywatnym, m.in. w służbie dyplomatycznej i konsularnej, administracji państwowej i samorządowej, międzynarodowych instytucjach i korporacjach oraz instytutach badawczych i mass mediach.

PRESTIGIOUS AMERICAN MBA

Program studiów

Prestigious American MBA został stworzony we współpracy Uczelni

Łazarskiego i University of Wisconsin – La Crosse. Studia posiadają prestiżowe akredytacje amerykańskie: Delaware Department of Education oraz AACSB - The Association to Advance Collegiate Schools of Business. Ich absolwenci otrzymują tytuł Master of Business Administration Uniwersytetu Wisconsin – La Crosse. Zajęcia z udziałem najlepszych polskich i amerykańskich wykładowców są realizowane w języku angielskim. Konstrukcja programowa uwzględnia pełen semestr nauki w Stanach Zjednoczonych.

Dyplom University of Wisconsin – La Crosse:

Studenci Prestigious American MBA otrzymują amerykański dyplom MBA Uniwersytetu Wisconsin – La Crosse po pomyślnym ukończeniu półtorarocznego programu studiów.

Dyplom Uczelni Łazarskiego:

Studenci programu MBA mają możliwość ubiegania się o polski dyplom magisterski na kierunku ekonomia. W tym celu konieczne jest zaliczenie półtorarocznego programu studiów w języku angielskim, uzupełnienie go o dodatkowe zajęcia w języku polskim oraz napisanie pracy magisterskiej pod kierunkiem jednego z wykładowców Uczelni Łazarskiego. Najlepszy program MBA w Polsce – według Komisji Fulbrighta i Ambasady Amerykańskiej w Warszawie. Studia podyplomowe AUDYT WEWNĘTRZNY W JEDNOSTKACH SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO CEL: Celem PODYPLOMOWEGO STUDIUM AUDYTU WEWNĘTRZNEGO W JEDNOSTKACH SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO jest uporządkowanie i poszerzenie wiedzy pracowników jednostek samorządu terytorialnego realizujących zadania z zakresu kontroli instytucjonalnej, audytorów wewnętrznych oraz pozostałych osób zamierzających poszerzyć swoją wiedzę w tym właśnie obszarze, tak aby mogli oni: • efektywnie realizować powierzone im zadania z zakresu audytu wewnętrznego • samodzielnie skoordynować proces analizy ryzyka w organizacji oraz wykorzystać jej wyniki planując zadania audytowi • efektywnie zrealizować zadania audytowe w obszarach IT oraz projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej • rozpoznać symptomy nadużyć mających miejsce w organizacji lub ją dotykających • móc aktywnie zaangażować się w proces badania nadużyć oraz budowania pożądanej kultury organizacyjnej służącej ograniczaniu możliwości wystąpienia nadużycia • wspierać realizację celów strategicznych, które dana organizacja sobie stawia

Celem studiów – Audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych – jest zapoznanie słuchaczy oraz pogłębienie ich wiedzy z zakresu audytu i kontroli wewnętrznej, jak również z obszaru finansów i rachunkowości sektora finansów publicznych. Słuchacze poznają m.in. wszystkie aktualne wytyczne (głównie Ministerstwa Finansów) dotyczące organizowania kontroli oraz audytu wewnętrznego.

Jako że zajęcia prowadzone będą w dużej części w formie warsztatowej, studenci będą mieli okazję w praktyce przygotować m.in. Plan Audytu, Raport z wykonania audytu czy też Sprawozdanie roczne z wykonania planu audytu. Głównym założeniem studiów jest przede wszystkim aktualizacja, uporządkowanie oraz pogłębienie wiedzy uczestników w zakresie prowadzenia kontroli, ustalania związków przyczynowo-skutkowych powodujących szkodliwe zjawiska, ustalanie stopnia odpowiedzialności poszczególnych osób za powstawanie takich zjawisk oraz profesjonalnego oraz zgodnego z prawem dokumentowania prac kontrolnych.

Podczas studiów słuchacze nauczą się również poruszać się w meandrach polskiego prawa dotyczącego kontroli wewnętrznej. Każdy z słuchaczy będzie miał dodatkowo okazję indywidualnie skonsultować problemy własnej jednostki z najlepszymi specjalistami w branży. Dużo miejsca w kształceniu poświecone zostanie praktycznym aspektom kontroli wewnętrznej. W trakcie zajęć słuchacze nauczą się przygotowywać przykładowe procedury i instrukcje (w tym archiwalną, kasową, zakupową etc.) oraz przeprowadzać kontrolę wybranych obszarów działalności (w tym audyt zamówień publicznych czy inwestycji).

Studia Audyt wewnętrzny będą kształcić profesjonalnych audytorów i kontrolerów wewnętrznych w jednostkach administracji publicznej. Osoby, które uzyskają dyplom będą atrakcyjnymi kandydatami do pracy na wielu stanowiskach we wszystkich typach jednostek samorządowych, urzędach oraz podmiotach użyteczności publicznej. ORGANIZACJA ZAJĘĆ: • wymiar godzinowy studiów – 200 godz.

• studia trwają 2 semestry • zajęcia odbywają się w trybie sobotnio – niedzielnym, co dwa tygodnie • zajęcia rozpoczynają się w październiku 2009 roku OPŁATY ZA STUDIA: Opłata za całość studiów wynosi 4900 zł Istnieje możliwość rozłożenia czesnego na 2 raty.

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146 KONTAKT: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego Wydział Ekonomii i Zarządzania 02 – 662 Warszawa ul. Świeradowska 43 p. 363, piętro III, sektor F tel. 22 54 35 326 mail: [email protected] STUDIA PODYPLOMOWE - ORGANIZACJA POMOCY SPOŁECZNEJ CEL STUDIÓW Celem studiów jest wszechstronne przygotowanie absolwentów do efektywnego zarządzania jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej. Program studiów obejmuje podstawowe zagadnienia z zakresu socjologii, prawa, polityki społecznej, zarządzania oraz finansów Szczególny nacisk położony jest na kształtowanie u uczestników umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce. ORGANIZACJA STUDIÓW

Zajęcia na Studiach Podyplomowych Organizacji Pomocy Społecznej trwają dwa semestry i odbywają się w ramach dwudniowych zjazdów słuchaczy (sobotnio-niedzielnych) organizowanych średnio 2 razy w miesiącu. Program obejmuje 220 godzin. Zajęcia rozpoczynają się w październiku 2009 roku, a kończą się w czerwcu 2010 roku. Miejscem zajęć są profesjonalne wyposażone sale dydaktyczne znajdujące się w siedzibie uczelni przy ul. Świeradowskiej 43 w Warszawie. OPŁATA ZA STUDIA Opłata za całość studiów (dwa semestry) wynosi 3000 zł Możliwa płatność w dwóch ratach: pierwsza w październiku 2009 r. – 1500 zł, druga w lutym - 1500 zł. INFORMACJE DODATKOWE I ZAPISY Informacje dodatkowe można uzyskać w Centrum Kształcenia Podyplomowego WSHiP. Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul Świeradowska 43 pokój 56, sektor E tel./fax 54-35-350/352 Olga Ciesielska Tel. (022) 543 5350 e-mail: [email protected] Dorota Sikorska [email protected] tel. kom. 0-695 711 618 WYPADKI DROGOWE. ASPEKTY PRAWNOKARNE, PROCESOWE I KRYMINALISTYCZNE CEL STUDIÓW

Dostarczenie gruntownej wiedzy w zakresie odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia drogowe oraz metodyki prowadzenia postępowania przygotowawczego i sądowego w tych sprawach. ORGANIZACJA ZAJĘĆ Czas trwania: 2 semestry ( jesienny i letni). 180 godzin. Interaktywne wykłady, seminaria, konwersatoria i warsztaty naukowe w soboty i niedziele, dwa razy w miesiącu. OPŁATA ZA STUDIA 5600 zł za 2 semestry, z możliwością rozłożenia na 2 raty za semestr. Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146 INFORMACJE DODATKOWE Wszelkich informacji udziela Centrum Kształcenia Podyplomowego Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul. Świeradowska 43 pok. 56, sektor E tel./fax (0-22) 54-35-350,e-mail: [email protected] oraz Kierownik Studiów: dr Krystyna Krzekotowska tel. 0603 996 408 PODYPLOMOWE STUDIA SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO DLA URZĘDNIKÓW I KANDYDATÓW NA RADNYCH JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO CEL STUDIÓW Tematyka studiów dotyka przekrojowo zadań z zakresu samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, których materia sprawia pracownikom samorządu największe kłopoty podczas wykonywania obowiązków służbowych i oparta jest na doświadczeniach wieloletnich pracowników samorządu terytorialnego. Studenci zdobędą wiedzę teoretyczną od wysokiej klasy wykładowców. Zdobyta wiedza zostanie sprawdzona podczas ćwiczeń o wyjątkowo

wysokiej liczbie godzin. Wykładowcy szczególną uwagę przyłożą do zagadnień, które sprawiają największą trudność podczas wykonywania obowiązków służbowych. Urzędnicy, jak i przyszli radni dowiedzą się, że urząd jednostki samorządu terytorialnego to jeden organizm, że żaden wydział nie działa w oderwaniu od innych wydziałów, a także że wszystkie szczeble samorządu są ze sobą powiązane.

Zdobyta wiedza zostanie sprawdzona egzaminem końcowym w formie testu. ORGANIZACJA STUDIÓW 180 godzin / 2 semestry. 90 wykładów i 90 ćwiczeń> OPŁATA ZA STUDIA 4000 zł

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146 INFORMACJE DODATKOWE I ZAPISY Informacje dodatkowe można uzyskać w Centrum Kształcenia Podyplomowego WSHiP. Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul Świeradowska 43 pokój 56, sektor E tel./fax 54-35-350/352, e-mail: [email protected]

STUDIA PODYPLOMOWE RZECZNIKÓW PRASOWYCH DLA ORGANÓW SAMORZĄDOWYCH

CEL STUDIÓW Celem Studiów jest dostarczenie jego słuchaczom narzędzi, solidnych podstaw do prowadzenia profesjonalnie działających biur prasowych, jako instytucji niezastąpionych w budowaniu wizerunku i prestiżu reprezentowanych instytucji. Służyć temu będą zajęcia zgrupowane w modułach-spotkaniach tematycznych, każde poświęcone innej grupie zagadnień m.in.. socjotechnice komunikowania, podstawom prawnym funkcjonowania instytucji rzecznika, gatunkom dziennikarskim uprawianych przez rzeczników, podstawom nowoczesnego PR-u, czy działaniom podejmowanym w sytuacjach kryzysowych. ORGANIZACJA STUDIÓW Studia są dwusemestralne - 182 godziny, realizowanych w ciągu dwóch semestrów. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele, dwa razy w miesiącu. OPŁATA ZA STUDIA 4800 PLN

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146

INFORMACJE DODATKOWE I ZAPISY Informacje dodatkowe można uzyskać w Centrum Kształcenia Podyplomowego WSHiP. Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul Świeradowska 43 pokój 56, sektor E tel./fax 54-35-350/352, e-mail: [email protected]

INFORMATYZACJA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ CEL STUDIÓW Celem studiów jest spójne przedstawienie istotnych zagadnień informatyzacji administracji i rozwoju społeczeństwa informacyjnego dla osób, które nie mają wykształcenia informatycznego. Na wykładach i zajęciach warsztatowych studenci nabędą wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu organizacji pracy instytucji Unii Europejskiej i jej funduszy dotyczących zakresu tematycznego studiów, społeczeństwa informacyjnego i strategii jego rozwoju, infrastruktury systemów informatycznych administracji publicznej, audytu informatycznego, zamówień publicznych, technologii identyfikacji elektronicznej i bezpieczeństwa teleinformatycznego, a także zarządzania przedsięwzięciami informatycznymi. Po otrzymaniu dyplomu ukończenia studiów, ich Absolwent będzie miał wystarczające umiejętności dla efektywnego uczestniczenia w procesie informatyzacji administracji jako nie informatyk. ORGANIZACJA STUDIÓW Studia trwają dwa semestry i obejmują 180 godzin lekcyjnych zajęć. Zajęcia są organizowane w zjazdach sobotnio-niedzielnych. OPŁATA ZA STUDIA 6000 zł

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146 INFORMACJE DODATKOWE I ZAPISY Informacje dodatkowe można uzyskać w Centrum Kształcenia Podyplomowego WSHiP. Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego

02-662 Warszawa, ul Świeradowska 43 pokój 56, sektor E tel./fax 54-35-350/352, e-mail: [email protected] ORGANIZACJA I ZARZĄDZANIE OŚWIATĄ CELE STUDIÓW Absolwenci studiów podyplomowych zostaną wyposażeni w wiedzę i umiejętności w następujących dziedzinach nauki: a) kierowanie zespołem ludzkim, b) wspieranie rozwoju zawodowego nauczycieli, c) stosowanie współczesnych technik informacyjnych w zarządzaniu, d) organizowanie pracy biurowej i administracyjnej, e) stosowanie prawa - prawa finansowego i oświatowego, f) prowadzenie procesu wspierania jakości pracy szkoły lub placówki oświatowej, g) nabycie wiedzy i umiejętności dotyczących metod badawczych w diagnozowaniu pracy szkoły, h) współpraca ze środowiskiem zewnętrznym szkoły, umiejętność komunikacji społecznej. ORGANIZACJA STUDIÓW Zajęcia na Studiach Podyplomowych Organizacji i Zarządzania Oświatą trwają dwa semestry i odbywają się w ramach dwudniowych zjazdów słuchaczy (sobotnio - niedzielnych) organizowanych dwa razy w miesiącu. Program obejmuje 210 godzin, w tym 10 godzin praktyk kierowniczych w wybranych placówkach oświatowych oraz w organach nadzoru pedagogicznego. OPŁATA ZA STUDIA 2850 PLN

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie

PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146 INFORMACJE DODATKOWE Informacje dodatkowe można uzyskać w Centrum Kształcenia Podyplomowego WSHiP. Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul Świeradowska 43 pokój 56, sektor E tel./fax 54-35-350/352, e-mail: [email protected]

POŚREDNICTWO W OBROCIE NIERUCHOMOŚCIAMI CEL STUDIÓW W trakcie studiów słuchacz zdobywa solidną wiedzę m.in. z zakresu prawa cywilnego, prawa mieszkaniowego, spółdzielczego prawa mieszkaniowego, prawa budowlanego i gospodarki nieruchomościami z elementami ekonomii niezbędnej do otrzymania licencji Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami, stosownie do ustawy o gospodarce nieruchomościami i wytycznych Ministerstwa Budownictwa (obecnie Ministerstwa Infrastruktury) z 2007 r. W świetle dokonanej w 2007 r. nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami otrzymanie licencji jest uzależnione od ukończenia studiów podyplomowych. Natomiast nie jest już wymagany egzamin państwowy. ORGANIZACJA ZAJĘĆ Program obejmuje trwa 2 semestry i obejmuje wymagania programowe Ministerstwa Infrastruktury. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu (sobota, niedziela). OPŁATA ZA STUDIA

3500 PLN

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146 INFORMACJE DODATKOWE Wszelkich informacji udziela Centrum Kształcenia Podyplomowego Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul. Świeradowska 43 pok. 56, sektor E tel./fax (0-22) 54-35-350,e-mail: [email protected] oraz Kierownik Studiów: dr Krystyna Krzekotowska

ZARZĄDZANIE NIERUCHOMOŚCIAMI CEL STUDIÓW W trakcie studiów słuchacz zdobędzie wiedzę m.in. z zakresu prawa cywilnego, prawa mieszkaniowego, spółdzielczego prawa mieszkaniowego, prawa budowlanego i gospodarki nieruchomościami z elementami ekonomii niezbędnej do otrzymania licencji Zarządcy Nieruchomości, stosownie do ustawy o gospodarce nieruchomościami i wytycznych Ministerstwa Budownictwa (obecnie Ministerstwa Infrastruktury) z 2007 r. W świetle dokonanej w 2007 r. nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami otrzymanie licencji jest uzależnione od ukończenia studiów podyplomowych. Natomiast nie jest już wymagany egzamin państwowy. ORGANIZACJA ZAJĘĆ Program trwa 2 semestry i obejmuje wymagania programowe Ministerstwa Infrastruktury. Zajęcia odbywają się 2 razy w miesiącu (sobota, niedziela). Istnieje możliwość jednoczesnego odbycia studiów w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami (50% zniżki na 1 z kierunków).

OPŁATA ZA STUDIA 3500 PLN

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146 INFORMACJE DODATKOWE Wszelkich informacji udziela Centrum Kształcenia Podyplomowego Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul. Świeradowska 43 pok. 56, sektor E tel./fax (0-22) 54-35-350,e-mail: [email protected] oraz Kierownik Studiów: dr Krystyna Krzekotowska tel. 0603 996 408 BIZNES NA RYNKACH WSCHODNICH - STUDIA PODYPLOMOWE CEL: Celem PODYPLOMOWEGO STUDIUM BIZNESU na rynkach wschodnich jest przygotowanie pracowników przedsiębiorstw działających na rynkach państw dawnego ZSRR, nie będących członkami Unii Europejskiej (w tym na rynku Federacji Rosyjskiej, Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Azerbejdżanu) lub planujących wejście na te rynki w postaci eksportu lub z zastosowaniem innych form (własne przedsiębiorstwa, wspólne przedsięwzięcia) oraz pracowników przedsiębiorstw importujących z rynków wschodnich. • zrozumienie zasad i warunków transakcji handlowych z partnerami z państw d. ZSRR, • poznanie warunków inwestowania na rynkach wschodnich, • poznanie zmian w realizacji handlu z partnerami z państw d. ZSRR po akcesji Polski do Unii Europejskiej, • zapoznanie się z marketingową analizą rynków wschodnich, • poznanie mechanizmów kształtowania działań marketingowych na rynkach wschodnich

ORGANIZACJA ZAJĘĆ: • wymiar godzinowy studiów – 200 godz. • studia trwają 2 semestry • zajęcia odbywają się w trybie sobotnio – niedzielnym, co dwa tygodnie • zajęcia rozpoczynają się w październiku 2009 roku OPŁATY ZA STUDIA: Opłata za całość studiów wynosi 5500 zł.

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146 z tytułem „WEiZ Rynki Wschodnie”

Istnieje możliwość rozłożenia czesnego na 2 raty. BIURO REKRUTACJI: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego Wydział Ekonomii i Zarządzania 02 – 662 Warszawa ul. Świeradowska 43 p. 363, piętro III, sektor F tel. 22 54 35 326 mail: [email protected] INWESTYCJE I ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI WYKORZYSTUJĄCYMI ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII Studia zapewnią Państwu: • Zapoznanie się z najnowszymi technologiami w OZE w tym: technologie wiatrowe, biogazowe, fotowoltaiczne, wodne, biomasowe, goetermalne i pomp ciepła.

• Nabycie wiedzy o systemie elektroenergetycznym KSE ze szczególnym uwzględnieniem elementów bilansowania • Przygotowanie studium wykonalności, w tym analiza otoczenia projektu, z elementami prawa UE oraz krajowego • Zarządzania projektami z uwzględnieniem wykorzystania specjalistycznych narzędzi i analiz projektowania • Nabycie wiedzy z zakresu rachunkowości zarządczej w tym rachunku opłacalności i budżetowanie projektu • Umiejętności planowania ze szczególnym uwzględnieniem sposobu finansowania umiejętności negocjacyjne • Umiejętność zarządzania ryzykiem w projektach energetycznych • Zapoznanie z najciekawszymi projektami zrealizowanymi w Polsce, w tym. parki wiatrowe, biogazownie, itp. • Nabycie wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu OZE w Polsce i na świecie

ORGANIZACJA ZAJĘĆ: Początek rekrutacji – 1 września 2009. Początek studiów – koniec października/początek listopada 2009. studia zaoczne, 1 zjazd w miesiącu. KONTAKT: Biuro Rekrutacji Uczelnia Łazarskiego WSHiP im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul. Świeradowska 43 tel. 022 543 53 50 Małgorzata Gałązka-Sobotka Telefon 0 505 016 628 mail: [email protected]

Więcej informacji uzyskacie państwo na stronie internetowej naszej uczelni www.lazarski.pl w zakładce „o studiach” następnie studia podyplomowe. STUDIA PODYPLOMOWE DLA PRODUCENTÓW FILMOWYCH I TELEWIZYJNYCH CEL STUDIÓW Celem studiów jest dostarczenie wiedzy teoretycznej i praktycznej, niezbędnej do wykonywania pracy producenckiej i menedżerskiej w sektorze rynku medialnego, stale rosnącym i mającym największe perspektywy rozwojowe. Sektor ten mocno integruje film, telewizję i internet. Absolwenci otrzymają także wiedzę pozwalającą im pełnić różnorodne funkcje w ramach produkcji filmowej i telewizyjnej . Studia te mają za zadanie rozwinięcie umiejętności twórczych a także analitycznych, niezbędnych do pracy w przedsiębiorstwach o profilu produkcyjnym i dystrybucyjnym w branży filmowej i telewizyjnej. ORGANIZACJA ZAJĘĆ Na zajęcia składają się dwa semestry nauki, które będą odbywały się w soboty i niedziele, średnio co dwa tygodnie. OPŁATA ZA STUDIA 6100 PLN Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146 INFORMACJE I ZAPISY Informacje: Ewa Getyńska, Warszawska Szkoła Filmowa przy Uczelni Łazarskiego, VII piętro ul. Świeradowska 43, 02-662 Warszawa tel. (22) 543-55-99 lub 98

e-mail: [email protected] www.szkolafilmowa.pl

Zapisy: Centrum Kształcenia Podyplomowego WSHiP, pok. 56, sektor E ul. Świeradowska 43, 02-662 Warszawa tel. (22) 54-35-350 lub 352 e-mal: [email protected] STUDIA PODYPLOMOWE DLA RZECZNIKÓW PRASOWYCH CEL STUDIÓW Celem studiów jest dostarczenie słuchaczom użytecznej wiedzy i praktycznych umiejętności do prowadzenia działalności promocyjnej instytucji i firm w otwartym społeczeństwie i globalnej gospodarce. Wśród umiejętności doskonalonych podczas studiów szczególny nacisk położono na zarządzanie projektami PR w sferze biznesu, polityki i Działalności społecznej. Spotkania z praktykami i zajęcia warsztatowe pozwolą słuchaczom zapoznać się z wykorzystaniem w działalności PR współczesnych narzędzi medialnych.

Studia podyplomowe dla Rzeczników Prasowych są odpowiedzią na zapotrzebowanie młodej. ale dynamicznie rozwijającej się branży medialnej. Skierowane są także do młodych menadżerów dużych korporacji.

Celem studiów jest podniesienie wiedzy i nabycie nowych umiejętności osobom, które pracują lub zamierzają pracować przy organizacji i kreowaniu wizerunku różnego rodzaju firm.

Uczestnicy zdobędą najnowszą wiedzę niezbędną do profesjonalnego zarządzania informacją w kontaktach z mediami, poznają etapy jego realizacji, kryteria sukcesu oraz niepowodzenia projektu oraz w jaki sposób kierować pracami zespołu prasowego.

Dopełnieniem wykładów będą warsztaty podczas których studenci, wykorzystując wiedzę zdobytą podczas zajęć, będą pracować nad projektem pr-owskim.

W trakcie zajęć dostarczymy słuchaczom narzędzi, solidnych podstaw do prowadzenia profesjonalnie działających biur prasowych, jako instytucji niezastąpionych w budowaniu wizerunku i prestiżu reprezentowanych instytucji. Służyć temu będą zajęcia zgrupowane w modułach-spotkaniach tematycznych, każde poświęcone innej grupie zagadnień m.in.. socjotechnice komunikowania, podstawom prawnym funkcjonowania instytucji rzecznika, gatunkom dziennikarskim uprawianych przez rzeczników, podstawom nowoczesnego PR-u, czy działaniom podejmowanym w sytuacjach kryzysowych.

Studia przeznaczone są dla szerokiego kręgu słuchaczy planujących rozwój swojej kariery zawodowej w dziedzinie Public Relations, jak i osób pracujących już w tym zawodzie a pragnących pogłębić teoretyczną wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie efektywnej komunikacji społecznej.

Kompetencje zdobyte podczas Studium pozwolą jego absolwentom na profesjonalną działalność PR dla biznesu, przedsiębiorstw, instytucji i organizacji finansowych, jak również w administracji samorządowej i państwowej, organizacjach pozarządowych czy partiach politycznych. ORGANIZACJA STUDIÓW Studia są dwusemestralne - 192 godziny, realizowanych w ciągu dwóch semestrów: I semestr (wrzesień-grudzień 2010), II semestr (marzec-czerwiec 2010). Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele, dwa razy w miesiącu. OPŁATA ZA STUDIA 6000 PLN

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146

INFORMACJE DODATKOWE I ZAPISY Informacje dodatkowe można uzyskać w Centrum Kształcenia Podyplomowego WSHiP. Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul Świeradowska 43 pokój 56, sektor E tel./fax 54-35-350/352, e-mail: [email protected] BIZNES MIĘDZYNARODOWY (HANDEL I MARKETING MIĘDZYNARODOWY) CEL STUDIÓW Celem studiów jest przekazanie kompleksowej i aktualnej wiedzy na temat ekonomicznej specyfiki rynków zagranicznych oraz zapoznanie z metodami negocjacji i handlu, specyfiką rozliczeń i ryzyka, warunkami zakładania przedsiębiorstw na poszczególnych rynkach. Słuchacze studiów poznają pojęcia, mechanizmy, procedury zarówno gospodarcze jak i prawne niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej na rynkach zagranicznych.

Słuchacze nabędą również wiedzę w zakresie najważniejszych elementów polityki handlowej Polski wobec największych partnerów pozaunijnych (ze szczególnym uwzględnieniem państw WNP, Chin oraz Indii) w kontekście członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Kompleksowy program studiów pozwoli na zdobycie i utrwalenie wiedzy w tej dziedzinie, a także pozwoli na samodzielne zdobywanie dalszych praktycznych umiejętności już po zakończeniu kursu i sprawne zarządzanie w sferze handlu zagranicznego, a także umożliwi prowadzenie doradztwa w tej dziedzinie. ORGANIZACJA STUDIÓW Program studiów obejmuje 180 godzin i trwa 2 semestry. Zajęcia odbywają się dwa razy w miesiącu w sesjach dwudniowych (sobota-niedziela) – 8 godzin dziennie. OPŁATA ZA STUDIA

5200 zł

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146 INFORMACJE DODATKOWE I ZAPISY Informacje dodatkowe można uzyskać w Centrum Kształcenia Podyplomowego WSHiP. Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul Świeradowska 43 pokój 56, sektor E tel./fax 54-35-350/352, e-mail: [email protected] PUBLIC RELATIONS CEL STUDIÓW Celem studiów jest dostarczenie słuchaczom użytecznej wiedzy i praktycznych umiejętności do prowadzenia działalności promocyjnej instytucji i firm w otwartym społeczeństwie i globalnej gospodarce. Wśród umiejętności doskonalonych podczas studiów szczególny nacisk położono na zarządzanie projektami PR w sferze biznesu, polityki i działalności społecznej. Spotkania z praktykami i zajęcia warsztatowe pozwolą słuchaczom zapoznać się z wykorzystaniem w działalności PR współczesnych narzędzi medialnych. ORGANIZACJA ZAJĘĆ Studium jest dwusemestralne – 180 godzin. Zajęcia trwają od października do czerwca i odbywają się w systemie sesji sobotnioniedzielnych. Forma: wykłady, konwersatoria, zajęcia warsztatowe, case study.

OPŁATA ZA STUDIA 5400 PLN Płatność w dwóch ratach semestralnych po 2700 PLN za semestr.

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146 INFORMACJE DODATKOWE Informacje dodatkowe można uzyskać w Centrum Kształcenia Podyplomowego WSHiP. Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul Świeradowska 43 pokój 56, sektor E tel./fax 54-35-350/352, e-mail: [email protected]

MBA - ZARZĄDZANIE CEL STUDIÓW Program nauczania opiera się na klasycznym programie MBA, wzbogaconym o problematykę ważną i aktualną dla polskich organizacji w zakresie współczesnego zarządzania. Cele programu MBA - Zarządzanie: przygotowanie do zarządzania przedsiębiorstwem na różnych szczeblach hierarchii organizacyjnej zarówno w dużych jak i średniej wielkości firmach, funkcjonujących w Polsce jak i na rynkach globalnych,

kształtowanie praktycznych umiejętności w zakresie analiz i metod rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji operacyjnych i strategicznych, skutecznego negocjowania, rozwiązywania konfliktów, budowania relacji międzyludzkich w organizacji, kształtowania partnerskich związków z otoczeniem, dostarczenie nowoczesnej wiedzy z zakresu zarządzania, ekonomii, prawnych aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa, stanowiącej podstawę do dalszego kształcenia i zdobywania wiedzy. ORGANIZACJA ZAJĘĆ Program trwa 3 semestry. Zajęcia odbywają się co drugi tydzień w soboty i niedziele przez około 15 miesięcy. OPŁATY ZA STUDIA Opłata za całość studiów wynosi 15000 zł (wpłata jednorazowa przy zapisie lub w trzech równych ratach: I rata – przy zapisie, II rata – na miesiąc przed rozpoczęciem drugiego semestru, III rata – na miesiąc przed rozpoczęciem trzeciego semestru)

PODYPLOMOWE STUDIUM OUTSOURCINGU CEL STUDIUM: Celem Studium Outsourcingu w WSHiP im. R. Łazarskiego jest kształcenie kadry kierowniczej, która odpowiedzialna jest za: • Identyfikację działań biznesowych, wymagających wsparcia outsourcingiem, • Dobór partnerów outsourcingowych, • Negocjacje warunków współpracy, • Monitorowanie procesu realizacji przedsięwzięcia outsourcingowego,

• Ocenę opłacalności tej współpracy. ORGANIZACJA ZAJĘĆ: • wymiar godzinowy studiów – 200 godz. • studia trwają 2 semestry • zajęcia odbywają się w trybie sobotnio – niedzielnym, co dwa tygodnie • zajęcia rozpoczynają się w październiku 2009 roku OPŁATY: Opłata za całość studiów wynosi 5800 zł

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146 BIURO REKRUTACJI: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego Wydział Ekonomii i Zarządzania 02 – 662 Warszawa ul. Świeradowska 43 p.363, piętro III, sektor F tel. 22 54 35 326 mail: [email protected] EUROPEJSKIE CENTRUM EDUKACJI TRENERÓW CEL STUDIÓW Nowoczesne organizacje coraz większą uwagę przykładają do świadomego i prawidłowego kształtowania polityki zarządzania kapitałem ludzkim. Coraz szybsze zmiany w otoczeniu biznesowym nakładają na osoby czynne zawodowo konieczność stałego rozwoju zawodowego oraz doskonalenia swoich umiejętności. Klasyczne podejście do procesu

nauczania osób dorosłych wypierane jest przez nowoczesne podejście oparte na elastycznych oraz nastawionych na praktyczność i efektywność metodach kształcenia. Studia Podyplomowe "Europejskie Centrum Edukacji Trenerów" w sposób jak najbardziej praktyczny przygotowują studentów do konstruowania i prowadzenia szkoleń biznesowych jako trenerzy wewnętrzni w organizacjach lub trenerzy prowadzący niezależną działalność. Celem studiów jest umożliwienie studentom rozwoju i doskonalenia umiejętności pozwalających na efektywne przekazywanie wiedzy i wspieranie rozwoju dorosłych. ORGANIZACJA ZAJĘĆ Zajęcia będą trwać 2 semestry podczas których zostanie zrealizowanych 260 godzin. Odbywać się dwa razy w miesiącu w sesjach dwudniowych (sobota-niedziela)

OPŁATA Opłata za studia: 6000 PLN za semestr NFORMACJE DODATKOWE Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146 kontakt: Wszelkich szczegółowych informacji udziela opiekun studiów mgr Andrzej Worotyńki, tel. kontaktowy: 0501 239 216, [email protected] ZARZĄDZANIE ZASOBAMI LUDZKIMI (HUMAN RESOURCE MANAGEMENT) CEL STUDIÓW Celem studiów jest wyposażenie jego uczestników w kompetencje pozwalające na budowanie strategii polityki personalnej oraz wypracowanie procedur (instrumentów)

polityki kadrowej służących podnoszeniu efektywności zasobów ludzkich.

Ze szczególną uwagą zostaną przedstawione słuchaczom programy modernizacji zasobów ludzkich organizacji, programy wprowadzania zmian i reagowania przez dział HR na sytuacje kryzysowe, a także wzbogacania potencjału intelektualnego organizacji.

Przewaga ćwiczeń i warsztatów nie tylko pozwoli poznać założenia współczesnego zarządzania funkcją HR, ale przede wszystkim dostarczy wiedzy i konkretnych umiejętności dla konstruowania i stosowania najnowszych narzędzi wykorzystywanych w procesie selekcji, rekrutacji i adaptacji, rozwoju, doskonalenia i oceniania pracowników, budowania organizacyjnych i indywidualnych planów kariery. ORGANIZACJA ZAJĘĆ Studia są dwusemestralne – 180 godzin. Zajęcia trwają od października do czerwca i odbywają się w systemie sesji sobotnioniedzielnych. Forma: wykłady, konwersatoria, ćwiczenia, zajęcia warsztatowe, treningi, case study. OPŁATA ZA STUDIA 4900 PLN Płatność w dwóch ratach semestralnych po 2450 PLN za semestr.

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146

INFORMACJE DODATKOWE

Wszelkich informacji udziela Centrum Kształcenia Podyplomowego Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul. Świeradowska 43 pok. 56, sektor E tel./fax (0-22) 54-35-350,e-mail: [email protected] oraz Kierownik Studiów: dr Krystyna Krzekotowska tel. 0603 996 408 ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI CEL STUDIÓW Studia pozwalają na uzyskanie, pogłębienie wiedzy praktycznej i teoretycznej z zakresu zarządzania projektami. Pozwalają na samodzielna realizację projektów. Przygotowują słuchaczy do egzaminu certyfikowanego Project Managera na stopnie C i D. Program studiów został opracowany zgodnie ze standardami International Project Management Association /IMPA/ - międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego ludzi związanych z zarządzaniem projektami. W ten sposób nasi absolwenci uzyskają oprócz wiedzy formalne możliwości o ubieganie się o pracę we wszystkich krajach UE i Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Azji, Australii .Słuchacze zapoznają się z systematyką faz projektu, począwszy od spotkania rozpoczynającego aż do ostatecznego zakończenia i oceny projektu. Równolegle z zajęciami teoretycznymi prowadzone są warsztaty praktyczne, w czasie których uczestnicy opracowują projekty oceniane przez asesorów IPMA. ORGANIZACJA ZAJĘĆ Program trwa 2 semestry. OPŁATA ZA STUDIA 6500 PLN

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146

INFORMACJE DODATKOWE Informacje dodatkowe można uzyskać w Centrum Kształcenia Podyplomowego WSHiP. Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul Świeradowska 43 pokój 56, sektor E tel./fax 54-35-350/352, e-mail: [email protected] ZARZĄDZANIE RYZYKIEM W PRZEDSIĘBIORSTWIE CEL STUDIÓW Przekazanie aktualnej wiedzy na temat ekonomicznych aspektów Zarządzanie Ryzykiem, zapoznanie Słuchaczy z metodami zarządzania ryzykiem w gospodarce rynkowej, zapoznanie ich ze specyfiką kwantyfikacji i analizy ekonomiczno-finansowej ryzyka. Absolwent po ukończeniu Studium ma ułatwioną karierę zawodową w kraju i zagranicą. ORGANIZACJA ZAJĘĆ • Studium jest dwusemestralne – 180 godzin. • Zajęcia rozpoczną się na początku października 2008 roku a zakończą w czerwcu 2009 roku. Zajęcia odbywać się będą w soboty i niedzielę – dwa razy w miesiącu, w soboty od 9:00 do 16:00. w niedzielę od 9:00 do 14:20. Forma: wykłady, konwersatoria i ćwiczenia

OPŁATA ZA STUDIA Opłata za całość studiów wynosi 5.000 PLN Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146

ZAPISY Centrum Kształcenia Podyplomowego Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul. Świeradowska 43 pok. 56, sektor E tel./fax (0-22) 54-35350,e-mail: [email protected] oraz Kierownik Studiów: dr Tadeusz T. Kaczmarek ZARZĄDZANIE LOGISTYCZNYM ŁAŃCUCHEM DOSTAW CEL STUDIÓW Celem studiów jest przekazanie słuchaczom najnowszej, profesjonalnej wiedzy z zakresu zarządzania łańcuchami dostaw, opartej na doświadczeniach zachodnich, z uwzględnieniem realiów gospodarki polskiej i rozwinięcie umiejętności analizy przypadków logistycznych. Umożliwienie osobom o różnych kierunkach wykształcenia, a także zainteresowaniach zawodowych osiągnięcie wyższych kwalifikacji przydatnych do rozwiązywania problemów logistycznych w firmie. Podczas studiów prezentowana będzie wiedza dotycząca: • logistyki w wymiarze strategicznym, • systemowych rozwiązaniach logistycznych na poziomie operacyjnym, • zarządzania logistycznego, • zarządzania łańcuchami dostaw, z uwzględnieniem przepływów rzeczowych, pieniężnych i informacyjnych, • instytucjonalnego i infrastrukturalnego otoczenia logistycznego firmy, • analizy przypadków logistycznych. ORGANIZACJA ZAJĘĆ Studia trwają 2 semestry. Zajęcia odbywać się będą co dwa tygodnie na szesnastogodzinnych sesjach zajęciowych (8 godzin w soboty i 8 godzin w niedziele). OPŁATA ZA STUDIA 5200 PLN - Płatność w dwóch ratach semestralnych po 2600 PLN za semestr.

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat:

Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146

NFORMACJE DODATKOWE Informacje dodatkowe można uzyskać w Centrum Kształcenia Podyplomowego WSHiP. Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul Świeradowska 43 pokój 56, sektor E tel./fax 54-35-350/352, e-mail: [email protected] ORGANIZACJA I ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI INFRASTRUKTURALNYMI CEL STUDIÓW Cele programu Podyplomowych Studiów w zakresie Zarządzania Projektami Infrastrukturalnymi: Zdobycie oraz pogłębienie wiedzy teoretycznej i praktycznej dotyczącej integracji europejskiej, prawa Unii Europejskiej, polityki strukturalnej i regionalnej Unii Europejskiej dotyczącej zarządzania projektami w sektorze infrastruktury i inżynierii sanitarnej w Polsce. Zapoznanie słuchaczy z aktualnymi etapami przygotowania i zarządzania projektami współfinansowanymi w ramach programów europejskich oraz w ramach innych źródeł finansowania – systemy Partnerstwa Publiczno-Prywatnego [PPP]. Praktyczne zajęcia z zakresu wypełniania Wniosku Aplikacyjnego stanowiącego podstawę ubiegania się „beneficjenta-inwestora” o środki wsparcia finansowego w ramach konkretnego Programu Operacyjnego na zrealizowanie kluczowych przedsięwzięć i projektów infrastrukturalnych w dziedzinach: budownictwa instalacji i sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, budowy oczyszczalni ścieków, ogrzewnictwa, wentylacji i klimatyzacji oraz infrastruktury ciepłownictwa.

Przygotowanie specjalistów do zarządzania projektami w ramach unijnych źródeł montażu finansowego dla organizacji zarządzających projektami infrastrukturalnymi w dziedzinie ochrony środowiska. Dostarczenie wiedzy z zakresu zarządzania projektami w sektorze ochrony środowiska, ekonomii, prawodawstwa, procedur instytucjonalnych, unijnego montażu finansowego, prawnych aspektów w realizacji unijnych inwestycji oraz dostarczenie narzędzi stanowiących podstawę do dalszego kształcenia i zdobywania wiedzy. ORGANIZACJA ZAJĘĆ Program trwa 2 semestry. Zajęcia odbywają się co drugi tydzień w soboty i niedziele przez około 12 miesięcy. OPŁATA ZA STUDIA Opłata za całość studiów wynosi 5 500 zł (wpłata jednorazowa przy zapisie lub w trzech równych ratach: I rata – przy zapisie, II rata – na miesiąc przed rozpoczęciem drugiego semestru, III rata – na miesiąc przed zakończeniem II semestru.

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146 INFORMACJE DODATKOWE Informacje dodatkowe można uzyskać w Centrum Kształcenia Podyplomowego WSHiP. Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul Świeradowska 43 pokój 56, sektor E tel./fax 54-35-350/352, e-mail: [email protected] SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU

CEL STUDIÓW Celem studiów jest dostarczenie słuchaczom użytecznej wiedzy i praktycznych umiejętności do prowadzenia odpowiedzialnego, uwzględniającego zasady zrównoważonego rozwoju biznesu oraz przejrzystego komunikowania i raportowania wyników prowadzonej działalności. Słuchacze dowiedzą się jak tworząc społecznie odpowiedzialną organizację przy pomocy narzędzi CSR wpływać w istotny sposób na poprawę wizerunku firmy i budować właściwe relacje z otoczeniem. Spotkania z praktykami i zajęcia warsztatowe pozwolą słuchaczom zapoznać się z przykładami programów CSR realizowanymi w polskich przedsiębiorstwach. ORGANIZACJA STUDIÓW Studia obejmują 180 godzin (dwa semestry). Zajęcia trwają od października do czerwca i odbywają się w systemie sesji sobotnioniedzielnych (średnio co dwa tygodnie). Forma zajęć: wykłady, konwersatoria, zajęcia warsztatowe, analiza przypadków. OPŁATA ZA STUDIA 5000 PLN Płatność w dwóch ratach semestralnych po 2500 PLN za semestr.

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146 INFORMACJE DODATKOWE I ZAPISY Informacje dodatkowe można uzyskać w Centrum Kształcenia Podyplomowego WSHiP. Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul Świeradowska 43

pokój 56, sektor E tel./fax 54-35-350/352, e-mail: [email protected] ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI MIĘDZYNARODOWYMI W POLSCE CEL STUDIÓW Zdobycie oraz pogłębienie wiedzy teoretycznej i praktycznej dotyczącej integracji europejskiej, prawa Unii Europejskiej, polityki strukturalnej i regionalnej Unii Europejskiej dotyczącej zarządzania międzynarodowego projektami w Polsce. Zapoznanie słuchaczy z aktualnymi etapami przygotowania i zarządzania projektami współfinansowanymi w ramach programów europejskich i w ramach innych źródeł międzynarodowego finansowania. Praktyczne zajęcia z zakresu wypełniania Wniosku Aplikacyjnego stanowiącego podstawę ubiegania się inwestora-beneficjenta o środki wsparcia finansowego w ramach konkretnego Programu Operacyjnego na zrealizowanie kluczowych przedsięwzięć i projektów w Polsce. Przygotowanie kompetentnych kadr do zarządzania projektami w ramach międzynarodowych źródeł montażu finansowego dla potrzeb struktur organizacyjnych w małych i średnich przedsiębiorstwach, funkcjonujących w Polsce jak i na rynkach globalnych. Kształtowanie praktycznych umiejętności w zakresie analiz i metod rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji operacyjnych i strategicznych, skutecznego negocjowania, rozwiązywania konfliktów, budowania relacji międzyludzkich w organizacjach międzynarodowych oraz kształtowanie partnerskich związków z otoczeniem. Dostarczenie wiedzy dla kadr menedżerskich w zakresie zarządzania projektami międzynarodowymi, prawodawstwa, ekonomii, unijnego montażu finansowego, prawnych aspektów w realizacji unijnych inwestycji, stanowiących podstawę do dalszego kształcenia i zdobywania kompetencji w zarządzaniu. ORGANIZACJA STUDIÓW

Program trwa 2 semestry. Zajęcia odbywają się co drugi tydzień w soboty i niedziele przez około 12 miesięcy. OPŁATA ZA STUDIA Opłata za całość studiów wynosi 5 500 zł (wpłata jednorazowa przy zapisie lub w trzech równych ratach: I rata – przy zapisie, II rata – na miesiąc przed rozpoczęciem drugiego semestru, III rata – na miesiąc przed zakończeniem II semestru.

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146 INFORMACJE DODATKOWE I ZAPISY Informacje dodatkowe można uzyskać w Centrum Kształcenia Podyplomowego WSHiP. Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul Świeradowska 43 pokój 56, sektor E tel./fax 54-35-350/352, e-mail: [email protected]

ZAKUPY W BIZNESIE CEL STUDIÓW przygotowanie do strategicznego oraz taktycznego zarządzania obszarem zakupów w przedsiębiorstwach oraz instytucjach kształtowanie praktycznych umiejętności oraz postaw pożądanych w zarządzaniu zakupami opartym na wyniki, a w szczególności: myślenie całościowe oraz analityczne, elastyczność zachowań, wrażliwość ekonomiczna, funkcjonowanie pod presją czasu, umiejętność negocjowania warunków zakupu, komunikacja i współpraca pozioma

transfer nowoczesnej wiedzy o obszarze zakupów, niezbędnej w procesach współpracy z dostawcami oraz realizacji celów zakupowych Program podyplomowych studiów „Zakupy w biznesie” został oparty o najlepsze praktyki i nowoczesną wiedzę stosowaną zarówno w przedsiębiorstwach i organizacjach międzynarodowych, jak i krajowych. ORGANIZACJA STUDIÓW Program trwa 2 semestry. OPŁATA ZA STUDIA 4500 zł

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146 INFORMACJE DODATKOWE I ZAPISY Informacje dodatkowe można uzyskać w Centrum Kształcenia Podyplomowego WSHiP. Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul Świeradowska 43 pokój 56, sektor E tel./fax 54-35-350/352, e-mail: [email protected] FINANSE OSOBISTE - STUDIA PODYPLOMOWE CEL: FINANSE OSOBISTE to doradztwo finansowe rozszerzone o elementy psychologii w inwestowaniu (finanse behawioralne) oraz metody analizy dotyczące doboru akcji do portfela. Struktura programu studiów, oprócz - jakże bezcennej w obecnych czasach wiedzy

związanej z zarządzaniem prywatnymi pieniędzmi - przygotowuje do wykonywania wielu zawodów, między innymi zawodu doradcy finansowego.

Studia FINANSE OSOBISTE, dostarczając specjalistycznej wiedzy pozwalającej efektywnie poruszać się po meandrach rynku finansowego, kształcą profesjonalnych doradców finansowych, kandydatów do pracy w różnego typu instytucjach finansowych.

Dużo miejsca w kształceniu poświęcamy etyce w działalności doradców finansowych. Ma to szczególnie istotne znaczenie w świetle głębokiego spadku zaufania klientów do pośredników finansowych, potocznie nazywanych doradcami finansowymi. ORGANIZACJA ZAJĘĆ: • wymiar godzinowy studiów – 200 godz. • studia trwają 2 semestry • zajęcia odbywają się w trybie sobotnio – niedzielnym, co dwa tygodnie • zajęcia rozpoczynają się w październiku 2009 roku Forma: wykłady, konwersatoria, ćwiczenia, zajęcia warsztatowe, case study. OPŁATY: Opłata za całość studiów wynosi 4500 zł

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146

Istnieje możliwość rozłożenia czesnego na 2 raty.

BIURO REKRUTACJI:

Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego Wydział Ekonomii i Zarządzania 02 – 662 Warszawa ul. Świeradowska 43 p. 363, piętro III, sektor F tel. 22 54 35 326 mail: [email protected] PODYPLOMOWE STUDIA PRAWA PRACY I UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH ZAŁOŻENIA STUDIUM: Założeniem organizatorów studiów jest stworzenie słuchaczom warunków, które pozwolą w przystępnej formie (większość wykładów wzbogacona prezentacją multimedialną) i w niewielkiej grupie na żywy udział w prowadzonych zajęciach, poprzez zapewnienie możliwości zadawania pytań, czy też prowadzenia dyskusji z wykładowcą i innymi uczestnikami Studium. Celowi temu ma służyć wprowadzenie limitu miejsc (60) oraz wprowadzenie zajęć warsztatowych w kameralnych grupach, w czasie których będzie można konsultować konkretne problemy praktyczne i prowadzić studium przypadków. Zamiarem organizatorów jest sprawienie, aby każdy uczestnik studium czuł, że podjęty wysiłek rzeczywiście przyczynił się do poszerzenia jego wiedzy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, a wydane pieniądze procentowały w rozwoju jego kariery zawodowej. ORGANIZACJA STUDIÓW Studia trwają dwa semestry od października 2009 r. do czerwca 2010 r. Proces rekrutacyjny trwa od 4 czerwca 2009 r. do 30 września 2009 r. O przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc – 60 OPŁATA ZA STUDIA

3500 zł Możliwa płatność w dwóch ratach: pierwsza w październiku 2009 r. – 2000 zł, druga w lutym - 1600 zł. Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146 INFORMACJE DODATKOWE I ZAPISY Informacje dodatkowe można uzyskać w Centrum Kształcenia Podyplomowego WSHiP. Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul Świeradowska 43 pokój 56, sektor E tel./fax 54-35-350/352 Olga Ciesielska Tel. (022) 543 5350 e-mail: [email protected] UBEZPIECZENIA MAJĄTKOWE CEL STUDIÓW Celem studiów jest przekazanie jego uczestnikom wiedzy teoretycznej oraz praktycznej w zakresie ubezpieczeń majątkowych. Szczególny nacisk położony jest na kształtowanie u uczestników umiejętności praktycznego wykorzystania zdobytych wiadomości. ORGANIZACJA STUDIÓW Studium jest dwusemestralne - 200 godzin. Zajęcia rozpoczną się na początku października 2008 roku a kończą w czerwcu 2009 roku. Zajęcia odbywają się w soboty i niedziele – dwa razy w miesiącu.

OPŁATA ZA STUDIA Opłata za całość studiów wynosi 5.000 PLN, płacone w dwóch ratach semestralnych po 2500 PLN.

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im.R.Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146 ZAPISY Centrum Kształcenia Podyplomowego Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul. Świeradowska 43 pok. 56, sektor E tel./fax (0-22) 54-35350,e-mail: [email protected] RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI CEL STUDIUM Celem tych studiów jest przekazanie praktycznej wiedzy z zakresu zagadnień rachunkowych oraz z tych dziedzin prawa i podatków, które łączą się ściśle w praktyce z rachunkowością i bez znajomości których nie można prowadzić w sposób prawidłowy ksiąg rachunkowych.

W trakcie trwających dwa semestry studiów wykłady prowadzić będą przede wszystkim audytorzy i doradcy podatkowi z firmy audytorskiej BDO Numerica oraz pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Handlu i Prawa.

Międzynarodowa renoma sieci consultingowej BDO, a w szczególności kluczowa pozycja BDO Numerica na polskim rynku, gwarantują najwyższej jakości poziom merytoryczny Studium oraz praktyczne podejście do wielu budzących wątpliwości kwestii rachunkowych i podatkowych.

Studium adresowane jest do tych wszystkich, których interesuje rachunkowość oraz podatki i chcą zajmować się tą dziedziną w sposób profesjonalny. Znajomość podstaw rachunkowości oraz doświadczenie w tej dziedzinie będzie mile widziane, ale nie jest wymagane z uwagi na to, że zagadnienia rachunkowe i podatkowe objęte programem studium omawiane są od podstaw, a następnie szczegółowo rozwijane. ORGANIZACJA STUDIÓW Studia trwają dwa semestry. Każdy semestr kończy się egzaminem.

Zajęcia odbywają się raz lub dwa razy w miesiącu w soboty ( 8.45 – 17.30) i w niedziele ( 8.45 – 15.45)

Miejsce prowadzenia zajęć: WSHIP, ul. Świeradowska 43 OPŁATA ZA STUDIA 6500 PLN Cena obejmuje: uczestnictwo w zajęciach, materiały szkoleniowe. INFORMACJE DODATKOWE Wszelkich informacji udziela Centrum Kształcenia Podyplomowego Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego 02-662 Warszawa, ul. Świeradowska 43 pok. 56, sektor E tel./fax (0-22) 54-35-350,e-mail: [email protected] oraz Kierownik Studiów: dr Krystyna Krzekotowska tel. 0603 996 408

BANKOWOŚĆ W ŚWIETLE WSPÓŁCZESNOŚCI Studium przeznaczone jest dla osób mających już doświadczenie w pracy w sektorze bankowości lub finansów i pragnących swoją wiedzę poszerzyć. Ukończenie studiów ma pozwolić na poznanie zarówno zagadnień praktycznych jak i teoretycznych

niezbędnych do szeroko pojętego awansu w organizacjach bankowych albo współpracujących z sektorem bankowym. . Dlatego tez studium zapewni słuchaczom aktualizacje wiedzy zgodnej z coraz szybciej zmieniającymi się warunkami zewnętrzne i geopolitycznymi jak też z coraz większą ilością różnorodnych produktów bankowych i zastosowań narzędzi wspomagających podejmowanie decyzji w tym obszarze działalności I. Banki w środowisku gospodarczym – 30 godzin Dla pełnego zrozumienia zasad funkcjonowania i roli banków w systemie gospodarczym niezbędnym jest poznanie praw rządzących gospodarką oraz ścisłych relacji zachodzących pomiędzy jej dziedzinami. Funkcją tej części studium będzie przygotowania i wyposażenie w wiedzę studentów na temat związków pomiędzy systemem bankowym, rynkami finansowymi, mechanizmami makroekonomicznymi w otoczeniu procesów globalizacyjnych i zmieniających się warunków zewnętrznych. I.1. Otoczenie gospodarczo – monetarne I.1.1- makroekonomia – rola banków I.1.2.- banki w systemie finansowym państwa I.1.3 polityka pieniężna - rynek pieniądza - kreacja pieniądza - instrumenty polityki pieniężnej I.1.4. Czynniki wpływające na funkcjonowanie banków - polityka gospodarcza, koniunktura - regulacje, ustawodawstwo I.2. System bankowy w Polsce

- konsolidacja, regulacje i kształt systemu I.3. Rynki finansowe – papiery wartościowe – regulacje prawne działalności bankowej i otoczenia I.4. Banki na rynkach międzynarodowych – wpływ procesów globalizacyjnych na funkcjonowanie banków krajowych. II.

Banki w swoich funkcjach - 70 godzin

Odniesieniem do poprzedniej części studium jest szczegółowe zaznajomienie uczestników z działaniami banków wobec poszczególnych segmentów klientów. Każdy z tych segmentów kieruje się innymi zasadami, a więc banki stosują wobec każdego z nich inne kryteria. Omawiane i badane będą elementy analizy kredytowej podmiotów oraz osób fizycznych, różne formy zasilania finansowego klientów a również technologie monitoringu klientów banku. Ściśle korespondującą problematyką jest identyfikacja i ograniczanie ryzyk naturalnie związanych z poszczególnymi sektorami i będących najczulszą sferą funkcjonowania banków. II.1. Obszary działalności banków II.1.1. Klient detaliczny - produkty - analiza zdolności finansowej II.1.2. Klient instytucjonalny – produkty, analiza finansowa - mikrofirmy - małe i średnie przedsiębiorstwa - korporacje II.2. Mapy ryzyk – rozłożenie i wagi ryzyk bankowych. II.3. Operacje bankowe

- rachunki bankowe - krajowe i międzynarodowe systemy rozliczeń - instrumenty rozliczeń bankowych - bankowość elektroniczna - nowoczesne formy rozliczeń bankowych III.

Zarządzanie w banku komercyjnym – 90 godzin

Wszystkie zasoby będące w posiadaniu instytucji bankowej , jej aktywa i pasywa muszą posiadać walor dynamiczny tzn. być odpowiednio wykorzystane aby osiągać podstawowe cele dla których zostały wniesione , cele instytucji zaufania publicznego z jednej strony a z drugiej zysk dla właścicieli. W tej części studium duża uwaga zostanie zwrócona właśnie na różne aspekty zarządzania w banku na różnych szczeblach i w różnych obszarach bankowości. Relacje pomiędzy tymi obszarami , aspekty rozwojowe , kreowanie nowych instrumentów i rynków bankowych oraz wizerunek banku w świetle głównych celów strategicznych właścicieli będą głównymi aspektami, którymi będziemy zajmowali się w tej części studium. Zagadnienia będą omawiane w tle niezwykle burzliwych procesów globalizacyjnych, wpływu kryzysów gospodarczych na procesy dostosowawcze banków. III.1. Zarządzanie organizacją - struktury organizacyjne banków – implikacje efektywnościowe III.2. Rachunkowość bankowa III.3.Zarządzanie finansami banku - zarządzanie ryzykami bankowymi - zarządzanie aktywami i pasywami banku III.4.Zarządzanie poprzez marketing

- wprowadzenie regulacyjne - systemy motywowania i style zarządzania - tworzenie i zarządzanie innowacjami finansowymi - kanały komunikacji marketingowej - etyka w marketingu - planowanie marketingowe - zarządzanie produktem III.5.Wspomaganie informatyczne - indywidualne systemy informatyczne w banku - zintegrowane systemy informatyczne - BSI w procesach zarządzania bankiem. Seminaria : - po 20 godzin 1. Zarządzanie rozwojem banku 2. Bankowy system płatniczy w rozliczeniach (krajowych i zagranicznych) 3. Działalność banku na rynkach finansowych 4. Zarządzanie aktywami i pasywami banku Uczelnia zapewnia jako wykładowców najwyższej klasy teoretyków i praktyków (pracowników banków) BANKOWOŚĆ Studium przeznaczone jest dla osób, które ukończyły wyższe studia ale nie o kierunku bankowość i teraz chcą pracować w organizacjach bankowych albo współpracujących z sektorem bankowym. .

Ukończenie studiów pozwoli uczestnikom poruszać się w zagadnieniach systemów bankowych oraz specyfiki pracy w banku zarówno na poziomie operacyjnym jak i zarządczym. Studia dają wiedzę potrzebną do pracy na stanowiskach operacyjnych w sektorze bankowym jak i dają potrzebna wiedzę z zakresu bankowości dla kadry kierowniczej różnego typu organizacji. I.

Powstanie i rozwój systemów bankowych – 20 godzin

W bloku omawiane są przyczyny powstania banków, ewolucja instytucji banku jako konsekwencja rozwoju gospodarczego poczynając od jego bardzo prostych form po dzisiejsze skomplikowane systemy bankowe zarówno o charakterze narodowym jak i globalnym. I.1. Podstawy ekonomiczne funkcjonowania banków - uwarunkowania rozwoju banków – rozwój handlu - ewolucja pieniądza - charakterystyka banku I.2. Systemy bankowe w Polsce i na świecie – modele - systemy bankowe – kontynentalny i anglosaski - implikacje kryzysowe dla systemów bankowych - system bankowy w Polsce – ewolucja, transformacja, konsolidacja - bank centralny i instytucje nadzorcze w systemie bankowym – polityka pieniężna II.

Funkcje banków – ok. 120 godzin

W dalszym ciągu studium omówione zostaną podstawowe funkcje – zadania banku zarówno w stosunku do klientów indywidualnych jak i podmiotów gospodarczych i instytucji. Charakterystyka umożliwi słuchaczom zapoznanie się z kryteriami , formami i rodzajami instrumentów , produktów i usług bankowych. Zdobędą umiejętności pozwalające na szersze

spojrzenie na charakter usług świadczonych przez banki co znacznie usprawni, ułatwi i pogłębi kontakt pracownika banku z klientem. II.1 Podstawy operacji i czynności bankowych II.1.1. Czynności bankowe w rozumieniu prawa bankowego II.1.2. Rodzaje produktów i usług bankowych II.1.3. Operacje czynne , bierne i pośredniczące II.1.4. Systemy płatności II.1.5. Organizacja płatności II.1.6. Kredyty w działalności bankowej II. 2 Ryzyko w działalności bankowej II.2.1 Ryzyka bankowe - ryzyko kredytowe - ryzyko rynkowe - ryzyko płynności - ryzyko operacyjne - inne ryzyka – systemowe, legislacyjne II.2.2 Mapy ryzyk, zarządzanie ryzykami ze szczególnym uwzględnieniem ryzyk „legislacyjnych” III.

Realizacja zadań banku – 20 godzin

Tematyka bliku dotyczy ogólnie pojętego zakresu zarządzania bankiem na szczeblach operacyjnym, finansowym i rozwojowym. Pozwoli uczestnikom studium poznać procedury i

mechanizmy rządzące dysponowaniem zasobami ludzkimi, finansowymi oraz kreowania wizerunku banku na zewnątrz. III.1. Struktura organizacyjna III.1.1. Struktura banku a jego strategia III.2 Zarządzanie bankiem III.2.1. Zarządzanie organizacją III.2.2. Systemy motywowania i style zarządzania a banku. III.2.2. Zarządzanie aktywami i pasywami banku III.3. Rachunkowość bankowa III.4 Informatyka na usługach banku - Nowoczesne systemy komunikacji z klientem – bankowość internetowa III.5 Marketing i rozwój banku - Wizerunek i strategia banku - Rozwój nowych produktów finansowych - Strategie sprzedaży - etyka – relacje klient – pracownik banku IV.

Rynki finansowe – 30 godzin

Zagadnienia rynków finansowych, ich rodzajów , struktur i form w zestawieniu z problematyką papierów wartościowych wprowadzi słuchaczy w obszar inwestowania zarówno środków własnych banku jak i jego klientów. Słuchacze poznają szeroka paletę instrumentów finansowych, zarówno o charakterze papierów wartościowych jak i innych. Otrzymają możliwość identyfikowania zarówno zysków jak i ryzyk z nimi związanych.

IV.1 Rodzaje rynków IV.2 Rola banków na rynkach finansowych IV.3. Instytucje i uczestnicy IV.4. Pojęcia rynków, aktywów finansowych, papierów wartościowych, IV.5. Nadzór nad rynkami V.

Otoczenie prawno- legislacyjne – 10 godzin

Formuła prawna funkcjonowania banków jest nierozerwalnie zwiazana z całym systemem prawnym. Studenci w ramach tego obszaru zostaną zaznajomieni z prawnymi podstawami działania przedsiębiorstw, z podstawami prawa cywilnego, z wpływem regulacji prywatnoprawnych i publiczno – prawnych na ekonomikę (rentowność) przedsięwzięć i przedsiębiorstw. Zostaną wprowadzeni w regulacje prawa publicznego, ograniczanie swobody gospodarczej itd. Szkoła zapewnia jako wykładowców najwyższej klasy teoretyków i praktyków (pracowników banków) MBA W OCHRONIE ZDROWIA PRZESŁANKI PROJEKTU Reforma ochrony zdrowia w Polsce to jeden z najbardziej żarliwych i emocjonujących opinię publiczną tematów. Jakie rozwiązania należy przyjąć, aby standard usług zdrowotnych osiągnął holenderskie, duńskie czy też szwedzkie wzorce? - to pytanie, na które poszukuje się odpowiedzi zarówno w środowisku medycznym jak również w kręgach polityki i nauki. Uczelnia Łazarskiego również włącza się w tę dyskusję i nie ustaje w poszukiwaniu sposobów i narzędzi, które pozwolą optymalizować działania podejmowane przez podmioty świadczące usługi opieki medycznej. Dotychczasowe doświadczenia w obszarze funkcjonowania ochrony zdrowia w Polsce pozwalają w sposób jednoznaczny zidentyfikować lukę w kompetencjach menedżerskich osób nadzorujących i kierujących placówkami opieki zdrowotnej. Potrzeba

kształcenia wykwalifikowanej kadry i podnoszenia kompetencji tych, którzy już uczestniczą w procesie zarządzania jednostkami ochrony zdrowia lub jej nadzorowania, w obliczu nowych wyzwań przed jakimi stoi sektor, jest dzisiaj warunkiem SINE QUA NON powodzenia procesu reformowania ochrony zdrowia w Polsce. ORGANIZACJA ZAJĘĆ: • każdy z modułów trwa jeden semestr, możliwa jest równoległa realizacja 2 modułów, • każdy moduł specjalistyczny obejmuje min. 85 godz.; Cały program MBA w ochronie zdrowia to w sumie min. 500 godz. • zajęcia rozpoczynają się w październiku 2009 r. • szkolenia specjalistyczne realizowane są raz w miesiącu w sobotę i niedzielę, możliwe jest równoległe uczestniczenie w dwóch modułach szkoleniowych, które odbywać się będą co dwa tygodnie; moduł podstawowy realizowany jest podczas 8 spotkań, odbywających się co dwa tygodnie. • dla każdego modułu specjalistycznego zaplanowano 5 zjazdów Harmonogram studiów MBA przygotowany zostanie indywidualnie po zakończeniu procesu rekrutacji. OPŁATY: Czesne wynosi 3.500 zł za każdy moduł specjalistyczny i dyplomowy Czesne za cały program MBA w ochronie zdrowia wynosi 17.900 zł Termin pierwszej wpłaty jest wyznaczony po pozytywnym przejściu rozmowy kwalifikacyjnej. BIURO REKRUTACJI: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego Wydział Ekonomii i Zarządzania 02 – 662 Warszawa ul. Świeradowska 43 p.363, piętro III, sektor F

tel. 22 54 35 326 mail: [email protected]

MBA W SEKTORZE FARMACEUTYCZNYM SYLWETKA ABSOLWENTA Studium podyplomowe przygotowuje absolwenta do świadczenia usług consultingowych oraz zarządzania w sektorze farmaceutycznym i dziedzinach pokrewnych, ze szczególnym uwzględnieniem roli innowacji w sukcesie rynkowym firmy. Studium kształtuje także praktyczne umiejętności takie jak: składanie wniosków refundacyjnych, czytanie raportów HTA, zarządzanie projektami badań klinicznych, opracowywanie programów ubezpieczeniowych, wykorzystanie wiedzy z zakresu reklamy produktów leczniczych i marketingu oraz zarządzanie bezpieczeństwem. ORGANIZACJA ZAJĘĆ: • każdy moduł specjalistyczny obejmuje min. 85 godz.; Cały program MBA w sektorze farmaceutycznym to w sumie min. 500 godz. • zajęcia rozpoczynają się w październiku 2009 r. • moduł podstawowy realizowany jest podczas 8 spotkań, odbywających się co dwa tygodnie; moduły specjalistyczne realizowane są raz w miesiącu w sobotę i niedzielę, możliwe jest równoległe uczestniczenie w dwóch modułach specjalistycznych, które odbywać się będą wymiennie, co dwa tygodnie; • dla każdego modułu specjalistycznego zaplanowano 5 zjazdów OPŁATY: Czesne wynosi 6 000 zł za 1 moduł specjalistyczny i moduł dyplomowy Czesne za cały program MBA w sektorze farmaceutycznym wynosi 27.900 zł Termin pierwszej wpłaty jest wyznaczony po pozytywnym przejściu rozmowy kwalifikacyjnej.

Konto bankowe, na które można dokonywać wpłat: (z tytułem "MBA w sektorze farmaceutycznym") Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego w Warszawie PKO BP XVI O/Warszawa 36 1020 1169 0000 8402 0015 4146

Istnieje możliwość rozłożenia czesnego na raty. BIURO REKRUTACJI: Wyższa Szkoła Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego Wydział Ekonomii i Zarządzania 02 – 662 Warszawa ul. Świeradowska 43 p.363, piętro III, sektor F tel. 22 54 35 326 mail: [email protected]