PRACOWNIA PROJEKTOWA PROMOCJA 58-316 Wałbrzych, ul. Basztowa 56/10, tel. (074) 841-38-73 kom. 0602-47-92-03

PROJEKT ZAGOSPODAROWANIA TERENU REMONT NAWIERZCHNI DROGI GMINNEJ WRAZ Z BUDOWĄ MIEJSC POSTOJOWYCH

Inwestor

Adres inwestycji Projekt

BranŜa

Projektował

Gmina ŚWIEBODZICE Rynek 1, 58-160 Świebodzice

Świebodzice ul. Polna, dz. Nr 487/20, 487/19, 490 obręb 3, Śródmieście Remont nawierzchni ul. Polnej wraz z rozbudową

drogowa

mgr inŜ Tomasz Gmerek upr. nr AU – F2/161/81, DOŚ/BD/0218/02

Opracował

Data

KWIECIEŃ 2009

Na podstawie art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jednolity Dz. U. Nr 156 poz. 1118 z 2006 r.) OŚWIADCZAM Ŝe niniejszy projekt został sporządzony zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.

SPIS TREŚCI Opis techniczny 1. Dane ogólne 2. Podstawa opracowania 3. Temat i zakres opracowania 4. Opis stanu istniejącego 5. Rozwiązania projektowe 5.1 Zasady ogólne 5.2 Rozwiązanie projektowe dróg w planie 5.3 Rozwiązanie wysokościowe 5.4 Przekrój ulicy 5.5 Przekrój przez miejsca postojowe 5.6 Przekroje konstrukcyjne nawierzchni 5.7 Elementy odwodnienia drogi 5.8 Kolizje z siecią teletechniczną

SPIS RYSUNKÓW Rys. Dr-01 Rys. Dr-02 Rys. Dr-03 Rys. Dr-04

Projekt zagospodarowania terenu ul. POLNEJ. skala 1 : 500 Profil drogi skala 1:100/500 Przekroje ul. Polnej. Skala 1:50 Przekrój przez miejsca postojowe

2

OPIS TECHNICZNY 1. DANE OGÓLNE

Inwestor:

GMINA ŚWIEBODZICE ŚWIEBODZICE, Rynek 1

Wykonawca:

Pracownia projektowa PROMOCJA Tomasz Gmerek Wałbrzych, ul. Basztowa 56/10

Temat:

Remont nawierzchni jezdni i chodników ulicy Polnej w Świebodzicach wraz z budową miejsc postojowych. Działka nr 487/19, 487/20, obręb 3 Świebodzice Śródmieście.

BranŜa:

Drogowa

2. PODSTAWA OPRACOWANIA

Do opracowania projektu wykonawczego remontu nawierzchni ulicy Polnej, wykorzystano następujące materiały: • Umowa z Inwestorem • Mapa sytuacyjno - wysokościowa w skali 1: 500; • Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z maja 1999 roku w sprawie warunków technicznych jakim odpowiadać powinny drogi publiczne i ich usytuowanie; • Inwentaryzacja rodzajów nawierzchni • Obowiązujące normy 3. TEMAT I ZAKRES OPRACOWANIA

Przedmiotem opracowania jest wykonanie projektu remontu nawierzchni jezdni i chodników ulicy Polnej w Świebodzicach. Celem opracowania jest przygotowanie dokumentacji pozwalającej na: - złoŜenie zgłoszenia robót budowlanych, - przygotowanie dokumentacji przetargowej oraz dokumentacji dla wykonawcy. Zakres opracowania obejmuje wykonanie projektu dla całego odcinka ulicy przebiegającej pomiędzy budynkami mieszkalnymi od skrzyŜowania z ulicą Polną – odcinek główny. W drugim etapie objętym oddzielnym postępowaniem opracowana zostanie dokumentacja na miejsca postojowe na działce przylegające do ulicy.

3

4. OPIS STANU ISTNIEJĄCEGO

Ulica Polna pomiędzy budynkami mieszkalnymi prowadzący od głównego odcinka ul. Polnej posiada nawierzchnię szczątkową wykonaną z róŜnych materiałów. Szerokość podstawowa jezdni wynosi 4,0 m. Na końcu drogi znajduje się zatoka do zawracania. Obecnie droga nie ma przejazdu i ruch odbywa się dwukierunkowo. Nawierzchnia ograniczona zniszczonym obrzeŜem betonowym. Chodniki występują we fragmentach drogi. Do drogi przylegają mury oporowe przy wejściach do budynku. W ciągu ulicy usytuowane są wjazdy na posesje i do garaŜy. Droga posiada kanalizację deszczową i sanitarną, która jest w trakcie modernizacji. Kanalizacja deszczowa odprowadza wodę z dachów budynku i z drogi. Ruch samochodowy jest mały. Związany z dojazdami mieszkańców do posesji. Na drodze parkowane są samochody, ustawiane częściowo na chodnikach. Ulica jest bez przejazdu. Brak placu do zawracania

5. ROZWIĄZANIA PROJEKTOWE 5.1 Zasady ogólne

Część drogową opracowano na podstawie mapy i inwentaryzacji istniejących elementów drogi. Zakres robót obejmuje działkę 487/19 i 420 i 490. Dokumentacja obejmuje wymianę nawierzchni wraz z podbudową na całej szerokości. Wykonanie krawęŜników i jednostronnego chodnika.

5.2 Rozwiązania projektowe w planie

Geometria ulicy nie ulegnie zmianie. Poszerzona zostanie jezdnia do 4,5 m, co umoŜliwi omijanie się dwóch pojazdów bez wjeŜdŜania na chodnik. Dla określenia przebiegu drogi w planie wyznaczono punkty główne drogi dla ciągu ulicy Polnej. Wyznaczono promienie łuków. Przebieg drogi w projekcie narysowano w oparciu o przebieg na mapie. Pewne niedokładności powstałe przy kopiowaniu mapy uchwycone czasie tyczenia drogi w terenie naleŜy uzgodnić z projektantem. Elementy geometryczne drogi dla zakresu objętego remontem. Km 0+000,00 początek ul. Polnej Od hm 0+00,00 do hm 0+14,70; odcinek prosty Od hm 0+14,70 do hm 0+27,97; łuk kołowy o promieniu R=8,25m, Od hm 27,97 do hm 1+26,25; odcinek prosty,

5.3 Rozwiązanie wysokościowe

W rozwiązaniu wysokościowym naleŜy dostosować rzędne do istniejącego poziomu nawierzchni w osi drogi. KrawęŜnik ułoŜyć nadając równomierny przebieg z wyniesieniem do 10-12 cm nad nawierzchnię. Poziom jezdni naleŜy zachować z uwagi na istniejące wejścia do budynków i uzbrojenie podziemne. Poziom chodnika podniesiony w odniesieniu do jezdni. Poziom krawęŜnika na wjazdach naleŜy obniŜyć do 5,0 cm w odniesieniu do krawędzi jezdni.

4

Na profilu podłuŜnym określone zostały podstawowe elementy drogi z podaniem rzędnych w punktach charakterystycznych.

5.4 Przekrój ulicy

Szerokość ulicy zostanie zwiększona do 4,5m. Pochylenie poprzeczne jezdni dwustronne o wartości nachylenia 2% w kierunku krawędzi jezdni. Pochylenie poprzeczne na łukach w kierunku środka łuku. Wartość pochylenia uzaleŜniona od poziomu przyległego terenu. KrawęŜnik wystający na 10-12 cm nad powierzchnię jezdni. Chodnik o szerokości 1,0 zwęŜony na wysokości murów oporowych i schodów. Pochylenie poprzeczne chodnika 2% w kierunku krawędzi jezdni.

5.5 Przekrój przez miejsca postojowe

Miejsca postojowe usytuowane są w dwóch rzędach z drogą manewrową po środku. Szerokość pasa postojowego 5,0 m. Szerokość drogi manewrowej 5,0m. Wymiary stanowiska wynoszą 2,5*5,0 m. dla niepełnosprawnych 3,5*5,0m. Wyznaczono 10 miejsc postojowych w tym dwa dla niepełnosprawnych. Pochylenie poprzeczne na placu wynosi 2%. Pochylenie podłuŜne dostosowane do poziomu krawędzi ulicy Polnej.

5.6 Przekroje konstrukcyjne nawierzchni

Roboty rozbiórkowe Roboty rozbiórkowe obejmują 100% powierzchni nawierzchni jezdni, Rozbiórkę nawierzchni z płyt chodnikowych oraz rozbiórkę obrzeŜy i innych elementów znajdujących się w drodze. Gruz po rozbiórce naleŜy wywieźć na składowisko do utylizacji. Materiał z koryta wywieźć na składowisko.

1/ Nawierzchnia jezdni. -

Warstwa ścieralna z betonu asfaltowego 0/12,8 grubość warstwy h=4 cm,

-

Warstwa podbudowy z betonu asfaltowego 0/16 grubość warstwy h=4 cm,

-

Podbudowa pomocnicza z kruszywa łamanego 0/31,5 grubość warstwy 20 cm,

-

Stabilizacja kruszywa cementem Rm=2,5 MPa, grubość warstwy 15 cm.

Nawierzchnia ograniczona krawęŜnikiem betonowym ułoŜonym na podsypce cementowo piaskowej h=3cm i ławie betonowej C12/15 o wymiarach 15*30 cm z oporem 0,18*0,15 cm

2/ Nawierzchnia na chodniku -

kostka betonowa h=6 cm,

-

podsypka piaskowa h=3 cm,

-

podbudowy z mieszanki kamienia łamanego 0/31,5 h=10 cm,

-

warstwa piasku h=10 cm.

Nawierzchnia ograniczona z jednej strony krawęŜnikiem z drugiej obrzeŜem betonowym 8*30 ułoŜonym na ławie z betonu C12/15

5

3/ Nawierzchnia na stanowiskach postojowych -

płyty aŜurowe 40*60 cm, h=10 cm,

-

podsypka piaskowa h=3 cm,

-

podbudowy z mieszanki kamienia łamanego 0/31,5 h=15 cm,

-

warstwa piasku h=15 cm.

4/ Nawierzchnia na drodze manewrowej -

kostka betonowa h=10 cm,

-

podsypka piaskowa h=5 cm,

-

podbudowy z mieszanki kamienia łamanego 0/31,5 h=15 cm,

-

warstwa piasku h=15 cm.

Nawierzchnia ograniczona krawęŜnikiem betonowym ułoŜonym na podsypce cementowo piaskowej h=3cm i ławie betonowej C12/15 o wymiarach 15*30 cm z oporem 0,18*0,15 cm.

5.7 Elementy odwodnienia drogi

Odwodnienie drogi przez wpusty uliczne włączone do kanalizacji deszczowej. Wpusty uliczne ze studzienką D500 i osadnikiem włączone do kd rurą PCV d160. Połączenie przykanalików trójnikiem. Usytuowanie wpustów ulicznych przedstawiono na planie zagospodarowania. Przy wykonywaniu odwodnienia drogi zwrócić uwagę na kolizję z wodociągiem i kanalizacją sanitarną. Poziom ułoŜenia przykanalików dostosować do głębokości ułoŜenia tych sieci.

5.8 Kolizje z siecią teletechniczną

Na terenie objętym opracowaniem są sieci teletechniczne naleŜące do dwóch operatorów. Przebieg ich jest naznaczony na załącznikach graficznych z uzgodnieniami. Kable przebiegające pod nawierzchnią naleŜy zabezpieczyć rurami ochronnymi. Prace ziemne w pobliŜu kabli prowadzić zgodnie z zaleceniami zawartymi w uzgodnieniach.

Tomasz Gmerek

6

INFORMACJA DOTYCZĄCA BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY ZDROWIA CZĘŚĆ OPISOWA 1. Zakres opracowania Niniejsze opracowanie zawiera informacje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracach związanych z poszerzeniem dojazdu do posesji przy ul. Polnej w Gminie Świebodzice. 2. Opis istniejących obiektów budowlanych Droga została zaprojektowana w o zabudowie wielorodzinnej.

pasie

istniejącej

drogi

gminnej

w

terenie

3. Elementy zagospodarowania działki mogące stwarzać zagroŜenie ZagroŜenie bezpieczeństwa i zdrowia ludzi wystąpi kaŜdorazowo pracach prowadzonych w pasie drogi a szczególnie, gdy nie jest moŜliwe całkowite wyeliminowanie ruchu pieszych i pojazdów. Ponadto kaŜdorazowe zbliŜenie do istniejącego uzbrojenia terenu jest czynnikiem powodującym wzrost zagroŜenia dla pracowników. 4. Przewidywane zagroŜenia Podczas realizacji robót budowlanych drogowych, instalacyjnych mogą wystąpić zagroŜenia związane z następującymi rodzajami prac: 1. Roboty rozbiórkowe 2. Wykonywanie wykopów 3. Umacnianie wykopów 4. MontaŜ wszystkich elementów 5. DemontaŜ umocnienia i zasypywanie wykopów 6. Roboty nawierzchniowe 5. InstruktaŜ pracowników Szkolenie pracowników w zakresie BHP reguluje Rozporządzenie MPiPS z dnia 28 maja 1996 roku w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownicy powinni posiadać następujące rodzaje szkoleń w zakresie BHP - wstępne - podstawowe - okresowe - stanowiskowe 6. Środki zapobiegające niebezpieczeństwom Wszyscy zatrudnieni pracownicy powinni posiadać : - odpowiednie przeszkolenia w zakresie BHP - badania lekarskie - wymagane uprawnienia zawodowe KaŜdy pracownik zobowiązany jest do uŜywania kasku oraz innych środków ochrony indywidualnej, zabezpieczających przed skutkami zagroŜeń, które zostały ustalone dla poszczególnych rodzajów prac. Dodatkowo, celem zapobieŜenia niebezpieczeństwom, naleŜy stosować środki techniczne i organizacyjne : - zapewnienie drogi transportowej - właściwe wydzielenie i ogrodzenie wykopów - właściwa obudowa wykopu wraz z wyjściami ewakuacyjnymi. - prace prowadzone zgodnie z opracowanym i zatwierdzonym projektem oznakowania i zabezpieczenia robót prowadzonych w pasie drogi publicznej

A. OPIS TECHNICZNY

3. Opis przyjętych rozwiązań 3.1. Sieć kanalizacji deszczowej Wody opadowe z terenu remontowanej drogi odprowadzone zostaną do istniejącego kanału deszczowego KD200 biegnącego w poboczu drogi. Wpięcie wykonać do istniejących studni. W projektowanych drogach przewidziano typowe wpusty uliczne z osadnikiem. Przyłącza kanalizacji deszczowej do wpustów wykonać z rur KWH PIPE DN160 ze spadkiem 0,5 % w kierunku studni. Połączenia przyłączy wykonać poprzez montaŜ trójników. 4.2. Instrukcja wykonania wykopu i montaŜu rur z PP 4.2.1. Wykopy Przy budowie sieci kanalizacyjnych z tworzyw sztucznych stosuje się wykopy wąsko przestrzenne o ścianach pionowych, odeskowanych i rozpartych. Uwzględniając warunki wykonania późniejszej obsypki, obudowę ścian wykopu w strefie ochronnej rury zaleca się wykonać z desek o szerokości 10-15 cm. Rozdeskowanie wykopu w strefie rurociągu naleŜy wykonać równolegle z zagęszczeniem obsypki wyjmując kolejną deskę przed zagęszczeniem następnej warstwy. Przy odspajaniu gruntu, profilowaniu dna wykopu oraz układaniu rur naleŜy stosować się do poniŜszych zaleceń : -wykop naleŜy rozpocząć od najniŜszego punktu, aby zapewnić grawitacyjny odpływ wody z wykopu w dół po jego dnie, -spód wykopu wykonywanego ręcznie naleŜy pozostawić na poziomie wyŜszym od projektowanego o około 5 - 6 cm, a w gruntach nawodnionych ok. 20 cm, -przy wykopie wykonywanym mechanicznie naleŜy pozostawić warstwę gruntu o grubości ok. 20 cm ponad projektowaną rzędną dna wykopu /niezaleŜnie od rodzaju gruntu/, nie wybraną warstwę naleŜy usunąć z dna wykopu sposobem ręcznym, -z dna wykopu naleŜy usunąć kamienie i grudy, dno wyrównać i przystąpić do wykonywania podłoŜa, -w trakcie wykonywania robót ziemnych nie wolno dopuścić do naruszenia /rozluźnienia, rozmoczenia lub zamarznięcia/ rodzimego podłoŜa w dnie wykopu. W tym celu prace ziemne naleŜy prowadzić starannie i moŜliwie szybko nie trzymając zbyt długo otwartego wykopu, -grunty naruszone naleŜy usunąć z dna wykopu zastępując je wykonaniem podłoŜa wzmocnionego w postaci zagęszczonej ławy piaskowej o grubości /po zagęszczeniu/ co najmniej 20 cm. Ten sam rodzaj podłoŜa naleŜy wykonać w sytuacji, gdy doszło do

przegłębienia dna wykopu, tj. wybrania warstwy gruntu poniŜej projektowanego poziomu posadowienia rurociągu, -podłoŜe wraz z warstwą wyrównawczą naleŜy profilować w miarę układania kolejnych odcinków rurociągu, -przewód po ułoŜeniu powinien ściśle przylegać do podłoŜa na całej swej długości na co najmniej 1/4 swego obwodu, tzn. naleŜy bardzo starannie zagęścić grunt, -nie dopuszczalne jest podkładanie pod rury kawałków drewna, kamieni lub gruzu z celu uzyskania odpowiedniego spadku rurociągu lub wyrównania kierunku ułoŜenia przewodów. Do budowy kanalizacji naleŜy stosować tylko elementy nie wykazujące uszkodzeń na ich powierzchniach /rys, wgnieceń, pęknięć/. 4.2.2. Wypełnienie wykopu Do wykonania warstw wypełniających wykop naleŜy przystąpić natychmiast po dokonaniu i zatwierdzeniu częściowego odbioru robót w zakresie zakończonego posadowienia rurociągu. Wypełnienie wykopu naleŜy wykonać w dwóch etapach : I etap : wypełnienie wykopu w strefie ochronnej rury, tzw. obsypka rurociągu, II etap : wypełnienie wykopu nad strefą ochronną rury, tzw. zasypka rurociągu 4.2.3. Obsypka rurociągu Przy odspajaniu gruntu, profilowaniu dna wykopu oraz układaniu rur naleŜy stosować się do poniŜszych zaleceń : -obsypkę wykonać z gruntu mineralnego, sypkiego /piasek lub Ŝwir/, którego wielkość ziaren, w bezpośredniej bliskości rury, nie powinna przekraczać 10 % nominalnej średnicy rury lecz nigdy nie moŜe być większa niŜ 60 mm, -materiał nie moŜe być zmroŜony ani teŜ zawierać ostrych kamieni lub innego łamanego materiału, -w celu zapewnienia całkowitej stabilności rurociągu, konieczne jest zadbanie o to, aby materiał obsypki szczelnie wypełniał przestrzeń nad rurą. Do ubijania warstw obsypki nad rurą moŜna uŜyć ubijaków drewnianych, -obsypkę wykonać warstwami, równolegle po obu bokach rur, kaŜdą warstwę zagęszczając, grubość warstw nie powinna przekraczać 1/3 średnicy rury lub nie powinna być większa niŜ 30 cm,

-obsypkę naleŜy prowadzić aŜ do uzyskania górnego poziomu strefy ochronnej rurociągu, tj. warstwy o grubości po zagęszczeniu, co najmniej 30 cm ponad wierzch rury, -niedopuszczalne jest wykonanie obsypki poprzez bezpośrednie spuszczanie mas ziemi na rurociąg z samochodów wywrotek 4.4.4. MontaŜ rurociągu Budowę danego odcinka sieci kanalizacyjnej naleŜy rozpocząć od posadowienia sytuacyjno-wysokościowego w terenie studzienek kanalizacyjnych. Po wstępnym rozmieszczeniu rur w wykopie naleŜy przystąpić do montaŜu rurociągu. MontaŜ prowadzić zgodnie z projektowanym spadkiem od punktu o rzędnej niŜszej do wyŜszej. Przed połączeniem rur bose końce naleŜy smarować środkami ułatwiającymi poślizg. Przed przystąpieniem do wykonywania kolejnego złącza, kaŜda ostatnia rura, do końca której wciskany będzie bosy koniec następnej rury, powinna być uprzednio zastabilizowana przez wykonanie obsypki. 5. Uwagi końcowe Przy dokonywaniu odbioru robót naleŜy szczególną uwagę zwrócić na: -sprawdzenie zgodności wykonanej sieci z dokumentacją, -sprawdzenie prawidłowości wykonania robót ziemnych, a w szczególności podłoŜa, obsypki, zasypki, głębokości ułoŜenia, -sprawdzenie prawidłowości montaŜu /kierunku, spadku, połączeń/, -przeprowadzenie próby szczelności. Przed przekazaniem sieci do eksploatacji naleŜy zlecić jednostce wykonawstwa geodezyjnego pomiar powykonawczy wykonanego kanału. W przypadku stwierdzenia na etapie wykonawstwa odstępstw od załoŜeń przyjętych w projekcie naleŜy powiadomić o tym projektanta, który w ramach nadzoru autorskiego dokona niezbędnych zmian i uzupełnień. Całość robót sieci wykonać zgodnie z wytycznymi producenta rur oraz zgodnie z : "Warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót montaŜowych, cz. II Instalacje sanitarne i przemysłowe" , wyd. III.

budowlano-

Rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

B. INFORMACJA DOTYCZĄCA BEZPIECZEŃSTWA I OCHRONY ZDROWIA 1. Zakres opracowania Niniejsze opracowanie zawiera informacje dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na budowie sieci kanalizacji deszczowej dla projektowanej przebudowy drogi. 2. Opis istniejących obiektów budowlanych Sieci zostały zaprojektowane wzdłuŜ projektowanych ciągów drogowych w terenie o nikłym zagęszczeniu w uzbrojenie podziemne. W środkowej części terenu zainwestowania występują przekroczenia dróg gruntowych oraz rowów odwadniających. 3. Elementy zagospodarowania działki mogące stwarzać zagroŜenie ZagroŜenie bezpieczeństwa i zdrowia ludzi wystąpi kaŜdorazowo przy przekraczaniu przeszkód terenowych : -cieków wodnych -dróg. Ponadto kaŜdorazowe zbliŜenie do istniejącego uzbrojenia terenu jest czynnikiem powodującym wzrost zagroŜenia dla pracowników. 4. Przewidywane zagroŜenia Podczas realizacji robót budowlanych sieci sanitarnych mogą wystąpić zagroŜenia związane z następującymi rodzajami prac : 1. Wykonywanie wykopów 2. Umacnianie wykopów 3. MontaŜ wszystkich elementów rurociągów i kanałów 4. DemontaŜ umocnienia i zasypywanie wykopów. 5. InstruktaŜ pracowników Szkolenie pracowników w zakresie BHP reguluje Rozporządzenie MPiPS z dnia 28 maja 1996 roku w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownicy powinni posiadać następujące rodzaje szkoleń w zakresie BHP : -wstępne -podstawowe -okresowe

-stanowiskowe 6. Środki zapobiegające niebezpieczeństwom Wszyscy zatrudnieni pracownicy powinni posiadać : -odpowiednie przeszkolenia w zakresie BHP -badania lekarskie -wymagane uprawnienia zawodowe KaŜdy pracownik zobowiązany jest do uŜywania kasku oraz innych środków ochrony indywidualnej, zabezpieczających przed skutkami zagroŜeń, które zostały ustalone dla poszczególnych rodzajów prac. Dodatkowo, celem zapobieŜenia niebezpieczeństwom, naleŜy stosować środki techniczne i organizacyjne : -zapewnienie drogi transportowej -właściwe wydzielenie i ogrodzenie wykopów - właściwa obudowa wykopu wraz z wyjściami ewakuacyjnymi.