PORADNIK HARCERSKICH AKCJI ZIMOWYCH (HAZ)

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Górnośląski PORADNIK HARCERSKICH AKCJI ZIMOWYCH (HAZ) „Nie zwlekaj. Rób to, co trzeba, wtedy, kiedy trzeba”...
5 downloads 2 Views 267KB Size
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Górnośląski

PORADNIK HARCERSKICH AKCJI ZIMOWYCH (HAZ) „Nie zwlekaj. Rób to, co trzeba, wtedy, kiedy trzeba” Autor nieznany

Opracowanie: hm. Anna Litner, hm. Katarzyna Rakoczy. 1

I SŁÓW KILKA OD ZARZĄDU OKRĘGU: 1. Osoby odpowiedzialne z ramienia ZO za HAZ w roku 201010/2011: • •

hm. Anna Litner i hm. Katarzyna Rakoczy (część opolska). phm. Piotr Homa (część śląska)

2. Problemy, Wątpliwości: We wszelkich wątpliwościach prosimy dokładnie czytać regulaminy, instrukcje lub kontaktować się bezpośrednio z osobami odpowiedzialnym w Zarządzie Okręgu za HAZ. Pamiętajcie lepiej wcześniej zapytać, poprosić o pomoc, niŜ zwlekać do ostatniej chwili. Jesteśmy, po to, aby Wam pomóc. Nam równieŜ zaleŜy na tym, aby Wasze Akcje Zimowe były wspaniałą harcerską przygodą . Jeśli będziecie mieć problemy, wątpliwości, proszę się z nami kontaktować: • • •

hm. Anna Litner: wszelkie sprawy merytoryczne, regulaminowe, kontakty z instytucjami państwowymi: KO, Sanepid, itp., hm. Katarzyna Rakoczy: wszelkie sprawy finansowe, gospodarcze, preliminarz, umowy, itp. hm. Agnieszka Gałka: dotacje na HAZ, finanse, regulacja składek.

II PODSTAWA PRAWNA HARCERSKICH AKCJI ZIMOWYCH: 1. Dlaczego tak się dzieje, Ŝe musimy wypełniać tyle papierów? Jak kaŜda organizacja podlegamy: Konstytucji, Rozporządzeniom Ministrów, Ustawom, Zarządzeniom i Rozporządzeniom pozostałych organów państwowych. 2. Co z przygodą harcerską? Potraktujmy owy gąszcz przepisów jak wyzwanie ☺, a wtedy biurokracja nie przyćmi nam przygody. Kierujmy się myślą, Ŝe robimy to dla własnego bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa i Ŝycia naszych zuchów, harcerek, harcerzy, itd. 3. PRZEPISY, KTÓRE KIEROWNIK ZOBOWIĄZANY JEST ZNAĆ: (jeśli masz zaświadczenie o ukończeniu kursu kierowników, to powinieneś je znać) Organizatorzy wypoczynku mając na względzie bezpieczeństwo uczestników powinni zwrócić uwagę na obowiązujące w tym zakresie regulacje prawne:

a. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 grudnia 2009 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieŜy szkolnej, a takŜe zasad jego funkcjonowania i nadzorowania (Dz. U. z 2009 r. 218, poz 1696), b. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 roku w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz. U. z 1997 r. Nr 57, poz. 358); c. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69);

2

d. Ustawę z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym.(Dz. U. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.). e.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 września 1997 r. w sprawie uprawiania Ŝeglarstwa (Dz. U. z 1997 r. Nr 112, poz. 729);

f.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2001 r. w sprawie uprawiania alpinizmu (Dz. U. z 2001 r. Nr 145, poz. 1624);

g. Ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (tekst jednolity Dz. U. z 1997 r. Nr 223, poz. 2268 z późn. zm.); h. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 września 2001 roku sprawie szczegółowych zasad i warunków prowadzenia działalności w dziedzinie rekreacji ruchowej (Dz. U. z 2001 r. Nr 101, poz. 1095). i.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieŜy w czasie wakacji odpowiedzialność prawna.

– czyli BHP: rady, ostrzeŜenia,

Oraz nasze wewnętrzne regulaminy, instrukcje: a. Statut, b. Regulamin DruŜyny, Gromady, c. Regulamin Instruktorski, d. Regulamin Finansowo – Gospodarczy, e. Instrukcja organizacji obozów i biwaków oraz innych statutowych form

rekreacji i szkolenia

członków ZHR 231/2 z dnia 22.03.2010 r.).

III KALENDARZ HAZ 2011 Wypoczynek w okresie ferii zimowych podlega obowiązkowego zgłoszeniu w we właściwym KO. Jak juŜ wiemy, wszelkie formy wyjazdowe, które organizujecie w przerwie świątecznej, podlegają zgłoszeniu w Kuratoriach Oświaty. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Edukacji Narodowej przedstawionym w piśmie Nr DKS-III-AKar-613-3/10 z 30 listopada br., wypoczynek w miejscu zamieszkania powinien być takŜe rejestrowany. PoniewaŜ interpretacja MEN pojawiła się niedawno, kuratoria nie będę odrzucały Waszych zgłoszeń, które będą po terminie. WaŜne, aby były zgodne i z pełną dokumentacją. W pozostałych przypadkach obowiązkowo naleŜy dopilnować 21. dniowego terminu.

Woj. opolskie ferie: 14 II – 27 II 2011r. 1. Termin wstępnego zgłoszenia zimowisk/ biwaków/wszelkich form wyjazdu do: 10.12.2010r.

3

2. Termin zgłaszania/zatwierdzania w Kuratorium Oświaty w Opolu 21 dni przed rozpoczęciem korzystając z formularza ze strony www.wypoczynek.men.gov.pl uruchomionego od 1.12.2010) 3. Termin zatwierdzenia zimowisk/ biwaków/wszelkich form wyjazdu w Okręgu do: 5.02.1011r. po wcześniejszym umówieniu się. 4. Termin ostatecznego rozliczenia w okręgu: 15.03.2011r. JeŜeli jednostka otrzyma dotację, rozliczenie uzaleŜnione od dotacji.

Woj. śląskie ferie: 17 I – 30 I 2011r. 1. Termin wstępnego zgłoszenia zimowisk/ biwaków/wszelkich form wyjazdu do: 05.12.2010r. 2. Termin zgłaszania/zatwierdzania w Kuratorium Oświaty w Opolu 21 dni przed rozpoczęciem korzystając z formularza ze strony www.wypoczynek.men.gov.pl uruchomionego od 1.12.2010) 3. Termin zatwierdzenia zimowisk/ biwaków/wszelkich form wyjazdu w Okręgu do: 8.01.1011r. po wcześniejszym umówieniu się. 4. Termin ostatecznego rozliczenia w okręgu: 15.02.2011r. JeŜeli jednostka otrzyma dotację, rozliczenie uzaleŜnione od dotacji.

W terminach dla poszczególnych województw przyjmujemy elektroniczne zgłoszenia zimowisk na druku zgłoszenia organizacji HAZ 2011 (naleŜy w nim podać lokalizację lub trasę, liczbę i nazwy druŜyn, łączną liczbę uczestników, imię i nazwisko komendanta i kwatermistrza oraz ich dane kontaktowe). Druk do pobrania na stronie okręgu w dziale Akcja Zimowa, jest to druk o nazwie HAZ 2010. Druk wypełniony częściowo nie będzie przyjmowany. Druki przesyłamy za pomocą systemu SOJ, informacje dostępne na stronie okręgu: www.okreg.gornoslaski.zhr.pl Wyjazd zagraniczny wymaga takŜe odpowiedniego zgłoszenia do Komisarza Zagranicznego lub innych osób przez niego wyznaczonych.

IV FERIE ZIMOWE, ŚWIĄTECZNE Wszystko co organizujecie w okresie wolnym od nauki, czyli w przerwie świątecznej, w ferie zimowe, w okresie wakacji, naleŜy zatwierdzić w kuratoriach oświaty. Czyli: biwaki, rajdy, kursy, szkolenia, itp.

Ferie świąteczne - Stanowisko i odpowiedź MEN: Czy wypoczynek organizowany podczas ferii świątecznych teŜ podlega zgłoszeniu? TAK. Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, art. 92a. ust. 1. w czasie wolnym od zajęć szkolnych dla uczniów mogą być organizowane kolonie, obozy i inne formy wypoczynku. Z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego wynika, Ŝe czasem wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych są okresy wymienione § 3 ust. 1, pkt 1 (zimowa przerwa świąteczna), pkt 2 (ferie zimowe), pkt 3 (wiosenna przerwa świąteczna) i pkt. 4 (ferie letnie) jak równieŜ wymienione w § 5 ust. 1 – ustalone przez dyrektora dodatkowe dni

4

wolne od zajęć dydaktyczno – wychowawczych. Te zapisy decydują o tym, Ŝe zgłoszeniu podlega zarówno wypoczynek w okresie wakacji, ferii zimowych jak i ferii świątecznych

V KURATORIA OŚWIATY •

Kuratorium Oświaty w Opolu, ul. Piastowska 14, 45-082 Opole, tel. (077) 452-45-68, 452-45-75, 452-49-21, 452-4417. Osoba, która zajmuje się wypoczynkiem w KO w Opolu to p. Piotr Dańkowski.



Kuratorium Oświaty w Katowicach, ul. Jagiellońska 25, 40-032 Katowice, tel. (032) 20-77-437. osoba, która zajmuje się wypoczynkiem w KO w Katowicach to p. Aldona Kulczyk, wew. 454 tel. zewn.: 032/20-77-454 pok. 454.

Harcerki i harcerze z Bielska – Białej podlegają Delegaturze KO w Bielsku- Białej 1. Rejestracja zimowiska, biwaku: •

Rejestracji dokonujecie na stronach kuratoryjnych, w specjalnych zakładkach: Wypoczynek dzieci i młodzieŜy, znajduje się internetowy generator zgłaszania wypoczynku.



NaleŜy go dokładnie wypełnić, czytajcie uwaŜnie, najdrobniejszy błąd moŜe spowodować błędne wypełnienie, lub nie zapisanie zgłoszenia.



Po wypełnieniu naleŜy zapisać zgłoszenie na twardym dysku,



Wydrukować, opieczętować, podpisać,



Przesłać do właściwego kuratorium.



Czekać na odpowiedź KO,



MoŜecie zadzwonić do właściwego KO, zapytać czy jest juŜ rozpatrzone zgłoszenie, zdarzają się przypadki przesłania do KO, ale okazuje się, Ŝe internetowe zgłoszenie nie zostało przesłane. Dlatego lepiej się upewnić i przedzwonić.

Jak juŜ zgłosicie w KO swoje zimowisko, biwak, i jeśli będzie wszystko poprawnie, KO zobowiązane jest Wam przesłać Zaświadczenie o Rejestracji Wypoczynku (czyli zgodę). Zaświadczenie zawiera numer zgłoszenia, nazwę i adres organizatora, miejsce i czas trwania wypoczynku, datę i podpis osoby uprawnionej do podpisu w imieniu Opolskiego lub Śląskiego Kuratora Oświaty. Nadzór nad placówkami wypoczynku sprawuje właściwy ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku kurator oświaty. Na terenie województwa śląskiego organem jest Śląski Kurator Oświaty, na terenie województwa opolskiego jest to Opolski Kurator Oświaty.

VI PEŁNOMOCNCITWA W przypadku podpisywania umów z właścicielem obiektu, autokaru, itp. komendant biwaku (czyli osoba pełnoletnia w stopniu phm., która ukończyła kurs kierowników), moŜe podpisać samodzielnie umowy – naleŜy jednak koniecznie zgłosić ten fakt do przewodniczącej lub sekretarzowi ZO.

5

Nikt bez zgody Przewodniczącej i Skarbnika Okręgu nie moŜe podpisywać trwałych umów: dotacyjnych, itp. Aby móc podpisać taką umowę trzeba uzyskać zgodę ZO i pełnomocnictwo wydane przez Przewodniczącą i Skarbniczkę Okręgu. Pełnomocnictwa wydaje Przewodnicząca Okręgu. Do wydania pełnomocnictwa niezbędne są: • • • • • •

stopień instruktorski, imiona i nazwisko (zgodne z dowodem osobistym) osób, które otrzymują pełnomocnictwo, adres zameldowania (zgodne z dowodem osobistym), seria i nr dowodu osobistego, data urodzenia, PESEL, pełna informacja do czego słuŜyć ma pełnomocnictwo, w jakim terminie, itp. czyli np. uzyskanie pełnomocnictwa do podpisywania umów związanych z organizacją Harcerskiej Akcji Zimowej z takimi podmiotami jak: (tu wpiszcie z kim będziecie podpisywać umowy)…

Pełnomocnictwa wydawane są na określony czas. Nie wolno uŜywać ich do innych celów.

VII KADRA WYCHOWAWCZA/ KIEROWNICTWO Organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieŜy szkolnej są zobowiązani do przestrzegania przepisów Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać

organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieŜy szkolnej, a takŜe zasad jego

organizowania i nadzorowania (Dz. U. Nr 12, poz. 67 z późn. zm.).

Obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku dzieci i młodzieŜy szkolnej oraz odpowiedniej opieki wychowawczej i medycznej spoczywa na organizatorze, który musi zatrudniać odpowiednio przygotowaną kadrę pedagogiczną (zgodnie z §1 cyt. wyŜej rozporządzenia ).

1. Wychowawcami w róŜnych formach wypoczynku mogą być: • • • • • • •

nauczyciele, studenci szkół wyŜszych kierunków i specjalności, których program przewiduje przygotowanie pedagogiczne, po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia, słuchacze kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów językowych, po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia, osoby posiadające zaświadczenia o ukończeniu kursu dla wychowawców kolonijnych, instruktorzy harcerscy w stopniu co najmniej przewodnika, przodownicy turystyki kwalifikowanej oraz instruktorzy Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, trenerzy i instruktorzy sportowi.

WAśNE: Osoby o których mowa wyŜej muszą takŜe mieć ukończone 18 lat Ŝycia i posiadać co najmniej średnie wykształcenie, ukończony kurs wychowawców (z wyjątkiem instruktorów harcerskich pełniących tę funkcję w formach organizowanych przez organizacje harcerskie).

2. Wypoczynkiem moŜe kierować:

6

• • •

nauczyciel, czynny instruktor harcerski (co najmniej w stopniu podharcmistrza), osoba posiadająca co najmniej trzyletni staŜ pracy opiekuńczo – wychowawczej lub dydaktyczno – wychowawczej spełniająca szczegółowe warunki określone w § 12 ust. 2 ww. rozporządzenia.

WAśNE: Wymienione osoby muszą ponadto posiadać zaświadczenie o ukończeniu kursu dla kierowników wypoczynku (wymóg ten nie dotyczy osób zajmujących stanowiska kierownicze w publicznych szkołach i placówkach).

VIII LICZBA DZIECI NA WYCHOWAWCÓW: Pod opieką jednego wychowawcy moŜe być nie więcej niŜ 20. uczestników wypoczynku

(o ile

szczególne przepisy nie stanowią inaczej), a w przypadku dzieci do 10. roku Ŝycia liczba ta nie moŜe przekraczać 15. osób. W przypadku dzieci i młodzieŜy niepełnosprawnej liczba uczestników pozostających pod opieką jednego wychowawcy moŜe ulec zmniejszeniu. Zmniejszenie liczby uczestników następuje w zaleŜności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności.

IX MIEJSCE WYPOCZYNKU Obowiązują następujące formy wypoczynku uzaleŜnione od infrastruktury miejsca wypoczynku: a. wypoczynek w obiekcie hotelowym lub innym obiekcie, w którym są świadczone usługi hotelarskie (o którym mowa w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie (Dz. U. z 2006 r. Nr 22, poz. 169) np.: hotel, pensjonat, schronisko całoroczne/, b. wypoczynek w obiekcie uŜywanym okazjonalnie do wypoczynku np.: szkoła, remiza, dom parafialny, c. wypoczynek bez stałej infrastruktury komunalnej np. pole namiotowe, d. wypoczynku w formie wędrownej.

WAśNE: Obiekt albo teren, w którym ma być zorganizowany wypoczynek musi spełniać wymogi dotyczące bezpieczeństwa, ochrony przeciwpoŜarowej, warunków higieniczno-sanitarnych oraz ochrony środowiska określonych przepisami o ochronie przeciwpoŜarowej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej i ochronie środowiska a w przypadku organizacji wypoczynku z udziałem młodzieŜy niepełnosprawnej – obiekt musi być ponadto dostosowany do potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności uczestników wypoczynku (zgodnie z par. 8 ust. 1 cyt. wyŜej rozporządzenia ).

X BHP – obowiązuje WAS PAMIĘTAJ o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: •

zapewnianiu maksimum opieki i zainteresowania;



dbaniu o wykształcanie w nich zdrowego stylu Ŝycia - wolnego od nałogów;



sprawdzaniu miejsce zabawy, rekreacji czy wypoczynku - czy są bezpieczne;

7



uczeniu dzieci, aby nie brały nic od osób obcych (lizaków, cukierków, itp.) czy z nimi się oddalały np. odchodziły od grupy, wsiadały do ich samochodów, itd.;



wyrobieniu w dzieciach nawyku informowania opiekuna, gdzie i z kim idą oraz kiedy wrócą;



uczeniu ostroŜności przy zabawie w pobliŜu wody, placu budowy, ruchliwych ulic, torowisk, itp. niebezpiecznych miejsc;



przypominaniu dzieciom jak naleŜy się zachowywać w kontakcie z dzikimi zwierzętami, bezpańskimi psami, które choć miłe i spokojne mogą być niebezpieczne.

XI TRANSPORT Wskazania dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieŜy w zakresie organizacji transportu osób. Co organizator transportu osób powinien wiedzieć na temat czasu pracy kierowcy? 1. Dzienny okres odpoczynku Gdy pojazd prowadzi 1 kierowca: powinien być odebrany w ciągu 24 godzin od momentu rozpoczęcia dnia pracy kierowcy, regularny powinien trwać, co najmniej 11 godzin ( moŜe być podzielony na dwie części 3 godz. + 9 godz.), skrócony (max 3 razy pomiędzy dwoma tygodniowymi odpoczynkami), powinien trwać min. 9 godzin. 2.W przypadku załogi kilkuosobowej: odpoczynek w wymiarze 9 godzin moŜna odebrać w okresie 30 godzin. Trzeba jednak pamiętać, Ŝe ten przywilej przysługuje kierowcy wyłącznie wtedy, gdy w trakcie kaŜdego okresu prowadzenia pojazdu pomiędzy dwoma kolejnymi dziennymi lub tygodniowymi okresami odpoczynku, w pojeździe przebywa, co najmniej dwóch kierowców w celu prowadzenia pojazdu. Przez pierwszą godzinę obsady kilkuosobowej obecność innego kierowcy lub kierowców jest fakultatywna, ale przez pozostałą część tego okresu jest obowiązkowa. 17 3. Dzienny czas prowadzenia pojazdu: łączny czas prowadzenia pojazdu od zakończenia jednego dziennego okresu odpoczynku do rozpoczęcia następnego dziennego okresu odpoczynku lub pomiędzy dziennym okresem odpoczynku a tygodniowym okresem odpoczynku, nie moŜe przekroczyć 9 godzin (dwa razy w tygodniu moŜe trwać do 10 godz.). Przy czym tydzień naleŜy rozumieć, jako okres od godz. 00.00 w poniedziałek do godz. 24.00 w niedzielę. 4. Tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie moŜe przekroczyć 56 godzin. 5. Łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie moŜe być > 90 godzin. 6. Przerwy w jeździe - po okresie prowadzenia pojazdu trwającym cztery i pół godziny kierowca powinien zrobić ciągła przerwę (odpoczynek) trwającą, co najmniej czterdzieści pięć minut. Przerwę moŜna podzielić na dwie części, pierwsza musi mieć, co najmniej 15 minut a druga, co najmniej 30 minut. Przewóz osób. Przewóz osób moŜe odbywać się tylko pojazdem do tego przeznaczonym lub przystosowanym. Liczba przewoŜonych osób nie moŜe przekraczać liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym. Zabrania się przewozu osób w przyczepie, z tym Ŝe dopuszcza się przewóz dzieci do szkół lub przedszkoli i z powrotem w przyczepie dostosowanej do przewozu osób, ciągniętej przez ciągnik rolniczy. Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spoŜywania pokarmów w czasie jazdy.

8

XII TWOJE śYCIE I BEZPIECZEŃSTWO

ZAPAMIĘTAJCIE: •

Zgodnie z art. 160 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z dnia 2 sierpnia 1997 r. Nr 88 poz. 553) „kto naraŜa człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty Ŝycia albo cięŜkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”, w myśl § 2 „jeŜeli na sprawcy ciąŜy obowiązek opieki nad osobą naraŜoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”, § 3 „jeŜeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”. Natomiast zgodnie z § 4 „nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił groŜące niebezpieczeństwo”, a w myśl § 5 „ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na wniosek pokrzywdzonego” (pozostałe czyny są więc ścigane z urzędu).



Zgodnie z art. 162 § 1 ww. Kodeksu „kto człowiekowi znajdującemu się w połoŜeniu groŜącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty Ŝycia albo cięŜkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez naraŜenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty Ŝycia albo cięŜkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”, w myśl § 2 „nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których moŜliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej”,



Zgodnie z art. 191 § 1 ww. Kodeksu „kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”,



Zgodnie z art. 200 § 1 ww. Kodeksu „kto obcuje płciowo z małoletnim poniŜej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”, w myśl § 2 „tej samej karze podlega, kto w celu zaspokojenia seksualnego prezentuje małoletniemu poniŜej lat 15 wykonanie czynności seksualnej”,



Zgodnie z art. 202 § 1 ww. Kodeksu „kto publicznie prezentuje treści pornograficzne w taki sposób, Ŝe moŜe to narzucić ich odbiór osobie, która tego sobie nie Ŝyczy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”, § 2 „kto małoletniemu poniŜej lat 15 prezentuje treści pornograficzne lub udostępnia mu przedmioty mające 14taki charakter albo rozpowszechnia treści pornograficzne w sposób umoŜliwiający takiemu małoletniemu zapoznanie się z nimi, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”, § 3 „kto w celu rozpowszechniania produkuje, utrwala lub sprowadza, przechowuje lub posiada albo rozpowszechnia lub publicznie prezentuje treści pornograficzne z udziałem małoletniego albo treści pornograficzne związane z prezentowaniem przemocy lub posługiwaniem się zwierzęciem, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”, § 4 „kto utrwala treści pornograficzne z udziałem małoletniego poniŜej lat 15, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”, § 4a „kto sprowadza, przechowuje lub posiada treści pornograficzne z udziałem małoletniego poniŜej lat 15, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”, § 4b „kto produkuje, rozpowszechnia, prezentuje, przechowuje lub posiada treści pornograficzne przedstawiające wytworzony albo przetworzony wizerunek małoletniego uczestniczącego w czynności seksualnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”,



Zgodnie z art. 207 § 1 ww. Kodeksu „kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliŜszą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zaleŜności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”, natomiast w myśl § 2 „jeŜeli czyn określony w

9

§ 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”, natomiast zgodnie z § 3 „jeŜeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne Ŝycie, sprawca, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12”, •

Zgodnie z art. 89 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (tekst jednolity Dz. U. 2010 r. Nr 46 poz. 275) „kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany”,



Zgodnie z art. 106. ww. Kodeksu „kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany”.

XIII NASZE PORADY: 1. Zgłoście w miejscowym szpitalu swój pobyt – nigdy nie wiadomo, czy nie będziecie potrzebować pomocy. 2. Zaraz na początku zimowiska, biwaku, rajdu, itp. przeczytajcie regulaminy – niech wszyscy podpiszą. Dobrze będzie jeśli stworzycie sobie takŜe regulamin zimowiska. 3. W przypadku zaistnienia wypadku niezwłocznie proszę powiadomić ZO, wypełnić protokół powypadkowy (dostępny na stronie). 4. Kierownik, wychowawcy – muszą podpisać Zakres obowiązków kierownika lub wychowawcy, oraz Deklaracje w sprawie Ŝycie i bezpieczeństwa dzieci i młodzieŜy. Kierownik i kwatermistrz podpisują równieŜ zobowiązanie materialne. 5. Kierownik/komendant nie moŜe być jednocześnie wychowawcą/opiekunem. 6. Karty uczestnika; wypełniają wszyscy oprócz kadry wychowawczej. Przyboczni, lub inne osoby poniŜej 18. roku Ŝycia, które w metodyce harcerskiej są funkcyjnymi w świetle prawa nie są wychowawcami, są uczestnikami, dlatego wypełniają karty uczestnika. Osoby, które ukończyły 18. rok Ŝycia, a nie mają stopnia instruktorskiego lub zaświadczenia o ukończonym kursie wychowawców, wypełniają kartę dorosłego uczestnika.

XIV Finanse Kończąc zimowisko, musicie w ZO go rozliczyć, czyli przedstawić wypełnioną ksiąŜkę finansową i sprawozdanie końcowe. Dostaniecie wszystko przy zatwierdzaniu zimowiska w formie elektronicznej (moŜe strasznie brzmi, ale jak będziecie wypełniać dokumentację finansową na bieŜąco i pytać w razie wątpliwości to naprawdę nie taki diabeł straszny)

WPŁYWY NA ZIMOWISKO – dokumentujecie na kwitariuszu, który macie na druŜynę . Listę wpłat – czyli zbiorczo zebrane kwitariusze wpisujecie pod pierwszą pozycją w ksiąŜce finansowej z datą rozpoczęcia zimowiska. Jeśli wpłaty będą na konto bankowe- robicie teŜ zestawienie wpłat ( nie

10

wypisujecie juŜ kwitariuszy) i wpisujecie w jednej pozycji do ksiąŜki finansowej z datą rozpoczęcia zimowiska(nie szkodzi Ŝe wpłynęły wcześniej na konto)

Sposób wypisania kwitariusza

Sposób wypełnienia: •

Pieczęć – pieczątka Okręgu



Miejscowość i data wystawienia



Nr – kolejny numer to nr i seria kwitariusza nadany fabrycznie



Pan – kto wpłaca nam pieniądze pan Jan Kowalski, Warszawa, ul. Skromna 5/3; 111 DruŜyna Harcerek NADZIEJA; Zakład Produkcyjno Handlowy NADZIEJA;



Nazwa naleŜności – czego dotyczy wpłata, np. składki harcerskie za maj 2009, wpłata za obóz harcerski w Biesowicach Małych w terminie 1-21.07.2009r.



Trzeba pamiętać o podpisie



Dokonujemy wpisu kwoty w „naleŜnościach bieŜących” i w pozycji „razem”

Kwitariusz jest w 3 egzemplarzach. - biały – oryginał, otrzymuje osoba wpłacająca - róŜowy – kopia, która powinna znajdować się w ksiąŜce finansowej - Ŝółty – kopia, która powinna znajdować się w kwitariuszu w bloczku

WYDATKI NA ZIMOWISKU KaŜdy wydatek na zimowisku musicie udokumentować (czyli na wszystko musicie mieć rachunek, fakturę- czyli dowód księgowy)

Prawidłowy dowód księgowy (np. Faktura, rachunek, KP) to taki, który stwierdza dokonanie transakcji zgodnie z jej przebiegiem i zawiera co najmniej: • • •

rodzaj dowodu księgowego i jego numer nadany przez wystawcę (rachunek nr…, faktura nr…, umowa nr…, KP nr…, itd.), dane jednostek dokonujących operacji gospodarczych (np. sprzedawcy i nabywcy- nabywcą jest zawsze OKRĘG) opis i wartość całej operacji (tj. wyszczególnienie zakupionych produktów, świadczonych usług, czy wykonanej pracy wraz z podaniem wartości pienięŜnej), zapis słowny wartości całej operacji (np. dwa tysiące sześćset pięćdziesiąt dwa złote 52/100) oraz określenie sposobu dokonania

11

• •

płatności (gotówką czy przelewem- jeśli będziecie płacić przelewem musicie pod rachunek dopiąć oryginał przelewu) datę dokonania operacji oraz datę sporządzenia dowodu, podpis i pieczęć wystawcy sposób zapłaty, gotówką lub przelewem

Uwaga: Na fakturze musi być wyszczególnione co dokładnie kupiliście. Nie moŜe to być ogólnikowe stwierdzenie, np. sprzęt biwakowy, powinno być napisane, Ŝe np. zakupiliście 5 namiotów, 10 toporków i 10 siekier!

Fakturę przed wpisaniem do ksiąŜki finansowej musicie opisać: •

Na odwrocie faktury po lewej stronie przybijacie pieczątkę druŜyny oraz wpisujecie datę zaksięgowania wydatku w ksiąŜce finansowej.



Wszystkie faktury na odwrocie muszą być równieŜ prawidłowo opisane: - umieszczamy zdanie: „Sprawdzono pod względem merytorycznym” podpis druŜynowego/komendanta, „Sprawdzono pod względem formalnym i rachunkowym” podpis skarbnika/kwatermistrza - umieszczamy zdanie: „Zatwierdzam do wypłaty” i pod tym musi być podpis druŜynowego. -opis słowny wykorzystania zakupionej rzeczy – czyli musimy się „wytłumaczyć” z kaŜdego wydatku, np. odbitki zdjęć wykorzystano do prowadzenia kroniki druŜyny.

Jeśli pozyskacie środki z dotacji dodatkowo na fakturze : •

Bezwzględnie muszą być wydatkowane na cel, na który je otrzymaliście



KaŜda faktura pokryta ze środków z dotacji powinna zawierać na odwrocie informację: „Płatne ze środków (nazwa donatora) zgodnie z umową (numer umowy) w kwocie …..”

Sposób wypełniania ksiąŜki finansowej 1. Lp. – tu wpisujemy po kolei numery od 1 wzwyŜ. WaŜne jest, by taki sam numer miał dowód księgowy, który wpisujemy w danej pozycji ksiąŜki.

2.

Data – tu wpisujemy datę księgowania dowodu a nie datę wystawienia dowodu. Oczywiście jeśli zapisów dokonujemy na bieŜąco wówczas data księgowania będzie datą wystawienia rachunku, faktury itp. ☺ JeŜeli jednak zdarzyło się tak, Ŝe księgujemy dowód z opóźnieniem naleŜy na nim dopisać: „Wpłynęło w dniu .... „ i zaksięgować z bieŜącą datą, wszystkie zakupy na zimowisku ale dokonane przed nim musicie zaksięgować np. z datą rozpoczęcia zimowiska.

3.

Treść – tu wpisujemy rodzaj dowodu np. faktura VAT, rachunek, polisa ubezpieczeniowa, delegacja, KP i numer dowodu księgowego oraz opisujemy szczegółowo, czego pozycja dotyczy np.: dotacja Urzędu Miasta ...,

mundury, plakietki. Oczywiście, jeŜeli na rachunku jest

12

wyszczególnionych mnóstwo róŜnych pozycji ale wszystkie są np. artykułami biurowymi wówczas wystarczy napisać ogólnie: artykuły biurowe. Podobnie postępujemy gdy kupujemy artykuły spoŜywcze ltp.

4. Wpływy razem oraz wydatki razem – tu wpisujemy odpowiednią kwotę z dowodu księgowego (ogólną sumę wydanych lub otrzymanych pieniędzy)

5. Wpływy szczegółowo – to wspólny tytuł dla kilku kolumn: składki, darowizny, akcje zarobkowe oraz pozostałe. Jak wypełniać te kolumny – czytaj poniŜej.

6. Wydatki szczegółowo - to wspólny tytuł dla kolumn: zakup wyposaŜenia. Materiały, wyŜywienie, usługi, transport, czynsze i energia, koszty ubezpieczenia, inne, wynagrodzenia bezosobowe,



Zakup wyposaŜenia – 400 Sprzęt który nie podlega jednorazowemu zuŜyciu o wartości powyŜej 3.500 zł



Materiały biurowe 401 – 1 Np.: papier, koperty, długopisy, spinacze



Materiały programowe 401 – 2 Materiały zakupione do realizacji programu np. mapa, saperka, garnek, latarka, busola,



Środki czystości 401 – 3 Zakup środków chemicznych tj. mydło, płyn do mycia naczyń, proszek do prania



Inne materiały 401 – 4 Wszystkie inne materiały, które nie odpowiadają do pozostałych pozycji np. leki.



Telefony komórkowe 402 – 2 Rachunki za telefony komórkowe zarejestrowane na daną jednostkę i za karty telefoniczne.



Usługi pocztowe 402 – 6 Opłaty za usługi pocztowe, znaczki.



Usługi bankowe 402 – 7 Opłaty za przelewy bankowe, za prowadzenie konta bankowego, ksiąŜeczki oszczędnościowej.



Usługi kurierskie 402 – 8 Opłaty za przesyłki kurierskie.



Usługi inne 402 – 11 Usługi, które nie znajdują się w poprzednich kategoriach usług. Np. wywóz śmieci



Wynagrodzenia 404 Wypłaty wynagrodzeń dla zleceniobiorców, pracowników.



Ubezpieczenie

OC

406



1

Środki

poniesione

na

zakup

ubezpieczenia

od

Odpowiedzialności Cywilnej. •

Ubezpieczenie NNW 406 – 2

Środki poniesione na zakup ubezpieczenia od

Nieszczęśliwych Wypadków

13



Koszty podróŜy słuŜbowych 407 – 1 Delegacje słuŜbowe i poniesione w ich trakcie wydatki. Dotyczy to jednak tylko transportu, zakwaterowania i wyŜywienia.



WyŜywienie 407 – 2 Zakup wyŜywienia.



Nagrody 407 – 3 Zakup nagród dla harcerek/ harcerzy, naleŜy jednak sporządzić listę, gdzie obdarowany podpisze się, Ŝe otrzymał daną nagrodę.



Bilety wstępu 407 – 4 Bilety wstępu na basen, do kina, do ZOO, do muzeum, itp.



Noclegi 407 – 5 Środki wydatkowane na pokrycie kosztów noclegów, zakwaterowania.



Transport 407 – 6 Dotyczy to zarówno transportu osób jak i sprzętu, zakup benzyny do samochodu zarejestrowanego na daną jednostkę



Inne 407 – 7 Te wszystkie wydatki, które nie mieszczą się w poprzednich kategoriach wydatków. Zakup gazu do butli,

7.

Saldo zawiera informacje o bieŜącym stanie kasy. Saldo otrzymujemy po odjęciu od sumy „wpływów” - sumy „wydatków”. Saldo obliczamy po kaŜdej wpisanej kwocie i na końcu strony w ksiąŜce finansowej.

Kolumny wpływów i wydatków Dowody księgowe dokumentujące poniesione wydatki, wpisujemy do ksiąŜki finansowej dwukrotnie: w kolumnie „wydatki” i w części „wydatki szczegółowo” z podziałem na: wyposaŜenie, materiały, wyŜywienie, usługi, transport, czynsze i energia, ubezpieczenie, inne, wynagrodzenia bezosobowe, składki. Podobnie w przypadku wpływów wpisujemy je dwukrotnie: w kolumnie „wpływy” i w części „wpływy szczegółowo” z podziałem na: składki, darowizny, akcje zarobkowe i pozostałe. Jeśli na jednym dowodzie księgowym zostały zapisane róŜne grupy wydatków, naleŜy je rozdzielić i wpisać w odpowiednie rubryki „wydatki szczegółowo”.

Na przykład: mamy fakturę na kwotę 50 zł, na której wyszczególnione są papier, kredki i flamastry razem na kwotę 40 zł i cukierki za 10 zł. Wówczas w rubryce „wydatki” wpisujemy kwotę 50 zł. Następnie rozpisujemy tę kwotę w kolumnie „wyŜywienie”, wpisując 10 zł zaś w kolumnie „materiały”, wpisując 40 zł (papier, kredki oraz flamastry wpisujemy razem jako materiały). Tzn. suma ze wszystkich rubryk „wydatki szczegółowo” musi być równa kwocie wpisanej do rubryki „wydatki”.

Zakończenie strony w ksiąŜce Na zakończenie kaŜdej strony dokonujemy podsumowania wszystkich kolumn w wierszu „razem do przeniesienia”. Suma „wydatków szczegółowych” musi się równać sumie kolumny „wydatki”. Kwoty z wiersza „razem do przeniesienia” wpisujemy w wierszu „z przeniesienia” na następnej stronie ksiąŜki finansowej.

14

Jak zaksięgować tylko część faktury? Mamy sytuację, w której harcerz miał kupić świeczki, które kosztowały 10 złotych, ale kupił takŜe butelkę coca-coli za 6 zł, co spowodowało to, Ŝe na fakturze mamy dwie pozycje. Wtedy do ksiąŜki finansowej wpisujecie tylko kwotę za świeczki, a na odwrocie umieszczacie „Zatwierdzam do wypłaty w kwocie 10 złotych” Uwaga: Przy większych zakupach lepiej posortować sobie produkty oraz poprosić o osobne skasowanie.

Pamiętajcie to są najczęstsze błędy – nie róbcie ich. •

Na pierwszej stronie dowodu księgowego brakuje informacji o sposobie zapłaty za zakupiony towar lub usługę (najczęściej kupujemy coś za gotówkę). NaleŜy wówczas dopilnować odbierając zawsze fakturę, aby zawsze było na dokumencie napisane, Ŝe „zapłacono gotówką” lub „forma zapłaty: gotówka”. Jeśli natomiast płatność następuje przelewem, to będzie napisane „forma zapłaty: przelew”. W takim wypadku naleŜy dołączyć do faktury potwierdzenie dokonania wpłaty gotówkowej na konto (kwit, który dostajecie w banku lub na poczcie po dokonaniu przelewu).



Z tyłu na dowodach księgowych najczęściej brak: pieczątek druŜyny, sprawdzenia pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym oraz zatwierdzenia do wypłaty, podpisu drugiej osoby (kaŜdy dowód powinien być podpisany przez dwie róŜne osoby). To bardzo waŜne, by dowód był właściwie opisany.



Dowody nie są opisane w ogóle lub opisane w stylu „zuŜyto na zbiórce” – opisy te są bardzo waŜne, bo decydują o tym, w której kolumnie ksiąŜki finansowej wydatek powinien zostać ujęty. Z treści faktury lub rachunku bardzo często nie moŜna się domyślić, co to jest np. niektóre hipermarkety stosują takie skróty, Ŝe daną rzecz moŜna równie dobrze potraktować jako coś do jedzenia, jak równieŜ jako materiał programowy. Z tyłu rachunku naleŜy wówczas podać pełną nazwę artykułu. Opis faktury dokonywany jest po to, by dla innej osoby sprawdzającej wasze wydatki było jasne, w jakim celu wymienione towary lub usługi zostały zakupione i wykorzystane np.: „Papier ksero został zuŜyty do ...”; „Flamastry zuŜyto podczas....”; „Nagrody - ksiąŜki rozdano następującym uczestnikom konkursu … /wymienić nagrodzonych/”). Proponuję postawić się w roli surowej osoby kontrolującej zasadność waszych wydatków, a gwarantuję Wam, Ŝe opisy dowodów będą wyglądały zupełnie inaczej.



Brak listy osób nagrodzonych – do kaŜdego dowodu zakupu nagród powinna być podłączona lista nagrodzonych potwierdzona przez minimum dwie osoby przyznające nagrody. W przypadku nagród, których jednostkowa wartość przekracza kwotę 100 zł, osoba odbierająca nagrodę powinna podpisać się, Ŝe nagrodę otrzymała.

15