POEZJA CHOJNOWSKIEGO PARKU

POEZJA CHOJNOWSKIEGO PARKU PIASECZNO, 2012 R. Wiersze zostały napisane przez uczniów ze szkół podstawowych, z terenu Chojnowskiego Parku Krajobrazo...
3 downloads 0 Views 280KB Size
POEZJA CHOJNOWSKIEGO PARKU

PIASECZNO, 2012 R.

Wiersze zostały napisane przez uczniów ze szkół podstawowych, z terenu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i okolic, w ramach odbywającego się konkursu przyrodniczego „Moje ulubione miejsce w Chojnowskim Parku”, w kategorii „Rymowany spacer po Chojnowskim Parku”.

Miejsce I Autor: Adam Margas, klasa IV

Spacer Powstało już mnóstwo pięknych wierszy, Mój na pewno nie jest pierwszy, Lecz gdy widzę Chojnowski Las, Kłaniam mu się w pas. Tutaj sobota, niedziela, Na rodzinny szlak nas zabiera, Trasy konne, piesze, rowrowe, Wciąż stawiają wyzwania nowe. Spacerując zachwycam się drzewami. I co widzę? Jakiś mądry pan lub pani Poumieszczał tabliczki na nich! To jest jarząb a to bez Malina, kalina, olcha i już wiesz. Przy tablicy ptasi budzik Wielu ludzi się natrudzi. Niby nasze, niby znasz… Ale czy całe bogactwo lasu rozpoznasz? Chojnowski Park Krajobrazowy urodą swą urzeka, Nie omijaj go z daleka!!!

Miejsce II Autor: Zuzanna Stępińska, klasa IV Na ścieżce zdrowia, koło Chojnowskiego Na ścieżce zdrowia koło Chojnowskiego Można dowiedzieć się wszystkiego. Na przykład ile kropek ma biedronka albo Czy żuk potrzebuje słonka? Odpowiedzi same do głowy ci wskoczą Gdy tylko twoje oczy na na tablicy spoczną, Gdzie jest wszystko napisane, Jak na dłoni podane. Ania raz w lesie strasznie zadumała: Odróżnić grzybów od siebie nie umiała. Które to rydze? Które maślaki? Może się trafił muchomor jakiś?! Wtem jej tablica z pomocą przyszła, A na niej odpowiedź się już jasno błyska Jak diamenty ze złotej korony: Muchomor to ten czerwony. Ania dowiedziała się tego wszystkiego Na ścieżce zdrowia koło Chojnowskiego. Teraz już każdy uważa, Bo widzę przecież uśmiech na twarzach, Że na tej ścieżce koło Chojnowskiego Dowiedzieć się można… wszystkiego!

Miejsce III Autor: Wiktor Zagozdon, klasa IV Odprężenie Gdy coś Cię gnębi lub niepokoi, Złość cię rozpiera, sumienie boli. Idź tam, w to miejsce, gdzie ptaki śpiewają, A piękne zawilce wciąż rozkwitają. Zachwycać się możesz wspaniałą przyrodą, Bo lasy chojnowskie cię nie zawiodą. Skorzystaj z luksusów naszego parku, Natura dała ci go w podarku. Pamiętaj jednak, są tam zwierzęta, Które nie lubią, jak coś im brzdęka. Więc gdy tam chodzisz lub spacerujesz, Zawsze bądź cicho, bo je zdenerwujesz. Po takim świetnym spacerze, Nikt ci satysfakcji nie odbierze. Nagle twój humor się zmieni, Dzięki tej pięknej, leśnej zieleni.

Wyróżnienie Autor: Alicja Graczyk, klasa V Odwiedzać Chojnowski Park Krajobrazowy warto, To się tyczy także pani, pani Marto! Chojnowski Park Krajobrazowy znajduje się w piaseczyńskim powiecie, Lepiej prędko powiedz o tym tacie, mój mały krecie! I bratu powiedz, siostrze i mamusi, Urodą swą ten park cię na pewno pokusi. Gdy będziesz szedł ścieżką zieloną, Porozglądaj się trochę i rusz swoją głową! Popatrz ile tu grzybów, krzewów i drzew, Znajdziesz tu jakiś ciekawy krzew. Tyle wokoło zieleni, brązu, fioletu czerwieni, Że twój mały świat całkiem się zmieni! Będziesz chciał tu codziennie przybywać. Nie! Nie po to, aby w stawie popływać. Jak tu w ogóle można się dąsać!? Trzeba po ścieżkach wśród kwiatów pląsać! Idziesz dalej i patrzysz na żuka, Co pośród roślin czegoś szuka. Tak sobie idziesz, a tu leży kamień duży. „Może ktoś go przywiózł z podróży?” Ach coś tam jest napisane! Ale nie podejdę, bo zrobię sobie ranę. Taty zapytam! O nie teraz mamusi, Bo jak nie, to mnie chyba udusi. Mamo, co to jest, to duże co tam leży? To pomnik leśnika, ten pomnik mu się należy. Potem dalej aleją wśród pni drzew pięknych i zielonych Po kolorowych, drobnych kamyczkach alejkowych… Długo by opowiadać, tak pięknie tu zimą i latem, Pędź do tego Parku w wielkich podskokach zatem

Wyróżnienie Autor: Kinga Pendzicka, klasa VI Park Chojnowski W tej przyrodzie jest tak wiele, I na co dzień i w niedzielę. Kiedy przejdziesz koło parku, Promyk będziesz mieć na karku. Ten Chojnowski Park jest ładny, Chodzą po nim młode sarny. Park Chojnowski jest zielony Wokół brzozy, sosny, klony. Niechaj każdy z nas pamięta, Że przyroda to rzecz święta. Ekologia – zaś nauka, Która zależności szuka.

Wyróżnienie Mateusz Gajda, klasa IV Chojnowski Park Krajobrazowy Gdy jego próg przekroczysz, Do magicznej krainy wskoczysz, Gdzie wiatr otula liście, Słońce mieni się złociście. Wokół słychać ptaków śpiew I szum kołysanych drzew. Barwy zieleni się otaczają, Na przyjemny spacer zapraszają, Więc dłużej już nie zwlekaj, Przed przyrodą nie uciekaj. Tu kończy się zgiełk i gwar miasta, A spokój i cisza błoga zalega. Tu mech zielony drzewa porasta I śpiew ptaków się rozlega. Tu odpoczniesz i zapomnisz o trudzie, W szum drzew się wsłuchasz, Nie ma mowy o nudzie! Ciekawych roślin i zwierząt poszukasz, Więc gdy tylko pogoda sprzyjającą będzie, Wsiądź na rower i mniej to na względzie, By obrać kierunek obowiązkowy: Chojnowski Park Krajobrazowy!

Autor: Ewa Wawrzyniak, klasa V Tu jest… Kto choć raz poczuł świeże powietrze. Kto oglądał chmury leżąc na łące. Kto przebywał dość długo na wietrze. Kto siedząc na tarasie, oglądał gwiazdy błyszczące. Kto w śnieżycę przebijał się przez zaspy. Kto oglądał kolorowe liście. Kto widział, jak wśród mleczy łanie się pasły. Kto na to wszystko patrzył z radością, oczywiście. Kto już wie gdzie się znajduje? To Chojnowski Park Krajobrazowy – tu jest ślicznie.

Autor: Paulina Gryz Chojnowski Park Krajobrazowy Czy przyszła Ci myśl do głowy, Jak spędzić weekend majowy? Wsiądź na rower, weź rodzinkę, Patrz, Jeziorką kajak płynie. Czy to Twoi przyjaciele? Wspólnie zwiedzić można wiele. Park Chojnowski, płuca miasta, Wiele roślin tu wyrasta, Zaprasza więc miłych gości, By się przyjrzeć roślinności. Gdy tylko wiosna zawita, Wiele roślin tu zakwita: Konwalia majowa, barwinek, Zatrzymaj się, powąchaj chwilę. Las mieszany, większość sosny, Ciekawe ile lat rosły? Tutaj od samego rana Spotkasz czarnego bociana. Gady, płazy to nie sztuka, Można spotkać też borsuka! Z wyprawy wróciłam cało, Będzie mi się dobrze spało…

Autor: Agnieszka Grabarska, klasa VI Spacer po Chojnowskim Parku Krajobrazowym Dziś na spacer się wybiorę I was ze sobą zabiorę. Cel naszej wyprawy To Chojnowski Park Krajobrazowy. Kiedy szlakami wędrujemy Z przyrodą obcujemy. Swój zachwyt jej pięknem wyrażamy, Zdjęcia aparatem pstrykamy. Gdy cicho poruszać się będziemy, Zwierzęta leśne zaobserwujemy. Sarnę w gąszczach zobaczymy, Być może ryk jelenia usłyszymy. Igły sosny na wietrze pięknie falują, Zające w trawie podskakują. Gdzieś bzyczenie słyszymy bąka, Zwisającego z pajęczyny podziwiamy pająka. Grążel żółty w słońcu się wygrzewa, Bluszcz pospolity wędruje po drzewach. Łoś przestraszył nas z daleka, A pod sosną locha warchlakom daje mleka. Ptaków przepiękne śpiewy słyszymy, Że aż przy nich marzymy. Kiedy w łono przyrody się zagłębimy, Wzroku oderwać nie możemy. Jest taka potrzeba, Że do domu wracać trzeba. Lecz nigdy o naszym parku nie zapomnimy, Bo przebywać tu bardzo lubimy.

Autor: Luiza Kośla, klasa VI Chojnowska ścieżka Chojnowską ścieżką idę sama, Otwiera się przede mną leśna brama, Wygląda jak namalowana, Soczystą zielenią udekorowana. Po lewej stronie widzę dostojne sosny, Po prawej jest jelonek rozkoszny.\ Obok jego mamusia stoi. Spogląda niespokojnie, chyba się boi. Przede mną otwierają się leśne wrota, Na małej polance wita mnie poświata złota. Tu piękne dęby, tam mała stokrotka. Zwierzęta zapraszają mnie do środka! We wnętrzu – jagody, grzyby, jeżyny! Drzewa robią do mnie wesołe miny. Ptaki śpiewają tak radośnie, Gdzieś tam kukułka kuka donośnie, I dzięcioł stuka ciągle na sośnie. Kroczę leśną dróżką wolno, spokojnie, Obok mnie sarny idą dostojnie. Czuję się zaczarowana, Pośrodku lasu w słońcu skąpana. Nie mam ochoty wracać do domu… O mych wrażeniach nie powiem nikomu. Ze smutkiem wychodzę z tej krainy, Żegnają mnie nimfy i leśne dżiny. - Jeszcze tu wrócę – mówię cicho – Będzie mnie tu przyciągać to lenne licho.

Autor: Krystian Bielawski, klasa IV Majowa wyprawa Słoneczny dzień, majowy dzień. Znam miejsce, w którym schowasz się w cień. Zapraszam! Każdy, kto na przygodę gotowy, Niech zwiedza Chojnowski Park Krajobrazowy! Znajdziesz tu drzewa i dziką zwierzynę, Możesz też spotkać fajną dziewczynę… Pójdziecie wspólnie na brzeg Jeziorki Oglądać ryby – na szczęście nie orki. Spędzisz tu miło swoje wolne chwile. O jednym pamiętaj! Nie śmieć! I tyle!

Autor: Alicja Olkowicz, klasa IV Mój chojnowski las Gdzie rzeka Jeziorka swe wody rozlewa? Gdzie sowa i jastrząb na niebie powiewa? Gdzie rośnie dąb stary i lipa pachnąca? Gdzie biega lis rudy i kuna brojąca? Właśnie wyruszam w podróż przecudną, Zobaczyć zwierzęta i knieję bezludną. Gdzie ta kraina radosna, zielona? Tuż niedaleko, koło Chojnowa. Krajobraz w tym lesie jest iście wspaniały, Biegają tu dziki, fruwają bociany. Żaba zakumka, słowik zaśpiewa, Zaszumią radośnie zielone drzewa. Pamiętaj dziewczyno i ty nastolatku, By zawsze tak było w Chojnowskim Parku.

Autor: Marta Bujanowicz, klasa IV Chojnowska kraina Posłuchajcie opowieści o ciekawej tej krainie, W której ptakom i zwierzętom pięknie życie płynie. Na wycieczkę się wybieram, Do Chojnowskiego Parku Krajobraowego was zabieram. Są tu gady oraz płazy – liczna to rodzina, Pod ochroną mieszkańców nowy żywot zaczyna. Jest też rzeka Jeziorka, która w dolinie się roztacza. Łąki, pastwiska i latające nad nimi motyle otacza. Teren cały lasem jest pokryty: Dęby, sosny, brzozy… jest i świerk pospolity. Mieszane to bory, gdzie ptaków jest mnogo. Gnieździ się tu wąsatka, perkoz i bocian czarny z czerwoną nogą. Turystów wszystkich bardzo zapraszamy, Bo liczne atrakcje tutaj zapewniamy. Edukacyjne ścieżki mamy dla każdego, Palce zabaw i ogniska do wypoczynku miłego. Zatem wcale się nie ociągajmy, O chojnowską krainę wszyscy razem dbajmy!

Autor: Damian Bzdunek, klasa IV Chojnowski Park Jest w Polsce miejsce jak zaczarowane, Parkiem Chojnowskim zostało nazwane. Z piękną zielenią i wielkimi drzewami, Będące niekiedy przyrody pomnikami. Zwierzyny i ptactwa tam nie brakuje, Jedne norki za mieszkanie obrały, Inne zaś w rozłożystych tujach się ulokowały. Będąc gośćmi tych Szanownych Państwa, Park zwiedzaj i podziwiaj, wędrując szlakami, Tak samo urządzaj wycieczki rowerami. Zachowuj się jak należy, Byś był tam mile widziany, Anie za intruza uważany.

Autor: Krzysztof Szczytowski, klasa V Chojnowskie cuda Tam, gdzie księżyc wita słońce. Tam, gdzie tęczy znajdziesz końce. Tam, gdzie słowik pięknie śpiewa. Tam, gdzie sarna szybko biega. Tam, gdzie bażant głośno skrzeczy. Tam, gdzie dzięcioł drzewa leczy. Tam, gdzie kwiatów są tysiące. Tam, gdzie zając mknie po łące. Tam, gdzie zimą jeżyk zaśnie. To chojnowskie lasy właśnie.

Autor: Aleksandra Jóźwik, klasa V Leśny Olbrzym Mój przyjaciel Olbrzym Ma zielone oczy. Przez małą polankę Cicho ze mną kroczy. Przede mną otwiera Swe serce dębowe. Mych wszystkich sekretów Wysłuchać gotowe. Opowiada mi historie Wielkich wojen z dawnych lat. Z nim poznaję leśnych zwierząt Kolorowy świat. Chcesz mieć przyjaciela? To na spacer idź. Przyjrzyj się uważnie! Złap sympatii nić.

Autor: Magda Puchalska, klasa V Idę Mam muzykę w uszach, Niczym wiatr szalejący w głuszy. Widzę rudą wiewiórkę, A zaraz potem małą jaskółkę. Pędzle w dłoniach malarzy, Zupełnie jak uśmiech na mej twarzy Piękno wśród drzew roztacza, Jak nadzieja, która mnie otacza. Mech pod mymi stopami, Buki, klony odziane barwami. Czy ja dążę do raju? Nie! Idę przez Park Chojnowski W mym kraju.

Autor: Anna Rybicka, klasa IV Dla każdego Kiedy wcześnie wstaję z rana, to od razu jest zabawa. Ale gdzie tu się pobawić? Czy u Basi? Czy u Kasi? Wszędzie jest zabawa, więc ja idę do dziewczyny by się wybrać z nią do parku. Tam najróżniejsze są atrakcje: trampoliny, zjeżdżalnie, wspinaczki. Ale kiedy starsza będę, to usiądę na ławeczce. Poprzyglądam się wiewiórce i pozbieram kwiatki. Kiedy babcią będę kiedyś to zabiorę wnuki swoje, na zjeżdżalnie, trampolinę i zabawy tego typu. One będą się bawiły, a ja…będę mogła siedzieć i odpoczywać ile tylko dusza pragnie, bo dla wszystkich tu mieszkańców miłe miejsce znajdzie się. Bo w Chojnowskim parku naszym dla każdego jest zabawa, no i zwierzę znajdzie miejsce godne swego odpoczynku.