www.tests4job.co.uk

Partners

Spis treści Spis treści Zanim zaczniesz Czym są testy analityczne? Czego możesz się spodziewać? O czym powinieneś wiedzieć? „Czas ucieka” „Kalkulator Twój przyjaciel” „Działaj na własną rękę” „Odpowiadaj rozważnie” „Nie idź na żywioł” Testy analityczne krok po kroku Lekcja 1 Miliony, czy tysiące? – Zawsze pamiętaj o sprawdzeniu jednostek miar. Lekcja 2 Po co mi tyle danych? – Skup uwagę na potrzebnych informacjach Lekcja 3 Jaki był poprzedni wynik? – Skup uwagę na potrzebnych informacjach Lekcja 4 Czy w tym pytaniu była taka informacja? – Czytaj uważnie polecenia Lekcja 5 Czy to pytanie nie jest za proste? – Wychwytuj odpowiedzi Lekcja 6 Czy więcej odpowiedzi może być poprawnych? – Zawsze rozwiązuj zadania do końca Lekcja 7 Czemu nie ma takiej odpowiedzi? – Dopasuj wynik do podanych odpowiedzi.

1 2 3 4 5 5 5 5 5 5 6 6 6 6 7 7 7 8

www.tests4job.pl

Zanim zaczniesz Obecny rynek pracy stawia przed nami coraz to nowe wymagania. Skończyły się czasy, gdy elegancki strój i nienaganne maniery wystarczą, aby dostać wymarzoną posadę. Pracodawca pragnie dogłębnie poznać kompetencje potencjalnego pracownika, jak i dostrzec jego mocne i słabe strony. Pytania typu „ile piłek zmieści się w tym pokoju?” nikogo już nie dziwią a zadania na kreatywność stały się chlebem powszednim. Twoje cv zostało pomyślnie rozpatrzone i ku Twej wielkiej radości zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Przygotowujesz się do opowiadania o swoich umiejętnościach, ambicjach i tu spotyka cię rozczarowanie. Zostajesz postawiony przed zadaniami, w których piętrzą się cyfry i wykresy, widziane ostatni raz za czasów szkolnych. Wszystkie odpowiedzi są do siebie zbliżone, lub co gorsza nie ma takiego rozwiązania, jakie uzyskałeś. Znasz to skądś?! Coraz częstszą formą zadań stosowanych przez duże jak również i małe przedsiębiorstwa, są testy sprawdzające naszą umiejętność analitycznego myślenia. Taka forma weryfikacji umiejętności pozwala na szybką selekcję kandydatów już na wstępie procesu rekrutacyjnego. Nie jest tajemnicą, że pytania w testach mają na celu odkryć Twoje słabe strony. Nie przejmuj się, bo nawet najbardziej wykształceni pracownicy mają trudności z rozwiązaniem tego typu zadań i mogą polec na najprostszych poleceniach. Celem takich testów jest nie tylko sprawdzenie Twoich umiejętności analitycznych , ale również umiejętność opanowania i działania pod presją czasu. Nawet jeśli będzie Ci się wydawało, że znasz odpowiedź to będziesz szukać „haczyków”, bo pytanie wyda się zbyt proste. Skoro już Cię nastraszyliśmy to pocieszeniem powinien być fakt, że w przeciwieństwie do kreatywności, z którą trzeba się urodzić; umiejętność analitycznego myślenia jesteśmy w stanie wyćwiczyć. Korzystając z tests4job jesteś na dobrej drodze do zdobycia wymarzonej pracy i zyskania przewagi nad swoją konkurencją. Przeczytaj dokładnie nasz poradnik przed przystąpieniem do rozwiązywania testów, a każde kolejne zadanie wyda się łatwiejsze. Listę czyhających na Ciebie pułapek prezentujemy w 7 lekcjach, które mamy nadzieję rozjaśnią Twoje wątpliwości. Pamiętaj jednak, że przy tego typu zadaniach należy trzymać się idei „trening czyni mistrza”. Nie załamuj się przy pierwszym niepowodzeniu i rozwiązuj testy tak długo aż dojdziesz do perfekcji a proces rekrutacyjny przestanie stanowić problem.

Z tests4job osiągniesz sukces!

2

www.tests4job.pl

Czym są testy analityczne? Pewnie miałeś już okazję spotkać się z zadaniami tego typu w szkole, jednak testy, które napotkasz w czasie rozmowy kwalifikacyjnej znacząco się od nich różnią . Oczywiste, że nie będziemy w stanie ich rozwiązać bez działania na liczbach, jednak testy analityczne nie mają na celu sprawdzenia Twojej znajomości wzorów i pojęć. To , co je różni od typowych zadań matematycznych jest cel ich stworzenia. Ich głównym zadaniem jest sprawdzenie umiejętności rozwiązywania prostych operacji matematycznych w ograniczonym czasie. Zastanawiasz się pewnie, do czego może się Tobie przydać taka umiejętność w przyszłej pracy. Wszystkie zadania na teście mają charakter praktyczny i przedstawiają problemy, z którymi możesz się spotkać w swoim miejscu pracy. Może się zdarzyć, że pracując w dziale marketingu będziesz musiał szybko obliczyć procentowy wzrost sprzedanych produktów w  ostatnich latach; jak wtedy sobie poradzisz? Testy sprawdzają Twoje zdolności analityczne, jak i umiejętność rozwiązywania problemów. Dzięki naszemu poradnikowi posiądziesz potrzebną wiedzę, która zwróci Twoją uwagę na wiele problematycznych kwestii w  tego typu zadaniach. Niestety, aby osiągnąć wysokie wyniki, sama wiedza to za mało i potrzebna jest tutaj praktyka. Pamiętaj, że czym więcej testów rozwiążesz, tym lepsze wyniki osiągniesz.

Od Twojej ciężkiej pracy zależy Twój sukces!

3

www.tests4job.pl

Czego możesz się spodziewać? Poniżej przedstawiamy przykład zadania z testów analitycznych. Przeanalizuj, jakie pytania możesz napotkać podczas rekrutacji.

Do każdego z pytań z grupy testów analitycznych dołączony jest wykres lub tabela z niezbędnymi do obliczeń danymi. W przykładowym zadaniu musimy obliczyć ile laptopów zostało sprzedanych przez firmę Bookstore w czerwcu, lipcu i sierpniu. Oto Kroki, które należy podjąć, aby jak najszybciej odpowiedzieć na pytanie: 1. czytamy pytanie 2. na wykresie znajdujemy firmę Bookstore 3. dodajemy ilość sprzedanych laptopów w czerwcu, lipcu i sierpniu 4. korygujemy jednostki miar 5. zaznaczamy poprawną odpowiedź Może powyższe pytanie wydaje się proste, jednak występuje tutaj jeden „haczyk”. Po zsumowaniu sprzedanych laptopów w trzech danych miesiącach otrzymaliśmy wynik na poziomie 53 sztuk. Wśród zaproponowanych odpowiedzi pojawia się taki wynik i często zdarza się, że pod presją czasu kandydat zaznacza tę odpowiedź nie zwracając uwagi na fakt, że dane w tabeli podane są w tysiącach. Poprawna odpowiedź to c) 53000. Uważaj też, aby z rozpędu i nadmiaru stresu nie podliczyć wszystkich miesięcy, podanych na wykresie. Nigdy nie wiesz, jak  zareagujesz w sytuacji stresowej.

4

www.tests4job.pl

O czym powinieneś wiedzieć? Chciałbyś zapewne przejść już do działań, ale wcześniej zapoznaj się z dodatkowymi kwestiami, o których warto pamiętać przed przystąpieniem do rozwiązywania testów. Nasze wskazówki przybliżą Tobie organizacyjne aspekty zadania.

„Czas ucieka” Na rozwiązanie testu masz określony limit czasu. Standardowo jest to od 45 sekund do 1 minuty na pytanie. Pewnie uważasz, że to stanowczo za mało, ale zadanie jest do wykonania. Czasu jest niewiele, dlatego nie możesz go bezsensownie tracić. Presja czasu może stać się Twoim wrogiem i skłonić Cię do pochopnych i błędnych wyborów. Przygotowując się do testów analitycznych ćwicz z włączonym zegarem i naucz się kontrolować czas. Nie  zastanawiaj się zbyt długo nad jednym pytaniem i wróć do niego jeśli pozostanie Ci czas. Dzięki praktyce będziesz dokonywał wyboru szybciej a Twoje odpowiedzi będą celne.

„Kalkulator Twój przyjaciel” Tylko krok od pomyłki, gdy wykonujesz obliczenia w głowie i działasz pod presją czasu. Pamiętaj, że przystępując do testu analitycznego możesz korzystać z kalkulatora. Mimo, że urządzenie to pomoże Ci szybciej dokonać obliczeń to bez pomysłu na jego rozwiązanie, kalkulator okaże się nieprzydatny. Jeśli będziesz miał możliwość skorzystania z własnego kalkulatora, wykorzystaj ją. Dokonując na nim obliczeń w domu poznajesz lepiej jego funkcje i korzystanie z niego w czasie rekrutacji będzie prostsze.

„Działaj na własną rękę” Może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony o rozwiązanie testu online. Pewnie pierwsze, co przychodzi Ci na myśl to poproszenie kogoś o pomoc. Pamiętaj, że skoro otrzymujesz takie zadanie to oznacza to, że umiejętność analitycznego myślenia będzie Tobie potrzebna w przyszłej pracy. Potraktuj to zadanie, nie tylko jako element procesu rekrutacyjnego, ale również, jako nowe wyzwanie.

„Odpowiadaj rozważnie” Możesz odetchnąć z ulgą, ale za błędne odpowiedzi nie będą odbierane Tobie punkty. Zastanów się jednak, czy „strzały” są dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj, że lepiej będzie nie odpowiedzieć niż wskazywać na odpowiedź, która może być potraktowana, jako kompletny brak kompetencji z Twojej strony. Pracodawca nie spodziewa się, że  w tak krótkim czasie zdołasz odpowiedzieć poprawnie na wszystkie pytania, dlatego bądź uczciwy. Miej na uwadze, że niektórzy pracodawcy szukają pracownika dokładnego, inni efektywnego.

„Nie idź na żywioł” Przed udaniem się na rozmowę spróbuj uzyskać informację, jak będzie ona przebiegała. Jeśli dowiesz się wcześniej, że będziesz musiał przystąpić do takiego testu to przygotuj się. „Trening czyni mistrza”, dlatego nie daj się zaskoczyć i czuj się pewnie na teście. Pamiętaj, aby wracać do nich, co jakiś czas nawet jeśli obecnie nie poszukujesz nowego miejsca pracy. Umiejętność analitycznego myślenia może się przydać w każdym momencie.

5

www.tests4job.pl

Testy analityczne krok po kroku Lekcja 1 Miliony, czy tysiące? – Zawsze pamiętaj o sprawdzeniu jednostek miar. Jak już wcześniej wspomnieliśmy testy numeryczne nie wymagają znajomości trygonometrii, ekonometrii czy statystyki. Jednak niezbędna jest umiejętność podstawowych operacji matematycznych takich jak: 1. Dodawanie 2. Odejmowanie 3. Mnożenie 4. Dzielenie 5. Średnie 6. Procenty 7. Porównania Lista nie powinna Cię przerazić, bo są to działania, z którymi spotykasz się na co dzień; jednak nie ćwiczone na bieżąco mogą sprawić problemy. Fantastycznie, że rozwiązując zadanie uzyskujesz wynik, który pojawia się w  odpowiedziach, jednak nie zaznaczaj jej zbyt pochopnie. Przejrzyj cały rysunek i upewnij się, że nie ukrywa się na nich jednostka, która zmieni Twój wynik. Pamiętaj, że nie każdy musi być specem od matematyki, dlatego jeśli czujesz się niepewnie wykonując nawet podstawowe działania matematyczne, to rozwiązuj krótkie równania, przed przystąpieniem do testu. Przypomnij sobie procenty, tabliczkę mnożenia a Twój wynik odzwierciedli włożoną w przygotowanie pracę. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się jak najszybciej i najefektywniej posługiwać się tymi operacjami, śledź kolejne poradniki i ćwiczcie rozwiązując jak najwięcej testów.

Lekcja 2 Po co mi tyle danych? – Skup uwagę na potrzebnych informacjach Przystępując do testu nie raz natrafisz na zbiór wykresów, lub danych. Sama ich ilość potrafi przytłoczyć a rozwiązanie tego typu zadania wydaje się niemożliwe w tak krótkim czasie. Tego typu polecenia mają ma na celu sprawdzenie nie tylko Twoich umiejętności analitycznych, ale również działania pod wpływem stresu. Nie daj się wyprowadzić z równowagi i podejdź do tego zadania tak, jak do wszystkich innych. Oto kilka kroków, które pomogą Tobie w odnalezieniu potrzebnych informacji: • polecenie zawsze skrywa cenne informacje i poprawne zrozumienie go jest już połową sukcesu • zwróć uwagę na jednostki miar; może się zdarzyć, że w poleceniu natrafisz na jednostkę „miliona” a na wykresie odnajdziesz oznaczenie „tysiąca”. Czyż to nie cenna wskazówka? • czytaj uważnie wykresy; ich podpisy, oznaczenia z gwiazdką zamieszczone pod wykresami mogą umknąć naszej uwadze a często są niezbędne do rozwiązania działani Przeczytaj dokładnie polecenie, które zawiera wszystkie potrzebne wskazówki. Następnie przyjrzyj się zaprezentowanym wykresom i skup się na tych danych, które zostały wymienione w poleceniu. Jak już odszukasz to czego potrzebujesz, to obliczenia nie powinny stanowić większego problemu. Z czasem, jak będziesz rozwiązywać więcej testów, odszukiwanie potrzebnych informacji stanie się prostsze.

6

www.tests4job.pl Lekcja 3 Jaki był poprzedni wynik? – Skup uwagę na potrzebnych informacjach Przy odrobinie szczęścia odnajdziesz potrzebny wynik na wykresie bez konieczności obliczeń, jednak w większości przypadków będziesz musiał wykonać pewne działania. Pracodawcy zależy, aby zobaczyć, jaki jest Twój tok myślenia i jakie działania podejmujesz chcąc osiągnąć wynik. Czasem będziesz się musiał trochę namęczyć i wykonać szereg równań zanim osiągniesz wynik końcowy. Przydatne okaże się w tej sytuacji notowanie, bo przecież nikt nie oczekuje, że zapamiętasz wszystkie równania. Notowanie odgrywa również istotną rolę ze względu na fakt, że pytania następujące po sobie mogą być powiązane. Nie znajdziesz w poleceniu informacji, że pytania się ze sobą łączą. Tu liczy się tylko Twoja spostrzegawczość. Nie martw się tym; trochę ćwiczeń i od razu wychwycisz takie pytania. W tej sytuacji może się okazać, że do otrzymania wyniku są potrzebne informacje z poprzedniego pytania. Robiąc notatki oszczędzisz czas na ponownych wyliczeniach i szybciej uzyskasz satysfakcjonujący Cię wynik.

Lekcja 4 Czy w tym pytaniu była taka informacja? – Czytaj uważnie polecenia Nie od dziś wiadomo, że naszą główną słabością jest czytanie poleceń bez zrozumienia. Dokładne zapoznanie się z zadaniem to już połowa sukcesu, bo właśnie tam skrywa się najwięcej wskazówek. Często czytamy polecenia w pośpiechu, nie kończąc zdań i dużo na tym tracimy. Może się zdarzyć, że znajdzie się tam informacja o zaokrągleniu naszego wyniku lub podaniu go w innych jednostkach. Zastanówcie się, czy nie lepiej stracić chwilę czasu na dokładną analizę, niż punkt.

Lekcja 5 Czy to pytanie nie jest za proste? – Wychwytuj odpowiedzi Tak to już niestety jest, że rozwiązując takie testy będziemy węszyć podstęp w każdym pytaniu. Zadania na testach analitycznych mają na celu zweryfikowanie, czy jesteś w stanie wyciągać wnioski. Analizując diagramy musisz być przygotowany, że pytanie nie będzie wymagało od Ciebie wymyślnych obliczeń a jedynie wyczytania danych z wykresów. Zaufaj swojej intuicji i wyczuj funkcję danego pytania. Przy dłuższej praktyce nabierzesz wyczucia i bez problemu odnajdziesz zadania, które wymagają od Ciebie jedynie umiejętności weryfikacji danych. Nadal nie jesteś przekonany, że może być tak łatwo? Rozwiąż wszystkie testy tests4job i przekonaj się, że umiejętność analitycznego myślenia jesteśmy w stanie opanować.

7

www.tests4job.pl

Lekcja 6 Czy więcej odpowiedzi może być poprawnych? – Zawsze rozwiązuj zadania do końca Rozwiązując testy analityczne spotkasz się z zadaniami, gdzie będziesz musiał dokonać kilku obliczeń zanim dojdziesz do wyniku końcowego. W kluczu odpowiedzi mogą pojawić się dane, które uzyskasz już przy pierwszym rachunku. Dokonujesz kolejnego obliczenia i ponownie trafiasz w odpowiedź. Zwróć uwagę, czy na pewno jest to już ta ostateczna informacja, jaką miałeś uzyskać. Tego typu zadania mają sprawdzić czy nie podejmujesz decyzji zbyt szybko, dlatego nie daj się zwieźć.

Lekcja 7 Czemu nie ma takiej odpowiedzi? – Dopasuj wynik do podanych odpowiedzi. Jesteś przekonany, że osiągnięty przez Ciebie wynik jest prawidłowy, ale nie dostrzegasz takiego rozwiązania w karcie odpowiedzi. Zapewne pierwsze, co nasuwa się Tobie na myśl to błąd w teście. Zanim wysuniesz takie wnioski sprawdź, czy odpowiedzi nie są podane w innej jednostce lub formie niż Twoja. Jest to idealne zadanie na sprawdzenie Twojej spostrzegawczości i umiejętności radzenia sobie w sytuacji stresowej. Nie daj się sprowokować i na spokojnie przyjrzyj się zadaniu; odpowiedź gdzieś tam jest.

Wierzymy, że praktyka w przypadku testów analitycznych jest kluczem do sukcesu. Stosuj się do rad zawartych w podręczniku i wykonaj wszystkie testy tyle razy ile zajdzie potrzeba. Dzięki systematyczności zyskasz wprawę w ocenie zadań i pewność siebie podczas procesu rekrutacyjnego. Bądź dobrze przygotowany a już wkrótce znajdziesz wymarzoną pracę!

Z tests4job dasz sobie radę!

8