Panele akustyczne TOPAKUSTIK – dane techniczne Założenia: Sala pełniąca funkcję sali widowiskowej i konferencyjnej. W sali przewidziano 226 sztuk foteli ze składanym siedziskiem stanowiących element akustyczny sali. Fotele posiadają odrębne parametry dźwiękochłonności. Ogólne parametry zastosowanej płyty: •

podkład – płyta MDF grubości 16 mm



okleina – melamina



gęstość płyty - 760 kg/m3



klasa higieny E1



klasa trudnozapalności B-s2,d0

Typy paneli zastosowanych w projekcie. 1. Ściany boczne. W celu zapewnienia optymalnych warunków akustycznych sali wymaga się montażu naprzemiennego paneli perforowanych i pełnych. a. Panele typu Stillwall – perforacja 2.3%, otwór 3mm b. Panele typu Stillwall – brak perforacji Sposób montażu paneli Stillwall. Panele instalowane są na systemowej podkonstrukcji z profili aluminiowych anodowanych. Grubość konstrukcji wraz z panelem to 29mm.

2. Ściana tylna. Na ścianie tylnej sali zaprojektowano panele akustyczne Letwood o nieregularnym wzorze frezowania. W celu zapewnienia optymalnych warunków akustycznych sali wymaga się montażu naprzemiennego paneli szczelinowanych i pełnych. a. Panele typu Letwood szczelinowane – perforacja 5.10%, szczelina 8mm, wymiar 592x592x16mm b. Panele pełne Sposób montażu paneli Letwood. Panele instalowane są na systemowej podkonstrukcji z profili aluminiowych anodowanych. Grubość konstrukcji wraz z panelem to 36mm. Podkonstrukcję (profile metalowe typu Omega 3000x18x26) należy przymocować do ściany, rozstaw 600 mm.

Wzdłuż dłuższych krawędzi panele łączymy ze sobą (wpusty i wypusty umożliwiające łączenie paneli) bez użycia kleju. Z tyłu łączymy panele za pomocą klipsów metalowych dostarczonych do systemu montażowego

3. Panele sufitowe. Zaprojektowano sufit akustyczny falisty z paneli typu TopAKUSTIK . Tylna część każdego panelu pokryta jest włókniną w kolorze czarnym. Część frontowa panelu posiada charakterystyczne szczeliny poprzeczne o różnych szerokościach. Pomiędzy szczelinami znajdują się otwory zapewniające pochłanianie dźwięku (dźwięk nie wydostaje się na zewnątrz). Krawędzie podłużne paneli posiadają wpusty i wypusty umożliwiające łączenie paneli. Krawędzie poprzeczne paneli są ścięte po kątem 90o . W projekcie przewidziano panele typu 28/4 o perforacji 7.5%. Wymiar panela 4086x128x16mm.

Sposób montażu paneli TopAKUSTIK. Panele instalowane są na systemowej podkonstrukcji z profili aluminiowych anodowanych. Zestaw elementów montażowych sufitowych

Wieszaki kotwowe przymocować do stropu i wyregulować żądaną odległość panela od podłoża za pomocą sprężyny wieszakowej.

Na końcach wieszaków kotwowych przymocować profile metalowe OMEGA.

Do montażu pierwszego panela należy użyć startowych klipsów montażowych.

Instalacja kolejnych paneli z profilem odbywa się za pomocą klipsów montażowych a paneli na zasadzie wpust-wypust.

UŻYTKOWANIE I KONSERWACJA PANELI AKUSTYCZNYCH 1. Szczeliny i perforacja paneli powodują, że produkty Topakustik szybko reagują na zmiany wilgotności i temperatury. 2. W celu zapewnienia bezproblemowej eksploatacji należy zachować stabilną wilgotność i temperaturę otoczenia podczas instalacji i eksploatacji, w przedziale: - temperatura: od 16oC do 25oC - wilgotność powietrza: od 40% do 60% 3. Wyżej wymienione warunki powinny być ustabilizowane na co najmniej 24 godziny przed dostarczeniem materiału do miejsca instalacji. Oznacza to, że wszelkie prace remontowe czy budowlane, takie jak tynkowanie, murowanie, wykładanie posadzek, malowanie, itp. powinny być zakończone i doprowadzone do całkowitego wyschnięcia. 4. Nie dotrzymanie reżimu stałej wilgotności i temperatury w trakcie instalacji, jak i eksploatacji może powodować pojawienie się różnic w wymiarach paneli i powstanie szczelin w miejscach łączeń. 5. Także inne roboty instalacyjne, tj. mechaniczne, elektryczne, telekomunikacyjne, informatyczne powinny być zakończone przed rozpoczęciem montażu paneli akustycznych. 6. Nie należy wykorzystywać paneli i ich systemu nośnego, jako konstrukcji podtrzymującej inne elementy budowlane, np. układy klimatyzacji, nagłośnienia, układy ppoż itp.

7. Panele nie powinny się znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła np. grzejników, promienników, nawiewów systemów klimatyzacyjnych. Elementy o temperaturze powyżej 40oC nie powinny stykać się bezpośrednio z powierzchnią paneli. 8. Panele nie powinny być wystawiane bezpośrednio na działanie światła słonecznego. 9. Skierowanie nawiewu z systemów klimatyzacyjnych bezpośrednio na ścianę obłożoną panelami może powodować powstanie szczelin. 10. Należy unikać bezpośredniej styczności z wodą. 11. Powierzchnie paneli charakteryzują się wytrzymałością i odpornością na zarysowania spowodowanym codziennym użytkowaniem, zgodnym z przeznaczeniem paneli. 12. Czyszczenie i konserwację powierzchni paneli należy przeprowadzić wg instrukcji: - przecierać z kurzu i pyłu „na sucho”, delikatnymi tkaninami, lub - wilgotną ściereczką z niewielką ilością łagodnego detergentu Gwarancji udziela się na 12 miesiące od daty podpisania protokołu odbioru. Należy stosować ogólnie przyjęte praktyki odnoszące się do materiałów z rdzeniem drewnianym. Uszkodzenia wynikające ze złego obchodzenia się z materiałem, powstałe w wyniku jego obróbki lub wyginani, jak również uszkodzenia wynikłe z nadmiernych wahań wilgotności i temperatury w miejscu instalacji spowodują utratę gwarancji.