Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Informacja na temat przeprowadzonej ankiety ewaluacyjnej skierowanej do rodziców uczniów uczestniczących w zajęciach dodatkowych w ramach projektu systemowego „Zajęcia dodatkowe – trampoliną do sukcesu” Ankieta stworzona została na potrzeby projektu systemowego „Zajęcia dodatkowe – trampoliną do sukcesu” wspólfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 9.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Badaną grupę stanowili rodzice i opiekunowie uczniów, którzy są uczestnikami projektu. Celem ankiety było zbadanie stanowiska rodziców i opiekunów uczniów biorących udział w projekcie do zaproponowanych w ramach projektu wsparcia. Zadane pytania odpowiedzieć miały przede wszystkim na to, czy proponowane w projekcie zajęcia i ich formy odpowiada założeniom problemowym, jakie wskazano w celu głównym i celach szczegółowych projektu. Projekt „Zajęcia dodatkowe – trampoliną do sukcesu” jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem realizowanym w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest gmina Piła. Zbadanie nastawienia rodziców/ opiekunów nie tylko w odniesieniu do samego projektu, ale także wobec jego formy i zakresu wsparcia, jaki został zaproponowany pozwoli na dokonanie analizy obecnej faktycznej celowości realizacji przedsięwzięcia i pozwoli na planowanie kolejnych. Poniższe zestawienie opiera się na 91 ankietach, jakie dotarły do realizatorów projektu z Zespołu Szkół nr 3 im. Lotników Polskich w Pile, ul. Żeromskiego 41, 64-920 Piła. Odpowiedzi na zadane pytania przedstawiają się następująco: 1. Czy dodatkowe zajęcia prowadzone w ramach projektu są atrakcyjne dla Pani/Pana dziecka?

100% ankietowanych stwierdziło, że zajęcia prowadzone w ramach projektu są atrakcyjne dla ich dzieci.

2. Czy zajęcia prowadzone w ramach w przezwyciężeniu trudności szkolnych?

projektu pomogły

Państwa dziecku

89,01% ankietowanych stwierdziło, że zajęcia prowadzone w ramach projektu pomogły ich dzieciom w przezwyciężeniu trudności szkolnych, natomiast 10,99% ankietowanych uważa, że taka forma wsparcia nie wpływa na przezwyciężanie trudności w nauce. 3. Czy uczestnictwo Pani/Pana dziecka w zajęciach pomoże w osiąganiu lepszych wyników w nauce?

86,81% ankietowanych stwierdziło, że uczestnictwo dziecka w zajęciach w ramach projektu pomoże osiągnąć lepsze wyniki w nauce. 13,19% ankietowanych uważa, że taka forma wsparcia nie wpływa na wyniki dziecka w nauce. 4. Czy uczestnictwo Pani/Pana dziecka w zajęciach w ramach projektu wpłynęło na rozwój jego zainteresowań?

76,92% pytanych uważa, że zajęcia dodatkowe wpłynęły na rozwój zainteresowań ich dzieci, a 23,08% jednoznacznie twierdzi, że realizacja zajęć nie będzie miała na to wpływu.

5. Czy oprócz zajęć dodatkowych, przewidzianych w ramach projektu, Pani/Pana dziecko korzysta z innych form edukacji pozalekcyjnej lub pozaszkolnej?

52,75% pytanych rodziców oznajmiło, że ich dziecko korzysta z innych zajęć dodatkowych. 47,25% ankietowanych przyznało, że ich dziecko nie korzysta z innych form edukacji pozalekcyjnej lub pozaszkolnej. Jeżeli zaznaczył/a Pan/Pani odpowiedź TAK to prosimy wskazać, jakie to zajęcia.

Koła zainteresowań:    

przyrodnicze edukacji matematycznej informatyczne edukacji polonistycznej

0 16 2 8

Zajęcia wyrównawcze:

 edukacji matematycznej  edukacji polonistycznej  edukacji przyrodniczej

7 9 0

Języki obce:

 angielski  niemiecki

Sportowe:

15 0 19

Muzyczno - artystyczne:    

wokalne taneczne plastyczne teatralne

0 4 3 0

Inne: brak danych Z analizy wynika, że największą popularnością cieszą się zajęcia sportowe – 20,88% oraz w ramach kół zainteresowań zajęcia polonistyczne – 17,58%.

6. Czy uważa Pani/Pan, że ilość zajęć pozalekcyjnych w szkole, do której uczęszcza Pani/Pana dziecko, jest wystarczająca? (Prosimy o udzielenie informacji, bez uwzględnienia zajęć ujętych w projekcie).

72,53% rodziców uważa, że ilość zajęć pozalekcyjnych jakie szkoła oferuje swoim uczniom jest wystarczająca, 27,47% jest odmiennego zdania. 7. Czy uważa Pani/Pan, że dziecko ma utrudniony dostęp do zajęć pozalekcyjnych? (Prosimy o udzielenie informacji bez uwzględnienia zajęć z projektu).

14,29% rodziców stwierdziło, że ich dziecko ma utrudniony dostęp do zajęć pozalekcyjnych, natomiast 85,71% uważa, że ich dziecko nie ma utrudnionego dostępu do zajęć pozalekcyjnej. 8. Czy został/a pan/Pani poinformowany/a o tym, że projekt "Zajęcia dodatkowe trampoliną do sukcesu" jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Spolecznego?

100% rodziców przyznało, że zostali poinformowani o fakcie, że dziecko będzie uczestniczyło w zajęciach współfinansowanych ze środków EFS.

9. Jak ocenia Pani/pan działania organizacyjne i przebieg realizacji projektu?

100% ankietowanych pozytywnie oceniło działania organizacyjne oraz sam przebieg realizacji projektu "Zajęcia dodatkowe - trampoliną do sukcesu". 10. Czy prowadzący zajęcia udzielili Pani/ Panu wyczerpujących infirmacji dotyczących realizacji w ramach projektu?

97,80% rodziców przyznało, że nauczyciele prowadzący zajęcia w ramach projektu udzielili im wyczerpujących informacji dotyczacych realizacji zajęć; 2,20% uznało, że informacje nie były wyczerpujące. 11. Czy Pani/Pana dziecko jest zadowolone z udziału w zajęciach w ramach projektu?

100% ankietowanych rodziców stwierdziło, że ich dziecko było zadowolone z udziału w zajęciach realizowanych w ramach projektu "Zajęcia dodatkowe - trampolina do sukcesu".

12. Czy według Pani/Pana projekt "Zajęcia dodatkowe - trampoliną do sukcesu" jest inicjatywą słuszna i powinien byc kontynuowany w przyszłości?

100% ankietowanych rodziców przyznało, że projekt "Zajęcia dodatkowe - trampoliną do sukcesu" jest słuszną inicjatywą i powinna być kontynuowana w przyszłości. Wyniki powyższej ankiety wskazują na pozytywne nastawienie rodziców i opiekunów do projektu "Zajęcia dodatkowe - trampoliną do sukcesu" oraz formy wsparcia, jakie on oferuje. Projekt przebiegał Zespole Szkół nr 3 zgodnie z przyjętym harmonogramem. Zaspakoił bieżące potrzeby edukacyjne jej uczniów. Przyczynił się do rozwoju zainteresowań, zdolności i umiejętności uczestników, przyczynił się do zniwelowania wielu trudności szkolnych oraz podniesienia poziomu wiedzy ogólnej. Prowadzący również zauważyli pozytywne efekty projektu w postaci zmniejszenia niepowodzeń szkolnych u uczniów o mniejszych możliwościach edukacyjnych oraz rozwój uczniów zdolnych. Wyniki przeprowadzonego badanie ankietowego stanowią dowód, że projekt "Zajęcia dodatkowe - trampoliną do sukcesu" odpowiedział na rzeczywiste potrzeby środowiska lokalnego.

Inne spostrzeżenia: - Widzę dużą poprawę postawy ciała i większą sprawność fizyczna, - Chciałaby żeby prowadzono więcej godzin zajęć w ramach projektu, - Mało wykorzystane nowe pomoce dydaktyczne na zajęciach z gimnastyki korekcyjnej, - W ramach EFS mogłyby być realizowane też koła zainteresowań i inne zajęcia rozwijające różne zdolności dzieci, np. języki obce, gra na instrumencie, rysunek itp., - Gratuluję takich inicjatyw, oby było ich jak najwięcej.

Opiekunem merytorycznym projektu w naszej placówce jest pani Agata Kin.