OSNOVNA UPOTREBA PROGRAMA WINDOWS MOVIE MAKER 2 Program Windows Movie Maker 2 je program za izradu i montažu video materijala za potrebe kućne zabave, koji se isporučuje kao deo operativnog sistema Windows XP. Dovoljan je za ilustraciju osnovnih mogućnosti kombinovanja različitih tehnologija digitalne multimedije u jedinstveni objekt, digitalni video. Pokreće se sa Start / Programs / Windows Movie Maker. Na radnoj površini programa se, pored glavne meni linije i osnovnih upravljačkih tastera na vrhu ekrana, uočavaju pomalo neuobičajeni meniji sa leve strane, sa tri grupe funkcija: 1. za uvoz materijala (Capture Video), 2. za montažu (Edit Movie) i 3. za snimanje konačnog rezultata (Finish Movie). U sredini se nalazi prostor za kolekciju multimedijskih komponeti (video sekvence, zvučni zapisi i rasterske slike). Desno se nalazi multimedijski monitor za pregled svih materijala, sa klasičnim komandama za prikaz, a u donjem delu ekrana traka (sa više kanala) za obradu i montažu novog video materijala.

UVOZ MULTIMEDIJSKOG MATERIJALA Prva grupa funkcija služi za prikupljanje multimedijskih komponenti: videa (direktno s uređaja ili iz fajlova), rasterskih slika i zvučnih zapisa. Za uvoz materijala iz fajlova se koristi standardni dijalog, u kome se na uobičajeni način može izabrati jedan ili više fajlova (uz pomoć tastera Ctrl ili Shift). Uvezeni materijali se pojavljuju kao nove ikone u kolekciji.

1

Prilikom uvoza videa, bira se režim rada: uvoz videa kao celine ili uz istovremeno razbijanje na komponente (Create clips for video files), koje program samostalno prepoznaje i odvaja.

U zavisnosti od dužine i rezolucije video zapisa, uvoz sa kreiranjem video-klipova može trajati određeno vreme, koje je približno označeno na ekranu

Kreirani video-klipovi se pojavljuju u kolekciji kao posebni video objekti, koji se mogu pregledati na multimedijskom monitoru programa.

2

Prevlačenjem pomoću miša, materijal se premešta na traku za montažu, koja ima dva režima prikazivanja montiranog videa: po komponentama (storyboard) i po vremenskom trajanju (timeline), koji se menjaju jednim klikom miša na Show Timeline, odnosno Show Storyboard.

Premeštanje po traci za montažu, kao i promena dužine trajanja (skraćivanje) video i zvučnih sekvenci takođe se vrši mišem, uz pomoć grafičkih elemenata, kursora i pokazivača. Podela video sekvence na dva dela u određenom vremenskom trenutku vrši se koriščenjem namenskog tastera multimedijskog monitora.

Ukoliko je u pitanju montirani materijal, koji je uvezen kao celina, iz kontekstnog menija (desni klik) može se naknadno pokrenuti kreiranje video klipova. Radna verzija projekta montaže videa može se sačuvati za dalji rad na poseban fajl tipa Windows Movie Maker Projects (sa sufiksom .MSWMM). Projektni fajlovi ne sadrže multimedijske objekte iz kolekcije, već samo reference na njih.

3

PRELAZI Prelazi (transitions) se koriste za povezivanje pojedinačnih video sekvenci u jedinstvenu celinu ublažavanjem naglih promena slike i stvaranjem utiska kontinuiteta kretanja u vidnom polju. Osnovni prelazni efekt je postepeni prelaz jednog videa ili slike u drugi (fade).

Ovi prelazi se na filmskoj traci vide kao vremensko preklapanje video klipova.

Prelazi se prikazuju pomoću menija Edit Movie/View video transitions. Provera delovanja efekata na monitoru može se izvršiti dvostrukim klikom na sliku efekta.

4

Za dodavanje prelaznih efekata na traku za montažu potrebno je uključiti storyboard režim prikaza i prevući sliku efekta u pravougaonik između video sekvenci. Prelazi se uklanjaju desnim klikom i izborom iz menija ili pritiskom na taster Delete.

DODAVANJE TEKSTA Tekst se može dodati kao poseban tekstualni slajd određenog trajanja u više varijanti: na početak filma, ispred nekog video klipa, preko samog video klipa (kao filmski titl) ili na kraju filma, najčešće za informacije o realizaciji (scrooling credits). Iz menija se izabere Make titles or credits, a zatim varijanta dodavanja teksta (ispred, iza ili preko neke video sekvence).

Zatim se unese tekst u dva područja. Podrazumevajući font i animacija teksta se mogu menjati izborom opcija Change the title animation i Change the text font and color u donjem delu ekrana kojima se menjaju boja i providnost pozadine, kao i položaj teksta. Na monitoru se stalno prikazuju izabrani efekti. Završetak uređivanja se potvrđuje sa Done, add title to movie i uneseni animirani tekst se pojavljuje na traci za montažu.

5

VIDEO EFEKTI Osim prelaznih efekata za povezivanje delova u celinu, postoje i video efekti. Nakon provere efekta (dvostruki klik mišem), efekt se dodaje nekom od elemenata na traci prevlačenjem na sam element uz pomoć miša na simbol zvezdice na video klipu..

Drugi način je desnim klikom na element na traci i izborom Video Effects..., nakon čega se pojavljuje dijalog za dodavanje i uklanjanje efekata na jednom video klipu.

ZVUK Zvuk se dodaje u kolekciju izborom Import audio or music, a dodaje prevlačenjem na traku za montažu, kanal Audio/Music. Prethodno je potrebno podesiti prikaz na Show Timeline.

6

Kanal Audio/Music služi za naknadno dodavanje zvuka, dok je originalno snimljeni zvuk u kanalu Audio video klipa. Isključivanje originalnog zvuka iz originalnog videa vrši se izborom stavke Mute iz kontekstnog menija (desni klik na Audio kanal).

Snimanje glasa se vrši tako što se pomoću tastera Narrate Timeline (mikrofon), kojim se aktivira snimanje sadržaja za Audio/Music kanal. Pojavljuje se upravljački ekran za podešavanje nivoa snimanja sa mikrofona i upravljanje snimanjem, a zvučni zapis se snima na fajl u Windows Media Audio formatu (.wma).

SNIMANJE MONTIRANOG VIDEA Konačni video materijal je potrebno snimiti u nekom od digitlnih video formata sa Finish Movie / Save to my computer.. Windows Movie Maker omogućava snimanje u formatima Windows Movie (.wmv) i nekomprimovani DVI-AVI (.avi). Ukoliko se želi format zapisa drugačiji od ponuđenog u pogledu rezolucije, broja frejmova u sekundi ili potrebnog propusnog opsega, izabere se Show more choices i dobije se prošireni dijalog, na kome treba označiti Other settings i izabrati neki od ponuđenih varijanti formata:

7

Za nekomprimovani DVI-AVI(PAL), rezolucija je 720x576 uz 25 slika u sekundi i potreban propusni opseg od 30Mbps. Obično su za praktičnu upotrebu dovoljno kvalitetni formati Video for broadband (512Kbps) ili Video for local playback (1,5Mbps).

8