Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych

Oscylator Stochastyczny (Stochastic) Wielu traderów stosuje strategie gry z trendem, jesteśmy przekonani, że można poprawić regularność, z jaką nasz system będzie przynosił zyski, stosując wskaźniki sprawdzające się w czasie, gdy na rynku brak jednoznacznego trendu. Jednym z najlepszych narzędzi tego typu jest oscylator stochastyczny. Może on wam się przydać nawet wtedy, gdy będziecie woleli zachować ostrożność i zawsze inwestować z trendem. Oscylator stochastyczny został spopularyzowany w latach pięćdziesiątych przez George'a Lane'a. W ciągu wielu lat George doskonalił zasady posługiwania się oscylatorem i znajdował dla niego nowatorskie zastosowania, czyniąc z niego narzędzie przydatne w każdej niemal sytuacji. Interpretacja Oscylator Stochastyczny opiera się na porównaniu cen zamknięcia z zakresem wahań cen [ekstrema] w określonym terminie. Parametr przyjmuje wartości od 0 do 100. Można określić kilka zakresów dla rynku wykupionego/wyprzedanego, np. 80/20 lub 70/30. Osiągnięcie przez oscylator wartości 0 oznacza, że zamknięcie odbyło się na poziomie najniższym w określonym, przez ustawiony dla linii %K parametr terminie. Osiągnięcie 100 oznacza zamknięcie się notowań na najwyższym poziomie. Do analizy tego oscylatora konieczne jest wyznaczenie poziomów wykupienia i wysprzedania. Poziom wykupienia wyznacza się najczęściej na wysokości 90% a poziom wysprzedania na wysokości 10%. Oscylator stochastyczny składa się z dwóch linii:  %K = różnica dzisiejszej ceny zamknięcia i najniższej ceny z n ostatnich dni podzielona przez różnicę najwyższej ceny z n ostatnich dni i najniższej ceny z n ostatnich dni.  %D = jest 3-dniową średnią krocząca %K. Formuła oscylatora stochastycznego wyraża relację między dzisiejszą ceną zamknięcia a przedziałem cenowym mieszczącym się między najwyższą i najniższą ceną ostatnich n dni. Jeśli na przykład dzisiejsza sesja zamknęła się na poziomie 30, a najwyższa i najniższa cena www.inwestor.hepi.pl

1

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych ostatnich n dni wynosi odpowiednio 50 i 20, to %K będzie równe (30-20):(50-20) = 0,33. Jest to wartość stosunkowo niska. Gdyby dzisiejsza cena zamknięcia wyniosła 40, czyli była bliższa górnej granicy przedziału, %K byłoby równe 0,66. Wartości %K i %D muszą się mieścić między 0 a 100. Na wykresie utworzą one linie układające się w oscylator poruszający się między tymi granicami. Gdy zbliżają się do zera, oznacza to wyprzedanie rynku, gdy zaś zbliżają się do stu - jego wykupienie. Obliczanie Formuła dla linii %K - (C-LC %K):(HC %K-LC %K) * 100 Formuła dla linii %D - SK (%K:3) Gdzie: C - zamknięcie HC %K - najwyższa cena w analizowanym okresie LC %K -najniższa cena w analizowanym okresie SK - średnia krocząca Sygnały Sygnał kupna generowany jest przez oscylator, gdy po początkowym spadku obu linii; %K i jej średniej kroczącej %D poniżej pewnego określonego poziomu [ np. 20] linie przebiją ten poziom od dołu (Wykres 1.). Analogicznie sprzedawać należy, gdy po przebywaniu linii ponad poziomem [ np. 80] przebiją go od góry.

www.inwestor.hepi.pl

1

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych

Wykres 1. Przy analizowaniu rynku pod kątem wyprzedania/wykupienia, istotne jest jednak wzięcie pod uwagę panującego trendu. Kiedy rynek znajduje się w trendzie horyzontalnym, sygnały wyprzedania/wykupienia mają dużo większe znaczenie niż w przypadku zdeterminowanej linii trendu. W tym przypadku analizuje się relacje szybszej linii %K względem wolniejszej %D. Sygnał kupna generowany jest gdy szybsza linia przebija wolniejszą, sprzedaży w sytuacji odwrotnej (Wykres 2.).

www.inwestor.hepi.pl

1

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych

Wykres 2. Ostatni sposób polega na analizowaniu dywergencji. Jeżeli rynek osiąga nowe maksimum, a oscylator go nie potwierdza oznacza to, że trend ulega osłabieniu i możliwa jest jego zmiana (Wykres 3 i 4).

www.inwestor.hepi.pl

1

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych

Wykres 3.

www.inwestor.hepi.pl

1

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych

Wykres 4.

Najlepsze

wyniki

osiąga

się

stosując

wszystkie

3

metody

na

raz.

Podstawowe sygnały oscylatora to przecięcia linii %K i %D. Obserwując je należy brać pod uwagę poziom, na jakim się znajdują. Obszar wyprzedania dla %D to mniej niż 30, zaś poziom wykupienia to więcej niż 70. Stosuje się również poziomy 20 i 80. Okres oscylatora Powszechnie zalecanym okresem dla wolnego oscylatora stochastycznego jest 14, chociaż George Lane stosował bardzo różne wartości. Podobnie jak inne narzędzia techniczne, oscylator stochastyczny staje się tym wrażliwszy, im mniejszy szereg danych uwzględniony zostaje w jego wzorze.

www.inwestor.hepi.pl

1

Studenckie Koło Naukowe Rynków Kapitałowych Kiedy stosować oscylator stochastyczny Oscylator stochastyczny sprawdza się najlepiej, gdy rynek porusza się w szerokim przedziale cenowym lub w łagodnym trendzie o lekkim pochyleniu w dół lub w górę. Najgorsze warunki dla oscylatora to zdecydowany trend o niewielkich korektach - w takiej sytuacji otrzymywać będziemy szereg sygnałów przeciwnych do kierunku trendu i bardzo szybko unieważnianych przez dalszy ruch ceny. Rezultatem stosowania standardowych zasad interpretacji oscylatora stochastycznego na takim rynku będzie szereg strat. Podsumowanie:  Sygnał kupna (K) zostaje wygenerowany przy wzroście wskaźnika ponad poziom wysprzedania  Sygnał sprzedaży (S) zostaje wygenerowany przy spadku wskaźnika poniżej poziomu wykupienia.  Obszar wyprzedania dla %D to mniej niż 30  Poziom wykupienia to więcej niż 70

Krzysztof Wańczyk [email protected]

www.inwestor.hepi.pl

1