doradztwo podatkowe, prawne, księgowe, rachunkowe

OPTYMALIZACJA PODATKOWA z wykorzystaniem obcych jurysdykcji podatkowych

Adrian Artowicz Doradca podatkowy, radca prawny dyr.dep. postępowań podatkowych ECDDP

1

doradztwo podatkowe, prawne, księgowe, rachunkowe

Optymalizacja podatkowa lub planowanie podatkowe Wybór formy oraz struktury planowanej transakcji w ramach i granicach obowiązującego prawa, skutkującej tym, by zawierane operacje gospodarcze (przejęcia, finansowania czy dystrybucja nadwyżek gotówkowych) pozostawiały jak najwięcej zysku do dyspozycji zarządu przedsiębiorstwa lub do podziału między wspólników i akcjonariuszy.

2

doradztwo podatkowe, prawne, księgowe, rachunkowe

Możliwości optymalizacji podatkowej Korzystając z instrumentów prawnych wybranych jurysdykcji możliwe jest zoptymalizowanie: • podatku od obrotu prawami do szeroko rozumianej własności intelektualnej (know-how, znak handlowy, wzór przemysłowy, itp.); • podatku od dochodu ze sprzedaży akcji; • podatku od dochodu od dywidendy; • podatku od dochodu z międzynarodowej działalności • handlowej; • podatku od dochodu od działalności doradczej; • podatku od dochodu z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu.

3

doradztwo podatkowe, prawne, księgowe, rachunkowe

Więc gdzie…? Szwajcaria, Austria, Luksemburg, Holandia, Malta, Wielka Brytania, Cypr…

4

doradztwo podatkowe, prawne, księgowe, rachunkowe

Republika Cypru

Kraj członkowski UE z obowiązującą od 2008 roku walutą EURO usytuowany na pograniczu trzech kontynentów; Wszystkie dyrektywy UE zostały wdrożone; Przyjazny i przejrzysty system prawno-podatkowy; Kraj nie zaliczany do krajów o szkodliwej konkurencji podatkowej; Stawka podatku dochodowego – CIT 10% (od 2014 r. 12,5%); Stawka podatku VAT – 18/% (od 2014r. 19%); Szeroka sieć umów o unikaniu podwójnego opodatkowania; Stabilny i przejrzysty system podatkowy; Relatywnie niskie koszty obsługi (doradztwa i administracji); Wysoka jakość usług doradczych, prawnych, księgowych oraz przyjazne środowisko biznesowe.

5

Państwa z którymi Cypr posiada umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania Armenia

Azerbejdżan

Austria

Białoruś

Belgia

Bośnia i Hercegowina

Bułgaria

Francja

Niemcy

Grecja

Węgry

Indie

Irlandia

Włochy

Norwegia

Polska

Katar

Rumunia

Rosja

San Marino

Seszele

Tajlandia

Uzbekistan

Ukraina

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wielka Brytania

USA

6

System podatkowy na Cyprze - czego Cypr nie ma?

1. Brak podatku u źródła (WHT) dla dywidend, odsetek i licencji; 2. Brak CFC (Controlled Foreign Corporation)- przepisów z zakresie kontroli zagranicznych korporacji; 3. Brak cienkiej kapitalizacji; 4. Brak cen transferowych; 5. Brak podatku od obniżania kapitału i likwidacji spółki, gdy udziałowcami są nierezydenci; 6. Brak podatku od zysków kapitałowych.

7

doradztwo podatkowe, prawne, księgowe, rachunkowe

Republika Cypru nie jest krajem stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, nie jest rajem podatkowym – jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, krajem stosującym korzystne rozwiązania podatkowe.

!

! 8

doradztwo podatkowe, prawne, księgowe, rachunkowe

Zmiany w polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodu i majątku z 4 czerwca 1992 r.:

Od początku 2011 roku między Polską a Cyprem trwały rozmowy dotyczące zmian w treści umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ich efektem jest uzgodnienie nowej treści umowy, która weszła w życie z dniem 01.01.2013 roku.

9

Więc jak optymalizować podatki po zmianach w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania na Cyprze? W celu osiągnięcia optymalizacji podatkowej w podatku dochodowym od osób prawnych od 2013 roku przedsiębiorcy, oprócz jurysdykcji Republiki Cypru, korzystają z instrumentów optymalizacji podatkowej istniejących w dwóch innych państwach, w tym terytorium offshore oraz jednego z państw Europy Środkowej.

10

Cypr i co dalej…?

11

doradztwo podatkowe, prawne, księgowe, rachunkowe

Przykładowe modele optymalizacji

12

doradztwo podatkowe, prawne, księgowe, rachunkowe

Transfer bieżących zysków: dywidenda Mechanizm optymalizacji: •Założenie spółki cypryjskiej w celu przeniesienia wygenerowanych zysków z polskiej spółki do jej Właścicieli w celu redukcji obciążeń podatkowych. •Właściciele polskiej spółki są jedynymi udziałowcami spółki cypryjskiej, która jednocześnie jest jedynym udziałowcem polskiej spółki. Korzyści: •Dywidendy wypłacane cypryjskiej spółce przez polską spółkę będą korzystały ze zwolnienia z opodatkowania w Polsce i na Cyprze; •Inwestowanie za pośrednictwem spółki cypryjskiej zysków wygenerowanych przez polską spółkę, w sposób korzystny podatkowo.

13

doradztwo podatkowe, prawne, księgowe, rachunkowe

Symulacja oszczędności

LP

Pozycje, dane w skali roku

Polska

1. 2.

Wysokość dywidendy Podatek do zapłaty w Polsce

1.000.000 PLN 190.000 PLN

Oszczędność

190.000 PLN (minus koszty)

14

doradztwo podatkowe, prawne, księgowe, rachunkowe

Optymalizacja wynagradzania dyrektorów Mechanizm optymalizacji: •Założenie spółki kapitałowej na prawie Libanu/ZEA •Objęcie funkcji dyrektorów tej spółki •Wypłata wynagrodzenia w postaci „Director’s fee” z tytułu zarządzania spółką z Libanu/ZEA Korzyści: •Wypłata wynagrodzenia Director’s fee jest nieopodatkowana zarówno w Polsce jak i w Libanie/ZEA. •Brak obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne w Polsce.

0% PIT Spółka libańska funkcja dyrektora

15

Ministerstwo Finansów o wynagrodzeniach dyrektorskich Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (IPTPB2/415-298/12-2/TS): „W związku z powyższym stwierdzić należy, że dochody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z tytułu wykonywania obowiązków członka zarządu spółki mającej siedzibę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podlegać będą opodatkowaniu w obu państwach. W tej sytuacji w Polsce będzie miała zastosowanie metoda unikania podwójnego opodatkowania zawarta w art. 24 umowy – metoda wyłączenia z progresją. ”

16

doradztwo podatkowe, prawne, księgowe, rachunkowe

Sprzedaż udziałów zwolniona z CIT Mechanizm optymalizacji: •Założenie spółki na terytorium Republiki Cypru. •Przeprowadzenie zmian w składzie udziałowców, w wyniku których właścicielem udziałów zostaje spółka zarejestrowana na Cyprze. •Cypryjska spółka nabywa udziały w polskiej spółce, w której wartość rynkowa udziałów przewyższa wielokrotnie ich wartość nominalną. •Sytuacja, w której następuje sprzedaż udziałów w polskiej spółce nie za pośrednictwem spółki cypryjskiej prowadzi do powstania wysokiego dochodu oraz wysokiego podatku do zapłaty przez udziałowca. •Następnie sprzedaż udziałów dokonywana jest z poziomu spółki cypryjskiej (zamiast udziałowca, sprzedaży udziałów dokona spółka z siedzibą na Cyprze). 17

doradztwo podatkowe, prawne, księgowe, rachunkowe

Sprzedaż udziałów zwolniona z CIT Korzyści: •Zyski z tytułu sprzedaży udziałów posiadanych przez cypryjską spółkę w spółce polskiej, zgodnie z cypryjskim ustawodawstwem oraz polsko-cypryjską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce ani na Cyprze. •W związku z przewidzianym w cypryjskim prawie podatkowym generalnym zwolnieniem z opodatkowania przychodów z tytułu sprzedaży papierów wartościowych, zyski spółki cypryjskiej mogą być inwestowane w sposób korzystny podatkowo.

18

doradztwo podatkowe, prawne, księgowe, rachunkowe

Offshore: Optymalizacja własności intelektualnej •Tworzona jest spółka w jurysdykcji z zerowym opodatkowaniem, np. Belize (BE). •Przedmiotowa spółka będzie posiadać prawo własności do know-how. Spółka cypryjska (CY) nie powiązana kapitałowo ze spółką BE, nabędzie prawo licencji do ww. know-how od ostatniej. •Spółka CY udzieli sublicencji spółce polskiej (PL) do know-kow jakie nabyła od spółki BE. PL z tytułu uzyskanego know-how zapłaci opłatę licencyjną należną CY. Spółka CY pozostawi w charakterze przychodu 5% kwoty uzyskanej od PL a 95% przekaże BE w charakterze opłaty licencyjnej.

19

doradztwo podatkowe, prawne, księgowe, rachunkowe

Offshore: Optymalizacja własności intelektualnej Spółka BE właściciel patentu licencja

faktura – płatność

Spółka CY sublicencja

5 – 7 % pozostanie w spółce CY jako dochód faktura – płatność

opłata licencyjna

Spółka Polska Faktyczny użytkownik patentu

20

International Collective Investments Schemes (ICIS)

System ICIS został ustanowiony na Cyprze w 1999 roku i przyjął charakter instrumentu dla zbiorowego inwestowania funduszami inwestycyjnymi. Cypryjskie ICIS są powszechnie używane do gromadzenia funduszy i inwestycji zbiorowych m.in. z takich państw jak Rosja, Polska, Ukraina i Indie. Ponadto ICIS traktowany jest jak każdy inny podmiot prawny na Cyprze, co umożliwia skorzystanie z wielu ulg i preferencji podatkowych. Cypryjskie ICIS przyjmują następujące formy prawne: International Variable Capital Company International Fixed Capital Company International Unit Trust Scheme International Investment Limited Partnership Scheme

21

International Collective Investments Schemes (ICIS) Korzyści podatkowe ICIS: •ICIS korzystają z takiego samego sposobu opodatkowania jak inne podmioty gospodarcze na Cyprze, tj. stawką 10% podatku dochodowego liczonej od rocznego zysku netto wypracowanego na całym świecie •Brak podatku ze zbycia papierów wartościowych ICIS (tytuły do zbycia są definiowane jako sprzedaż akcji, obligacji, itd.) •Brak podatku u źródła przy wypłacie dywidend, odsetek i należności licencyjnych wypłacanych nierezydentom •Brak cienkiej kapitalizacji

22

International Collective Investments Schemes (ICIS) ICIS charakteryzują się dużą elastycznością. Prywatne ICIS mogą zostać ustanowione na czas oznaczony lub nieoznaczony, zaś kapitał może przyjąć charakter zmienny lub niezmienny. ICIS może przyjąć formę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, trustu lub umowy spółki cywilnej w zależności od zamierzonego celu i planowanych korzyści. ICIS podlega pod kontrolę Narodowego Banku Cypru. Instytucja ta po wydaniu pozytywnej opinii o kompetencjach managerów, dyrektorów i inwestorów ICIS zezwala na jego założenie na terytorium Cypru. Średni okres wymagany do skompletowania całej potrzebnej dokumentacji i rejestracji ICIS to około 6 tygodni.

23

doradztwo podatkowe, prawne, księgowe, rachunkowe

Dziękuję za uwagę Adrian Artowicz dyr. dep. postępowań podatkowych ECDDP sp. z o.o. [email protected] tel. kom. 668 331 500 ECDDP 2013 Wszystkie prawa zastrzeżone. Żadna część niniejszej prezentacji nie może być kopiowana ani też powielana bez uprzedniego wyrażenia pisemnej zgody przez ECDDP

24

doradztwo podatkowe, prawne, księgowe, rachunkowe

ECDDP – grupa spółek świadczących szeroki wachlarz Usług doradczych w kraju i za granicą:

25