Konferencja portalu TaxFin.pl

Optymalizacja podatkowa 27 lutego 2012 r., Hotel Marriott, Warszawa

Partnerzy:

www.TaxFin.pl

Dr Janusz Fiszer, Radca Prawny, Doradca podatkowy Doktor nauk prawnych Uniwersytetu Warszawskiego, radca prawny i doradca podatkowy – specjalista prawa podatkowego, w szczególności w zakresie międzynarodowego prawa podatkowego. W latach 1990-1991 ekspert Sejmowej Komisji Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów. W latach 1991-1993 doradca Ministra Finansów, negocjator szeregu międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Doradca w wielu znanych transakcjach fuzji i przejęć w Polsce, zarówno w odniesieniu do spółek publicznych, jak i niepublicznych. Autor ponad 900 publikacji fachowych na tematy prawno-podatkowe i finansowe w czasopismach polskich i zagranicznych. Współzałożyciel i Prezes, a obecnie członek Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Podatkowego w Polsce, oddziału International Fiscal Association (IFA). Członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Planowania Podatkowego (ITPA). W prestiżowym IV Rankingu Firm i Doradców Podatkowych organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i opublikowanym w lutym 2010 r. Dr Janusz Fiszer w rekomendacjach indywidualnych odniósł potrójny sukces - decyzją kapituły redakcyjnej został wybrany zdecydowanym liderem (I miejsce) i zwyciężył w 2 kategoriach: „Międzynarodowe Prawo Podatkowe” oraz „Optymalizacje podatkowe”, wyprzedzając pozostałych konkurentów. Wśród wszystkich rekomendowanych osób, jedynie dr Fiszer znalazł się 3-krotnie w gronie wyróżnionych. W najnowszej edycji Chambers Europe 2010 po raz kolejny zajął pierwsze miejsce w Polsce (Band 1) w kategorii „Tax”. Marek Jarocki, doradca podatkowy, menadżer w Ernst & Young Marek zajmuje stanowisko Doświadczonego Menedżera w dziale podatkowym Ernst & Young Warszawa, Human Capital. Rozpoczął pracę w Ernst & Young w 2002 roku. Wcześniej pracował w dziale podatkowym w Arthur Andersen. Marek posiada duże doświadczenie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Marek posiada duże doświadczenie w realizacji projektów w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i ubezpieczeń społecznych, opracowuje i wdraża efektywne struktury podatkowe dla przedsiębiorców, menedżerów, osób oddelegowanych za granicę oraz pracowników. Biegle włada językiem angielskim, dobrze niemieckim. Jest autorem licznych publikacji na temat podatku dochodowego od osób fizycznych i ubezpieczeń społecznych i współautorem komentarza do ustawy o pdof.

www.TaxFin.pl

Justyna Bauta-Szostak, partner, radca prawny i doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy spółka doradztwa podatkowego sp. z o.o. Specjalizuje się w opodatkowaniu transakcji międzynarodowych, których stronami są polskie i zagraniczne osoby fizyczne, jak i międzynarodowe korporacje i polscy przedsiębiorcy. Justyna prowadziła szereg projektów dotyczących opodatkowania inwestycji zagranicznych w nieruchomości położone w Polsce i innych krajach Europy Środkowej. Doradztwo podatkowe w tym zakresie obejmuje wszelkie etapy działalności - od podjęcia decyzji i wyboru najbardziej optymalnej formy prawnej dla inwestycji, poprzez bieżące doradztwo związane ze specyfiką branży deweloperskiej aż po wyjście z inwestycji. Justyna jest autorem publikacji z zakresu prawa podatkowego, m. in. współautorem pozycji „Nieruchomości – Sprzedaż, najem, dzierżawa. Skutki w PIT, CIT i VAT”.

Grzegorz Sprawka, tax senior konsultant, kancelaria Domański Zakrzewski Palinka Posiada doświadczenie w doradztwie podatkowym w zakresie transakcji typu M&A, strukturyzacji międzynarodowych przejęć i reorganizacji grup kapitałowych dla funduszy inwestycyjnych oraz inwestorów branżowych. Przeprowadzał szereg podatkowych badań typu due diligence w różnych sektorach. Był także zaangażowany w opracowywanie oraz wdrażanie szeregu restrukturyzacji i optymalizacji podatkowych związanych zarówno z nabyciem jak też działalnością operacyjną spółek. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest doradcą podatkowym i członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Aleksander Kot - starszy menadżer, Deloitte Doradztwo Podatkowe Aleksander jest menadżerem w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte. Ma dziewięć lat doświadczenia w doradztwie podatkowym. Zajmuje się przede wszystkim kwestiami opodatkowania przedsiębiorstw oraz opodatkowania transakcji międzynarodowych. Aleksander zaprojektował bardzo liczne struktury optymalizacji podatkowej oraz prowadził wiele przeglądów podatkowych i analiz typu due diligence. Mając zarówno przygotowanie prawne jak i ekonomiczne tworzy kompleksowe rozwiązania, które są gotowe do szybkiego wdrożenia przez naszych Klientów. Poza doradztwem w zakresie CIT Aleksander specjalizuje się także w zagadnieniach związanych z podatkiem odroczonym oraz modelowaniem finansowym umów (SPA Advisory). Aleksander wykłada także przedmioty podatkowe i rachunkowe w ramach studiów ACCA. Posiada wykształcenie prawnicze i ekonomiczne. Jest doradcą podatkowym i członkiem ACCA.

www.TaxFin.pl

Anna Misiak Doradca podatkowy, Szef zespołu ds. podatków osobistych w MDDP Doradztwo Podatkowe Anna Misiak od 2006 współpracuje z MDDP. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z opodatkowaniem dochodów osobistych, w tym dochodów z pracy uzyskanych w Polsce i zagranicą, kapitałów pieniężnych, działalności gospodarczej osób fizycznych, dochodów z nieruchomości oraz zagadnieniach związanych z opodatkowaniem otrzymania lub przekazania majątku osobistego (spadki, darowizny). Doradztwo obejmuje zarówno planowanie podatkowe, jak i ocenę skutków podatkowych dokonanych transakcji. Prowadziła projekty dotyczące m.in. restrukturyzacji zatrudniania i wynagradzania kadry menedżerskiej, pracowników delegowanych i osób zagranicznych, skutków podatkowych świadczeń pracowniczych, planów nabywania opcji na akcje, opodatkowania inwestycji osób fizycznych w kapitały pieniężne i dobra luksusowe, skutków otrzymania majątku w spadku, w tym spadku z zagranicy oraz planowania podatkowego w zakresie transferu majątku osobistego, a także projekty związane z rozliczaniem dochodów osobistych i przeglądy podatkowe. Prowadzi szkolenia i warsztaty oraz jest wykładowcą na studiach podyplomowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i dochodów pracowniczych. Przed podjęciem współpracy z MDDP, w latach 1994-2005 Anna Misiak pracowała w Ernst & Young, gdzie była Menedżerem w dziale Human Capital oraz Dyrektorem odpowiedzialnym za usługi payroll w Ernst & Young Usługi Księgowe. Anna Misiak ukończyła Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim oraz Podyplomowe Studia Europejskie na SGH. Jest autorem licznych publikacji w prasie fachowej i specjalistycznej. Członek grupy CIT/PIT Rady Podatkowej Lewiatana.

Maciej Mucha, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte Maciej posiada ponad pięcioletnie doświadczenie w zakresie świadczenia usług doradztwa podatkowego. Maciej zajmuje się przede wszystkim kwestiami opodatkowania przedsiębiorstw oraz opodatkowania transakcji międzynarodowych. Obszarem podstawowej specjalizacji Macieja jest świadczenie usług doradztwa podatkowego dla sektora nieruchomości. Maciej brał udział w licznych transakcjach na rynku nieruchomości, zarówno na etapie planowania struktury podatkowej, następnie badania due diligence, jak i ostatecznej implementacji. Ponadto prowadził przeglądy podatkowe, projekty optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Uczestniczył również w licznych projektach z zakresu opracowywania struktur finansowania i refinansowania operacji klientów. Maciej jest z wykształcenia ekonomistą.

www.TaxFin.pl

Konferencję poprowadzi dr Janusz Fiszer Program: 9:30 – 10:00

Rejestracja i przywitanie

10:00 – 10:45

I. Międzynarodowa optymalizacja podatkowa – wykorzystanie systemu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i Dyrektyw Unii Europejskiej Dr Janusz Fiszer, partner PricewaterhouseCoopers

1) optymalizacja transakcji na rynku nieruchomości w świetle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodu; 2) opodatkowanie zysków kapitałowych w świetle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodu; 3) międzynarodowa optymalizacja podatkowa – najczęściej spotykane międzynarodowe struktury holdingowe. 10:45 – 11:30 II. Nabycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części / poszczególnych aktywów / udziałów – podstawowe różnice i zagadnienia praktyczne Justyna Bauta – Szostak, MDDP 1) przedmiot transakcji dla potrzeb podatkowych (klasyfikacja); 2) cesje wierzytelności i zobowiązań handlowych w ramach zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa; 3) nieopodatkowane zbycie majątku – prawda czy mit? 11.30 – 11.45 Przerwa na kawę 11.45 – 12.30 III. Optymalizacja podatkowa a tzw. klauzula obejścia prawa podatkowego – zakres pojęć oraz zagadnienia praktyczne Marek Jarocki, Ernst & Young 1) koncepcje nadużycia prawa podatkowego; 2) normatywne podstawy obowiązywania klauzuli obejścia/nadużycia prawa podatkowego; 3) fuzje spółek a nadużycia prawa podatkowego – plusy i minusy. 12.30 – 13.15 IV. Transakcja „wymiany udziałów” jako optymalizacja podatkowa strategii „wyjścia” z inwestycji: Grzegorz Sprawka, DZP 1) warunki zwolnienia z opodatkowania transakcji wymiany udziałów - prawo wspólnotowe; 2) implementacja prawa wspólnotowego do porządku krajowego: a) zasady obowiązujące do końca 2010 r.; b) propozycje zmian od 1 stycznia 2011 r.; 3) zastosowanie w praktyce: a) neutralna podatkowo sprzedaż udziałów/akcji przez osoby prawne;

www.TaxFin.pl

b) optymalizacja sprzedaży udziałów/akcji przez osoby fizyczne (od 1 stycznia 2011 r.). 13:15 – 13:45 Lunch 13.45 – 14.30 V. Konsolidacja podatkowa; wykorzystania spółki osobowej oraz strategia debt-pushdown, czyli optymalizacja podatkowa kosztów finansowania nabycia udziałów/akcji Aleksander Kot, Anna Chylak, Deloitte 1) konsolidacja podatkowa – plusy i minusy; 2) problem połączenia kosztów finansowania z przychodami nabywanej spółki - podatkowe traktowanie odsetek od kredytu/pożyczki na nabycie udziałów/akcji; 3) połączenie spółek, w tym połączenie transgraniczne, jako remedium na problem debt-pushdown. 14.30 – 15.15 VI. Podatkowe aspekty planów opcyjnych (stock option plans) dla pracowników i zarządu Anna Misiak, MDDP 1) plany opcyjnie w praktyce – krótka charakterystyka; 2) kwalifikacja podatkowa przychodów dla beneficjentów oraz zakładu pracy beneficjenta; 3) moment opodatkowania/optymalizacja planów opcyjnych. 15.15 – 16.00 VII. Optymalizacja podatkowa finansowania transakcji na rynku nieruchomości Maciej Mucha, Deloitte 1) project finance – finansowanie transakcji środkami własnymi i środkami obcymi, opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) tzw. cienka kapitalizacja, finansowanie przez podmioty powiązane, struktury hybrydowe; 2) podatkowe aspekty zabezpieczeń finansowania inwestycji i ich realizacji; 3) podatkowe aspekty sekurytyzacji zadłużenia związanego z finansowaniem nieruchomości.

16:00

Zakończenie – wręczenie certyfikatów

Informacje organizacyjne: Koszt uczestnictwa: - jednej osoby 1090 zł + 23% VAT - dla zarejestrowanych Czytelników portalu: 10% rabatu* - Klienci spółek będących Partnerami konferencji otrzymują 20% rabatu* *Poszczególne rabaty lub oferty specjalne nie sumują się.

Prosimy o dokonanie płatności po otrzymaniu pisemnego potwierdzenia. Cena obejmuje: uczestnictwo w konferencji, materiały szkoleniowe, przerwy kawowe, obiad, certyfikat Szczegółowe informacje organizacyjne znajdą Państwo na stronie internetowej www.taxfin.pl/konferencje

www.TaxFin.pl

Pytania można także wysyłać na adres: [email protected] lub zadawać pod numerem telefonu: (22) 208 22 22

www.TaxFin.pl