OFERTA. Katalog Strona 2

POLSKA Katalog 2013 OFERTA Tecnotek Polska sp. z o.o., S.K.A jest oficjalnym, autoryzowanym dystrybutorem poduszkowców transportowych, pasażerskich...
5 downloads 2 Views 4MB Size
POLSKA

Katalog 2013

OFERTA Tecnotek Polska sp. z o.o., S.K.A jest oficjalnym, autoryzowanym dystrybutorem poduszkowców transportowych, pasażerskich i ratunkowych amerykańskiej firmy Neoteric Hovercraft Inc. Niniejsza oferta dotyczy głównie pojazdów specjalnych wykorzystywanych w ochronie i ratownictwie. Nasze poduszkowce są powszechnie wykorzystywane przez policję, straż wodną, ratowników. W wersjach podstawowych nasze pojazdy świetnie sprawdzają się jako sprzęt turystyczny i rozrywkowy. „Poduszkowiec (ang. hovercraft) to pojazd poruszający się na poduszce powietrznej tworzonej przez wentylator, który zasysa powietrze z otoczenia i wtłacza je pod spód pojazdu. Powietrze sprężane jest wewnątrz komory powstałej pomiędzy dnem maszyny, gruntem i elastycznym fartuchem. Przemieszczanie się poduszkowca odbywa się najczęściej przy pomocy silników napędzających śmigła. Sterowanie odbywa się za pomocą sterów typu lotniczego, lub odchylanych śmigieł. Poduszkowiec może przemieszczać się nad płaskim obszarem - wodą, stałym lądem, ale także nad terenem grząskim lub bagiennym i lodem.” (za wikipedia) Nacisk poduszkowca na podłoże jest tak niewielki, że w praktyce może on przelecieć nad jajkiem, nie rozbijając go. Prędkości osiągane przez poduszkowce wynoszą do 130 km/h

Najnowszej klasy poduszkowce są wyspecjalizowanymi urządzeniami o modułowej konstrukcji, umożliwiającej ich dostosowywanie do rozmaitych wymagań klienta. Łączą one w sobie szybkość (poduszkowce użytkowe umożliwiają przemieszczanie się z prędkością do 70-80 km/h, sportowe do 130 km/h) i efektywność (niewielkie zużycie paliwa) a do tego nie posiadają ograniczeń innych pojazdów (poduszkowiec doleci tam gdzie nie dotrze samochód terenowy czy amfibia i w czasie, kiedy nie może działać helikopter). Bardzo istotnym aspektem użytkowania poduszkowców jest ich minimalny wpływ na ekosystem – pojazd nie styka się z podłożem, nie wzburza wody, nie niszczy torfowisk , trawników ani pól uprawnych. Dzięki modułowej konstrukcji możliwe jest praktycznie dowolne dostosowanie zamawianego pojazdu do potrzeb: −

Ratownictwa (np. wyposażenie w radio, kapsułę ratunkową, nosze, osprzęt nawigacyjny, dodatkowe oświetlenie ostrzegawcze)



Służb mundurowych (odpowiednia kolorystyka, wyposażenie, w tym radio, nawigacja, oświetlenie)



Turystyki i rekreacji (zabudowana, klimatyzowana kabina, osprzęt kuchenny, etc.)



Transportu (odpowiednia konstrukcja przestrzeni ładunkowej)

®

Autoryzowany dostawca poduszkowców wielozadaniowych

Strona 2

Katalog 2013

HISTORIA Historia poduszkowców sięga lat 50-tych ubiegłego wieku, kiedy prowadzono intensywne badania nad zwiększeniem efektywności transportu wodnego. Wiadomym jest, że istotnym czynnikiem ograniczającym prędkość statków, jest tarcie kadłuba o wodę. Próbowano temu zaradzić, wprowadzając czynnik zmniejszający tarcie – to jest powietrze, między kadłub a masę wody. W USA prace badawcze prowadzili Dr. William Bertelsen, Melville Beardsley, Walter Crowley i inni – próbowali oni izolować kadłub od wody za pośrednictwem kurtyny powietrznej z powietrza wdmuchiwanego pod kadłub. W 1955, Sir Christopher Cockerell zbudował pierwszy latający model poduszkowca i uzyskał na niego brytyjski patent nr 854211, który opisuje urządzenie jako „nie samolot, nie statek ani nie kołowy pojazd lądowy” . Sam konstruktor opisał on swoje rozwiązanie jako „bardzo drogą, wiecznie dziurawą oponę samochodową” i nazwał je „hovercraft” czyli w dosłownym tłumaczeniu „zawisający pojazd”. Nazwa „hovercraft” została również opatentowana. Dopiero w późniejszym okresie wynalazca upublicznił wynalazek i nazwę, w związku z czym więcej firm mogło zająć się budowaniem tych uniwersalnych pojazdów, a nazwa „hovercraft” przyjęła się jako powszechna nazwa poduszkowca.

Pionierzy poduszkowców, 13 Marzec 1964, Australia. Stoi w środku Chris Fitzgerald, założyciel firmy.

W 1959r. po upublicznieniu patentu, Sir Christopher Cockerell otrzymał wsparcie rządu brytyjskiego na budowę dużego prototypu kursującego po kanale La Manche. Wkrótce poduszkowcem zainteresowały się przedsiębiorstwa żeglugowe na kanale. Od roku 1960 daje się zaobserwować podział na dwie kategorie poduszkowców – wielkie transportowe poduszkowce wykorzystywane przez przemysł i małe(lekkie) poduszkowce. Te ostatnie traktowane były raczej jako zabawki niż profesjonalne narzędzia - lekkie poduszkowce wykonywane przez hobbystów miały raczej prymitywną budowę.

Pierwsze, eksperymentalne konstrukcje z lat 70-tych XX wieku.

®

Autoryzowany dostawca poduszkowców wielozadaniowych

Strona 3

Katalog 2013

Wszystko zmieniło się w 1964r., kiedy to stolica Australli, Canberra, gościła „Pierwsze Światowe Wyścigi Poduszkowców”. Wydarzenie wywołało wielkie zainteresowanie nową technologią - boom na poduszkowce się rozpoczął i wkrótce ponad 100 firm na całym świecie zainwestowało w projektowanie i konstruowanie tych maszyn. Duże nazwy z tych czasów to m.in. HoverHawk, Scat, MHV Spectra, Eglen Hoverbug, AirCycle, British Hovercraft Corp, Hovermarine, Vosper Marine, Hurricane, Hovercraft America i inne.

Poduszkowiec Neova 1 - testy w Australii w 1971 r. Na zdjęciu widoczne są już wczesne wersje inwerterów ciągu.

Próby prędkości na hamowni – lata 70-te XXw. Kadłuby ówczesnych poduszkowców były wykonywane ze sklejki brzozowej

Dzisiaj na świecie jest nie więcej niż 30 firm budujących i sprzedających lekkie poduszkowce. W czasie ostatnich 50 lat, liczba sprzedanych małych poduszkowców nie przekroczyła 20.000. Wg. danych z roku 2008, w całych USA istnieje 5 firm, które zbudowały około 200 poduszkowców (i większość z tego została wyeksportowana). Roczna produkcja poduszkowców na świecie nie przekracza 500 sztuk, a znacząca wielkość produkcji to kopie rozwiązań opracowanych przez inne przedsiębiorstwa.

Neova-2 zadebiutowała w 1982r. Jej kadłub był już wykonany ze szklanego laminatu. Pojazd był już też wyposażony w inwertery ciągu – podobnie jak jego następcy

Typowa dla wczesnych poduszkowców kubełkowa konstrukcja poduszki powietrznej w modelu Neova

Historia Neoteric Hovercraft, Inc. – producenta sprzedawanych przez nas poduszkowców jest tak długa jak historia poduszkowców. W roku 1960, grupa kadetów Królewskiego Australijskiego Korpusu Szkolenia Sił Powietrznych założyła Australian Air Cushion Vehilces Development i rozpoczęła eksperymenty z poduszkowcami w szkole inżynierii mechanicznej na Uniwersytecie w Melbourne. W marcu 1964 grupa ta wzięła udział w pierwszych wyścigach poduszkowców w Canberze, w Australii. W 1973r. opracowali jednomiejscowy poduszkowiec Neova 1, wykorzystujący silnik samochodu Volkswagen.

®

Autoryzowany dostawca poduszkowców wielozadaniowych

Strona 4

Katalog 2013

Jednoosobowy ścigacz Neoteric, lata 80-te XXw. Do tego czasu w poduszkowcach stosowano głównie poduszkę oponową lub kubełkową, przy wyścigach ogromne znaczenie ma masa poduszkowca, zatem nie stosuje się tutaj inwerterów ciągu, a niski profil pojazdu ma za zadanie zminimalizować opory powietrza.

Neova-workhorse – bardzo mocny poduszkowiec z 1992 – jest to konstrukcja z osobnym silnikiem napełniającym poduszkę. Charakterystyczne jest wykorzystanie fartucha kieszeniowego.

Pojazd był przeznaczony do samodzielnego amatorskiego montażu i grupa pozyskała pierwsze fundusze ze sprzedaży instrukcji i planów. Pozwoliło to na założenie firmy „Neoteric Engineering Affiliates Pty Ltd.”, która specjalizowała się właśnie w poduszkowcach. W 1974r. w poszukiwaniu szerszego rynku, firma przeniosła się do USA (Terre Haute, Indiana) gdzie jako Neoteric Hovercraft Inc. produkuje poduszkowce do dnia dzisiejszego. Neoteric nie był więc pierwszą firmą produkującą poduszkowce – ale jest jedną z niewielu, które przetrwały na tym trudnym rynku od jego samego początku, aż do dnia dzisiejszego. Wybierając Neoteric Inc, wybierasz prawie 50 lat doświadczenia z poduszkowcami.

Neoteric Questrek, 1991

Neoteric Questrek – wczesna wersja poduszkowca ratowniczego, wyposażona w inwerter ciągu, 1994

Neoteric Neova-6 – wyposażony w kabinę poduszkowiec 6-osobowy wykorzystywany przez korpus saperów US Army, lata 90-te.

Specjalistyczny poduszkowiec obsługujący farmę żurawiny

®

Autoryzowany dostawca poduszkowców wielozadaniowych

Strona 5

Katalog 2013

TYLKO DLA ORLÓW Poduszkowce to specyficzne urządzenia, które wymagają cierpliwości, pasji i poświęcenia. Latać i obsługiwać poduszkowiec, to trochę tak, jak latać i obsługiwać pierwsze samoloty. Niewielka liczba firm produkujących poduszkowce, konieczność ręcznego wykonywania wielu elementów pojazdu, brak gotowych, przemysłowych komponentów stworzonych bezpośrednio dla poduszkowców, sprawiają że nie jest to pojazd dla elegantów w rękawiczkach, a raczej dla ludzi nie bojących się wyzwań, pasjonatów i entuzjastów techniki. Niewątpliwie poduszkowce Neoteric Hovercraft są najlepszymi w swojej klasie urządzeniami na świecie, o sprawdzonej konstrukcji i wysokiej niezawodności. Należy jednak pamiętać, że poduszkowiec nie jest produktem masowym, a raczej rozwiązaniem specyficznym, niejako szytym na miarę, które wymaga doświadczonego pilota i dobrego utrzymania. Duża część elementów pojazdu (konstrukcja kadłuba, deski rozdzielczej, etc.) wykonywana jest ręcznie w zakładzie produkcyjnym, w technice podobnej do tej stosowanej przez stocznie jachtowe. Kadłub (włókno szklane, żywica, pianka poliuretanowa) buduje się ręcznie. Aby osiągnąć wysoką trwałość przy niskiej wadze, wykonuje się cienkie warstwy laminatu o wyjątkowo gęstym upakowaniu włókien szklanych, co wyklucza prace automatyczne (np. natryskiwanie). Podobnie ręcznie wykonywane są instalacje elektryczne, fartuch, deska rozdzielcza kokpitu, kubły wstecznego ciągu. Elementy napędowe i sterownicze są adoptowane do poduszkowca z innych zastosowań: bardzo dobre, lekkie silniki niemieckiej firmy Hirth były zaprojektowane do ultralekkich helikopterów i samolotów – do pracy na bezpiecznej wysokości, w warunkach praktycznie bezpyłowych – poduszkowiec natomiast potrafi nieźle „zakurzyć” czy też zachlapać się np. wodą morską, co ma wpływ na żywotność silnika. Wirnik napędu zabudowany w tunelu jest dostarczany przez firmę Multiwing, znaną z doskonałych wentylatorów dla przemysłu motoryzacyjnego i chłodniczego (wentylatory klimatyzacji) kierownice zaś konstruowane są z elementów przeznaczonych dla motocykla BMW. Pomimo faktu, że elementy te nie zostały zbudowane dla poduszkowca, intensywne testy pozwalają na stwierdzenie że taki dobór to aktualnie najlepsze rozwiązanie na które można sobie pozwolić na dzisiejszym rynku. Każdy element stosowany w aktualnie budowanych pojazdach jest testowany przez przynajmniej 50 godzin w kontrolowanych warunkach co pozwala na weryfikację ich bezpieczeństwa i sprawności. Produkt oferowany dzisiaj, to efekt ponad 40 letniej pracy Chrisa Fitzgeralda – pioniera i entuzjasty poduszkowców, który swoją pasję rozwija już od lat 60-tych ubiegłego wieku.

®

Autoryzowany dostawca poduszkowców wielozadaniowych

Strona 6

Katalog 2013

Dlaczego o tym piszemy? Ważne jest aby potencjalny nabywca poduszkowca zdawał sobie sprawę z różnicy pomiędzy np. poduszkowcem a samochodem. Dojrzałość produktu wymaga wielu tysięcy prób – dzisiejsze samochody są efektem ponad stuletniej ewolucji, produkuje się je w setkach milionów sztuk, technologia jest więc dojrzała, samochody są wyposażone w dziesiątki specjalnych mechanizmów ułatwiających prowadzenie. Poduszkowców na świecie jest tylko kilkanaście tysięcy, wiele z nich było wyprodukowanych przez już nieistniejące firmy, a te które przetrwały produkują zaledwie po kilkadziesiąt sztuk rocznie. Jest to więc produkt niszowy. Istnieje wiele obszarów, które mogłyby jeszcze być udoskonalone – lżejsze, odporniejsze silniki, wydajniejsze wentylatory, doskonalsze materiały fartucha, lepsza instrumentacja… Z czasem być może uda się opracować urządzenia doskonalsze, jednakże to co mamy dzisiaj do dyspozycji, wymaga umiejętności dobrego pilotażu i przede wszystkim – prawidłowego utrzymania pojazdu. Praktyka pokazuje, że na jedną godzinę pracy poduszkowca, przypada 3 godziny praz związanych z jego utrzymaniem. Brzmi zatrważająco, ale jest to dobra estymacja tego co czeka każdego właściciela. Oczywiście im dłużej się pilotuje poduszkowiec, tym mniej obsługi on wymaga (niedoświadczeni piloci powodują w pierwszym miesiącu tyle samo szkód w sprzęcie co doświadczony użytkownik w trzy lata). Skąd się bierze taka liczba? Począwszy od zmieszania mieszanki paliwowej i zatankowania, kilkuminutowej inspekcji przed lotem, do inspekcji, czyszczenia i konserwacji po pomyślnym locie. Do tego dochodzą drobne naprawy kadłuba (zwłaszcza częste u początkujących pilotów), konserwacja fartucha (typowy czas życia to ok. 120 godzin) oraz standardowe remonty, naprawy i przeglądy. Poduszkowiec to urządzenie mechaniczne z silnikiem spalinowym. Kogo przeraża klucz do świec i ręce „pachnące” benzyną, temu proponujemy podróż poduszkowcem raczej w charakterze pasażera.

®

Autoryzowany dostawca poduszkowców wielozadaniowych

Strona 7

Katalog 2013

REKREACJA Oczywiście istnieje także rekreacyjny aspekt poduszkowca. Jednym z przykładów jest ostatnio bardzo modne wykorzystanie poduszkowca jako wózka golfowego. Takim „wózkiem” porusza się między innymi Bubba Watson – jeden z najlepszych golfistów na świecie, zwycięzca Turnieju Mistrzów w 2012. Wersje rekreacyjne są produkowane w wielu wersjach – z kabinami, z dachem, z ogrzewaniem, lodówką, etc. Dzięki poduszkowcowi jeden z naszych klientów (właściciel wyspy u wybrzeży Kanady) jest wreszcie w stanie dotrzeć do domu w dowolnej porze roku – do tej pory, w okresie wiosny i jesieni – gdy lód był zbyt gruby aby płynąć łodzią i zbyt cienki aby przejechać skuterem śnieżnym, nasz klient był praktycznie odcięty od świata – dziś może w każdym momencie wyjechać i wrócić do domu.

®

Autoryzowany dostawca poduszkowców wielozadaniowych

Strona 8

Katalog 2013

DLACZEGO NEOTERIC? Jak powiedział jeden z doświadczonych pilotów, latanie poduszkowcem to jak „jeżdżenie po mokrej wannie na kawałku mydła”. Poduszkowiec jak sama nazwa wskazuje unosi się na poduszce powietrznej, oznacza to że (w idealnych warunkach) nie ma on kontaktu z podłożem. Brak kontaktu z podłożem oznacza brak siły tarcia a co za tym idzie przyczepności – i jest to logiczne - bowiem poduszkowiec „leci” – zatem można przyjąć w uogólnieniu, że jedyne siły działające na poduszkowiec to siła ciągu silnika i opór powietrza. Istnieje tendencja aby porównywać poduszkowiec z łodzią motorową czy też samochodem. Samochód hamuje oraz skręca poprzez wykorzystanie siły przyczepności i tarcia opon i podłoża. Pozwala to na w miarę szybkie zatrzymanie pojazdu oraz na zmianę kierunku jazdy dokładnie po torze wybranym przez kierowcę (z wyjątkiem sytuacji gdy samochód wpada w poślizg). Z kolei łódź motorowa posiada pewną powierzchnię zanurzoną w wodzie, zwykle ze stępką kilem i sterem, które poprzez oddziaływanie ze powierzchnią wody pozwalają wykonywać ostre zakręty i utrzymywać obrany kierunek poruszania się. W poduszkowcu siły tarcia są tak minimalne, że w praktyce wszystkie manewry wykonywane przez ten pojazd są podobne do poślizgu (spróbujcie ostro skręcić samochodem na zamarzniętym jeziorze przy 80km/h – jest to podobne odczucie). Poduszkowiec lecący do przodu, który szybko obrócimy o 90 stopni, wciąż leci w tym samym kierunku tylko bokiem. Jedynym sposobem całkowitego zahamowania zwykłego poduszkowca jest obrócenie go o 180 stopni i maksymalne zwiększenie obrotów silnika. W praktyce takich poduszkowców nie można zatrzymać w miejscu (chyba że dolatując na miejsce docelowe i wyłączając napęd, ale to jest możliwe tylko na lądzie czy lodzie) Prawdziwe wyzwanie pojawia się wtedy, gdy trzeba utrzymać pozycję, czy manewrować w płynącej wodzie, czy też przy wiejącym wietrze, lub po prostu zahamować przodem do celu. W zwykłym poduszkowcu jest to niemożliwe ponieważ włączony silnik zawsze pcha pojazd do przodu (nie ma tarcia a wentylator obraca się gdy silnik jest włączony), a wyłączenie silnika powoduje dryfowanie z prądem wody, z wiatrem. Podobnie utrudnione jest pokonywanie wzniesień – o ile łatwo jest wspiąć się na niewielkie wzniesienie, to droga w dół oznacza sporo kłopoty (trzeba zlatywać tyłem, bo w przeciwnym wypadku poduszkowiec pchany silnikiem i grawitacją może osiągnąć dużą, niebezpieczną prędkość). Największą zaletą poduszkowców produkowanych przez Neoteric Hovercraft Inc., jest możliwość utrzymywania pozycji w dowolnym terenie dzięki jedynemu w swoim rodzaju, opatentowanemu systemowi inwersji ciągu (ciągu wstecznego). Pozwala on na wykorzystanie do 60% mocy ciągu silnika w kierunku wstecznym. Pozwala to na wiele dodatkowych manewrów: • hamowanie bez zmiany orientacji pojazdu (tak jak w samochodzie – lecimy do przodu i po prostu hamujemy, włączając wsteczny ciąg – pozwala to na szybkie zatrzymania bez konieczności wykonywania skomplikowanych manewrów) • możliwość zawisania w miejscu nad płynącą wodą w dowolnej orientacji pojazdu z prądem wody i pod prąd (w kierunku pod prąd wykorzystujemy normalny napęd z prędkością dostosowaną do prędkości przepływu, a z prądem wykorzystujemy inwerter ciągu). • możliwość cofania bez zmiany orientacji poduszkowca • możliwość wykonywania precyzyjnych manewrów nawet przez niedoświadczonych pilotów. • możliwość wykorzystania poduszkowca w zalanych budynkach, szkołach, garażach – tylko poduszkowiec z inwerterem ciągu jest w stanie wpłynąć i wypłynąć z wąskiego korytarza. Z powyższych powodów, poduszkowce Neoteric Hovercraft są najlepszym rozwiązaniem do zastosowania w ratownictwie. Zachowują one wszelkie cechy standardowych poduszkowców (szybkość, zdolność latania nad różnymi rodzajami podłoża) a jednocześnie zapewniają najwyższą precyzję manewrowania niezbędną przy akcjach ratowniczych. Wzmocniona konstrukcja burt, silne lekkie silniki i wyjątkowy system odwracania ciągu gwarantują sukces akcji ratowniczych w miejscach niedostępnych dla zwykłych poduszkowców i innych pojazdów.

®

Autoryzowany dostawca poduszkowców wielozadaniowych

Strona 9

Katalog 2013

ZANIM KUPISZ… Sukces i zadowolenie z posiadania poduszkowca są zarezerwowane tylko dla świadomych konsumentów. Mogą być one osiągnięte tylko po spełnieniu trzech warunków: • odpowiedni poduszkowiec • odpowiednio wyszkolony pilot • prawidłowa obsługa pojazdu Wystarczy zaniedbać jedno z powyższych wymagań, a nasze oczekiwania odnośnie poduszkowca się rozwieją, podobnie jak przewraca się taboret pozbawiony jednej z nóg. Najprostszą sprawą jest spełnienie pierwszego warunku - na dalszych stronach prezentujemy najlepsze na rynku poduszkowce ratownicze. Ale nawet najlepszy poduszkowiec rozczaruje właściciela, jeśli nie będzie on umiał go obsłużyć - „dlaczego toto nie chce latać?” Nieudolny pilot będzie miał problemy z wystartowaniem, rozbije pojazd na pierwszym zakręcie, przewróci go lub uszkodzi silnik na skutek nieprawidłowej pracy. Praktyka pokazuje, że osoba która nie została przeszkolona w zakresie obsługi i pilotażu poduszkowca, ma często błędne wyobrażenie o osiągach tego pojazdu, o możliwości jego adaptacji i o tym, jakiej maszyny naprawdę potrzebuje. Jest bardzo wiele czynników warunkujących parametry robocze poduszkowca, takich jak waga, moc silnika, wymiary, ilość dostępnej energii elektrycznej, przestrzeń ładunkowa, umiejscowienie środka ciężkości, inwertery ciągu, etc. Poduszkowiec jest wynikiem wielu kompromisów – większa moc silnika zwiększa wage poduszkowca, i zmniejsza zasięg (większe zużycie paliwa), dodatkowe urządzenia (radio, ploter, szperacze) ważą i zużywają prąd (którego silnik nie generuje zbyt dużo) a dodatkowe akumulatory są bardzo ciężkie. Większy wentylator to większa prędkość ale też waga, opór i wpływ wiatru (dryf), a także wysokość (możliwość przepływania pod niskimi mostami). Najprostszy silnik 65KM to gaźnikowy dwusuw, który może wymaga więcej opieki ze strony użytkownika, ale może pracować bez baterii a naprawi go każdy mechanik (nie posiada komputera) , 100-konny dwusuw z wtryskiem paliwa nie wymaga tyle obsługi, ale posiada komputer, system chłodzenia – wiele więcej rzeczy które mogą się zepsuć i nie da się ich naprawić „w polu” czy też na wodzie. Wielu użytkowników ma wymagania odnośnie specjalnego wyposażenia poduszkowca (tak, mamy pytania o ogrzewanie, klimatyzację, DVD i systemy audio/video, etc.!), które najłatwiej dyskutować po wstępnym przeszkoleniu właściciela jako pilota. I właśnie najważniejszą chyba sprawą jest pilotaż. Poduszkowiec jest łatwy w pilotażu, ale niestety nie działają tutaj zasady znane z motoryzacji czy sportów wodnych. W poduszkowcu rządzi moc. Moc pozwala unosić pojazd, lecieć, skręcać, reagować na zdarzenia. W wielu przypadkach uniknięcie zderzenia, czy wywrotki wymaga operowania na pełnej mocy silnika. Jeśli coś w czasie lotu z większą szybkością idzie nie tak, w żadnym wypadku nie można stracić mocy (zmniejszyć gazu), gdyż grozi to utratą powietrza z poduszki i wywrotką (poduszkowiec spadnie na wodę przy dużej prędkości poziomej). W poduszkowcu, podobnie jak w samolocie, hamować należy na pełnym gazie!!! Chyba że ktoś używa poduszkowca jako tratwy z napędem (do szybkości 8km/h), wtedy istotnie, da sobie sam radę z wszystkimi manewrami ;-). Nie da się nauczyć latać poduszkowcem tak jak w przypadku nauki jazdy samochodem. Nie da się „leciec powoli” i zahamować w przypadku kłopotów. Należy najpierw zrozumieć zjawiska fizyczne i dynamiczne rządzące poduszkowcem a potem…pełna moc i do przodu! Istotnym aspektem jest też zrozumienie zasad bezpieczeństwa przy pracy z poduszkowcem. Każdy pilot ma za sobą gigantyczny odkurzacz o mocy 100KM, który z przyjemnością i ku swojej zagładzie, wciągnie wszystko z pokładu w swój wirnik. Przy prędkości 80km/h może to skończyć się przykrymi konsekwencjami dla pojazdu, pilota i pasażera. No i na końcu utrzymanie. Każdy poduszkowiec może latać przez wiele lat. Kadłuby są praktycznie bezawaryjne – wymagają tylko czyszczenia po pracy, ew. woskowania. Silniki mają przeciętny czas pomiędzy resursami ok. 1000h (przy 70% mocy). Jednakże wymagają one smarowania, czyszczenia, regulacji mieszanki, regulowania i wymiany pasków, etc. Ale tego wszystkiego można się dowiedzieć na organizowanych przez nas szkoleniach pilotażu i obsługi. Gorąco zalecamy takie szkolenia dla wszystkich potencjalnych nabywców. Warto najpierw zrozumieć, zanim się kupi…

®

Autoryzowany dostawca poduszkowców wielozadaniowych

Strona 10

Katalog 2013

NASZA GWARANCJA Tecnotek Polska ma przyjemność oferować produkty o najwyższej możliwej jakości, dlatego też proponujemy bardzo korzystne warunki gwarancyjne – jesteśmy bowiem pewni naszych produktów, jak i pilotów przez nas przeszkolonych.

10 LAT GWARANCJI PRODUCENTA

Oferujemy 10 lat gwarancji na stałe elementy kadłuba, tj. kadłub (dno, burty, deska rozdzielcza, siedzenia, elementy kompozytowe inwertera ciągu – tzw. kubły)

1 ROK GWARANCJI PRODUCENTA

Elementy firm trzecich wykorzystane przy budowie poduszkowca objęte są 1-roczną gwarancją producenta: • Silniki Hirth (wraz z komputerem silnika) – (wał korbowy posiada 3-letnią gwarancję producenta) • Wskaźniki, przełączniki, oświetlenie • Akumulator • Siłowniki i komputer ciągu wstecznego • System chłodzenia • Śmigło napędowe

1 ROK OGRANICZONEJ GWARANCJI PRODUCENTA

Niektóre elementy ulegające normalnemu zużyciu podlegają ograniczonej gwarancji producenta (dotyczy ona wad fabrycznych a nie zużycia wynikającego z eksploatacji) • Elementy sterownicze • Linki gazu, sterownicze • Układ wydechowy • Elementy fartucha Gwarancji nie podlega zużycie drobnych elementów – żarówki, świece, elementy fartucha, filtry powietrza, paski klinowe i napędowe, etc. oraz awarie sprzętu wynikłe z powodu nieprawidłowej obsługi (przegrzanie silnika, nieprawidłowa mieszanka paliwowa, zapowietrzenie układu chłodzenia, uszkodzenia kadłuba na skutek uderzeń, wgnieceń. • •

Średni czas użytkowania fartucha to ok. 120 godzin Czas resursu silnika: ok. 1000 godzin przy obciążeniu 70%

GWARANCJA MOBILNOSCI

W przypadku awarii pojazdu, Tecnotek Polska przywraca prawidłowe działanie i przesyła uszkodzony element do producenta który dokonuje ekspertyzy i orzeka o uznaniu gwarancji. W przypadku uszkodzenia z winy użytkownika Tecnotek Polska wystawia fakturę serwisową za dokonaną naprawę.

®

Autoryzowany dostawca poduszkowców wielozadaniowych

Strona 11

Katalog 2013

PODUSZKOWCE RATOWNICZE HOVERTREK 4P

Kadłub: −

Wymiary 4.17m x 2.54m, waga ok 219 kg, ze zbrojonego włókna szklanego, wielowarstwowy spód, wzmacniane burty, opcjonalny lakier GellCoat™ z podłogą antypoślizgową, owiewka kabiny z polikarbonatu GE™, pojedynczy fartuch o wysokości 20cm, kadłub niezatapialny



Siedzenie z imitacją skóry, pokrywa silnika z laminatu,



Zamontowana podstawa noszy do transportu rannego



4 uchwyty cumownicze, opcjonalne haki do podwieszania pod helikopter, przedni i tylni uchwyt do wyciągarki, 2 poręcze ze stali nierdzewnej



Hirt 3203, 65 KM, benzynowy 2-suwowy, 2-cylindrowy, gaźnikowy, zapłon ręczny i elektryczny,

Silnik

Hovertreck 3p to podstawowy model poduszkowca ratowniczego, przystosowanego do przewozu do 4 osób. Dzięki niewielkim rozmiarom i odpowiedniemu stosunkowi mocy silnika do wagi pojazdu, zapewnia dużą szybkość i zwrotność, pozwalając na efektywne prowadzenie akcji ratunkowej. Podstawową różnicą między poduszkowcami ratowniczymi a standardowymi wersjami jest szereg modyfikacji zapewniających możliwość pracy w trudnych warunkach. Najważniejsze z nich to m.in.: dodatkowo wzmacniany kadłub (burty przystosowane do wciągania osób), dodatkowe oświetlenie, podstawa pod montaż noszy, pompa zęzowa, osprzęt ratowniczy, mocniejsze silniki w bogatszym wyposażeniu (bezpośredni wtrysk, elektryczna pompa paliwa). Dodatkowo w wersjach ratunkowych instalujemy oprzyrządowanie klienta (np. radiostacje) W przypadku instalacji podstawy do noszy, załoga składa się z dwóch osób, a poduszkowiec może transportować jednego rannego.

Napęd −

Wentylator 9-łopatkowy Multiwing®, średnica 71 cm, przeniesienie napędu poprzez pas zębaty Goodyear® wzmacniany kevlarem



Jedyny poduszkowiec z opatentowanym systemem cofania

Kokpit −

Kierownica motocyklowa z manetką przyspieszenia (dostępna opcja dla leworęcznych) z regulacją wysokości,



podświetlana deska rozdzielcza z tachometrem, zegarem, miernikiem napięcia, włącznikiem pompy zęzowej, wskaźnikami temperatury silnika i wydechu,



zbiornik paliwa dalekiego zasięgu

Standardowy czas realizacji zamówienia: 60-90 dni

®

Autoryzowany dostawca poduszkowców wielozadaniowych

Strona 12

Katalog 2013

HOVERTREK 3P Kadłub: −

Hovertrek 3p to silniejsza wersja podstawowego modelu poduszkowca ratowniczego. Dzięki zastosowaniu 100konnego silnika Hirth, osiągnęliśmy bardzo wysoką manewrowość i sprawność poduszkowca, natomiast rozmiary silnika powodują, że pojazd ten może pomieścić maksymalnie 3 osoby. Najlepszy w tej klasie stosunek mocy silnika do wagi pojazdu, zapewnia największą szybkość i zwrotność, co sprawia, że 3p jest najlepszym rozwiązaniem do szybkich akcji ratunkowych gdzie czas reakcji jest najważniejszy. Podobnie jak w podstawowej wersji, Hovertrek 3p posiada wzmocniony kadłub, dodatkowe oświetlenie, podstawę pod montaż noszy, pompę zęzową, osprzęt ratowniczy, najmocniejszy w tej klasie silnik z pełnym wyposażeniem (bezpośredni wtrysk, elektryczna pompa paliwa). Dodatkowo w wersjach ratunkowych instalujemy oprzyrządowanie klienta (np. radiostacje) W przypadku instalacji podstawy do noszy, załoga składa się (typowo) z dwóch osób, a poduszkowiec może transportować nawet do trzech rannych (jeden na noszach, dwóch ułożonych na pokładzie po obu stronach siedzenia).

Wymiary 4.17m x 2.54m, waga ok. 219 kg, ze zbrojonego włókna szklanego, wielowarstwowy wzmacniany spód, opcjonalny lakier GellCoat™ z podłogą antypoślizgową, owiewka kabiny z polikarbonatu GE™, pojedynczy fartuch o wysokości 20cm, kadłub niezatapialny



Siedzenie z imitacją skóry, pokrywa silnika z laminatu,



Zamontowane nosze do transportu rannego



4 uchwyty cumownicze, opcjonalne haki do podwieszania pod helikopter, przedni i tylni uchwyt do wyciągarki, 2 poręcze ze stali nierdzewnej



Hirt 3701, 100KM, benzynowy 2-suwowy, 3cylindrowy z wtryskiem, rozruch elektryczny

Silnik

Napęd −

Wentylator 12-łopatkowy Multiwing®, średnica 71 cm, przeniesienie napędu poprzez pas zębaty Goodyear® wzmacniany Kevlarem



Jedyny poduszkowiec z opatentowanym systemem cofania

Kokpit −

Kierownica motocyklowa z manetką przyspieszenia (dostępna opcja dla leworęcznych) z regulacją wysokości,



podświetlana deska rozdzielcza z tachometrem, zegarem, miernikiem napięcia, włącznikiem pompy zęzowej, wskaźnikami temperatury silnika i wydechu,



zbiornik paliwa dalekiego zasięgu

Standardowy czas realizacji zamówienia: 60-90 dni

®

Autoryzowany dostawca poduszkowców wielozadaniowych

Strona 13

Katalog 2013

HOVERTREK 6P Kadłub: −

Wymiary 4.78m x 2.54m, waga 283-360 kg, ze zbrojonego włókna szklanego, wielowarstwowy spód, wzmacniane burty, wnętrze pokryte warstwą GellCoat™ z podłogą antypoślizgową, owiewka kabiny z policarbonatu GE™, pojedynczy fartuch o wysokości 22cm, kadłub niezatapialny



Siedzenie z imitacją skóry, pokrywa silnika z laminatu,



Zamontowane nosze do transportu rannego



4 uchwyty cumownicze, haki do podwieszania pod helikopter, przedni i tylni uchwyt do wyciągarki, 2 poręcze ze stali nierdzewnej



Hirt 3701, 100KM, benzynowy 2-suwowy, 3cylindrowy, zapłon elektryczny, zbiornik paliwa 90 litrów, bateria 12V

Silnik

Hovertrek 6p to największy poduszkowiec ratowniczy firmy Neoteric Hovercraft. Duży kadłub, 100-konny silnik Hirt wraz z powiększonym zbiornikiem paliwa umożliwia transport 6 osób na odległościach do ponad 200km lub ponad 3.5 godzin nieprzerwanej pracy. Hovertrek 6p jest najlepszym rozwiązaniem do akcji ratunkowych i ewakuacyjnych (np. powódź) gdzie 2-osobowa załoga może bezpiecznie przewieźć 4 pasażerów . Podobnie jak w pozostałych modelach ratowniczych Hovertrek 6p posiada wzmocniony kadłub, dodatkowe oświetlenie, podstawę pod montaż noszy, pompę zęzową, osprzęt ratowniczy, najmocniejszy w tej klasie silnik z pełnym wyposażeniem (bezpośredni wtrysk, elektryczna pompa paliwa). Dodatkowo w wersjach ratunkowych instalujemy oprzyrządowanie klienta (np. radiostacje)

Napęd −

Wentylator 12-łopatkowy Multiwing®, średnica 71 cm, przeniesienie napędu poprzez pas zębaty Goodyear® wzmacniany Kevlarem



Jedyny poduszkowiec z opatentowanym systemem cofania

Kokpit −

Kierownica motocyklowa z manetką przyspieszenia (dostępna opcja dla leworęcznych) z regulacją wysokości,



podświetlana deska rozdzielcza z tachometrem, zegarem, miernikiem napięcia, włącznikiem pompy zęzowej, wskaźnikami temperatury silnika i wydechu,

Maksymalne obciążenie pojazdu to 466 kg, co oznacza, że można nim przewieźć 6 osób po 70kg każda. W przypadku transportu rannych, możliwe jest umieszczenie 3 osób w pozycji leżącej – jedna na noszach i dwie wzdłuż pokładu.

Standardowy czas realizacji zamówienia: 60-90 dni

®

Autoryzowany dostawca poduszkowców wielozadaniowych

Strona 14

Katalog 2013

SPECYFIKACJE HOVERTREK 4P OSIĄGI Ładowność: Prędkość (przód)

Prędkość (cofanie) Start z wody Zużycie paliwa Zasięg/czas pracy Statyczna siła ciągu: Moc silnika KONSTRUKCJA Kadłub Długość Szerokość Wysokość Wymiary kokpitu Waga Wysokość unoszenia Pływalność Natężenie dźwięku Rodzaj paliwa Płozy Inwerter ciągu SYSTEMY POKŁADOWE Sterowanie

(4-OSOBOWY), 65KM

4 osoby, 272kg, maksymalnie 340kg 56 km/h – maksymalna zalecana prędkość podróżna Podano wielkości dla standardowej 48-72 km/h – plaża, równy teren temperatury powietrza i ciśnienia przy 72 km/h – spokojna woda bezwietrznej pogodzie. 48-64 km/h – ląd, niska trawa 64-80 km/h – gładki lód 48-72 km/h – zmrożony śnieg 40 km/h na spokojnej wodzie 6 sekund do osiągnięcia szybkości 9.7 km/h w spokojnej wodzie z 181 kg ładunku 13.3 litra/h przy prędkości podróżnej 96 km (1:42h) przy prędkości podróżnej na standardowym zbiorniku paliwa (22.7l), 193km (3:24h) przy zwiększonym zbiorniku paliwa (45.4l). 73 kg 65KM (49KW) przy 6300 obr/min. Kompozytowa pianka uretanowa i ręcznie wykonywany kadłub z włókna szklanego, wzmacniane płozy, burty. Wykończony warstwą Gelcoat. 4166 mm na poduszce, 3658 mm bez poduszki 2540 mm na poduszce, 2032 mm bez poduszki 1246 mm na poduszce, 1143 mm bez poduszki (w opcji z kabiną): 1575 mm na poduszce, 1372 mm bez poduszki długość: 2140 mm, szerokość: 1200 mm, głębokość 438 mm ok. 200(± 10%) kg w zależności od opcjonalnego wyposażenia 203 mm przy 6000 obr/min Niezatapialny kadłub z pianką o wyporności 100% średniej wagi z ładunkiem oraz dodatkowo wyporność kokpitu na poziomie 40% średniej wagi z ładunkiem 83 db(A) wg. normy SAE J192a Mieszanka do silników dwusuwowych: 40:1 Dwie wzmocnione równoległe płozy wzdłuż kadłuba Kubełkowy inwerter ciągu umożliwiający wykorzystanie do 60% mocy. Sterowanie fly-by-wire.

Kierownica z cięgłami sterowniczymi do 4-łopatkowego steru. Manetka przyspieszania z regulowaną prędkością lotu. Elektroniczny system wstecznego ciągu uruchamiany ręczną dźwigienką ( zapewnia możliwość zawisania, hamowania, cofania oraz wsparcia zmiany kierunku lotu). Wyważanie pojazdu odbywa się przez ruch operatora (w konfiguracji z siedzeniem liniowym) lub przez przemieszczenie przedniej ławki (z siedzeniem poprzecznym). Możliwość przesunięcia urządzeń sterujących na boki pojazdu w celu wyważenia. Instalacja elektryczna Alternator AC, regulator napięcia i prostownik 13V DC, 250W przy 4000 rpm. Akumulator 235A (przy 17°C) Chłodzenie Powietrzem Oświetlenie Światła nawigacyjne, dziób i rufa, wodoodporne gniazdo zasilania szperacza, światła przednie, oświetlenie deski rozdzielczej (dostosowywane w zależności od wymagań klienta) Zasilanie paliwem Plastikowy, przenośny zbiornik paliwa z pompką startową i wymienialnym filtrem paliwa. Opcjonalny system podwójnych zbiorników paliwa lub zbiornik aluminiowy. Silnik Hirth 3203, 625cm3 gaźnikowy (opcjonalnie z wtryskiem), waga 37kg, temperatura gazów wylotowych 704°C, podwójny wysokowydajny filtr powietrza z zabezpieczeniem przeciwbryzgowym, rozrusznik elektryczny Napęd 9-łopatkowy wirnik Multiwing (711mm średnicy, 5Z. PAG, 45°/50°) Zasilanie poduszki 1/3 ilości powietrza z wirnika jest dostarczana do poduszki powietrznej ograniczonej segmentowym fartuchem. Średnie ciśnienie poduszki to 0.67 kPa Poduszka Fartuch Wyposażenie kokpitu Tapicerowane siedzenie wzdłuż osi kadłuba; schowek pod siedzeniem; opcjonalny system siedzenia w ławkach (side-by-side); przyrządy sterownicze przesuwalne (prawo-lewo; przód tył [w systemie side by side]) dla wyważania pojazdu; owiewka i opcjonalna pełna kabina. ZEWNĘTRZNE WARUNKI PRACY Wiatr Do 39 km/h na twardej powierzchni (5 w skali Beauforta) Stan morza Fale do wysokości 610 mm Temperatura -34 do +43°C Pochylenie terenu Do 16.7% ze startu zatrzymanego przy obciążeniu 181kg (możliwe pokonanie większych nachyleń przy rozbiegu) Typy powierzchni woda słona i słodka, piasek, błoto, trawa, tereny podmokłe i zalewowe, lód, śnieg

®

Autoryzowany dostawca poduszkowców wielozadaniowych

Strona 15

Katalog 2013

WYPOSAŻENIE STANDARD W WERSJI RATOWNICZEJ Szperacz 100.000 cd Silnik 65km gaźnikowy Wzmocnienie kadłuba(burty) Tachometr, licznik roboczogodzin, wskaźnik temperatury cylindra, wskaźnik temperatury gazów wylotowych, wskaźnik poziomu paliwa, gniazdo 12V. Pokrowiec na poduszkowiec Syrena pokładowa Owiewka kabiny 3 knagi do cumowania Wewnętrzne relingi stalowe 18 cali Wiosła mini Pompa zęzowa Linka bezpiecznika zapłonu Awaryjny rozruch ręczny silnika Światła czołowe (podwójne, LED) Zapasowe segmenty fartucha (zestaw naprawczy) Zestaw narzędziowy silnika Światła nawigacyjne Powiększony zbiornik paliwa ze wskaźnikiem poziomu Podręczniki, książka lotu SZKOLENIA W STANDARDZIE Szkolenie podstaw lotu – 1 godzina

®

Autoryzowany dostawca poduszkowców wielozadaniowych

Strona 16

Katalog 2013

HOVERTREK 3P OSIĄGI Ładowność: Prędkość (przód)

Prędkość (cofanie) Start z wody Zużycie paliwa Zasięg/czas pracy Statyczna siła ciągu: Moc silnika KONSTRUKCJA Kadłub Długość Szerokość Wysokość Wymiary kokpitu Waga Wysokość unoszenia Pływalność Natężenie dźwięku Rodzaj paliwa Płozy Inwerter ciągu SYSTEMY POKŁADOWE Sterowanie

(3-OSOBOWY), 100KM

3 osoby, 272kg, maksymalnie 340kg, przeciążenie – 7 osób (546kg) 56 km/h – maksymalna zalecana prędkość podróżna Podano wielkości dla standardowej 48-72 km/h – plaża, równy teren temperatury powietrza i ciśnienia przy 72 km/h – spokojna woda bezwietrznej pogodzie. 48-64 km/h – ląd, niska trawa 64-80 km/h – gładki lód 48-72 km/h – zmrożony śnieg 40 km/h na spokojnej wodzie 6 sekund do osiągnięcia szybkości 9.7 km/h w spokojnej wodzie z 181 kg ładunku 19 litrów/h przy prędkości podróżnej 66 km (1:12h) przy prędkości podróżnej na standardowym zbiorniku paliwa (22.7l), 135km (2:4h) przy zwiększonym zbiorniku paliwa (45.4l). 90 kg 100KM (74KW) przy 6500 obr/min. Kompozytowa pianka uretanowa i ręcznie wykonywany kadłub z włókna szklanego, wykończenie warstwą Gelcoat (łatwy w naprawie) 4166 mm na poduszce, 3658 mm bez poduszki 2540 mm na poduszce, 2032 mm bez poduszki 1246 mm na poduszce, 1143 mm bez poduszki (w opcji z kabiną): 1575 mm na poduszce, 1372 mm bez poduszki długość: 2140 mm, szerokość: 1200 mm, głębokość 438 mm ok. 200(± 10%) kg w zależności od opcjonalnego wyposażenia 203 mm przy 6000 obr/min Niezatapialny kadłub z pianką o wyporności 100% średniej wagi z ładunkiem oraz dodatkowo wyporność kokpitu na poziomie 40% średniej wagi z ładunkiem 87 db(A) wg. normy SAE J192a Mieszanka do silników dwusuwowych: 40:1 Dwie wzmocnione równoległe płozy wzdłuż kadłuba Kubełkowy inwerter ciągu umożliwiający wykorzystanie do 60% mocy. Sterowanie fly-by-wire.

Kierownica z cięgłami sterowniczymi do 4-łopatkowego steru. Manetka przyspieszania z regulowaną prędkością lotu i blokadą ustawienia. Elektroniczny system wstecznego ciągu uruchamiany ręczną dźwigienką ( zapewnia możliwość zawisania, hamowania, cofania oraz wsparcia zmiany kierunku lotu). Wyważanie pojazdu odbywa się przez ruch operatora (w konfiguracji z siedzeniem liniowym) lub przez przemieszczenie przedniej ławki (z siedzeniem poprzecznym). Możliwość przesunięcia urządzeń sterujących na boki pojazdu w celu wyważenia. Instalacja elektryczna Alternator AC, regulator napięcia i prostownik 13V DC, 250W przy 4000 rpm. Akumulator 235A (przy 17°C) Chłodzenie Płyn chłodzący, pompa chłodzenia i podwójna chłodnica powietrzna Oświetlenie Światła nawigacyjne, dziób i rufa, gniazdo 12V, szperacz, światła przednie, oświetlenie deski rozdzielczej (dostosowywane w zależności od wymagań klienta) Zasilanie paliwem Plastikowy, przenośny zbiornik paliwa z pompką startową i wymienialnym filtrem paliwa. Opcjonalny system podwójnych zbiorników paliwa (zamiennie zbiornik aluminiowy) Silnik Hirth 3701, 939cm3 z wtryskiem, 2-suwowy, 3-cylindrowy, chłodzony cieczą, aluminiowy korpus, waga 49kg, temperatura gazów wylotowych 704°C, podwójny wysokowydajny filtr powietrza z zabezpieczeniem przeciwbryzgowym, rozrusznik elektryczny. Napęd 12-łopatkowy wirnik Multiwing (71.2 cm średnicy, 5Z. PAG, 50°), 100KM przy 3180 obr/min. 10 łopatkowy stator. Zasilanie poduszki 1/3 ilości powietrza z wirnika jest dostarczana do poduszki powietrznej ograniczonej segmentowym fartuchem. Średnie ciśnienie poduszki to >0.67 kPa Poduszka Fartuch segmentowy Wyposażenie kokpitu Tapicerowane siedzenie wzdłuż osi kadłuba; schowek pod siedzeniem; opcjonalny system siedzenia w ławkach (side-by-side) + przyrządy sterownicze przesuwalne (prawo-lewo; przód tył) dla wyważania pojazdu; owiewka i opcjonalna pełna kabina. ZEWNĘTRZNE WARUNKI PRACY Wiatr Do 39 km/h na twardej powierzchni (5 w skali Beauforta) Stan morza Fale do wysokości 610 mm Temperatura -34 do +43°C Pochylenie terenu Do 16.7% ze startu zatrzymanego przy obciążeniu 181kg (możliwe pokonanie większych nachyleń przy rozbiegu) Typy powierzchni woda słona i słodka, piasek, błoto, trawa, tereny podmokłe i zalewowe, lód, śnieg

®

Autoryzowany dostawca poduszkowców wielozadaniowych

Strona 17

Katalog 2013

WYPOSAŻENIE STANDARD W WERSJI RATOWNICZEJ Szperacz 100.000 cd Silnik 100km z wtryskiem Wzmocnienie kadłuba (burty) Tachometr, licznik roboczogodzin, wskaźnik temperatury cylindra, wskaźnik temperatury gazów wylotowych, wskaźnik poziomu paliwa, gniazdo zasilania szperacza, okablowanie. Pokrowiec na poduszkowiec Syrena pokładowa Owiewka kabiny 3 knagi do cumowania Wewnętrzne relingi stalowe 18 cali Wioslo/bosak Pompa zęzowa Linka bezpiecznika zapłonu (zrywka) Światła czołowe (podwójne) LED Zapasowe segmenty fartucha (zestaw naprawczy) Zestaw narzędziowy silnika Światła nawigacyjne Powiększony zbiornik paliwa ze wskaźnikiem poziomu Podręczniki, książka lotu SZKOLENIA W STANDARDZIE Szkolenie podstaw lotu – 1 godzina

®

Autoryzowany dostawca poduszkowców wielozadaniowych

Strona 18

Katalog 2013

HOVERTREK 6P OSIĄGI Ładowność: Prędkość (przód)

Prędkość (cofanie) Start z wody Zużycie paliwa Zasięg/czas pracy Statyczna siła ciągu: Moc silnika KONSTRUKCJA Kadłub Długość Szerokość Wysokość Wymiary transportowe Wymiary kokpitu Waga Wysokość unoszenia Pływalność Natężenie dźwięku Rodzaj paliwa Płozy Inwerter ciągu SYSTEMY POKŁADOWE Sterowanie

(6-OSOBOWY), 100KM

6 osóby, 408kg, maksymalnie 466kg 56 km/h – maksymalna zalecana prędkość podróżna Podano wielkości dla standardowej 48-72 km/h – plaża, równy teren temperatury powietrza i ciśnienia przy 72 km/h – spokojna woda bezwietrznej pogodzie. 48-64 km/h – ląd, niska trawa 64-80 km/h – gładki lód 48-72 km/h – zmrożony śnieg 40 km/h na spokojnej wodzie 10 sekund do osiągnięcia szybkości 9.7 km/h w spokojnej wodzie z 466 kg ładunku 19 litrów/h przy prędkości podróżnej 135 km (2:4h) przy prędkości podróżnej na standardowym zbiorniku paliwa (45.4l), 203km (3.6h) przy zwiększonym zbiorniku paliwa (68l). 90 kg 100KM (74KW) przy 6500 obr/min. Kompozytowa pianka uretanowa i ręcznie wykonywany kadłub z włókna szklanego wzmacnianego kevlarem. Opcjonalnie wykończony warstwą Gelcoat (łatwy w naprawie) 4775 mm na poduszce, 4267 mm bez poduszki 2540 mm na poduszce, 2032 mm bez poduszki 1372 mm na poduszce,1143 mm bez poduszki (w opcji z kabiną): 1600 mm na poduszce, 1372 mm bez poduszki (z zainstalowanym systemem wstecznego ciągu: długość: 5690mm, szerokość 2044mm. długość: 2743 mm, szerokość: 1270 mm, głębokość 438 mm 283-360 kg w zależności od konfiguracji i opcjonalnego wyposażenia 2228 mm przy 6500 obr/min Niezatapialny kadłub z pianką o wyporności 135% wagi pojazdu oraz dodatkowo wyporność kokpitu na poziomie 78% wagi pojazdu 87 db(A) wg. normy SAE J192a Mieszanka do silników dwusuwowych: 40:1 Dwie wzmocnione równoległe płozy wzdłuż kadłuba Kubełkowy inwerter ciągu umożliwiający wykorzystanie do 60% mocy. Sterowanie fly-by-wire.

Kierownica z cięgłami sterowniczymi do 4-łopatkowego steru. Manetka przyspieszania z regulowaną prędkością lotu i blokadą położenia. Elektroniczny system wstecznego ciągu ( zapewnia możliwość zawisania, hamowania, cofania oraz wsparcia zmiany kierunku lotu). Wyważanie pojazdu odbywa się przez ruch operatora (w konfiguracji z siedzeniem liniowym) lub przez przemieszczenie przedniej ławki (z siedzeniem poprzecznym). Możliwość przesunięcia urządzeń sterujących na boki pojazdu w celu wyważenia. Instalacja elektryczna Alternator AC, regulator napięcia i prostownik 13V DC, 250W przy 4000 rpm. Akumulator 235A (przy 17°C) Chłodzenie Płyn chłodzący, pompa chłodzenia i podwójna chłodnica powietrzna Oświetlenie Światła nawigacyjne, dziób i rufa, wodoodporne gniazdo zasilania szperacza, światła przednie, oświetlenie deski rozdzielczej (dostosowywane w zależności od wymagań klienta) Zasilanie paliwem Podwójny plastikowy zbiornik paliwa o pojemności 48l z wymienialnym filtrem paliwa. Opcjonalnie dodatkowy zbiornik 24l. System w danym momencie wykorzystuje pojedynczy zbiornik. Zamiennie zbiornik aluminiowy Silnik Hirth 3701, 939cm3 z wtryskiem, 2-suwowy, 3-cylindrowy, chłodzony cieczą, aluminiowy korpus, waga 49kg, temperatura gazów wylotowych 704°C, podwójny wysokowydajny filtr powietrza z zabezpieczeniem przeciwbryzgowym, rozrusznik elektryczny. Napęd 12-łopatkowy wirnik Multiwing (71.2 cm średnicy, 5Z. PAG, 50°), 100KM przy 3180 obr/min. 10 łopatkowy stator. Zasilanie poduszki 1/3 ilości powietrza z wirnika jest dostarczana do poduszki powietrznej ograniczonej segmentowym fartuchem. Średnie ciśnienie poduszki to 0.86 kPa Poduszka Fartuch segmentowy Wyposażenie kokpitu Tapicerowane siedzenie wzdłuż osi kadłuba; 2 schowki pod siedzeniem; opcjonalny system siedzenia w ławkach (side-by-side); przyrządy sterownicze przesuwalne (prawo-lewo; przód tył) dla wyważania pojazdu; owiewka i opcjonalna pełna kabina. Ogrzewanie kokpitu W wersji kabinowej możliwe opcjonalne ogrzewanie kokpitu (ciepła woda lub propan-butan) ZEWNĘTRZNE WARUNKI PRACY Wiatr Do 39 km/h na twardej powierzchni (5 w skali Beauforta) Stan morza Fale do wysokości 610 mm Temperatura -34 do +43°C Pochylenie terenu Do 16.7% ze startu zatrzymanego przy obciążeniu 181kg (możliwe pokonanie większych nachyleń przy rozbiegu) Typy powierzchni woda słona i słodka, piasek, błoto, trawa, tereny podmokłe i zalewowe, lód, śnieg

®

Autoryzowany dostawca poduszkowców wielozadaniowych

Strona 19

Katalog 2013

WYPOSAŻENIE STANDARD W WERSJI RATOWNICZEJ Szperacz Silnik 100km z wtryskiem Wzmocnienie kadłuba (burty) Tachometr, licznik roboczogodzin, wskaźnik temperatury cylindra, wskaźnik temperatury gazów wylotowych, wskaźnik poziomu paliwa, gniazdo zasilania szperacza, okablowanie. Pokrowiec na poduszkowiec Syrena pokładowa Owiewka kabiny 3 knagi do cumowania Uchwyty do przenoszenia poduszkowca Wewnętrzne relingi stalowe 18 cali Wiosło/bosak mini Pompa zęzowa Linka bezpiecznika zapłonu (zrywka) Światła czołowe (podwójne) LED Zapasowe segmenty fartucha (zestaw naprawczy) Zestaw narzędziowy silnika Światła nawigacyjne Powiększony zbiornik paliwa ze wskaźnikiem poziomu Podręczniki, książka lotu SZKOLENIA W STANDARDZIE Szkolenie podstaw lotu – 1 godzina

Hovertrek z załączonym (po lewej) i wyłączonym (po prawej) ciągiem wstecznym. Jest to jedyny system umożliwiający poduszkowcom na „zawisanie” w miejscu czy też cofanie się

®

Autoryzowany dostawca poduszkowców wielozadaniowych

Strona 20