OCENA OPISOWA ZACHOWANIA W KLASACH I - III

Załącznik nr 19 do Statutu Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach OCENA OPISOWA ZACHOWANIA W KLASACH I - III Szko...
1 downloads 2 Views 74KB Size
Załącznik nr 19 do Statutu Zespołu Szkół Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach

OCENA OPISOWA ZACHOWANIA W KLASACH I - III

Szkoła Podstawowa im. Św. Królowej Jadwigi w Jerzmanowicach

1

I.

PRAWA UCZNIA:

1. Wyrażanie opinii i wątpliwości na temat życia szkoły, treści programowych, form i metod nauczania porzez rzecznika klasowego, nauczyciel jest zobowiązany ustosunkować się do uwag. 2. Do uzyskania pomocy w rozwiązywaniu swoich problemów. 3. Do poszanowania godności własnej na terenie szkoły. 4. Wyboru organizacji działającej na terenie szkoły lub za zgodą dyrekcji – organizacji pozaszkolnej. 5. Do oceniania jego działalności pozaszkolnej na równi z działalnością społeczną w szkole. 6. Reprezentowanie szkoły na zewnątrz / imprezy kulturalne, sportowe, konkursy itp. / nauczyciele są zobowiązani do udzielania im pomocy. 7. Do pełnego wykorzystania dla własnego wypoczynku przerw międzylekcyjnych /z wyjątkiem uczniów pełniących dyżur/ 8. Do opieki socjalnej. 9. Do jawnej i przeprowadzonej na bieżąco oceny stanu wiedzy i umiejętności. 10. Do powiadomienia przed upływem tygodnia o terminie i zakresie pisemnych sprawdzianów wiadomości: 1) za pisemny sprawdzian wiadomości uznaje się prace obejmującą całokształt wiadomości z określonego działu programowego. 2) za sprawdzian nie uważa się kartkówek obejmujących wiadomości z trzech ostatnich lekcji. 11. Do sprzeciwu, jeżeli w ciągu dnia odbywa się więcej niż jeden pisemny sprawdzian wiadomości. 12. W ciągu tygodnia nie może się odbywać więcej niż dwa sprawdziany. 13. Do dodatkowej pomocy ze strony nauczyciela, jeżeli ma kłopoty z opanowaniem materiału przewidzianego programem nauczania. 14. Do poznania oceny za pisemny sprawdzian do dwóch tygodni od jego odbycia. 15. Uczeń ma prawo wglądu w poprawiony i oceniony sprawdzian wiadomości. 16. Wejść do pokoju nauczycielskiego i kancelarii tylko na wezwanie dyrekcji lub nauczyciela.

2

17.

Na tydzień przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej nauczyciele i wychowawcy klas informują uczniów o przewidywanych dla nich ocenach okresowych /rocznych/, a miesiąc wcześniej o ocenie niedostatecznej. 18. Uczeń ma prawo do składania egzaminu sprawdzającego, jeśli ustalona przez nauczyciela ocena okresowa /roczna/ jest jego zdaniem lub zdaniem rodziców zaniżona. Prawo do egzaminu sprawdzającego nie przysługuje z niedostatecznymi ocenami końcowymi z trzech i więcej przedmiotów. Egzamin sprawdzający przeprowadza się na prośbę ucznia, rodziców, samorządu klasowego lub wychowawcy. 19. Uczeń może być zwolniony z zajęć wychowania fizycznego na podstawie opinii wydanej przez lekarza Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną lub inną poradnię specjalistyczną. 20. Uczeń może być promowany w ciągu roku szkolnego do klasy programowo wyższej jeśli osiąga oceny celujące i bardzo dobre w jakiejś dziedzinie oraz co najmniej dostateczne z innych przedmiotów. 21. Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej otrzymał ocenę niedostateczną z jednych zajęć edukacyjnych może zdać egzamin poprawkowy. W wyjątkowych przypadkach Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na zdawanie egzaminu poprawkowego z dwóch zajęć edukacyjnych. 22. Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor w ostatnim tygodniu ferii letnich. 23. Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na zajęcia w szkolnym planie nauczania może zdawać egzamin klasyfikacyjny. 24. Oceny z zachowania nie ma wpływu na oceny ucznia z przedmiotów nauczania. Zachowanie ucznia ocenia się: wzorowe wz bardzo dobre bdb dobre db poprawne pop nieodpowiednie ndp Postępy ucznia w nauce ocenia się: celujący cel 6 bardzo dobry bdb 5 dobry db 4 dostateczny dst 3 dopuszczający dop 2 niedostateczny ndst 1 II

UCZEŃ MA OBOWIĄZKI 1. Zachowanie godności narodowej w każdej sytuacji. 2. Zgłoszenie się na zajęcia lekcyjne nie wcześniej niż 15 minut przed ich rozpoczęciem.

3

a) Uczniowie dojeżdżający zobowiązani są przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych i po ich zakończeniu do przebywania w świetlicy szkolnej. b) Po zakończeniu zajęć uczniowie powinni opuścić budynek szkolny, c) Po ostatniej lekcji uczniowie schodzą do szatni pod opieką nauczyciela. d) W czasie przerw międzylekcyjnych uczniowie mogą przebywać tylko na terenie szkoły, boiska i podwórka szkolnego. Opuszczanie terenu szkoły jest możliwe tylko za zgodą dyrekcji lub nauczyciela, e) Uczeń ma obowiązek właściwego zwracania się do nauczycieli i innych pracowników używając formy Pan/Pani. W kontaktach z rówieśnikami forma zwracania się nie może naruszać godności osobistej ucznia. f) Uczeń ma obowiązek przygotowania się do zajęć lekcyjnych i aktywnego w nich uczestniczenia. g) Uczeń jest zobowiązany do uczestnictwa w wybranych przez siebie zajęć pozalekcyjnych. h) Uczniowie wyznaczeni przez nauczyciela mają obowiązek uczestnictwa w zajęciach wyrównawczych. i) W czasie przerw międzylekcyjnych uczeń nie może przebywać w szatni. j) Uczeń jest zobowiązany do dostarczenia pisemnego usprawiedliwienia nieobecności z podaniem jej przyczyny w terminie jednego tygodnia (siedem dni). 3. Uczeń ma obowiązek dbania o honor i tradycję szkoły. 4. Uczeń ma obowiązek posługiwania się poprawną polszczyzną. 5. W każdej sytuacji uczeń jest zobowiązany do przestrzegania zasad współżycia społecznego: a) okazywanie szacunku nauczycielom oraz innym pracownikom szkoły, podporządkowanie się zaleceniom dyrekcji, rady pedagogicznej oraz ustaleniom rady samorządu szkolnego i klasowego, b) przeciwstawienie się przejawom brutalności i wulgarności. 6. Każdy uczeń zobowiązany jest do troski o mienie szkoły, a także naprawienie wyrządzonej przez siebie szkody. 7. Uczniowie zobowiązani są do dbania o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz swoich kolegów. 8. Wszyscy uczniowie mają obowiązek utrzymania porządku i czystości na terenie szkoły oraz dbanie o właściwy wystrój klasy. 9. Każdy uczeń ma obowiązek właściwego zachowania i niezakłócania przebiegu zajęć edukacyjnych oraz kulturalnego zachowania się podczas przerw międzylekcyjnych. 10. Po godzinie 20.00 w okresie jesienno-zimowym i po godzinie 21.00 w okresie wiosenno-letnim uczeń nie może przebywać poza domem bez opieki rodziców lub opiekunów. 11. Uczeń ma obowiązek wyłączenia telefonu komórkowego w czasie zajęć edukacyjnych.

4

III NAGRODY I KARY 1. Uczeń może otrzymać nagrodę między innymi za: a) rzetelną naukę, b) wybitne osiągnięcia w konkursach przedmiotowych, c) wzorową postawę, d) pracę społeczną. Wniosek o nagrodę opiniuje Rada Pedagogiczna i Samorząd Uczniowski. 2. Uczeń może otrzymać następujące nagrody: a)wyróżnienie przez wychowawcę przed zespołem klasowym, b)wyróżnienie przez wychowawcę na zebraniu rodziców, uczniów danej klasy, c) wyróżnienia przez dyrektora szkoły na apelu d) wyróżnienie przez dyrektora szkoły na ogólnym zebraniu rodziców, e) wyróżnienie dyplomem dyrektora szkoły, f) wyróżnienie wpisem w wyróżnieniach na świadectwie szkolnym, g) wręczenie świadectw z wyróżnieniem, h) nagrody rzeczowe. 3. Uczeń może otrzymać karę w postaci: a) upomnienia wychowawcy klasy, b) upomnienia lub nagany dyrektora szkoły, c) upomnienia lub nagany dyrektora szkoły na apelu, d) przeniesienia ucznia do równorzędnej klasy, - o zastosowaniu kar regulaminowych wobec uczniów, informuje rodziców wychowawca lub dyrektor szkoły. - od udzielonej kary przysługuje odwołanie pisemne w terminie - 3 dniowym złożone do dyrektora szkoły przez ucznia lub jego rodziców. Odwołanie ucznia opiniuje Samorząd Szkolny. 4. Celem rozpatrzenia odwołania dyrektor powołuje komisję Skarg i Zażaleń. a) W skład komisji wchodzą w równej liczbie przedstawiciele: - Rady Pedagogicznej - Rodziców, - Szkolnej Rady Uczniowskiej. b) Przewodniczącym komisji jest dyrektor szkoły lub zastępca dyrektora. Decyzja komisji jest ostateczna.

5

6

Suggest Documents