Neuschwanstein Zamek w Heidelbergu

Neuschwanstein – zamek znajdujący się niedaleko Füssen w południowej Bawarii w Niemczech. Budynek powstawał od 1869 roku jako wyidealizowany średniowi...
4 downloads 1 Views 438KB Size
Neuschwanstein – zamek znajdujący się niedaleko Füssen w południowej Bawarii w Niemczech. Budynek powstawał od 1869 roku jako wyidealizowany średniowieczny zamek rycerski dla króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha. Neuschwanstein jest najsławniejszym spośród zamków Ludwika II i jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Niemiec. Każdego roku zwiedza go ponad 1,3 miliona turystów. Często nazywany „zamkiem z bajki”

Zamek w Heidelbergu - zamek gotyckorenesansowy położony na zboczu góry Königstuhl w Heidelbergu. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z roku 1225. Jego budowę podzielić można na dwa okresy główne: późnośredniowiecznogotycki w latach ok. 1400 do 1544, w których był zamkiem obronnym oraz renesansowy w latach ok. 1549 do 1620, kiedy pełnił funkcję reprezentacyjnej rezydencji. W XIX wieku stał się symbolem niemieckiego romantyzmu. Znajduje się w nim Wielka Beczka - największa beczka do wina na świecie; oraz jedyne w swoim rodzaju Muzeum Aptekarstwa.

Zamek Hohenzollern – siedziba niegdyś rządzącej niemieckiej dynastii Hohenzollernów ze Szwabii. Wierzchołkowy zamek znajduje się w Badenii-Wirtembergii, między miastami Hechingen i Bisingen; położony jest na szczycie Góry Hohenzollern (855 metrów n. p. m.). prawdopodobnie pochodzi z XI wieku. Zamek Hohenzollernów jest przejawem romantycznego ducha tamtych czasów i uosabia ówczesny ideał średniowiecznego zamku rycerskiego. Zamek jest wynikiem polityki reprezentacyjnej władców Prus, którzy chcieli widzieć zamek swoich przodków w okazałej formie.

Zamek Hohenschwangau - zamek wzniesiony przez króla Maksymiliana II Bawarskiego, położony w niemieckiej wiosce Hohenschwangau niedaleko Füssen, w południowo-zachodniej Bawarii. Zamek Hohenschwangau został zbudowany na ruinach XIIwiecznej twierdzy - Schwanstein. W roku 1829 książę Maksymilian zdecydował się na budowę rezydencji właśnie w tym miejscu, ze względu na bardzo atrakcyjne położenie oraz wspaniałe widoki. Zamek jest odwiedzany przez ok. 300 tys. turystów z całego świata rocznie. Zamek jest otwarty przez cały rok (z wyjątkiem świąt Bożego Narodzenia). Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika, który oprowadza zwiedzających po zamku i odtwarza komentarze w języku polskim.

Europa-Park – największy w Niemczech i trzeci najpopularniejszy park rozrywki w Europie, m.in. po paryskim Disneylandzie. Park znajduje się w miejscowości Rust. Otwarto go 12 lipca 1975, w 2007 park odwiedziło około 4 milionów osób. W parku znajduje się wiele atrakcji reprezentujących kraje europejskie takie jak: Niemcy, Francję, Szwajcarię, Włochy, Holandię, Rosję, Hiszpanię, Grecję, Portugalię, Anglię czy też państwa skandynawskie, poznając przy tym ich kulturę i tradycję. Park oferuje atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Najpopularniejszymi atrakcjami parku są kolejki górskie Blue Fire i Silver Star.

Katedra Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii – archikatedra, największy i najważniejszy kościół niemieckiej Kolonii. W latach 313 do 782 świątynia była siedzibą biskupstwa, od 795 do dziś arcybiskupstwa kolońskiego. Budowa obecnej gotyckiej świątyni rozpoczęła się w 1248 i trwała z przerwami ponad 600 lat do 1880. Najwyższa katolicka świątynia na świecie, najważniejszy kościół Niemiec, przez dziesięć lat najwyższy budynek świata, jeden z najbardziej znanych przykładów gotyku, główny obiekt inspiracji twórców neogotyku. Dziś katedra kolońska jest drugą wg wysokości gotycką budowlą po katedrze w Ulm i trzecią co do wielkości gotycką katedrą pod względem powierzchni (po Sewilli i Mediolanie). Rocznie odwiedza ją 6 mln osób.

Brama Brandenburska – zabytkowa budowla w Berlinie jest jednym z charakterystycznych punktów miasta, zaprojektowanym przez niemieckiego architekta, Carla Gottharda Langhansa. Budowana w latach 1788 - 1791. Brama Brandenburska jako symbol Pokoju i Wolności od 3 października 1990, w rocznicę Zjednoczenia Niemiec, jest znowu w swej oryginalnej formie. Zabytek znajduje się na niemieckich rewersach monet 10, 20 i 50 eurocentów jako symbol zjednoczenia państwa niemieckiego.

Wyspa Muzeów w Berlinie – północna część Spreeinsel – wyspy leżącej na rzece Sprewie w centrum Berlina – gdzie znajduje się jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych świata, obejmujący: Muzeum im. Bodego, Muzeum Pergamońskie, Nowe Muzeum, Starą Galerię Narodową oraz Stare Muzeum. W zbiorach Wyspy Muzeów znajdują się głównie eksponaty archeologiczne oraz dzieła sztuki z XIX w. W 1999 r. Wyspa Muzeów, jako unikatowy zespół architektoniczny i kulturalny, została wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

BAŚNIE BRACI GRIMM– cykl baśni spisanych przez niemieckich pisarzy i językoznawców, braci Wilhelma i Jacoba Grimmów i opublikowany w roku 1812 (tom I) i w roku 1815 (tom II) roku. Zbiór ten, powstały na podstawie wieloletnich badań podań, mitów i opowieści ludowych, stał się klasyką literatury, przetłumaczoną na wiele języków. Oryginał, znany pod nazwą Kassel Handexemplare (pol. Rękopis Kasselski), został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i można go zobaczyć na wystawie w muzeum braci Grimm w Kassel. Najbardziej znane baśnie: Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Śpiąca królewna.

LEGENDY SKAŁY LORELEY Loreley – związana z wieloma legendami skała na Renie niedaleko Sankt Goarshausen, wznosząca się około 120 metrów ponad poziom wody. Położona w najwęższym miejscu Renu między Szwajcarią a Morzem Północnym. Według jednej z legend pod Loreley zakopany jest skarb Nibelungów, według innej (która stała się motywem poematu Heinego), z wierzchołka góry rzuciła się w nurty Renu młoda dziewica o imieniu Lorelei, zdradzona przez kochanka. Zamieniona w syrenę zwodziła pływających po Renie rybaków, wciągając ich na skały.