LOKALNA GRUPA RYBACKA

LOKALNA STRATEGIA ROZWOJU OBSZARÓW RYBACKICH NA LATA 2010 -2015 LOKALNA GRUPA RYBACKA obejmująca obszar 10 gmin położonych na Ziemi Kujawskiej: Bonie...
17 downloads 2 Views 4MB Size
LOKALNA STRATEGIA ROZWOJU OBSZARÓW RYBACKICH NA LATA 2010 -2015

LOKALNA GRUPA RYBACKA obejmująca obszar 10 gmin położonych na Ziemi Kujawskiej: Boniewo, Brześd Kujawski, Choceo, Chodecz, Fabianki, Izbica Kujawska, Lubieo Kujawski, Lubanie, Lubraniec i Włocławek

STOWARZYSZENIE LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA DORZECZA ZGŁOWIĄCZKI LUTY 2010 Załącznik do uchwały Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia LGD Dorzecza Zgłowiączki nr 4/II/2010 z dnia 22.02.2010 r.

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Spis treści: Charakterystyka stowarzyszenia ubiegającego się o wybór do realizacji LSROR w ramach LGR jako podmiotu odpowiedzialnego za realizację LSROR ……………..

3

2.

Opis obszaru objętego LSROR .………………………………………………………..

14

3.

Analiza SWOT – wskazanie silnych i słabych stron, szans i zagrożeń obszaru objętego LSROR………………………………………………………………………..

41

Wnioski wynikające z opisu obszaru objętego LSROR oraz z analizy SWOT, ze szczególnym uwzględnieniem problemów i potrzeb sektora rybactwa ………………..

45

Określenie celów ogólnych i szczegółowych LSROR, środków służących do osiągnięcia zakładanych celów oraz rodzajów operacji, które mogą uzyskać wsparcie w ramach wdrażania LSROR, a także ich przewidywanego wpływu na środowisko………………………………………………………………………………

51

Związek i spójność przyjętych w LSROR celów i środków z wnioskami wynikającymi z opisu obszaru i analizy SWOT oraz z celami osi priorytetowej 4 zawartymi w programie operacyjnym .……………………………………………………………….

58

7.

Plan budżetu LSROR…………………………………………………………………..

61

8.

Opis procedur oceny operacji przez Komitet ………………………………………….

62

9.

Kryteria oceny operacji…………………………………………………………………

83

10.

Opis procesu przygotowania i konsultowania LSROR……………………………….

101

11.

Planowane działania LGR związane z wdrażaniem LSROR, w tym podanie terminów konkursów na wybór operacji do realizacji, w ramach wdrażania LSROR………………………………………………………………………………….

105

12.

Zasady i sposób dokonywania oceny własnej funkcjonowania LGR…………………

112

13.

Spójność LSROR z działaniami i operacjami planowanymi do realizacji na obszarze objętym LSROR w ramach innych programów………………………………………

118

Określenie zasad postępowania uniemożliwiających nakładanie się pomocy w przypadku, gdy LGR planuje realizację operacji i działań w ramach innych programów współfinansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej…………………………………………………………………………….

126

1.

4.

5.

6.

14.

2 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

1. Charakterystyka stowarzyszenia ubiegającego się o wybór do realizacji LSROR w ramach LGR jako podmiotu odpowiedzialnego za realizację LSROR. 1) Nazwa stowarzyszenia ubiegającego się o wybór do realizacji LSROR w ramach LGR jako podmiotu odpowiedzialnego za realizację LSROR Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki, powstało na mocy przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 1989 roku, nr 20, poz. 104 z późn. zm.) i z tego tytułu posiada osobowość prawną. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki działa ponadto na podstawie ustawy z dnia 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Dz. U. z 2007 r. nr 64, poz. 427). Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym dnia 29 maja 2007 roku pod numerem 0000280962. 2) Opis procesu powstawania stowarzyszenia Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki powstało jako Partnerstwo Lokalne zawiązane przez przedstawicieli trzech sektorów z terenu gmin Boniewo, Brześć Kujawski, Choceń, Chodecz, Fabianki, Izbica Kujawska, Lubień Kujawski, Lubanie, Lubraniec i Włocławek. Powstały podmiot przyjął osobowość prawną jako Stowarzyszenia. Decyzję taką podjęto po wzajemnych konsultacjach i w trakcie prowadzonych spotkań informacyjnych z liderami społeczności lokalnej. Uznano, bowiem, iż liderzy

społeczności

lokalnej



najbardziej

odpowiednimi

podmiotami,

które

najefektywniej i najsprawniej zrealizują założone cele w ramach Programu Leader. Siedzibą Stowarzyszenia jest miejscowość Choceń, ulica Sikorskiego 12, 87-850 Choceń w powiecie włocławskim, województwo kujawsko-pomorskie. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki spełnia szereg wymagań stawianych w procesie starania się o uzyskanie pomocy finansowej w zakresie opracowania i realizacji LSROR obszarów wiejskich. Zaliczyć do nich można m.in. niżej wymienione aspekty: 3 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

· Grupa zbudowana została w oparciu o partnerstwo trójsektorowe składające się z przedstawicieli sektora publicznego, gospodarczego i społecznego; · Na poziomie decyzyjnym partnerstwa ponad 50% stanowią partnerzy gospodarczy i społeczni, w tym przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, w szczególności rolnicy, kobiety wiejskie, młodzi ludzie oraz ich stowarzyszenia; · Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki przygotowało Lokalną Strategię Rozwoju Obszarów Rybackich, a obszar objęty strategią jest spójny i obejmuje 5 gmin wiejskich i 5 miejsko-wiejskich; · Na obszarze obejmującym LSROR działa wyłącznie jedna LGR: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki obejmująca dziesięć ww. gmin; · LGR posiada wystarczający potencjał administracyjny do zarządzania środkami publicznymi i zapewniający sprawne funkcjonowania partnerstwa. Pomysł budowania LSROR na bazie istniejącego Stowarzyszenia określić można jako naturalną chęć rozszerzenia dotychczasowego partnerstwa. Pomysł partnerstwa zrodził się na terenie w/w gmin już kilka lat wcześniej. Przejawem chęci współpracy na płaszczyźnie ponad gminnej i międzysektorowej było podjęcie próby realizacji projektu w ramach Działania 2.7. „Pilotażowy Program Leader+” Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006”. Projekt ten miał na celu pobudzenie aktywności środowisk lokalnych i ich zaangażowanie w tworzenie oraz realizację Zintegrowanej Strategii Rozwoju Obszarów Wiejskich (ZSROW). O uzyskanie dotacji w ramach I Schematu w/w programu, starały się jednostki samorządowe: Boniewo, Brześć Kujawski, Bytoń, Choceń, Izbica Kujawska, Lubraniec, Osięciny, Topólka oraz Włocławek. Niestety przygotowany wówczas projekt przez liderów wskazanych gmin nie uzyskał wsparcia finansowego. To właśnie brak tej akceptacji był głównym czynnikiem dla którego utworzenie Lokalnej Grupy Działania i opracowanie Zintegrowanej Strategii Rozwoju zostało odłożone w czasie. Aktywni liderzy gmin: Boniewo, Brześć Kujawski, Choceń, Chodecz, Izbica Kujawska, Lubien Kujawski, Lubraniec, Osięciny i Topólka w celu realizacji wcześniejszych zamierzeń oraz w związku z zamiarem rozszerzania współpracy lokalnej, postanowili poszukać funduszy z innych źródeł. W tym celu został napisany wniosek do programu Agrolinia. Agrolinia to program pomocy dla polskiej wsi i rolnictwa, finansowany ze spłat kredytów pochodzących ze środków PHARE Unii Europejskiej. Z uwagi na fakt, iż celem Programu Agrolinia było: 4 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

- wspieranie przemian na wsi i pomoc mieszkańcom terenów wiejskich w dostosowaniu się do warunków gospodarki rynkowej, jak również - pełna integracja z Unią Europejską (a to mieści się w ramach zamierzeń wspomnianej współpracy), podjęto decyzję o dofinansowaniu projektu w celu utworzenia partnerstwa lokalnego. Założono przy tym, iż ideą projektu będzie włączenie się w proces budowania w województwie kujawsko-pomorskim i kraju struktury partnerstw lokalnych zgodnych z inicjatywą Leader+ oraz przygotowanie strategii stymulującej rozwój i promującej obszar Kujaw w kraju i Europie. Realizacja projektu została rozpoczęta w listopadzie 2006 r. Efektem tych działań jest powstanie Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki (nazwa nawiązuje do malowniczej rzeki Zgłowiączki, która stanowi jeden z głównych i specyficznych elementów terenu omawianych gmin). Budowanie LSROR w ramach Stowarzyszenia LGD Dorzecza Zgłowiączki opierało się o utrwalony już wcześniej sposób budowania lokalnych społeczności. Przedstawiciele Stowarzyszenia wychodząc naprzeciw wielu głosom lokalnych przedstawicieli życia gospodarczego, w tym przede wszystkim lokalnych gospodarstw rybackich, podjęli działania zmierzające do oceny zakresu potrzeb społeczności. Początkowo ocena tych potrzeb odbywała się wyłącznie na nieformalnych spotkaniach, rozmowach w Stowarzyszeniu i zbieranych informacjach. Z uwagi jednak na ilość i zakres zgłaszanych potrzeb podjęto działania polegające na organizacji szeregu spotkań, których tematyka związana była z funkcjonowaniem LGR oraz tworzeniem LSROR. Spotkania te odbywały się na terenie działania Stowarzyszenia w następujących terminach: 13-07-2009r., 10-09-2009r. 16-12-2009r., 14-01-2010r., 21-01-2010r. To głównie te spotkania pozwoliły na wyeksponowanie potrzeb lokalnej społeczności, które zaowocowały podjęciem decyzji o budowaniu LSROR. Spotkania te zostały poprzedzone cyklem spotkań dla społeczności lokalnych we wszystkich gminach oraz odrębnych spotkań informacyjnoszkoleniowych dla rybaków, też w poszczególnych gminach.

5 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Uczestnikami prowadzonych spotkań, obok przedstawicieli lokalnych gospodarstw rybackich, byli również rolnicy, przedsiębiorcy, samorządowcy oraz osoby niezwiązane z w/w dziedzinami życia gospodarczego zamieszkujące teren działania Stowarzyszenia.

6 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Przygotowywanie się w ramach LGD Dorzecza Zgłowiączki nie ograniczało się jedynie do realizacji spotkań. Część społeczności lokalnej korzystało również ze szkoleń, których tematyka związana była z zadaniami realizowanymi w ramach Osi 4 Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeży obszarów rybacki (PO RYBY 2007-2013”. Szkolenia odbywały się w dniach 11-08-2009r, 10-09-2009r., 13-11-2009r., i 14-11-2009r.

Przeprowadzone szkolenia obejmowały między innymi tematykę związaną z: - procedurami w zakresie zakładania stowarzyszenia ubiegającego się o status LGR, - zakresu przygotowania LSROR, - ogólnymi informacjami na temat całej Osi priorytetowej 4 PO RYBY 2007 – 2013. I tak Stowarzyszenie, które wcześniej realizowało program Agrolinia dokonało zmiany statutu, który dziś wskazuje, iż m.in. głównymi celami LGD Dorzecza Zgłowiączki jest działalność wspomagająca technicznie, szkoleniowo, informacyjnie, finansowo, organizacje pozarządowe, samorządy i podmioty gospodarcze realizujące zadania zgodnie z Lokalną Strategią Rozwoju Obszarów Rybackich oraz realizacja lokalnej strategii rozwoju obszarów rybackich (LSROR) opracowanej przez lokalną grupę działania (LGD). Tym samym sformalizowano fakt, iż Stowarzyszenie działa również na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

03 kwietnia 2009r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Rybackiego oraz zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Stosowne zmiany zostały zgłoszone do KRS. Jednocześnie z wprowadzeniem zmian statutowych powołano nowy organ stanowiący władzę Stowarzyszenia. W zakresie LSROR powołano bowiem Komitet, o którym mowa w art. 16 pkt. 4 ustawy z dnia 3 kwietnia 2009r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Rybackiego. Należy w tym miejscu przypomnieć również, iż Stowarzyszenie LGD Dorzecza Zgłowiączki powstało zgodnie z zasadą trójsektorowości. Oznacza, że zarówno na początku funkcjonowania, jak i teraz w skład stowarzyszenia wchodzą podmioty sektora gospodarczego

i

publicznego,

w

tym

przede

wszystkim

lokalni

przedsiębiorcy,

przedstawiciele gospodarstw rybackich, indywidualnych gospodarstw rolnych, kobiety wiejskie – prywatnie oraz zrzeszone w kołach gospodyń wiejskich (działających na terenie działania LGD), młodzi ludzie, samorządowcy. Oznacza, to iż w stowarzyszeniu znajdziemy dziś przedstawicieli wszystkich lokalnych społeczności występujących na terenie działania LGD Dorzecza Zgłowiączki. Należy tu jednak podkreślić, iż

na poziomie decyzyjnym

partnerstwa ponad 50% stanowią partnerzy gospodarczy i społeczni, w tym przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, w szczególności rolnicy prowadzący gospodarstwa rybackie. Natomiast wśród wszystkich członków stowarzyszenia zdecydowanie dominują sektory społeczny i gospodarczy.

Lista członków LGD z wykazaniem reprezentatywności sektorów L.p.

Nazwisko/Nazwa

1.

Gmina Choceo

2.

Agnieszka Świątkowska

3.

Leszek Skalski

4.

Mirosław Wojtczak

Osoba reprezentująca Roman Nowakowski

Funkcja w LGD

Sektor

Członek zwyczajny

publiczny

Członek Rady Członek Komisji Rewizyjnej

społeczny społeczny gospodarczy

Prezes Zarządu

8 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015 5.

Aneta Hoffman

Członek Komitetu

społeczny

6.

Tomasz Hoffman

Członek zwyczajny

społeczny

7.

Armida Kujawa

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

8.

Marek Kujawa

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

9.

Halina Makowska

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

10.

Ireneusz Makowski

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

11.

Urszula Pawlak

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

12.

Jarosław Pawlak

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

13.

Wojciech Grzybowski

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

14.

Łukasz Okulski

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

15.

Katarzyna Okulska

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

16.

Stanisław Filipiak

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

17.

Roman Bilioski

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

18.

Michał Świątkowski

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

19.

Gmina Boniewo

Marek Klimkiewicz

publiczny Wiceprezes Zarządu

20.

Anna Kozłowska

Członek zwyczajny

społeczny

21.

Zbigniew Łuczak

Członek zwyczajny

społeczny

22.

Adam Ciesielski

23.

Gabriela Majewska

24.

Katarzyna Banasiak

rybak

25.

Piotr Banasiak

rybak

26.

Jerzy Ciesielski

rybak

27.

Monika Mikicka

rybak

Członek Rady

społeczny

Członek Komisji Rewizyjnej

społeczny

Członek zwyczajny

społeczny

Członek zwyczajny

społeczny

Członek zwyczajny

społeczny

Członek zwyczajny

społeczny

9 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015 28.

Magdalena WojciechowskaKmied

rybak

29.

Stanisław Wożniak

rybak

30.

Gmina Chodecz

Kazimierz Sawioski

Członek zwyczajny

społeczny

Członek Komitetu

społeczny publiczny

Członek Zarządu

31.

Anna Molewska

32.

Marek Kwiecioski

Członek Komisji Rewizyjnej

społeczny

33.

Halina Krajewska

Członek zwyczajny

gospodarczy

34.

Robert Drzewiecki

Członek zwyczajny

społeczny

35.

Marek Sikorski

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

36.

Agnieszka Sikorska

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

37.

Grzegorz Kierzkowski

rybak

Członek Komitetu

społeczny

38.

Ireneusz Wojciechowski

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

39.

Grzegorz Makowiecki

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

40.

Gmina i Miasto Izbica Kujawska

Bogdan Sadowski

41.

Mirosław Matusiak

Członek Zarządu

społeczny

42.

Emilia Łukasiak

Członek Komitetu

społeczny

43.

Antoni Gaj

Członek zwyczajny

społeczny

44.

Teresa Ewa Biernacka

45.

Gmina Brześd Kujawski

46.

Paweł Małas

47.

Grzegorz Ochmaoski

Członek Rady

Członek Rady

gospodarczy

publiczny

społeczny Członek zwyczajny Wojciech Zawidzki

Członek zwyczajny

Członek Rady

publiczny społeczny społeczny

Członek Zarządu

48.

Renata Kozicka

Członek zwyczajny

społeczny

49.

Tomasz Chymkowski

Członek zwyczajny

społeczny

50.

Bożena Witkowska

Członek Komitetu

społeczny

rybak

10 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015 51.

Wiesław Witkowski

rybak

52.

Mariola Lewandowska

rybak

53.

Bernard Lewandowski

rybak

54.

Gmina i Miasto Lubraniec

55.

Barbara Kołodziejska

Krzysztof Wrzesioski

Członek zwyczajny

społeczny

Członek zwyczajny

społeczny

Członek zwyczajny

społeczny

Członek Rady

publiczny

społeczny Członek Zarządu

56.

Małgorzata Wrzesioska

57.

Marcin Czarniak

Członek Komisji Rewizyjnej

społeczny

58.

Kazimierz Magos

Członek zwyczajny

gospodarczy

59.

Jadwiga Muchowicz

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

60.

Andrzej Muchowicz

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

61.

Zdzisława Jakubowska

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

62.

Zofia Paoka

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

63.

Jacek Paoka

rybak

Członek Komitetu

społeczny

64.

Gmina Lubieo Kujawski

Członek zwyczajny

Paweł Wiktorski

społeczny

publiczny Członek Zarządu

65.

Teresa Jankowska

66.

Mirosław Gawłowski

Członek zwyczajny

społeczny

67.

Mieczysław Gientka

Członek zwyczajny

społeczny

68.

Halina Lubasioska

Członek zwyczajny

społeczny

69.

Krystyna Jędrzejczak

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

70.

Elżbieta Deicka

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

71.

Dariusz Deicki

rybak

Członek Komitetu

społeczny

72.

Piotr Seklecki

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

Członek Rady

gospodarczy

11 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

73.

Gmina Lubanie

74.

Michał Chaberski

Sławomir Piernikowski

Członek Rady

publiczny

społeczny Członek Zarządu

75.

Andrzej Ulczycki

Członek Komisji Rewizyjnej

społeczny

76.

Bogumił Kurant

Członek zwyczajny

społeczny

77.

Janusz Lambarski

Członek zwyczajny

społeczny

78.

Katarzyna Kosioska

Członek Komitetu

publiczny

79.

Gmina Fabianki

Jan Krzyżanowski

publiczny Członek Zarządu

80.

Beata Obielecka

Członek Komisji Rewizyjnej

społeczny

81.

Andrzej Kwaśniewski

Członek zwyczajny

społeczny

82.

Dorota Białkowska

Członek zwyczajny

społeczny

83.

Jadwiga Błaszkiewicz

84.

Gospodarstwo Rybackie Włocławek

Tadeusz Nowicki

85.

Gmina Włocławek

Ewa Braszkiewicz

86.

Bogusław Wrocławski

87.

Magdalena KorpolakKomorowska

88.

Roman Gołębiewski

Członek Rady

rybak

Członek Komitetu Członek zwyczajny

Członek Rady

Członek zwyczajny

gospodarczy

gospodarczy

publiczny

społeczny

społeczny społeczny

Członek Zarządu 89.

Paweł Twardowski

90.

Paweł Szameta

Członek Komisji Rewizyjnej

społeczny społeczny

Członek Zarządu 91.

Piotr Szameta

92.

Jarosław Masłowski

rybak

Członek zwyczajny

społeczny

Członek zwyczajny

społeczny

12 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015 93.

Maria Staranowicz

94.

Maria Masłowska

95.

Andrzej Masłowski

96.

Aneta Kręcicka

rybak rybak rybak

Członek zwyczajny

społeczny

Członek zwyczajny

społeczny

Członek zwyczajny

społeczny

Członek Komitetu

publiczny

13 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

2. Opis obszaru objętego LSROR. 1) wykaz gmin wchodzących w skład LGR wraz z określeniem liczby mieszkańców zameldowanych na ich obszarze na pobyt stały oraz gęstości zaludnienia, według stanu na dzień 31 grudnia 2008. Pod względem administracyjnym obszar LGR tworzy 10 jednostek gminnych na południu województwa kujawsko-pomorskiego, wchodzących w skład powiatu włocławskiego, wśród których znajdują się: - pięć gmin o statusie miejsko-wiejskim: Chodecz, Lubień Kujawski, Izbica Kujawska, Lubraniec , Brześć Kujawski, - pięć gminy o statusie wiejskim: Choceń, Boniewo, Włocławek, Fabianki, Lubanie.

Wszystkie gminy cechują

się

podobną

strukturą

pod względem przestrzennym,

geograficznym, przyrodniczym, historycznym, kulturowym, społeczno-gospodarczym oraz ukształtowania terenu i zasobów środowiskowo-turystycznych.

Ryc. Podział Polski na województwa z wyznaczonym

Ryc. Podział województwa kujawsko-pomorskiego

obszarem LSR

na powiaty z wyznaczonym obszarem LSR

Otoczenie terenu LSR stanowią gminy wchodzące w skład trzech województw, zróżnicowane pod względem społecznym, gospodarczym, finansowym i przestrzennym oraz pod względem polityki regionalnej i lokalnej. Warunki takie mogą mieć silny wpływ na funkcjonowanie i rozwój omawianego obszaru. Implikują również szereg interesujących możliwości, stwarzając jednocześnie warunki dla wymiany informacji oraz dobrych praktyk i przykłady 14 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

sukcesów inicjatyw podejmowanych na obszarach wiejskich, jak również promocji LGR na terenie sąsiednich gmin. LGR „Dorzecza Zgłowiączki” graniczy od południowego-wschodu z województwem łódzkim (gminy Łanięta, Nowy Ostrowy, Dąbrowie), od południowegozachodu z województwem wielkopolskim (gminy Przedecz, Babiak), od zachodu z gminami należącymi do powiatu radziejowskiego (Topólka, Osięciny), od północnego-zachodu z gminą powiatu aleksandrowskiego (Bądkowo), od północy z gminą wchodzącą w skład powiatu lipnowskiego (Bobrowniki), od wschodu z gminami Kowal oraz Baruchowo.

Ryc. Województwo kujawsko-pomorskie z województwami przyległymi

Gmina Boniewo leży 30 km od miasta Włocławka, składa się z 20 sołectw. 85 proc. powierzchni gminy stanowią użytki rolne. W gminie jest 710 gospodarstw rolnych o średniej wielkości 10 ha. W rejonie wsi Kaniewo znajduje się złoże kredy jeziornej - obecnie eksploatowane. Korzystne warunki klimatyczne stwarzają możliwości zagospodarowania terenów zarówno dla budownictwa, jak i upraw roślin o podwyższonych wymaganiach klimatycznych. Obszary nad jeziorami: Grójeckim i Ługowskim stanowią znaczący potencjał dla rozwoju rekreacji i turystyki. Gmina Brześć Kujawski pod względem hydrograficznym leży w dorzeczu Wisły, a główną osią hydrograficzną oraz głównym ciekiem wodnym jest rzeka Zgłowiączka. Dolina Zgłowiączki oraz tranzytowy odcinek tej rzeki stanowi także dobrze rozwiniętą sieć hydrograficzną w obrębie granic administracyjnych miasta. Rzeźba terenu gminy Brześć Kujawski ukształtowała się w okresie zlodowacenia i wiąże się głównie z działalnością lądolodu i wód subglacjalnych oraz 15 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

akumulacyjną i erozyjną działalnością wód roztopowych. Szczególnie dużym urozmaiceniem rzeźby powierzchni charakteryzuje się miasto Brześć Kujawski. Położone jest w strefie doliny rzeki Zgłowiączki, wcinającej się w otaczającą wysoczyznę morenową na głębokość kilkunastu metrów. Największe drobne i boczne wcięcia erozyjne znajdują się w zachodniej części miasta w rejonie Falborka. Gmina Choceń położona jest na Pojezierzu Kujawskim w powiecie włocławskim, na skraju województwa kujawsko-pomorskiego. Jest to gmina o charakterze rolniczym. Pod względem geomorfologicznym gmina leży na obszarze Wysoczyzny Kujawskiej. Głównym ciekiem stanowiącym jednocześnie oś hydrograficzną jest rzeka Lubieńka. Ważnym elementem hydrograficznym gminy Choceń są malowniczo położone jeziora. Największym z nich jest jezioro Borzymowskie, zajmujące powierzchnię ponad 200 ha. Poza tym na terenie gminy znajdują się jeziora Ługowskie i Krukowskie, a także jezioro Szczutkowskie, otoczone lasami, spełniające rolę zbiornika rekreacyjnego. Większa część terenów wokół jeziora Borzymowskiego i Krukowskiego została przekształcona na działki rekreacyjno – turystyczne. W ten sposób gmina zyskała w kwestii przyszłościowego rozwoju turystycznego, stwarzając warunki sprzyjające agroturystyce.

Ryc. Gmina Choceń

Gmina Chodecz w układzie administracyjnym położona jest w południowej części powiatu włocławskiego na granicy z woj. wielkopolskim i łódzkim. Pod względem geograficzno – przyrodniczym gmina leży na obszarze pojezierza Wielkopolsko – Kujawskiego, zaś gemorfologicznie położona jest w obrębie Wysoczyzny Kujawskiej z częścią południową zwaną Pojezierzem Chodeckim. Ośrodkiem gminy jest miasto Chodecz odległe od Włocławka o 32 km. Wiodącą funkcją

16 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

gminy jest rolnictwo z uwagi na znaczny udział gruntów ornych w ogólnej powierzchni gminy. Gmina Fabianki położona jest w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Włocławka i stanowi część jego głównego zaplecza. Sieć transportową Gminy tworzą drogi kołowe. Gmina znajduje się na "szlaku Wisły" wiążącym Polskę północną z obszarami Polski środowej i południowej. Jak już wspomniano, Gmina Fabianki położona jest nad Wisłą oraz jej prawobrzeżnymi dopływami Chełmiczką i Świętym Strumieniem. Długość Chełmiczki przekracza 29 km, a jej źródło znajduje się w jeziorze Ostrowite. Do jeziora Chełmica wpada w jego pn.-wsch. części Chełmiczką. Jest to mała rzeczka, nie mogąca spełniać roli energetycznej ani surowcowej. Z kolei Święty Strumień obecnie spełnia rolę rezerwatu ze względu na zasiedlenie się tam bobrów. Gmina Fabianki należy do dobrzyńskiego rejonu produkcji rolniczej o kierunku zbożowoprzemysłowym z dużym udziałem ogrodnictwa podmiejskiego dla miasta Włocławka oraz o kierunku mleczno-mięsnym z profilem produkcji wołowej. Cała wschodnia część gminy charakteryzuje się wysoką wartością rolniczą gleb. Na uwagę zasługuje specyficzne położenie administracyjne gminy. Jest ona eksklawą powiatu włocławskiego, tzn. nie posiada lądowej granicy z resztą powiatu.

Ryc. Gmina Izbica Kujawska

Gmina Izbica Kujawska leży na skraju województwa kujawskopomorskiego, w powiecie włocławskim. Miasto usytuowane jest przy drodze nr 270 z Włocławka do Koła, w odległości 37 km od siedziby powiatu. Przez teren gminy przebiegają dwie drogi wojewódzkie, cztery drogi powiatowe, linia kolei wąskotorowej, a także rurociąg "Przyjaźń" i gazociąg DN 500. Łączna długość dróg gminnych, w większości utwardzonych, wynosi 100 km. W obrębie pow. włocławskiego gmina sąsiaduje z gm. 17 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Boniewo, Chodecz i Lubraniec oraz gminą Topólka w pow. radziejowskim. W części południowej graniczy z pow. kolskim należącym do województwa wielkopolskiego. Pod względem

fizyczno-geograficznym

gmina

położona

jest

na

obszarze

Pojezierza

Kujawskiego. Ukształtowanie powierzchni określają liczne wzniesienia i formy rynnowe, będące efektem ostatniego zlodowacenia. Ciekawa rzeźba terenu oraz obecność kilku jezior stanowią tu istotne walory krajobrazowe. Gmina Izbica Kujawska ma charakter rolniczy. Podzielona jest na 34 sołectwa. Miasto Izbica Kujawska jest ośrodkiem handlowousługowym dla rolniczego zaplecza, a także spełnia podstawowe funkcje administracyjne, socjalne, w zakresie ochrony zdrowia i kultury. Gmina Lubanie od północy i zachodu graniczy z gminami powiatu aleksandrowskiego, od południa z miastem Włocławek i gminą Brześć Kujawski, natomiast wschodnią, naturalną granicę tworzy rzeka Wisła. Gminę przecinają ważne arterie komunikacyjne, z których najważniejsze to droga krajowa nr 1 i trakcja kolejowa. Dogodne połączenia umożliwiają bezproblemowy dojazd do miejscowości ościennych oraz do innych w kraju i zagranicy. Niektóre tereny są wielką atrakcją dla miłośników przyrody. W rejonie rozlewisk rzeki Wisły znajdują się liczne siedliska chronionego ptactwa wodnego, w tym orła bielika, kormorana i innych, rzadkich okazów. Gmina Lubień Kujawski leży w południowej części Wysoczyzny Kujawskiej, na południe od strefy pagórków morenowych zwanych Pagórkami Chodeckimi. Bezpośrednia bliskość drogi krajowej nr 1 (Gdańsk-ToruńWłocławek-Katowice-Cieszyn), szlaku kolejowego i stacji Kaliska Kujawskie zapewnia gminie dogodne połączenia komunikacyjne. Gmina składa się z 58 wsi skupionych w

26

sołectwach.

Pełni

ona

funkcję

lokalnego

ośrodka

rolniczo-usługowego

i wypoczynkowego na Pojezierzu Kujawskim. Użytki rolne stanowią 84 proc. ogólnej powierzchni gminy, ale gleby należą do średniej klasy bonitacyjnej. Gospodaruje na nich ponad tysiąc indywidualnych rolników.

18 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Ryc. Gminy Chodecz i Lubień Kujawski

Gmina Lubraniec położona jest w obrębie makroregionu Pojezierze Wielkopolskie i mezoregionu Pojezierze Kujawskie. Ukształtowanie terenu jest monotonne. Najbardziej urozmaiconym jego elementem są doliny rzek Zgłowiączka i Lubieniec. Wzdłuż doliny rzeki Zgłowiączki oraz w dolnym odcinku rzeki Lubieniec występują terasy kemowe, których wysokość dochodzi do kilku metrów. Największą powierzchnie zajmuje wysoczyzna morenowa płaska wznosząca się do wysokości 90–100 m n.p.m. Urozmaicona jest ona pagórkami z wydmionych piasków i lekkimi

falistościami.

Formy

pochodzenia

wodno-lodowcowego

tworzą

rynny

wykorzystywane przez rzeki Zgłowiączkę i Sarnówkę. Do form pochodzenia rzecznego nalezą dna dolin rzek oraz ich terasy zalewowe. Wody powierzchniowe zajmują powierzchnie 114 ha i w przeważającej części stanowi je rzeka Zgłowiączka. Gmina położona jest w dorzeczu Wisły przepływającej w odległości 23 km na północny wschód. Rzeka Zgłowiączka będąca lewobrzeżnym dopływem Wisły, wraz ze swymi dopływami, rzekami Kocieniec, Lubieniec i Dunaj, odwadnia teren gminy. Sieć hydrograficzną uzupełniają liczne „oczka” wodne oraz drobne zagłębienia bezodpływowe. Zasilanie rzeki Zgłowiączki ma charakter śnieżno–deszczowy, a jej zlewnie stanowią obszary użytkowane rolniczo, tereny zurbanizowane oraz kompleksy leśne. Gmina Włocławek jest gminą wiejską znajdującą się w południowowschodniej części województwa kujawsko – pomorskiego w powiecie włocławskim. Położona jest granicach wschodniej części makroregionu geograficznego - Pradoliny Toruńsko - Eberswaldzkiej, obejmującej między innymi Kotlinę Płocką, Kotlinę Włocławską i Kotlinę Toruńską. Sąsiaduje z gminami: Baruchowo, Brudzeń Duży, Brześć Kujawski, Choceń, Dobrzyń nad Wisłą, Kowal, Lubraniec, Nowy Duninów i miastem Włocławek. Z położeniem geograficznym gminy 19 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

związana jest ściśle jej dostępność komunikacyjna. Gmina posiada dobre połączenie z Toruniem (50 km), Łodzią (100 km), Płockiem (42 km) oraz Koninem (80 km). Z turystycznego punktu widzenia istotne znaczenie ma droga biegnąca wzdłuż Zbiornika Włocławskiego na odcinku od Włocławka przez Nowy Duninów i Płock. Przez gminę będzie przebiegała autostrada A-1. Fakt, iż obszar LGR składa się z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich obejmujących małe miasta determinuje zasadniczo wiejski charakter tego obszaru. Łączna powierzchnia wszystkich gmin omawianego obszaru wynosi 1 246 km2, co stanowi 6,93 % powierzchni województwa kujawsko-pomorskiego. Tabelaryczne zestawienie poszczególnych jednostek ukazuje iż największą powierzchnię na analizowanym obszarze zajmuje gmina Włocławek (17,60%), a najmniejszą gmina Lubanie (5,53 %). Powierzchnia

Identyfikator Nazwa gminy

Typ gminy

jednostki podziału terytorialnego kraju

km2

% powierzchni obszaru LGR

Boniewo

wiejska

041803 2

78

6,26

Brześć Kujawski

miejsko - wiejska

041804 3

150

12,04

Choceń

wiejska

041805 2

100

8,03

Chodecz

miejsko - wiejska

041806 3

122

9,79

Fabianki

wiejska

041807 2

76

6,10

Izbica Kujawska

miejsko - wiejska

041808 3

132

10,59

Lubanie

wiejska

041810 2

69

5,54

Lubień Kujawski

miejsko - wiejska

041811 3

151

12,12

Lubraniec

miejsko - wiejska

041812 3

148

11,88

Włocławek

wiejska

041813 2

220

17,66

Obszar LGR

-

-

1 246

100,00

Tabela. Charakterystyka gmin wchodzących w skład LGR 2008 rok; źródło: www.stat.gov.pl.

Według podziału fizyczno-geograficznego LGR Dorzecza Zgłowiączki leży na Pojezierzu Kujawskim makroregionu Pojezierza Wielkopolskiego i Kotliny Płockiej na obszarze historycznym zwanym Kujawami i Ziemią Dobrzyńską. Położenie całego wyodrębnionego obszaru w centrum Polski przy trasie krajowej północ-południe stwarza korzystne warunki dla

20 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Ryc. Większe zbiorniki wodne na obszarze działania LGR

lokalizacji w tym miejscu przemysłu, usług i centrów logistycznych, co w znaczący sposób przyczyni się do rozwoju gospodarczego regionu. Dodatkowym atutem obszaru LGR jest obecność w bezpośrednim otoczeniu terytorium dużego miasta Włocławka, jako potencjalnego rynku zbytu produktów i odbioru usług. Podział obszaru LGR Włocławek; 17,66%

Boniewo; 6,26% Brześć Kujawski; 12,04% Choceń; 8,03%

Lubraniec; 11,88%

Chodecz; 9,79% Lubień Kujawski; 12,12% Lubanie; 5,54%

Fabianki; 6,10% Izbica Kujawska; 10,59%

Obszar Lokalnej Grupy Rybackiej zamieszkiwany jest przez 75 157 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 60,3 os/km². Składa się na to znaczna część obszarów rolniczych oraz miasta nie przekraczające 5 tys. mieszkańców (Brześć Kujawski 4 628 os., Chodecz 1 928 os., 21 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Izbica Kujawska 2 821 os., Lubień Kujawski 1 285 os., Lubraniec 3 246 os.). Ludność miejska stanowi zaledwie 18,51% ludności LGR, pozostałe 81,49% zamieszkuje obszary wiejskie, co świadczy o typowo wiejskim charakterze tego obszaru. Z terenu LGR najludniejsze są gminy Brześć Kujawski (11 272 os.) i Lubraniec (10 104 os). Najmniejszą liczbą mieszkańców charakteryzuje się gmina Boniewo (3 570 os.). Poniższa tabela prezentuje liczbę mieszkańców poszczególnych gmin wchodzących w skład obszaru LGR z podziałem na mężczyzn i kobiety. Gęstość

Nazwa gminy

Mężczyźni

Kobiety

Razem

Boniewo

1 772

1 798

3 570

45,8

Brześć Kujawski

5 445

5 827

11 272

75,1

Choceń

3 974

3 957

7 931

79,3

Chodecz

3 157

3 251

6 408

52,5

Fabianki

4 523

4 609

9 132

120,2

Izbica Kujawska

3 974

4 144

8 118

61,5

Lubanie

2 324

2 387

4 711

68,3

Lubień Kujawski

3 743

3 723

7 466

49,4

Lubraniec

4 953

5 151

10 104

68,3

Włocławek

3 188

3 257

6 445

29,3

Razem

37 053

38 104

75 157

60,3

zaludnienia na km2

Tabela. Liczba ludności na obszarze LGR z podziałem na płeć 2008 rok; źródło: www.stat.gov.pl.

Podział ludności LGR Włocławek; 8,58% Lubraniec; 13,44%

Boniewo; 4,75%

Brześć Kujawski; 15,00%

Choceń; 10,55%

Lubień Kujawski; 9,93% Lubanie; 6,27%

Izbica Kujawska; 10,80%

Chodecz; 8,53%

Fabianki; 12,15%

22 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

2) uwarunkowania przestrzenne (mapa), geograficzne, przyrodnicze, historyczne i kulturowe ze szczególnym uwzględnieniem działalności rybackiej. LGR Dorzecza Zgłowiączki obejmuje obszar leżący na Pojezierzu Kujawskim makroregionu pojezierza Wielkopolskiego i Kotliny Płockiej na obszarze historycznym zwanym Kujawami i Ziemia Dobrzyńską. Kujawy to region etnograficzny w środkowej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim, w dorzeczu środkowej Wisły i górnej Noteci, ze stolicą we Włocławku1

Ryc. Granice gmin LGR z gminami sąsiadującymi

Kujawy na północy graniczą z Pomorzem Gdańskim, na zachodzie z Wielkopolską na wschodzie z Mazowszem. Granice Kujaw biegną lewym brzegiem Wisły od ujścia Skrwy na południu po ujście Wdy na północy, ciągną się ku zachodowi do Koronowa i Nakła po Pakość do Noteci, dalej skręcają na zachód od rzeki, przechodzą przez jezioro Trląg, łukiem przecinają lasy strzelneńskie, dochodząc do Jeziora Skulskiego i górnej Noteci obejmują dalej Jezioro Brdowskie, Chodecz i Lubień Kujawski, aby dojść poprzez Skrwę do Wisły. Niektórzy etnografowie i historycy są skłonni uznać ziemię dobrzyńską i ziemię chełmińską za część regionu kujawskiego. Obecnie leży na terenie województwa kujawsko-pomorskiego (oprócz kilku skrawków) i północnych krańców powiatu kolskiego w województwie wielkopolskim.

1

red. Stanisław Jankowski: Przewodnik Ilustrowany po Włocławku, Włocławek 1922, s. 43.

23 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Ryc. Kujawy na mapie hydrograficznej Polski

Na Kujawach występują czarne ziemie – jedne z najlepszych gleb w Polsce. Z powodu niezwykle urodzajnych gleb Kujawy czasem nazywane są spichlerzem Polski. Nazwa Kujawy pojawiła się po raz pierwszy w źródłach pisanych w 1136 r. Wymienia ją Bulla gnieźnieńska wydana przez papieża Innocentego II, biorąca pod opiekę papieską archidiecezję gnieźnieńską. Później nazwa krainy występuje w wielu średniowiecznych dokumentach. Odnotowuje ją również w swoich kronikach mistrz Wincenty zwany Kadłubkiem. Nizina Kujawska o średniej wysokość 100-130 m n.p.m. charakteryzuje się krajobrazem polodowcowym, lekko falistym z występującymi wzniesieniami morenowymi i wałami piaszczysto-żwirowymi. W głębokich rynnach i zagłębieniach znajduje się blisko 600 jezior o pow. większej od 1 ha, a pod utworami lodowcowymi występują pokłady soli kamiennej i potasowej, w warstwach trzeciorzędowych pokłady węgla brunatnego i gliny ceramicznej. Nazwa województwa „kujawsko - pomorskie” ukazuje jego złożoność terytorialną. Składa się bowiem na niego pięć dawnych ziem lub ich fragmentów: - Kujawy - Południowy fragment Pomorza Wschodniego z częścią Borów Tucholskich - Ziemia chełmińska i michałowska 24 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

- Ziemia dobrzyńska - Północno – wschodnia Wielkopolska /większość Krajny, wschodnia część Pałuk, część powiatu mogileńskiego i żnińskiego/ Poszczególne regiony mają nie tylko odrębną historię, ale dzielą się także na odrębne grupy etnograficzne. To grupy społeczne mające odrębną gwarę, swoistą kulturę, poczucie więzi grupowej. Grupy etniczne to przede wszystkim kultura ludowa, która poznajemy za pośrednictwem stroju ludowego, tradycji, zwyczajów melodii ludowych, obrzędów i budownictwa typowego dla danej grupy. Granice etnograficzne współczesnych Kujaw określiły badania dotyczące występowania gwary i zasięgu ubioru kujawskiego. Przeprowadził je w 1963 roku R. Kukier. Ustalono, że granicę tą wytycza od wschodu lewy brzeg Wisły (powyżej ujścia Skry, aż do przełomu po Fordonem), od zachodu wody rzeki Noteć wraz z jeziorami: Pakosko – Gocławskim, na północy Kanał Bydgoski, na południu zaś na pograniczu znajdują się miasta: Skulsk, Sompolno, Chodecz, Przedecz oraz Lubień. Z powyższych miejscowości tylko Chodecz i Lubień znajdują się na obszarze województwa kujawsko – pomorskiego. Skulsk, Sompolno, Przedecz należą do województwa wielkopolskiego.

Ryc. Obszar LGR na tle województwa kujawsko-pomorskiego

25 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Ryc. Obszar Lokalnej Grupy Działania Dorzecza Zgłowiączki

Kujawy pod względem etnograficznym można podzielić na trzy krainy: - Kujawy Leśne – obejmujące obszary za Brześciem w kierunku Kowala, Chodcza, Sompolna. Ludność tej części Kujaw nazywają „Borowiakami”. - Kujawy Polne – obejmujące okolice Inowrocławia od Chełmu i Radziejowa za Kruszwicą i Gopło do Strzelna. Na północy sięgają od Gniewkowa do Żwirówki pod Bydgoszczą, a dalej prowadzą na zachód nad rzekę Noteć do Pakości i wzdłuż jeziora Pakoskiego. - „Bachorza” – tereny dawniej bagniste wzdłuż drogi wodnej łączącej Wisłę z Gopłem. Duże zmiany kulturowe związane z uprzemysłowieniem i upadkiem tradycyjnej kultury ludowej powodują prawie całkowity zanik odrębności regionalnej. Kujawską tradycję ludową pielęgnują: Muzeum Etnograficzne w Toruniu oraz muzea we Włocławku i Inowrocławiu. 26 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Do dorobku kulturowego społeczeństwa regionu weszły więc na stałe przede wszystkim folklor w formie widowiskowej oraz sztuka ludowa prezentowana nie tylko w muzeach, ale sprzedawana w sklepach i na jarmarkach. Zasada spójności jest zrealizowana. Obszar 10 jednostek samorządu terytorialnego położonych jest na spójnym kulturowo, przyrodniczo i gospodarczo regionie Kujaw, a ich bogactwo kulturowe, historia i uwarunkowania gospodarcze rodzą podobne potrzeby jak i możliwości rozwoju. Kultura ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie spełnia ważną rolę wychowawczą, wprowadzając młode pokolenie w klimat kujawskiej ziemi. Spuścizna duchowa, obyczaje, obrzędy, język, legendy dają bogaty obraz z przeszłości, mówią o historii.

Jezioro Długie – Modzerowskie

Jezioro Karaśnia

Najważniejszymi elementami środowiska przyrodniczego decydującymi o atrakcyjności całego obszaru są rzeźba terenu, szata roślinna i wody powierzchniowe. Największym atutem jest położenie w sąsiedztwie Zalewu Włocławskiego (sztuczne jezioro o powierzchni 75 km kw., graniczące z gminą Włocławek na odcinku ponad 20 km.) oraz liczne jeziora, duże powierzchnie leśne z rezerwatami przyrody.

Zgłowiączka powyżej ujścia do jeziora Głuszyńskiego – odcinek z wyraźnie wykształconą doliną

Zgłowiączka powyżej ujścia do jeziora Głuszyńskiego wpływa na rozległy obszar mokradłowy

27 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Rzeka Zgłowiączka

Pod względem hydrograficznym obszar LGR leży w dorzeczu Wisły, a główną osią hydrograficzną oraz głównym ciekiem wodnym jest rzeka Zgłowiączka. Dolina Zgłowiączki oraz tranzytowy odcinek tej rzeki stanowi także dobrze rozwiniętą sieć hydrograficzną. Rzeka Zgłowiączka jest największym bogactwem naturalnym obszaru działania grupy, jest największą rzeka odwadniającą pojezierze Kujawskie i część Równiny Inowrocławskiej. Jest lewobrzeżnym dopływem Wisły o długości 79 km. Powierzchnia jej dorzecza wynosi 1495,6 km2. Początkiem cieku jest Kanał Głuszyński, który swoje źródła ma w okolicy wsi Płowce. Zgłowiączka przepływa przez Jezioro Głuszyńskie i uchodzi do Wisły we Włocławku. Ważniejszymi dopływami rzeki są: Chodeczka i Lubieńka (prawoboczne) oraz Kanał Bachorze (lewoboczny). Powyżej Lubrańca woda ma IV klasę czystości, a poniżej Brześcia Kujawskiego V klasę czystości (dane za 2007/2008 r.)2. 3) charakterystyka społeczno-gospodarcza obszaru, w tym potencjału demograficznego i gospodarczego obszaru Odnosząc się do struktury wieku ludności zamieszkującej obszar LGR można ocenić jako korzystny. Ludność wieku przedprodukcyjnego wynosiła 16,62% jej ogółu, wieku produkcyjnego 67,64%, a wieku poprodukcyjnego 15,74%. Strukturę wieku ludności przedstawia tabela.

2

Barbara Szmejter, Kłopoty ze Zgłowiączką, „Gazeta Pomorska”, wyd. włocławskie, nr 4 (6 I 2009), s. 13

28 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Ludność ogółem

Nazwa gminy

przedprodu kcyjny do 15 lat

w tym wiek: produkcyjny % 15 - 64 lat M 15 - 59 lat K

%

poprodukcy jny - 59, 64 lat i wiecej

%

Boniewo

3 526

620

17,58%

2 275

64,52%

631

17,90%

Brześć Kujawski

11 311

1 842

16,29%

7 707

68,14%

1 762

15,58%

Choceń

7 887

1 253

15,89%

5 362

67,99%

1 272

16,13%

Chodecz

6 319

995

15,75%

4 275

67,65%

1 049

16,60%

Fabianki

9 087

1 542

16,97%

6 442

70,89%

1 103

12,14%

Izbica Kujawska

7 970

1 417

17,78%

5 284

66,30%

1 269

15,92%

Lubanie

4 666

818

17,53%

3 132

67,12%

716

15,35%

Lubień Kujawski

7 392

1 201

16,25%

4 913

66,46%

1 278

17,29%

Lubraniec

9 906

1 586

16,01%

6 564

66,26%

1 756

17,73%

Włocławek

6 241

1 076

17,24%

4 308

69,03%

857

13,73%

Razem

74 305

12 350

16,62%

50 262

67,64%

11 693

15,74%

Tabela. Struktura wieku ludności w układzie gmin 2008 rok; źródło: www.stat.gov.pl.

Zawieranie małżeństw zmienia strukturę ludności według stanu cywilnego i pośrednio wywiera wpływ na kształtowanie liczby urodzeń, a liczba ta spada, co przejawia się m.in. w ujemnym przyroście naturalnym. Na całym obszarze LGR w 2008 roku odnotowano zawarcie 519 małżeństw, 802 urodzenia żywe oraz 814 zgonów. Przyrost naturalny dla analizowanego obszaru był ujemny i wynosił -12. Nazwa gminy

Małżeństwa

Urodzenia żywe

Zgony

Przyrost naturalny

Boniewo

20

43

45

-2

Brześć Kujawski

60

124

109

15

Choceń

59

70

87

-17

Chodecz

53

58

71

-13

Fabianki

56

85

72

13

Izbica Kujawska

65

101

101

0

Lubanie

36

45

45

0

Lubień Kujawski

43

81

98

-17

Lubraniec

83

111

110

1

Włocławek

44

84

76

8

RAZEM

519

802

814

-12

Tabela. Ruch naturalny ludności na obszarze LGR 2008 rok; źródło: www.stat.gov.pl

Drugim, obok przyrostu naturalnego, czynnikiem mającym istotny wpływ na stan zaludnienia w regionie są migracje. Obszar LGR posiada dodatnie saldo migracji, co oznacza, że liczba 29 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

zameldowanych osób na pobyt stały przekroczyła liczbę osób wymeldowanych z pobytu stałego. Jednakże sytuacja w tym zakresie nie jest jednorodna dla całego omawianego obszaru. Zróżnicowanie przedstawia poniższa tabela. Nazwa gminy

Napływ

Odpływ

SALDO

Ogółem

mężczyźni

kobiety

Ogółem

mężczyźni

kobiety

Boniewo

17

12

5

26

11

15

-9

Brześć Kujawski

178

83

95

127

56

71

51

Choceń

78

41

37

87

38

49

-9

Chodecz

46

23

23

56

26

30

-10

Fabianki

220

97

123

117

53

64

103

Izbica Kujawska

90

47

43

114

58

56

-24

Lubanie

60

24

36

45

22

23

15

Lubień Kujawski

86

39

47

108

46

62

-22

Lubraniec

122

46

76

164

75

89

-42

Włocławek

153

68

85

137

59

78

16

RAZEM

1 050

480

570

981

444

537

69

Tabela. Migracje wewnętrzne na obszarze LGR 2008 rok; źródło: www.stat.gov.pl

Saldo w badanym okresie w wielu gminach obszaru LGR było ujemne. Oznacza to, że następuje odpływ ludności z tych obszarów. Utrzymanie dodatniego wskaźnika na obecnym poziomie oraz jego poprawa na wielu terenach uzależniona jest jednak od możliwości zabezpieczenia podstawowych potrzeb ekonomicznych i bytowych miejscowej ludności w obecnych miejscach zamieszkania. W 2008 roku na obszarze LGR liczba pracujących wyniosła 7 111 osób, z czego 52,06% stanowili mężczyźni. Najwięcej zatrudnionych było w gminie Brześć Kujawski 20,64%, zaś najmniej w gminie Boniewo, zaledwie 1,86%. Na obszarze LGR w 2008 r. było 5 655 bezrobotnych, z czego kobiety stanowiły 55,77%. Udział bezrobotnych zarejestrowanych w liczbie ludności w wieku produkcyjnym na obszarze LGR wynosił w 2008 roku 11,25% i był zbliżony do wskaźnika w powiecie włocławskim (12,1%), ale wyższy w stosunku do wskaźnika województwa kujawskopomorskiego (8,2%). Negatywnym czynnikiem w tym zakresie jest niski poziom wykształcenia mieszkańców oraz niechęć bezrobotnych do podejmowania edukacji w zakresie podniesienia kwalifikacji bądź przekwalifikowania zawodowego. Nie są oni więc atrakcyjni na poza rolniczym rynku pracy. Niski poziom wykształcenia, szczególnie wśród

30 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

ludności rolniczej jest podstawową barierą w restrukturyzacji gospodarczej wsi oraz rozwoju średniej i małej przedsiębiorczości poza rolnictwem.

Nazwa gminy Boniewo

Pracujący Ogółem

mężczyźni

kobiety

132

50

82

1 468

808

660

Choceń

649

296

353

Chodecz

628

371

257

Fabianki

845

515

330

Izbica Kujawska

612

211

401

Lubanie

342

148

194

Lubień Kujawski

660

287

373

Lubraniec

620

219

401

Włocławek

1 155

797

358

RAZEM

7 111

3 702

3 409

Brześć Kujawski

Tabela. Pracujący na obszarze LGR 2008 rok; źródło: www.stat.gov.pl

Nazwa gminy

Ogółem

mężczyźni

kobiety

Boniewo

291

132

159

Brześć Kujawski

851

388

463

Choceń

620

272

348

Chodecz

514

228

286

Fabianki

620

255

365

Izbica Kujawska

641

304

337

Lubanie

275

110

165

Lubień Kujawski

531

249

282

Lubraniec

832

361

471

Włocławek

480

202

278

5 655

2 501

3 154

RAZEM

Tabela. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych na obszarze LGR 2008 rok; źródło: www.stat.gov.pl

Pod względem gospodarczym podstawowym źródłem utrzymania dla ludności obszaru LGR jest rolnictwo. Szczególnie w indywidualnych gospodarstwach rolnych w szczycie prac polowych pracuje prawie każdy członek rodziny, w zależności od zapotrzebowania na siłę roboczą. W układzie przestrzennym odznacza się dużym zróżnicowaniem zatrudnienia wynikającym przede wszystkim ze struktury obszarowej gospodarstw, kierunku produkcji, umaszynowienia oraz możliwości podjęcia pracy poza własnym gospodarstwem. Generalnie 31 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

w produkcji rolnej dominuje pierwotna produkcja, która jest skutkiem słabo rozwiniętego przetwórstwa rolno-spożywczego, przechowalniczego i chłodniczego. Brak ukierunkowania na specjalizację produkcji rolnej

ogółem

do 1 ha

647

166

99

156

97

129

1 239

469

229

213

118

210

Choceń

961

261

204

227

125

144

Chodecz

928

193

190

218

158

169

Fabianki

974

308

346

201

67

52

1 087

250

219

267

153

198

819

267

271

131

74

76

Lubień Kujawski

1 102

214

207

241

198

242

Lubraniec Włocławek

1 218

263

207

291

166

291

948

225

323

221

97

82

2 616

2 295

2 166

1 253

1 593

Nazwa gminy Boniewo Brześć Kujawski

Izbica Kujawska Lubanie

RAZEM 9 923 Źródło: Powszechny Spis Rolny, 2002

od 1 do 5 ha

od 5 do 10 ha od 10 do 15 ha powyżej 15 ha

Duże rozdrobnienie gospodarstw rolnych powoduje ich niewielką zyskowność, dlatego należy wspierać wszelkie inicjatywy różnicowania dochodów ludności na obszarze. Na terenie LGR istnieje pięć szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat włocławski. Są to zespoły szkół: w Chodczu, Lubrańcu - Marysinie, Starym Brześciu, Izbicy Kujawskiej i Lubrańcu. Zespoły szkół w Izbicy Kujawskiej, Lubrańcu i Starym Brześciu dysponują internatami. Od 2002 roku w miejscowości Choceń funkcjonuje Społeczne Liceum Ogólnokształcące, posiadające uprawnienia szkoły publicznej. Wykształcenie wyższe mieszkańcy LGR mogą uzyskać na uczelniach we Włocławku, Toruniu i Bydgoszczy, oferujących szeroką ofertę edukacyjną w tym zakresie. Poza tym w każdej gminie wchodzącej w skład LGR jest po kilka szkół podstawowych, minimum jedno gimnazjum i przedszkole, ośrodek zdrowia, apteka oraz ochotnicza straż pożarna. Ponadto powiat prowadzi dwie Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne w Lubrańcu i Lubieniu Kujawskim, Dom Dziecka w Lubieniu Kujawskim, Pogotowie Opiekuńcze ze Szkołą Podstawową Specjalną i Gimnazjum w Brzeziu (gmina Brześć Kujawski) oraz 2 Domy Pomocy Społecznej: w Rzeżebie i Wilkowiczkach.

32 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Wykształcenie

Obszar LGR udział %

Woj. kujawsko-pomorskie udział %

wyższe

4,11%

8,42%

policealne

1,91%

2,74%

średnie ogolnoksztalcące

5,44%

8,21%

średnie zawodowe

12,57%

18,31%

zasadnicze zawodowe

25,78%

27,30%

podstawowe ukończone

43,84%

32,04%

podstawowe nieukończone i bez wyksztalcenia

6,35%

2,99%

Źródło: Spis Powszechny, 2002

Brak odpowiednich kwalifikacji zawodowych skutkuje niemożnością podjęcia jakiejkolwiek pracy w innej dziedzinie gospodarki, a tym samym skazuje mieszkańców gminy na egzystencję w bardzo złych warunkach ekonomicznych. To z kolei jest barierą w podniesieniu poziomu wykształcenia wśród młodzieży ponieważ niski poziom dochodów rodzin nie pozwala na przeznaczanie środków finansowych na jej edukację. Na terenie powiatu podstawową opiekę medyczną zapewniają publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej – działające w poszczególnych gminach, natomiast opiekę specjalistyczną mogą uzyskać w pobliskich miastach: we Włocławku w Samodzielnym Publicznym Zespole Przychodni Specjalistycznych oraz w Toruniu w przychodniach specjalistycznych.3 Rejon LGR obejmuje obszar dwóch Głównych Zbiorników Wód Podziemnych: Zbiornika pradoliny Wisły i Wielkopolskiej doliny kopalnej. Obydwa zbiorniki objęte są ochroną. Wody podziemne stanowią główne źródło zaopatrzenia ludności w wodę. Według zatwierdzonych zasobów wód czwartorzędowych stanowiących źródło podstawowe, aktualne zużycie wody poprzez zbiorowe wodociągi i ujęcia indywidualne wynosi około 10% tych zasobów. Świadczy to o istnieniu bardzo dużych rezerw wody umożliwiających zwiększenie ich zużycia zarówno dla celów gospodarstw domowych jak i gospodarczych. Wśród wód podziemnych eksploatowane są także wody mineralne. Ujęcie takich wód znajduje się w Wieńcu Zdroju, a zasoby szacowane są na 27 m3/h.

3

Źródło: Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2007-2013 str. 43.

33 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Stopień lesistości jest niski i dlatego szczególne znaczenie dla systemu ekologicznego mają kompleksy zieleni śródpolnej, przyzagrodowej oraz parki podworskie i tereny podmokłe. Efektem

gospodarczego

wykorzystania

przestrzeni

przyrodniczej



zagrożenia

i przekształcenia tej przestrzeni, szczególnie widoczne w postaci wylesienia obszaru. Rolniczy charakter obszaru to jednocześnie największe jego zagrożenie środowiska. Duży udział użytków rolnych uprawianych pod produkcję roślinną sprawia, że ziemie te poddawane są licznym niekorzystnym procesom takim jak erozja eoliczna i wodna, zatruwanie gleb czy zmiany struktury fizycznej gleb, a także ubocznym skutkom w układzie stosunków wodnych na skutek melioracji wodnych. Na obszarze działania LGR występują typy gleb o dużej żyzności, zaliczane do najwyższych klas bonitacyjnych I – IVb. Są to czarne ziemie i gleby brunatne. Drugim bogactwem są złoża soli kamiennej, występujące w wysadach w Inowrocławiu, pobliskiej Górze i nieco dalej położonym Padniewie. Sól zalega pod Równiną Kujawską na głębokości od 4500 do ok. 6000 m. Złoże powstało w procesie cyklicznego parowania morza cechsztyńskiego 225 – 210 mln lat temu. Wysadowi solnemu towarzyszą złoża pirytów i węgli brunatnych. Ważnym minerałem są również pokłady kamienia wapiennego, którego największe złoża znajdują się i są wydobywane w oddalonym kilkanaście kilometrów na zachód od Inowrocławia Piechcinie. Występują także złoża gipsu, soli potasowej i kredy jeziornej. Południowa część LGR znajduje się w zasięgu występowania złóż węgla brunatnego pochodzącego z osadów trzeciorzędowych, głównie w Izbicy Kujawskiej oraz w okolicach Lubrańca – są tu udokumentowane złoża, jednakże ze względu na niewielką miąższość oraz zlokalizowanie na terenach o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych, ich eksploatacja jest niemożliwa. Ponadto w gminie Brześć Kujawski wydobywany jest torf dla celów leczniczych. Głównymi surowcami mineralnymi Lokalnej Grupy Działania Dorzecza Zgłowiączki są: węgiel brunatny, sól kuchenna, wapień i margle, piasek, żwir i pospółka. Bardzo cennym zasobem naturalnym obszaru LGR są wody mineralne o mineralizacji ogólnej ponad 1g/litr. Są to solanki i wody siarczanowe związane z formacją solonośną. Właściwości lecznicze tych wód wykorzystywane są w Uzdrowisku Wieniec Zdrój. Zasoby eksploatacyjne wód leczniczych wynoszą 27m3 na godzinę. Pod względem składu

34 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

chemicznego są to wody siarczanowo-chlorkowo-wapniowo-sodowe z dużym udziałem siarczanów.4 Wszystkie bogactwa naturalne Kujaw: sól, kamień wapienny i urodzajna ziemia, miały i po dziś mają ogromny wpływ na rozwój gospodarczy całego regionu. 4) opis działalności związanej z połowem, chowem, hodowlą, przetwórstwem lub skupem ryb, skorupiaków, mięczaków lub innych organizmów żyjących w wodzie , na obszarze objętym LSROR. Zabytki świadczące o istnieniu rybołówstwa na Kujawach sięgają tysiącleci. Wśród wykopalisk spotyka się brązowe haczyki do wędek, a także kościane harpuny do połowu ryb na pobliskich jeziorach. Nazwy ryb poławianych w okolicznych wodach są następujące: szczupak, syndacz (sandacz), okoń, leszcz, węgorz, guczka (karp), wzdręga albo krasnopiora, płotka jazgar (jazgarz), jaź, klin (kleń), som (sum), miętus, wolszywka, ukleja, karaś, piskorz, żgajka, sikwa ( nie zidentyfikowane). Spośród prymitywnych tradycyjnych sposobów połowu ryb można tu wymienić łowienie ryb ręką w okresie tarła (mrzost) lub w czasie zimowej przyduchy, gdy ryby dusiły się pod lodem i wyjmowano je z przerębli, lub też połów na pętlicę, robioną niegdyś z włosia końskiego, albo chodzenie na głuchy, czyli głuszenie ryb pod lodem za pomocą drewnianego młota. Do prastarych, prymitywnych narzędzi należą kłusownicze ości do kłucia ryb, stosowane szczególnie niegdyś we dnie i w nocy przy wabieniu ryb ogniem palącym się w kagańcu. Wędki niegdyś miały sznur z włosia końskiego, skręcony za pomocą ziemniaka. Poza tym stosowano połów na sznury, do których przywiązywano krótkie sznurki (stągiewki) wyrzucając je z łodzi i ciągnąc za nią, lub też pozostawiając na wodzie utrzymywane przez pływaki. Do historycznych narzędzi należy też brodnik sietny (zabrodnia). Była to workowata sieć używana na strugach, ciągniona pod prąd, a także czerpakowata kłomla, czyli workowata sieć rozpięta na długim kiju i pałąku.

4

Źródło: Analiza Stanu Środowiska i Zasobów Naturalnych Obszaru Lokalnej Grupy Działania Dorzecza Zgłowiączki str. 40-41.

35 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Rybactwo

to

jedno

z

najstarszych

zajęć

człowieka.

Współcześnie ważny dział produkcji żywności, rekreacji i ochrony środowiska między innymi na drodze racjonalnego wykorzystywania zbiorników wodnych. W jego zakres wchodzi rybactwo morskie, ograniczone najczęściej do rybołówstwa i rybactwo śródlądowe, które dzieli się z kolei na stawowe, jeziorowe i rzeczne. Rybactwo stawowe dotyczy sztucznie utworzonych zbiorników wodnych oraz gatunków ryb, których chów jest najbardziej efektywny. Rybactwo jeziorowe i rzeczne związane jest ze zbiornikami naturalnymi i obejmuje wiele czynności związanych zarówno z chowem i hodowlą ryb, jak również rybołówstwem. Wyróżnić można także rybactwo rekreacyjne jako amatorski połów ryb, a także zespół zabiegów rybackich zmierzających do wprowadzenia lub utrzymania w wodach otwartych ryb sportowych - gatunki lub sortymenty, które z uwagi na walory wędkarskie zajmują szczególne miejsce w wędkarstwie. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim ryby drapieżne: szczupak, sandacz, węgorz, sum oraz ryby łososiowate, a także osiągające duże rozmiary ryby spokojnego żeru i ryby trudne do połowu, stanowiące cenne trofeum wędkarskie (karp, brzana, leszcz, miętus, jaź, kleń). Zaznaczyć tu można łowiska specjalne - zbiorniki wodne lub wydzielone odcinki cieków wodnych przeznaczone do amatorskiego połowy ryb. Mogą to być zarówno typowe stawy hodowlane udostępniane okresowo wędkarzom, jak również zbiorniki rekreacyjne zarybiane odpowiednio wyrośniętą rybą. W końcu 2008 r. w rejestrze Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) znajdowały się 244 zakłady przetwórcze uprawnione do handlu produktami rybnymi na obszarze UE. W regionie nadmorskim znajdowały się w sumie 142 zakłady z uprawnieniami do handlu z krajami UE (74 w województwie pomorskim i 68 w zachodniopomorskim), co stanowiło 58,2% wszystkich przetwórni w kraju. Na pozostałym obszarze kraju najwięcej takich zakładów było w województwach warmińsko-mazurskim (20), wielkopolskim (15) oraz mazowieckim i śląskim (po 11). Bardzo mocno zmieniła się liczba zakładów dopuszczonych do sprzedaży bezpośredniej tylko na rynki lokalne w kraju. Po przeprowadzeniu przez GIW dokładnych ustaleń, w rejestrze w 2008 r. znalazło się 112 podmiotów. Dominują w nim gospodarstwa rybackie i zakłady zajmujące się sprzedażą ryb żywych i świeżych. Najwięcej takich

36 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

przedsiębiorstw

było

w

województwie

wielkopolskim

(21),

sporo

działało

też

w województwach pomorskim, warmińsko-mazurskim, opolskim i śląskim (od 12 do 15). Z powiatu włocławskiego w rejestrze Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW) znajdują dwie firmy: - Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „Marlin” Stanisław Wiliński z siedzibą w Kowalu; - Przetwórstwo Rybne „BRYZA” Lech i Paweł Charaszkiewicz z siedzibą we Włocławku Na terenie LGR znajdują się 23 jeziora o powierzchni większej niż 3 ha. Agencja Własności karbu Państwa, która w 1992 roku przejęła do swojego zasobu wody powierzchniowe wydzierżawiła je Gospodarstwu Rybackiemu „Włocławek” Spółka z o.o. w Szpetalu Górnym oraz Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu we Włocławku.

Gospodarstwo Rybackie Włocławek Spółka z o.o. zostało

utworzone

w

1993

roku

przez

pracowników byłego Państwowego Gospodarstwa Rybackiego Włocławek. Bazą utworzenia spółki był wydzierżawiony w drodze przetargu majątek po zlikwidowanym Państwowym Gospodarstwie Rybackim Włocławek. Przedmiotem działalności jest rybactwo jeziorowe, stawowe i amatorski połów ryb. Gospodarstwo Rybackie Włocławek Sp. z o.o. na obszarze LGR użytkuje jeziora Modzerowskie-Długie, Lubień, Kaczawka, Kromszewice, Chodecz, Lubieniec – Karczemka, Choceń (Borzymowskie), Krukowo (Siewiersk) i Chełmica. Podstawowymi gatunkami ryb występującymi w jeziorach są płoć, leszcz, sandacz, węgorz, okoń, lin, szczupak, tołpyga, karp, sum, amur, ukleja5. Odłowy jezior użytkowanych rybacko przez gospodarstwo dokonywane są przy użyciu sprzętu rybackiego w oparciu o zasady określone w ustawie z dnia 18 kwietnia 1985r. o rybactwie śródlądowym. Gospodarstwo użytkuje dwa obiekty stawowe typu karpiowego w Żuchowie gm. Skępe i Lubrańcu gm. Lubraniec. Przedmiotem chowu są następujące gatunki ryb:

5

Dane Gospodarstwa Rybackiego Włocławek

37 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

- amur biały – od narybku jesiennego (A1) poprzez kroczka (A2) do ryb towarowych (AH) - tołpyga pstra - od narybku jesiennego (T1) do kroczka (T2) - lin - od narybku jesiennego do kroczka - karaś pospolity - od narybku jesiennego do kroczka - szczupak – od narybku letniego do narybku jesiennego - sum europejski – narybek jesienny - jaź – narybek jesienny Produkcja materiału zarybieniowego tołpygi, lina, karasia, szczupaka, suma i jazia jest prowadzona głównie na potrzeby zarybieniowe użytkowanych

przez

gospodarstwo

jezior.

Gospodarstwo prowadzi wiosna i jesienią sprzedaż materiału zarybieniowego karpia oraz amura. Amatorski połów ryb w wodach użytkowanych przez Gospodarstwo odbywa się w oparciu o zasady określone w ustawie z dnia 18 kwietnia 1985r. o rybactwie śródlądowym oraz wymogi wprowadzone przez uprawnionego do rybactwa (Gospodarstwo Rybackie Włocławek Spółka z o.o.) . Amatorskiego połowu ryb w jeziorach użytkowanych przez Gospodarstwo może dokonywać osoba, która posiada kartę wędkarską (chyba, że ustawa stanowi inaczej) oraz zezwolenie wydane przez uprawnionego do rybactwa (Gospodarstwo Rybackie Włocławek Spółka z o.o.) Polski Związek Wędkarski zrzesza 600 tys. członków, reprezentujących wszystkie środowiska i grupy społeczne. Jest kontynuatorem historii i tradycji zorganizowanego wędkarstwa polskiego, które w 2004 r. obchodziło jubileusz 125-lecia, a w 2005 r. jubileusz 55-lecia PZW. Struktury organizacyjne PZW tworzą koła (2700) i okręgi (45) jako jednostki terenowe 6. Związek opiera działalność na pracy społecznej członków. Celem Związku jest organizowanie wędkarstwa, rekreacji, sportu wędkarskiego, użytkowanie wód, działania na rzecz ochrony przyrody i kształtowania etyki wędkarskiej. Związkiem kieruje Zarząd Główny w Warszawie, organizując pracę stowarzyszenia. PZW prowadzi działalność w zakresie zagospodarowania 6

Źródło: www.pzw.pl

38 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

i ochrony wód, realizuje politykę ekologiczna państwa, zgodną z przyjętymi przez Polskę międzynarodowymi konwencjami i dyrektywami Unii Europejskiej. Polski Związek. Polski Związek Wędkarski Oddział Płocko-Włocławski intensyfikuje swoja działalność ochronie wód i środowiska naturalnego. Podejmuje zdecydowane kroki w zakresie walki z kłusownictwem (współpraca z Państwową Strażą Rybacką). Wody będące we władaniu związku niemal każdego roku zarybiane są znaczną ilością materiału zarybieniowego, a dbając o stan środowiska naturalnego i czystość wód powierzchniowych często podejmowane są akcje sprzątania i monitorowanie przypadków zanieczyszczania wód.

WIARUS Koło PZW w Lubaniu

P ZW Koło terenowe w Izbicy Kujawskiej

Wody Polskiego Związku Wędkarskiego Okręgu Płocko-Włocławskiego we Włocławku położonych na obszarze LGR obejmują jeziora Grójec, Łąki Zwiastowe, Lutobórz, Ługowiska, Szczutkowo, Karaśnia, wólka Komorowska, Wikaryjskie, Telążna, Skoki, Łuba, Staw Ruda, czarne Włocławskie i Rzeka Zgłowiączka. Podstawowe gatunki ryb to sandacz, węgorz, leszcz, lin, karp, szczupak7. Perspektywy rozwoju akwakultury słodkowodnej w Polsce są pomyślne, mimo wielu ograniczeń natury ekologicznej, ekonomicznej, technologicznej i społecznej. Do barier rozwoju akwakultury w Polsce należy zaliczyć ceny ryb, niski poziom spożycia ryb, wysokie koszty promocji produktów akwakultury, kłusownictwo, nasilające się w ostatnich latach drapieżnictwo gatunków ptaków i ssaków prawnie chronionych, postrzeganie akwakultury przez niektórych ekologów jako działalności szkodliwej dla środowiska. Tymczasem w Polsce jest ona działalnością proekologiczną, której należy zawdzięczać udaną restytucję 7

Dane PZW

39 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

wielu gatunków ryb (łosoś, troć), możliwość restytucji innych gatunków (certa, jesiotr), a także szansę stałego utrzymania w naturalnych środowiskach liczebnie mocnych populacji gatunków ryb zagrożonych wyginięciem (sieja, sielawa, brzana, sandacz). Podkreślić należy że akwakultura ma niepodważalne znaczenie dla społecznego, kulturowego i ekonomicznego rozwoju obszarów wiejskich. Kondycja tej branży będzie zależeć od umiejętności rozszerzenia oferty asortymentu produktów rybnych, rozwoju metod produkcji materiału zarybieniowego gatunków poszukiwanych przez organizacje wędkarskie i innych dzierżawców wód otwartych, ale też upowszechniania dodatkowego zakresu usług, na przykład rekreacyjno-wędkarskich (łowiska specjalne) czy turystycznych. Osiągniecie tego sukcesu zapewnić powinny skoordynowane z procentami ryb działania administracji rządowej i regionalnej. 5) wskazanie jaka liczba osób z obszaru objętego LSROR spełnia wymagania, o których mowa w § 2 ust. 1 rozporządzenia, określenie aktywności tych osób i powiązania z innymi sektorami gospodarki. Celem LGR jest zrzeszenie jak największej liczby rybaków działających na obszarze 10 gmin pod wspólną marką, które klientowi zagwarantuje największą jakość oferowanych produktów. Jest to przede wszystkim działalność, gdzie istotnym elementem jest związanie z ziemią jako podstawowym środkiem produkcji. Do rolnictwa zalicza się z reguły produkcję rolną, zwierzęcą, ogrodnictwo, sadownictwo, a także rybactwo śródlądowe. Ze względu na rolniczy charakter terenu działania LGR sektor rybactwa powiązany jest głównie z działalnością rolniczą jednakże znaczenie wędkarstwa wykracza daleko poza gospodarkę rybacką. To bardzo obszerny i ważki temat, bowiem każda z funkcji jaką pełni wędkarstwo w sposób bezpośredni lub pośredni wpływa również na jego znaczenie ekonomiczne – poprzez popyt na wędkowanie i ryby kreuje popyt na materiał zarybieniowy, sprzęt i ekwipunek, wpływa na dochody podmiotów prowadzących gospodarkę rybacką. Ponadto, wędkarstwo kreuje liczne tzw. korzyści zewnętrzne, czyli korzyści odnoszone przez osoby i podmioty nie zajmujące się gospodarką rybacką i wędkowaniem, ale np. turystyką, handlem czy gastronomią na terenach odwiedzanych przez wędkarzy; jest więc jednym z ważnych stymulatorów także rozwoju obszarów wiejskich. Liczba osób związanych z rybactwem z terenu LGR spełniających warunki wskaźnika rybackościwynosi 62,5. 40 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

3. Analiza SWOT – wskazanie silnych i słabych stron, szans i zagrożeń obszaru objętego LSROR. Analiza SWOT stała się podstawą do zidentyfikowania i sformułowania podstawowych problemów i zagadnień strategicznych. Nazwa SWOT jest akronimem angielskich słów Strenghts (mocne strony), Weaknesses (słabe strony), Opportunities (szanse w otoczeniu), Threats (zagrożenia w otoczeniu). Jest ona efektywną metodą identyfikacji słabych i silnych stron LGR oraz badania szans i zagrożeń, jakie stoją przed LGR. Podstawą do przeprowadzenia analizy SWOT były spotkania informacyjno-konsultacyjne z mieszkańcami, radnymi, sołtysami, lokalnymi podmiotami gospodarczymi i organizacjami społecznymi, ze szczególnym uwzględnieniem osób i podmiotów bezpośrednio związanych z sektorem rybackim. W procesie tworzenia analizy SWOT wzięto pod uwagę szerokie konsultacje społeczne przeprowadzone na tym samym obszarze podczas przygotowywania LSR dla LGD niespełna rok wcześniej. Jednak w procesie budowania LSROR konieczne było pogłębienie analizy o elementy związane z funkcjonowaniem sektora rybackiego. Dlatego przeprowadzono odrębne warsztaty strategiczne dla przedstawicieli sektora rybackiego. Zastosowana w procesie budowy LSROR nowoczesna metoda partycypacji społecznej pozwoliła przeprowadzić analizę SWOT z uwzględnieniem szczególnej sytuacji sektora rybackiego na obszarze objętym LSROR, wyprowadzić z tego właściwe wnioski, zbudować cele i zadania niezbędne do podjęcia w najbliższych latach. Poniższy zbiór informacji o mocnych i słabych stronach LGR i stojących przed nią szansach i zagrożeniach jest uzgodnioną ze społeczeństwem wypadkową o stanie i potrzebach LGR.

SILNE STRONY 

 



Bogate zasoby przyrodnicze, krajobrazowe  i kulturowe sprzyjające rozwojowi turystyki i rybactwa.  Malownicze, kręte rzeki np. Zgłowiączka, Chodeczka oraz liczne jeziora  Występowanie uzdrowiskowych zasobów (w tym: wody głębinowe, borowiny oraz klimat na obszarze LGR, uzdrowisko Wieniec Zdrój)  Liczne rezerwaty przyrody oraz Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków – NATURA

SŁABE STRONY Słabo rozwinięta infrastruktura techniczna na obszarze działania, zwłaszcza drogi Słaby stan infrastruktury sportowo-rekreacyjnej

kulturalnej,

Niski poziom infrastruktury związanej z obsługą ruchu turystycznego. Brak infrastruktury gastronomicznej, hotelowej oraz szlaków rowerowych i pieszych Słaby dostęp mieszkańców do oferty kulturalno - oświatowej oraz nowoczesnych 41

Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015 2000, do którego należy Gostynińsko – Włocławski Park Krajobrazowy

technologii (Internet) 

Pogarszający się stan środowiska naturalnego oraz zabytków. Zaniedbane i zniszczone zabytki regionu



Przestarzała infrastruktura części podmiotów gospodarczych związanych z rybactwem, niedostateczna infrastruktura wędkarska. Mała ilość łowisk komercyjnych



Bogata historia ziem objętych LSROR od czasów Neolitu (4000 l.p.n.e) do teraźniejszości



Istnienie ciekawych miejsc i zabytków historycznych



Tradycja spożywania ryb słodkowodnych i wielowiekowa tradycja rybactwa sięgająca  kilku tysięcy lat



Profesjonalna gospodarka rybacka



Duże walory wędkarskie regionu





 Wielokierunkowa działalność wielu pomiotów gospodarczych związanych z  rybactwem (produkcja jeziorowa, akwakultura, mała gastronomia, łowiska  komercyjne) - tworzenie wartości dodanej

Niedostateczna ilość i jakość usług świadczonych w regionie w zakresie między innymi łowisk rzecznych Kłusownictwo Słaba organizacja sektora rybackiego Słaby system promocji ryb i produktów rybnych Niska opłacalność działalności rybackiej



Regularne zarybienia rzek i jezior



Konflikt rybactwo- turystyka



Kujawy – rozpoznawalna marka regionu



Brak miejsc kultywujących tradycje rybackie



Bogactwo i specyfika kultury Kujaw.  Kultywowanie tradycji (zespoły folklorystyczne: Lubominianki, Chodeczanki, Echo  Lubrańca, Orkiestra Strażacka)

Brak wiedzy i wsparcia dla osób zainteresowanych pozyskiwaniem środków



Korzystne położenie geograficzne w centrum Polski przy trasie północ – południe



Przyległość Włocławka do terenów LGR



Dobre warunki do pozyskiwania energii ze  źródeł odnawialnych  Dobrze rozwinięte rolnictwo (warzywnictwo,  sadownictwo)





Liczne kolonie kormoranów, czapli. Brak adekwatnych rekompensat za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne i chronione Duże bezrobocie Ograniczony rynek pracy Niskie dochody ludności Duża liczba rozdrobnionych gospodarstw rolnych



Urodzajne gleby



Bogata wiedza rolnicza ludności

Niski wskaźnik społeczeństwa



Regionalne tradycje kulinarne zwiększające  potencjał turystyczny obszaru LGR

Brak wspomagających działań przedsiębiorców i przedsiębiorczości



Aktywne organizacje pozarządowe i grupy  nieformalne (KGW, OSP, stowarzyszenia działające na rzecz osób niepełnosprawnych ,  koła emerytów, kluby seniora, kluby młodzieżowe, świetlice srodowiskowe)

Niski poziom innowacyjnych rozwiązań



przedsiębiorczości dla

Duża grupa mieszkańców wykluczonych społecznie oraz wynikająca z tego bieda i apatia, marazm, zniechęcenie 42

Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015 

Doświadczenia Stowarzyszenia LGD  Dorzecza Zgłowiączki w realizacji Programu Leader dające silne podstawy organizacyjne i merytoryczne by zapewnić sprawną  organizację LGR oraz komplementarne podejście do wdrażania LSROR  SZANSE

Niedostateczny poziom ekologicznej mieszkańców Niskie kwalifikacje wykształcenia

świadomości

ludności

Emigracje młodzieży do aglomeracji za pracą i edukacją

i

poziom

większych

ZAGROŻENIA



Rozwój przedsiębiorczości na obszarach rybackich ze szczególnym uwzględnieniem agroturystyki i oferty rekreacyjno turystycznej w szczególności wędkarstwa



Niekorzystne zjawiska demograficzne – zwłaszcza odpływ ludności wykształconej i wykwalifikowanej, głównie młodzieży



Wdrażanie dobrych wzorców w zakresie przedsiębiorczości oraz wzmacnianie potencjału w pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania



Skomplikowane procedury środków zewnętrznych i wkładu własnego



Promocja regionu, produktów lokalnych, usług i walorów przyrodniczo - kulturowych związanych z rybactwem i wędkarstwem

Degradacja tożsamości społeczności, wzrost patologii i związany z tym brak wiary w możliwość poprawy sytuacji życiowej





Niekontrolowany kormorana

Wspieranie działań proekologicznych i informatyzacji na obszarach rybackich





Niestabilne warunki pogodowe wpływające na długość trwania okresu turystycznego

Potencjał rozwoju rynku dla lokalnych produktów (dziedzictwo kulinarne)



Rosnący import produktów rybnych



Integracja środowiska rybackiego





Rozprzestrzenianie się nowych inwazyjnych gatunków ryb

Poprawa stanu środowiska jezior i rzek dzięki inwestycjom w rozwój oczyszczalni ścieków i infrastruktury wodno-ściekowej finansowanej z funduszy europejskich



Choroby w chowie i hodowli ryb



Problemy z egzekwowaniem prawa wodnego, przepisów dotyczących ochrony środowiska oraz ustawy o rybactwie śródlądowym



Dalsza degradacja dorobku kulturalnego, historycznego obszaru oraz środowiska naturalnego





Wzrastające zainteresowanie reofilnymi wśród wędkarzy



Moda na turystykę i agroturystykę



Środki finansowe przyznawane z UE



Planowana budowa autostrady wraz z  węzłami zjazdowymi na terenie działania  LGR



rybami

Możliwość utworzenia strefy ekonomicznej na terenie LGR, zlokalizowanej w okolicach  planowanej autostrady



Zwiększenie atrakcyjności turystycznej przez  renowacje i wyeksponowanie zabytków



Stworzenie

infrastruktury

pozyskiwania zabezpieczeń

rozwój

populacji

Dalsze ubożenie mieszkańców Odchodzenie społeczeństwa od kultywowania tradycji Kujaw – zatracenie dorobku kulturalnego Brak umiejętności wykorzystywania środków finansowych przyznawanych z UE Ograniczona ilość środków z Programu Operacyjnego Ryby

umożliwiającej 43

Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015 efektywne naturalnych, Zgłowiączki 

wykorzystanie zasobów  w szczególności rzeki

 Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych sposobem na uzyskiwanie  dochodów



Adekwatność operacji LSROR z LSR i lokalnymi strategiami szansą na uzyskanie efektu synergii działań na obszar LGR



Środowisko naturalne umożliwiające organizację aktywnych form rekreacji (np. spływy kajakowe, turystyka piesza, jeździectwo)



Imprezy kulturalne jako forma integracji i aktywizacji mieszkańców



Moda na ekologiczny styl życia, w tym na produkty pochodzące z ekologicznych upraw oraz produkty tradycyjne jako szansa rozwoju ekologicznego rolnictwa na terenie LGR



Reaktywacja kolejki wąskotorowej jako atrakcji turystycznej. Stworzenie odpowiedniej infrastruktury turystycznej wokół szlaku kolejki.



Innowacyjny projekt utworzenia tematycznej „Wioski Rybackiej” szansą na wykreowanie silnego markowego produktu turystycznego w skali regionu, kraju i nie tylko

Niska jakość wniosków na pozyskiwanie środków z UE z obszaru LGR Wzrost bezrobocia na skutek dekoniunktury Starzejąca się struktura społeczeństwa

44 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

4. Wnioski wynikające z opisu obszaru objętego LSROR oraz z analizy SWOT, ze szczególnym uwzględnieniem problemów i potrzeb sektora rybactwa. Wykazane w analizie SWOT silne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia dla LGR są przede

wszystkim

wynikiem

przeprowadzonych

konsultacji

społecznych

z przedstawicielami trzech sektorów: publicznego, społecznego i gospodarczego i są spójne z okolicznościami wskazanymi w opisie obszaru objętego LSROR w rozdziale 2. Warty podkreślenia jest fakt, że przeprowadzona analiza SWOT dla LGR w znacznej mierze pokrywa się (i prowadzi w wielu obszarach do tych samych wniosków) z analizą SWOT wykonaną na potrzeby tworzenia LSR dla LGD, mimo zastosowania nieco odmiennej metodologii. Świadczy to nie tylko o rzetelności i

poprawności

przeprowadzonych analiz, lecz (a może przede wszystkim) pozwala uwydatnić te okoliczności, które w obu analizach uznane zostały za najbardziej istotne. Oczywiście LGR ma bardziej branżowy charakter i musi uwzględniać szczególne potrzeby podmiotów związanych z rybactwem na obszarze objętym LSROR, dlatego analiza SWOT dla LGR została zdecydowanie pogłębiona o zagadnienia związane z sektorem rybackim. Jednak i w tym obszarze warto zauważyć, że w LSR wśród najważniejszych spośród silnych stron wskazano m.in. „malownicze i kręte rzeki np. Zgłowiączka, Chodeczka oraz liczne jeziora”. Fakt, że obszar objęty LSROR pokrywa się dokładnie z obszarem objętym LSR realizowaną w ramach Programu Leader, jest mocnym atutem LGR. Zwłaszcza, że obie strategie będą wdrażane przez to samo stowarzyszenie. Taka formuła winna być zresztą preferowana zgodnie z wytycznymi EFR i Programu Operacyjnego Ryby. Dzięki temu wykorzystane zostaną doświadczenia merytoryczne i organizacyjne jakimi dysponuje LGD, przy zastosowaniu niezbędnych mechanizmów zabezpieczających rozdzielających funkcje i zadania pracowników LGD i LGR, co zostało dokładnie opisane w procedurach w dalszej części niniejszego opracowania. Lepsze też będzie zabezpieczenie przed ryzykiem podwójnego finansowania operacji, łatwiej będzie też realizować na tym obszarze zasadę zrównoważonego rozwoju. Silniej wystąpi też efekt synergii podejmowanych działań. Wnioski płynące z wykonanej analizy SWOT dla LGR oraz z opisu obszaru objętego LSROR prowadzą do identyfikacji podobnych celów ogólnych przewidzianych do 45 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

realizacji w ramach LSROR jak to miało miejsce w przypadku LSR. Również większość celów szczegółowych znajduje tu pokrycie. Przyjęto więc założenie, że LSROR będzie naturalną kontynuacją i rozszerzeniem realizowanej aktualnie LSR w ramach Programu Leader, zwłaszcza w obszarach związanych z sektorem rybackim. Tak więc niektóre cele szczegółowe, te uznane za najbardziej istotne dla obszaru, będą realizowane w ramach obu strategii, zapewniając efekt synergii. Podstawą różnicowania tych działań będą konkretne odmienne w obu programach zadania/operacje przewidziane do realizacji. Oczywiście z uwagi na swój branżowy charakter LSR umożliwi realizację dodatkowych celów szczegółowych związanych z sektorem rybackim. Ale i tu wystąpi efekt synergii, gdyż z uwagi na duże znaczenie sektora rybackiego dla obszaru objętego LSROR, operacje realizowane na rzecz tego sektora przyczynią się do lepszej realizacji celów LSR, jak i strategii gminnych i powiatowej. Podczas analizy jako najważniejsze spośród silnych stron obszaru LGR zostały wskazane następujące czynniki: 

Bogate zasoby przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe sprzyjające rozwojowi turystyki i rybactwa.



Malownicze, kręte rzeki np. Zgłowiączka, Chodeczka oraz liczne jeziora



Występowanie uzdrowiskowych zasobów (w tym: wody głębinowe, borowiny oraz klimat na obszarze LGR, uzdrowisko Wieniec Zdrój)



Liczne rezerwaty przyrody oraz Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków – NATURA 2000, do którego należy Gostynińsko –Włocławski Park Krajobrazowy



Bogata historia ziem objętych LSROR od czasów Neolitu (4000 l.p.n.e) do teraźniejszości



Istnienie ciekawych miejsc i zabytków historycznych



Tradycja spożywania ryb słodkowodnych i wielowiekowa tradycja rybactwa sięgająca kilku tysięcy lat



Profesjonalna gospodarka rybacka



Duże walory wędkarskie regionu



Bogactwo i specyfika kultury Kujaw.



Korzystne położenie geograficzne w centrum Polski przy trasie północ – południe



Doświadczenia Stowarzyszenia LGD Dorzecza Zgłowiączki w realizacji Programu Leader dające silne podstawy organizacyjne i merytoryczne by zapewnić sprawną organizację LGR oraz komplementarne podejście do wdrażania LSROR 46 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Do najsłabszych stron obszaru LGR zaliczono następujące czynniki: 

Słaby stan infrastruktury kulturalnej, sportowo-rekreacyjnej



Niski poziom infrastruktury związanej z obsługą ruchu turystycznego. Brak infrastruktury gastronomicznej, hotelowej oraz szlaków rowerowych i pieszych



Słaby dostęp mieszkańców do oferty kulturalno - oświatowej oraz nowoczesnych technologii (Internet)



Pogarszający się stan środowiska naturalnego oraz zabytków. Zaniedbane i zniszczone zabytki regionu



Przestarzała infrastruktura części podmiotów gospodarczych związanych z rybactwem, niedostateczna infrastruktura wędkarska. Mała ilość łowisk komercyjnych



Niedostateczna ilość i jakość usług świadczonych w regionie w zakresie między innymi łowisk rzecznych



Słaby system promocji ryb i produktów rybnych



Niska opłacalność działalności rybackiej



Brak miejsc kultywujących tradycje rybackie



Brak wiedzy i wsparcia dla osób zainteresowanych pozyskiwaniem środków



Duże bezrobocie



Ograniczony rynek pracy



Niskie dochody ludności



Brak wspomagających działań dla przedsiębiorców i przedsiębiorczości



Niski poziom innowacyjnych rozwiązań



Duża grupa mieszkańców wykluczonych społecznie oraz wynikająca z tego bieda i apatia, marazm, zniechęcenie



Niskie kwalifikacje ludności i poziom wykształcenia



Emigracje młodzieży do większych aglomeracji za pracą i edukacją

Wśród najistotniejszych szans mogących mieć wpływ na rozwój obszaru LGR wskazano: 

Rozwój przedsiębiorczości na obszarach rybackich ze szczególnym uwzględnieniem agroturystyki i oferty rekreacyjno - turystycznej w szczególności wędkarstwa



Wdrażanie dobrych wzorców w zakresie przedsiębiorczości oraz wzmacnianie potencjału w pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania



Promocja regionu, produktów lokalnych, usług i walorów przyrodniczo - kulturowych związanych z rybactwem i wędkarstwem 47 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015 

Wspieranie działań proekologicznych i informatyzacji na obszarach rybackich



Integracja środowiska rybackiego



Poprawa stanu środowiska jezior i rzek dzięki inwestycjom w rozwój oczyszczalni ścieków i infrastruktury wodno-ściekowej finansowanej z funduszy europejskich



Wzrastające zainteresowanie rybami reofilnymi wśród wędkarzy



Moda na turystykę i agroturystykę



Środki finansowe przyznawane z UE



Planowana budowa autostrady wraz z węzłami zjazdowymi na terenie działania LGR



Zwiększenie atrakcyjności turystycznej przez renowacje i wyeksponowanie zabytków



Stworzenie infrastruktury umożliwiającej efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych, w szczególności rzeki Zgłowiączki



Adekwatność operacji LSROR z LSR i lokalnymi strategiami szansą na uzyskanie efektu synergii działań na obszar LGR



Środowisko naturalne umożliwiające organizację aktywnych form rekreacji (np. spływy kajakowe, turystyka piesza, jeździectwo)



Imprezy kulturalne jako forma integracji i aktywizacji mieszkańców



Reaktywacja kolejki wąskotorowej jako atrakcji turystycznej. Stworzenie odpowiedniej infrastruktury turystycznej wokół szlaku kolejki.



Innowacyjny projekt utworzenia tematycznej „Wioski Rybackiej” szansą na wykreowanie silnego markowego produktu turystycznego w skali regionu, kraju i nie tylko

Do największych zagrożeń dla rozwoju obszaru LGR zaliczono: 

Niekorzystne zjawiska demograficzne i wykwalifikowanej, głównie młodzieży



Rosnący import produktów rybnych



Choroby w chowie i hodowli ryb



Problemy z egzekwowaniem prawa wodnego, przepisów dotyczących ochrony środowiska oraz ustawy o rybactwie śródlądowym



Dalsza degradacja dorobku kulturalnego, historycznego obszaru oraz środowiska naturalnego



Dalsze ubożenie mieszkańców



Odchodzenie społeczeństwa od kultywowania tradycji Kujaw – zatracenie dorobku kulturalnego



Brak umiejętności wykorzystywania środków finansowych przyznawanych z UE



Ograniczona ilość środków z Programu Operacyjnego Ryby



zwłaszcza

odpływ

ludności

wykształconej

48 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015 

Niska jakość wniosków na pozyskiwanie środków z UE z obszaru LGR



Wzrost bezrobocia na skutek dekoniunktury

Powyżej zostały przedstawione główne czynniki wyszczególnione w analizie SWOT. Widać wyraźnie, że niektóre z silnych stron zdecydowanie korelują ze słabymi stronami oraz szansami i zagrożeniami. Dla przykładu można wskazać istnienie ciekawych miejsc i zabytków historycznych, które jest niewątpliwie silną stroną terenów objętych LSROR, lecz stan techniczny tych zabytków oraz brak odpowiedniego ich wyeksponowania i promowania ciekawych miejsc można zaliczyć z kolei do słabych stron. Jednak po przeprowadzeniu prac związanych z renowacją oraz promocją tych obiektów/miejsc może się okazać, iż staną się one szansą na przyciągnięcie większej ilości turystów na te tereny, a więc przyczynią się do rozwoju regionu. Jeżeli natomiast nie zostaną poczynione inwestycje odtworzeniowe, zabytki te ulegną dalszej degradacji i w przyszłości nie będą miały istotnego wpływu na rozwój turystyczny regionu, co będzie tożsame z zagrożeniem dla rozwoju turystycznego i kulturowego regionu. Podobnie silną stroną regionu jest bogata tradycja rybacka oraz duża ilość zbiorników wodnych, rzek i jezior, wykorzystywanych do prowadzenia gospodarki rybackiej oraz turystycznie. Jednak stan infrastruktury z tym związanej, zaniedbane cieki i linie brzegowe jezior, znacznie ograniczają możliwości pełnego wykorzystania tych atutów. Podjęcie odpowiednich działań rekultywacyjnych, właściwe gospodarowanie zasobami wodnymi, budowa i odbudowa infrastruktury turystycznej oraz odpowiednie akcje edukacyjno-promocyjne stworzą szanse dynamicznego rozwoju turystyki opartej o zasoby gospodarstw rybackich. Zestawiając powyższe z realizacją celów Stowarzyszenia LGD Dorzecza Zgłowiączki, podczas wdrażania LSROR należy promować i uwypuklić znaczenie unikalnych, o charakterze ponadregionalnym, a nawet krajowym, walorów przyrodniczych, kulturowych i turystycznych, które świadczą o niepowtarzalności obszaru działania LGR, a tym samym wyróżnią je na tle oferty konkurencyjnych obszarów i regionów. Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań produktowych i usługowych (zwłaszcza o charakterze kompleksowym) umożliwi pozyskanie większej liczby turystów. Działania te wymagają jednak odpowiedniego dostosowania oferty produktowej do standardów funkcjonowania bazy turystycznej. Działania związane z wdrażaniem strategii muszą być 49 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

skorelowane z szeroko realizowaną kampanią promocyjną i integracyjną. Niski poziom wykształcenia społeczności lokalnej, a także jej charakterystyczna „zamkniętość” na nowe koncepcje to główne bariery utrudniające osiągnięcie sukcesu. Jednakże, dokonana analiza SWOT dowodzi, iż dzięki innowacyjnemu podejściu oraz aktywizacji społeczno-gospodarczej, możliwe jest przełamanie trudności i wyeliminowanie istniejących na obszarze LGR problemów. Na podstawie przeprowadzonej analizy SWOT opisującej w sposób syntetyczny diagnozę sytuacji obecnej obszaru LGR oraz badań ankietowych i konsultacji społecznych ustalone zostały cele ogólne i szczegółowe oraz przykładowe przedsięwzięcia do realizacji na przyszłość. Wnioski płynące z analizy SWOT oraz opisu obszaru wskazują, że mocne strony oraz możliwe szanse rozwoju obszaru LGR są w stanie uzyskać wyraźną przewagę nad słabymi stronami i przezwyciężyć zagrożenia. Analiza potwierdziła słuszność koncepcji przyjętej w LSR, iż najbardziej właściwą dla obszaru będzie strategia dynamiczna z elementami strategii konkurencyjnej. Strategia dynamiczna polega w szczególności na wykorzystywania szans stwarzanych otoczenie w oparciu o silne strony i cenne zasoby. Strategia konkurencyjna natomiast przewiduje eliminację słabych stron poprzez działania naprawcze i w ten sposób pozwala wykorzystać nadarzające się szanse.

50 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

5. Określenie celów ogólnych i szczegółowych LSROR, środków służących do osiągnięcia zakładanych celów oraz rodzajów operacji, które mogą uzyskać wsparcie w ramach wdrażania LSROR, a także ich przewidywanego wpływu na środowisko. W oparciu o wnioski wynikające z opisu obszaru LSROR i z wykonanej analizy SWOT sformułowano 3 cele ogólne, a dla każdego celu ogólnego po 3 cele szczegółowe, a nastepnie wskazano preferowane typy przedsięwzięć, które będą służyły realizacji celów. Cel ogólny I: Poprawa jakości życia społeczności rybackich

Cele szczegółowe: Cel szczegółowy I:

Cel szczegółowy II:

Tworzenie alternatywnych źródeł dochodów przez osoby związane z sektorem rybackim

Rewitalizacja miejscowości

Cel szczegółowy III:

Wzrost dostępu do usług i infrastruktury technicznej

Cel ogólny II: Wzrost znaczenia funkcji turystycznej z zachowaniem i ochroną dziedzictwa przyrodniczego obszarów zależnych od rybactwa

Cele szczegółowe: Cel szczegółowy I:

Rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej

Cel szczegółowy II:

Ochrona środowiska naturalnego poprzez rekultywację i regulację zbiorników wodnych

Cel szczegółowy III:

Zachowanie i zabezpieczenie dziedzictwa przyrodniczego

51 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Cel ogólny III: Aktywizacja i integracja środowiska rybackiego z efektywnym wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego

Cele szczegółowe: Cel szczegółowy I:

Promocja i rozwój obszarów zależnych od rybactwa

Cel szczegółowy II:

Podnoszenie kwalifikacji i umiejętności oraz wymiana doświadczeń

Cel szczegółowy III:

Zachowanie tradycji lokalnych i tożsamości społeczności rybackich

CEL OGÓLNY I: Poprawa jakości życia społeczności rybackich CEL SZCZEGÓŁOWY I: Tworzenie alternatywnych źródeł dochodów przez osoby związane z sektorem rybackim

PRZEDSIĘWZIĘCIA  Budowa, przebudowa, rozbiórka obiektów, w których ma być prowadzona działalność gospodarcza lub unieszkodliwianie odpadów pochodzących z rozbiórki;  Zagospodarowanie terenu;  Wyposażenie obiektów;  Remont, adaptacja statku rybackiego do prowadzenia działalności gospodarczej; CEL SZCZEGÓŁOWY II: Rewitalizacja miejscowości

PRZEDSIĘWZIĘCIA  Remonty chodników, parkingów, placów, ścieżek rowerowych, terenów zielonych, parków,  Remont budynków i obiektów publicznych pełniących funkcje społeczno-kulturalne, sportowe, rekreacyjne,  Wyposażanie obiektów, 52 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

 Remont, odbudowa lub przebudowa obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub objętych wojewódzką ewidencją zabytków,  Poprawa funkcjonowania transportu publicznego przez budowę, przebudowę, remont obiektów małej architektury, służących wykonywaniu działalności związanej z tym transportem CEL SZCZEGÓŁOWY III: Wzrost dostępu do usług i infrastruktury technicznej

PRZEDSIĘWZIĘCIA     

Adaptacja miejsc, w których będą świadczone usługi dostępu do sieci Internet, Wyposażenie miejsc, w których będą świadczone usługi dostępu do sieci Internet, Tworzenie i rozwój systemów sprzedaży bezpośredniej produktów rybactwa, Podejmowanie i rozwój działalności gospodarczej, Poprawa funkcjonowania transportu publicznego przez budowę, przebudowę, remont obiektów małej architektury, służących wykonywaniu działalności związanej z tym transportem

CEL OGÓLNY II: Wzrost znaczenia funkcji turystycznej z zachowaniem i ochroną dziedzictwa przyrodniczego obszarów zależnych od rybactwa CEL SZCZEGÓŁOWY I: Rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej

PRZEDSIĘWZIĘCIA  Budowa, przebudowa, remont małej architektury turystycznej, m.in. przystani, kąpielisk, punktów widokowych, miejsc wypoczynkowych i biwakowych, tras turystycznych, łowisk dla wędkarzy i punktów informacji turystycznej;  Dostosowanie obiektów turystycznych do potrzeb osób niepełnosprawnych;  Budowa, odbudowa lub zabezpieczenie szlaków wodnych,  Renowacja, zabezpieczenie, oznakowanie kąpielisk

53 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

CEL SZCZEGÓŁOWY II: Ochrona środowiska naturalnego poprzez rekultywację i regulację zbiorników wodnych

PRZEDSIĘWZIĘCIA

   

Rekultywacja, renaturyzacja i utrzymanie zbiorników wodnych, Ochrona przeciwpowodziowa, Regulacja możliwości retencyjnych wód, Ukształtowanie trasy regulacyjnej linii brzegowej,

CEL SZCZEGÓŁOWY III: Zachowanie i zabezpieczenie dziedzictwa przyrodniczego

PRZEDSIĘWZIĘCIA

 Zachowanie różnorodności biologicznej i chronionych gatunków ryb lub innych organizmów wodnych,  Zachowanie i zabezpieczenie obszarów objętych szczególnymi formami przyrody, np. Natura 2000,  Zabezpieczenie i oznakowanie pomników przyrody

CEL OGÓLNY III: Aktywizacja i integracja środowiska rybackiego z efektywnym wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego

CEL SZCZEGÓŁOWY I: Promocja i rozwój obszarów zależnych od rybactwa

54 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

PRZEDSIĘWZIĘCIA

 Promowanie, prezentowanie lokalnego rzemiosła, sztuki, obyczajów związanych z tradycjami rybackimi  Promocja obszaru objętego LSROR

CEL SZCZEGÓŁOWY II: Podnoszenie kwalifikacji i umiejętności oraz wymiana doświadczeń

PRZEDSIĘWZIĘCIA

   

Udział w kursach, szkoleniach, studiach, stażach i innych formach kształcenia, Organizowanie kół zainteresowań dla dzieci i młodzieży, Organizacja spotkań, szkoleń, konferencji (LGR), Organizowanie wyjazdów studyjnych(LGR)

CEL SZCZEGÓŁOWY III: Zachowanie tradycji lokalnych i tożsamości społeczności rybackich

PRZEDSIĘWZIĘCIA

 Tworzenie muzeów, izb regionalnych lub skansenów,  Promowanie, prezentowanie lokalnego dziedzictwa,  Remont, odbudowa lub przebudowa obiektów wpisanych do rejestru zabytków lub objętych wojewódzką ewidencją zabytków

55 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

W trakcie procesu budowania strategii stowarzyszenie przeprowadziło bardzo szerokie konsultacje społeczne z przedstawicielami wszystkich sektorów, co opisano obszernie w innych rozdziałach niniejszego opracowania. Należy jednak podkreślić, iż wzorem dotychczasowych bogatych już doświadczeń z wdrażania LSR w ramach Programu Leader oraz realizacji projektów z innych źródeł (m.in. POKL) przewiduje się w ramach wdrażania LSROR szeroką kampanię informacyjnoedukacyjną nt. zasad funkcjonowania LGR, zasad wdrażania LSROR, możliwości pozyskania środków na realizację operacji w ramach ogłaszanych konkursów przez LGR. Szczególne wsparcie informacyjno-doradcze będzie udzielane przedstawicielom sektora rybackiego. Opis procesu wdrażania zawarto również w odpowiednim rozdziale tego opracowania. Warto jednak podkreślić, iż stowarzyszenie posiada odpowiednio przygotowana kadrę, która posiada już spore doświadczenie we wdrażaniu projektów, dysponuje odpowiednią już funkcjonującą bazą lokalową, posiada aktywną stronę internetową. Wszystkie te zasoby, po ewentualnym ich rozbudowaniu (kadra, strona internetowa), będą wykorzystywane w procesie realizacji LSROR. W tym zakresie wydaje się, iż LGR Dorzecza Zgłowiączki posiada wyraźną przewagę konkurencyjną nad większością dopiero utworzonych LGR, z którymi chętnie nawiąże współpracę. W ramach wdrażania LSROR przewidziano zresztą szereg działań dotyczących nawiązania współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej z innymi organizacjami związanymi z sektorem rybackim w celu wymiany doświadczeń. Bardzo dobrze zapowiada się współpraca w regionie z grupami rybackimi z województwa kujawskopomorskiego oraz sąsiednimi LGR z woj. Wielkopolskiego i mazowieckiego. Nawiązano też już wstępne kontakty z organizacją rybacką w Niemczech. Wszystkie te zaplanowane działania winny zapewnić sprawne i efektywne wdrażanie LSROR i wydaje się, iż realizacja założonych celów jest w pełni realna.

Atutem obszaru LGR, jak również całych Kujaw, podnoszącym atrakcyjność turystyczną jest różnorodność flory i fauny, na co wpływa zróżnicowanie rzeźby krajobrazu, typów i rodzajów

gleb,

mikroklimatu

i

stosunków

wodnych

(zróżnicowanie

siedlisk

przyrodniczych). Tworząca główną atrakcję terenu LGR rzeka Zgłowiączka jest ważnym korytarzem ekologicznym. Zgłowiączka jest rzeką niezwykle atrakcyjną turystycznie – stwarza możliwości odbywania spływów kajakowych praktycznie na całej długości cieku. Na niektórych odcinkach - szczególnie w sąsiedztwie miast - możliwa jest lokalizacja terenów 56 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

rekreacyjnych, np. miejsc piknikowych, namiotowych. Klasycznie wykształcona pradolina rzeki z kompleksami leśnymi stanowi niezwykle malowniczy krajobraz. Obszar LGR należy do terenów stosunkowo bogatych w zasoby wodne, co stwarza duże możliwości dla rozwoju działalności turystyczno-rekreacyjnej. Do rzek o większym znaczeniu, przepływających przez obszar Stowarzyszenia trzeba zaliczyć Zgłowiączkę, Lubieńkę, Chodeczkę, Chełmiczankę i ciek Ruda. Jeziora są rozmieszczone na terenie LGR dość

równomiernie, choć

te najbardziej atrakcyjne pod względem turystycznym

i przyrodniczym znajdują się głównie na terenie Gminy Włocławek. Problemem jest nieznaczne zanieczyszczenie większości wód powierzchniowych analizowanego obszaru. Gminy obszaru LGR wykazują charakter typowo rolniczy. Nadmierne stosowanie nawozów mineralnych i środków ochrony roślin w gospodarce rolnej jest jednym z dwóch głównych czynników wpływających na zanieczyszczenie wód. Drugim czynnikiem jest nieuregulowana gospodarka wodno-ściekowa i gospodarka odpadami. Słabo rozwinięta infrastruktura techniczna wpływa na degradacje zasobów przyrodniczych stanowiących o atrakcyjności turystycznej gmin. Właśnie dlatego uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej i gospodarki odpadami powinno być jednym z priorytetowych działań na drodze do rozwoju funkcji turystycznej w gminach LGR.8 Analiza SWOT potwierdziła słuszność tez zawartych w powyższym opracowaniu. Dlatego definiując cele ogólne i szczegółowe oraz środki mające służyć ich realizacji założono potrzebę i konieczność realizacji przedsięwzięć niezbędnych do poprawy bądź utrzymania stanu

środowiska

naturalnego.

Aby móc

właściwie

wykorzystać

atuty walorów

przyrodniczych i osiągnąć zamierzone cele niezbędne są nie tylko przedsięwzięcia inwestycyjne związane z rekultywacją i regulacją zbiorników wodnych, ale również działania edukacyjne oraz promocyjne wśród ludności zamieszkałej na obszarze objętym LSROR. Wszelkie tego typu działania wpłyną na lepszy stopień realizacji celów związanych z rozwojem funkcji turystycznej obszaru LGR, spowodują wzrost atrakcyjności obszaru, przyczynią się również do poprawy jakości życia mieszkańców.

8

Na podstawie: Analiza Stanu Środowiska i Zasobów Naturalnych Obszaru Lokalnej Grupy Działania Dorzecza Zgłowiączki, Innova Consulting, 2009 57 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

6. Związek i spójność przyjętych w LSROR celów i środków z wnioskami wynikającymi z opisu obszaru i analizy SWOT oraz z celami osi priorytetowej 4 zawartymi w programie operacyjnym. Do celów ogólnych Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich należą: 1. Poprawa jakości życia społeczności rybackich, 2. Wzrost znaczenia funkcji turystycznej z zachowaniem i ochroną dziedzictwa przyrodniczego obszarów zależnych od rybactwa, 3. Aktywizacja i integracja środowiska rybackiego z efektywnym wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego. Cele niniejsze są spójne ze specyfiką obszaru objętego LSROR i wykorzystują najważniejsze atuty regionu, zidentyfikowane w analizie SWOT oraz podczas dyskusji nad kształtem Strategii. Każdy z celów zawiera treści dotyczące innej specyficznej cechy obszaru LGR, ukazując jednocześnie spójność wewnętrzną regionu. Wszystkie trzy przyjęte przez LGR cele są ze sobą bezpośrednio powiązane wzajemnie na siebie oddziaływają. Powodzenie w realizacji jednego z celów zwiększa szanse na sukces w osiągnięciu pozostałych celów, a porażka te szanse zmniejsza. Rozwój turystyki, budowa infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej poprzez jak najlepsze wykorzystanie walorów przyrodniczych zależy również od zachęcenia lokalnej społeczności do podejmowania działalności poza rybackiej. Działania podjęte w zakresie jak najlepszego wykorzystania zasobów naturalnych, obszarów chronionych oraz ochrony środowiska naturalnego będą miały niewątpliwie wpływ na wzrost liczby turystów, a tym samym na rozwój turystyki obszaru. Aktywizacja i integracja środowiska rybackiego oraz podnoszenie kwalifikacji i umiejętności będzie miała również pozytywny wpływ na osiągnięcie pozostałych celów. Bardziej wykształcone osoby związane z rybactwem, to więcej poza rybackich miejsc pracy, bardziej rozbudowana oferta turystyczna, mniej zagrożeń dla środowiska przyrodniczego. Pierwszy z celów ogólnych - Poprawa jakości życia społeczności rybackich jest zespołem działań ukierunkowanych na polepszenie warunków życia, pracy i funkcjonowania mieszkańców obszaru objętego Strategią. Przeprowadzona analiza SWOT i wnioski z niej wypływające obrazują główne problemy, które zostały zidentyfikowane przez samych mieszkańców. Jednym z najważniejszych jest wysoki wskaźnik bezrobocia (ok. 15%) i niski 58 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

wskaźnik przedsiębiorczości, jak również

ograniczony rynek pracy i niskie dochody

ludności. Brak dostępu do drobnych ale podstawowych usług, który powoduje konieczność dojazdu do większych ośrodków w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb. Realizacja Strategii i osiągnięcie dzięki planowanym do realizacji przedsięwzięciom omawianego celu ogólnego przyczyni się do poprawy jakości życia społeczności rybackich poprzez wzrost dochodowości w wyniku tworzenia alternatywnych źródeł dochodu, jak również poprzez zwiększony dostęp do podstawowych usług. Ponadto jedną ze słabych stron, wykazanych w analizie SWOT jest słabo rozwinięta infrastruktura techniczna na obszarze działania LGR. Dlatego też niniejsza Strategia zakłada osiągnięcie wzrostu dostępu mieszkańców do podstawowej infrastruktur technicznej, takiej jak np. sieć Internetowa. Cel ten jest jak najbardziej spójny z następującymi celami głównymi osi priorytetowej 4 Programu: - rekonwersja obszarów

dotkniętych zmianami w sektorze oraz poprawa jakości życia w społecznościach rybackich. Drugi cel ogólny - Wzrost znaczenia funkcji turystycznej z zachowaniem i ochroną dziedzictwa przyrodniczego obszarów zależnych od rybactwa. Cel ten wykorzystuje specyfikę obszaru LGR polegającą na dużej atrakcyjności turystycznej tego terenu, rozumianej jako walory przyrodnicze. Obszar wykazuje duży potencjał zarówno pod kątem turystycznym, jak i przyrodniczym, posiada bogate zasoby przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe sprzyjające rozwojowi turystyki i rybactwa. Niestety, tak jak wykazano w analizie SWOT, stan środowiska naturalnego ulega pogorszeniu. Wody jezior kwalifikują się do III klasy czystości lub są pozaklasowe, zaś wody rzek zakwalifikowano do IV i V klasy czystości. Na terenie LGR jest kilka obiektów objętych ochroną prawną. Największym obiektem jest Gostynińsko – Włocławski Park Krajobrazowy utworzony w 1979 r. Powierzchnia Parku wynosi 38.950 ha, z czego 12.200 ha znajduje się na terenie LGD, w gminie Włocławek. Atrakcyjność regionu to pięć rezerwatów przyrody położonych jest na terenie LGR, Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków – NATURA 2000, do którego należy Gostynińsko – Włocławski Park Krajobrazowy. Na terenie LGR występują również obszary chronionego krajobrazu. Największym jest obszar pod nazwą Jezioro Modzerowskie o powierzchni 1ha. Barierą do rozwoju funkcji turystycznych regionu jest słabo rozwinięta infrastruktura turystyczna i rekreacyjna oraz jej wykorzystanie do celów sektora rybackiego. Brak dokumentów strategicznych dotyczących rozwoju turystyki Realizacja takich operacji, jak budowa, przebudowa, remont małej architektury turystycznej, m.in. przystani, kąpielisk, punktów widokowych, miejsc wypoczynkowych i biwakowych, tras turystycznych, łowisk dla wędkarzy i punktów informacji turystycznej, jak również 59 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

budowa, odbudowa lub zabezpieczenie szlaków wodnych, czy renowacja, zabezpieczenie, oznakowanie kąpielisk,

przyczyni się do osiągnięcie omawianego celu. Niniejszy cel

odpowiada celom osi 4 Programu: - rekonwersja obszarów dotkniętych zmianami w sektorze oraz poprawa jakości życia w społecznościach rybackich. Trzeci cel ogólny – Aktywizacja i integracja środowiska rybackiego z efektywnym wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego – ma za zadanie wspierać i promować aktywność lokalną, podwyższać kwalifikacje i umiejętności zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych przy jednoczesnym zachowaniu tradycji lokalnych i tożsamości społeczności rybackich. Cel ten jest niezbędnym narzędziem dla osiągnięcia pozostałych celów strategicznych. Zajmuje się również integracją społeczności lokalnej, co ma niezwykle istotne znaczenie dla utrzymania spójności obszaru i pielęgnowania tożsamości kulturowej mieszkańców. Analiza SWOT wykazała także niski poziom aktywności i integracji rybaków, jak również niedostateczne wykształcenie i posiadane umiejętności. Cel ogólny III jest spójny z celem osi 4 PO RYBY - minimalizacja zaniku sektora rybackiego oraz poprawa jakości życia w społecznościach rybackich. Powyższe cele są jak najbardziej spójne z celami osi priorytetowej 4 zawartymi w programie operacyjnym, a mianowicie: - minimalizacja zaniku sektora rybackiego; - rekonwersja obszarów dotkniętych zmianami w sektorze - poprawa jakości życia w społecznościach rybackich.

60 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

7. Plan budżetu LSROR. Tabela: Plan budżetu LSROR (środki finansowe pochodzące z PO RYBY 2007-2013) w PLN Środek 4.1 Rozwój obszarów zależnych od rybactwa, w tym: Wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa

Rodzaj operacji

1

20102011 20122013 20142015 RAZEM

Restrukturyzacja i reorientacja działalności gospodarczej oraz dywersyfikacja zatrudnienia osób mających pracę związaną z sektorem rybactwa w drodze tworzenia dodatkowych miejsc pracy poza tym sektorem

2

Podnoszenie wartości produktów rybactwa, rozwój usług na rzecz społeczności zamieszkującej obszary zależne od rybactwa

3

4

Ochrona środowiska i dziedzictwa przyrodniczego na obszarach zależnych od rybactwa w celu utrzymania jego atrakcyjności oraz przywracanie potencjału produkcyjnego sektora rybactwa w przypadku jego zniszczenia w wyniku klęski żywiołowej lub przemysłowej 5 Sektor Sektor publiczny gospodarczy i sektor społeczny

Funkcjonowanie lokalnej grupy rybackiej oraz nabywanie umiejętności i aktywizacja lokalnych społeczności

Środek 4.2 Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej

RAZEM oś priorytetowa 4 „Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa”

6

7

8

Sektor publiczny

Sektor gospodarcz y i sektor społeczny

Sektor publiczn y

Sektor gospodarczy i sektor społeczny

Sektor publicz ny

Sektor gospodarczy i sektor społeczny

1 300 000

720 000

-

700 000

-

1 078 000

800 000

450 000

600 000

250 000

6 093 000

1 300 000

720 000

-

1 400 000

-

1 078 000

1 600 000

900 000

650 000

400 000

8 138 000

884 729

356 252

-

594 378

-

538 380

402 154

446 252

546 252

248 126

3 731 523

3 484 729

1 796 252

-

2 694 378

-

2 694 380

2 802 154

1 796 252

1 796 252

898 126

17 962 523 61

Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

8. Opis procedur oceny operacji przez Komitet. W niniejszym rozdziale określono w formie opisowej, graficznej i tabelarycznej następujące procedury funkcjonowania Lokalnej Grupy Rybackiej:       

procedurę naboru wniosków o dofinansowanie w ramach środków osi 4 PO RYBY, procedurę trybu i sposobu wyłączenia członka Komitetu od udziału w dokonywaniu wyboru operacji w razie wystąpienia okoliczności, które mogą wywołać wątpliwości co do jego bezstronności procedurę oceny zgodności operacji z LSROR wraz z opisem sposobu weryfikacji wniosku zgodnie z przyjętymi kryteriami procedurę sposobu wyboru operacji przez LGR (oceny zgodności operacji z kryteriami wyboru) procedurę zmiany kryteriów zgodności z LSROR oraz kryteriów wyboru procedurę odwołania się wnioskodawców od decyzji Komitetu procedurę postępowania w przypadku operacji mających tę samą liczbę punktów.

Treści zawarte w poniższych procedurach zostały oparte na zapisach zawartych w Statucie Stowarzyszenia LGD Dorzecza Zgłowiączki, Regulaminie Organizacyjnym Komitetu, Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 października 2009 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania,

wypłaty i zwracania pomocy

finansowej na realizację środków objętych osią priorytetową 4- Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa, zawartą w programie operacyjnym „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”, Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi z dnia 29 września 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków, jakim powinna odpowiadać lokalna strategia rozwoju obszarów rybackich, kryteriów wyboru lokalnej grupy rybackiej do realizacji tej strategii w ramach programu operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Wykorzystano również dotychczasowe doświadczenie i praktykę we wdrażaniu Lokalnej Strategii Rozwoju w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Określenie szczegółowych procedur ma kluczowe znaczenie dla transparentności całego procesu oceny i wyboru operacji. Podczas opracowywania kierowano się przede wszystkim przejrzystością poszczególnych mechanizmów, których wyniki będą miały wpływ na obiektywny wybór operacji, które w najwyższym stopniu przyczynią się do realizacji założonych w LSROR celów. 62 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

8.1. Procedura naboru wniosków o dofinansowanie w ramach środków osi 4 PO RYBY, 8.1.1. Ustalenie terminu naboru wniosków i ogłoszenie naboru 1. Zarząd LGD podejmuje uchwałę w sprawie ogłoszenia/rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach środków przewidzianych na realizację LSROR. W imieniu LGD Prezes Zarządu występuje z wnioskiem do samorządu województwa kujawsko-pomorskiego o podanie do publicznej wiadomości informacji o możliwości składania wniosków o dofinansowanie w ramach niżej wymienionych rodzajów operacji: 2. Wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa; 3. Restrukturyzacja i reorientacja działalności gospodarczej oraz dywersyfikacja zatrudnienia osób mających pracę związaną z sektorem rybactwa, w drodze tworzenia dodatkowych miejsc pracy poza tym sektorem; 4. Podnoszenie wartości produktów rybactwa, rozwoju usług na rzecz społeczności zamieszkującej obszary zależne od rybactwa; 5. Ochrona środowiska i dziedzictwa przyrodniczego na obszarach zależnych od rybactwa w celu utrzymania jego atrakcyjności oraz przywracanie potencjału produkcyjnego sektora rybactwa, w przypadku jego zniszczenia w wyniku klęski żywiołowej. LGD

przeprowadza

spotkania

informacyjne

dla

potencjalnych

beneficjentów,

za

organizację których odpowiedzialny jest pracownik Biura LGD. 2. Ogłoszenie o możliwości składania, za pośrednictwem LGD, wniosków o dofinansowanie, podaje do publicznej wiadomości Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego na wniosek LGR. Ogłoszenie zostanie zamieszczone na stronie internetowej i tablicy ogłoszeń Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz w prasie o zasięgu obejmującym obszar realizacji LSROR, a także przez LGR na stronie internetowej www.kujawiaki.pl oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie LGR i na tablicach ogłoszeń Urzędów Gmin objętych wdrażaniem LSROR. Informację o naborze zamieszcza się nie później niż w terminie 30 dni przed rozpoczęciem naboru wniosków o dofinansowanie. 3. Informacja o możliwości składania za pośrednictwem LGR wniosków o dofinansowanie operacji zawiera następujące informacje: 63 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

a) Wskazanie terminu składania wniosków o dofinansowanie nie krótszego niż 30 dni i nie dłuższego niż 60 dni; b) Wskazanie miejsca składania wniosków o dofinansowanie; c) Wzór wniosku o dofinansowanie; d) Kryteria wyboru operacji przez LGR określone w LSROR; e) Wykaz dokumentów, które dołącza się do wniosku o umożliwiających dokonanie oceny i wyboru operacji przez LGR;

dofinansowanie,

f) Limit dostępnych środków finansowych Dokumenty, o których mowa w ust. 3, lit c-e dostępne będą również w Biurze LGR, Urzędzie Marszałkowskim

Województwa

Kujawsko-Pomorskiego,

na

stronach

internetowych

WWW.fundusze.kujawsko-pomorskie.pl, oraz WWW.kujawiaki.pl.

8.1.2. Przyjmowanie wniosków przez LGR 1. Wnioskodawcy składają wnioski o dofinansowanie bezpośrednio w Biurze LGR w terminie i formie określonej w ogłoszeniu. Za datę złożenia wniosku uznaje się datę i godzinę zarejestrowania wniosku w rejestrze wniosków prowadzonym przez pracownika Biura LGR. 2. Złożenie wniosku o przyznanie pomocy potwierdza się na jego kopii. Potwierdzenie zawiera datę i godzinę złożenia wniosku, oraz jest opatrzone pieczęcią LGR i podpisane przez osobę przyjmującą wniosek. 3. Za ogłoszenie o naborze wniosków, informowanie wnioskodawców oraz nabór wniosków odpowiada Biuro LGR pod nadzorem Zarządu. 4. Po przeprowadzonym naborze wniosków o przyznanie pomocy LGR dokonuje wyboru operacji zgodnie w przyjętą procedurą w terminie 45 dni od dnia, w którym upłynął termin składania wniosków o dofinansowanie.

Procedura naboru wniosków o dofinansowanie w ramach środków osi 4 PO RYBY – forma graficzna

64 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Ustalenie terminu naboru wniosków o dofinansowanie

Uchwała Zarządu LGR w sprawie ustalenia terminu naboru wniosków o dofinansowanie

Wystąpienie do samorządu województwa o podanie do publicznej wiadomości informacji o możliwości składania za pośrednictwem LGR wniosków o dofinansowanie

Wniosek LGR o podanie do publicznej wiadomości informacji o możliwości składania za pośrednictwem LGR wniosków o dofinansowanie z załącznikami

Podanie do publicznej wiadomości informacji o możliwości składania za pośrednictwem LGR wniosków o dofinansowanie

Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie w prasie, na stronach internetowych i tablicach informacyjnych Urzędu Marszałkowskiego, LGR, Urzędów Gmin

Przyjmowanie wniosków o dofinansowanie; rejestracja wniosków i potwierdzenie wpływu na kopii wniosku

wnioski o dofinansowanie wraz z załącznikami; rejestr wniosków

Procedura naboru wniosków o dofinansowanie w ramach środków osi 4 PO RYBY – forma tabelaryczna Osoba odpowiedzialna

Zakres czynności

Stosowane wzory dokumentów

Zarząd LGR

Uchwała w sprawie Podjęcie Uchwały Zarządu LGR w ustalenia terminu sprawie ustalenia terminu naboru naboru wniosków o wniosków o dofinansowanie dofinansowanie

Zarząd LGR

Wniosek LGR o podanie do publicznej Wystąpienie do Samorządu Województwa wiadomości informacji z wnioskiem o podanie do publicznej o możliwości składania wiadomości informacji o możliwości za pośrednictwem LGR składania wniosków o dofinansowanie wniosków o dofinansowanie z załącznikami

Samorząd Województwa

Podanie do publicznej wiadomości Ogłoszenie o naborze o informacji o możliwości składania za wniosków pośrednictwem LGR wniosków o dofinansowanie 65

Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015 dofinansowanie Przyjmowanie wniosków o Wnioski o Pracownicy Biura dofinansowanie; rejestracja wniosków i dofinansowanie, rejestr LGR potwierdzenie wpływu na kopii wniosku wniosków

Procedura trybu i sposobu wyłączenia członka Komitetu od udziału w dokonywaniu wyboru operacji w razie wystąpienia okoliczności, które mogą wywołać wątpliwości co do jego bezstronności

8.2.

1. Przed rozpoczęciem obrad związanych z wyborem operacji oraz po wcześniejszym zapoznaniu się z listą wniosków podlegających ocenie na danym posiedzeniu, wszyscy członkowie Komitetu są zobowiązani złożyć deklarację bezstronności, dla każdego ocenianego wniosku, na ręce Przewodniczacego Komitetu. Jeśli na danym posiedzeniu oceniane są wnioski o dofinansowanie złożone w szczególności przez danego członka Komitetu lub wnioski wnioskodawców, z którymi dany członek pozostaje w związku małżeńskim, w faktycznym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia pokrewieństwa, jest związany z tytułu przysposobienia, opieki, kurateli lub jego zastępcami prawnymi lub członkami

władz

osoby

prawnej

ubiegającej

się

o

przyznanie pomocy,

korporacyjną osobę prawną, której członkiem jest członek Komitetu lub w innych przypadkach, jeżeli zostanie uprawdopodobnione istnienie okoliczności, które mogą wywołać wątpliwości co do bezstronności członka, dany członek Komitetu w takich przypadkach zobowiązany jest do niezwłocznego poinformowania o tym fakcie Przewodniczącego Komitetu i wycofania się z oceny i wyboru danej operacji oraz procedury odwołania od rozstrzygnięć Komitetu. 2. Przewodniczący Komitetu ma obowiązek wyłączyć członka Komitetu z dokonywania oceny danego wniosku w przypadku powzięcia informacji od zainteresowanego członka Komitetu, innego członka Komitetu lub z urzędu, na podstawie posiadanych danych i informacji w sytuacji, gdy zostanie uprawdopodobnione istnienie okoliczności innych niż w pkt. 1, które mogą wywołać wątpliwość, co do bezstronności członka Komitetu. 3. Wyłączony członek Komitetu nie bierze udziału w wyborze operacji, której dotyczy wyłączenie, jak również w ocenie odwołania od rozstrzygnięcia Komitetu w danej sprawie. 66 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

8.3.Procedura oceny zgodności operacji z LSROR wraz z opisem sposobu weryfikacji wniosku zgodnie z przyjętymi kryteriami oraz procedura sposobu wyboru operacji przez LGR (oceny zgodności operacji z kryteriami wyboru) Organem dokonującym wyboru operacji, które mają

być

realizowane w ramach

LSROR Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki jest Komitet. Szczegółową organizację wewnętrzną i tryb pracy Komitetu określa Regulamin Komitetu Stowarzyszenia Lokalna Grupa działania Dorzecza Zgłowiączki, stanowiący załącznik do niniejszej strategii. Wybór operacji, które mają być realizowane w ramach LSROR dokonywany jest przez Komitet na podstawie jawnych i obiektywnych kryteriów oceny zgodności operacji z LSROR oraz kryteriów wyboru, zawartych w LSROR. Posiedzenia Komitetu są zwoływane odpowiednio do potrzeb wynikających z naborów wniosków prowadzonych przez LGR. Niezwłocznie po zakończeniu naboru wniosków o dofinansowanie Przewodniczący Komitetu, w porozumieniu z Zarządem LGR, wyznacza termin, miejsce, i porządek posiedzenia Komitetu. 1. Członkowie Komitetu zawiadamiani są przez pracowników Biura LGR o miejscu, terminie i porządku posiedzenia Komitetu najpóźniej 7 dni przed terminem posiedzenia.

Zawiadomienia

dokonuje

się

za

pomocą

wszelkich

środków

porozumiewania się, umożliwiających weryfikację doręczenia. 2. Wraz z zawiadomieniem o posiedzeniu Komitetu przekazywana jest informacja dotycząca możliwości zapoznania się z materiałami i dokumentami związanymi z porządkiem posiedzenia, w tym z wnioskami o dofinansowanie, które będą rozpatrywane podczas posiedzenia. Dokumentacja może być udostępniana członkom Komitetu tylko w Biurze LGR. 3. Posiedzenia Komitetu są jawne. Informację o terminie, miejscu i porządku posiedzenia podaje się do publicznej wiadomości na stronie internetowej, co najmniej 7 dni przed posiedzeniem Komitetu wraz z listą złożonych wniosków. 4. Do czasu posiedzenia Komitetu pracownicy Biura LGR dokonują streszczenia zwartości wszystkich wniosków o dofinansowanie złożonych do Biura LGR w formie Kart informacyjnych operacji.

67 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

5. Podczas posiedzenia Komitetu dokonywana jest ocena zgodności złożonych wniosków o dofinansowanie z LSROR oraz ocena zgodności z kryteriami wyboru określonymi w LSROR. 6. Decyzje Komitetu podejmowane są w sposób demokratyczny, większością głosów, przy zachowaniu praw tych członków Komitetu, którzy pozostają w mniejszości. 7. Decyzje Komitetu są jawne i podawane do publicznej wiadomości, zgodnie z zapisami Regulaminu Organizacyjnego Komitetu. 8. Prawomocność posiedzenia i podejmowanych przez Komitet decyzji wymaga obecności co najmniej 50% składu Komitetu. Posiedzenia Komitetu prowadzi Przewodniczący lub jego zastępca. Do liczenia głosów jest powoływana komisja skrutacyjna. 9. Przed rozpoczęciem posiedzenia członkowie Komitetu potwierdzają swoją obecność podpisem na liście obecności oraz składają na ręce Przewodniczącego Komitetu deklarację bezstronności, zgodnie z procedurą opisaną w pkt. 8.2. 8.3.1.Procedura oceny zgodności operacji z LSROR wraz z opisem sposobu weryfikacji wniosku zgodnie z przyjętymi kryteriami. 1. Omawianie wniosków rozpoczyna się od wystąpienia Przewodniczącego Komitetu lub osoby przez niego wskazanej prezentującego dany wniosek na podstawie karty informacyjnej operacji. Wnioski są omawiane w kolejności odpowiadającej ich kolejności złożenia w rejestrze wniosków. Po prezentacji wniosku członkowie Komitetu przeprowadzają dyskusję nad oceną zgodności z LSROR. Po dyskusji następuje głosowanie w sprawie zgodności operacji z LSROR, przeprowadzane przy użyciu „Karty oceny zgodności operacji z LSROR”. 2. Ocena zgodności operacji z LSROR dokonywana jest indywidualnie przez każdego członka Komitetu poprzez wypełnienie Karty oceny zgodności operacji z LSROR zgodnie z instrukcją wypełniania. 3. Kartę należy wypełniać długopisem lub piórem, pisząc tylko na białych polach. 4. Wynik głosowania w sprawie uznania operacji za zgodną z LSROR jest pozytywny, jeśli większość głosów (50% +1) została oddana na opcję, że operacja jest zgodna z LSROR.

68 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

5. Wyniki głosowania są zliczone przez komisję skrutacyjną i zapisane w protokole z posiedzenia Komitetu. 6. Karta oceny zgodności operacji z LSROR zawiera następujące pytania: a) Czy realizacja operacji przyczynia się do osiągnięcia co najmniej jednego celu ogólnego określonego w LSROR? b) Czy realizacja operacji przyczynia się do osiągnięcia co najmniej jednego celu szczegółowego określonego w LSROR? c)

Czy

operacja

jest

zgodna

z

co

najmniej

jednym

przedsięwzięciem

planowanym w ramach LSROR? 7. Członek Komitetu może głosować za zgodnością operacji z LSROR tylko wtedy, gdy w jego opinii odpowiedź na wszystkie 3 pytania jest pozytywna. 8. Głos w sprawie uznania operacji za zgodą z LSROR oddaje się przez skreślenie jednej z opcji zaznaczonych gwiazdką w zawartym na karcie oceny zgodności operacji z LSROR sformułowaniu: „Głosuję za UZNANIEM*/ NIEUZNANIEM* operacji za zgodną z LSROR”. 9. W przypadku stwierdzenia błędów i braków w sposobie wypełnienia kart oceny zgodności operacji z LSROR, komisja skrutacyjna wzywa członka Komitetu, który wypełnił tę kartę do złożenia wyjaśnień i uzupełnienia braków. W trakcie wyjaśnień członek Komitetu może na oddanej przez siebie karcie dokonać wpisów w kratkach lub pozycjach pustych oraz dokonać czytelnej korekty w pozycjach i kratkach wypełnionych podczas głosowania, stawiając przy tych poprawkach swój podpis. 10. Jeżeli po dokonaniu poprawek i uzupełnień karta nadal zawiera błędy w sposobie wypełnienia, zostaje uznana za głos nieważny. 11. Uznanie operacji za zgodną z LSROR skutkuje przekazaniem operacji do dalszej oceny zgodności z kryteriami wyboru operacji. Operacja, która nie zostanie uznana za zgodną z LSROR nie podlega dalszej ocenie. Wnioskodawca ma prawo wnieść odwołanie zgodnie z procedurą.

8.3.2. Procedura sposobu wyboru operacji przez LGR (oceny zgodności operacji z kryteriami wyboru)

69 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Procedura sposobu wyboru operacji przez LGR polega na dokonaniu oceny operacji zakwalifikowanych wcześniej, jako zgodnych z LSROR na podstawie specyficznych dla danej LGR kryteriów wyboru. Jej zasadniczym celem jest wybór operacji, które w największym stopniu mogą realizować założenia LSROR. Opracowana procedura pozwoli na wybór operacji zapewniających największe efekty wdrażania Strategii oraz które wpłyną na osiągnięcie zakładanych celów. Szczegółowy opis kryteriów wraz z uzasadnieniem został umieszczony w Rozdziale 9 LSROR. Ocena operacji dokonywana jest indywidualnie przez członków Komitetu na imiennych Kartach oceny zgodności operacji z kryteriami wyboru. Ocena polega na przydzieleniu odpowiedniej liczby punktów w poszczególnych kryteriach oraz zsumowaniu punktów. 1. Komisja skrutacyjna sprawdza poprawność wypełnienia kart oraz oblicza średnią arytmetyczną wszystkich indywidualnych ocen. Średnia ta określi miejsce operacji na liście ocenionych operacji, a później na liście operacji wybranych do finansowania. 2. Zgodnie z § 18, ust. 1, lit c. Regulaminu Organizacyjnego Komitetu, Komitet uchwala listę ocenionych operacji. 3. Biuro LGR:  zamieszcza listę ocenionych operacji na stronie internetowej LGD,  niezwłocznie po dokonaniu oceny pod względem zgodności z LSROR oraz zgodności z kryteriami wyboru operacji, lecz nie później niż w terminie 21 dni od dnia, w którym upłynął termin składania wniosków, LGR przekazuje Wnioskodawcom listę ocenionych operacji oraz informację o zgodności operacji z LSROR albo niezgodności z LSROR – z podaniem przyczyny niezgodności; liczbie uzyskanych punktów oraz miejscu na liście ocenionych operacji oraz możliwości złożenia odwołania od wyników oceny zgodnie z procedurą określoną w LSROR. 4. Uwzględniając wyniki procedury odwoławczej, lecz nie później niż 45 dni od dnia, w którym upłynął termin składania wniosków o dofinansowanie w danym konkursie, Komitet podejmuje uchwały: a. W sprawie zatwierdzenia Listy operacji wybranych do finansowania, ustalając ich kolejność według liczby uzyskanych punktów; b. W sprawie zatwierdzenia Listy operacji niewybranych do finansowania. 70 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

c. W sprawie wybrania/ niewybrania dla poszczególnych operacji. 5. W terminie nie później niż 45 dni od dnia, w którym upłynął termin składania wniosków o dofinansowanie w danym konkursie, Biuro LGR przekazuje samorządowi województwa wymagane dokumenty, związane z wyborem operacji, w szczególności: a. listy wybranych i niewybranych operacji, b. uchwały Komitetu dotyczące zatwierdzenia list operacji wybranych i niewybranych, c. Uchwały Komitetu w sprawie wyboru/niewybrania poszczególnych operacji, d. listy wniosków złożonych po terminie, wniosków, w których nie można określić adresu wnioskodawcy, e. oryginały wszystkich złożonych wniosków. 6. Samorząd Województwa, w trakcie weryfikacji wniosków o dofinansowanie może wzywać wnioskodawców do złożenia wyjaśnień i uzupełnień we wnioskach o dofinansowanie. 7. W terminie nie później niż 45 dni od dnia, w którym upłynął termin składania wniosków o

dofinansowanie

w danym

konkursie, Biuro

LGR

informuje

wnioskodawcę na piśmie o: a. wybraniu operacji lub jej niewybraniu, wskazując przyczyny niewybrania, b. liczbie uzyskanych punktów w ramach oceny operacji pod względem spełniania kryteriów wyboru operacji, miejscu na liście wybranych operacji oraz czy operacja mieści się w ramach limitu dostępnych środków finansowych

Procedura oceny zgodności operacji z LSROR – wersja graficzna Przewodniczący Komitetu zwołuje posiedzenie Komitetu

Zawiadomienia członków o posiedzeniu Komitetu, informacja na stronie internetowej wraz z listą złożonych 71 wniosków

Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Karty informacyjne operacji

Przygotowanie kart informacyjnych operacji, które przedstawiane będą na posiedzeniu Komitetu

Udostępnienie w Biurze LGR wniosków o dofinansowanie

Wnioski o dofinansowanie z załącznikami

i dokumentacji członkom Komitetu

Posiedzenie Komitetu w sprawie oceny operacji

Podpisanie listy obecności przez Członków Komitetu, zapoznanie się z porządkiem posiedzenia oraz listą wniosków podlegających ocenie

Zapoznanie się Członków Komitetu z kartami informacyjnymi operacji oraz instrukcją wypełniania karty oceny zgodności operacji z LSROR

Lista obecności

Deklaracja bezstronności, instrukcja wypełniania Karty oceny zgodności z LSROR

Podpisanie deklaracji bezstronności

nie

tak

Wyłączenie Członka Komitetu z oceny danej operacji

Wypełnienie karty oceny zgodności operacji z LSROR

tak

Sprawdzenie czy operacja jest zgodna z co najmniej 1 CO, 1 CSZ, 1 P

Karta oceny zgodności operacji z LSROR

nie

72 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Zaznaczenie opcji Głosuję za uznaniem operacji za zgodną z LSROR

Zaznaczenie opcji Głosuję za nieuznaniem operacji za zgodną z LSROR

ZGODNE Z LSROR Zliczenie głosów przez komisję skrutacyjną

Przekazanie wniosku do dalszej oceny zgodności z kryteriami wyboru operacji

NIEZGODNE Z LSROR

Zakooczenie oceny wniosku i nie kierowanie do dalszej oceny zgodności z kryteriami wyboru operacji

Procedura sposobu wyboru operacji przez LGR (oceny zgodności operacji z kryteriami wyboru) – wersja graficzna

Zapoznanie się Członków Komitetu z instrukcją wypełniania karty oceny zgodności z kryteriami wyboru operacji

Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Instrukcja wypełniania Karty oceny zgodności z 73 kryteriami wyboru operacji

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Wypełnianie karty przez przydzielenie odpowiedniej liczby punktów w poszczególnych kryteriach, zsumowanie punktów oraz złożenie podpisu

Karta oceny zgodności z kryteriami wyboru operacji

nie Sprawdzenie przez komisję skrutacyjną poprawności wypełnienia karty

Wniesienie poprawek przez członków Komitetu

tak Obliczenie przez komisję skrutacyjną średniej arytmetycznej sumy punktów

Przekazanie Wnioskodawcom listy ocenionych operacji, informując ich na piśmie o:  



Członkowie Komitetu podejmują uchwałę w sprawie zatwierdzenia listy ocenionych operacji, ustalając ich kolejnośd wg liczby uzyskanych punktów

zgodności/niezgodności operacji z LSROR (z podaniem przyczyny niezgodności), liczbie uzyskanych punktów oraz miejscu na liście; możliwości złożenia odwołania

Uchwała w sprawie zatwierdzenia listy ocenionych operacji

Zamieszczenie listy ocenionych operacji na stronie internetowej LGR

Po przeprowadzeniu procedury odwoławczej Komitet, podczas posiedzenia uchwala listę operacji wybranych do finansowania oraz listę operacji niewybranych do finansowania, podejmuje indywidualne uchwały w sprawie wyboru/niewybrania dla poszczególnych operacji

Przekazanie Wnioskodawcom na piśmie informacji o:  wybraniu operacji albo jej niewybraniu, wskazując przyczyny niewybrania,  liczbie uzyskanych punktów w ramach oceny operacji pod względem spełniania kryteriów wyboru operacji,  miejscu na liście wybranych operacji,  czy operacja mieści się w ramach limitu

Uchwała w sprawie zatwierdzenia listy operacji wybranych do finansowania, Uchwała w sprawie zatwierdzenia listy operacji niewybranych do finansowania, indywidualne uchwały w sprawie wyboru/niewybrania dla poszczególnych operacji

Przekazanie do Samorządu Województwa wymaganych dokumentów: - listy operacji wybranych i niewybranych do finansowania, - uchwały zatwierdzające listy - uchwały indywidualne w sprawie wyboru/niewybrania operacji do finansowania - oryginały złożonych wniosków

74 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Procedura oceny zgodności operacji z LSROR – wersja tabelaryczna

Osoba odpowiedzialna Przewodniczący Komitetu

Zakres czynności

Stosowane wzory dokumentów

Zwołanie posiedzenia Komitetu

Biuro LGR

Zawiadomienie Członków Komitetu o terminie posiedzenia, zamieszczenie informacji na stronie internetowej

Informacja o terminie i porządku posiedzenia

Biuro LGR

Przygotowanie kart informacyjnych operacji

Karta informacyjna operacji

Podpisanie deklaracji bezstronności

Wzór deklaracji bezstronności

Zapoznanie się z instrukcją wypełniania karty oceny zgodności operacji z LSROR

Karta oceny zgodności operacji z LSROR/instrukcja wypełniania karty

Wypełnienie karty oceny zgodności operacji z LSROR

Karta oceny zgodności operacji z LSROR

Sprawdzenie czy operacja jest zgodna z co najmniej 1CO, 1CSZ, 1P

Karta oceny zgodności operacji z LSROR

Zaznaczenie opcji Głosuję za uznaniem/nieuznaniem operacji za zgodną z LSROR

Karta oceny zgodności operacji z LSROR

Członek Komitetu

Członkowie Komitetu

Komisja skrutacyjna

Członkowie Komitetu

Zliczenie głosów

-

Przekazanie wniosku do dalszej oceny zgodności z kryteriami wyboru operacji- jeśli zgodna z LSROR

-

Zakooczenie oceny operacji – jeśli niezgodna z LSROR

-

75 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Procedura sposobu wyboru operacji przez LGR (oceny zgodności operacji z kryteriami wyboru)– wersja tabelaryczna Osoba odpowiedzialna

Zakres czynności

Stosowane wzory dokumentów

Członek Komitetu

Zapoznanie się z instrukcją wypełniania karty oceny zgodności z kryteriami wyboru operacji

Karta oceny zgodności z kryteriami wyboru operacji

Członek Komitetu

Wypełnienie karty przez przydzielenie odpowiedniej liczby punktów w poszczególnych kryteriach, zsumowaniu punktów oraz złożenie podpisu

Karta oceny zgodności z kryteriami wyboru operacji

Komisja skrutacyjna

Sprawdzenie poprawności wypełnienia karty

Karta oceny zgodności z kryteriami wyboru operacji

Wniesienie poprawek

Karta oceny zgodności z kryteriami wyboru operacji

Członek Komitetu

Komisja skrutacyjna

Obliczenie średniej arytmetycznej sumy punktów

Członkowie Komitetu

Podjecie uchwały w sprawie zatwierdzenia listy ocenionych operacji

Uchwała w sprawie zatwierdzenia listy ocenionych operacji

Biuro LGR

Przekazanie wnioskodawcom listy ocenionych operacji oraz informacji o uznaniu operacji za zgodną/niezgodną z LSROR oraz o możliwości wniesienia odwołania; zamieszczenie informacji na stronie internetowej

Wzór pisma informującego wnioskodawców o decyzji Komitetu, wzór listy ocenionych operacji

Członkowie Komitetu

Rozpatrzenie odwołao wniesionych przez wnioskodawców

Członkowie Komitetu

Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia listy operacji wybranych i niewybranych do finansowania. Pojęcie uchwał w sprawie

-

Uchwała o zatwierdzeniu listy operacji wybranych i niewybranych do finansowania.

76 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015 wyboru/niewybrania dla poszczególnych operacji

Biuro LGR

Zawiadomienie Wnioskodawcy o wynikach wyboru

Biuro LGR

Przekazanie do Samorządu Województwa listy operacji wybranych i listy operacji nie wybranych wraz z uchwałami, uchwał w sprawie wyboru/nie wybrania poszczególnych operacji; oryginałów wniosków.

Uchwała w sprawie wyboru/niewybrania operacji Wzór pisma informującego wnioskodawców o wynikach wyboru Uchwała w sprawie zatwierdzenia listy operacji wybranych i listy operacji niewybranych, Uchwała w sprawie wyboru/niewybrania operacji

Procedura odwołania od rozstrzygnięć Komitetu

8.3.

1. Każdy wnioskodawca ma prawo do odwołania się od rozstrzygnięcia Komitetu. Wnioskodawca

w

terminie

najpóźniej

7

dni

kalendarzowych

od

dnia

zamieszczenia listy ocenionych operacji na stronie internetowej LGD, ma możliwość złożenia w Biurze LGD odwołania od rozstrzygnięć Komitetu w postaci pisemnego wniosku o ponowną ocenę operacji. Jeśli termin złożenia odwołania upływa w dniu ustawowo wolnym od pracy Wnioskodawca zobowiązany jest złożyć odwołanie w pierwszym dniu roboczym następującym po tym terminie. 2. W tym samym terminie wnioskodawcy przysługuje prawo wglądu do protokołu z posiedzenia Komitetu, dotyczącego oceny operacji w siedzibie Biura LGD. 3. Odwołanie ma postać pisemnego wniosku o ponowną ocenę operacji na wzorze opracowanym przez LGD. 4. Biuro LGD kieruje złożony wniosek do Komitetu jako jedynego organu uprawnionego do rozpatrywania odwołań. 5. Odwołanie podlega rozpatrzeniu przez Komitet na posiedzeniu zwołanym przez Przewodniczącego Komitetu lub jego zastępcę w terminie nie później niż 45 dnia od dnia, w którym upłynął termin składania wniosków o przyznanie pomocy.

77 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

6. Wniosek o ponowne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie operacji musi zostać szczegółowo uzasadniony. 7. Wniosek o ponowne rozpatrzenie operacji pozostaje bez rozpatrzenia w przypadku gdy: a) został wniesiony po terminie, b) został wniesiony przez nieuprawniony podmiot, tzn. nie będący wnioskodawcą, którego wniosek o dofinansowanie operacji podlegał ocenie, c) nie zawierał pisemnego uzasadnienia lub innych danych wymaganych we wniosku o ponowne rozpatrzenie. 8. W momencie ponownego rozpatrywania wniosku o przyznanie pomocy członkowie Komitetu

rozpatrują wniosek na podstawie kryteriów obowiązujących w danym

konkursie i tylko w tych jego elementach, których dotyczy uzasadnienie podane przez wnioskodawcę. 9. Komitet podejmuje uchwałę o pozytywnym lub negatywnym rozpatrzeniu wniosku zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania. 10. Wniosek o dofinansowanie operacji, który w wyniku ponownego rozpatrzenia uzyskał liczbę punktów, która kwalifikowałaby go do objęcia dofinansowaniem w danym naborze zyskuje prawo wyboru w ramach dostępnych środków. 11. O wynikach procedury odwoławczej wnioskodawca zostaje poinformowany przez Biuro LGR. 12. Wniosek o ponowne rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie konkretnej operacji może zostać złożony tylko jeden raz.

78 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Procedura odwołania wnioskodawców od rozstrzygnięć Komitetu – wersja graficzna

Zawiadomienie Wnioskodawcy o pozostawieniu odwołania bez rozpatrzenia

Złożenie przez Wnioskodawcę odwołania od rozstrzygnięcia Komitetu

niepoprawny Pozostawienie odwołania bez rozpatrzenia

Odwołanie Wnioskodawcy

Ocena formalna wniosku pod kątem terminu złożenia, złożenia przez uprawniony podmiot, uwzględnienia uzasadnienia

poprawny

Zakooczenie oceny wniosku i nie kierowanie do dalszej oceny zgodności z kryteriami wyboru operacji. Koniec procedury odwoławczej

NEGATYWNIE

Ponowne rozpatrzenie wniosku przez Komitet. Podjęcie Uchwały w sprawie pozytywnego/negatywnego rozpatrzenia odwołania

POZYTYWNIE

Przekazanie wniosku do dalszej oceny zgodności z kryteriami wyboru operacji

Zawiadomienie Wnioskodawcy o wyniku rozpatrzenia odwołania Dalsze postępowanie zgodnie z procedurą oceny zgodności z kryteriami wyboru operacji

79 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Procedura odwołania wnioskodawców od rozstrzygnięć Komitetu – wersja tabelaryczna

Osoba odpowiedzialna

Zakres czynności

Stosowane wzory dokumentów

Wnioskodawca

Złożenie odwołania od rozstrzygnięcia Komitetu

odwołanie od rozstrzygnięcia Komitetu

Zarząd LGR

Ocena formalna wniosku pod kątem terminu złożenia, złożenia przez uprawniony podmiot, uwzględnienia uzasadnienia. W przypadku braków formalnych pozostawienie odwołania bez rozpatrzenia.

-

Zawiadomienie wnioskodawcy o odrzuceniu odwołania z powodów formalnych.

Biuro LGR

Przewodniczący Komitetu Komitet

Komitet

Poinformowanie Przewodniczącego o wynikach oceny formalnej odwołao i konieczności zwołania posiedzenia Komitetu Zwołanie posiedzenia Rady

W przypadku spełnienia wymogów formalnych ponowna ocena operacji

Wzór pisma informującego o odrzuceniu odwołania z powodów formalnych

odwołanie od rozstrzygnięcia Komitetu.

Przekazanie wniosku do dalszej oceny zgodności z kryteriami wyboru operacji i dalsze postępowanie zgodnie z tą procedurą – jeśli zgodna z LSROR Zakooczenie oceny – jeśli niezgodna z LSROR

Biuro LGR

Przekazanie informacji Wnioskodawcy o wyniku procedury odwoławczej

80 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

8.4 Procedura zmiany kryteriów zgodności z LSROR oraz kryteriów wyboru operacji

W trakcie realizacji LSROR możliwe będą zmiany kryteriów zgodności z LSROR oraz kryteriów wyboru operacji. Konieczność tych zmian może być spowodowana: 1) zmianą warunków społeczno-gospodarczych obszaru objętego LSROR, a tym samym analizy SWOT, do której kryteria są adekwatne, 2) trudnościami w procesie wyboru zgłoszonymi przez członków Komitetu, 3) niemożnością osiągnięcia zakładanych wskaźników. Zalecenia zmiany kryteriów będą musiały znaleźć się w okresowym raporcie ewaluacyjnym sporządzanym przez Zarząd LGR. W przypadku stwierdzenia przez Komitet, że kryteria wyboru operacji nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lub sytuacja obszaru objętego LSROR zmieniła się w znaczącym stopniu, Komitet większością głosów przyjmie wniosek o dokonanie zmian w kryteriach. Wniosek o zmiany kryteriów Komitet składa pisemnie Zarządowi wraz z uzasadnieniem. Zarząd przygotowuje projekt zmian w kryteriach i kieruje na posiedzenie Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia. W przypadku zmiany kryteriów, będą one obowiązywać dla konkursów ogłoszonych po dniu zatwierdzenia zmian przez Walne Zebranie Członków. Procedura zmiany kryteriów – wersja graficzna Złożenie propozycji zmian kryteriów wraz z uzasadnieniem w formie pisemnej do Zarządu LGR

Przekazanie projektu zmian kryteriów na posiedzenie Walnego Zebrania Członków

Ocena dokonywana w oparciu o dotychczasowe kryteria

NIE

Zatwierdzenie zmian w kryteriach przez WZC

TAK

Przygotowanie przez Biuro nowych kart oceny w oparciu o wprowadzone zmiany, aneksowanie umowy na realizację LSROR Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

81

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Procedura zmiany kryteriów – wersja tabelaryczna

Stanowisko

Zakres czynności

Stosowane wzory dokumentów

Zarząd Członkowie Rady Członkowie LGD

Zarząd Walne Zebranie członków Biuro LGD

Przygotowanie propozycji zmian w lokalnych kryteriach wyboru przez osoby upoważnione i złożenie do Zarządu

Przekazanie wniosku na posiedzenie WZC Zatwierdzenie lub niezatwierdzenie zmian w lokalnych kryteriach wyboru Przygotowanie przez Biuro nowych kart oceny w oparciu o wprowadzone zmiany

Projekt zmian kryteriów

Uchwała Walnego Zebrania Członków Karty oceny operacji

8.5 Procedura postępowania w przypadku operacji mających tę samą liczbę punktów W przypadku, gdy podczas oceny zgodności z LSROR oraz zgodności z kryteriami wyboru, różne operacje uzyskają taką samą liczbę punktów, to o kolejności decyduje kolejność zarejestrowania wniosku o dofinansowanie w rejestrze złożonych wniosków prowadzonym przez Biuro LGR

82 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

9. Kryteria oceny operacji. Kryteria oceny operacji są podstawowym narzędziem, dzięki któremu LGR dokonuje wyboru operacji do finansowania. Rodzaje kryteriów oraz ich waga były szeroko konsultowane na etapie przygotowywania LSROR ze społecznością lokalną oraz członkami LGR. Lokalna Grupa Rybacka w celu wyboru projektów w ramach poszczególnych rodzajów operacji stosować będzie kompleksową ocenę. Ocena operacji przebiega dwustopniowo. Najpierw dokona oceny zgodności operacji z Lokalną Strategią Rozwoju Obszarów Rybackich. Ocena zgodności operacji z LSROR polega na wypełnieniu Karty oceny zgodności operacji z LSROR i sprawdzeniu czy: a) realizacja operacji przyczynia się do osiągnięcia co najmniej jednego celu ogólnego określonego w LSROR? b) realizacja operacji przyczynia się do osiągnięcia co najmniej jednego celu szczegółowego określonego w LSROR? c) operacja jest zgodna z co najmniej jednym przedsięwzięciem planowanym w ramach LSROR? 12. Członek Komitetu może głosować za zgodnością operacji z LSROR tylko wtedy, gdy w jego opinii odpowiedź na wszystkie 3 pytania jest pozytywna. 13. Głos w sprawie uznania operacji za zgodą z LSROR oddaje się przez skreślenie jednej z opcji zaznaczonych gwiazdką w zawartym na karcie oceny zgodności operacji z LSROR sformułowaniu: „Głosuję za UZNANIEM*/ NIEUZNANIEM* operacji za zgodną z LSROR”. Operacje zgodne z LSROR zostaną skierowane do oceny zgodności z kryteriami wyboru operacji. Wybór operacji przez LGR polega na dokonaniu oceny operacji zakwalifikowanych wcześniej, jako zgodnych z LSROR na podstawie specyficznych dla danej LGR kryteriów wyboru. Istotą oceny jest wybór operacji, które w największym stopniu mogą realizować założenia oraz osiągnięcie zakładanych celów LSROR. Opracowując kryteria oceny operacji skupiono się na uwzględnieniu takich kryteriów, które pozwolą określić: 83 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

1. Efekty realizacji operacji; 2. Wpływ planowanej operacji na osiągnięcie zakładanych celów LSROR; 3. Znaczenie operacji dla rozwoju sektora rybactwa lub ograniczenia zaniku tego sektora na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju Obszarów Rybackich Przyjęto, że kryteria oceny operacji wynikać będą z analizy SWOT dla naszego obszaru, a jednocześnie, w miarę możliwości będą kryteriami mierzalnymi, co pozwoli na obiektywną ocenę członków Komitetu. Dla każdego rodzaju operacji przyjęto również kryteria przewidujące wybór operacji, o których dofinansowanie ubiegają się podmioty uprawnione do rybactwa. Ponadto innowacyjność stanowić będzie istotne kryterium wyboru konkretnych projektów zgłaszanych do realizacji w ramach sformułowanych przedsięwzięć. Ocenie podlegać będzie zarówno innowacyjność technologiczna, jak i innowacyjność procesowa, polegająca na: nowym zorganizowaniu współpracy pomiędzy podmiotami lokalnymi, tworzeniu trwałych sieci kooperacji pomiędzy lokalnymi podmiotami, ale również edukacja kreatywna, dotycząca wzmacniania kompetencji młodych ludzi do generowania i realizowania pomysłów na własny biznes,

poznawania

doświadczeń

innych

obszarów

wiejskich

we

wdrażaniu

niekonwencjonalnych rozwiązań. Uwzględniając powyższe założenia wypracowano katalog kryteriów oceny operacji i wyrażono wartościami punktowymi, które decydują o wyborze operacji i kolejności na liście ocenionych operacji dla każdego rodzaju operacji w ramach osi 4 PO RYBY: 1. Wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa, 2. Restrukturyzacja i reorientacja działalności gospodarczej oraz dywersyfikacja zatrudnienia osób mających pracę związaną z sektorem rybactwa, w drodze tworzenia dodatkowych miejsc pracy poza tym sektorem, 3. Podnoszenie wartości produktów rybactwa, rozwój usług na rzecz społeczności zamieszkującej obszary zależne od rybactwa, 4. Ochrona środowiska i dziedzictwa przyrodniczego na obszarach zależnych od rybactwa w celu utrzymania jego atrakcyjności oraz przywracanie potencjału produkcyjnego sektora rybactwa, w przypadku jego zniszczenia w wyniku klęski żywiołowej

84 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

1. RODZAJ OPERACJI – WZMOCNIENIE KONKURENCYJNOŚCI I UTRZYMANIE ATRAKCYJNOŚCI OBSZARÓW ZALEŻNYCH OD RYBACTWA

Lp.

1.

KRYTERIUM

Wnioskowana kwota dofinansowania

OPIS, UZASADNIENIE

ŹRÓDŁO WERYFIKACJI

Preferuje się projekty o niższej wnioskowanej kwocie dofinansowania. Zastosowanie tego kryterium wpłynie na zwiększenie liczby składanych projektów, co w efekcie zapewni większy zasięg oddziaływania LSROR. Kryterium to przyczyni się do możliwości rozdzielenia posiadanych środków finansowanych na większą liczbę operacji, a tym samym wsparcie większej liczby beneficjentów w ramach działania.

Wniosek o dofinansowanie , załączniki do wniosku

PUNKTACJA

 powyżej 500 000 – 0 pkt.,  od 300 000 do 500 000 – 5 pkt.,  poniżej 300 000 zł – 10 pkt.

KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT 2.

Zakres operacji dotyczy wykorzystania lub pielęgnacji tradycji

Wspierane będą operacje wykorzystujące istniejące tradycje rybackie na obszarze objętym LSROR oraz operacje mające na celu

Wniosek o dofinansowanie , załączniki do

 operacja nie zakłada wykorzystania istniejących tradycji rybackich ani pielęgnowania tych tradycji – 0 pkt., 85

Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

sektora rybactwa na obszarze LSROR LGD Dorzecza Zgłowiączki

pielęgnowanie tych tradycji.

wniosku

 operacja wykorzystuje istniejące tradycje rybackie lub zakłada pielęgnowanie tych tradycji – 5 pkt.

Wniosek o dofinansowanie , załączniki do wniosku

 brak innowacyjności – 0 pkt.,  operacja innowacyjna w skali wnioskodawcy – 2 pkt.,  operacja innowacyjna w skali gminy, na terenie której będzie realizowana – 5 pkt.,  operacja innowacyjna na terenie obszaru objętego LSROR – 10 pkt,

Oświadczenie wnioskodawcy o

 nie zrealizowano projektu – 0 pkt.,  zrealizowano 1-2 projekty – 5 pkt.,

KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT

3.

Operacja ma charakter innowacyjny

Wspierane będą operacje przyczyniające się do wzrostu konkurencyjności obszaru objętego LSROR dzięki wprowadzeniu lub promowaniu innowacyjności technologicznej, procesowej (współpraca między podmiotami lokalnymi), edukacyjnej. Kryterium będzie spełnione, jeśli wnioskodawca zastosuje rozwiązania i pomysły dotychczas nie stosowane na obszarze LGR, gminy lub innowacyjne dla danego wnioskodawcy, np. rozwój nowych funkcji obszaru, wykorzystanie nowoczesnych technik teleinformatycznych, nowy sposób angażowania społeczności lokalnych, nowatorski, kreatywny sposób edukacji ale również wykorzystania lokalnych zasobów, itp. KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT

Wnioskodawca ma

Preferuje się wnioskodawców, którzy posiadają doświadczenie w realizacji inwestycji

86 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

4.

doświadczenie w realizacji projektów ze środków UE

dofinansowanych ze środków UE, tzn. zrealizowali i rozliczyli inwestycje. Zastosowanie tego kryterium przyczyni się do wyboru operacji, które będą gwarantowały wysoką jakość realizacji.

zrealizowaniu i rozliczeniu inwestycji

 zrealizowano 3 lub więcej projektów – 10 pkt.

Wniosek o dofinansowanie , załączniki do wniosku, załączniki do wniosku o wybór LGR, oświadczenie, umowy partnerskie

 wniosek złożony przez pozostałych wnioskodawców – 0 pkt.,  wniosek złożony przez podmiot uprawniony do rybactwa lub w partnerstwie z tym podmiotem – 10 pkt.

Wniosek o dofinansowanie , załączniki do wniosku

 operacja nie dotyczy budowy, remontu, modernizacji lub wyposażenia obiektów pełniących funkcje turystyczne, sportowe, rekreacyjne, kulturalne – 0 pkt.,  operacja dotyczy budowy, remontu, modernizacji lub wyposażenia obiektów pełniących funkcje

KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT

5.

Operacja realizowana przez podmiot uprawniony do rybactwa, zgodnie z §2, ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 września 2009r. lub w partnerstwie z tym podmiotem

Wspierane będą operacje składane przez podmioty uprawnione do rybactwa, określone w §2, ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 września 2009r. lub przez inne podmioty, które zakładają realizację operacji w partnerstwie z tym podmiotem (stowarzyszenia, instytucje, podmioty gospodarcze). KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT Wspierane będą operacje, które bezpośrednio zagwarantują osiągnięcie celów i założeń opracowanej LSROR.

Operacja dotyczy budowy, remontu, modernizacji lub wyposażenia obiektów

87 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

6.

pełniących funkcje turystyczne, sportowe, rekreacyjne, kulturalne

KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT

turystyczne lub sportowe lub rekreacyjne lub kulturalne – 2 pkt.,  operacja dotyczy budowy, remontu, modernizacji lub wyposażenia obiektów pełniących funkcje turystyczne i sportowe – 5 pkt.,  operacja dotyczy budowy, remontu, modernizacji lub wyposażenia obiektów pełniących funkcje turystyczne, sportowe i rekreacyjne – 10 pkt.,  operacja dotyczy budowy, remontu, modernizacji lub wyposażenia obiektów pełniących funkcje turystyczne, sportowe, rekreacyjne i kulturalne - 15 pkt., MAX: 60 pkt.

88 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

2. RODZAJ OPERACJI – RESTRUKTURYZACJA I REORIENTACJADZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ ORAZ DYWERSYFIKACJA ZATRUDNIENIA OSÓB MAJĄCYCH PRACĘ ZWIĄZANĄ Z SEKTOREM RYBACTWA W DRODZE TWORZENIA DODATKOWYCH MIEJSC PRACY POZA TYM SEKTOREM

Lp.

1.

KRYTERIUM

Wnioskowana kwota dofinansowania

OPIS, UZASADNIENIE

ŹRÓDŁO WERYFIKACJI

Preferuje się projekty o niższej wnioskowanej kwocie dofinansowania. Zastosowanie tego kryterium wpłynie na zwiększenie liczby składanych projektów, co w efekcie zapewni większy zasięg oddziaływania LSROR. Kryterium to przyczyni się do możliwości rozdzielenia posiadanych środków finansowanych na większą liczbę operacji, a tym samym wsparcie większej liczby beneficjentów w ramach działania.

Wniosek o dofinansowanie , załączniki do wniosku

PUNKTACJA

 powyżej 200 000 – 0 pkt.,  od 100 000 do 200 000 – 5 pkt.,  poniżej 100 000 zł – 10 pkt.

KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT 2.

Zakres operacji dotyczy wykorzystania lub

Wspierane będą operacje wykorzystujące Wniosek o istniejące tradycje rybackie na obszarze objętym dofinansowanie , LSROR oraz operacje mające na celu załączniki do

 operacja nie zakłada wykorzystania istniejących tradycji rybackich ani pielęgnowania tych tradycji – 0 pkt., 89

Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

pielęgnacji tradycji sektora rybactwa na obszarze LSROR LGD Dorzecza Zgłowiączki

pielęgnowanie tych tradycji.

wniosku

 operacja wykorzystuje istniejące tradycje rybackie lub zakłada pielęgnowanie tych tradycji – 5 pkt.

Wniosek o dofinansowanie , załączniki do wniosku

 brak innowacyjności – 0 pkt.,  operacja innowacyjna w skali wnioskodawcy – 2 pkt.,  operacja innowacyjna w skali gminy, na terenie której będzie realizowana – 5 pkt.,  operacja innowacyjna na terenie obszaru objętego LSROR – 10 pkt,

KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT

3.

Operacja ma charakter innowacyjny

Wspierane będą operacje przyczyniające się do wzrostu konkurencyjności obszaru objętego LSROR dzięki wprowadzeniu lub promowaniu innowacyjności technologicznej, procesowej (współpraca między podmiotami lokalnymi), edukacyjnej. Kryterium będzie spełnione, jeśli wnioskodawca zastosuje rozwiązania i pomysły dotychczas nie stosowane na obszarze LGR, np. rozwój nowych funkcji obszaru, wykorzystanie nowoczesnych technik teleinformatycznych, nowy sposób angażowania społeczności lokalnych, nowatorski, kreatywny sposób edukacji ale również wykorzystania lokalnych zasobów, itp. KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT

90 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

4.

Wnioskodawca ma doświadczenie w realizacji projektów ze środków UE

Preferuje się wnioskodawców, którzy posiadają doświadczenie w realizacji inwestycji dofinansowanych ze środków UE, tzn. zrealizowali i rozliczyli inwestycje. Zastosowanie tego kryterium przyczyni się do wyboru operacji, które będą gwarantowały wysoką jakość realizacji.

Oświadczenie wnioskodawcy o zrealizowaniu i rozliczeniu inwestycji

 nie zrealizowano projektu – 0 pkt.,  zrealizowano 1-2 projekty – 5 pkt.,  zrealizowano 3 lub więcej projektów – 10 pkt.

Wniosek o dofinansowanie , załączniki do wniosku,

 nie powstanie żadne miejsce pracy – 0 pkt.,  powstanie 1 miejsce pracy – 5 pkt.,  powstanie 2 i więcej miejsc pracy – 10 pkt.,

Wniosek o dofinansowanie , załączniki do wniosku, załączniki do wniosku o wybór

 wniosek złożony przez pozostałych wnioskodawców – 0 pkt.,  wniosek złożony przez podmiot uprawniony do rybactwa lub w partnerstwie z tym podmiotem – 10 pkt.

KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT

5.

W efekcie realizacji operacji powstaną miejsca pracy poza sektorem rybackim

Wspierane będą operacje , w efekcie których powstaną nowe miejsca pracy poza sektorem rybackim. Nowe miejsce pracy rozumiane jest jako wzrost średniorocznego zatrudnienia w stosunku do średniorocznego zatrudnienia w okresie ostatnich 12 m-cy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie lub samozatrudnienie. KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT

6.

Operacja realizowana przez podmiot uprawniony do rybactwa, zgodnie z §2, ust. 1 rozporządzenia

Wspierane będą operacje składane przez podmioty uprawnione do rybactwa, określone w §2, ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 września 2009r lub przez inne podmioty, które zakładają realizację operacji w partnerstwie z podmiotami sektora rybackiego

91 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 września 2009r. lub w partnerstwie z tym podmiotem

(stowarzyszenia, instytucje, podmioty gospodarcze).

LGR, oświadczenie, umowy partnerskie

KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT

MAX: 55 pkt.

92 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

3. RODZAJ OPERACJI – PODNOSZENIE WARTOŚCI PRODUKTÓW RYBACTWA, ROZWÓJ USŁUG NA RZECZ SPOŁECZNOŚCI ZAMIESZKUJĄCEJ OBSZARY ZALEŻNE OD RYBACTWA

Lp.

1.

KRYTERIUM

Wnioskowana kwota dofinansowania

OPIS, UZASADNIENIE

ŹRÓDŁO WERYFIKACJI

Preferuje się projekty o niższej wnioskowanej kwocie dofinansowania. Zastosowanie tego kryterium wpłynie na zwiększenie liczby składanych projektów, co w efekcie zapewni większy zasięg oddziaływania LSROR. Kryterium to przyczyni się do możliwości rozdzielenia posiadanych środków finansowanych na większą liczbę operacji, a tym samym wsparcie większej liczby beneficjentów w ramach działania.

Wniosek o dofinansowanie , załączniki do wniosku

PUNKTACJA

 powyżej 150 000 – 0 pkt.,  od 100 000 do 150 000 – 5 pkt.,  poniżej 100 000 zł – 10 pkt.

KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT 2.

Zakres operacji dotyczy

Wspierane będą operacje wykorzystujące Wniosek o istniejące tradycje rybackie na obszarze objętym dofinansowanie ,

 operacja nie zakłada wykorzystania istniejących tradycji rybackich ani pielęgnowania tych tradycji – 0 pkt., 93

Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

wykorzystania lub pielęgnacji tradycji sektora rybactwa na obszarze LSROR LGD Dorzecza Zgłowiączki

3.

Operacja ma charakter innowacyjny

LSROR oraz operacje mające pielęgnowanie tych tradycji.

na

celu załączniki do wniosku

 operacja wykorzystuje istniejące tradycje rybackie lub zakłada pielęgnowanie tych tradycji – 5 pkt.

KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT Wspierane będą operacje przyczyniające się do wzrostu konkurencyjności obszaru objętego LSROR dzięki wprowadzeniu lub promowaniu innowacyjności technologicznej, procesowej (współpraca między podmiotami lokalnymi), edukacyjnej. Kryterium będzie spełnione, jeśli wnioskodawca zastosuje rozwiązania i pomysły dotychczas nie stosowane na obszarze LGR, np. rozwój nowych funkcji obszaru, wykorzystanie nowoczesnych technik teleinformatycznych, nowy sposób angażowania społeczności lokalnych, nowatorski, kreatywny sposób edukacji ale również wykorzystania lokalnych zasobów, itp.

Wniosek o dofinansowanie , załączniki do wniosku

 brak innowacyjności – 0 pkt.,  operacja innowacyjna w skali wnioskodawcy – 2 pkt.,  operacja innowacyjna w skali gminy, na terenie której będzie realizowana – 5 pkt.,  operacja innowacyjna na terenie obszaru objętego LSROR – 10 pkt,

KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT

94 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

4.

Wnioskodawca ma doświadczenie w realizacji projektów ze środków UE

Preferuje się wnioskodawców, którzy posiadają doświadczenie w realizacji inwestycji dofinansowanych ze środków UE, tzn. zrealizowali i rozliczyli inwestycje. Zastosowanie tego kryterium przyczyni się do wyboru operacji, które będą gwarantowały wysoką jakość realizacji.

Oświadczenie wnioskodawcy o zrealizowaniu i rozliczeniu inwestycji

 nie zrealizowano projektu – 0 pkt.,  zrealizowano 1-2 projekty – 5 pkt.,  zrealizowano 3 lub więcej projektów – 10 pkt.

Wniosek o dofinansowanie , załączniki do wniosku,

 nie zostaną zachowane wszystkie dotychczasowe miejsca pracy – 0 pkt.,  zostaną zachowane dotychczasowe miejsca pracy – 1 pkt.,  powstanie 1 miejsce pracy – 5 pkt.,  powstanie 2 i więcej miejsc pracy – 10 pkt.,

Wniosek o dofinansowanie , załączniki do wniosku, załączniki do wniosku o wybór

 wniosek złożony przez pozostałych wnioskodawców – 0 pkt.,  wniosek złożony przez podmiot uprawniony do rybactwa lub w partnerstwie z tym podmiotem – 10 pkt.

KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT

5.

W efekcie realizacji operacji zostaną utrzymane lub powstaną nowe miejsca pracy w sektorze rybactwa lub poza sektorem rybackim

Wspierane będą operacje , w efekcie których powstaną nowe miejsca pracy poza sektorem rybackim. Nowe miejsce pracy rozumiane jest jako wzrost średniorocznego zatrudnienia w stosunku do średniorocznego zatrudnienia w okresie ostatnich 12 m-cy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie lub samozatrudnienie. KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT

6.

Operacja realizowana przez podmiot uprawniony do rybactwa, zgodnie z §2, ust. 1 rozporządzenia

Wspierane będą operacje składane przez podmioty uprawnione do rybactwa, określone w §2, ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 września 2009r. lub przez inne podmioty, które zakładają realizację operacji w partnerstwie z podmiotami sektora rybackiego

95 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 września 2009r. lub w partnerstwie z tym podmiotem

(stowarzyszenia, instytucje, podmioty gospodarcze).

LGR, oświadczenie, umowy partnerskie

KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT

MAX: 55 pkt.

96 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

4. RODZAJ OPERACJI – OCHRONA ŚRODOWISKA I DZIEDZICTWA PRZYRODNICZEGO NA OBSZARACH ZALEŻNYCH OD RYBACTWA W CELU UTRZYMANIA JEGO ATRAKCYJNOŚCI ORAZ PRZYWRACANIA POTENCJAŁU PRODUKCYJNEGO SEKTORA RYBACTWA, W PRZYPADKU JEGO ZNISZCZENIA W WYNIKU KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ

Lp.

1.

KRYTERIUM

Wnioskowana kwota dofinansowania

OPIS, UZASADNIENIE

ŹRÓDŁO WERYFIKACJI

Preferuje się projekty o niższej wnioskowanej kwocie dofinansowania. Zastosowanie tego kryterium wpłynie na zwiększenie liczby składanych projektów, co w efekcie zapewni większy zasięg oddziaływania LSROR. Kryterium to przyczyni się do możliwości rozdzielenia posiadanych środków finansowanych na większą liczbę operacji, a tym samym wsparcie większej liczby beneficjentów w ramach działania.

Wniosek o dofinansowanie , załączniki do wniosku

PUNKTACJA

 powyżej 500 000 – 0 pkt.,  od 300 000 do 500 000 – 5 pkt.,  poniżej 300 000 zł – 10 pkt.

KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT 2.

Zakres operacji dotyczy

Wspierane będą operacje wykorzystujące Wniosek o istniejące tradycje rybackie na obszarze objętym dofinansowanie ,

 operacja nie zakłada wykorzystania istniejących tradycji rybackich ani 97

Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

wykorzystania lub pielęgnacji tradycji sektora rybactwa na obszarze LSROR LGD Dorzecza Zgłowiączki

3.

Operacja ma charakter innowacyjny

LSROR oraz operacje mające pielęgnowanie tych tradycji.

na

celu załączniki do wniosku

KRYTERIUM MIERZALNE

pielęgnowania tych tradycji – 0 pkt.,  operacja wykorzystuje istniejące tradycje rybackie lub zakłada pielęgnowanie tych tradycji – 5 pkt.

I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT Wspierane będą operacje przyczyniające się do wzrostu konkurencyjności obszaru objętego LSROR dzięki wprowadzeniu lub promowaniu innowacyjności technologicznej, procesowej (współpraca między podmiotami lokalnymi), edukacyjnej. Kryterium będzie spełnione, jeśli wnioskodawca zastosuje rozwiązania i pomysły dotychczas nie stosowane na obszarze LGR, np. rozwój nowych funkcji obszaru, wykorzystanie nowoczesnych technik teleinformatycznych, nowy sposób angażowania społeczności lokalnych, nowatorski, kreatywny sposób edukacji ale również wykorzystania lokalnych zasobów, itp.

Wniosek o dofinansowanie , załączniki do wniosku

 brak innowacyjności – 0 pkt.,  operacja innowacyjna w skali wnioskodawcy – 2 pkt.,  operacja innowacyjna w skali gminy, na terenie której będzie realizowana – 5 pkt.,  operacja innowacyjna na terenie obszaru objętego LSROR – 10 pkt,

KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT

98 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

4.

Wnioskodawca ma doświadczenie w realizacji projektów ze środków UE

Preferuje się wnioskodawców, którzy posiadają doświadczenie w realizacji inwestycji dofinansowanych ze środków UE, tzn. zrealizowali i rozliczyli inwestycje. Zastosowanie tego kryterium przyczyni się do wyboru operacji, które będą gwarantowały wysoką jakość realizacji.

Oświadczenie wnioskodawcy o zrealizowaniu i rozliczeniu inwestycji

 nie zrealizowano projektu – 0 pkt.,  zrealizowano 1-2 projekty – 5 pkt.,  zrealizowano 3 lub więcej projektów – 10 pkt.

Wniosek o dofinansowanie , załączniki do wniosku,

 operacja realizowana na terenie 1 miejscowości – 0 pkt.,  operacja realizowana na terenie 2-4 miejscowości – 5 pkt.,  operacja realizowana na terenie powyżej 5 miejscowości – 10 pkt.,

Wniosek o dofinansowanie , załączniki do wniosku, załączniki do wniosku o wybór LGR, oświadczenie, umowy

 wniosek złożony przez pozostałych wnioskodawców – 0 pkt.,  wniosek złożony przez podmiot uprawniony do rybactwa lub w partnerstwie z tym podmiotem – 10 pkt.

KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT

5.

Zasięg oddziaływania operacji

Preferowane będą operacje , które swoim zasięgiem obejmą jak największy obszar.

KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT

6.

Operacja realizowana przez podmiot uprawniony do rybactwa, zgodnie z §2, ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 września 2009r.

Wspierane będą operacje składane przez podmioty uprawnione do rybactwa, określone w §2, ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 września 2009r. lub przez inne podmioty, które zakładają realizację operacji w partnerstwie z podmiotami sektora rybackiego (stowarzyszenia, instytucje, podmioty gospodarcze).

99 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

lub w partnerstwie z tym podmiotem

partnerskie KRYTERIUM MIERZALNE I ADEKWATNE DO ANALIZY SWOT

MAX: 55 pkt.

100 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

10. Opis procesu przygotowania i konsultowania LSROR.

Przygotowanie Stowarzyszenia do wdrażania LSROR sięga początków roku 2009. Już wtedy do Stowarzyszenia wpływały sygnały prób konsolidowania się różnych środowisk życia gospodarczego wokół problematyki rybackiej. Problematyki, która swym zasięgiem geograficznym obejmowała przede wszystkim teren funkcjonowania stowarzyszenia. Te właśnie sygnały były impulsem do podjęcia działań sformalizowanych w celu przygotowania LSROR. I tak rozpoczęło się na początku 2009r. sondażowe określenie potrzeb społeczności lokalnej. Bardzo szybko okazało się, iż społeczność ta wykazywała duże zainteresowania działaniami Stowarzyszenia prowadzącymi do wdrożenia LSROR. Początkowe nieformalne spotkania i rozmowy zaowocowały przeprowadzeniem konsultacji społecznych oraz spotkań z bardzo szeroka

grupą

mieszkańców.

W

spotkaniach

organizowanych

na

całym

terenie

funkcjonowania LGD uczestniczyli przedstawiciele wszystkich grup społecznych. Wśród uczestników znajdowali się przedstawiciele lokalnych władz (gmin) jak również przedstawiciele indywidualnych gospodarstw rolnych, osoby młode, kobiety. Osoby te obok uczestnictwa w samych spotkaniach, aktywnie włączały się w proces budowania LSROR poprzez udział w dyskusjach, zgłaszane propozycje rozwiązań, projektów możliwych do realizacji itd. Bardzo istotny aspekt z punktu widzenia tworzenia grupy miało uczestnictwo w tych spotkaniach przedstawicieli

wszystkich gospodarstw rybackich najbardziej

zainteresowanych LSROR. Łączna ilość osób jakie uczestniczyły w spotkaniach zarówno informacyjnych jak i szkoleniowych przekroczyła kilkaset. Uczestnikami tych spotkań byli również przedstawiciele oraz członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego tj. Oddziału PZW zlokalizowanego na terenie funkcjonowania Stowarzyszenia. Konsultacje ze społecznością lokalną zostały przeprowadzone we wszystkich gminach będących członkami stowarzyszenia. Spotkania społeczności lokalnej dotyczące LSROR: Choceń dnia 6.08.2009r Boniewo dnia 4 września 2009 Chodecz dnia 11 września 2009 101 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Lubraniec dnia 23 września 2009 Lubień Kujawski dnia 19 listopada 2009 Lubanie 7 stycznia 2010 Izbica Kujawska 22 października 2009 Włocławek 5 listopada 2009 Fabianki 15 grudnia 2009 Brześć Kujawski 23 listopada 2009

Tematyka spotkań dotyczyła głównie:  przekazania informacji ogólnych nt. Osi priorytetowej 4 PO RYBY 2007 – 2013,  przekazania informacji związanych z procesowaniem zakładania stowarzyszenia ubiegającego się o status LGR,  przekazania danych z zakresu przygotowania LSROR,  szczegółowych informacji związanych z trybem i warunkami przyznawania wypłat i zwracania pomocy finansowej na realizację środków objętych osią 4 - omówiono tu przede wszystkim rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi z dnia 15-102009r.,  szczegółowych warunków, jakimi powinna odpowiadać lokalna strategia rozwoju obszarów rybackich, kryteriów wyboru lokalnej grupy rybackiej do realizacji tej strategii oraz wymagań jakimi powinna odpowiadać umowa dotycząca warunków i sposobu realizacji strategii – w tym module zwrócono szczególną uwagę na zapisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29-09-2009r. Bardzo aktywnymi uczestnikami w/w spotkań byli przede wszystkim przedstawiciele lokalnych gospodarstw rybackich postulujących stworzenie lokalnych mechanizmów umożliwiających:  wzmocnienie konkurencyjności lokalnego rybactwa,

102 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

 rozwój atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa, w tym przede wszystkim turystyki,  podnoszenie wartości produktów rybactwa oraz rozwoju usług na jego rzecz,  podjęcie działań zmierzających do tworzenia miejsc pracy poza sektorem rybackim – dywersyfikacja zatrudnienia lub umożliwienie tworzenie dodatkowych działalności w ramach istniejących gospodarstw rybackich,  wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej w zakresie promocji rybactwa (promocji gospodarstw położonych na terenie funkcjonowania Stowarzyszenia). Przedstawiciele pozostałych sektorów tworzących LGD Dorzecza Zgłowiączki zgłaszali głównie postulaty dotyczące sensu oraz potrzeby tworzenie LSROR. Wszelkie zgłaszane postulaty a w szczególności te zgłaszane przez lokalne gospodarstwa rybackie były brane pod uwagę przy konstruowaniu strategii. Dziś można powiedzieć, że w swym zakresie dokument ten wychodzi naprzeciw oczekiwaniom zarówno przedstawicieli społeczności rybackiej (w zakresie tworzenia mechanizmów postulowanych przez nich) jak również pozostałych osób tworzących inne społeczności terenu działania Stowarzyszenia. Chcąc wyjść naprzeciw lokalnej społeczności rybackiej specjalne spotkania właśnie dla nich zostały przeprowadzone w następujących terminach: Spotkania rybaków: Choceń dnia 2 10.2009 Boniewo dnia 26 .10.2009 Chodecz dnia 9.11. 2009 Lubraniec dnia 14.12.2009 Lubień Kujawski dnia 24.02.2010 Włocławek 28.01.2010 Fabianki 10.02.2010 Brześć Kujawski 30.10.2009

103 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Informacje i postulaty zebrane podczas tych spotkań posłużyły do dokonania diagnozy sytuacji obszaru działania LGR, szczególnie w odniesieniu do sektora rybackiego i stanowiły materiał wyjściowy budowania strategii metodą partycypacji społecznej. Sam proces wypracowywania LSROR odbywał się podczas warsztatów strategicznych organizowanych dla przedstawicieli sektora publicznego, społecznego i gospodarczego, z tym, że część warsztatów skierowana została wyłącznie do przedstawicieli sektora rybackiego. Warsztaty strategiczne odbywały się w Choceniu w następujących terminach: 13-07-2009r., 10-09-2009r., 16-12-2009r., 14-01-2010r., 21-01-2010r. Biorąc pod uwagę, iż LGD niespełna rok wcześniej przygotowała z pozytywnym skutkiem, również poprzez proces szerokich konsultacji społecznych, LSR w ramach PROW, a LSROR jest naturalną kontynuacją tego procesu ukierunkowaną na sektor rybacki, można stwierdzić, iż proces konsultacji społecznych trwał ponad dwa lata w trybie ciągłym, z niezwykle szeroką reprezentacją

lokalnej

społeczności

oraz

przy

bardzo

wysokim

zainteresowaniu

przedstawicieli sektora rybackiego (każde spotkanie ponad 40 uczestników, co jest rzadko spotykane podczas prac warsztatowych).

104 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

11. Planowane działania LGR związane z wdrażaniem LSROR, w tym podanie

terminów konkursów na wybór operacji do realizacji, w ramach wdrażania LSROR. Za proces wdrażania niniejszej Strategii odpowiedzialne jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki. Odpowiada ono za powierzone jej środki publiczne, za ich wykorzystanie zgodnie z zaplanowanymi działaniami i poprawne rozliczenie. W procesie wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich biorą udział następujące podmioty: - Zarząd Stowarzyszenia, - Komitet Stowarzyszenia, - Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, - Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia, - Pracownicy biura LGR, - Inne podmioty (np. doradcze), - podmioty uprawnione do rybactwa, - mieszkańcy obszaru objętego LSROR, - podmioty lokalne mające siedzibę lub prowadzące działalność na obszarze objętym LSROR - inne Wielopodmiotowy układ zastosowany przy formułowaniu LSROR będzie podtrzymywany i rozwijany w fazie wdrażania strategii. Przyjmuje się następujące zasady dotyczące wdrażania LSROR odnoszące się do podmiotów lokalnych: 1. wszystkie podmioty lokalne są uprawnione do zgłaszania propozycji dotyczących strategii, jak również projektów wdrażających strategię i służących realizacji strategicznych celów ogólnych, 2. każdy podmiot lokalny może uzyskać wsparcie na realizację swojego projektu (jeżeli jest on zgodny z LSR, spełnia pozostałe ogólne warunki dostępu i zostanie wystarczająco wysoko oceniony), a ocena projektu przebiegać będzie według obiektywnych kryteriów, 3. wszystkie podmioty lokalne mają prawo do uzyskiwania aktualnych i wiarygodnych informacji na temat funkcjonowania LGR oraz wdrażania LSROR. 105 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Powyższe zasady oznaczają, że projekty wdrażające strategię będą realizowane przez podmioty lokalne reprezentujące wszystkie trzy kluczowe sektory: samorządowy, społeczny i gospodarczy, ze szczególnym uwzględnieniem sektora rybackiego. 11.1. Sposób wdrażania LSROR. Wdrażanie LSROR będzie zorganizowane w ramach kilku współzależnych, wzajemnie się wspomagających procesów przedstawionych w poniższej tabeli:

L.p.

Proces wdrażania

1. Rozwijanie partnerstwa w ramach LGR

2. Dynamiczna realizacja przedsięwzięć strategicznych

3.

Wykorzystywanie LSROR dla wzmacniania pozycji obszaru

Narzędzia

 promowanie idei Leader, LSROR i LGR,  organizacyjne wzmacnianie relacji między lokalnymi podmiotami: w ramach sektorów, między sektorami, między obszarami tworzącymi partnerstwo

 promowanie LSROR i korzyści z niej wynikających dla podmiotów lokalnych, w szczególności rybaków, uprawnionych do rybactwa,  informowanie o zasadach przyznawania wsparcia i zasadach funkcjonowania LGR,  pomoc dla podmiotów lokalnych w zakresie przygotowywania dobrych projektów,

 promowanie obszaru LGR,  promowanie produktów i usług wytwarzanych w ramach przedsięwzięć strategicznych LSROR,  wykorzystywanie LSROR do pozyskiwania środków wsparcia ze źródeł zewnętrznych, 106

Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

4. Monitoring realizacji strategii

 rozpoznawanie oczekiwań lokalnych podmiotów oraz ich opinii na temat LSROR i funkcjonowania LGR,  rozpoznawanie uwarunkowań wdrażania LSROR,  analiza efektów wdrażania LSROR.

Powiązanie powyższych procesów powinno zostać uzupełnione o: 1. stałe animowanie wspólnego działania, 2. nastawienie na rozwiązania integrujące obszar LGD Dorzecza Zgłowiączki, 3. łączenie na rzecz rozwoju obszaru LGR różnych źródeł finansowania oraz potencjałów lokalnych, 4. wyznaczanie trendów i twórcze wykorzystywanie dobrych wzorców, 5. jawność postępowania, wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego, konsekwentne i krytyczne realizowanie LSROR.

Wszystkie ogłoszenia o naborach wniosków o dofinansowanie będą poprzedzone przeprowadzoną przez LGR akcją informacyjną, prezentującą możliwości finansowania operacji w ramach LSROR, zasady przyznawania pomocy oraz kryteria wyboru operacji. Akcje informacyjne polegać będą na opublikowaniu ogłoszeń oraz organizowaniu spotkań informacyjno-szkoleniowych

dotyczących

poszczególnych

działań

objętych

LSROR

połączonych z warsztatami praktycznie przygotowujących potencjalnych beneficjentów do opracowania projektu i przygotowania wniosku. Szczególny nacisk LGR położy na dotarcie z informacjami do podmiotów sektora gospodarczego i społecznego, podmiotów uprawnionych do rybactwa. Z uwagi na to, że do tej pory nie funkcjonowały podobne narzędzia 107 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

wspomagające rozwój działalności rybackiej szczególnie ważna jest odpowiednia promocja tego typu działań. Wszystkie informacje dotyczących zasad udziału we wdrażaniu LSR będą dostępne w Biurze LGR, którego pracownicy będą świadczyć usługi doradcze związane z przygotowaniem projektów kwalifikujących się do wsparcia. Planowane jest ponadto opracowanie i bezpłatna materiałów

dystrybucja

promocyjnych,

zawierających

informacje

o

możliwościach

finansowania i zbliżającym się naborze. Dodatkowo informacje o naborze wniosków będą zamieszczane w lokalnej prasie, a także w prasie o zasięgu wojewódzkim. Informacje o możliwości składania wniosków, zasadach przyznawania pomocy, zakresie obowiązków LGR, itp. umieszczone będą na tablicach informacyjnych wszystkich Urzędów Gmin wchodzących w skład LGR oraz w Urzędzie Marszałkowskim. Komplet informacji, broszur, ulotek znajdować się będzie również w siedzibie Okręgu Płocko-Włocławskiego Polskiego Związku Wędkarskiego we Włocławku. Lokalna społeczność, poza tradycyjnymi formami kontaktu poprzez biuro, będzie miała możliwość dostępu do strony internetowej LGD, zawierającej aktualne informacje związane

z

podejmowanymi

(http://www.kujawiaki.pl/).

oraz

Wszelkie

planowanymi

informacje

do

dotyczące

realizacji LSROR

działaniami będą

również

zamieszczane na stronach internetowych każdej z gmin, aby jak najszersze grono mieszkańców miało do nich dostęp. LGR zapewni funkcjonowanie bezpłatnego punktu informacyjnego, którego celem działania jest udzielanie fachowych porad i odpowiedzi na pytania dotyczące 4 osi PO RYBY, oraz wspieranie Beneficjentów w zakresie pozyskiwania środków finansowych, poprawnego przygotowania wniosków o dofinansowanie oraz realizacji projektów. Informacje udzielane są bezpłatnie w zależności od potrzeb, także telefonicznie lub drogą elektroniczną. Jeżeli pytanie nie dotyczy spraw będących w gestii LGR, podmioty zainteresowane kierowane będą do odpowiednich instytucji. Adres e-mailowy oraz numery telefonów punktu informacyjnego dostępne są na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego. Konferencje będą jednym z narzędzi upowszechnienia wiedzy na temat wdrażania LSROR, których celem jest przedstawienie możliwości korzystania ze środków w ramach strategii, przedstawienie zagadnień związanych z przygotowaniem wniosków o dofinansowanie projektów, omówienie dotychczasowych doświadczeń związanych z wykorzystaniem środków UE, itp.

108 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

LGR jest zobligowana do zaangażowania jak najszerszej części społeczności lokalnej do wdrażania LSROR. W Lokalnej Grupie Rybackiej obowiązuje zasada pełnej jawności działań, polegającej przede wszystkim na prowadzeniu intensywnych działań informacyjnopromocyjnych, mających służyć udostępnieniu i rozpowszechnieniu informacji na temat LGR i LSROR.

109 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Harmonogram konkursów na wybór operacji do realizacji, w ramach wdrażania LSROR

2015 kwartały I - II III - IV

publiczny Gospodarczy, społeczny

publiczny

Gospodarczy, społeczny

2014 kwartały I - II III - IV

Gospodarczy, społeczny

publiczny Gospodarczy, społeczny

Gospodarczy, społeczny

publiczny

III - IV

publiczny

I - II

2013 kwartały I - II III - IV

Gospodarczy, społeczny

III - IV

publiczny

4

Ochrona środowiska i dziedzictwa przyrodniczego na 5obszarach zależnych od rybactwa w celu utrzymania jego atrakcyjności oraz przywracanie potencjału produkcyjnego sektora rybactwa w przypadku jego zniszczenia w wyniku klęski żywiołowej lub przemysłowej

I - II

Gospodarczy, społeczny

3

Podnoszenie wartości produktów rybactwa, rozwój usług na rzecz społeczności zamieszkującej obszary zależne od rybactwa

III - IV

publiczny

2

Restrukturyzacja i reorientacja działalności gospodarczej oraz dywersyfikacja zatrudnienia osób mających pracę związaną z sektorem rybactwa w drodze tworzenia dodatkowych miejsc pracy poza tym sektorem

2012 kwartały

Gospodarczy, społeczny

Wzmocnienie konkurencyjności i utrzymaniu atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa

2011 kwartały

publiczny

1

I - II

2010 kwartały Gospodarczy, społeczny

Środek 4.1 Rozwój obszarów zależnych od rybactwa, w tym:

publiczny

Lp.

110 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Powyższa tabela przedstawia planowany harmonogram konkursów na wybór operacji do realizacji, w ramach wdrażania LSROR. Przewidziano oddzielne konkursy dla wszystkich rodzajów operacji określonych w §1, ust. 1 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i rozwoju Wsi z dnia 15 października 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwracania pomocy finansowej na realizację środków objętych osią priorytetową 4 – „Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa, zawartą w programie operacyjnym „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Rozpoczęcie ogłaszania konkursów zaplanowano na III/IV kwartał 2010 r. następnie planuje się sukcesywne ogłaszanie konkursów na poszczególne rodzaje operacji uwzględniając możliwości personalne i techniczne Biura LGR. Ponadto w zakresie „Wzmocnienia konkurencyjności i utrzymania atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa oraz „Ochrony środowiska i dziedzictwa przyrodniczego na obszarach zależnych od rybactwa w celu utrzymania jego atrakcyjności oraz przywracanie potencjału produkcyjnego sektora rybactwa w przypadku jego zniszczenia w wyniku klęski żywiołowej lub przemysłowej” zaplanowano odrębne konkursy dla podmiotów sektora publicznego oraz podmiotów sektora społeczno - gospodarczego w celu zapewnienia, aby finansowanie operacji realizowanych w ramach LSROR przez podmioty społeczne i gospodarcze wynosiło nie mniej niż 50 %. Analogiczne założenia przyjęto przy planowaniu budżetu LSROR. W roku 2015 nie planuje się ogłaszania konkursów. Będzie to rok zamykający realizację wszystkich projektów realizowanych w ramach strategii. Powyższy harmonogram jest harmonogramem przewidywanym. Jednakże w trakcie wdrażania LSROR, w wyniku bieżącego monitoringu lub przeprowadzonej ewaluacji może być konieczne dokonanie stosownych zmian w celu prawidłowego wydatkowania środków. Planowane terminy konkursów zostały skonsultowane z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

111 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

12. Zasady i sposób dokonywania oceny własnej funkcjonowania LGR. Ocena własna Lokalnej Grupy Rybackiej jest bardzo ważnym narzędziem, pozwalającym na zidentyfikowanie słabych i mocnych stron wdrażania LSROR, będzie sygnalizować pojawiające się problemy oraz pozwoli na określenie stopnia zgodności realizacji całego przedsięwzięcia z przyjętymi założeniami. Celem zapewnienia prawidłowego przebiegu realizacji zadań ujętych w LSROR prowadzony będzie przez Zarząd bieżący monitoring. Monitorowane będą też wydatki na realizację LSROR i funkcjonowanie biura LGD. Lokalna

Grupa

Rybacka

prowadzi

i

zamierza

kontynuować

proces

ewaluacji,

tj. oceny zarówno wydolności organizacyjnej LGR, jak i poszczególnych projektów przez nią realizowanych. Prowadzona ewaluacja w szczególności dotyczy przyjętej przez grupę strategii, ponieważ konieczne jest monitorowanie i ocenianie postępów realizacji strategii, przyjętych rozwiązań (działań) oraz osiągania określonych celów. Za przeprowadzenie ewaluacji odpowiada Zarząd Stowarzyszenia. Planuje się, że na każdym etapie zostanie ona przeprowadzona przez specjalistyczną firmę zewnętrzną, w celu uzyskania obiektywności badania. Wyniki przeprowadzonej ewaluacji zostaną opracowane w formie raportu i prezentowane przez Zarząd LGR na Walnym Zebraniu Członków. Ewaluacja (ocena) to z jęz. angielskiego "to take the value out of" oznacza uświadomienie sobie wartości działań w procesie dostarczania rzetelnych informacji i opinii na temat tego, czy i dlaczego w wyniku realizacji programu są osiągane zamierzone i niezamierzone rezultaty. Stowarzyszenie

Lokalna

Grupa

Działania

Dorzecza

Zgłowiączki

planuje

przeprowadzenie następujących rodzajów oceny własnej: 1. Ewaluacja ex-ante – będzie

to ewaluacja przeprowadzona przed wdrażaniem

programu i mająca za zadanie ocenić na ile planowane działania są trafne z punktu widzenia potrzeb mieszkańców obszaru objętego LSROR oraz spójna w zakresie planowanych celów i planowanych sposobów ich realizacji. Ewaluacja ma na celu przede wszystkim zbadanie i identyfikację potencjalnych trudności oraz diagnozę potrzeb i oczekiwań mieszkańców obszaru objętego LSROR. Ewaluację ex-ante planuje się przeprowadzić po zakończeniu roku 2011.

112 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

2. Ewaluacja bieżąca (mid-term) – będzie to ewaluacja realizowana mniej więcej w połowie wdrażania LSROR. Analizie zostaną poddane osiągnięte na tym etapie produkty i rezultaty oraz zostanie dokonana pierwsza ocena jakości realizacji programu. Jej głównym celem będzie ocena poczynionych na etapie programowania założeń Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich, w tym szczególnie celów oraz przyjętych wskaźników pod kątem realizacji poszczególnych operacji. Ocena w połowie realizacji LSROR będzie miała szczególnie ważną rolę, ponieważ zmiana warunków

społeczno-gospodarczych

na

obszarze

realizacji

Strategii

może

spowodować dezaktualizację początkowej diagnozy, która stała się punktem wyjścia dla realizowanych założeń. W konsekwencji wyniki takiej ewaluacji mogą się przyczynić do pewnych modyfikacji oraz aktualizacji przyjętych założeń. Ewaluacja mid-term w dużej mierze opierała się będzie na danych dostarczanych przez system bieżącego monitoringu i jego jakości, będzie uwarunkowana zakresem i rzetelnością danych monitoringowych. Wyniki ewaluacji zostaną zawarte w raporcie, który będzie zawierał m.in. następujące informacje: 

Wykaz operacji zrealizowanych w danym okresie, z krótkim opisem merytorycznym i informacją finansową o każdej z nich,



Opis bezpośrednich efektów operacji i porównanie ich z efektami, które były zakładane w fazie planowania,



Analizę dotyczącą wpływu zrealizowanych operacji na osiągnięcie celów określonych w LSROR,



Stopień wykorzystania środków zakładanych na dany okres,



Wnioski w formie uwag i rekomendacji zmian w sposobie funkcjonowania LGR, które zapewnią wyższą efektywność działania LGR i lepsze osiągnięcie zakładanych celów.

Raport wskazywał będzie ewentualne słabe punkty w realizacji LSROR i pozwoli na jej aktualizację, przyczyniającą się do efektywniejszego wydatkowania środków. W razie stwierdzenia znaczących odchyleń od zakładanych wskaźników, Zarząd podejmie działania w kierunku opracowania zmian w funkcjonowaniu i zarządzaniu. 3. Ewaluacja ex-post - będzie to ewaluacja przeprowadzana po zakończeniu realizacji programu. Planuje się jej przeprowadzenie w roku 2014-2015. 113 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Podstawowym zadaniem ewaluacji ex-post będzie zbadanie długotrwałych efektów (oddziaływania) wdrażania LSROR oraz ich trwałości. Warto jednak wziąć pod uwagę, iż niektóre efekty oddziaływania programu będą możliwe do zdiagnozowania w dłuższej perspektywie czasowej, dlatego też ocena trwałości może mieć charakter szacunkowy, biorący pod uwagę jedynie aktualne uwarunkowania. Główną istotą tego badania będzie odniesienie się do założonych celów oraz sprawdzenie na ile udało się je osiągnąć. Ewaluacja ex-post będzie służyła nie tylko kompleksowemu podsumowaniu realizacji wdrażania Strategii, ale może stanowić również cenne źródło informacji użytecznych przy planowaniu kolejnych programów. Wyniki ewaluacji ex-post zostaną zawarte w raporcie, który będzie zawierał m.in. następujące informacje: 

Wykaz operacji zrealizowanych w okresie realizacji LSROR, z krótkim opisem merytorycznym i informacją finansową o każdej z nich,



Opis bezpośrednich efektów operacji i porównanie ich z efektami, które były zakładane w fazie planowania oraz po wprowadzeniu ewentualnych modyfikacji, wynikających z wcześniej przeprowadzonych ewaluacji,



Analizę dotyczącą wpływu zrealizowanych operacji na osiągnięcie celów określonych w LSROR,



Stopień wykorzystania środków w okresie realizacji LSROR,



Podsumowanie sposobu i efektywności funkcjonowania LGR, wywiązanie się z obowiązków wynikających z umowy na realizację LSROR.

Na potrzeby własne LGR przewiduje sporządzanie raportów okresowych np. kwartalnych, półrocznych z postępów w realizacji założeń LSROR. Jest to bardzo ważne by monitorować stan budżetu, ilość projektów złożonych do LGR, ilość umów podpisanych na realizację przedsięwzięć. Za monitoring realizacji LSROR będzie odpowiadał kierownik biura LGR, który będzie przygotowywał raporty i prezentował je na posiedzeniach Zarządu.

114 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015 l.p.

1.

KRYTERIUM

TRAFNOŚĆ

MIERNIK

SPOSÓB WYKORZYSTANIA W PROCESIE OCENY WŁASNEJ LGR i LSROR

1.poziom realizacji celów ogólnych i Ocena, w jakim stopniu przyjęte szczegółowych cele LSROR odpowiadają zidentyfikowanym problemom w 2.zmiana wewnętrznych uwarunkowań obszarze objętym działaniem rozwoju obszaru na skutek wdrażania Lokalnej Grupy Rybackiej i strategii, a w szczególności operacji realnym potrzebom beneficjentów. wynikających ze strategii Kryterium to pozwoli ocenić, czy cele zdefiniowane na etapie przygotowywania Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich zostały osiągnięte 1.dostosowanie rodzaju udzielanego wsparcia do realnych potrzeb, 2.stopień zbieżności podejmowanych działań wdrożeniowych z realnymi potrzebami rozwojowymi obszaru wyrażającymi się w celach LSROR, 3. określenie tempa zmian na obszarze, 4. określenie podejmowanych strategicznych,

2.

EFEKTYWNOŚĆ

poziom osiągania efektów w ramach realizowanych operacji zarówno projektów zgłaszanych przez beneficjentów, jak również projektów realizowanych przez LGR – planowany poziom ustalany każdorazowo w przypadku konkretnych operacji

skuteczności działań

Ocena poziomu „ekonomiczności” wdrażania i realizacji LSROR, kryterium to pozwoli określić stosunek poniesionych nakładów do uzyskanych wyników i rezultatów. Nakłady rozumiane są tu zarówno jako zasoby finansowe, ale również ludzkie i poświęcony czas.

115 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

3.

SKUTECZNOŚĆ

1.szybkość udzielania beneficjentom

wsparcia Ocena poziomu i funkcjonowania LGR

jakości

2. jakość merytoryczna projektów

1.poziom lokalnych właściwego projektów,

3.jakość wdrażania operacji,

2.określenie głównych trudności podmiotów lokalnych we właściwym przygotowaniu projektów,

4.poziom wykorzystania środków

przygotowania podmiotów do opracowywania

3.określenie sprawności funkcjonowania struktur LGD, 4.wnioski na temat potrzeb szkoleniowych personelu biura i członków LGD oraz wyposażenia infrastrukturalnego biura. 5.zwiekszenie wsparcia wnioskodawców w przygotowywaniu projektów

4.

ODDZIAŁYWANIE/ WPŁYW

1. liczba beneficjentów pośrednich i Ocena związku pomiędzy celem bezpośrednich realizowanych poszczególnych operacji i celami projektów (zakładana i rzeczywista) ogólnymi i szczegółowymi, określonymi w LSROR, tj. stopień, w jakim korzyści odniesione przez docelowych beneficjentów miały 2. rodzaj, zakres operacji szerszy ogólny wpływ na większą liczbę ludzi w sektorze rybackim, regionie lub w całym kraju. 3.poziom dofinansowania 1.społeczna i gospodarcza rozległość oddziaływania LSROR,

2.stopień uaktywnienia podmiotów i społeczności lokalnych na rzecz animowanego przez LGR procesu rozwoju lokalnego

5.

TRWAŁOŚĆ

1.rodzaj, zakres operacji

Ocena, czy pozytywne efekty uzyskane w trakcie realizacji 116

Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015 2.okres realizacji operacji 3.okres utrzymania celów 4.wartość wkładu wnioskodawcy

Strategii mogą trwać po zakończeniu finansowania ze środków PO RYBY, a także czy możliwe jest ich utrzymanie się własnego oraz czy wpłyną w dłuższym okresie na procesy rozwoju sektora rybactwa na poziomie regionu czy kraju.

W procesie ewaluacji planuje się wykorzystać wiele metod badawczych, takich jak: ankieta, wywiad, obserwacja, analiza dokumentów, ale najważniejszym źródłem informacji będzie wniosek aplikacyjny wraz z załącznikami. Analiza dostarczonych informacji oraz wyciągnięcie z nich stosownych wniosków na temat wdrażania, bądź potrzeby aktualizacji LSROR będzie istotnym narzędziem ewaluacji strategii. Dzięki wykorzystaniu różnorodnych metod jest szansa na uzyskanie dogłębnych danych i analiz, które służyć będą jak najlepszym osiągnięciom zakładanych celów.

117 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

13. Spójność LSROR z działaniami i operacjami planowanymi do realizacji na obszarze objętym LSROR w ramach innych programów Niniejsza LSROR wpisuje się przede wszystkim w założenia Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki. Jednakże określenie misji przewodniej, a także zdefiniowane cele i działania prowadzące do ich realizacji są w ścisłym związku z innymi dokumentami planistycznymi obowiązującymi na obszarze LGD. Z tego też względu opracowana przez Stowarzyszenie LGD Dorzecza Zgłowiączki Lokalna LSROR powiązana jest z następującymi dokumentami:  Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW),  Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 

-Pomorskiego na lata 2007 – 2020 przyjęta Uchwałą Nr XLI/586/05 Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 12 grudnia 2005 r.

 Planem Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przyjętym Uchwałą nr XI/135/03 Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dniu 26 czerwca 2003 roku,  Strategią Rozwoju Powiatu Włocławskiego na lata 2001-2015, przyjętą Uchwałą nr XXX/247/01 Rady Powiatu we Włocławku w dniu 28 września 2001 roku, 

-2011, przyjętym Uchwałą nr XII/137/03 Rady Powiatu we Włocławku w dniu 30 grudnia 2003 roku,



-2011, przyjętym Uchwałą nr XII/137/03 Rady Powiatu we Włocławku w dniu 30 grudnia 2003 roku,

 Strategiami Rozwoju Gmin wchodzących w skład LGD: a) Strategią Rozwoju Gminy Boniewo, b) Strategią Rozwoju Miasta i Gminy Brześć Kujawski, 118 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

c) Strategią Rozwoju Gminy Choceń, d) Strategia Rozwoju Gminy Fabianki, e) Strategia Rozwoju Gminy Lubanie, f) Strategią Rozwoju Miasta i Gminy Izbica Kujawska, g) Strategią Rozwoju Miasta i Gminy Lubień Kujawski, h) Strategią Rozwoju Miasta i Gminy Lubraniec, i) Strategią Rozwoju Gminy Włocławek, j) Planem Rozwoju Lokalnego 2007-2015 Gminy i Miasta Chodecz,  Studiami Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gmin wchodzących w skład LGD: Gminy Choceń, Miasta i Gminy Lubraniec,  Programem kreowania nowych miejsc pracy w Powiecie Włocławskim przez zrównoważony rozwój turystyki,  

awski, Lubraniec, Osięciny i Topólka.

Województwo kujawsko-pomorskie, na terenie którego funkcjonuje LGD, w opracowanej przez siebie misji będącej jednocześnie głównym wyznacznikiem kierunków działania województwa dąży do podniesienie atrakcyjności w strukturze zarówno kraju jak i Europy. Dlatego dla potrzeb realizacji tej właśnie misji konieczne jest utworzeniu odpowiednich warunków do zamieszkania oraz rozwoju gospodarczego przy równoczesnym dążeniu do budowy wewnętrznej spójności, przy zachowaniu różnorodności poszczególnych miejsc występujących na jego obszarze. Cele opracowanej przez Stowarzyszenie LGD Dorzecza Zgłowiączki strategii są bezpośrednio związane z celami przyjętymi na poziomie województwa. Jednocześnie zaś dzięki wykorzystaniu posiadanych zasobów, składających się na specyfikę obszaru LGD, ich realizacja przyczyni się do poprawy jakości życia lokalnych mieszkańców, ale także wydatnie wpłynie na rozwój całego regionu.

119 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Działania przewidziane do realizacji w ramach LSROR Stowarzyszenia LGD Dorzecza Zgłowiączki zakładają istotną poprawę stanu infrastruktury społecznej i technicznej. Ma to nastąpić dzięki stworzeniu i modernizowanie bazy dla rozwoju społecznego mieszkańców, w tym przede wszystkim mieszkańców zajmujących się dziś pośrednio lub bezpośrednio działalności związaną z gospodarka rybacką. Dlatego główne cele niniejszej strategii kładą duży nacisk na pobudzanie ducha przedsiębiorczości wśród mieszkańców, przedsiębiorczości, która będzie miała swoje przełożenie na nowy kształt specyficznej dziedzina życia gospodarczego jakim niewątpliwie jest właśnie rybactwa. Równie ważnym aspektem decydującym o podstawowych celach strategii jest aktywizacja społeczności lokalnych, które skutkować będzie podniesieniem jakości usług wykonywanych na rzecz rybactwa lub dywersyfikacji usług związanych z rybactwem. Obok tego cele strategiczne odnoszą się do poszerzenia świadomości ekologicznej. Wzrost aktywności zawodowej mieszkańców oraz różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej doprowadzi do obniżenia stopy bezrobocia w regionie, jednocześnie uaktywni również osoby działające w sektorze rybackim. Aktywacja ta niewątpliwie będzie przebiegał dwu torowo. Z jednej strony przejawiać się ona będzie zdywersyfikowaniem prowadzonej działalności rybackiej, z drugiej zaś prowadzić będzie do zaprzestania prowadzenia tej właśnie działalności na rzecz innych (lepiej opłacalnych) zajęć. Ożywienie przełoży się bezpośrednio na wysokość dochodów ludności zamieszkującej obszar działania LGD, a także w niedługiej przyszłości pozwoli na rozbudowę rynków. To z kolej podniesie znaczenie regionu – znaczenie przejawiające się wzrostem zainteresowania inwestorów lokalnych, regionalnych, krajowych a w przy dalszym korzystnym rozwoju europejskich . Niewątpliwie rozwój takiej branży życia gospodarczego jak rybactwo bezpośrednio wpłynie na rozwój turystki oraz agroturystyki. Niewątpliwie działania, których celem jest utworzenie na terenie LGD silnej grupy rybackiej przyczyni się do zwiększenia liczby turystów odwiedzających region, a to natomiast wpłynie na dywersyfikację dochodów mieszkańców gminy (dywersyfikację, które przejawiać się będzie zwiększeniem dochodów mieszkańców poprzez dodatkowe dochody pochodzące z szeroko rozumianej turystki i agroturystyki). Opracowana LSROR stanowi dokument programowy, będący w swych założeniach w pełni skorelowany z dokumentami planistycznymi niezbędnymi dla prowadzenia skoordynowanej 120 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

polityki regionalnej. Dotyczy to zarówno polityki prowadzonej na poziomie województwa, kraju, jak i europejskim. Skuteczna, efektywna i prawidłowa realizacja LSROR wymaga zatem jej zgodności ze strategicznymi dokumentami planistycznymi, poniżej wskazano związki zachodzące między tym opracowaniem a dokumentami planistycznymi związanymi z obszarem objętym LGD. Powiązanie ze Strategią Rozwoju Kraju na lata 2007–2015 LSROR opracowana została w oparciu o Strategię Rozwoju Kraju na lata 2007–2013 i w tym zakresie stwierdzono, iż odpowiada ona priorytetom SRK w zakresie: 1. Wzrost konkurencyjności i innowacyjności gospodarki (w tym przede wszystkim odpowiada założeniom wzrostu konkurencyjności gospodarski rybackiej), 2. Poprawa stanu infrastruktury technicznej i społecznej. 3. Wzrost zatrudnienia i podniesienie jego jakości (zatrudnienia w samym rybactwie jak i obszarach położonych wokół tej dziedziny gospodarki). 4. Budowa zintegrowanej wspólnoty społecznej i jej bezpieczeństwa. 5. Rozwój obszarów wiejskich. 6. Rozwój regionalny i podniesienie spójności terytorialnej. W związku z powyższym można stwierdzić, iż cele ogólne obu tych dokumentów są ze sobą powiązane. Niniejsza LSR jest zgodna zwłaszcza z celami SRK, zakładającymi wzmocnienie konkurencyjności regionów i przedsiębiorstw oraz wzrost zatrudnienia, a także podniesienie poziomu spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej i rozwoju obszarów wiejskich. Powiązanie z Narodową Strategią Spójności Zidentyfikowane przez Stowarzyszenie LGD Dorzecza Zgłowiączki problemy obszaru jego funkcjonowania, które leżały u podstaw określania celów strategicznych są tożsame również z celami określonymi w Narodowej Strategii Spójności. Dotyczy to głownie następujących celów

121 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

1. Poprawa jakości kapitału ludzkiego i zwiększenie spójności społecznej, w ramach którego założono

tworzenie

warunków

prowadzących

do

rozwoju

przedsiębiorczości

i

przeciwdziałaniu ubóstwu oraz zapobieganiu wykluczeń społecznych. 2. Budowa i modernizacja infrastruktury technicznej, mającej podstawowe znaczenie dla wzrostu konkurencyjności Polski i jej regionów ma się to odbywać dzięki rozwojowi infrastruktury ochrony środowiska oraz wsparciu podstawowej infrastruktury społecznej. 3 Podniesienie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw ten cel zostać ma osiągnięty poprzez wspierania działalności wytwórczej przynoszącej wysoką wartość dodaną (głównie wspieranie działalności produkcji ryb), rozwoju sektora usług (na rzecz rybołówstwa, poprawy otoczenia funkcjonowania przedsiębiorstw i ich dostępu do zewnętrznego finansowania, budowę społeczeństwa informacyjnego. 4 Wyrównywanie szans rozwojowych i wspomaganie zmian strukturalnych na obszarach wiejskich, - jego założenia zakładają poprawę jakości życia mieszkańców, w tym przede wszystkim osób bezpośrednio zajmujących się gospodarką rybacką. 5. Tworzenie warunków dla wzrostu konkurencyjności gospodarki opartej na wiedzy i przedsiębiorczości, zapewniającej wzrost zatrudnienia oraz wzrost poziomu spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej. Tak właśnie opracowane cele strategiczne zdefiniowane przez Stowarzyszenie LGD Dorzecza Zgłowiączki bezpośrednio wpisują się w ogólną misję rozwoju zaprezentowaną w NSS. Powiązanie z Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 Prace związane z przygotowaniem niniejszej strategii brały pod uwagę wytyczne PROW 2007-2013, a w szczególności zapisy w Osi 3: Jakość życia na obszarach wiejskich i różnicowanie gospodarki wiejskiej oraz w Osi 4: LEADER. Identyfikacja obszarów priorytetowych działań w ramach LSR wynika z przeprowadzonej analizy SWOT znajdującej się w PROW 2007-2013. Na bazie wyników można stwierdzić, iż do najistotniejszych obszarów działalności należy agroturystyka i turystyka. Obecnie rozwój i wsparcie tych działalności ma coraz większe znaczenie z uwagi na rosnące zainteresowanie ludności miejskiej takimi formami aktywności, co jednocześnie stanowi źródło dodatkowego dochodu dla ludności wiejskiej. Mając powyższe na uwadze rozwój gospodarski rybackiej 122 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

bez wątpienie wpisuje się w ten cel, rozwój, bowiem tej dziedziny życia gospodarczego w sposób oczywisty podnosi rangę turystyczno – wypoczynkową terenów oddziaływania LGD. LSROR planuje wdrażać projekty przyczyniające się do rozwoju i promocji infrastruktury turystycznej oraz wykorzystujące lokalne, bogate i niezwykle cenne zasoby i bogactwa naturalne, które zdiagnozowane jako silne strony ujęte zostały w analizie SWOT dla obszaru objętego LSR. Cele wyznaczone w LSR skupiają się wokół celu zapisanego w PROW różnicowanie działalności rolniczej w kierunku podejmowania lub rozwijania przez rolników, domowników i małżonków rolników, działalności nierolniczej lub związanej z rolnictwem, co wpłynie na tworzenie pozarolniczych źródeł dochodów, promocję zatrudnienia poza rolnictwem na obszarach wiejskich, ale także celu zakładającego wzrost konkurencyjności gospodarczej obszarów wiejskich, rozwój przedsiębiorczości i rynku pracy, a w konsekwencji - wzrost zatrudnienia na obszarach wiejskich. Niemniej planowane działania w ramach LSROR nie ograniczają się tylko do turystyki i agroturystyki. Dala różnicowania działalności rybackiej istotne znaczenie mają również działania zmierzające do podjęcia innych działań zarobkowych, dywersyfikujących dotychczasowe dochody gospodarstw rybackich – w tym do działań zmierzających do pobudzenia usług na rzecz lokalnych społeczności jak i produkcji. Powiązanie z Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Kujawsko Pomorskiego na lata 2007-2013 Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego te kilkanaście działań, których realizacja według przyjętych założeń ma doprowadzić rozwiązania problemów o charakterze regionalnym. Zasięg czasowy tego dokumentu obejmuje lata 2007 – 2013 i głównie z tego powodu identyfikacja problemów regionu odnosi się do tego okresu. Identycznie sytuacja występuje o niniejszej strategii. Niemniej LSROR odnosi się wyłącznie do problemów lokalnych tj. odnosi się do lokalnego charakteru celów i operacji oraz istniejących problemów społeczno-gospodarczych, które niekorzystnie wpływają na rozwój tego obszaru. Podejmowanie zapisanych w obu tych dokumentach działań pociągnie za sobą ich wzajemne oddziaływanie. W związku z powyższym, dla osiągnięcia pożądanych rezultatów, wymagana jest ich spójność i komplementarność. LSROR realizuje postulaty zawarte w RPO WK-P w następujących dziedzinach: - Oś priorytetowa I „ Rozwój infrastruktury technicznej”, 123 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

- Oś priorytetowa II „Zachowanie i racjonalne użytkowanie środowiska”, - Oś priorytetowa III „Rozwój infrastruktury społecznej”, - Oś priorytetowa IV „Rozwój infrastruktury społeczeństwa informacyjnego” - Oś priorytetowa V „Wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw”, - Oś priorytetowa VI „Wzmocnienie rozwoju turystyki” - Oś priorytetowa VII „Wspieranie przemian w miastach i obszarach wymagających odnowy”. Powiązanie ze Strategią Rozwoju Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2007-2020 Analiza SRW KW oraz LSROR wykazała jednoznacznie, iż założenia LSROR są zgodne z następującymi celami zaprezentowanymi w Strategii Rozwoju Województwa KujawskoPomorskiego: 1 Rozwój nowoczesnej gospodarki - Kreowanie warunków przedsiębiorczości i upowszechniania informacji, - Wzmacnianie konkurencyjności regionalnej gospodarki rolnej, - Promocja rozwoju turystyki. 2 Unowocześnienie struktury funkcjonalno-przestrzennej regionu - Rozwój infrastruktury technicznej, - Rozwój infrastruktury społecznej, - Rozwój infrastruktury społeczeństwa informacyjnego, - Promocja dziedzictwa kulturowego, - Zachowanie i wzbogacanie zasobów środowiska przyrodniczego. Powiązanie z Planem Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Kujawsko Pomorskiego

124 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Plan Zagospodarowania Przestrzennego województwa Kujawsko – Pomorskiego określa główne cele zagospodarowania przestrzennego województwa . Do celów tych zaliczamy przede

wszystkim

Zbudowanie

struktur

funkcjonalno-przestrzennych

podnoszących

konkurencyjność regionu i jakości życia mieszkańców. Cele niniejszej Strategii wpisują się w cel ogólny Planu, szczególnie w cel szczegółowy Zwiększenie atrakcyjności regionu w wymiarze europejskim jako pochodnych jego walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego, wysokich standardów życia mieszkańców, wysoce sprawnych systemów infrastruktury technicznej, dogodnych powiązań ze światem zewnętrznym. Analizując dokumenty dostrzegamy silne powiązanie tego celu z celami nr 2 Rozwój funkcji turystycznej poprzez efektywne wykorzystanie i wypromowanie posiadanych zasobów naturalnych i kulturowych i 3 Ożywienie życia kulturalnego i sportowego obszaru LGD w LSROR. Powiązanie ze Strategią Rozwoju Powiatu Włocławskiego na lata 2001-2015 Prace nad przygotowaniem niniejszej Lokalnej Strategii Rozwoju uwzględniały wytyczne ze Strategii Rozwoju Powiatu Włocławskiego. Analiza obu tych dokumentów wykazała, iż założenia LSROR są zgodne z następującymi celami wyrażonymi w Strategii Rozwoju Powiatu Włocławskiego: 1. Dobrze rozwinięta sieć infrastruktury technicznej i czyste środowisko naturalne, 2. Poprawa warunków życia mieszkańców, 3. Dobrze wykorzystane walory przyrodnicze, kulturowe i uzdrowiskowe. Powiązanie z Programem Ochrony Środowiska Powiatu Włocławskiego na lata 2004 2011 Porównanie Programu Ochrony Środowiska Powiatu Włocławskiego LSROR wykazało, iż przy tworzeniu lokalnej strategii problemy wynikające z POŚ PW są kompatybilne z problemami wskazanymi w strategii w zakresie warunków ochrony środowiska. Chodzi tu głównie o cel założony w ramach lokalnej strategii odnoszący się do Ochrona środowiska i zwiększenie świadomości proekologicznej oraz wykorzystania energii odnawialnej. Powiązanie z Planem Gospodarki Odpadami Powiatu Włocławskiego na lata 2004-2011

125 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Uszczegółowieniem gospodarki odpadami jest, stanowiący integralną część Programu Ochrony Środowiska, Plan Gospodarki Odpadami dla Powiatu Włocławskiego na lata 20042011. Zawiera on ocenę aktualnego stanu gospodarki odpadami oraz kierunki tej gospodarki na okres 2004- 2011 i wytyczne dla gmin z terenu powiatu włocławskiego w tym zakresie. Praca nad LSROR uwzględniała wytyczne w PGO PW. Po raz kolejny cel szczegółowy Ochrona środowiska i zwiększenie świadomości proekologicznej oraz wykorzystania energii odnawialnej wiąże się z planami powiatu włocławskiego. Cele, przedsięwzięcia i działania LSROR są spójne ze strategiami i planami rozwoju gmin terenu LGD. Analizie poddano następujące dokumenty: - Strategia Rozwoju Gminy Boniewo, - Strategia Rozwoju Miasta i Gminy Brześć Kujawski, - Strategia Rozwoju Gminy Choceń, - Strategia Rozwoju Gminy Fabianki, - Strategia Rozwoju Gminy Lubanie, - Strategia Rozwoju Miasta i Gminy Izbica Kujawska, - Strategia Rozwoju Miasta i Gminy Lubień Kujawski, - Strategia Rozwoju Miasta i Gminy Lubraniec, - Strategia Rozwoju Gminy Włocławek, - Plan Rozwoju Lokalnego 2007-2015 Gminy i Miasta Chodecz. Dokonując analizy LSROR z w/w strategiami funkcjonującymi na poziomie gmin wykazano, iż zbieżność działań dotyczy następujących segmentów: 1. Stworzenie warunków powstawania miejsc pracy poprzez wykorzystanie zasobów z obszaru Stowarzyszenia Dorzecza Zgłowiączki

126 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

2. Zwiększenie zakresu i poziomu wiedzy mieszkańców nt. możliwości realizacji zawodowej na obszarach wiejskich 3. Rozwój działalności pozarolniczej 4. Rozwój funkcji turystycznej poprzez efektywne wykorzystanie i wypromowanie posiadanych zasobów naturalnych i kulturowych 5. Poznanie własnych walorów i słabości, które trzeba eliminować 6. Rozwój usług turystycznych 7. Poprawa ilościowa i jakościowa infrastruktury turystycznej 8. Promocja zasobów zmierzająca do poprawy wizerunku obszaru LGD wśród potencjalnych turystów 9. Ożywienie życia kulturalnego i sportowego obszaru LGD 10. Rozwój infrastruktury kulturalnej i sportowo rekreacyjnej 11. Zwiększanie liczby imprez kulturalnych i sportowo rekreacyjnych 12 Aktywizacja mieszkańców. Założone w LSROR cele ogólne i szczegółowe, przedsięwzięcia oraz operacje są komplementarne z POKL, POIG, POIiŚ oraz PROW i RPO WKP.

127 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

14.Określenie zasad postępowania uniemożliwiających nakładanie się pomocy w przypadku, gdy LGR planuje realizację operacji i działań w ramach

innych

programów

współfinansowanych

ze

środków

pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki przewiduje realizację przedsięwzięć w ramach Programów innych niż oś 4 PO RYBY współfinansowanych ze środków pochodzących z budżetu UE. Lokalna Grupa Rybacka będzie realizowała swoje cele statutowe oraz cele strategiczne poprzez liczne projekty z możliwych i dostępnych źródeł finansowania. Programami zbieżnymi, w ramach których planowana jest realizacja operacji są: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 oraz Program Operacyjny Kapitał Ludzki, ponieważ ich realizacja przyczyni się do budowania aktywnego i dobrze zorganizowanego społeczeństwa o bogatych zasobach. W ramach LSROR planowane są projekty wdrażane bezpośrednio przez LGD, a także w partnerstwie z takimi instytucjami jak jednostki samorządu terytorialnego, Powiatowy Urząd Pracy czy Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej. LGR powstało na bazie istniejącego i funkcjonującego od 2007 roku Stowarzyszenia. Od początku 2009 r. realizuje działania związane z wdrażaniem Lokalnej Strategii Rozwoju w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Zajmuje się nie tylko bieżącym funkcjonowaniem i jak najlepszym zarządzaniem środkami pochodzącymi z EFROW ale stara się sama aplikować o środki pochodzące ze źródeł zewnętrznych. W celu zapewnienia bieżącej obsługi działań i obowiązków wynikających z realizacji LSR LGD z powodzeniem ubiega się o finansowanie swojej bieżącej działalności ze środków PROW w ramach działania Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja. Środki tu pozyskane pozwalają na zaplanowanie i pokrycie wydatków związanych z wdrażaniem LSR takich, jak: wynagrodzenie pracowników zajmujących się realizacją działań objętych LSR, opłaty za media, podnoszenie kwalifikacji pracowników, zarządu, członków Rady, zajmujących się działaniami określonymi w PROW, działania aktywizujące mieszkańców obszaru objętego LSR, itp. Lokalna Grupa Rybacka planuje wykorzystywać środki w ramach Osi priorytetowej 4 PO RYBY w zakresie rodzaju operacji – Funkcjonowanie lokalnej grupy rybackiej oraz nabywanie umiejętności i aktywizacja lokalnych społeczności. Środki pozyskane w ramach 128 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

tego działania pozwolą na bieżące funkcjonowanie LGR, w szczególności wynagrodzenie pracowników zajmujących się realizacją LSROR, opłaty za media, podnoszenie kwalifikacji pracowników, zarządu, członków Komitetu, zajmujących się działaniami określonymi w PO RYBY, działania aktywizujące mieszkańców obszaru objętego LSROR, itp. 14.1. Obowiązki i zadania wykonywane przez pracowników LGR na rzecz innych programów współfinansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz czasu przeznaczonego na wykonywanie tych obowiązków i zadań. W celu prawidłowego funkcjonowania oraz stworzenia warunków do nienakładania się pomocy w ramach PROW i PO RYBY najważniejsze jest określenie zasad gwarancji, że dany wydatek nie zostanie podwójnie sfinansowany w ramach tych dwóch programów. Obecnie Stowarzyszenie posiada dwa pomieszczenia biurowe o powierzchni 11,36 m2 oraz 7,88 m2. Dla celów realizacji LSROR wyodrębnione zostanie pomieszczenie o powierzchni 7,88 m2. Pomieszczenia są odnowione i nie wymagają żadnych prac remontowych. Ściany są pomalowane, a na podłogach położone są drewniane panele podłogowe. Biuro wymaga ewentualnego doposażenia w sprzęt komputerowy oraz biurowy dla pracowników zajmujących się wyłącznie PO RYBY.

Planuje się poprawę warunków lokalowych i

przeniesienie do większego obiektu w sytuacji, kiedy LGR zostanie wybrana do realizacji LSROR. Wszelkie koszty obejmujące pracowników zajmujących się wdrażaniem LSROR oraz opłaty za media, oraz pomieszczenia przeznaczone na ten cel będą

wyodrębnione w celu

przejrzystego ich ponoszenia w następujący sposób: 1. Wynagrodzenie pracowników – do obsługi osi priorytetowej 4 PO RYBY zostaną zatrudnione inne osoby, niż do obsługi działań LSR w ramach PROW 2007-2013, szczegółowe warunki praw i obowiązków określi umowa o pracę, 2. Wynajem pomieszczeń – proporcjonalne wydzielenie kosztów adekwatne do zajmowanej powierzchni użytkowej, na realizację zadań związanych z obsługą wnioskodawców PO RYBY oraz bieżącymi obowiązkami w ramach LSROR zostanie przeznaczone odrębne pomieszczenie, 3. Media (woda, ścieki, energia elektryczna) - proporcjonalne wydzielenie kosztów adekwatne do liczby zatrudnionych osób do obsługi PO RYBY, założenie odrębnego licznika pomiarowego,

129 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

4. Opłaty telefoniczne, Internet – odrębna linia telefoniczna dla pracowników obsługujących PO RYBY ZATRUDNIENIE – planuje się taki podział obowiązków, pomiędzy pracowników zatrudnionych przez LGD Dorzecza Zgłowiączki, aby koszty zatrudnienia nie budziły wątpliwości przy ich rozliczaniu oraz ich ponoszenie było przejrzyste zarówno dla Instytucji zajmujących się przyznawaniem i rozliczaniem operacji, jak również dla Zarządu LGD. WYPOSAŻENIE, SPRZĘT – pracownicy zajmujący się wyłącznie wdrażaniem LSR są wyposażeni w sprzęt i materiały sfinansowane w ramach LSR, natomiast pracownicy zajmujący się wyłącznie wdrażaniem LSROR zostaną wyposażeni w sprzęt i materiały pochodzące ze środków LSROR. Plan zatrudnienia oraz obowiązków pracowników LGR Pracownik

Data

Wymiar

zatrudnieni/ planowana

Obowiązki pracownika

Program, z

Czas

czasu

którym

pracy,

pracy/

związany

który

jest

dany

data zatrudnieni

planowany

dany

obowiązek

wymiar

a

pracownik poświęca

czasu pracy

na realizację danego obowiązku

Kierownik 1.09.2009. Biura LGD

40 h/ tydzień

Kierowanie pracą biura podczas realizacji i rozliczania Lokalnej Strategii Rozwoju; organizacja pracy biura, nadzór nad pracownikami

PROW

Przygotowanie informacji o postępie realizacji LSR, Doradztwo w zakresie przygotowania wniosków o przyznanie pomocy w ramach LSR,

PROW

Kierowanie pracą biura podczas realizacji i rozliczania Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich, organizacja pracy biura, nadzór nad pracownikami

PO RYBY

20 h

2007-2013

(pełny etat)

Kierownik Planowana 40 h/ Biura LGR data zatrudnien tydzień ia (pełny

20 h

2007-2013 20 h

2007-2013

130 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

1.09.2010

Asystent projektu ds. LSR

1.09.2009

etat)

40 h/tydzień (pełny etat)

Przygotowanie informacji o postępie realizacji LSROR, Doradztwo w zakresie przygotowania wniosków o dofinansowanie w ramach LSROR,

PO RYBY

- realizacja i rozliczanie Lokalnej Strategii Rozwoju.

PROW

20 h

2007-2013

40 h

2007-2013

- przygotowywanie i obsługa posiedzeń Rady Decyzyjnej LGD - doradztwo w zakresie przygotowania wniosków o dofinansowanie operacji w ramach LSR, -stałe podwyższanie swoich kwalifikacji zawodowych poprzez udział w szkoleniach, konferencjach, seminariach, itp., - bieżąca obsługa biura i interesantów w zakresie LSR, -odpowiedzialność materialna za sprzęt stanowiący wyposażenie stanowiska pracy.

Asystent projektu ds. LSROR

Planowana 40 data h/tydzień zatrudnien (pełny ia etat) 1.09.2010

- realizacja i rozliczanie Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich,

PO RYBY

-przygotowywanie i obsługa posiedzeń Komitetu,

2007-2013

40 h

- doradztwo w zakresie przygotowania wniosków o dofinansowanie operacji w ramach LSROR, -stałe podwyższanie swoich kwalifikacji zawodowych poprzez udział w szkoleniach, konferencjach, seminariach, itp., - bieżąca obsługa biura i interesantów w zakresie LSROR - odpowiedzialność materialna za sprzęt stanowiący wyposażenie stanowiska pracy.

131 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Obecnie obsługa finansowo - księgowa LGD jest zlecona na podstawie umowy cywilnoprawnej, w której zakres wchodzi w szczególności: - prowadzenie dokumentacji księgowej, - prowadzenie dokumentacji płacowej, - sporządzanie sprawozdań finansowych i bilansów, -przygotowywanie informacji finansowych na potrzeby LGD Planuje się, że na potrzeby funkcjonowania Biura LGR obsługa finansowo-księgowa zostanie zlecona lub zostanie powierzona na podstawie umowy o pracę na ½ lub ¼ etatu. Zakres obsługi finansowo-księgowej będzie obejmował w szczególności: - prowadzenie dokumentacji księgowej, - prowadzenie dokumentacji płacowej, - sporządzanie sprawozdań finansowych i bilansów, -przygotowywanie informacji finansowych na potrzeby LGR Przedstawiony powyżej plan zatrudnienia wskazuje, że LGR zapewnia gwarancję nienakładania się pomocy w ramach wydatków związanych zarówno z wynagrodzeniem pracowników, jak również związanych z wyposażeniem stanowisk pracy oraz opłatami za wykorzystywane media. Ponadto pracownicy LGD wykorzystują swoją wiedzę i doświadczenie w uzyskaniu wsparcia w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Z powodzeniem udało się zrealizować następujące projekty: 1. ”Punkt informacyjny szansą dla mieszkańców z terenu działania LGD Dorzecza Zgłowiączki”. Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Działanie 6.3. Instytucją Wdrażającą projekt był Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu; 2. „Wykształcenie i rozwój ludności podstawą rozwoju LGD Dorzecza Zgłowiączki”, w ramach priorytetu IX Rozwój Wykształcenia i Kompetencji w Regionach, Działanie 9.5 Oddolne Inicjatywy Edukacyjne na Obszarach Wiejskich. Głównym celem projektu

była

aktywizacja

bezrobotnych

z

terenów

gmin

należących

do

Stowarzyszenia w kierunku podnoszenia własnych kwalifikacji. 132 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

LGD planuje dalsze pozyskiwanie środków na aktywizację i promocję obszaru LGD oraz na podnoszenie kwalifikacji członków LGD oraz pozostałych mieszkańców, zarówno ze środków funduszy unijnych jak i innych. Ponadto nadal Stowarzyszenie będzie starało się uczestniczyć w rożnego rodzaju imprezach, w przedsięwzięciach, które będą przyczyniały się do rozwoju obszaru LGD. Nadal planuje się realizacje projektów w ramach POKL i innych, które służyć będą mieszkańcom obszaru ze szczególnym uwzględnieniem sektora rybactwa. Poniżej przedstawiono przykładowe Programy i Priorytety, w ramach których LGR zamierza aplikować o środki: Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Priorytet VI: Rynek pracy otwarty dla wszystkich 

Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie,



Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia,



Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej, na obszarach wiejskich.

Na terenie LGR występuje wysokie bezrobocie, szczególnie wśród ludzi młodych. Projekty będą nakierowane na tworzenie warunków sprzyjających podnoszeniu zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych, obejmujące m.in. działania na rzecz dalszego doskonalenia, bądź zmiany kwalifikacji zawodowych w formie szkoleń, kursów i praktyk oraz możliwości zdobycia doświadczeń zawodowych w miejscu pracy. Priorytet VII: "Promocja integracji społecznej" 

7.1 – Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji



7.3 – Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji

Projekty przeznaczone będą nie tylko dla podmiotów ekonomii społecznej, ale również dla instytucji powołanych do jej wspierania, które poprzez dostarczanie niezbędnej wiedzy i doświadczenia w zakresie zasad prowadzenia działalności gospodarczej, zarządzania zasobami

ludzkimi

czy

stosowania

przepisów

prawnych,

umożliwiają

rozwój

i

funkcjonowanie gospodarki społecznej. Dodatkowo Stowarzyszenie postara się pozyskać małe granty finansowe, za pomocą których wspierane będą inicjatywy ukierunkowane na podnoszenie zdolności do zatrudnienia, zwiększenie mobilności i aktywności społecznej mieszkańców i rozwój lokalnych inicjatyw na obszarach wiejskich, w celu zmniejszenia zróżnicowań pomiędzy tymi obszarami a ośrodkami miejskimi. 133 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Priorytet VIII: "Regionalne kadry gospodarki" 

8.1 – Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie

Planowane projekty mają stymulować podnoszenie i aktualizację umiejętności zawodowych przez osoby pracujące, zwłaszcza starsze i o niskich kwalifikacjach, co jest kluczowe dla utrzymania ich aktywności na rynku pracy. Priorytet IX: "Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach" 

9.5 – Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich

Wsparcie przewidziane w projektach nakierowane będzie na rzecz tworzenia i funkcjonowania oddolnych, lokalnych inicjatyw powoływanych przez mieszkańców obszarów wiejskich na rzecz rozwoju edukacji i podnoszenia poziomu wykształcenia mieszkańców wsi. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka: 

Oś priorytetowa 3 - Kapitał dla innowacji

Projekty mające na celu aktywizację rynku inwestorów prywatnych poprzez tworzenie dogodnych warunków inicjowania współpracy inwestorów prywatnych z przedsiębiorcami MSP poszukującymi środków finansowych na realizację innowacyjnych przedsięwzięć. 

Oś priorytetowa 4 - Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia

Projekty obejmujące szkolenia, doradztwo i inwestycje przedsiębiorstw niezbędne do opracowania i wdrożenia wzorów Użytkowych i przemysłowych. 

Oś priorytetowa 6 - Polska gospodarka na rynku międzynarodowym

Działania nastawione na promocję turystycznych walorów Polski, w tym tworzenie nowych, innowacyjnych typów produktów i usług turystycznych, tworzenie systemu informacji turystycznej. Projekty inwestycyjne w zakresie produktów turystycznych o znaczeniu ponadregionalnym, w tym inwestycje przyczyniające się do poprawy jakości usług turystycznych, 

Oś priorytetowa 8 - Społeczeństwo informacyjne – zwiększanie innowacyjności gospodarki

Projekty obejmujące wsparcie dla nowo tworzonych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw świadczących E-usługi. Dotacje, fundusze dla organizacji pozarządowych pochodzące z różnego rodzaju grantów, fundacji itp. wspomagające rozwój obszaru LGD i wpisujące się działania zapisane w LSR Podstawową zasadą, która będzie warunkowała wybór działania będzie jego komplementarność w stosunku do zapisów umieszczonych w Lokalnej Strategii Rozwoju. 134 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

Realizowane przedsięwzięcia w ramach LSROR w połączeniu z przedsięwzięciami realizowanymi w ramach wyżej wymienionych programów umożliwią szybsze osiągnięcie celów spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej. W ramach LSROR tworzone będą warunki do rozwoju przedsiębiorczości i nowych miejsc pracy. W zakresie zmian strukturalnych na obszarze LGR wsparcie będzie realizowane poprzez usługi w zakresie doradztwa zawodowego oraz przekwalifikowania osób odchodzących z pracy w rolnictwie, rybactwie jak również promocji przedsiębiorczości, rozwoju pozarybackich funkcji wsi (np. agroturystyka, ochrona dziedzictwa kulturowego wsi). Mechanizmy zabezpieczające przed podwójnym finansowaniem: W celu zabezpieczenia przed nakładaniem się pomocy w ramach PO RYBY, PROW i innych programów realizowanych przez Lokalną Grupę Rybacką zastosowane będą następujące mechanizmy: 1. Zakres obowiązków określony w umowie. Z każdą osobą zatrudnioną przez LGR będą popisywane umowy o pracę lub umowy cywilnoprawne określające zakres obowiązków i zadań ze wskazaniem programu, z którego jest finansowane jego stanowisko pracy i na rzecz którego wykonują pracę. 2. Ewidencja czasu pracy. Pracownicy zatrudnieni w projektach realizowanych przez LGR będą zatrudniani zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy. Będzie prowadzona ewidencja czasu pracy. Osoby zaangażowane w realizację jednocześnie więcej niż jednego programu będą posiadały w umowie o pracę szczegółowe opisy zadań wykonywane w poszczególnych programach wraz z kwotą wynagrodzenia i zachowaniem jednoczesnym wymiaru pracy zgodnie z Kodeksem Pracy. 3. Koordynacja projektów. Każdym projektem będzie zarządzać inna osoba jako koordynator projektu zatrudniony na umowę o pracę lub umowę cywilnoprawną. Koordynatorzy poszczególnych projektów będą wymieniać wiedzę i doświadczenie na okresowych spotkaniach z Zarządem. 4. Bankowość. Dla każdego projektu i programu utworzone zostanie odrębne konto lub subkonto bankowe. 5. Księgowość. Każdy projekt finansowany z programów będzie posiadał oddzielny rejestr księgowy. Dokumenty księgowe będą opisywane z jakich środków oraz z jakiego programu koszty zostały opłacone. W przypadku wydatków, które będą

135 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki

Lokalna Strategia Rozwoju Obszarów Rybackich na lata 2010 - 2015

współfinansowane z więcej niż jednego programu w opisie znajdzie się informacja w jakiej części finansowane są wydatki w ramach każdego z programów. 6. Informacja, szkolenia. Mieszkańcy obszaru objętego LSROR będą uczestniczyli w spotkaniach szkoleniowych, informacyjnych, na których będą informowani o możliwości uzyskania wsparcia w ramach różnych programów oraz o obowiązkach wynikających z realizacji poszczególnych działań. Pracownicy Biura, doradcy i konsultanci zatrudnieni przez LGD będą na bieżąco informować potencjalnych wnioskodawców o konieczności zapewnienia o niemożności nakładania się pomocy z różnych źródeł. 7. Przy składaniu wniosku o finansowanie z innych źródeł, LGD przygotuje analizę ryzyka nakładania się pomocy z danego programu z pomocą, którą uzyskała w ramach PO RYBY. W celu zapewnienia, że w ramach realizacji LSROR nie zostaną wybrane do finansowania

operacje,

które

korzystają

jednocześnie

z

innych

Programów,

obligatoryjnym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie będzie „Oświadczenie o niefinansowaniu operacji z innych środków publicznych”.

136 Lokalna Grupa Rybacka Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Dorzecza Zgłowiączki