4-193-041-52

LCD Dijital Renkli TV Çalıştırma Talimatları

KDL-19BX200 / KDL-22BX200

Başlarken Kullanım Kılavuzu Ek Bilgiler

Giriş

Bu Sony ürününü seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Televizyonu çalıştırmadan önce, lütfen bu kullanım talimatı kitapçığını iyice okuyunuz ve de ileride kullanmak üzere saklayınız.

Dijital TV fonksiyonu hakkında

• Digital TV ( ) ile ilgili her fonksiyon, sadece DVB-T (MPEG2 ve H.264/MPEG4 AVC) dijital yer sinyallerin yayınlandığı ülkelerde ve bölgelerde çalışır. • Bu televizyon seti DVB-T spesifikasyonlarına uymasına rağmen, gelecekteki DVB-T dijital yerden yayınlara uyumluluğu garanti edilemez. • Bazı Dijital TV fonksiyonları bazı ülkelerde / alanlarda mevcut olmayabilir Bu ürün, Sony Corporation tarafından, 1-7-1 Konan Minato-ku Tokyo, 108-0075 Japonya'da imal edilmiştir. EMC ve ürün güvenliği için Yetkili Temsilci Sony Deutschland GmbH, Hedelfinger Strasse 61, 70327 Stuttgart, Almanya'dır. Servis ve garanti ile ilgili her türlü konu için lütfen ayrı olarak verilen servis veya garanti belgelerine bakınız.

2 TR

Ticari markaya ilişkin bilgi

DVB Project'in tescilli ticari markasıdır. HDMI, HDMI logosu ve YüksekÇözünürlüklü Multimedya Arayüzü, HDMI Licensing LLC'nin ticari markaları veya tescilli ticari markalarıdır. Dolby Laboratories'in lisansı altında üretilmiştir. Dolby ve çift-D sembolü Dolby Laboratories'in ticari markalarıdır. "BRAVIA" ve BRAVIA Sony Corporation'un ticari markalarıdır.

Tanım etiketinin konumu Model No ve Güç Beslemesi nominal değerleri için etiketler (uygulanabilir emniyet yönetmeliklerine uygun olarak) televizyonun arkasında bulunur.

İçindekiler Başlarken

4

Güvenlik bilgileri.............................................................................................................. 7 Uyarılar............................................................................................................................. 8 Uzaktan kumandaya genel bakış............................................................................................9 Televizyon düğmelerinin ve göstergelerinin genel görünümü..................................... 11

TV'nin İzlenmesiTV'nin İzlenmesi.............................................................................................................. 12 Dijital Elektronik Program Rehberinin (EPG) Kullanımı Dijital Favori listesinin kullanımı

...................................... 14

........................................................................... 15

Opsiyonel Cihaz KullanımıOpsiyonel cihazların bağlanması................................................................................... 16 Bağlı cihazlardan resimlerin izlenmesi.......................................................................... 18 USB ile Fotoğraf/Müzik Oynatma................................................................................... 18 HDMI Kontrolü'nün Kullanımı......................................................................................... 19

MENU Fonksiyonlarının KullanımıMenüler arasında gezinme............................................................................................. 20 TV Ayarları Menüsü......................................................................................................... 21

Ek BilgilerAksesuarların Kurulumu (Duvara-Montaj Braketi)....................................................... 30 Spesifikasyonlar.............................................................................................................. 31 Arıza bulma...................................................................................................................... 33

Televizyonu çalıştırmadan önce, lütfen "Güvenlik bilgileri" kısmını okuyunuz (sayfa 7). Bu kullanma kılavuzunu ileride kullanmak üzere saklayınız. : sadece dijital kanallar için

3 TR

TR

Başlarken 1: Aksesuarların kontrol edilmesi Ana elektrik kablosu (1) Uzaktan kumanda RM-ED037 (1) Masa-üstü standı (1) AA boy piller (R6 tipi) (2)

2: Standın takılması Standı TV'ye takmak için aşağıdaki aşamaları uygulayınız.

1 Karton kutuyu açınız ve standı çıkarınız. 2 TV'yi Standın üzerine yerleştiriniz.

Pillerin uzaktan kumandaya takılması Kapağı açmak için dile bastırıp kaldırınız.

• Pilleri takarken kutupları doğru yerleştirdiğinizden emin olunuz. • Farklı tipte pilleri bir arada veya eski ve yeni pilleri karıştırarak kullanmayınız. • Pilleri, çevreye saygılı bir şekilde imha ediniz. Belirli bölgelerde pillerin imhasıyla ilgili düzenlemeler olabilir. Lütfen yerel makamlarınıza danışınız. • Uzaktan kumandayı dikkatli kullanınız. Düşürmeyiniz veya üzerine basmayınız ya da üzerine herhangi bir sıvı dökmeyiniz. • Uzaktan kumandayı bir ısı kaynağı yakınına veya direk güneş ışığı alan bir yere ya da nemli bir odaya koymayınız.

4 TR

3 TV'nin üst kısmına hafifçe bastırarak TV'yi standın üzerine oturtunuz.

3: Bir anten/Uydu Alıcısı/ DVD Kaydedici bağlanması Bir anten bağlama Koaksiyal kablo

Bir uydu alıcısının/kaydedicinin (örn. DVD kaydedici) HDMI ile bağlanması

Koaksiyal kablo

Koaksiyal kablo

Koaksiyal kablo

SCART kablosu

VCR/ DVD kaydedici

Koaksiyal kablo

HDMI kablosu

VCR/ DVD kaydedici

4: Başlangıç ayarları

5 TR

Başlarken

Bir uydu alıcısının/kaydedicinin (örn. DVD kaydedici) SCART ile bağlanması

1 Televizyonun fişini ana elektrik prizine takınız.

2 Televizyonun 1 düğmesine basınız.

Televizyonu ilk kez açtığınızda, ekranda "Kurulum Rehberi" menüsü görünür.

3 Dili seçmek için G/g düğmelerine

basınız. Ekranda dil seçiminiz görünür.

• Kanalları manuel olarak da ayarlayabilirsiniz (sayfa 24). • Ekranda program tablosu göründüğünde ayar tamamlanmıştır.

6 Çıkmak için MENU düğmesine basınız. Masa-Üstü Standının TV'den Ayrılması

Kurulum Rehberi

? Dil Ayarları

• Dillere (A) basınız ve standı ok yönünde çekiniz. • Televizyonu duvara monte etmenin dışında herhangi başka bir amaç için standı çıkarmayınız.

Türkçe

Otomatik Arama

Seç

4 F/f düğmelerine basarak "Otomatik

Arama" seçimini yapınız, daha sonra düğmesine basınız.

5 Ülkeyi seçmek için G/g düğmelerine

basınız. "Tarama Tipi" seçimi için F/f tuşuna basınız. Daha sonra, ATV (Analog TV) & DTV (Dijital TV), DTV veya ATV seçmek için G/g tuşuna basınız. "Saat Dilimi" ülke seçimine göre otomatik olarak değişecektir. Otomatik ayarı başlatmak için düğmesine basınız. Otomatik Arama

Analog TV veya Dijital TV ayarını seçin. Kanal taraması için OK’e basın. Antenin bağlandığından emin olum.

SeçÜlke Seçimi

Türkiye

Tarama Tipi

ATV & DTV

Saat dilimi

İstanbul GMT+2

RETURN

Geri

• Otomatik ayar mevcut televizyon kanalı sayısına bağlı olarak birkaç dakika sürebilir.

6 TR

Güvenlik bilgileri Montaj/Kurulum

Stand ile monte edildiğinde 30 cm

Herhangi bir yangın, elektrik çarpması veya hasar ve/veya yaralanma riskini önlemek amacıyla televizyon setini aşağıdaki talimatlara uygun olarak monte ediniz ve kullanınız.

Montaj

• Televizyon seti, erişimi kolay bir prizin yakınına monte edilmelidir. • Televizyon setini sabit, düz yüzeylere yerleştiriniz. • Duvara montaj işlemlerini sadece kalifiye servis personeli gerçekleştirmelidir. 6.5 mm - 10 mm

Vida (Duvara-montaj braketi ile birlikte verilir)

10 cm

10 cm

6 cm

Setin etrafında en az bu kadar boşluk bırakınız. • Uygun bir havalandırma sağlamak ve kir ve tozların birikmesini önlemek için: - Televizyon setini düz, baş aşağı, arkaya doğru veya yana dönük şekilde monte etmeyiniz. - Televizyon setini bir raf, halı, yatak üzerine veya bir dolaba monte etmeyiniz. - Televizyon setini perde veya gazete gibi şeylerle örtmeyiniz. - Televizyon setini aşağıda gösterildiği gibi monte etmeyiniz.

Hava devir-daimi tıkalı.

Montaj Kancası

Duvar

TV setinin arka tarafındaki kanca bağlantısı

Duvar

• Ana elektrik kablosunu aşırı derecede sıkıştırmayınız, bükmeyiniz veya kıvırmayınız. İçindeki iletkenler açığa çıkabilir veya kırılabilir. • Ana elektrik kablosunda bir değişiklik yapmayınız. • Ana elektrik kablosunun üzerine ağır bir şey koymayınız. • Elektrik fişini prizden çekerken kablosundan tutarak çekmeyiniz. • Birden fazla cihazı aynı prize takmayınız. • Gevşek durumdaki elektrik prizlerini kullanmayınız.

Yasaklanmış Kullanım

Televizyon setini, aşağıda belirtilenler gibi yerlerde, ortamlarda veya durumlarda kullanmayınız/monte etmeyiniz; aksi halde televizyon seti arıza yapabilir ve yangına, elektrik çarpmasına, hasara ve/ veya yaralanmaya neden olabilir.

Yer:

Dış mekanlara (direk güneş ışığı altına), deniz kıyısına, bir gemiye veya başka bir tekneye, bir aracın içine, medikal kurumlara, dengesiz yerlere, suyun, yağmurun, nemin veya dumanın olduğu yerlerin yakınına.

Ortam:

Nakliye

• Televizyon setini taşımadan önce, tüm kablolarını sökünüz. • Televizyon setini elle taşırken, sağ tarafta gösterildiği gibi tutunuz. LCD panele baskı uygulamayınız. • Televizyon setini taşırken, sarsıntılara ve aşırı titreşimlere maruz bırakmayınız. • Televizyon setini tamir için taşırken veya yerini değiştirirken, orijinal karton ve ambalaj malzemelerini kullanarak paketleyiniz.

Havalandırma

• Asla havalandırma deliklerini kapatmayınız veya kabinin içine herhangi bir şey sokmayınız. • Televizyon setinin etrafında, aşağıda gösterildiği gibi boş alan bırakınız.

Duvara monte edildiğinde 30 cm

10 cm

10 cm

10 cm

Setin etrafında en az bu kadar boşluk bırakınız.

Ana elektrik kablosu

Herhangi bir yangın, elektrik çarpması veya hasar ve/veya yaralanma riskini önlemek amacıyla, elektrik kablosu ve fişi ile ilgili olarak aşağıdaki hususlara riayet ediniz: - Sadece Sony tarafından temin edilen elektrik kablolarını kullanınız, farklı tedarikçilerden temin edilenleri kullanmayınız. - Fişi elektrik prizine tam olarak sokunuz. - Televizyon setini sadece bir 220–240 V ˜ 50-60 Hz elektrik kaynağı ile çalıştırınız. - Kablo bağlantılarını yaparken, güvenliğiniz için elektrik fişini çekmeyi unutmayınız ve ayaklarınızın kablolara dolaşmamasına dikkat ediniz. - Televizyon seti ile ilgili bir iş yapmadan veya taşımadan önce, elektrik fişini prizden çekiniz. - Ana elektrik kablosunu ısı kaynaklarından uzak tutunuz. - Elektrik fişini prizden çekiniz ve fişi düzenli olarak temizleyiniz. Eğer fiş tozla kaplanırsa ve nemlenirse, yalıtımı bozularak bir yangına neden olabilir.

Notlar

• Ürünle birlikte verilen ana elektrik kablosunu başka bir cihazda kullanmayınız.

• Ateşin yayılmaması için mum veya diğer açık alevleri bu üründen her zaman uzak tutunuz. • Sıcak, nemli veya aşırı tozlu yerler; böceklerin girebileceği yerler; mekanik titreşime maruz kalabilecek yerler, yanıcı maddelerin yanı (mumlar, v.s.). Televizyon setine su damlaları veya su sıçramaları gelmemelidir ve vazo gibi içi sıvı dolu eşyalar televizyonun üzerine konulmamalıdır.

Durum:

Elleriniz ıslakken, cihazın kasası açıkken veya üretici tarafından önerilmeyen aksesuarlar takılıyken cihazı kullanmayınız. Yıldırımlı havalarda televizyon setinin elektrik ve anten bağlantısını çekiniz.

Kırık parçalar:

• Televizyon setine herhangi bir şey fırlatmayınız. Ekran camı çarpma etkisi ile kırılabilir ve ciddi yaralanmalara neden olabilir. • Eğer televizyon setinin yüzeyinde çatlama olursa, elektrik kablosunu prizden çekinceye kadar dokunmayınız. Aksi halde elektrik çarpabilir.

Kullanılmadığında

• Eğer televizyon setini uzunca bir süre kullanmayacaksanız, çevresel ve emniyet nedenlerinden ötürü televizyon setinin fişi prizden çekilmelidir. • Televizyon setini sadece kapatmış olduğunuzda elektrik beslemesi kesilmiş olmayacağından, televizyon setinin elektriğini tamamen kesmek için fişini prizden çekiniz.

7 TR

• Bununla birlikte bazı televizyon setleri, düzgün çalışabilmesi için bekleme durumunda bırakılmasını gerektiren özelliklere sahip olabilir.

Çocuklar için

• Çocukların televizyon setine tırmanmalarına izin vermeyiniz. • Küçük aksesuarları, çocukların yanlışlıkla yutmaması için, çocukların ulaşamayacağı yerlere kaldırınız.

Aşağıdaki problemler ortaya çıkarsa...

Aşağıdaki problemlerden birinin olması durumunda, televizyon setini kapatınız ve fişini prizden çekiniz. Satıcınızdan veya Sony yetkili servisinden, kalifiye servis personelince kontrol edilmesini talep ediniz.

Eğer:

- Elektrik kablosu hasarlıysa. - Elektrik prizi gevşek durumdaysa. - Düşmeden, darbelerden veya bir şeyin çarpmasından ötürü televizyon seti hasar görmüşse. - Herhangi bir sıvı veya katı cisim kasadaki menfezlerden içeri düşerse.

Uyarılar Televizyonu seyretme

• Televizyonun zayıf ışık altında veya uzunca bir süre seyredilmesi gözlerinizi yoracağından, televizyonu orta dereceli bir ışık altında seyrediniz. • Kulaklık kullanırken, işitme hasarına neden olabileceğinden sesi aşırı seviyelerde olmayacak şekilde ayarlayınız.

LCD Ekran

• LCD ekran yüksek duyarlılık teknolojisiyle yapılmış ve piksellerin %99,99'u veya daha fazlası aktif olmasına rağmen, LCD ekranda devamlı olarak siyah noktalar veya parlak ışık noktaları (kırmızı, mavi, veya yeşil) görülebilir. Bu, LCD ekranın yapısal bir özelliği olup bir arıza değildir. • Ön filtreye bastırmayınız veya çizmeyiniz yada bu televizyon setinin üzerine eşyalar koymayınız. Görüntü düzgün gözükmeyebilir veya LCD ekran hasar görebilir. • Bu televizyon setini soğuk bir yerde kullanılıyorsa, görüntüde bir lekelenme oluşabilir veya görüntü koyulaşabilir. Bu bir arıza belirtisi değildir. Bu olay, sıcaklığın yükselmesiyle birlikte ortadan kalkar. • Hareketsiz görüntüler devamlı görüntülendiğinde gölgeler oluşabilir. • Televizyon seti kullanımdayken ekran ve kasa ısınabilir. Bu, bir fonksiyon bozukluğu değildir. • LCD ekran, az miktarda bir sıvı kristal içermektedir. Bu televizyonda kullanılan bazı florosan tüpler de cıva içermektedir. İmha ile ilgili olarak yerel kanun ve tüzüklere riayet ediniz.

8 TR

Ekran yüzeyi veya televizyon kasasının kullanımı ve temizliği

Temizlik işlemlerinden önce, televizyon setine bağlı olan elektrik kablosunun fişini prizden çekiniz. Malzeme aşınmasını veya ekran kaplamasının aşınmasını önlemek için aşağıdaki önerilere riayet ediniz. • Ekranın/kasanın tozunu almak için, yumuşak bir bez ile nazikçe siliniz. Eğer toz çıkmıyorsa, çok seyreltilmiş bir deterjan solüsyonu ile hafifçe nemlendirilmiş yumuşak bir bezle siliniz. • Su veya deterjanı direk olarak televizyon setine püskürtmeyiniz. Ekranın alt kısmına veya harici aksamlarına girebilir ve arızalanmasına neden olabilir. • Aşındırıcı bir bez, alkali/asitli bir temizleyici, aşındırıcı temizlik tozu veya alkol, benzin, tiner veya böcek ilacı gibi uçucu çözücüler kullanmayınız. Bu tür materyallerin kullanılması kauçuk ya da vinil malzemelere uzun süreli temas etmesi ekran yüzeyine veya kasa malzemesine zarar verebilir. • Uygun bir havalandırma sağlamak için havalandırma deliklerine periyodik olarak vakum uygulanması önerilmektedir. • Televizyon setinin açısını ayarlarken, televizyon setinin yerinden oynamasını veya tablasından kayıp düşmesini önlemek için yavaşça hareket ettiriniz.

Opsiyonel Ekipmanlar

• Elektromanyetik radyasyon yayan opsiyonel bileşenleri veya herhangi bir ekipmanı televizyon setinden uzak tutunuz. Aksi halde görüntü bozulması ve/veya seste parazitlenme olabilir. • Bu ürün test edilmiş ve 3 metreden uzun olmayan bağlantı kablolarının kullanımı için EMC Direktifinde belirlenen sınırlara uygun bulunmuştur.

Piller

• Pilleri takarken kutupları doğru yerleştirdiğinizden emin olunuz. • Farklı tipte pilleri bir arada veya eski ve yeni pilleri karıştırarak kullanmayınız. • Pilleri, çevreye saygılı bir şekilde imha ediniz. Belirli bölgelerde pillerin imhasıyla ilgili düzenlemeler olabilir. Lütfen yerel makamlarınıza danışınız. • Uzaktan kumandayı dikkatli kullanınız. Düşürmeyiniz veya üzerine basmayınız ya da üzerine herhangi bir sıvı dökmeyiniz. • Uzaktan kumandayı bir ısı kaynağı yakınına veya direk güneş ışığı alan bir yere ya da nemli bir odaya koymayınız.

Televizyon setinin imhası Eski Elektrikli & Elektronik Cihazların İmhası (Avrupa Birliği ve diğer Avrupa ülkelerinde ayrı toplama sistemleriyle uygulanmaktadır)

Ürünün veya ambalajı üzerindeki bu sembol, bu ürünün bir ev atığı gibi muamele görmemesi gerektiğini belirtir. Bunun yerine, elektrikli ve elektronik cihazların geri dönüşümü için uygun toplama noktasına teslim edilmelidir. Bu ürünün doğru bir şekilde elden çıkarılmasını sağlayarak, uygunsuz bir elden çıkarma durumunda çevre ve insan sağlığı açısından doğacak potansiyel olumsuz sonuçların önlenmesine yardımcı olmuş olacaksınız. Malzemelerin geri dönüştürülmesi doğal kaynakların korunmasına yardımcı olacaktır. Bu ürünün geri dönüşümü hakkında daha detaylı bilgi için lütfen yerel sivil büronuz, ev atıkları imha hizmetleri veya ürünü satın aldığınız satıcı ile temasa geçiniz.

Eski pillerin imhası (Avrupa Birliği ve diğer Avrupa ülkelerinde ayrı toplama sistemleriyle uygulanmaktadır)

Pil veya ambalajın üzerindeki bu sembol, bu ürünle birlikte teslim edilen pilin evsel atık olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirtmektedir. Bazı pillerin üzerinde bu sembol bir kimyasal sembolü ile birlikte kullanılabilir. Pilin %0,0005'ten fazla cıva veya %0,004'ten fazla kurşun içermesi halinde, cıva (Hg) veya kurşun (Pb) kimyasal sembolleri eklenir. Bu pillerin doğru bir şekilde elden çıkarılmasını sağlayarak, uygunsuz bir elden çıkarma durumunda çevre ve insan sağlığı açısından doğacak potansiyel olumsuz sonuçların önlenmesine yardımcı olmuş olacaksınız. Malzemelerin geri dönüştürülmesi doğal kaynakların korunmasına yardımcı olacaktır. Ürünlerin güvenlik, performans veya veri bütünlüğü nedeniyle takılan bir pil ile sürekli bir bağlantı gerektirmesi halinde, bu pil sadece kalifiye servis personeli tarafından değiştirilmelidir. Pilin uygun şekilde muamele görmesini sağlamak için, tükendiği zaman ürünü elektrikli ve elektronik cihazların geri dönüşümü için uygun toplama noktasına teslim ediniz. Diğer bütün piller için, lütfen pilin üründen güvenli bir şekilde çıkarılması ile ilgili bölüme bakınız. Pili, atık pillerin geri dönüşümü için uygun toplama noktasına teslim ediniz. Bu ürün veya pilin geri dönüşümü hakkında daha detaylı bilgi için lütfen yerel sivil büronuz, ev atıkları imha hizmetleri veya ürünü satın aldığınız satıcı ile temasa geçiniz.

Uzaktan kumandaya genel bakış 1 I/1 - TV bekleme Televizyonu bekleme modundan çıkartarak açar veya kapatır.

2 AUDIO Analog modda: Çift ses modunu değiştirir (sayfa 23). Dijital modda: Seyretmekte olduğunuz programın ses dilini değiştirir (sayfa 27)

3 Renkli düğmeler (sayfa 13) 4U /Y -Bilgi/Metin görüntüleme Dijital modda: O an seyredilmekte olan programın özet bilgilerini ve bir sonraki programın bilgilerini görüntüler. Analog modda: Mevcut kanal numarasını ve tarih bilgilerini görüntüler. Teletext Modunda: Gizli bilgileri görüntüler (örneğin, bir sorunun cevapları) (sayfa 13)

5F /f/G/g/3 6 ZOOM Televizyon modunda: Resmi merkeze odaklanarak 3 aşamada genişletir. Teletext Modunda: Teletext sayfasını 2 aşamada genişletir.

7 MENU (sayfa 20) 8T - Favori Listesi Belirlediğiniz favori listesini görüntüler (sayfa 15)

9V (Altyazı) Alt yazı dilini değiştirir (sayfa 27) (sadece dijital modda)

0 PROG +/-/c/C Televizyon modunda: Sonraki (+) veya önceki (-) kanalı seçer. Teletext Modu (sayfa 13): Sonraki (c) veya önceki (C) sayfayı seçer.

qa P - (Önceki kanal) Bir önceki izlenen kanala döner.

9 TR

qs % - Sessiz Sesi geçici olarak kapatır.

qd 2 +/- Ses Sesi arttırır (+) veya azaltır (-).

qf / - Teletext (sayfa 13) Teletext bilgisini görüntülemek için basınız (sayfa 13).

qg Sayı düğmeleri Televizyon modunda: Kanalları seçer. 10 ve üzerindeki kanal numaraları için, hızlı bir şekilde sonraki ikinci ve üçüncü sayıya basınız. Teletext Modunda: Sayfa seçmek için sayfa numaralarını girer.

qh O RETURN Görüntülenen herhangi bir menünün bir önceki ekranına döner.

qj L GUIDE/A/B Dijital modda: EPG (Dijital Elektronik Program Rehberi) (sayfa 14).

qk Opsiyonel cihazlar için düğmeler. TV'ye bağlı cihazı çalıştırır (sayfa 18).

ql N Resim formatı Resim formatını seçer (sayfa 13).

w; M /[

- Giriş seçim/Metin bekletme Televizyon modunda: Kaynak listesini görüntüler (sayfa 18). Teletext Modunda: Seçili teletext sayfasını durdurunuz.

z

• 5 rakamı, PROG + ve AUDIO düğmeleri, referans dokunma noktalarına sahiptir. Televizyonu seyrederken algılama noktalarını referans olarak kullanınız.

10 TR

Televizyon düğmelerinin ve göstergelerinin genel görünümü 1 2 + / PROG + Sesi arttırır / sonraki kanalı seçer.

2 2 / PROG Ses / kanal seçme opsiyonları arasında değiştirme yapar.

3 2 - / PROG Sesi azaltır / önceki kanalı seçer.

4 1 - Power (Güç) Televizyonu açar / kapatır. Televizyonun elektriğini tamamen kesmek için, fişini prizden çekiniz.

5 Power/Standby (Güç/Bekleme) Göstergesi ve Uzaktan kumanda sensörü •T elevizyon açıldığında yeşil renkte yanar. •T elevizyon standby (bekleme) modunda olduğunda kırmızı renkte yanar. •U zaktan kumandadan gelen kızılötesi ışınları algılar. Çalışması engelleneceğinden, sensörünün önüne herhangi bir şey koymayınız.

?

• Televizyonun fişini prizden çekmeden önce kapatılmış olduğundan emin olunuz. Televizyon açık durumdayken fişinin çekilmesi, televizyonun arızalanmasına neden olabilir.

11 TR

TV'nin İzlenmesi TV'nin İzlenmesi

2 Dijital moda veya analog moda geçmek için M düğmesine basınız. Göstergede giriş kaynağı menüsü görünür. F/f düğmesine basarak dijital mod için DTV'yi veya analog mod için ATV'yi seçiniz, daha sonra 3 ile onaylayınız. Televizyonunuz seçili moda geçecektir.

3 Bir TV kanalını seçmek için sayı düğmelerine veya PROG +/düğmelerine basınız.

• 10 ve üzerindeki kanal numaraları için, hızlı bir şekilde sonraki ikinci ve üçüncü sayıya basınız. • Dijital Elektronik Program Rehberini (EPG) kullanarak bir dijital kanal seçmek için, bkz. sayfa 14.

Dijital modda

Kısa bir süre bir bilgi reklamı (banner) görüntülenir. Reklam kutusu (banner) üzerinde aşağıdaki simgeler gösterilebilir. : : :

V: :

1 Televizyonu açmak için televizyonun 1 düğmesine veya uzaktan kumandanın I/1 düğmesine basınız. Televizyonun ön panelindeki Standby (bekleme) göstergesi kırmızı renkten yeşil renge döner.

: :

Radyo servisi Karıştırılmış/Üyelik servisi Çok dilde ses mevcut Altyazı mevcut İşitme engelliler için uygun altyazılar mevcut

Mevcut program için tavsiye edilen en küçük yaş (4’ten 18’e kadar) Ebeveyn Kilidi

Ek işlemler Amaç

Yapılacak işlem

Sesi ayarlamak için

2+ (arttır)/- (azalt) düğmesine basınız.

Girişler DTV

Kanal listesinden bir kanal seçmek için

3 düğmesine basınız. Kanal listesinden istenilen kanalı seçmek için F/f düğmelerine basınız, daha sonra 3 düğmesine basınız.

Favori listesini seçmek için

T düğmesine basınız.

ATV AV1 AV2 S-VIDEO (AV1) PC HDMI YPBPR (PC)

12 TR

Detaylı bilgi için, bkz. sayfa 15.

Teletexte erişim için

z

Sinemaskop yayınları doğru orantılarda görüntüler.

Altyazı Sinemaskop yayınları ekranda altyazılarla görüntüler.

Panorama

Konvansiyel 4:3 yayınları bir geniş ekran efekti benzetimi ile görüntüler. 4:3 görüntüsü, ekranı kaplayacak şekilde uzatılır.

• Text sayfasının altında dört renkli kısım görüntülendiğinde, Fastext özelliği mevcut demektir. Fastext (hızlı text), sayfalara hızlı ve kolay erişmenizi sağlar. Sayfaya erişim için ilgili renkli düğmeye basınız.

Otomatik

Ekran formatını manuel olarak değiştirmek için

Bu mod seçildiğinde, yüksek çözünürlüklü resimler kırpılmaz ve orijinal boyutlarında görüntülenir.

İstediğiniz ekran formatını seçmek için N düğmesine ard arda basınız.

Geniş Geniş ekran (16:9) yayınları doğru orantılarda görüntüler.

Yayın sinyaline göre uydurmak için ekran formatını otomatik olarak değiştirir.

Genel tarama: Kapalı

 Resmin

üst ve alt kısımları kesilebilir.

?

• Sinyale bağlı olarak, bazı ekran formatları seçilemeyebilirler. • Resmin üzerindeki ve altındaki bazı karakterler ve/veya harfler “Panorama” modunda görünmeyebilir.

14:9 14:9 ebatlı yayınları doğru orantılarda görüntüler. Sonuç olarak, siyah çerçeve alanları ekranda görülebilir.

4:3 Konvansiyel 4:3 yayınları (örneğin geniş ekran olmayan televizyon görüntüsü) doğru orantılarda görüntüler.

13 TR

TV'nin İzlenmesi

Analog modda iken, / düğmesine basınız. / düğmesine her bastığınızda, gösterge döngüsel olarak aşağıdaki gibi değişir: Resim ve Teletext p Teletext p Teletext Yok (Teletext service servisinden çıkış). • Bir sayfa seçmek için, numaralı düğmelere veya c/C düğmesine basınız. • Bir sayfayı dondurmak için, M /[ düğmesine basınız. • Gizli bilgileri görüntülemek için, U/m düğmelerine basınız. • Eğer bir sayfanın altında alt sayfalar varsa ve otomatik kaydırma için beklemek istemiyorsanız, önceki sayfalar için G düğmesine ve sonraki sayfalar için g düğmesine basınız. • Texti bir sayfada iki aşamada genişletmek için ZOOM düğmesine iki kez basınız; ilk basma işlemi sayfanın üst yarısını genişletecektir ve ikinci basma işlemi ise sayfanın alt yarısını genişletecektir.

LetterBox (Mektup Zarfı)

Dijital Elektronik Program Rehberinin (EPG) Kullanımı Servis Tipi DTV

Wed 27 Feb 11:21 Basil Brush(Now) 27 Feb 2009

1 BBC ONE 2 BBC TOW 3 ITV 1 4 five 5 Channel 4 6 BBC THREE 7 BBC FOUR 8 ITV 2 9 NRK2 Önceki Gün Ayarla

 Bu

11:00 11:30 12:15 13:00 13:25 14:00 14:50 15:10 15:40

11:30

Hatırlatma Listesi Bilgi

1 Dijital modda, L GUIDE düğmesine basınız.

2 Aşağıdaki tabloda gösterilen veya

Basil Brush Secret Agent Trisha Deal or no Deal International Blows Carry On Up The Khyber ER Sally Jessy Countdown

Sonraki Gün Seç

11:00

ekranda görüntülenen işlemlerden istediğinizi yapınız.

Hatırlatma MENU

Çıkış

fonksiyon, bazı ülkelerde kullanılmayabilir.

Amaç

Yapılacak işlem

Bir programın izlenmesi

Bir programı seçmek için F/f düğmelerine basınız, daha sonra 3 düğmesine basınız.

EPG'yi kapatmak için

L GUIDE düğmesine basınız.

Mevcut program bilgisini ve önceki veya sonraki günlerin program bilgisini görüntülemek için

1 Program bilgisini görüntülemek istediğiniz kanalı seçmek için F/f düğmelerine basınız, daha sonra g düğmesine basınız. Program bilgisi hattı aktive edilecektir. 2 Önceki günün program bilgisini görüntülemek için kırmızı düğmeye basınız ve sonraki günün program bilgisini görüntülemek için yeşil düğmeye basınız. 3 Program bilgisi başlıklarını seçmek için F/f düğmelerine basınız, daha sonra detaylar için U/Y düğmelerine basınız.

Bir program için hatırlatma ayarlamak için

1 Hatırlatmanın ayarlanacağı kanalı seçmek için F/f düğmelerine basınız, daha sonra g düğmesine basınız. Program bilgisi hattı aktive edilecektir. 2 Hatırlatmanın ayarlanacağı program bilgisi başlığını seçmek için F/f düğmelerine basınız, daha sonra mavi düğmeye basınız. 3 Hatırlatma bilgisini giriniz ve 3 düğmesine basınız. 4 Ayarlama işlemini tamamlamak için RETURN O düğmesine basınız.

Ayarlı bir hatırlatmayı iptal etmek için

1 EPG menüsünde, sarı düğmeye basınız. 2 İptal edilecek hatırlatmayı seçmek için F/f düğmelerine basınız. 3 Hatırlatmayı silmek için kımızı düğmeye basınız. 4 Ayarlama işlemini tamamlamak için RETURN O düğmesine basınız.

14 TR

Dijital Favori listesinin kullanımı Dört farklı favori kanal listesi oluşturabilirsiniz.

Program tablosu Prog

Servis Adı

001

BBC ONE

002

BBC TOW

003

ITV 1

004

five

005

Channel 4

006

BBC THREE

007

BBC FOUR

008

TV 3

009

NRK2

Ayarla

 Bu

FAV1

FAV2

FAV3

FAV4

1 Program tablosunu açmak için

TÜM Yer değiştir

Seç

aşağıdaki işlemleri uygulayınız MENU p f p Ayarlar p 3 p f p Kanal Ayarlarıp 3 p f p Program tablosup 3.

Ağ Sil

2 Aşağıdaki tabloda gösterilen veya

Tüm Ağlar Servis Tipi

Önceki/Sonraki Sayfa

RETURN

Geri

fonksiyon, bazı ülkelerde kullanılmayabilir.

ekranda görüntülenen işlemlerden istediğinizi yapınız.

Amaç

Yapılacak işlem

Favori listesine kanal eklemek veya listeden çıkarmak için

1 Favori listesine eklemek istediğiniz kanalı seçmek için F/f düğmelerine basınız. 2 Seçili kanalın ekleneceği favori listesini seçmek için G/g düğmelerine basınız, daha sonra 3 düğmesine basınız. 3 Eklenen kanal için ilgili favori listesinin altında T sembolü görünür. 4 Favori listesinden bir kanal çıkarmak için, favori listesinden ilgili kanalı seçiniz ve daha sonra 3 düğmesine basınız. T sembolü kaybolacaktır. 5 Ayarlama işlemini tamamlamak için RETURN O düğmesine basınız.

Bir favori listesini seçmek için

1 Favori listesini seçmek için T düğmesine basınız. 2F avori Listesi menüsünde, FAV1 ile FAV4 arasından bir liste seçmek için F/f düğmelerine basınız, daha sonra 3 düğmesine basınız.

Bir kanalı seyretmek için

1 İstenilen favori listesini açınız. 2 Bir kanalı seçmek için F/f düğmelerine basınız ve sonra 3 düğmesine basınız.

Favori listesini kapatmak için

RETURN O düğmesine basınız.

15 TR

TV'nin İzlenmesi

Servis Tipi Ağ

CA

Opsiyonel Cihaz Kullanımı Opsiyonel cihazların bağlanması Televizyonunuza çok sayıda opsiyonel cihaz takabilirsiniz. Bağlantı kabloları ürünle birlikte verilmez.

DVD oynatıcı PC (HDMI çıkışı) Blu-ray DVD oynatıcı Dijital video kamera

Video oyun konsolu / Dijital video kamera

PC / DVD oynatıcı Aygıt çıkışı DVD Oynatıcı / Kaydedici Video oyun konsolu Dekoder VCR CAM kartı

Dijital fotoğraf makinesi/ USB aygıtı Kulaklık

16 TR

Ses-video cihazının bağlanması (kalite sırası, yüksekten düşüğe) Bağlantı noktası

Bağlantı aracı

Açıklama

B HDMI / o

HDMI kablosu

Bu, dijital video ve ses sinyalleri girişidir. Eğer cihazda bir DVI soketi mevcutsa, DVI soketini HDMI1 soketine bir DVI-HDMI adaptör arayüzü (ürünle birlikte verilmez) kullanarak takınız ve cihazın ses çıkış soketini PC/Y Pb Pr/HDMI Ses Giriş soketine takınız.

?

• HDMI girişi sadece aşağıdaki video girişlerini destekler: 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 1080/24p • Sadece, HDMI logosu olan orijinal bir HDMI kablosunu kullanınız. Bir Sony HDMI kablosunu kullanmanızı öneririz (yüksek hızlı tip).

D I PC / Y Pb Pr IN / o

Cihazınızı bir VGA-Y Pb Pr adaptör kablosu vasıtasıyla (ürünle birlikte verilmez) takınız ve cihazın ses çıkış soketlerini PC/Y Pb Pr/HDMI Audio IN (ses giriş) soketine takınız. Ferritli bir PC kablosunun kullanılması önerilir, örneğin "Connector, D-sub 15" (ref. 1-793-504-11, Sony Yetkili Servisinden temin edilebilir) veya eşdeğeri.

?

• Y Pb Pr girişi sadece aşağıdaki video girişlerini destekler: 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p.

Ai/I/

J / AV1

SCART kablosu

Bir dekoder bağlayabilirsiniz. Bir dekoder bağladığınızda, karışık yayın sinyalleri kodları çözülmek üzere dekodere iletir ve sonra televizyona gönderilir.

?

• B ir kaydediciyi (örn. DVD kaydedici) direk olarak televizyona bağlayabilirsiniz.

C M AV2 / o

Kompozit video kablosu

Portatif cihazların bağlanması Bağlantı noktası

Bağlantı aracı

Açıklama

F H USB

USB kablosu

Sony dijital sabit fotoğraf makinesine veya kamera kayıt cihazına kaydedilmiş fotoğraf/müzik dosyalarını USB kablosu veya USB depolama ortamı kullanarak TV'nizde görüntüleyebilirsiniz (sayfa 18).

Diğer cihazların bağlanması Bağlantı noktası

Bağlantı aracı

Açıklama

E G CAM

CAM Modülü

Program Bazında Ödemeli TV servislerine erişim sağlar. Ayrıntılar için, CAM modülü ile birlikte verilen kullanma kılavuzuna bakınız. CAM modülünü kullanmak için, televizyonu kapatınız ver CAM modülünüzü yuvaya takınız.

(Duruma Bağlı Erişim Modülü)

?

• CAM modülü bazı ülkelerde/alanlarda desteklenmez. Yetkili satıcınıza sorarak öğreniniz.

Gi Kulaklık

Kulaklık

Televizyonu kulaklık ile dinleyebilirsiniz.

17 TR

Opsiyonel Cihaz Kullanımı

VGA - Y Pb Pr kablo, ses kablosu Ferritli PC kablosu, ses kablosu

Bağlı cihazlardan resimlerin izlenmesi

USB ile Fotoğraf/Müzik Oynatma

Bağlı olan cihazı açınız ve aşağıdaki işlemleri gerçekleştiriniz.

Sony dijital sabit fotoğraf makinesine veya kamera kayıt cihazına kaydedilmiş fotoğraf/müzik dosyalarını USB kablosu veya USB depolama ortamı kullanarak TV'nizde görüntüleyebilirsiniz.

1 "Giriş" kaynağı

menüsünü görüntülemek için M düğmesine basınız.

2 Cihazınızın

Girişler DTV ATV AV1 AV2 S-VIDEO (AV1) PC

bağlı olduğu HDMI giriş kaynağını YPBPR (PC) seçmek için F/f düğmelerine basınız, daha sonra 3 düğmesine basarak onaylayınız.

A AV1

AV1 girişine bağlanmış cihaza geçer.

A S -VIDEO

AV1 girişi vasıtasıyla bağlanmış cihaza geçer.

B HDMI

HDMI girişine bağlanmış cihaza geçer.

C AV2

AV2 girişine bağlanmış cihaza geçer.

D YPBPR

PC'nin aygıt girişine bağlanmış cihaza geçer.

D PC

PC girişine bağlanmış PC'ye geçer.

(AV1)

(PC)

Tümü bağlanmış 21-pinli scart kablosu vasıtasıyla scart soketine takılan cihazlar için

Bağlı olan cihazda oynatma fonksiyonunu başlatınız. Bağlı cihazdan gelen görüntü ekranda görünür.

Otomatik olarak bağlanmış bir VCR için Analog modda iken, video kanalını seçmek için, PROG +/- düğmesine veya sayı düğmelerine basınız.

1 Desteklenen bir USB cihazını TV'nizin USB soketine takınız.

2 MENU düğmesine basınız. 3 Fotoğraf veya Müzik seçimini yapmak için F/f düğmelerine basınız, daha sonra 3 düğmesine basarak onaylayınız. Ekranda dosya veya klasör listesi görüntülenir.

4 Dosyayı veya klasörü seçmek için F/f

düğmelerine basınız, daha sonra 3 düğmesine basarak onaylayınız. Tüm dosyaları seçmek için kırmızı düğmeye basınız. Tüm dosyaların seçimini iptal etmek için yeşil düğmeye basınız. Bir klasör seçtiğinizde, bir dosya seçiniz, 3 düğmesine basarak dosyayı seçili duruma getiriniz, daha sonra u düğmesine (mavi) basınız. Oynatım başlar. Bir klasördeki çoklu fotoğraf veya müzik dosyalarını oynatmak istediğiniz takdirde, bunları seçili duruma getirmek için 3 düğmesine basınız.

? • TV'nin USB cihazındaki verileri değerlendirmesi esnasında, • • • • •

18 TR

aşağıdaki talimatlara riayet ediniz: - TV'yi veya bağlı olan USB cihazını kapatmayınız. - USB kablosunun bağlantısını kesmeyiniz. - USB cihazını çıkarmayınız. USB cihazındaki veriler zarar görebilir. Sony, herhangi bir bağlı cihaz veya TV'de meydana gelen bir arıza nedeniyle kayıt cihazındaki verilerin zarar görmesinden veya kaybedilmesinden sorumlu tutulmaz. USB oynatımı aşağıdaki fotoğraf dosyası formatları için desteklenmektedir: - JPEG (DCF veya Exif uyumlu ".jpg" uzantılı JPEG dosyaları). USB oynatımı aşağıdaki müzik dosyası formatları için desteklenmektedir: - MP3 (telif hakkı olmayan ".mp3" uzantılı dosyalar). Dosya adında ve klasör adında sadece İngilizce dili desteklenmektedir. Sabit bir Sony dijital fotoğraf makinesi bağladığınızda, fotoğraf makinesinin USB bağlantısını "Otomatik" veya "Yığın Bellek" moduna ayarlayınız. USB bağlantı modu hakkında detaylı

bilgi için, dijital fotoğraf makineniz ile birlikte verilen talimat kitapçığına bakınız. • Uygun USB cihazları hakkındaki güncel bilgiler için aşağıdaki web sitesine bakınız. http://support.sony-europe.com/TV/compatibility/

- Fotoğrafı döndürme

Bir fotoğrafı görüntülemek için

1 Fotoğrafı oynatılırken 90° döndürmek

- Slayt Gösterisi Çoklu fotoğrafları seçerek bir slayt gösterisi oluşturabilirsiniz. Her fotoğraf belirlediğiniz süre boyunca ekranda kalır ve daha sonra sonraki fotoğraf görüntülenir.

1 Fotoğraf seçme.

2 Seçili fotoğraf görüntülenirken MENU düğmesine basınız, daha sonra F/f düğmelerine basarak (Ayarlar) seçimini yapınız ve 3 düğmesine basarak onaylayınız.

3 F/f düğmelerine basarak

(Usb Ayarı) seçimini yapınız, daha sonra 3 düğmesine basarak onaylayınız.

4 Slayt Gösterisi Aralığını seçmek için

F/f düğmelerine basınız, daha sonra G/g düğmelerine basarak 3sn, 5sn

veya 10sn olarak ayarlayınız. Her fotoğraf burada belirlediğiniz süre boyunca ekranda kalır ve daha sonra sonraki fotoğraf görüntülenir.

için G/g düğmelerine basınız.

HDMI Kontrolü'nün Kullanımı

HDMI kontrolü fonksiyonu, cihazların HDMI tarafından tanımlanmış HDMI CEC (Tüketici Elektronikleri Kontrolü) vasıtasıyla birbirlerini kontrol etmelerini sağlar. Birbirlerini kontrol etmelerini sağlamak için, bir TV ve bir DVD kaydedici gibi Sony HDMI uyumlu cihazları HDMI kabloları vasıtasıyla hard disk ve ses sistemine birlikte bağlayabilirsiniz. HDMI kontrolü fonksiyonunun kullanılması için, uyumlu ekipmanın düzgün şekilde bağlanmış olduğundan emin olunuz.

HDMI kontrolü ile uyumlu cihaza bağlamak için

Uyumlu cihazı ve televizyonu bir HDMI kablosu ile bağlayınız. Detaylı bilgi için, bkz. sayfa 17.

HDMI kontrolü ayarlarını yapmak için HDMI kontrolü, hem TV'de hem de bağlı cihaz tarafında da etkinleştirilmiş olmalıdır. TV'de ayarlamak için, bkz. HDMI Ayarları (sayfa 28). Bağlı olan cihazın detaylı ayarları için kullanım talimatı kitapçığına bakınız.

HDMI kontrolü fonksiyonları

• Bağlı olan cihazı TV ile birlikte kapatır. • Cihaz çalıştırıldığında, cihaz girişini otomatik olarak aktive eder.

5 Menüden çıkmak için MENU düğmesine ard arda basınız.

- Resmi yakınlaştırma/uzaklaştırma Bu fonksiyon, resmi yakınlaştırmanızı veya uzaklaştırmanızı sağlar.

1 Mevcut fotoğraf durdurulmuş

durumdayken veya oynatılırken ZOOM düğmesine basınız.

?

• ZOOM düğmesine ard arda basınız. Fotoğraf önce yakınlaştırılır, daha sonra uzaklaştırılır.

19 TR

Opsiyonel Cihaz Kullanımı

Fotoğrafı bağlı bulunan bir USB cihazından veya önceden belirlenmiş bir resim klasöründen seçebilirsiniz. Fotoğraf seçme hakkında detaylı bilgi için, bkz. sayfa 18.

Bu fonksiyon, fotoğrafları 90° döndürmenizi sağlar.

MENU Fonksiyonlarının Kullanımı Menüler arasında gezinme MENU düğmesi, bu televizyonun birçok kullanışlı özelliğine erişmenizi ve faydalanmanızı sağlar. Kanalları kolaylıkla seçebilir ve televizyonunuzun ayarlarını değiştirebilirsiniz.

1 Menüyü görüntülemek için MENU düğmesine basınız.

MENÜ Fotoğraf Photo Müzik

Ayarlar

MENU

Çıkış

2 Bir opsiyonu seçmek için F/f

düğmelerine basınız, daha sonra 3 düğmesine basınız.

Opsiyon sembolü

Açıklama

Fotoğraf

USB cihazında kayıtlı olan fotoğraf dosyalarına erişebilirsiniz (sayfa 18).

Müzik

USB cihazında kayıtlı olan müzik dosyalarına erişebilirsiniz (sayfa 18).

Ayarlar

Gelişmiş ayarlarda düzeltme yapabilirsiniz (sayfa 21).

20 TR

3 Ekrandaki talimatları uygulayınız. 4 Çıkmak için MENU düğmesine basınız. ? • Ayarlayabileceğiniz seçenekler, duruma bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

TV Ayarları Menüsü Resim

TV Ayarları menüsünü açmak için aşağıdaki işlemleri uygulayınız.

DTV Resim Modu

Vivid

Parlaklık

50

Kontrast

100

Renk

65

Netlik

75

1 MENU düğmesine basınız. 2 F/f düğmelerine basarak

(Ayarlar) seçimini yapınız, daha sonra 3 düğmesine basarak onaylayınız.

Gelişmiş Görüntü Ayarları

3 F/f düğmelerine basarak menü RETURN

Seç

opsiyonlarını seçiniz, daha sonra 3 düğmesine basarak onaylayınız. Çıkmak için MENU düğmesine basınız.

Geri

Resim Resim Modu

Resim modunu seçer. Resim kontrastını ve keskinliğini zenginleştirir.

Doğal

Resim kontrastını artırarak en uygun resim kalitesini sağlar.

Sinema

Film bazlı içerikleri seyretmek içindir. Tiyatro (sinema) benzeri seyirler için en uygun opsiyondur.

Spor Kullanıcı

Spor-esaslı içerikleri izlemek için en iyi resim kalitesini sağlar. Bireysel resim ayarlarlarınızı saklar.

Parlaklık

Resmi parlaklaştırır veya koyulaştırır.

Kontrast

Resim kontrastını artırır veya azaltır.

Renk

Renk yoğunluğunu artırır veya azaltır.

Netlik

Resmi keskinleştirir veya yumuşatır.

Gelişmiş Görüntü Ayarları

Gelişmiş resim ayarlarını düzeltir.

Renk Sıcaklığı

Resmin beyazlığını ayarlar.

Soğuk

Beyaz renklere mavi bir ton verir.

Sıcak

Beyaz renklere kırmızı bir ton verir.

Normal

Beyaz renklere normal bir ton verir.

21 TR

MENU Fonksiyonlarının Kullanımı

Canlı

DNR

Mpeg NR

Canlı Renk

Tam Netlik

Dinamik Kontrast

Dinamik Arka Işık

Ekran Işığı

Görüntü parazitini (karlı görüntü) azaltır.

Düşük / Orta / Yüksek

Gürültü azaltma efektini değiştirir.

Kapalı

Gürültü azaltma özelliğini kapatır.

MPEG-sıkıştırılmış görüntülerde görüntü parazitini azaltır. Bu özellik DVD veya dijital yayın izlerken aktive edilir.

Düşük / Orta / Yüksek

MPEG Gürültü azaltma efektini değiştirir.

Kapalı

MPEG Gürültü azaltma özelliğini kapatır.

Renkleri daha canlı hale getirir.

Düşük / Orta / Yüksek

Canlı renk efektini değiştirir.

Kapalı

Canlı renk özelliğini kapatır

Resmin siyah seviyesini otomatik olarak mevcut sahneye göre ayarlar.

Düşük / Orta / Yüksek

Tam netlik efektini değiştirir.

Kapalı

Tam netlik özelliğini kapatır.

Resmin parlaklık seviyesine göre, ekrana daha açık veya daha koyu bir görüntü gönderir ve kontrast bakımından daha geniş bir etki yaratır.

Düşük / Orta / Yüksek

Dinamik kontrast efektini değiştirir.

Kapalı

Dinamik kontrast özelliğini kapatır.

Arka ışığın gücünü resmin parlaklık ortalamasına göre otomatik olarak ayarlar.

AUTO / Gün / Gece

Dinamik arka ışık efektini değiştirir.

Kapalı

Dinamik arka ışık özelliğini kapatır.

LCD paneline yansıtılan ışığın gücünü ayarlar.

?

• Eğer "Dinamik Arka Işık" için "Otomatik", "Gün" veya "Gece" opsiyonlarından birisi seçili ise, Ekran Işığı özelliği devre dışı bırakılır ve erişilemez.

22 TR

Ses Ses ayarı

Sesi ayarlamak için G/g düğmelerine basınız.

Balans

Sağ ve sol hoparlörler arasındaki ses dengesini ayarlar.

Otomatik ses

Yayın şirketlerinin ses seviyeleri birbirinden farklıdır. Bu durum kanallar arasında ses farklılıklarına neden olur. Bu özellik "Açık" olarak ayarlıdır, kanalları değiştirdiğinizde ses seviyesi aynı tutulur.

Ses tipi

Stereo veya iki dilli bir yayın için hoparlörün sesini ayarlar.

Stereo

Stereo yayınlar için.

Dual I / II

Çift dilli yayınlar için,, ses kanalı 1 için "Dual I", ses kanalı 2 için "Dual II" ayarını seçiniz.

Surround

İzlediğiniz programın sesine derinlik verir.

Ses Modu

Ses efektini izlediğiniz programın özelliklerine göre ayarlar. Bir konser salonunda olduğunuzu hissettiren ses efektleri yaratır.

Net ses

Konuşma seslerini vurgulayan efektler yaratır.

Düz

Görüntü temizliği, ayrıntı ve ses sunumunu geliştirir.

Kulaklık

Televizyona bağlı olan kulaklığın sesini ayarlar.

Sesli Anlatım

Görsel bilgiler için ses tanımı (anlatım) sağlar (eğer karasal dijital yayınlar ses tanımı özelliğini içeriyorsa).

?

• "Sesli Anlatım" opsiyonu sadece dijital yayınlarda aktiftir.

23 TR

MENU Fonksiyonlarının Kullanımı

Müzik

Kanal Ayarları Otomatik arama

Mevcut tüm kanalları ayarlar. Televizyonu yeni bir eve taşındığınızda veya yayın şirketlerince yayınlanmaya başlayan yeni kanalları aramak için tekrar ayarlayabilirsiniz TV'nizi ayarlamak için ekrandaki talimatları uygulayınız.

Dijital Manuel Arama

Dijital kanalları manuel olarak ayarlar ve kaydeder.

1 Ayarlamak istediğiniz kanal numarasını seçmek için numaralı düğmelere veya G/g düğmelerine basınız. 2 TV mevcut kanalları bulduğunda, kanal isimleri menünün alt kısmında görüntülenir ve kanallar kaydedilir.

3 Ayarlama işlemini tamamlamak için MENU düğmesine basınız.

Diğer kanalları da ayarlamak için yukarıdaki prosedürü tekrarlayınız.

Analog Manuel Arama

Analog kanalları manuel olarak ayarlar ve kaydeder.

Sistem / Kanal / Arama / Program no

1 F/f düğmelerine basarak "Program no" seçimini yapınız, daha sonra G/g düğmelerine veya numaralı düğmelere basarak ayarlı kanalın kaydedileceği program numarasını seçiniz.

2 F/f düğmelerine basarak "Sistem" seçimini yapınız, daha sonra G/g düğmelerine basarak seçiminizi yapınız.

BG: Batı Avrupa ülkeleri/bölgeleri için I: İngiltere için DK: Doğu Avrupa ülkeleri/bölgeleri için L: Fransa için 3 F/f düğmelerine basarak "Kanal" seçimini yapınız, daha sonra 3 düğmesine basarak "S" seçimini (kablolu kanallar için) veya "C" seçimini (karasal yayın kanalları için) yapınız. 4 Kanalları aşağıdaki gibi ayarlayınız:Eğer kanal numarasını (frekansı) bilmiyorsanız

 /f düğmelerine basarak "Arama" seçimini yapınız, daha F sonra G/g düğmelerine basınız. Arama başlar. Bir kanal bulunduğu zaman arama işlemi duracaktır. Aramaya devam etmek için G/g düğmelerine basınız. Eğer kanal numarasını (frekansı) biliyorsanız

 /f düğmelerine basarak "Kanal" seçimini yapınız, daha F sonra ayarlamak istediğiniz yayının kanal numarasını girmek için numaralı düğmelere basınız. 5 F/f düğmelerine basarak "Onayla" seçimini yapınız, daha sonra 3 düğmesine basınız. Değişiklikler kaydedilir. Diğer kanalları da manuel olarak ayarlamak için yukarıdaki prosedürü tekrarlayınız.

Hassas ayar

24 TR

Hafif bir ince ayar işleminin görüntü kalitesini iyileştireceği kanaatindeyseniz, seçili kanala manuel olarak ince ayar yapmanızı sağlar. -32 ile +32 arasında ince ayar yapabilirsiniz.

Atla

Onayla Program tablosu

Kanalları seçmek için PROG +/- düğmelerine bastığınızda, kullanılmayan analog kanalları atlatır. Atlatılmaya ayarlı bir kanalı seçmek için, numaralı düğmelere basarak ilgili kanal numarasını giriniz. Analog Manuel Arama menüsünde yaptığınız değişiklikleri kaydeder.

TV'nizdeki ayarlı kanalları kişisel tercihlerinize göre sıralayabilirsiniz, kanalları silebilirsiniz, istediğiniz kanalı kilitleyebilir veya analog kanalları yeniden adlandırabilirsiniz.

Servis Tipi

Yer değiştir

İsim

Kayıtlı bir kanalın konumunu değiştirir. 1 Taşımak istediğiniz kanalı seçmek için F/f düğmelerine basınız. 2 Yeşil düğmeye basınız. 3 Yeni konumu girmek için numaralı düğmelere basınız, daha sonra 3 düğmesine basınız. Kanal yeni konumuna taşınacaktır. 4 Ayarlama işlemini tamamlamak için RETURN O düğmesine basınız.

Kayıtlı bir kanalı siler. 1 Silmek istediğiniz kanalı seçmek için F/f düğmelerine basınız. 2 Kırmızı düğmeye basınız. 3 Seçili kanalı silmek için yeşil düğmeye basınız. 4 Kanal listesinin tümünü silmek için kırmızı düğmeye basınız. 5 Ayarlama işlemini tamamlamak için RETURN O düğmesine basınız. İstenilen analog kanala, maksimum 8 harf veya rakamdan oluşan bir isim atamanızı sağlar. 1 İsim vermek istediğiniz analog kanalı seçmek için F/f düğmelerine basınız. 2 Kırmızı düğmesine basınız. 3 İlk harf bir kare içerisinde seçili duruma gelecektir. İstenilen harf, numara veya karakteri seçmek için F/f düğmelerine basınız. 4 Önceki/sonraki harfe geçmek için G/g düğmelerine basınız. Diğer analog kanallara da isim atamak için yukarıdaki prosedürü tekrarlayınız. 5 Ayarlama işlemini tamamlamak için (+) düğmesine basınız ve daha sonra RETURN O düğmesine basınız.

25 TR

MENU Fonksiyonlarının Kullanımı

Sil

Hizmet tipini seçmek için mavi düğmeye ard arda basınız. Seçtiğiniz hizmet tipi menüde görünür. TÜM: Tüm kanalları görüntüler. DTV: Sadece dijital kanalları görüntüler. ATV: Sadece analog kanalları görüntüler. RADYO: Sadece radyo kanallarını görüntüler. VERİ: Sadece veri kanallarını görüntüler. Program Tablosu menüsü sadece seçili hizmet tipine uygun kanalları görüntüler.

Atla

Kanalları seçmek için PROG +/- düğmelerine bastığınızda, kullanılmayan kanalları atlatır. Atlatılmaya ayarlı bir kanalı seçmek için, numaralı düğmelere basarak ilgili kanal numarasını giriniz. 1 Atlatmak istediğiniz kanalı seçmek için F/f düğmelerine basınız.

2 G/g düğmelerine basarak j seçimini yapınız, daha sonra 3 düğmesine basınız. 3 Atlanacak kanalın isminin yanında j sembolü görünür.

Sinyal Bilgileri CA - Modülü

Kanal, Ağ, Modülasyon, sinyal kalitesi ve sinyal gücü hakkında bilgi sağlar (sadece dijital modda).

Televizyonunuza takabileceğiniz CA - Modülü için ayar yapmanızı sağlar. CI standartlarında karışık yayın yapan bir kanala bir CI-modülü takıldığında, bu özellik bir alt menü açar ve modül hakkında bilgi güncellemesi yapabilmenizi sağlar.

PC Ayarı (PC girişi için) Otomatik Pozisiyon

Giriş modu ile uyumlu en uygun geometrik ayarlar bu fonksiyon ile ayarlanır.

Yatay Konum

Ekranı sola veya sağa kaydırır.

Dikey Konum

Ekranı yukarı veya aşağı hareket ettirir.

Boyut

Bu, piksel clock frekansıdır. İstediğiniz bir değeri seçerek görüntüyü küçültebilir veya büyütebilirsiniz.

Faz

F/f tuşunu kullanarak, renklerin ve şekillerin PC görüntüsüne tam olarak uygun olduğundan emin olabilirsiniz.

Otomatik Ayar Modu

PC modundaki resmin ekran konumunu ve fazını otomatik olarak ayarlar.

Zamanlayıcı Saat Kapanma Saati

26 TR

Saati manuel olarak ayarlamanızı sağlar. Televizyon dijital kanalları alırken, yayınlanan sinyalin saat koduna ayarlı olduğu için saati manuel olarak ayarlayamazsınız. Televizyon, belirlenen zamanlarda ve tarihlerde otomatik olarak bekleme moduna geçer.

Tekrar / Saat/ Dakika

1 F/f düğmelerine basarak "Tekrar" seçimini yapınız, daha sonra G/g düğmelerine basarak tekrarlama aralığını seçiniz.

2 F/f düğmelerine basarak "Saat" seçimini yapınız, daha sonra G/g düğmelerine basarak saat değerini giriniz.

3 F/f düğmelerine basarak "Dakika" seçimini yapınız, daha sonra G/g düğmelerine basarak dakika değerini giriniz.

4 Ayarlama işlemini tamamlamak için RETURN O düğmesine basınız.

Açılma Saati

Televizyon, belirlenen zamanlarda ve tarihlerde bekleme modundan otomatik olarak çıkarak açılır.

Etkinleştirme / Saat / Dakika / Ses ayarı / Mod / Program

1 F/f düğmelerine basarak "Etkinleştirme" seçimini yapınız, daha sonra G/g düğmelerine basarak tekrarlama aralığını seçiniz.

2 F/f düğmelerine basarak "Saat" seçimini yapınız, daha sonra G/g düğmelerine basarak saat değerini giriniz. 3 F/f düğmelerine basarak "Dakika" seçimini yapınız, daha sonra G/g düğmelerine basarak dakika değerini

televizyonunuzun açılmasını istediğiniz ses seviyesini seçiniz. 5 F/f düğmelerine basarak "Mod" seçimini yapınız, daha sonra G/g düğmelerine basarak televizyonunuzun açılmasını istediğiniz modu seçiniz. 6 Eğer mod DTV, ATV veya Radyo olarak ayarlı ise, G/g düğmelerine basarak televizyonunuzun "Program" opsiyonu altında açılmasını istediğiniz program numarasını seçiniz. 7 Ayarlama işlemini tamamlamak için RETURN O düğmesine basınız.

Uyku Zamanlayıcısı

10 ve 240 dakika arasında ayarlanabilen belirli bir sürenin sonunda televizyonun otomatik olarak kendisini bekleme moduna almasını sağlar.

Otomatik Kapanma

Bu fonksiyon "Açık" olarak ayarlandığında, televizyon kaynaklardan bir sinyal almadığı takdirde 5 dakika sonra kendini Bekleme moduna alır.

Saat Dilimi

Kendi ülkeniz/bölgeniz için varsayılan zaman bölgesi ile aynı değilse, bulunduğunuz zaman bölgesini manuel olarak seçmenizi sağlar.

Seçenekler Dil Ayarları

Tüm dil ayarlarını yapmanızı sağlar.

Dil Ayarları

Menülerin görüntülendiği dili seçer.

27 TR

MENU Fonksiyonlarının Kullanımı

giriniz.

4 F/f düğmelerine basarak "Ses ayarı" seçimini yapınız, daha sonra G/g düğmelerine basarak

Ses Dilleri

Fabrika Ayarlarına Dönüş

Bir program için kullanılan dili seçer. Bazı dijital kanallar, bir program için birçok farklı dil yayınlayabilir.

Altyazı Dilleri

Altyazı dilini seçmenizi sağlar.

İşitme engelliler

"İşitme engelliler" seçildiği zaman, görsel yardımlar altyazılarla birlikte görüntülenir (eğer yayın şirketi görsel yardımları desteliyorsa).

Tüm ayarları fabrika ayarlarına döndürür ve Kurulum Rehberi görüntülenir.

?

• Fabrika ayarlarına dönülürken televizyonu kapatmayınız, fişini çekmeyiniz ve herhangi bir düğmeye basmayınız (yaklaşık 30 saniye). • Favori listeleri, ülke/bölge, dil ve otomatik ayarlı kanallarla ilgili tüm ayarlar fabrika ayarlarına sıfırlanacaktır.

Ülke Oyun Modu

Yazılım Güncelleme

"Ülke" opsiyon devre dışıdır ve değiştirilemez Başlangıç kurulumunda seçilmiş olan ülke menüde otomatik olarak gösterilir.

Oyun modu sadece PC, HDMI, YPBPR kaynakları için aktiftir. Oyun Modu "Açık" olarak ayarlandığında, bu kaynaklar için, resim menüsündeki resim modu otomatik olarak Oyun moduna geçecektir. Bu modda sadece renk sıcaklığını ve arka ışık ayarlarını değiştirebilirsiniz. Oyun modu, oyun konsolları için ve TV monitör olarak kullanılırken text dosyalarını görüntülemek için resim kalitesinde önemli bir artış sağlar. Yukarıda söz edilen kaynaklardan birini kullanarak bir film izlemek istediğinizde bu modu "Kapalı" açmanız önerilmektedir. Televizyonunuzun yazılım güncellemelerini (yayınlandığında) mevcut anten/ kablo bağlantınız vasıtasıyla otomatik olarak almasını sağlar. Bu ayarı daima "Açık" konumunda tutmanız önerilmektedir.

?

• Yazılım Güncelleme satırı Analog modda iken menüde görüntülenmez.

RF Yazılım Güncelleme

Yazılım güncelleştirme fonksiyonu "Kapalı" konumunda ise televizyonunuzun yazılım güncellemelerini (yayınlandığında) manuel yazılım taraması vasıtasıyla almasını sağlar.

USB Yazılım Güncelleme

USB girişi vasıtasıyla yazılım güncellemesi yapmanızı sağlar.

HDMI Ayarı

Bu fonksiyon, TV'nin HDMI kontrolü vasıtasıyla, HDMI soketine bağlı cihazlarla haberleşebilmesini sağlar.

?

• Bu menü, giriş kaynağı HDMI olarak ayarlandığında "Seçim" menüsünün altında görünür.

HDMI Kontrolü

Otomatik Kapama Otomatik TV Açma

28 TR

HDMI televizyonun HDMI-kontrol uyumlu bir cihazla haberleşecek şekilde ayarlanmasını sağlar. "Açık" olarak ayarlandığında, aşağıdaki menü işlemleri gerçekleştirilebilir. Bu fonksiyon "Açık" olarak ayarlandığında, HDMI-kontrol uyumlu cihaz kapanır (televizyon kapandığında da). Bu fonksiyon "Açık" olarak ayarlandığında, televizyon açılır (HDMI-kontrol uyumlu cihaz açıldığında da).

Cihaz Listesi Güncelleme

HDMI Cihaz Listesi

"HDMI Cihaz Listesi" oluşturur veya günceller. En fazla 11 HDMI-kontrol uyumlu cihaz birlikte bağlanabilir. Tek bir sokete en fazla 5 cihaz bağlanabilir. "HDMI Cihaz Listesi"ni HDMI-kontrol uyumlu cihazın bağlantılarını veya ayarlarını değiştirdiğinizde de güncelleyebilirsiniz. Bağlı olmayan HDMI-kontrol uyumlu cihazları görüntüler.

Bir kayıt cihazı üzerinden direk olarak AV1 scart konnektörüne bağlı bir şifre çözücü kullanıldığında, şifreli kanalı seyredebilmenizi ve kaydedebilmenizi sağlar.

Dekoder Ayarları (AV1)

Çocuk Kilidi Sistem Kilidi

Bu fonksiyon "Açık" olarak ayarlandığında, kullanıcı Kanal Ayarları menüsünün altındaki Otomatik arama, Dijital Manuel Arama, Analog Manuel Arama ve Program tablosu menülerine girmek istediğinde bir şifre istenecektir.

?

• Çocuk Kilidi menüsünün şifresi fabrikada "9999" olarak atanmıştır. İstediğiniz takdirde bunu değiştirebilirsiniz.

1 3 düğmesine basınız. 2 Yeni PIN kodunu girmek için numaralı düğmelere basınız. 3 Aşama 2'de girilen PIN kodunu girmek için numaralı düğmelere basınız. z • PIN kodunu unutmanız halinde, 9999 her zaman kabul edilir.

Program Kilidi

İstenilen programların izlenmesini önlemenizi sağlar. Kilitli programları izlemek için doğru PIN kodunu giriniz.

1 3 düğmesine basınız. 2 Kilitlemek istediğiniz kanalı seçmek için F/f düğmelerine basınız. 3 Yeşil düğmeye basınız.

Diğer kanalları da kilitlemek için yukarıdaki prosedürü tekrarlayınız.

4 Ayarlama işlemini tamamlamak için RETURN O düğmesine basınız.

Ebeveyn Kontrolü

Panel Kilidi

Programlar için yaş kısıtlamasını ayarlar. Belirttiğiniz yaşın üzerindeki yaşlara özel olarak sınıflandırılan bir programı izlemek için doğru PIN kodunu giriniz. 1 Yaş sınırını seçmek için G/g düğmelerine veya kısıtlamasız seyretmek için "Kapalı" düğmesine basınız. 2 Ayarlama işlemini tamamlamak için RETURN O düğmesine basınız. Panel Kilidini "Açık" konumuna ayarlamanız halinde, televizyonun üzerindeki kontrol düğmeleri kilitlenir ve çalışmaz hale gelir.

29 TR

MENU Fonksiyonlarının Kullanımı

PIN Giriş

Ek Bilgiler Aksesuarların Kurulumu (Duvara-Montaj Braketi) Müşteriye:

Sony, ürünün korunması ve güvenlik nedenleri bakımından, televizyonunuzun kurulum işleminin lisanslı üstleniciler tarafından yapılmasını şiddetle tavsiye eder. Kurulumu kendi başınıza yapmaya çalışmayınız.

Sony Satıcıları ve Üstlenicileri: Kurulum, periyodik bakım ve ürünün denenmesi esnasında güvenlik için yoğun dikkat gösteriniz. Televizyonunuz 75x75mm teçhizatları ile uyumlu VESA Duvara-Montaj Braketi kullanılarak kurulabilir. Duvara-montaj braketi TV seti ile birlikte verilmez.

Aşamalar:

1 Duvara Montajı sabitlerken, koruyucu ekranı

muhafaza torbası ile birlikte masanın üzerine aşağıda gösterildiği gibi yerleştiriniz.

2 Standı TV setinden ayırınız (bkz. sayfa 6).

3 Boyun kısmını TV setinden sökünüz ve ayırınız.

4 Duvara-montaj braketi (TV seti ile birlikte verilmez) ile birlikte verilen talimatlara bakınız.

30 TR

Spesifikasyonlar Model adı

KDL-19BX200

KDL-22BX200

Sistem Panel Sistemi

LCD (Sıvı Kristal Ekran) Paneli

Televizyon Sistemi

Analog: Ülke/bölge seçiminize bağlı olarak: B/G, D/K, I, L Dijital: DVB-T

Renk/Video Sistemi

Analog: PAL, PAL60 (sadece video girişi), SECAM, NTSC3,58, NTSC4,43 (sadece video girişi) Dijital: MPEG-2 MP@ML/HL, H.264/MPEG-4 AVC MP/HP@L4

Kanal Kapsamı

Analog: VHF:E2-12 / UHF: E21-E69 / CATV:S1-S20 / HYPER: S21-S41 / D/K: R1-R12, R21-R69 / L: F2-F10,B-Q, F21-F69 / I: UHF B21-B69 Dijital: VHF / UHF

Ses çıkışı

3+3W

Giriş/Çıkış jakları Anten / Kablo

VHF / UHF için 75 ohm harici terminal

i / I / J AV1

21-pinli scart konnektör including ses/video girişi, S-Video girişi, RGB girişi ve TV ses/video çıkışı da dahil.

I / Y Pb Pr IN o Y Pb Pr IN HDMI IN

o PC M AV2 o AV2 i

Ses girişi (mini jak) Desteklenen formatlar: 1080/24p, 1080p, 1080i, 720p, 576p, 576i, 480p, 480i Ses: İki kanallı lineer PCM: 32, 44,1 ve 48 kHz, 16, 20 ve 24 bit, Dolby Digital 32, 44,1 ve 48 kHz Maks. bit hızı 640 kHz PC girişi (bkz. sayfa 32) PC girişi (D-sub 15-pin) (bkz. sayfa 32) G: 0,7 Vp-p, 75 ohm, Yeşilde/B senk. değil: 0,7 Vp-p, 75 ohm / R: 0,7 Vp-p, 75 ohm

Ek Bilgiler

I PC

Desteklenen formatlar: 1080p, 1080i, 720p, 576p, 576i, 480p, 480i Y: 1 Vp-p, 75 ohm, 0,3V negatif senk. / PB/CB: 0,7 Vp-p, 75 ohm / PR/CR: 0,7 Vp-p, 75 ohm

Ses girişi (mini jak) Video girişi (mikrofon jakları) Ses girişi (mikrofon jakları) Kulaklık jakı girişi

H

USB girişi

G

CAM (Duruma Bağlı Erişim Modülü) girişi

Güç ve diğer Güç gereksinimleri

220-240V AC, 50 Hz

Ekran Boyutu (çapraz olarak ölçüldüğünde)

19 inç / Yaklaşık 47 cm

Görüntü çözünürlüğü

1,366 nokta (yatay) x 768 hat (dikey)

Güç sarfiyatı

27,0 W

22 inç / Yaklaşık 55 cm

43,0 W

31 TR

Bekleme modunda güç sarfiyatı

0,76 W

Ortalama yıllık enerji Tüketimi *1

39 kWs

63 kWs

Boyutlar (G x Y x D) (Yaklaşık)

(standlı)

457,3 x 334,5 x 152,6 mm

524,5 x 375,2 x 152,6 mm

(standsız)

457,3 x 310,8 x 62,8 mm

524,5 x 352,3 x 66,7 mm

(standlı)

4,5 Kg

5,1 Kg

(standsız)

3,9 Kg

4,5 Kg

Ağırlık (Yaklaşık)

Ürünle birlikte verilen aksesuarlar

Bkz. "Aksesuarların kontrol edilmesi" (sayfa 4)

Dizayn ve spesifikasyonlar önceden uyarıda bulunmaksızın değiştirilebilir. *1 Günde 4 saat ve yılda 365 gün esas alınmıştır.

PC ve HDMI IN için PC I giriş sinyali referans tablosu Çözünürlük

Yatay frekans (kHz)

Dikey frekans (Hz)

Standart

480

31,5

60

VESA

480

37,5

75

VESA

Sinyaller

Yatay Piksel

Dikey (Hat)

VGA

640 640

SVGA XGA

WXGA

?

720

400

31,5

70

VESA

800

600

37,9

60

VESA

800

600

46,9

75

VESA

1024

768

48,4

60

VESA

1024

768

56,5

70

VESA

1024

768

60,0

75

VESA

1280

768

47,8

60

VESA

1280

768

47,4

60

VESA

1360

768

47,7

60

VESA

• En iyi resim kalitesi elde etmek için, yukarıdaki tabloda belirtilen sinyallerin 60 Hz'lik dikey frekansta (siyah) kullanılması önerilmektedir.

32 TR

Arıza bulma

Kanallar

Resim

İstenilen kanal seçilemiyor

Görüntü yok (ekran siyah) ve ses yok

• Anten/kablo bağlantılarını kontrol ediniz. • Televizyonun fişini prize takınız ve televizyonun yan tarafındaki 1 düğmesine basınız. • Eğer (bekleme) göstergesi kırmızı renkte yanarsa I/1 düğmesine basınız. Scart konnektörüne takılı cihazdan görüntü yok veya menü bilgisi yok

• Bağlı cihazların listesini görüntülemek için M düğmesine basınız, daha sonra istediğiniz girişi seçiniz. • Opsiyonel cihaz ile televizyon arasındaki bağlantıyı kontrol ediniz. Çift görüntü veya transparanlık

• Dijital ile analog mod arasında değiştirme yapınız ve istediğiniz dijital/analog kanalı seçiniz. Bazı kanallarda görüntü yok

• Sadece Karıştırılmış/Abonelik kanalları. Ücretli TV servisine abone olunuz. • Kanal sadece veri iletişimi için kullanılıyordur (görüntü ve ses olmaz). • Yayın iletim detayları hakkında bilgi almak için yayın şirketini arayınız. Dijital kanallar görüntülenmiyor

• Bölgenizde dijital yayınların olup olmadığını anlamak için yerel bir tesisat uzmanını arayınız. • Çekiş gücü daha yüksek bir anten kullanınız.

• Anten/kablo bağlantılarını kontrol ediniz. • Anten yerini ve yönünü kontrol ediniz.

Genel

• Antenin kırık veya eğilmiş olup olmadığını kontrol ediniz. • Antenin kullanım ömrünün bitmiş olup olmadığını kontrol ediniz (normal kullanım halinde üç ile beş yıldır, deniz kıyısında ise bir ile iki yıldır).

• "Kapanma Saati" (sayfa 26) veya "Uyku Zamanlayıcısı" (sayfa 26) fonksiyonlarının aktive edilmiş olup olmadığını kontrol ediniz. • Televizyon modundayken 5 dakika süresince bir sinyal alınmazsa ve hiçbir işlem yapılmazsa, televizyon otomatik olarak bekleme moduna geçer.

Ekranda sadece karlanma ve parazit var

Bir televizyon kanalını seyrederken görüntüde veya seste parazit var

• Daha kaliteli görüntü alımı için ince ayar yapınız (sayfa 24). Ekranda bazı minik siyah noktalar ve/veya parlak noktalar var

Programlarda renk yok

• "Fabrika Ayarlarına Dönüş" seçimini yapınız (sayfa 27).

Y Pb Pr (Aygıt) soketlerinden bir sinyal görüntülerken renk yok veya renkler düzensiz

Bozuk görüntü ve/veya ses

• Televizyonu, arabalar, motosikletler, saç kurutma makineleri veya optik cihazlar gibi elektriksel parazit kaynaklarından uzak tutunuz. • Opsiyonel cihaz kurulumu yaparken, opsiyonel cihaz ile televizyon arasında biraz boşluk bırakınız. • Anten/kablo bağlantılarını kontrol ediniz. • Anten/kablolu yayın kablosunu diğer bağlantı kablolarından uzak tutunuz. Uzaktan kumanda çalışmıyor

• Pilleri değiştiriniz.

• Y Pb Pr (Aygıt) soketlerinin bağlantısını kontrol ediniz ve her bir soketin ilgili yerlerine tam oturmuş olup olmadığını kontrol ediniz.

Ses Ses yok ama görüntü kalitesi iyi

• 2 + veya % (Sessiz) düğmesine basınız.

33 TR

Ek Bilgiler

• Bir görüntü ünitesinin verdiği görüntü piksellerden oluşmaktadır. Ekrandaki minik siyah noktalar ve/veya parlak noktalar (pikseller) bir bozukluk anlamına gelmez.

Televizyon otomatik olarak kapanıyor (Televizyon bekleme moduna giriyor)

Uygunluk beyanı, üretici firmanın yetkili kılmış olduğu, Product Compliance Europe (PCE), Sony Deutschland GmbH tarafından yapılmaktadır. Product Compliance Europe (PCE), Sony Deutschland GmbH Hedelfinger Strasse 61, 70327 Stuttgart, Germany Tel: (0)711-5858-0, Fax: (0)711-5858-488 URL of EU DoC Database: http://www.compliance.sony.de/ Üretici Firma: Sony Corporation 1-7-1 Konan, Minato-ku, Tokyo 108-0075 Japan Türkiye İrtibat Numaraları: Tel: 0216-633 98 00 Faks:0216-632 70 30 e-mail: [email protected]

EEE Yönetmeliğine Uygundur PCB içermez İTHALATÇI FİRMA

SONY EURASIA PAZARLAMA AŞ. Onur Ofis Park Plaza Inkılap Mah. Üntel Sok. No:10 Ümraniye 34768/İstanbul Sony Bilgi ve Danışma Hattı: (212) 444 SONY (7669)

34 TR

Uygunluk beyanı, üretici firmanın yetkili kılmış olduğu, Product Compliance Europe (PCE), Sony Deutschland GmbH tarafından yapılmaktadır. Product Compliance Europe (PCE), Sony Deutschland GmbH Hedelfinger Strasse 61, 70327 Stuttgart, Germany Tel: (0)711-5858-0, Fax: (0)711-5858-488 URL of EU DoC Database: http://www.compliance.sony.de/ Üretici Firma: Sony Corporation 1-7-1 Konan, Minato-ku, Tokyo 108-0075 Japan Türkiye İrtibat Numaraları: Tel: 0216-633 98 00 Faks:0216-632 70 30 e-mail: [email protected]

EEE Yönetmeliğine Uygundur PCB içermez İTHALATÇI FİRMA

SONY EURASIA PAZARLAMA AŞ. Onur Ofis Park Plaza Inkılap Mah. Üntel Sok. No:10 Ümraniye 34768/İstanbul Sony Bilgi ve Danışma Hattı: (212) 444 SONY (7669)

2 TR

http://www.sony-europe.com/myproduct/

http://www.sony.net/ © 2010 Sony Corporation

4193041

4-193-041-52

HUQ.801G-01

Sony ürünleri için faydalı bilgiler.