Kurs Adobe Photoshop Elements 11 Gladiatorx1 Narzędzie rekompozycja

2015-01-04

Kurs Adobe Photoshop Elements 11 Spis treści Narzędzie rekompozycja ......................................................................................................................... 2 Opcje narzędzia ................................................................................................................................... 2 Przykłady zastosowania narzędzia ...................................................................................................... 3

Wykonał © gladiatorx1

Strona 1

Kurs Adobe Photoshop Elements 11 Narzędzie rekompozycja Narzędzie rekompozycja służy do skalowania zdjęcia w taki sposób, że proporcje jej najważniejszych fragmentów pozostaną niezmienione. Inną możliwością jest przybliżanie bądź oddalanie od siebie różnych obiektów w kadrze zdjęcia bez zmiany zarówno rozmiaru jak i ich kształtów. Narzędzie ma sporo fajnych możliwości, ale nie zawsze idzie to w parze z jakością która może być różna. Wszystko zależy od rodzaju zdjęcia i kompozycji, którą będziemy korygować.

Opcje narzędzia Od lewej strony, sekcja Rekompozycja a) Pędzel ze znaczkiem (+) maluje kolorem zielonym. Służy do ochrony elementów zdjęcia które mają zostać nienaruszone podczas skalowania. Gumka (+) wymazuje miejsca oznaczone kolorem zielony. b) Pędzel (-) maluje kolorem czerwonym. Służy od oznaczania elementów które mają być usunięte w wyniku działania narzędzia rekompozycja. Gumka (-) służy do wymazywania obszarów malowanych czerwonym kolorem.

Sekcja druga, suwak rozmiar służy do zmiany rozmiaru pędzla w zakresie od 1p do 2500p Suwak próg kontroluje stopień zniekształcania, które powstaje w wyniku przybliżania się obiektów i usuwania obiektu które znajduje się między obiektami oznaczonymi do zachowania. Zmniejszenie progu pomoże poprawić wygląd efektowi końcowemu kompozycji. Sekcja trzecia, Ustawienie predefiniowane

Wykonał © gladiatorx1

Strona 2

Kurs Adobe Photoshop Elements 11 Służy do określania proporcji, jaka zostanie użyta w operacji zmiany rozmiarów. Ustawienia predefiniowane działają w stosunku do proporcji zdjęcia, ale nie do jego wymiarów. Na przykład, jeśli dla proporcji zostaną użyte Ustawienia predefiniowane 3x5, rozmiar obrazu zostanie zmieniony z użyciem tej proporcji. Aby skalować zdjęcie przy użyciu tych samych proporcji, należy przytrzymać klawisz Shift i przeciągnąć uchwyty narożnika. Do menu Ustawienia predefiniowane dodano ustawienie powodujące kadrowanie obrazu do proporcji 16:9.

Zamiana wysokości i szerokości, służy do zamiany wartości określonych dla wysokości i szerokości. Na przykład określono następujące wartości: W: 10 i Sz: 15. Kliknij ikonę Przełącz wysokość i szerokość , aby zamienić te wartości. Nowe wartości to: W: 15 i Sz: 10.

Przycisk podświetl tony karnacji ( zielony ludzik)

Służy do automatycznego wyszukiwania i oznaczenia sylwetek ludzi a właściwie odsłoniętych części ciała w taki sposób by nie zostały one zdeformowane podczas procesu przekształceń. Funkcja nie zawsze się sprawdzi ale można ją wypróbować podczas pracy nad zdjęciami.

Przykłady zastosowania narzędzia a) Skalowanie do określonego wymiaru zdjęcia. Otwieramy zdjęcie, wybieramy z menu jeden z dostępnych formatów zdjęcia np. 16 x 9

Wykonał © gladiatorx1

Strona 3

Kurs Adobe Photoshop Elements 11

Po zatwierdzeniu zmian pojawi się okienko które informuje o postępie procesu rekompozycji

Wykonał © gladiatorx1

Strona 4

Kurs Adobe Photoshop Elements 11 Po chwili mamy gotowe zdjęcie o formacie 16 x 9 bez utraty jakości oraz bez żadnych zdeformowanych fragmentów zdjęcia, wystarczy je przyciąć aby pozbyć się przeźroczystych obszarów i można je drukować.

b) Przybliżanie obiektów do siebie, otwieramy zdjęcie

Powiedzmy, że chcemy przybliżyć ze sobą te zaznaczone łódki. Najpierw musimy oznaczyć kolorem zielonym obszary chronione przed zniekształceniem

Wykonał © gladiatorx1

Strona 5

Kurs Adobe Photoshop Elements 11

Wystarczy kilka kresek namalowanych w miejscu które mają pozostać nienaruszone. Następnie kolorem czerwonym malujemy przestrzeń między łódkami

Wykonał © gladiatorx1

Strona 6

Kurs Adobe Photoshop Elements 11 Chwytamy z środkowy węzeł z prawej strony zdjęcia i przeciągamy myszką w lewą stronę tak długo aż przybliżymy obie łodzie na taką odległość jaką chcemy, należy pamiętać jednak, że nie można w nieskończoność zmniejszać zdjęcia ponieważ w pewnym momencie zdjęcie zostanie zdeformowane. Po zwolnieniu przycisku myszy program zacznie przetwarzać zdjęcie o czym poinformuje nas pasek postępu.

Po chwili otrzymamy gotowe zdjęcie

Wykonał © gladiatorx1

Strona 7

Kurs Adobe Photoshop Elements 11 Narzędzia rekompozycja można użyć aby pozbyć się ze zdjęcia np. skały

Oznaczamy miejsca chronione i te do usunięcia

Wykonał © gladiatorx1

Strona 8

Kurs Adobe Photoshop Elements 11 Chwytamy za lewy górny narożnik zdjęcia i przeciągamy do środka zdjęcia

Jeśli wybierzemy określoną proporcie zdjęcia np. 16 x 9

Wykonał © gladiatorx1

Strona 9

Kurs Adobe Photoshop Elements 11

Zdjęcie będzie wyglądać tak, zostały zachowane chmury a nie ma prawie skały. Na tym przykładzie jednak widać zbyt mocno widoczne takie przejście z ciemnoniebieskiego nieba w kolory jaśniejsze, należy to wyretuszować za pomocą stempla.

Wykonał © gladiatorx1

Strona 10