KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA NR 2 IM. MISIA USZATKA W ZAWIERCIU

KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA NR 2 IM. MISIA USZATKA W ZAWIERCIU Przedszkole jest czynne od 6.00 – 17.00 Baza i wyposażenie Przedszkole Nr 2 w Zawierciu...
2 downloads 6 Views 696KB Size
KONCEPCJA PRACY PRZEDSZKOLA NR 2 IM. MISIA USZATKA W ZAWIERCIU Przedszkole jest czynne od 6.00 – 17.00 Baza i wyposażenie Przedszkole Nr 2 w Zawierciu – powierzchnia nieruchomości gruntowej wynosi 3786 m ², powierzchnia terenów zielonych 1685 m², powierzchnia placu zabaw dla dzieci 1283 m ², 4 sale o powierzchni 462 m ². Przedszkole posiada monitoring wizyjny na zewnątrz budynku – 6 kamer, wewnątrz- 1 kamera. Plac zabaw wyposażony jest w 14 urządzeń ogrodowych do zabaw dla dzieci i 2 piaskownice. Kadra pedagogiczna Zatrudnionych jest 9 nauczycieli w tym nauczyciel katecheta. Dyplomowanych 6 nauczycieli, 1 mianowany, 2 kontraktowych. Wychowankowie Liczba dzieci 100, 4 oddziały – grupa I – 3 latki, grupa II -3- 4 latki, grupa III – 4-5 latki, grupa IV – 5 latki

Misja Najważniejsze kierunki z koncepcji pracy przedszkola – działania, które wyznaczają nam subiektywne odczucia i potrzeby dzieci 1. „Dobrze mi tu” Zapewnienie warunków bezpiecznego pobytu dziecka w przedszkolu i poza nim oraz serdeczne, podmiotowe podejście do wychowanka, wynikiem czego będzie pozyskanie jego sympatii i zaufania. Wzbogacanie bazy materialnej i podnoszenie estetyki otoczenia. 2. „Zaakceptuj mnie takim, jakim jestem” Całościowa, wnikliwa obserwacja dziecka z nastawieniem na uzyskanie określonych efektów w pracy wychowawczo- dydaktycznej, by wybrać jednostronny kierunek oddziaływań na dziecko. 3. „Lubię się z Tobą bawić” Ukierunkowywanie pracy nauczycieli na taki dobór zabaw, by autentycznie odpowiadały potrzebom dzieci i zaspakajały ich ciekawość świata dążenie do takiego uświadomienia nauczycieli, by w pełni wykorzystywali swoje przygotowanie metodyczne i merytoryczne, nadal się doskonalili zawodowo i nie zapominali o jakże cennym samokształceniu. Wysoki poziom kultury i ukształtowany system wartości pedagodzy w pełnej świadomości przekazują swoim wychowankom.

4. „Kiedyś pójdę do szkoły” Wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie zawodowe tworzenie jak najlepszych warunków zmierzających do zaspokojenia wszystkich potrzeb dzieci, aby łatwo pokonały próg szkolny:Otoczenie szczególną opieką dzieci z rodzin o trudnej sytuacji materialnej. “Nie musimy robić rzeczy wielkich – wystarczą rzeczy małe czynione z wielką miłością” W moim przedszkolu jest przyjemnie, bezpiecznie, domowo – poznaję, bawię się, uczę – chcę, mogę, potrafię – kocham i jestem kochany. Misja przedszkola 1. Wszystkie działanie jakich się podejmujemy doprowadzamy do końca kierując się przekonaniem, że największą wartością jest sam człowiek. 2. Przedszkole na miarę potrzeb środowiska, o charakterze domowym, gdzie dzieci są szanowane i akceptowane takimi jakimi są z ich wrodzonymi talentami, dostrzeżonymi i rozwijanymi przez dorosłych, a także mogą liczyć na fachową pomoc i ukierunkowanie w każdej sytuacji. 3. Zmiany rozpoczynamy od samych siebie, następnie wymagamy od innych. 4. W pełni korzystamy z własnych możliwości i predyspozycji oraz darów natury. 5. Porozumienie, zrozumienie, współpraca i empatia drogą do ukształtowania przyszłych pokoleń. 6. Zapewnienie warunków bezpiecznego pobytu dziecka w przedszkolu i poza nim, podmiotowe podejście do wychowanka. 7. Poprzez wysoki poziom kultury i ukształtowany system wartości, oraz odpowiedni dobór form i metod pracy pedagodzy kształtują cechy osobowości oraz charakter u młodego pokolenia. 8. Świadoma współpraca rodziców i nauczycieli we wszystkich kierunkach zarówno pedagogicznych jak też administracyjno-gospodarczych gwarancją zaspokojenia wszystkich potrzeb dzieci. Wizja przedszkola 1. Nasze metody i formy pracy usprawniają opanowanie przez dzieci konkretnych umiejętności i nabycie wiedzy – dzieci poszukujące wiedzy, otwarte na świat i jego ciekawe, w pełni korzystające z jego bogactwa (zabawy i zajęcia w terenie, badawcze metody pracy). 2. Godziny pracy dostosowane do potrzeb środowiska. 3. Przedszkole wśród zieleni i kwiatów. 4. Prowadzenie żywienia zgodnie z programem SANEPID “Żywienie na wagę zdrowia”. 5. Kadra pedagogiczna i personel administracyjno-obsługowy zaangażowany w rozwój przedszkola, a tym samym w swój własny. 6. Dostępność specjalistów na terenie przedszkola. 7. Ukształtowanie i wychowanie pokolenia świadomego swych zdolności, możliwości i potrzeb, otwartego na otaczający świat.

Oferta edukacyjna Nauczyciele pracują w oparciu o Podstawę Programową wychowania przedszkolnego z dnia 30 maja 2014 r. oraz następujące programy: Wykaz programów wychowania przedszkolnego obowiązujących w Przedszkolu nr 2 w Zawierciu w nowym roku szkolnym 2015/2016.

Numer programu

1\2015\2016

Tytuł programu

Autor

Od przedszkolaka do pierwszaka. Wyd. WSiP ISBN 978-83-02-11208-9 Iwona Broda

Program nauczania. Dziecięca E. Gruszczyk – matematyka. Wyd. WSIP Kolczyńska, 2\2015\2016

DKW – 4013 – 5\01

Grupa wiekowa

3,4,5 latki

3 – 5 latki

E. Zielińska

Przewodniczący: bp 5 latki Marek Mendyk 3\2015\2016

Program – Kochamy dobrego Boga. Komisja Wychowania Katolickiego KEP AZ-0-01/10. 9.06.2010

Nauka czytania z dziećmi 4\2015\2016

3-4-5 letnimi oparta na metodzie Ireny Majchrzak – program własny. Ekoludki – program własny.

Danuta Cuber

3,4,5 latki

Ilona Mach

3,4 latki

5\2015\2016

Elżbieta Dąbrowska 3 – 5 latki 6\2015\2016 7\2015\2016

Żyj zdrowo – program własny. Program wychowawczy Przedszkola nr 2 im. Misia

Beata Grajdek E. Dąbrowska, B. Grajdek,

3 – 5 latki

Uszatka

8\2015\2016

9\2015\2016

10\2015\2016 11\2015\2016

12\2015\2016

13\2015\2016

14\2015\2016

w Zawierciu.

Program profilaktyczny Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka w Zawierciu.

I. Mach E. Dąbrowska, B. Grajdek,

3 – 5 latki

I. Mach

Program kółka plastycznego. W krainie plastyki – program Ludmiła Majewska, 4 – 5 latki własny. E. Dąbrowska Program kółka teatralnego. Teatr przedszkolaka – 4 – 5 latki program własny. I. Mach Program kółka tanecznego – program własny.

B. Grajdek, B. Koclęga

4 – 5 latki

Moje pierwsze angielskie słówka – program języka angielskiego – program własny.

A. Orman

3 – 5 latki

Program Adaptacyjny. Wesoły przedszkolak.

1. Orman

Innowacja pedagogiczna: Ja potrzebuje ciebie, ty potrzebujesz mnie każdy jest ważny mały, większy i starszy.

1. Koclęga, I. Mach

3 – 4 latki

3 – 5 latki

Włączmy się również w realizacje programów Sanepid – u Czyste powietrze wokół nas, konkursy organizowane przez Urząd Miejski – zbieranie baterii suchych, zbiórka makulatury, konkursy wewnątrz przedszkolne i między przedszkolne organizowane są wycieczki, zajęcia otwarte dla rodziców, uroczystości. Ramowy rozkład dnia przedstawiamy w pliku pdf: Ramowy rozkład dnia w przedszkolu.

Harmonogram działań Efekty działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej Nauczyciele systematycznie prowadzą zajęcia , zachowana jest proporcja pomiędzy zabawą, nauką, pobytem na świeżym powietrzu, kulturą i higieną spożywania posiłku. Nauczyciele piszą wynikowe plany pracy w oparciu o Podstawę Programową, realizują programy autorskie. Organizują zajęcia rozwijające indywidualne zainteresowania i uzdolnienia dzieci,

stosują wyniki obserwacji pedagogicznej, zalecenia specjalistów i informacje przekazywane przez rodziców, współpracują ze sobą przy realizacji procesu wspomagania dzieci. Zdobyte informacje z przeprowadzonych badań wykorzystywane są w dalszej pracy wychowawczo – dydaktycznej, co służy poprawie jakości pracy przedszkola. Rozpoznawane są potencjalne zagrożenia oraz podejmowane działania zapewniające BHP. Prowadzona jest kontrola w zakresie systematycznego i prawidłowego dokumentowania wyników obserwacji pedagogicznej, terminowo sporządzane są miesięczne plany pracy wychowawczo – dydaktycznej, rzetelnie prowadzone są wpisy do dziennika zajęć. Odbywają się obserwacje przestrzegania przez nauczycieli procedur dotyczących bezpiecznego pobytu dzieci w przedszkolu i poza nim. Monitorowana jest współpraca z rodzicami organizowana przez nauczycieli. Nauczyciele informują rodziców o niepokojącym stanie zdrowia lub zachowaniu dzieci, co wynika ze statutu przedszkola. W każdej grupie nauczyciele wprowadzają kontrakty grupowe, kodeks przedszkolaka, które są respektowane i przestrzegane. Nauczyciele realizują priorytetowe zadania wynikające z wniosków końcowo rocznych z pierwszego półrocza. Dzieci uczą się zasad bezpiecznego zachowania, rozpoznawania zagrożeń i zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych. Zgodnie z planem nadzoru odnośnie wspomagania ich pracy na bieżąco realizowane są wszystkie jego założenia. Plan WDN, charakteryzuje się spójnością z rocznymi planami.

Procesy zachodzące w przedszkolu Przedszkole pracuje w oparciu koncepcję pracy przedszkola oraz roczne plany pracy, programy, roczny program pracy przedszkola, plan nadzoru, plany współpracy z rodzicami. Funkcjonowanie zmienia się , co wynika z realizacji harmonogramu ewaluacji (niwelowania i usuwania problemów), regularnej obserwacji pracy nauczycieli, kontroli, planowanych ocen pracy nauczycieli oraz motywowania do jak najlepszej pracy, która przynosi satysfakcję. Specjaliści z Poradni Psychologiczno Pedagogicznej prowadzą konsultacje indywidualne w przedszkolu. Dzieci kierowane są do Poradni Psychologiczno Pedagogicznej. Na zebraniach ogólnych wygłaszane są referaty, zapraszani specjaliści z różnych dziedzin. Rodzice na bieżąco informowani są o rozwoju dzieci. Wyznaczony jest dodatkowo harmonogram kontaktów z rodzicami, zebrania ogólne, grupowe. Wymiana informacji, wzajemne konsultacje.

Funkcjonowanie przedszkola w środowisku lokalnym

Co rok opracowywana jest i modyfikowana ankieta poruszająca różne sfery z życia przedszkola, pełniąca funkcję promującą i informującą - zebrane informacje służą ocenie pracy przedszkola.

Współpraca z instytucjami z Radą Rodziców z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną, z Urzędem Miasta, z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, z Policją, z Miejskim Ośrodkiem Kultury, ze Strażą Miejską, z Biblioteką dla Dzieci i Biblioteką Pedagogiczną , ze, Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną , ze Szkołami Podstawowymi, z Zespołem Szkół im. H. KOŁŁĄTAJA, ze Studium Medycznym z Przedszkolami na terenie miasta, z Nadleśnictwem Siewierz ze Strażą Pożarną, z PCK, z Księgarnią Edukacyjną, z Mediami Pozyskiwane są informacje o losach wychowanków poprzez współpracę ze szkołami, informacje pozyskiwane od rodziców, wizyty absolwentów w przedszkolu, włączanie absolwentów w uroczystości wewnątrz przedszkolne. Zarządzanie przedszkolem  

Obserwacja praktycznych rozwiązań tzn. , tych , które się sprawdzają. Demokracja, otwartość, pełna komunikacja, swobodna dyskusja, wspólne ustalanie celów, praca zespołowa.

    

Negocjowanie rozwiązań. Motywowanie. Systematyczna ocena pracy. WDN. „Przedszkole to ucząca się organizacja – uczą się nauczyciele, rodzice, dzieci” D. Elsner, - jest to definicja, która najlepiej opisuje moje odczucia, co do celowości wszystkich podejmowanych działań .

Harmonogram działań 2012 – 2017 L.p.

Zadanie

Spodziewane efekty



1.

Wzbogacanie i doskonalenie warsztatu pracy.

2.

Nabywanie świadomości i przekonania o konieczności prowadzenia zdrowego trybu życia.

  

Rozwijanie wśród dzieci poczucia współodpowiedzialności za ochronę bogactwa naturalnego .



Wzbogacenie bazy materialnej .

  

3.

4.

wprowadzanie programów autorskich, innowacji pedagogicznych,  wykazywanie się inicjatywą, dążenie do pełnego wykorzystania własnych możliwości i umiejętności

  

 

  

przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, częste zabawy i zajęcia na świeżym powietrzu, organizowanie zawodów sportowych z udziałem rodziców, stały kontakt z przedstawicielami służby zdrowia, mycie zębów w przedszkolu po każdym posiłku, stosowanie w codziennym życiu sportowej zasady fair play przedszkole będzie promować postawę małych ekologów wśród wszystkich przedszkoli poprzez coroczne organizowanie konkursu ekologicznego, kontynuacja zalesiania terenu placu, pojawią się rabatki z kwiatami, organizowane wycieczek sprzyjających poznawaniu bliższego i dalszego środowiska zostaną zakupione kolejne nowe meble doposażenie w nowe zabawki i gry dydaktyczne, uzupełniony i wzbogacony zostanie księgozbiór, nastąpi modernizacja starszych sprzętów, które mogą znaleźć zastosowanie, odnawiane w zależności od potrzeb będą klasy i wszystkie pomieszczenia wewnątrz budynku, uzyskanie pomocy od instytucji i osób prywatnych w celu wyposażenia placówki w kserokopiarkę, zabezpieczenie budynku i placu przedszkola – współpraca z firmą ochroniarską, Komendą Policji

i Strażą Miejską 5.

Kierowanie placówką

6.

Tworzenie warunków do osiągnięcia pełnej dojrzałości szkolnej.

7.

Budowanie systemu wartości u dzieci , przestrzeganie przyjętych norm i zasad

 doskonalenie wewnętrznego systemu informacji,  monitorowanie dokumentów pod kątem zgodności z aktualizowanymi przepisami prawa,  aktualizowanie regulaminów wewnętrznych,  zapewnienie pracownikom i rodzicom dostępu do dokumentacji regulujących zasady funkcjonowania placówki,  przydzielanie zadań do wykonania z uwzględnieniem możliwości i propozycji zainteresowanych – wykorzystywanie uzdolnień całego personelu w określonych dziedzinach,  doskonalenie Rady Pedagogicznej zgodnie z potrzebami,  wdrażanie wyników wewnętrznej ewaluacji i wniosków z nadzoru pedagogicznego  dzieci rozwiną swe indywidualne zdolności i zainteresowania,  rodzice mogą korzystać z przedszkolnego księgozbioru,  dodatkowe godziny indywidualnych konsultacji dla rodziców,  spotkania z pracownikami Poradni PsychologicznoPedagogicznej na terenie Przedszkola,  prowadzenie pracy indywidualnej w\ g konkretnie sprecyzowanych planów,  logopeda i inni specjaliści na terenie placówki,  tworzenie i realizacja programów własnych,  osiągnięcia edukacyjne dzieci będą systematycznie diagnozowane.     

realizacja programu wychowawczego przedszkola, przeciwdziałamy agresji szkolenia, referaty, współpraca z odpowiednimi instytucjami, dążenie do spójności oddziaływań pedagogicznych ze środowiskiem rodzinnym, podejmowanie działań profilaktycznych poprzez zwrócenie szczególnej troski na wychowanie komunikacyjne, intensyfikacja działań w trosce o wychowanie społeczno – moralne dzieci

8.

Systematyczne doskonalenie i samokształcenie nauczycieli.

     

9.

Dążenie do wykreowania wizerunku placówki środowisku.

         

pedagodzy zaspakajają własną naturalną ciekawość i potrzebę zdobywania wiedzy, jak też dzieci, dla których stają się przewodnikami, prowadzenie badań ukierunkowanych na rozwiązanie konkretnego problemu, Benchmarking – uczenie się od najlepszych, na sukcesach innych, prowadzenie stałej analizy i oceny metod pracy z dziećmi, udział dzieci w konkursach, dzielenie się własnymi zdolnościami i umiejętnościami z wychowankami, prowadzenie klubów zainteresowań

kontynuacja prowadzenia strony internetowej – wzbogacenie jej o nowa szatę graficzną i informacje służce dobrej współpracy ze środowiskiem , zaznajamianie rodziców z głównymi kierunkami pracy przedszkola i odpowiednimi dokumentami, dokumentowanie wydarzeń w kronice przedszkolnej, badanie losów absolwentów, pozyskiwanie środków z darowizn i innych form wspomagających placówkę, kontynuowanie współpracy z placówkami oświatowymi i instytucjami, organizowanie uroczystości sprzyjających upowszechnianiu osiągnięć, promowanie osiągnięć dzieci dostosowanie funkcjonalności placówki do potrzeb środowiska, pozyskiwanie informacji od rodziców dotyczących funkcjonowania przedszkola - analiza opinii rodziców

Suggest Documents