KATEDRA TECHNIK WYTWARZANIA I AUTOMATYZACJI

KATEDRA TECHNIK WYTWARZANIA I AUTOMATYZACJI INSTRUKCJA DO ĆWICZEŃ LABORATORYJNYCH Przedmiot : OBRÓBKA SKRAWANIEM I NARZĘDZIA Temat: Nr ćwiczenia : 11...
9 downloads 0 Views 2MB Size
KATEDRA TECHNIK WYTWARZANIA I AUTOMATYZACJI INSTRUKCJA DO ĆWICZEŃ LABORATORYJNYCH Przedmiot : OBRÓBKA SKRAWANIEM I NARZĘDZIA Temat:

Nr ćwiczenia : 11 Kierunek: Mechanika i Budowa Maszyn

Komputerowy dobór narzędzi i parametrów obróbki w procesie toczenia 1. Cel ćwiczenia Celem ćwiczenia jest zapoznanie studenta z doborem narzędzi i parametrów technologicznych dla procesu toczenia z wykorzystaniem bazodanowych programów komputerowych. 2. Wyposażenie stanowiska - Elektroniczny katalog narzędzi CoroGuide firmy Sandvik - Instrukcja do ćwiczenia 3. Przebieg ćwiczenia - przypomnienie parametrów technologicznych procesu toczenia - przypomnienie geometrii ostrza - zapoznanie z obsługą programu CoroGuide - zapoznanie z doborem narzędzi dla procesu toczenia - zapoznanie z doborem parametrów skrawania dla procesu toczenia Literatura: - Dudik K., Gorski E. „Poradnik tokarza” WNT Warszawa 2000 r. - Poradnik inżyniera „Obróbka skrawaniem tom I” WNT Warszawa 1991 r. - Poradnik Sandvik Coromant - Dul – Korzyńska B. „ Obróbka skrawaniem i narzędzia” OWPR Rzeszów - Burek J. „Maszyny technologiczne” OWPR Rzeszów 2000 r. - Cichosz P. „Techniki wytwarzania obróbka ubytkowa” OWPW Wrocław 2002 r.

Opracował: Uwagi: Załącznikiem jest instrukcja szczegółowa

1. Wprowadzenie Dobór narzędzi oraz parametrów technologicznych dla procesów obróbki skrawaniem można dobrać korzystając z programów komputerowych, których działanie oparte jest na bazach danych. Programy takie są udostępniane przez niemalże wszystkich producentów narzędzi skrawających i pozwalają na szybkie i interaktywne dobranie odpowiedniego narzędzia skrawającego oraz zalecanych parametrów technologicznych. Jednym z wiodących światowych producentów narzędzi skrawających jest firma Sandvik Coromant, która udostępnia program CoroGuide, który służy do doboru narzędzi oraz parametrów technologicznych dla procesów toczenia, frezowania oraz wiercenia i wytaczania. W programie tym można również dobrać oprzyrządowanie w postaci uchwytów i oprawek narzędziowych jak również wyexportować dane do innych programów bazodanowych lub CAD/CAM. 2. Określanie danych wejściowych Zasada doboru narzędzi i parametrów obróbki z wykorzystaniem programów komputerowych przedstawiona jest na poniższym schemacie blokowym.

Rys. 1. Schemat blokowy doboru parametrów skrawania W celu doboru parametrów skrawania oraz odpowiedniego narzędzia konieczne jest uwzględnienie danych wejściowych dotyczących obrabiarki, materiału obrabianego oraz warunków skrawania. Materiał obrabiany dobieramy w oparciu o klasyfikację materiałów konstrukcyjnych, której przykład przedstawiono na rys. 2.

Rys. 2. Przykładowa klasyfikacja materiałów konstrukcyjnych Następnie należy określić warunki obróbki, które wg firmy Sandvik definiuje tak jak przedstawiono na rys. 3.

Rys. 3. Określanie warunków obróbki wg firmy Sandvik 3. Obsługa programu GoroGuide dla toczenia Dobierając narzędzia w pierwszej kolejności wybieramy opcję „Szukanie zastosowania”.

Następnie wybieramy opcję „Toczenie”.

Po wybraniu opcji „Toczenie” dokonujemy dokładnego określenia typu narzędzia poprzez wybieranie z dostępnych opcji pokazywanych na ekranie komputera.

Musimy określić rodzaj trzonka, ustawienie płytki w trzonku, co wpływa na wartość kąta przystawienia, sposób mocowania płytki skrawającej oraz typ chwytu trzonka.

Po dokonaniu wyboru z wszystkich dostępnych opcji możemy wyświetlić uchwyty albo płytki. Najlepiej w pierwszej kolejności wyświetlić i wybrać uchwyty a do wybranego uchwytu dopasować odpowiednią płytkę.

Po wybraniu konkretnego uchwytu można wyświetlić jego podgląd z podstawowymi parametrami geometrycznymi.

Po dokonaniu wyboru uchwytu wybieramy opcje „Pokaż płytki” i zostaną wyświetlone płytki pasujące do wybranego trzonka. Musimy jednak pamiętać o wybraniu płytki o określonej wielkości pasującej do gniazda w wybranym trzonku.

Płytki posortowane są wg materiałów konstrukcyjnych, do obróbki których są dedykowane. Można również wyświetlić podgląd wybranej płytki skrawającej.

Po wybraniu płytki klikamy ikonę fx, która przeniesie nas do modułu doboru parametrów skrawania, który widoczny jest na poniższym rysunku.

Użytkownik wypełnia dane po lewej stronie programu natomiast po kliknięciu na opcję „Oblicz” następuje wyznaczenie parametrów skrawania, które wyświetlane są po prawej stronie programu. Oprócz prędkości skrawania wyznaczana jest teoretyczna wartość chropowatości powierzchni po obróbce, zapotrzebowanie na moc skrawania oraz wydajność objętościowa skrawania. Z wyznaczonych parametrów technologicznych można wydrukować raport jak również można je poddać modyfikacji poprzez zmianę parametrów po lewej stronie programu i ponowne kliknięcie opcji „Oblicz”. 4. Ćwiczenie praktyczne Dla przedmiotu przedstawionego na rysunku dobrać narzędzia i parametry technologiczne potrzebne do obróbki wszystkich widocznych powierzchni dla obróbki zgrubnej i wykończeniowej.

Obrabiarka:

Typ:

fmin – fmax

nmax [obr/min] Materiał obrabiany:

Ns [kW] Twardość:

Rm =

Nazwa operacji r

Oznaczenie płytki

r’

o

r

o

Oznaczenie oprawki d [mm]

l [mm]

n [obr/min]

vc [m/min]

f [mm/obr]

ap [mm]

ts [min]

Ra [m]

Nazwa operacji r

Oznaczenie płytki

r’

o

r

o

Oznaczenie oprawki d [mm]

l [mm]

n [obr/min]

vc [m/min]

f [mm/obr]

ap [mm]

ts [min]

Ra [m]

Nazwa operacji r

Oznaczenie płytki

r’

o

r

o

Oznaczenie oprawki d [mm]

l [mm]

n [obr/min]

vc [m/min]

f [mm/obr]

ap [mm]

ts [min]

Ra [m]

Nazwa operacji r

Oznaczenie płytki

r’

o

r

o

Oznaczenie oprawki d [mm]

l [mm]

n [obr/min]

vc [m/min]

f [mm/obr]

ap [mm]

ts [min]

Ra [m]

Suggest Documents