Ipad,Ipone ve Android Mobil Aygıtlar İçin İş Zekası Mobil Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu

Ipad,Ipone ve Android Mobil Aygıtlar İçin İş Zekası Mobil Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu https://mobiliz.sbm.org.tr/ 1 İçindekiler 1. Uygulamanın mo...
Author: Coskun Gün
14 downloads 0 Views 3MB Size
Ipad,Ipone ve Android Mobil Aygıtlar İçin İş Zekası Mobil Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu https://mobiliz.sbm.org.tr/

1

İçindekiler 1. Uygulamanın mobil aygıtlara yüklenmesi................................................................... 3 2. Uygulamanın başlatılması ve bağlantı ayarları ........................................................... 4 3. Oturumun isimlendirilmesi ........................................................................................ 6 4. Rapor ve klasörlere (Genel Klasörler- Public Folders) erişim ....................................... 8 5. Ana ekrana (Başlangıç ekranına) erişim .................................................................... 10 6. Raporların çalıştırılması ........................................................................................... 11 7. Raporlarda kullanılabilecek fonksiyonlar ................................................................. 14 7.1 Ana ekrandaki raporların silinmesi …..………………………………………………………………………………………14 7.2 Birden çok sayfası olan raporlarda sayfalar arası geçiş …….………………………………….……………..…..15 7.3 Raporu E-posta olarak gönderme ..…………………………………………………………………………………………..17 7.4 Raporlar üzerinde çizim yapma ve raporu e-posta olarak gönderme ……………………………………...18

8. Rapor arama fonksiyonu.......................................................................................... 20 9. Oturum kapatma ..................................................................................................... 22 10. Arka plan resmini değiştirme ................................................................................... 23

2

1. Uygulamanın mobil aygıtlara yüklenmesi 1 nolu ekrandaki gibi Appstore’da/GooglePlay’de arama sekmesinde “cognos” aratılır. 2 nolu ekrandaki gibi arama sonucunda çıkan IBM Cognos Uygulaması aygıta yüklenir.

1

2

3

2. Uygulamanın başlatılması ve bağlantı ayarları Uygulama Açılır.

Ok işaretinin göstermiş olduğu “+” ikonuna basılarak yeni bağlantı oluşturulur.

4

IBM cognos Sunucusuna bağlanmak için https://mobiliz.sbm.org.tr/ URL’si girilir. ve“Git” tuşuna basılır.

Kullanıcı ismi ve Parola sekmesinde Sbm kullanıcı adı ve şifresi girilir ve “Git” tuşuna basılır.

Kullanıcı bilgileri girildikten sonra oturum açılır. Bağlantı ayarları tamamlanmıştır.

5

3. Oturumun isimlendirilmesi Uygulama yeni açılan her oturuma “Raporlarım” adını verir. Daha sonra açılabilecek farklı hesapları ayırt etmek için oturum isminin değiştirilmesi faydalı olacaktır. 2 nolu ekranda kırmızı kutucuktaki “Raporlarım” ikonu üzerine bir süre basılınca 3 nolu ekrandaki gibi aygıt klavyesi belirir ve oturum ismi değiştirilir. “Bitti” tuşuna basılarak yeni oturum ismi kaydedilir.

1

2

6

3

4

7

4. Rapor ve klasörlere (Genel Klasörler- Public Folders) erişim Ekranda (1 Nolu) sağ üst köşedeki “+” ikonuna basılarak 2 nolu ekrandaki gibi klasörlere (Genel Klasörler-Public Folders) erişilir.

1

2

Klasörlerin ikon veya yazısına basılarak istenen raporlara ve alt klasörlere erişilir.

8

Ekran sağa-sola kaydırılarak klasörler(ekranlar) arasında geçişler yapılabilir.

1

2

9

5. Ana ekrana (Başlangıç ekranına) erişim Ekranın sol üst köşesindeki “

“ ikonuna basılarak ana ekrana erişilebilir.

10

6. Raporların çalıştırılması 1 Nolu ekrandaki gibi çalıştırılmak istenen rapora basılır.2 Nolu ekrandaki prompt ekranında istenen değerler seçilir. Değerler seçildikten sonra “TAMAM” ikonuna basarak rapor çalıştırılır. 4 Nolu ekrandaki çalıştırılma durumu ekrana gelir. Kısa bir sürenin ardından 5 nolu ekrandaki gibi sonuç ekranı gelir. 5 Nolu ekranın sol üst köşesindeki “ “ ikonuna basılarak rapor ekranından ana ekrana erişilebilir. Çalıştırılan her rapor ana ekranda yer alacaktır (6 nolu ekran). Ana ekrandaki daha önce çalıştırılmış raporların üzerine basılarak, raporlara tekrar erişilebilir.

1

2

11

3

4

12

5

6

13

7. Raporlarda kullanılabilecek fonksiyonlar 7.1 Ana ekrandaki raporların silinmesi 1 Nolu Ana ekrandaki raporlardan birinin üstüne bir süre basılı tutunca 2 Nolu ekrandaki gibi silme opsiyonu gelir. Silinmek istenen raporlara basılarak 3 nolu ekrandaki gibi raporun üzerinde “ “Sil” ikonuna basılınca seçili olan raporlar ana ekrandan silinmiş olur.

1

2

14

” işareti oluşur. Ardından sol üsteki

3

7.2 Birden çok sayfası olan raporlarda sayfalar arası geçiş 1 nolu ekranda altta bulunan “ ” ikona basılarak 2 nolu ekrandaki sayfalar arası geçiş ekranına geçilir ve istenen sayfanın üzerine basılarak rapor sayfasına erişilir. Ayrıca ekranı sağa ve sola doğru kaydırılarak sayfalar arası geçiş yapılabilir.

1

15

2

3

16

7.3 Raporu E-posta olarak gönderme 1 nolu ekranda sol alt köşedeki “ gönderilebilir.

” ikona basıldıktan sonra 2 nolu ekrandaki “E-posta” ikonu ile rapor mail olarak

1

2

17

7.4 Raporlar üzerinde çizim yapma ve raporu e-posta olarak gönderme 1 nolu ekranda sağ alt köşedeki “ ” ikona basılarak 2 nolu çizim ekranına geçilir. Ekrana dokunularak çizilmek istenen alan çizilir. 2 nolu ekrandaki sağ alt köşedeki “E-posta” ikonuna basılarak raporun çizim yapılmış hali e-mail ile gönderilebilir.

1

2

18

3

19

8. Rapor arama fonksiyonu Ekran sağa doğru kaydırılarak arama motoruna erişilir.

1

2

20

“Ara” kutucuğuna aranan rapor ismi ya da anahtar kelime girilerek arama yapılabilir.

1

2

21

9. Oturum kapatma 1 nolu Ana ekranda sol alt köşedeki “ “ ikona basılır. 2 nolu ekranda Oturumu Kapat tuşuna basılır. 3 nolu ekrandaki uyarıda Oturumu Kapat tuşuna basılarak oturum kapatılır. Oturum kapatıldıktan sonra aynı hesaba erişebilmek için mevcut hesaptan password girilerek erişim yapılması gereklidir.

1

2

22

10. Arka plan resmini değiştirme 1 nolu ana ekranda sağ alt köşedeki “ ” ikona basılarak 2 nolu resim seçenek ekranına erişilir. İstenilen resme basılarak 3 nolu ekrandaki gibi arka plan resmi değiştirilebilir.

1

2

23

3

24