FOTOGRAFIA MALARSTWO NOWE MEDIA

S P O T K A N I A Z E S Z T U K Ą

KATALOG

C D

SPOTKANIA ZE SZTUKĄ CIĄG DALSZY…

STOWARZYSZENIE „W TONACJI SERCA”

str. 4-8 Aleksandra Wojnowska

str. 9-14 Małgorzata Małkiewicz

str. 15-19 Sandra Rzeszutek

str. 20-24 Magdalena Juszczak i Grażyna Małkiewicz

str. 25-31 Studenci i wykładowcy Pracowni Obrazowania Przestrzennego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Aleksandra Wojnowska

Aleksandra Wojnowska „Ulica cudów. Zrób, żeby było." wystawa: 02.04.2015-11.04.2015 spotkanie z autorką 11.04.2015

Olga Wojnowska - rocznik ’88. Studiowała w Opolu, Cieszynie oraz Zielonej Górze, co ostatecznie zakończyło się zdobyciem tytułu magistra na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Podczas studiów działała w grupie artystycznej Dzikie Łąki oraz próbowała swoich sił tworząc animacje oraz teledyski. Od 2008 zajmuje się fotografią cyfrową. Lubi zwiedzać małe miasteczka oraz Internet. Motywy, który najczęściej dokumentuje w swoich fotografiach to rzeczywistość polskich miast, miasteczek, ich ulic, czyli wszystko to, co zawiera w sobie pewną absurdalną sprzeczność czy jest zastanawiająco dziwne. Zdjęcia artystki regularnie można śledzić na kilku prowadzonych przez nią fotoblogach (popatrzno.tumblr.com oraz otwory.blogspot.com). Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Jak sama o sobie mówi: „Jestem największą marudą świata, więc moje zdjęcia też marudzą tak jak ja”.

Wystawa fotografii zachęcała opisem: Przyjdź i dowiedz się: Jak sprawić by Twój ogródek wyglądał tak, jak go pozostawiłeś poprzedniego dnia? Sprawdź, ile kosztuje figurka Chrystusa i pozostaw mu otwarte drzwi? Koniecznie zrób też coś z oknem, by sąsiedzi nie mówili, że się chowasz przed światem. Zrób, żeby było. To naprawdę działa, przyjdź i przekonaj się, że nie będzie tu stać wiecznie!

Podczas finisażu autorka przeprowadziła akcję artystyczną i sprawdziła, na ile opanowana potrafi być publiczność.

Małgorzata Małkiewicz

Małgorzata Małkiewicz „Kolorowe, rozsypane, pozszywane." wystawa: 16.04.2015-25.04.2015 spotkanie z autorką 25.04.2015

Małgorzata Małkiewicz: przede wszystkim maluję. I choć lubię próbować różnych technik plastycznych /monotypia, rysunek, fotografia/, to jednak malarstwo jest dla mnie mega techniką. Pracuję głównie olejem i akrylem na płótnie, czasem na skrawkach płótna zszywanych dratwą. Moje obrazy to przede wszystkim pejzaże wewnętrzne, niespokojne, subiektywistyczne, otwierające różne możliwości interpretacji, ale inspiracją bywa też człowiek, jego lęki i myśli, codzienne zdarzenia. Z wykształcenia jestem socjologiem i arteterapeutą, pracuję również z młodzieżą i dziećmi. Maluję od zawsze…

Wystawę tworzą prace z różnych cykli, wielo-tematyczne, małego formatu oraz kompozycje z obrazków malowanych na luźnych kawałkach płótna zszywanych dratwą. Powstawały w ciągu kilku lat, jako ilustracje pomysłów, wrażeń, poszukiwań, zapisów, prób i pomyłek. Są pamiętnikiem myśli, zapisem wrażeń z podróży i plenerów, często zapomnianym wstępem do większych projektów malarskich. Podczas wystawy stanowiły budulec (cegiełki) wielobarwnej aranżacji przestrzeni.

Podczas finisażu na skrawkach płótna i tektur, powstawały na żywo, malarskie prace-obrazki z Nadodrza. Podpowiedzią będą rysunki zrobione przez autorkę oraz zdjęcia i rysunki zrobione przez gości. Autorka zaprosiła uczestników, do wspólnego tworzenia prac malarskich podczas spotkania.

Sandra Rzeszutek

Sandra Rzeszutek

„Atlas zaklętej flory." wystawa: 30.04.2015-09.05.2015 spotkanie z autorką 09.05.2015

Sandra Rzeszutek urodzona w 1987 roku w Jeleniej Górze. Dyplom obroniła w 2013 r. na ASP we Wrocławiu, w Pracowni Malarstwa prof. Waldemara Kuczmy i Pracowni Multimediów prof. Pawła Jarodzkiego. Aneks z grafiki warsztatowej w Pracowni Litografii prof. Frąckiewicza. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz realizacjami video. Obecnie doktorantka na macierzystej uczelni.

Wystawę stanowi cykl obrazów inspirowanych tradycją wyszywania i haftu. Głównym elementem prac są abstrakcyjne motywy roślinne, również bardzo mocno związane z klasycznym rękodziełem. Prace powstały w technice, która jest połączeniem farby akrylowej z fragmentami wyszywanymi na tkaninie.

Podczas finisażu będzie można było również obejrzeć w powiększeniu mikroskopijne obiekty.

Magdalena Juszczak i Grażyna Małkiewicz

Magdalena Juszczak i Grażyna Małkiewicz

„Dualizm" wystawa: 14.05.2015-23.05 .2015 spotkanie z autorkami 23.05.2015

Magdalena Juszczak Rocznik 1986. Artystka związana z Katowicami. Maluje w tradycyjnej technice akrylu na płótnie, zajmuje się ilustracją, body paintingiem. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na wydziale Malarstwo. Dyplom obroniła w 2013 roku w pracowni prof. Ireneusza Walczaka. W swoich pracach porusza kwestie praw zwierząt, pokazuje ciała zmasakrowane przez producentów futer, modyfikację genetyczną i jej skutki w zestawieniu ze zwierzętami uratowanymi przez człowieka.

Grażyna Małkiewicz Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dyplom obroniła na kierunku Malarstwo w czerwcu 2014 r. W swojej pracy porusza się głównie w temacie portretu. Medium malarskie jest najbliższe sercu artystki, ale często też korzysta z technik rysunkowych, graficznych, wykonuje murale, zajmuje się edukacją plastyczną. Miała wystawy indywidualne we Wrocławiu, w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Sosnowcu.

Wystawa „Dualizm” porusza kwestię ludzkiego traktowania innych istot: zwierząt. Z jednej strony kochamy je, głaszczemy i dbamy o nie, a z drugiej zjadamy, obdzieramy ze skóry, traktujemy gorzej niż przedmioty. Każdy kij ma dwa końce i nawet nie wiemy, kiedy takie postępowanie odwróci się na naszą niekorzyść... Artystki pokazały na wystawie obrazy z motywem animalistycznym, a podczas finisażu umożliwiły widzom wcielenie się w ich ulubione zwierzęta, by przestrzeń galerii zapełniła się kolorowymi kotami, psami, ptakami...

Studenci i wykładowcy Pracowni Obrazowania Przestrzennego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Studenci i wykładowcy Pracowni Obrazowania Przestrzennego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

„Sztuka czy złudzenie?" wystawa: 28.05.2015-06.06.2015 spotkanie z autorami 06.06.2015

Dr Jarosław Bogucki ad. – urodzony w 1976 roku w Poznaniu. W 2002 roku uzyskał dyplom z rzeźby w pracowni prof. Józefa Petruka na ASP w Poznaniu, gdzie pracuje do dnia dzisiejszego. W swojej twórczości zajmuje się głównie studium postaci ludzkiej. Często ogranicza się tylko do fragmentu ciała, tak, aby wyłuskać jedynie to, co jest dla niego najistotniejsze. Przedstawia to, co mówi najwięcej o człowieku – gest, mimikę, ruch. Stopniowo odchodzi od rzeźby figuratywnej skupiając się na samej sylwecie człowieka. Przeistacza ją i deformuje, nie pozbawiając jej jednak cech ludzkich. Tworzy syntezę postaci w konkretnych sytuacjach, skupiając się przede wszystkim na ruchu lub jego braku. Obecnie, postać - do tej pory tak bardzo istotna w jego twórczości, stopniowo staje się tłem do dalszych poszukiwań.

Mgr Szymon Zwoliński urodzony w 1981 roku w Toruniu. Po ukończeniu szkoły średniej wiele podróżował poszukując miejsca dla siebie. W latach 2005 - 2011 studiował na Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 2010 roku pracuje na macierzystej uczelni, która przemianowana została na Uniwersytet Artystyczny. Realizuje prace rzeźbiarskie cechujące się mieszaniną podejścia tradycyjnego i innowacyjnego. Stale eksperymentuje z formą i technologią. Efekty jego zmagań artystycznych dają nieoczywiste efekty wizualne. Lubi wprowadzać do swoich prac motywy narracyjne, najczęściej inspirowane kulturą popularną.

Wybrani studenci Pracowni: Małgorzata Witaszak, Celestyna Muszak, Karolina Machnicka, Dorota Gralewska.

Wystawa prezentuje realizacje studentów i wykładowców Pracowni Obrazowania Przestrzennego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, wykorzystujące holografię, jako technikę plastyczną. Prace, które można było zobaczyć to wykorzystanie nowoczesnej technologii w realizacji projektów artystycznych. Łączenie holografii z tradycyjnymi technikami rzeźbiarskimi, cechuje się nieskończonym potencjałem, ograniczonym jedynie wyobraźnią twórców. Obiekty/kompozycje rzeźbiarskie są integralnie związane z przestrzenią i jej specyficznymi właściwościami.

Podczas finisażu goście zapoznali się z techniką holografii od strony technicznej. Poznali hoogram i techniki jego powstawania. Autorzy przedstawili teorie widzenia umożliwiające zaistnienie hologramów i tajniki tej innowacyjnej, mało wykorzystywanej w polskiej sztuce metody. Młodzi artyści przekazali widzom swoje wrażenia z pracy w tej technice, oraz samodzielnie zaprezentowali swoje realizacje.

Projekt współorganizowany z Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w ramach programu mikroGRANTY