ELEMENTY GRY PRZYGOTOWANIE DO GRY

Czy pandy mieszkają tylko w górach i lasach? A może też na pustyni? Czy miodożer je tylko rośliny, czy też lubi przekąsić czasem coś innego? Czy śwink...
Author: Tomasz Wróbel
9 downloads 1 Views 1MB Size
Czy pandy mieszkają tylko w górach i lasach? A może też na pustyni? Czy miodożer je tylko rośliny, czy też lubi przekąsić czasem coś innego? Czy świnka wietnamska waży więcej niż dziecięcy rower, ale mniej niż dorosły mężczyzna? Słyszałeś o tym, że niektóre węże składają jaja, a inne nie? Jeśli podasz właściwe odpowiedzi, zdobędziesz cenne punkty. Jedno jest pewne: podczas gry wszyscy gracze dowiedzą się wielu ciekawych rzeczy na temat naszej fauny!

ELEMENTY GRY 90 1 1 6 16 4

dwustronnych kart przedstawiających 180 zwierząt pudełko na karty plansza płytek z siedliskami zwierząt żetonów w czterech kolorach (po cztery dla każdego gracza) rac aczza a) wskaźniki punktów w czterech kolorach (po jednym dla gracza) a kkażdego ażżd de e ego go g og rra ac czza) a)

PRZYGOTOWANIE DO GRY Połóż planszę na środku stołu. Rozłóż płytki z siedliskami: 3 z prawej i 3 z lewej strony planszy. Każdy gracz otrzymuje 4 żetony i 1 wskaźnik punktów w wybranym przez siebie kolorze (wskaźniki należy umieścić na planszy na polu „Start”). Potasuj karty i włóż je do pudełka na karty. Grę rozpoczyna gracz, który ostatnio był w zoo (lub gracz najmłodszy) - otrzymuje on pudełko z kartami.

siedliska

żetony

pudełko z kartami

plansza wskaźniki punktów

CEL GRY Wygra gracz, który na koniec gry zdobędzie najwięcej punktów. Punkty można zdobyć, odpowiadając prawidłowo na pytania dotyczące zwierzęcia widocznego na karcie. Pytania dotyczą czterech poniższych kategorii. • Siedlisko Gdzie żyje na wolności zwierzę widoczne na karcie? Należy wskazać jedną z płytek przedstawiających środowisko naturalne danego zwierzęcia. • Waga Ile waży dorosłe zwierzę widoczne na karcie? Należy wskazać jeden z przedziałów wagi przedstawionych na planszy (na przykład przedział wagi pomiędzy motocyklem a ciężarówką). • Składanie jaj Czy zwierzę widoczne na karcie składa jaja? • Pożywienie Czy zwierzę widoczne na karcie je tylko rośliny? W zależności od tego, co sądzisz o cechach ocenianego zwierzęcia, umieszczasz swoje żetony w odpowiednich miejscach na planszy i na płytkach siedlisk. Na koniec rundy zdobywasz punkty za poprawne odpowiedzi. Za błędne odpowiedzi nie odejmuje się punktów. Na koniec gry osoba, która zgromadzi najwięcej punktów, wygrywa.

Karty ze zwierzętami Karty należy włożyć do czarnego pudełka w taki sposób, aby widoczna była tylko ich górna część. Widać na niej ilustrację zwierzęcia i jego nazwę. Dolna część karty pozostaje zakryta w pudełku, aż gracze rozłożą wszystkie swoje żetony. Wtedy gracz rozpoczynający daną rundę (czyli gracz trzymający pudełko z kartami) wyjmuje z pudełka kartę i pokazuje ją wszystkim graczom. W dolnej części karty znajdują się informacje dotyczące siedlisk zwierząt, ich wagi, pokarmu i składania jaj.

2

ROZGRYWKA Rozgrywka podzielona jest na rundy. Każda runda składa się z następujących działań: I. Rozłożenie żetonów II. Przyznanie punktów III. Zmiana gracza rozpoczynającego rundę

I. Rozłożenie żetonów Wszyscy gracze patrzą na ilustrację zwierzęcia i jego nazwę na pierwszej karcie w pudełku. Każdy ma prawo przyjrzeć się karcie z bliska, biorąc pudełko do rąk. Nie wolno wyciągać karty z pudełka! Jako pierwszy swój żeton kładzie gracz rozpoczynający rundę, następnie gra toczy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. W swojej kolejce każdy gracz umieszcza jeden ze swoich żetonów na polu w dowolnej kategorii (siedlisko, waga, składanie jaj, pokarm) zgodnie z poniższymi zasadami: • Na planszy i na płytkach siedlisk znajdują się dwa rodzaje pół: pola z pomarańczową i białą ramką. Na polu pomarańczowym może leżeć tylko jeden żeton, a na polach z białą ramką dowolna liczba żetonów. Pierwszy gracz kładący żeton w danym miejscu zawsze zajmuje pole z ramką pomarańczową. Gdy pomarańczowe pole będzie zajęte, pozostali gracze mogą umieszczać swoje żetony wyłącznie na polu z białą ramką.

Przykład: Lena uważa, że panda wielka nie znosi jaj, umieszcza więc swój żeton na planszy w odpowiedniej kategorii, na polu z pomarańczową ramką. Oliwier i Mateusz również uważają, że panda wielka nie znosi jaj, kładą więc swoje żetony na polu z białą ramką. • W każdej kategorii gracz może umieścić tylko 1 żeton. Oznacza to, że gracz nie może zaznaczyć np. dwóch siedlisk albo dwóch przedziałów wagi danego zwierzęcia.

3

II. Przyznanie punktów Gracz rozpoczynający rundę wyciąga kartę z pudełka i kładzie ją obok planszy. Gracze kolejno sprawdzają swoje odpowiedzi w czterech kategoriach. Siedliska Na karcie zwierzęcia znajduje się informacja o jego naturalnym środowisku życia. Niektóre zwierzęta mogą posiadać kilka siedlisk, może więc być kilka poprawnych odpowiedzi.

Miasto, farma

Las, rzeka, jezioro

Pustynia, półpustynia

Góry, wyżyny, rumowiska skalne

Las tropikalny, las deszczowy

Sawanny, wrzosowiska, tereny trawiaste, zagajniki

Za każdy żeton ułożony na poprawnym siedlisku gracze otrzymują punkty. Gracz, którego żeton leży na polu z pomarańczową ramką, zdobywa 2 punkty (przesuwa swój wskaźnik punktów o dwa pola do przodu). Gracze, których żetony leżą na polu z białą ramką zdobywają po 1 punkcie (przesuwają swoje wskaźniki punktów o jedno pole do przodu).

4

Waga, składanie jaj, pokarm W tych trzech kategoriach zawsze jest tylko jedna poprawna odpowiedź. Gracz, którego żeton leży na polu z pomarańczową ramką, zdobywa 2 punkty (przesuwa swój wskaźnik punktów o dwa pola do przodu). Gracze, których żetony leżą na polu z białą ramką zdobywają po 1 punkcie (przesuwają swoje wskaźniki punktów o jedno pole do przodu).

Uwagi • Każda karta siedliska uwzględnia kilka obszarów. Nie oznacza to, że oceniane zwierzę musi występować na każdym z tych obszarów. Na przykład, wydra występuje nad rzekami i jeziorami, poprawną odpowiedzią będzie więc płytka przedstawiająca rzekę, jezioro i las. • W przypadku oceny wagi zwierząt zawsze bierzemy pod uwagę dorosłego osobnika o maksymalnej wadze. Dlatego musisz wyobrazić sobie najcięższe zwierzę z danego gatunku i oszacować jego wagę. • Informacje na kartach ze zwierzętami pochodzą z literatury dotyczącej zoologii. Niektóre źródła mogą podawać nieco inne dane dotyczące wagi.

Po przyznaniu punktów, każdy gracz zabiera z planszy swoje żetony.

III. Zmiana gracza rozpoczynającego rundę Gracz rozpoczynający zakończoną wł w właśnie łaś aśn niie rundę umieszcza wykorzystaną kartę tę ę w pudełku, na końcu talii kart i przekazuje pudełko z kartami graczowi po swojej lewej stronie. Ten gracz rozpocznie kolejną rundę..

5

KONIEC GRY Gra kończy się, gdy któryś gracz zdobędzie 30 lub więcej punktów. Jeśli kilku graczy przekroczy 30 punktów, wygra ten, który zdobył ich więcej. W przypadku remisu grę wygrywa dwóch lub więcej graczy.

Autor: Friedemann Friese EGMONT Polska Sp. z o.o. ul. Dzielna 60, 01-029 Warszawa www.egmont.pl © 2011 Egmont Polska Sp. z o.o. Wydawca: Jarosław Basałyga Konsultacja merytoryczna: Agata Borucka-Rasińska Tłumaczenie: Magdalena Miśkiewicz DTP: Cezary Szulc

Ilustracje: Peter Nishitani Alexander Jung

© 2010 HUCH! & friends www.huchandfriends.de

Poznaj wyjątkowe gry dla całej rodziny!

6

Suggest Documents