Dziennik Ustaw Nr 6

— 354 —

noÊcià jednostki organizacyjnej przedsi´biorcy, w szczególnoÊci oddzia∏u lub zak∏adu, w∏aÊciwa jest delegatura ze wzgl´du na miejsce po∏o˝enia tej jednostki organizacyjnej. 2. W przypadku powstania wàtpliwoÊci co do w∏aÊciwoÊci miejscowej delegatury w sprawach praktyk naruszajàcych zbiorowe interesy konsumentów, delegatur´ w∏aÊciwà wskazuje Prezes Urz´du. 3. Je˝eli praktyki naruszajàce zbiorowe interesy konsumentów ujawniajà si´ na ca∏ym lub znacznej cz´Êci rynku krajowego, w∏aÊciwy w tych sprawach jest Prezes Urz´du — Centrala w Warszawie.”.

§ 1. W rozporzàdzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie okreÊlenia w∏aÊciwoÊci miejscowej i rzeczowej delegatur Urz´du Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Dz. U. Nr 18, poz. 172) wprowadza si´ nast´pujàce zmiany: 1) w § 2 w ust. 1: a) po pkt 3 dodaje si´ pkt 3a w brzmieniu: „3a) prowadzà post´powania w sprawach praktyk naruszajàcych zbiorowe interesy konsumentów, a tak˝e wydajà w tych sprawach decyzje i postanowienia, je˝eli przedsi´biorca stosujàcy praktyk´ naruszajàcà zbiorowe interesy konsumentów ma siedzib´ na terenie obj´tym w∏aÊciwoÊcià miejscowà tej delegatury, z zastrze˝eniem § 3a,”, b) w pkt 4 po wyrazach „je˝eli skutki czynów nieuczciwej konkurencji” dodaje si´ wyrazy „lub stosowania niedozwolonych postanowieƒ umownych”;

Poz. 68 i 69

§ 2. Rozporzàdzenie wchodzi w ˝ycie po up∏ywie 14 dni od dnia og∏oszenia.

2) po § 3 dodaje si´ § 3a w brzmieniu: „§ 3a. 1. Je˝eli praktyka naruszajàca zbiorowe interesy konsumentów jest zwiàzana z dzia∏al-

Prezes Rady Ministrów: L. Miller

69 ROZPORZÑDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU1) z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeƒstwa i higieny w publicznych i niepublicznych szko∏ach i placówkach Na podstawie art. 95a ustawy z dnia 7 wrzeÊnia 1991 r. o systemie oÊwiaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 28, poz. 153 i Nr 141, poz. 943, z 1998 r. Nr 117, poz. 759 i Nr 162, poz. 1126, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239, Nr 48, poz. 550, Nr 104, poz. 1104, Nr 120, poz. 1268 i Nr 122, poz. 1320, z 2001 r. Nr 111, poz. 1194 i Nr 144, poz. 1615, z 2002 r. Nr 41, poz. 362, Nr 113, poz. 984, Nr 141, poz. 1185 i Nr 200, poz. 1683 oraz z 2003 r. Nr 6, poz. 65) zarzàdza si´, co nast´puje: Rozdzia∏ 1 Przepisy ogólne § 1. Ilekroç w niniejszym rozporzàdzeniu jest mowa o „dyrektorze”, rozumie si´ przez to dyrektora szko∏y lub placówki. ——————— 1)

Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje dzia∏em administracji rzàdowej — oÊwiata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporzàdzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegó∏owego zakresu dzia∏ania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 97, poz. 866).

§ 2. Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a tak˝e bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zaj´ciach organizowanych przez szko∏´ lub placówk´ poza obiektami nale˝àcymi do tych jednostek. § 3. 1. Je˝eli przerwa w dzia∏alnoÊci oÊwiatowej szko∏y lub placówki trwa co najmniej 2 tygodnie, dyrektor dokonuje kontroli obiektów nale˝àcych do szko∏y lub placówki pod kàtem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z tych obiektów. 2. Z ustaleƒ kontroli sporzàdza si´ protokó∏, który podpisujà osoby bioràce w niej udzia∏. Kopi´ protoko∏u dyrektor przekazuje organowi prowadzàcemu. § 4. Je˝eli specyfika programu nauczania nie sprzeciwia si´ temu, w planie zaj´ç dydaktyczno-wychowawczych uwzgl´dnia si´: 1) potrzeb´ równomiernego obcià˝enia zaj´ciami w poszczególnych dniach tygodnia; 2) potrzeb´ ró˝nicowania zaj´ç w ka˝dym dniu; 3) zasad´ nie∏àczenia w kilkugodzinne bloki zaj´ç z tego samego przedmiotu.

Dziennik Ustaw Nr 6

— 355 —

§ 5. 1. Plan ewakuacji szko∏y lub placówki umieszcza si´ w widocznym miejscu, w sposób zapewniajàcy ∏atwy do niego dost´p. 2. Drogi ewakuacyjne oznacza si´ w sposób wyraêny i trwa∏y. § 6. 1. Prace remontowe, naprawcze i instalacyjne w pomieszczeniach szko∏y lub placówki przeprowadza si´ pod nieobecnoÊç w tych pomieszczeniach osób, którym szko∏a lub placówka zapewniajà opiek´. 2. Zaj´cia poza pomieszczeniami szko∏y lub placówki nie mogà odbywaç si´ w tych miejscach, w których prowadzone sà prace wymienione w ust. 1. § 7. 1. Teren szko∏y i placówki ogradza si´. 2. Na terenie szko∏y i placówki zapewnia si´: 1) w∏aÊciwe oÊwietlenie; 2) równà nawierzchni´ dróg, przejÊç i boisk;

Poz. 69

§ 13. Niedopuszczalne jest prowadzenie jakichkolwiek zaj´ç bez nadzoru upowa˝nionej do tego osoby. § 14. 1. Przerwy w zaj´ciach uczniowie sp´dzajà pod nadzorem nauczyciela. 2. Je˝eli pozwalajà na to warunki atmosferyczne, umo˝liwia si´ uczniom przebywanie w czasie przerw w zaj´ciach na Êwie˝ym powietrzu. § 15. Miejsca pracy oraz pomieszczenia, do których jest wzbroniony dost´p osobom nieuprawnionym, sà odpowiednio oznakowane i zabezpieczone przed swobodnym do nich dost´pem. § 16. 1. Schody wyposa˝a si´ w balustrady z por´czami zabezpieczonymi przed ewentualnym zsuwaniem si´ po nich. Stopnie schodów nie mogà byç Êliskie. 2. Otwartà przestrzeƒ pomi´dzy biegami schodów zabezpiecza si´ siatkà lub w inny skuteczny sposób.

3) instalacj´ do odprowadzania Êcieków i wody deszczowej.

§ 17. 1. W pomieszczeniach, w których odbywajà si´ zaj´cia, zapewnia si´ temperatur´ co najmniej 18°C.

3. Otwory kanalizacyjne, studzienki i inne zag∏´bienia na terenie szko∏y lub placówki zakrywa si´ odpowiednimi pokrywami lub trwale zabezpiecza w inny sposób.

2. Je˝eli nie jest mo˝liwe zapewnienie temperatury, o której mowa w ust. 1, dyrektor zawiesza zaj´cia na czas oznaczony, powiadamiajàc o tym organ prowadzàcy.

4. Szlaki komunikacyjne wychodzàce poza teren szko∏y i placówki zabezpiecza si´ w sposób uniemo˝liwiajàcy bezpoÊrednie wyjÊcie na jezdni´. W miar´ mo˝liwoÊci szlaki komunikacyjne kieruje si´ na ulic´ o najmniejszym nat´˝eniu ruchu. 5. W razie opadów Êniegu przejÊcia na terenie szko∏y i placówki oczyszcza si´ ze Êniegu i lodu oraz posypuje piaskiem. § 8. Urzàdzenia higieniczno-sanitarne sà utrzymywane w czystoÊci i w stanie pe∏nej sprawnoÊci technicznej. § 9. 1. W pomieszczeniach szko∏y i placówki zapewnia si´ w∏aÊciwe oÊwietlenie, wentylacj´ i ogrzewanie. 2. Sprz´ty, z których korzystajà osoby pozostajàce pod opiekà szko∏y lub placówki, dostosowuje si´ do wymagaƒ ergonomii. 3. Szko∏y i placówki nabywajà wyposa˝enie posiadajàce odpowiednie atesty lub certyfikaty. § 10. 1. Kuchnie i jadalnie utrzymuje si´ w czystoÊci, a ich wyposa˝enie we w∏aÊciwym stanie technicznym zapewniajàcym bezpieczne u˝ywanie. 2. Goràce posi∏ki sà spo˝ywane wy∏àcznie w jadalniach lub innych pomieszczeniach wydzielonych w tym celu. § 11. W razie braku sieci wodociàgowej, w szkole i placówce zapewnia si´ inne êród∏o wody spe∏niajàcej wymagania dla wody zdatnej do picia. § 12. Pomieszczenia, w których odbywajà si´ zaj´cia, wietrzy si´ w czasie ka˝dej przerwy, a w razie potrzeby tak˝e w czasie zaj´ç.

§ 18. Dyrektor za zgodà organu prowadzàcego mo˝e zawiesiç zaj´cia na czas oznaczony, je˝eli: 1) temperatura zewn´trzna mierzona o godz. 2100 w dwóch kolejnych dniach poprzedzajàcych zawieszenie zaj´ç wynosi –15°C lub jest ni˝sza; 2) wystàpi∏y na danym terenie zdarzenia, które mogà zagroziç zdrowiu uczniów. § 19. 1. Je˝eli pomieszczenie lub inne miejsce, w którym majà byç prowadzone zaj´cia, lub stan znajdujàcego si´ w nim wyposa˝enia stwarza zagro˝enia dla bezpieczeƒstwa, niedopuszczalne jest rozpocz´cie zaj´ç. 2. Je˝eli stan zagro˝enia powstanie lub ujawni si´ w czasie zaj´ç — niezw∏ocznie si´ je przerywa i wyprowadza si´ z zagro˝onych miejsc osoby powierzone opiece szko∏y lub placówki. § 20. Pomieszczenia szko∏y i placówki, w szczególnoÊci pokój nauczycielski, laboratoria, pracownie, warsztaty szkolne, pokój nauczycieli wychowania fizycznego, kierownika internatu (bursy) oraz kuchni´, wyposa˝a si´ w apteczki zaopatrzone w Êrodki niezb´dne do udzielania pierwszej pomocy i instrukcj´ o zasadach udzielania tej pomocy. § 21. Nauczyciele, w szczególnoÊci prowadzàcy zaj´cia w warsztatach, laboratoriach, a tak˝e zaj´cia wychowania fizycznego, podlegajà przeszkoleniu w zakresie udzielania pierwszej pomocy. § 22. Udzia∏ uczniów w pracach na rzecz szko∏y i Êrodowiska mo˝e mieç miejsce po zaopatrzeniu ich w odpowiednie do wykonywanych prac urzàdzenia, sprz´t i Êrodki ochrony indywidualnej oraz po zapewnieniu w∏aÊciwego nadzoru i bezpiecznych warunków pracy.

Dziennik Ustaw Nr 6

— 356 —

Poz. 69

Warsztaty, laboratoria, pracownie oraz stanowiska praktycznej nauki zawodu

3. Dyrektor zapewnia udost´pnienie kart charakterystyk niebezpiecznych substancji i preparatów chemicznych zgromadzonych w szkole osobom prowadzàcym zaj´cia z u˝yciem tych substancji i preparatów.

§ 23. 1. Maszyny i inne urzàdzenia techniczne utrzymuje si´ w stanie zapewniajàcym pe∏nà sprawnoÊç dzia∏ania oraz bezpieczeƒstwo pracy i nauki.

4. Uczniów zaznajamia si´ z kartami charakterystyk niebezpiecznych substancji i preparatów, je˝eli substancje te sà u˝ywane w czasie zaj´ç.

2. Urzàdzenia techniczne wyposa˝a si´ w zabezpieczenia chroniàce przed urazami, dzia∏aniem substancji szkodliwych dla zdrowia, pora˝eniem pràdem elektrycznym, szkodliwymi wstrzàsami, nadmiernym ha∏asem, dzia∏aniem wibracji lub promieniowaniem.

Rozdzia∏ 3

Rozdzia∏ 2

3. Urzàdzenia techniczne niesprawne, uszkodzone lub pozostajàce w naprawie oznacza si´ w sposób wyraêny i zabezpiecza przed ich uruchomieniem. § 24. 1. Stanowiska pracy dostosowuje si´ do warunków antropometrycznych uczniów.

Wychowanie fizyczne, sport i turystyka § 30. W czasie zawodów sportowych organizowanych przez szko∏´ lub placówk´ uczniowie nie mogà pozostawaç bez opieki osób do tego upowa˝nionych. § 31. 1. Stopieƒ trudnoÊci i intensywnoÊci çwiczeƒ dostosowuje si´ do aktualnej sprawnoÊci fizycznej i wydolnoÊci çwiczàcych.

2. Je˝eli ze stanowisk pracy korzystajà osoby niepe∏nosprawne, dostosowuje si´ je do potrzeb wynikajàcych z ich niepe∏nosprawnoÊci.

2. Uczestnika zaj´ç uskar˝ajàcego si´ na dolegliwoÊci zdrowotne zwalnia si´ w danym dniu z wykonywania planowanych çwiczeƒ, informujàc o tym jego rodziców (opiekunów).

§ 25. Przy maszynach i innych urzàdzeniach technicznych lub w ich pobli˝u wywiesza si´ w widocznym miejscu instrukcj´ bezpiecznej obs∏ugi.

3. åwiczenia sà prowadzone z zastosowaniem metod i urzàdzeƒ zapewniajàcych pe∏ne bezpieczeƒstwo çwiczàcych.

§ 26. W warsztacie, laboratorium i pracowni wywiesza si´ w widocznym i ∏atwo dost´pnym miejscu regulamin okreÊlajàcy zasady bezpieczeƒstwa i higieny pracy.

4. Bramki i kosze do gry oraz inne urzàdzenia, których przemieszczenie si´ mo˝e stanowiç zagro˝enie dla zdrowia çwiczàcych, sà mocowane na sta∏e.

§ 27. 1. Przed dopuszczeniem do zaj´ç przy maszynach i innych urzàdzeniach technicznych w warsztatach, laboratoriach i pracowniach, uczniów zaznajamia si´ z zasadami i metodami pracy zapewniajàcymi bezpieczeƒstwo i higien´ pracy przy wykonywaniu czynnoÊci na stanowisku roboczym. 2. Rozpocz´cie zaj´ç, o których mowa w ust. 1, mo˝e nastàpiç po sprawdzeniu i upewnieniu si´ przez prowadzàcego zaj´cia, ˝e stan maszyn i innych urzàdzeƒ technicznych, instalacji elektrycznej i narz´dzi pracy, a tak˝e inne warunki Êrodowiska pracy nie stwarzajà zagro˝eƒ dla bezpieczeƒstwa uczniów. § 28. Uczniów pracujàcych w warsztatach, laboratoriach i pracowniach szkolnych w celu zabezpieczenia przed dzia∏aniem niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia czynników, a tak˝e ze wzgl´du na wymagania sanitarnohigieniczne, zaopatruje si´ w niezb´dne Êrodki ochrony indywidualnej oraz odzie˝ i obuwie robocze. § 29. 1. Substancje i preparaty chemiczne umieszcza si´ w odpowiednich pojemnikach opatrzonych napisami zawierajàcymi nazw´ substancji lub preparatu oraz informujàcymi o ich niebezpieczeƒstwie lub szkodliwoÊci dla zdrowia. 2. Substancje niebezpieczne i preparaty niebezpieczne w rozumieniu przepisów o substancjach i preparatach chemicznych przechowuje si´ w zamkni´tych pomieszczeniach specjalnie przystosowanych do tego celu.

5. Stan techniczny urzàdzeƒ i sprz´tu sportowego jest sprawdzany przed ka˝dymi zaj´ciami. 6. W salach i na boiskach oraz w miejscach wyznaczonych do uprawiania çwiczeƒ fizycznych, gier i zabaw umieszcza si´ tablice informacyjne okreÊlajàce zasady bezpiecznego u˝ytkowania urzàdzeƒ i sprz´tu sportowego. 7. Prowadzàcy zaj´cia zapoznaje osoby bioràce w nich udzia∏ z zasadami bezpiecznego wykonywania çwiczeƒ oraz uczestniczenia w grach i zabawach. § 32. 1. Przy organizacji zaj´ç, imprez i wycieczek poza terenem szko∏y lub placówki liczb´ opiekunów oraz sposób zorganizowania opieki ustala si´, uwzgl´dniajàc wiek, stopieƒ rozwoju psychofizycznego, stan zdrowia i ewentualnà niepe∏nosprawnoÊç osób powierzonych opiece szko∏y lub placówki, a tak˝e specyfik´ zaj´ç, imprez i wycieczek oraz warunki, w jakich b´dà si´ one odbywaç. 2. Kryteria, o których mowa w ust. 1, uwzgl´dnia si´ równie˝ przy ustalaniu programu zaj´ç, imprez i wycieczek. § 33. 1. Opiekun wycieczki sprawdza stan liczbowy jej uczestników przed wyruszeniem z ka˝dego miejsca pobytu, w czasie zwiedzania, przejazdu oraz po przybyciu do punktu docelowego. 2. Niedopuszczalne jest realizowanie wycieczek podczas burzy, Ênie˝ycy i go∏oledzi.

Dziennik Ustaw Nr 6

— 357 —

Poz. 69

§ 34. 1. Je˝eli specyfika wycieczki tego wymaga, jej uczestników zaznajamia si´ z zasadami bezpiecznego przebywania nad wodà.

2. O wypadku Êmiertelnym, ci´˝kim i zbiorowym zawiadamia si´ niezw∏ocznie prokuratora i kuratora oÊwiaty.

2. Osoby pozostajàce pod opiekà szko∏y lub placówki mogà p∏ywaç oraz kàpaç si´ tylko w obr´bie kàpielisk i p∏ywalni w rozumieniu przepisów okreÊlajàcych warunki bezpieczeƒstwa osób przebywajàcych w górach, p∏ywajàcych, kàpiàcych si´ i uprawiajàcych sporty wodne.

3. O wypadku, do którego dosz∏o w wyniku zatrucia, zawiadamia si´ niezw∏ocznie paƒstwowego inspektora sanitarnego.

3. Nauka p∏ywania mo˝e odbywaç si´ tylko w miejscach specjalnie do tego celu wyznaczonych i przystosowanych. 4. Uczàcym si´ p∏ywaç i kàpiàcym si´ zapewnia si´ sta∏y nadzór ratownika lub ratowników i ustawiczny nadzór opiekuna lub opiekunów ze strony szko∏y lub placówki. § 35. 1. Kajaki i ∏odzie, z których korzystajà uczestnicy wycieczek, wyposa˝a si´ w sprz´t ratunkowy. 2. Ze sprz´tu p∏ywajàcego korzystajà jedynie osoby przeszkolone w zakresie jego obs∏ugi oraz pos∏ugiwania si´ wyposa˝eniem ratunkowym. § 36. Niedopuszczalne jest u˝ywanie ∏odzi i kajaków podczas silnych wiatrów. § 37. Niedopuszczalne jest urzàdzanie Êlizgawek i lodowisk na rzekach, stawach, jeziorach i innych zbiornikach wodnych. § 38. Przed przystàpieniem do strzelania z broni sportowej uczniów zaznajamia si´ z zasadami korzystania ze strzelnicy i bezpiecznego obchodzenia si´ z bronià. § 39. Niedopuszczalne jest wydawanie osobom pozostajàcym pod opiekà szko∏y lub placówki sprz´tu, którego u˝ycie mo˝e stwarzaç zagro˝enie dla zdrowia lub ˝ycia, w tym dysku, kuli, m∏ota, oszczepu, ∏uku, szpady, sportowej broni strzeleckiej — je˝eli szko∏a nie ma mo˝liwoÊci zapewnienia warunków bezpiecznego korzystania z tego sprz´tu. Rozdzia∏ 4 Wypadki osób pozostajàcych pod opiekà szko∏y i placówki § 40. Pracownik szko∏y lub placówki, który powzià∏ wiadomoÊç o wypadku, niezw∏ocznie zapewnia poszkodowanemu opiek´, w szczególnoÊci sprowadzajàc fachowà pomoc medycznà, a w miar´ mo˝liwoÊci udzielajàc poszkodowanemu pierwszej pomocy. § 41. 1. O ka˝dym wypadku zawiadamia si´ niezw∏ocznie: 1) rodziców (opiekunów) poszkodowanego; 2) pracownika s∏u˝by bezpieczeƒstwa i higieny pracy; 3) spo∏ecznego inspektora pracy; 4) organ prowadzàcy szko∏´ lub placówk´; 5) rad´ rodziców.

4. Zawiadomieƒ, o których mowa w ust. 1—3, dokonuje dyrektor lub upowa˝niony przez niego pracownik szko∏y lub placówki. § 42. 1. Do czasu rozpocz´cia pracy przez zespó∏ powypadkowy, zwany dalej „zespo∏em”, dyrektor zabezpiecza miejsce wypadku w sposób wykluczajàcy dopuszczenie osób niepowo∏anych. 2. Je˝eli czynnoÊci zwiàzanych z zabezpieczeniem miejsca wypadku nie mo˝e wykonaç dyrektor, wykonuje je upowa˝niony przez dyrektora pracownik szko∏y lub placówki. § 43. 1. Cz∏onków zespo∏u powo∏uje dyrektor. 2. Zespó∏ przeprowadza post´powanie powypadkowe i sporzàdza dokumentacj´ powypadkowà, w tym protokó∏ powypadkowy. 3. Wzór protoko∏u powypadkowego jest okreÊlony w za∏àczniku nr 1 do rozporzàdzenia. 4. W sk∏ad zespo∏u wchodzi pracownik s∏u˝by bezpieczeƒstwa i higieny pracy oraz spo∏eczny inspektor pracy. 5. Je˝eli z jakichkolwiek powodów nie jest mo˝liwy udzia∏ w pracach zespo∏u jednej z osób, o której mowa w ust. 4, dyrektor powo∏uje w jej miejsce innego pracownika szko∏y lub placówki przeszkolonego w zakresie bezpieczeƒstwa i higieny pracy. 6. Je˝eli w sk∏adzie zespo∏u nie mogà uczestniczyç ani pracownik s∏u˝by bezpieczeƒstwa i higieny pracy ani spo∏eczny inspektor pracy, w sk∏ad zespo∏u wchodzi dyrektor oraz pracownik szko∏y lub placówki przeszkolony w zakresie bezpieczeƒstwa i higieny pracy. 7. W sk∏adzie zespo∏u mo˝e uczestniczyç przedstawiciel organu prowadzàcego, kuratora oÊwiaty lub rady rodziców. 8. Przewodniczàcym zespo∏u jest pracownik s∏u˝by bhp, a je˝eli nie ma go w sk∏adzie zespo∏u — spo∏eczny inspektor pracy. Je˝eli w zespole nie uczestniczy ani pracownik s∏u˝by bhp ani spo∏eczny inspektor pracy, przewodniczàcego zespo∏u spoÊród pracowników szko∏y lub placówki wyznacza dyrektor. 9. W sprawach spornych rozstrzygajàce jest stanowisko przewodniczàcego zespo∏u. Cz∏onek zespo∏u, który nie zgadza si´ ze stanowiskiem przewodniczàcego, mo˝e z∏o˝yç zdanie odr´bne, które odnotowuje si´ w protokole powypadkowym. § 44. Przewodniczàcy zespo∏u poucza poszkodowanego lub reprezentujàce go osoby o przys∏ugujàcych im prawach w toku post´powania powypadkowego.

Dziennik Ustaw Nr 6

— 358 —

§ 45. 1. Z treÊcià protoko∏u powypadkowego i innymi materia∏ami post´powania powypadkowego zaznajamia si´: 1) poszkodowanego pe∏noletniego; 2) rodziców (opiekunów) poszkodowanego ma∏oletniego. 2. Je˝eli poszkodowany pe∏noletni zmar∏ lub nie pozwala mu na to stan zdrowia, z materia∏ami post´powania powypadkowego zaznajamia si´ jego rodziców (opiekunów).

Poz. 69

2) sprzecznoÊci istotnych ustaleƒ protoko∏u z zebranym materia∏em dowodowym. § 49. Po rozpatrzeniu zastrze˝eƒ organ prowadzàcy szko∏´ lub placówk´ mo˝e: 1) zleciç dotychczasowemu zespo∏owi wyjaÊnienie ustaleƒ protoko∏u lub przeprowadzenie okreÊlonych czynnoÊci dowodowych; 2) powo∏aç nowy zespó∏ celem ponownego przeprowadzenia post´powania powypadkowego. § 50. 1. Rejestr wypadków prowadzi dyrektor.

§ 46. 1. Protokó∏ powypadkowy dor´cza si´ osobom uprawnionym do zaznajomienia si´ z materia∏ami post´powania powypadkowego.

2. Wzór rejestru wypadków jest okreÊlony w za∏àczniku nr 2 do rozporzàdzenia.

2. Jeden egzemplarz protoko∏u powypadkowego pozostaje w szkole lub placówce.

§ 51. Dyrektor omawia z pracownikami szko∏y lub placówki okolicznoÊci i przyczyny wypadków oraz ustala Êrodki niezb´dne do zapobie˝enia im.

3. Organowi prowadzàcemu i kuratorowi oÊwiaty protokó∏ powypadkowy dor´cza si´ na ich wniosek. § 47. Protokó∏ powypadkowy podpisujà cz∏onkowie zespo∏u oraz dyrektor.

§ 52. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym rozdziale stosuje si´ odpowiednio przepisy dotyczàce ustalania okolicznoÊci i przyczyn wypadków przy pracy.

§ 48. 1. W ciàgu 7 dni od dnia dor´czenia protoko∏u powypadkowego osoby, o których mowa w § 46 ust. 1, mogà z∏o˝yç zastrze˝enia do ustaleƒ protoko∏u. 2. Zastrze˝enia sk∏ada si´ ustnie do protoko∏u powypadkowego lub na piÊmie przewodniczàcemu zespo∏u. 3. Zastrze˝enia rozpatruje organ prowadzàcy.

Rozdzia∏ 5 Przepisy koƒcowe § 53. Szko∏y i placówki niepubliczne dostosujà swojà dzia∏alnoÊç do wymogów okreÊlonych w § 7 ust. 1, § 9 ust. 2, § 10 ust. 2, § 20 i § 21 w terminie do dnia 31 sierpnia 2003 r. § 54. Rozporzàdzenie wchodzi w ˝ycie po up∏ywie 14 dni od dnia og∏oszenia.

4. Zastrze˝enia mogà dotyczyç w szczególnoÊci: 1) niewykorzystania wszystkich Êrodków dowodowych niezb´dnych dla ustalenia stanu faktycznego;

Minister Edukacji Narodowej i Sportu: K. ¸ybacka

Za∏àczniki do rozporzàdzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. (poz. 69)

Za∏àcznik nr 1 WZÓR

PROTOKÓ¸ POWYPADKOWY 1. Zespó∏ powypadkowy w sk∏adzie: 1) ................................................................................................................................................................................. (imi´ i nazwisko, stanowisko)

2) ................................................................................................................................................................................ (imi´ i nazwisko, stanowisko)

dokona∏ w dniach ..................................................................... ustaleƒ dotyczàcych okolicznoÊci przyczyn wypadku, jakiemu w dniu ..................................................................... o godz. ............................................. uleg∏(a) .................................................................................................................................................................................... (imi´ i nazwisko)

z (wskazanie klasy lub innej jednostki podzia∏u organizacyjnego osób pozostajàcych pod opiekà szko∏y lub placówki) ...................... szko∏y/placówki ................................................................................................................. (nazwa i adres szko∏y lub placówki)

urodzony(a) .......................................... zamieszka∏y(a) ........................................................................................... .................................................................................................................................................................................... (adres)

Dziennik Ustaw Nr 6

— 359 —

Poz. 69

2. Rodzaj wypadku (Êmiertelny, zbiorowy, ci´˝ki) ....................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................... 3. Rodzaj urazu i jego opis ............................................................................................................................................. 4. Udzielona pomoc ....................................................................................................................................................... 5. Miejsce wypadku ........................................................................................................................................................ 6. Rodzaj zaj´ç ................................................................................................................................................................ Opis wypadku — z podaniem jego przyczyn ........................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................... 7. Imi´ i nazwisko osoby sprawujàcej nadzór nad poszkodowanym w chwili wypadku ............................................ 8. Czy osoba sprawujàca bezpoÊrednià piecz´ nad poszkodowanym by∏a obecna w chwili wypadku w miejscu, w którym zdarzy∏ si´ wypadek (je˝eli nie — podaç, z jakiej przyczyny) ................................................................ ..................................................................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................... 9. Âwiadkowie wypadku: 1) ................................................................................................................................................................................. (imi´ i nazwisko, miejsce zamieszkania)

2) ................................................................................................................................................................................. 3) ................................................................................................................................................................................. 10. Ârodki zapobiegawcze ............................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................... ..................................................................................................................................................................................... 11. Poszkodowanego, jego rodziców (prawnych opiekunów) pouczono o mo˝liwoÊci, sposobie i terminie z∏o˝enia zastrze˝eƒ. Podpis pouczonych: 1) ................................................................................................................................................................................. 2) ................................................................................................................................................................................. 12. Wykaz za∏àczników do protoko∏u, w tym ewentualnych zastrze˝eƒ, je˝eli z∏o˝ono je na piÊmie: 1) ................................................................................................................................................................................. 2) ................................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................................. ................................................................................................................................................................................. 13. Data podpisania protoko∏u: ....................................................................................................................................... Podpisy cz∏onków zespo∏u: 1) ......................................................................................... 2) ......................................................................................... Podpis dyrektora oraz piecz´ç szko∏y lub placówki ................................................................................................. Potwierdzenie przez osoby uprawnione: 1) zaznajomienia si´ z protoko∏em i innymi materia∏ami post´powania powypadkowego: ............................... ................................................................................................................................................................................. 2) z∏o˝enia zastrze˝eƒ na piÊmie: ............................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................. 3) otrzymania protoko∏u: ........................................................................................................................................... .................................................................................................................................................................................

Data i rodzaj wypadku

3

Imi´ i nazwisko (wskazanie klasy lub innej jednostki podzia∏u organizacyjnego osób pozostajàcych pod opiekà szko∏y lub placówki)

2

Lp.

1

4

Miejsce wypadku i rodzaj zaj´ç

5

Rodzaj urazu i jego opis

6

OkolicznoÊci wypadku

REJESTR WYPADKÓW

WZÓR

7

Udzielona pomoc

8

Ârodki zapobiegawcze, wydane zarzàdzenia

9

Uwagi

10

Podpis dyrektora szko∏y lub placówki

Za∏àcznik nr 2

Dziennik Ustaw Nr 6 — 360 — Poz. 69