30

Wieści Mirsk Mirskaa

SPORT • SPORT • SPORT • SPORT KONIEC RUNDY JESIENNEJ „WŁÓKNIARZA” Kilkanaście dni temu swoje rozgrywki w rundzie jesiennej sezonu 2008/2009 zakończyły drużyny piłkarskie „Włókniarza”. Seniorzy grający w klasie okręgowej po fatalnym początku, w drugiej części rundy byli nie do zatrzymania i po świetnym finiszu zajęli 6 miejsce na 16 drużyn z dorobkiem 24 punktów i stosunkiem bramek 37-25. Juniorzy startujący w klasie terenowej reprezentowani byli aż przez dwie drużyny. „Włókniarz I” zgodnie z planem zajął 1 miejsce na półmetku rozgrywek z dorobkiem 30 punktów i stosunkiem bramek 52-8, natomiast ”Włókniarz II” uplasował się na 5 pozycji, zdobywając 19 OGŁOSZENIA MKS punktów i mając stosunek bram„PRI BAZALT-WŁÓKNIARZ” MIRSK kowy 26-33. Najmłodsze grupy piłkarskie grały ze zmiennym Zarząd Miejskiego Klubu Sportowego Wszystkim osobom, które przekazały na szczęściem, trampkarze wystę- „PriBazalt-Włókniarz” Mirsk informuje o naszą rzecz 1% podatku od dochodu w pujący w klasie okręgowej zajęli naborze do szkółki piłkarskiej chłopców roku 2008 oraz tym kibicom i sympatyw rocznikach 1999 i młodsi. Zapisy pro- kom, którzy wielokrotnie pomagali bez4 miejsce, mając na koncie 23 wadzi trener Czesław Czerwiński we wtor- interesownie w pracach na stadionie i punkty i bramki w stosunku 47- ki w godzinach od 1800– 2100 i w czwart- ochronie meczy piłkarskich. Wszystkim 15, młodzikom na razie musi wy- ki w godzinach 1700 – 2000 w trakcie tre- naszym sponsorom, darczyńcom, kibistarczyć 7 miejsce, 13 punków i ningów na sali gimnastycznej w Zespole com i sympatykom życzymy spokojnych Szkół Licealno - Gimnazjalnych przy Świąt Bożego Narodzenia, aby Nowy Rok bramki 17-24. R. Kuźniar

Na zdj. powyżej: Bartosz Morzecki podczas meczu z Łużycami Lubań; w prawym, górnym rogu: seniorzy „Włókniarza” z kadrą kierowniczą.

ul.Wodnej 2 w Mirsku. Zapraszamy również chłopców z roczników 1998 do 1996 na treningi młodzików i z roczników 1995 do 1994 na treningi trampkarzy. Informacji udziela trener Czesław Czerwiński w godzinach treningów. * * * * Zarząd Miejskiego Klubu Sportowego „PriBazalt-Włókniarz” Mirsk składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy udzielili pomocy finansowej, rzeczowej i organizacyjnej na naszą działalność w roku 2008, a w szczególności: Radzie Miejskiej Gminy Mirsk, P.P-U „ PRIBAZALT”S.A, Beacie i Dariuszowi Strońskim, Danucie i Januszowi Kacik, Dariuszowi i Markowi Niebieszczańskim, Krystynie i Stanisławowi Sawczak, Zbigniewowi Galas, Zofii i Eugeniuszowi Jarczewskim, Marii i Wojciechowi Klimkowskim, Tadeuszowi Bujko, Karolinie i Bogdanowi Morzeckim, Tomaszowi Grygiel, Arkadiuszowi Leśniańskiemu.

przyniósł Wam same dobre dni i niezapomniane wrażenia z chwil spędzonych z nami w trakcie rozgrywek piłkarskich. * * * * Zarząd Miejskiego Klubu Sportowego „PriBazalt-Włókniarz” Mirsk zwraca się z prośbą do kibiców i sympatyków o przekazanie 1% podatku z rozliczenia rocznego za 2008 rok. Jeśli będziecie Państwo samodzielnie rozliczać się z Urzędem Skarbowym wystarczy wypełnić odpowiednie rubryki w drukach PIT. Nasza dokładna nazwa MKS „PriBazalt-Włókniarz”Mirsk. Nasz numer w Krajowym Rejestrze Sądowym – 0000070987. Jeśli rozliczenie wykona zakład pracy lub ZUS nie macie Państwo możliwości przekazania 1% podatku. Przekazane środki zostaną przeznaczone na szkolenie grup młodzieżowych naszego klubu. A. Jasiński

Wydawca: Urząd Miasta i Gminy Mirsk, pl.Wolności 39, tel. 64-70- 440, fax 64 704 69 e-mail: [email protected] Redagują: Danuta Wołosecka – redaktor naczelny z zespołem. Redakcja zastrzega sobie prawo dokonywania skrótów i zmian stylistycznych materiałów. Za treść ogłoszeń i materiałów obcego autorstwa redakcja nie odpowiada. Nakład: 700 egz. Druk: UNIDRUK Kraków

Wieści Mirsk Mirskaa

KRONIKA POLICYJNA

29

I EDYCJA „PATROLI NIEBIESKICH MIKOŁAJÓW"

Na terenie powiatu lwóweckiego w dniach 01 – 04.12.2008r po raz pierwszy gościł "Patrol Niebieskich Mikołajów" . Patrol ten składał się funkcjonariusza Policji i Straży Miejskiej. Akcja odbyła się dzięki pomocy ze Więcej informacji strony władz lokalnych, sponsorów, osób życzliwych, na stronie internetowej Policji Dolnośląskiej którym serdecznie dziękujemy. www.lwowek-slaski.policja.gov.pl W trakcie trwania akcji Mikołaje rozdawali dzieciom oraz w odnośniku biuletyn napotkanym na swojej drodze ludziom słodycze. Podczas pobytu w szkołach przeprowadzali krótkie pogadanki na temat bezpiecznych Świąt. Mikołaje w każdy dzień rozpoczynali swój patrol z macierzystych jednostek. Najczęściej zaczynali swoje patrole od odwiedzenia najmłodszych, następnie były szkoły, urzędy, instytucje oraz ulice miast i wsi. Spotkaniom towarzyszyło miłe zaskoczenie, a nawet wzruszenie. Komentarze osób z którymi spotkali się Mikołajowie jednoznacznie wskazywały na pozytywny odbiór tego przesłania. Zapewniano „Niebieskich Mikołajów”, że miło było spotkać się z nimi i już proszono o przybycie w przyszłym roku.

Odwiedziny niecodziennych gości w mirskiej szkole...

... i w Urzędzie Miasta i Gminy Mirsk

ZNALEZIONO Na ławce koło postoju taksówek w Mirsku znaleziono reklamówkę z damskimi butami (trzy pary). Są do odebrania w siedzibie Straży Miejskiej, wejście B, UMiG Mirsk w godz. 7.30-15.30.

08.11.2008 r. MIRSK Funkcjonariusze z RD KPP Lwówek Śl. zatrzymali 35-letniego mieszkańca Mirska, który kierował samochodem marki Fiat Punto po drodze publicznej, będąc w stanie nietrzeźwości - badanie I 0,59 mg/l oraz badanie II 0,50 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. 16.11.2008 r. MIRSK Funkcjonariusze Posterunku Policji w Mirsku podczas realizacji czynności służbowych zatrzymali 29-letniego mieszkańca Mirska, który wybił szybę w oknie jednej z restauracji powodując straty w wysokości 800 zł na szkodę 68letniego mieszkańca również Mirska. 05.12.2008 r. MIRSK Funkcjonariusze RD KPP Lwówek Śląski zatrzymali 52letniego mieszkańca Świeradowa Zdrój, który wbrew orzeczonemu przez Sąd Rejonowy we Lwówku Śląskim zakazowi prowadzenia pojazdów kierował samochodem osobowym na drodze publicznej. 06.12.2008 r. MIRSK Funkcjonariusze RD KPP Lwówek Śląski zatrzymali 22letniego mieszkańca powiatu lubańskiego, który, kierował rowerem po drodze publicznej, będąc w stanie nietrzeźwości. Wynik badania na zawartość alkoholu 2,1 promila. 07.12.2008 r. MIRSK W wyniku realizacji czynności operacyjnych funkcjonariusze Posterunku Policji Mirsk w miejscu zamieszkania 58-letniego mieszkańca gminy Mirsk ujawnili pobór prądu z pominięciem licznika energii elektrycznej. Wartość strat wynosi nie mniej niż 1500 złotych, na szkodę jednego z koncernu energetycznego. Postępowanie prowadzi PP Mirsk.

28

Wieści Mirsk Mirskaa

Najmłodszych czytelników zachęcamy do przeczytania nowych przygód Martynki, jak również książki z serii „Aurelia księżniczka amazonka”. Młodzież na pewno z zainteresowaniem przeczyta pozycje Jany Frey „Oszaleć ze strachu” i „Odlot na samo dno”. Są to powieści poruszające problemy dorastającej młodzieży.

Na koniec chciałybyśmy złożyć wszystkim mieszkańcom, a szczególnie czytelnikom, zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, wielu pięknych wzruszeń z rodziną i ciekawą książką. Bardzo mile zaskoczyła nas jedna z najmłodszych czytelniczek Gabrysia Krasicka, która podarowała Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Mirsk własnoręcznie wykonaną choinkę. (na zdjęciu poniżej)

PRACA URZĘDÓW I INSTYTUCJI W WIGILIĘ I SYLWESTRA: Urząd Miasta i Gminy w Mirsku w Wigilię nie pracuje, Sylwester - pracuje bez zmian. Ośrodek Pomocy Społecznej w Mirsku w Wigilię nie pracuje, Sylwester - pracuje bez zmian. Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Mirskupracuje bez zmian. Powiatowy Urząd Pracy we Lwówku Śląskim pracuje bez zmian. Zakład Ubezpieczeń Społecznych we Lwówku Śląskim pracuje bez zmian. SP ZOZ we Lwówku Śląskim - pracuje bez zmian. Urząd Skarbowy we Lwówku Śląskim w Wigilię i Sylwestra do godz. 15.30.

Nowa siedziba Wydziału Komunikacji i Dróg Powiatowych! Starostwo Powiatowe w Lwówku Śląskim informuje, że Wydział Komunikacji i Dróg Powiatowych został przeniesiony do budynku przy ul. Szpitalnej 4 we Lwówku Śląskim (parter starego szpitala).

27

Wieści Mirsk Mirskaa

SZKOLNY ZWIĄZEK SPORTOWY GIMNAZJUM W dniach 22-23.10.2008 r. we Wleniu odbyły się zawody powiatowe w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Nie powiodło się zespołom z Mirska. W obu kategoriach zespoły dziewcząt i chłopców uplasowały się na IV - tych miejscach.

LICEUM W dniach 29-30.10.2008 r. w Mirsku na sztucznej nawierzchni odbyły się po raz pierwszy zawody 5-tek piłkarskich dziewcząt i chłopców. W pierwszym dniu dziewczęta grały podczas padającego deszczu. W następnym dniu chłopcy mieli pogodę bez deszczu. W obu kategoriach startowało po 5 szkół. Dziewczęta: 1. Lubomierz 2. Rakowice 3. Gryfów Śl. 4. Mirsk 5. Lwówek Śl.

SZKOŁY PODSTAWOWE W dniu 31.10.2008 r. w Starej Kamienicy odbyły się zawody w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców. Wśród dziewcząt wygrały Krobica z Rębiszowem 19:1. Startowały tylko 2 szkoły. Również chłopcy z Krobicy wygrali zawody gminne, pokonując Rębiszów w stosunku 6:4. Zespoły z Krobicy zdobyły prawo startu w zawodach powiatowych. PIŁKA RĘCZNA W dniach 5-6.11.2008 r. we Wleniu odbyły się zawody powiatowe w piłce ręcznej. Dziewczęta 1. Krobica - Wleń 13:1 2. Lwówek Śl. - Gryfów Śl. 8:0 3.Krobica - Lwówek Śl. 5:4 4. Wleń - Lwówek Śl. 0:10 5. Gryfów Śl. - Krobica 4:7 6. Wleń - Gryfów Śl. 1:6

Chłopcy 1. Gryfów Śl. - Krobica 6:3 2. Wleń - Lwówek Śl. 3:7 3. Krobica - Wleń 6:4 4. Lwówek Śl. - Gryfów Śl. 5:3 5. Krobica - Lwówek Śl. 5:7 6. Gryfów Śl. - Wleń 6:4

Tabela wyników 1.Krobica 2. Lwówek Śl. 3. Gryfów Śl. 4. Wleń

Tabela wyników 1. Lwówek Śl. 2. Gryfów Śląski 3. Krobica 4. Wleń

Chłopcy: 1. Lwówek Śl. SP Krobica (dziewczęta) i SP Lwówek Śl. (chłopcy) zakwalifikowali się 2. Rakowice do zawodów Strefy Jeleniogórskiej. 3. Mirsk Koordynator SZS 4. Lubomierz Jerzy Wójcik 5. Gryfów Śl.

WIEŚCI Z BIBLIOTEWKI Drodzy czytelnicy zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czas rodzinnych spotkań, ale i refleksji oraz zadumy.Być może chcielibyście Państwo spędzić te chwile również z ciekawą książką.W miesiącu grudniu Biblioteka Publiczna w Mirsku wzbogaciła swój księgozbiór o szereg interesujących pozycji. Każdy napewno znajdzie wśród nich coś dla siebie. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia naszej biblioteki; bo oprócz zaproponowanych przez nas tytułów, znajdziecie Państwo kilkadziesiąt nowości.

Napewno szereg czytelników ucieszy nowa powieść historyczna Philippy Gregory„Kochanica króla”. Jest to szokująca historia dwóch sióstr walczących o miłość króla Henryka VIII.

Barbara Wood „Córka słońca”– fascynująca powieść o władzy, miłości i namiętności, osadzona w egzotycznej scenerii kultury Indian Anasazi.

Natomiast dla miłośników podróży polecamy książki Wojciecha Cejrowskiego „Gringo wśród plemion” oraz „Rio Anaconda”. Są to ksiązki przygodowo-podróżnicze, mądre i pełne humoru. Jest to także album niezwykłych fotografii z wypraw w najdziksze rejony świata.

26

Wieści Mirsk Mirskaa A co się stanie w sytuacji, kiedy obiekt odkupi od gminy prywatny inwestor?

Oddalony o 10 km od Mirska Wolimierz znalazł się w tej samej sytuacji, ale pewna grupa kreatywnych ludzi postanowiła coś z tym zrobić. Na terenie dworca PKP w Wolimierzu powstała „Stacja Wolimierz” – czyli miejsce, gdzie zjeżdżają się ludzie ceniący sobie kulturę i sztukę. Działa tam bowiem słynny teatr lalkowy, grający spektakle w Polsce i za granicą, o nazwie „Klinika Lalek”. Obecnie ściągają do niego miłośnicy teatru i turyści z całego kraju. A Mirsk? Jest znacznie większy od Wolimierza, mieszka tu więcej ludzi . Mamy warunki do tego, aby to miejsce, które odwiedza tylko młodzież spotykająca się na wspólnym paleniu i piciu zmieniło się w dumę naszego miasta. Mamy duży budynek z wielkimi magazynami, który trzeba wykorzystać, aby służył nie tylko jako „melina”. „Jedyną nadzieją jest to, że zmieni się ustawa i część takich linii kolejowych plus oczywiście infrastruktura w postaci dworca PKP czy jeszcze innych przykładowo placów, będzie z mocy prawa przekazane jednostkom samorządowym” - takie wyjście z sytuacji przedstawia pan Jan Zaliwski .

Pomysł jest, o tym co za nim idzie wiadomo chyba każdemu. Trzeba ten budynek utrzymać, zatrudnić personel, który by dbał o tą ekspozycję itd. Z całym tym pakietem działań wiążą się dość duże koszty. „ Czy gmina da na to pieniądze? – to jest wola Rady Miejskiej, która podejmuje uchwały budżetowe” – odpowiada na to pytanie pan Bolesław Faściszewski, który tak jak już wspomniał w swojej wcześniejszej wypowiedzi uważa, że kolej prowadzi politykę korzystną dla siebie, jako dla spółki. Z drugiej strony gmina chce jak najlepiej dla mieszkańców. W ten sposób tworzy się błędne koło. Polskie Koleje Państwowe starają się zniechęcić władze miast do inwestowania w te obiekty. Podsumowując... Nasz reportaż miał na celu zwrócenie uwagi na opuszczone stacje kolejowe na terenie całej Polski, pokazanie jak wiele zawiłych procedur czeka gminę, bądź spółkę chcącą odkupić nieruchomość. Wina leży tylko i wyłącznie po stronie zarządu PKP. Władze naszego miasta chcą działać w tym kierunku, widzą ten problem, ale w tej sytuacji są bezradni.

Nie pozwólmy, aby budynki kolei wyglądały w ten sposób i były miejscem które lepiej omijać. Wiele zależy od władz i mieszkańców Mirska, ale warto tę sprawę nagłośnić, bo razem da się naprawdę wiele osiągnąć, czego życzymy wszystkim gminom będącym w takiej sytuacji. Edyta Krakowska i Dominika Skórka.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Giebułtowie, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie dziękują Panu Sołtysowi i Radzie Sołeckiej wsi Giebułtów za przygotowanie poczęstunku podczas zabawy andrzejkowo - mikołajkowej. Dyrektor Szkoły Jolanta Skrocka

Widok dworca od strony ul. Bohaterów znad Nysy

Przypuśćmy, że po stoczeniu bitwy z PKP gmina w końcu dostanie ten teren na własność. Co się dalej dzieje? Trzeba znaleźć pomysł na to, jak te obiekty zagospodarować. Jako że jest to budynek PKP można zrobić coś w rodzaju ekspozycji. Mamy na myśli odtworzenie dawnego wyglądu dworca w celach edukacyjnych i turystycznych.

Wieści Mirsk Mirskaa

skie Koleje Państwowe same nie potrafią zadbać o „mocniejszym”, (często to, mimo że mieszkają tam kończy się to kilkugodzin- byli pracownicy stacji, któnymi libacjami alkoholo- rzy mogliby prowadzić dowymi połączonymixzz\xz\xz\x\zghd z de- zór nad tym obiektem”wastacja terenu i maga- komentuje sytuacje inspekzynów). Z punktu widze- tor ds. kultury Pan Bolenia uczestników zabawy sław Faściszewski, z jego Stacja w Mirsku jest ide- wypowiedzi można wnioalnym miejscem do picia, skować, że kolej utrudnia palenia itd. Jest to teren potencjalnym inwestorom który rzadko odwiedzają możliwość odkupienia lub inni mieszkańcy miasta, wydzierżawienia terenu. stanowi on świetną meli- Pytanie : Czy gmina monę, w razie przyjazdu po- głaby wykupić ten teren? licji młodzież może się My niestety nie możemy na schować w krzakach, nie odpowiedzieć, ale pooraz w starych magazy- stanowiłyśmy udać się do nach, które pełnia jedno- vice burmistrza naszego cześnie funkcję „rezyden- miasta w celu wyjaśnienia cji zimowej” – „Mamy nie- sprawy. „ Chcieliśmy przeraz zgłoszenia od miesz- jąć nieodpłatnie park koło kańców budynku, że mło- dworca, napisaliśmy pidzież głośno się zacho- smo że chcemy to przejąć wuje, pali papierosy, pije na gminę komunalnie żeby alkohol. Ostatnio było też można było sprzątać ten parę innych interwen- park, utrzymywać go w cji...” – mówi komendant czystości. Do dnia dzisiejpolicji w Mirsku. Jak wi- szego nie otrzymaliśmy dać władze i mieszkańcy odpowiedzi, mimo że pismo miasta dostrzegają ten było wysłane dwa lata problem. Dla Mirszczan temu. Gmina nie może jest to sprawa lokalna, wejść na czyjąś posesję”ale w naszym kraju znaj- wyjaśnia nam vice burduje się wiele takich mistrz Pan Jan Zaliwski. opuszczonych stacji, bę- Wynika z tego, że aby gmidących tak jak ta w Mir- na mogła prowadzić jakąsku w stanie zawieszenia kolwiek działalność gosporuchu kolejowego. Teore- darczą na tym terenie musi tycznie może odjechać tą wykupić go od PKP. linią pociąg, ale w rzeczywistości jest to niemożliwe. Jest jednak sposób na wyjście z tej sytuacji. Gmina może odkupić ten teren od PKP, lub może przejąć go prywatny inwestor. Niestety tu również zaczynają się problemy - „Kolej, która jest właścicielem tego obiektu prowadzi swoją politykę i niechętnie sprzedaje, a jeżeli sprzedaje to już takie rzeczy, które do niDworcowe magazyny czego się nie nadają. Polwidok od wewnątrz.

PRZYSTANEK MIRSK Dworzec PKP w Mirsku. Jeszcze kilkanaście lat temu wielki napis „Mirsk” witał podróżnych, dziś wita się tam tylko młodzież spotykająca się na papierosa i kubek taniego wina... Mirsk jest miasteczkiem położonym w bardzo malowniczej okolicy na Pogórzu Izerskim. Leży pomiędzy Świeradowem Zdr. – kurortem wypoczynkowym a Jelenią Górą. Po mimo urokliwego terenu otaczającego miasto i dużej liczby turystów, działa tu tylko linia PKS. Dworzec kolejowy został zamknięty w latach 90-tych. W roku 1909 z Mirska odjechał pierwszy pociąg, nasze miasteczko należało jeszcze do Niemiec i nazywało się Friedeberg. Minęło prawie sto lat i z dawnej świetności pozostały tylko magazyny i perony porośnięte krzakami.Całość, czyli budynki i teren dookoła należy do PKP, jest ona niezagospodarowana i z roku na rok ulega coraz większemu zniszczeniu.

...i w 2008

„ Z życia stacji” – czyli w jaki sposób lokalna młodzież wykorzystała teren PKP Idziemy na tył dworca. Pod naszymi nogami leżą butelki po wódce, winie i piwie. W krzakach, które porosły tory kolejowe można znaleźć wszystko od odzieży po stary sprzęt AGD, od wejścia na peron czuć odór alkoholu, papierosów itp. Po drodze spotkałyśmy kilku chłopców i dziewczynę palących papierosy. Taki widok to tu codzienność. Prawdziwe życie stacji zaczyna się po zakończeniu zajęć lekcyjnych, kiedy młodzież spotyka się aby porozmawiać przy czymś

Na zdjęciu dworzec w Mirsku w roku 1909...

25

24

Wieści Mirsk Mirskaa

ŁUŻYCKIE CENTRUM KREDYTOWO-UBEZPIECZENIOWE SP. Z O.O. 59-630 MIRSK PL.WOLNOŚCI 15 TEL.(075) 78 34 240 KREDYTY GOTÓWKOWE, HIPOTECZNE, KONSOLIDACYJNE UBEZPIECZENIA MAJĄTKOWE, KOMUNIKACYJNE, OSOBOWE NA ŻYCIE, FUNDUSZE

Wigilijny barszcz Składniki: Zakwas: 1 kg buraków 3l wody kromka żytniego chleba Barszcz: 50 dag buraków 1 pietruszka 1 cebula 1 mały seler 2 szklanki zakwasu buraczanego 1 łyżka masła 1 łyżeczka cukru liść laurowy 4 ziarna ziela angielskiego sok z cytryny sól, pieprz

Przygotowanie: 1.Buraki na zakwas umyć, obrać, pokroić w cienkie plastry, włożyć do kamiennego garnka, zalać letnią, przegotowaną wodą. Na wierzchu ułożyć kromkę żytniego chleba. Garnek przykryć gazą. Zbierającą się na powierzchni pianę starannie usuwać. Po 4-5 dniach zakwas przelać do wyparzonych butelek, pamiętając o tym, by przed dokładnym zakorkowaniem na wierzch nalać łyżeczkę oliwy. Odstawić w ciemne, chłodne miejsce. Tak przygotowany zakwas można używać przez kilka miesięcy. 2.Jarzyny na barszcz obrać, opłukać, zalać wodą, dodać przyprawy i ugotować wywar. Buraki obrać, umyć, pokroić w cienkie paseczki. Skropić sokiem z cytryny, podlać wodą, dodać masło, posolić i dusić 15 minut. Do buraków wlać wywar i zakwas buraczany, odstawić z ognia na 30 minut. Przed podaniem barszcz przecedzić przez sito, doprawić cukrem, solą i pieprzem. Podgrzewać do momentu, aż zacznie wrzeć. Wtedy wyłączyć gaz i już nie gotować.

WEKTOR FIRMA REMONTOWO-BUDOWLANA MIRSK, UL. SŁOWACKIEGO 34

OFERUJE: * kompleksowe remonty budynków * pokrycia dachowe, polbruk * ocieplenia budynków, elewacje * płytki, malowanie, regipsy, gładzie * budowa ogrodzeń różnego typu

Firma nasza to dobra cena i dobre technologie. * pracujemy na dobrych, sprawdzonych materiałach * zapewniamy możliwość negocjacji cen

tel. (075) 78 34 726 tel./fax. (075) 78 34 677 www.wektormirsk.pl

Wieści Mirsk Mirskaa

23

Uwaga!!! Osoby korzystające ze świadczeń rodzinnych i funduszu alimentacyjnego Miejski Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mirsku, referat świadczeń rodzinnych uprzejmie przypomina, że zgodnie ze złożonym oświadczeniem do wniosku, osoby uprawnione pobierające świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego są zobowiązane poinformować o wszystkich zmianach mających wpływ na uprawnienia do tych świadczeń. Istotne znaczenie mają dochody rodziny. Jeżeli jeden z członków rodziny w trakcie okresu zasiłkowego utraci/uzyska dochód poprzez: - uzyskanie prawa do urlopu wychowawczego/zakończenie urlopu wychowawczego, - utratę/uzyskanie prawa do zasiłku lub stypendium dla bezrobotnych, - utratę/uzyskanie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, - utratę/uzyskanie zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, a także emerytury lub renty, renty rodzinnej lub renty socjalnej (z wyjątkiem rent przyznanych rolnikom w związku z przekazaniem lub dzierżawą gospodarstwa rolnego), - wyrejestrowanie/rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej, uprawniony powinien przedłożyć: • w przypadku uzyskania dochodu - zaświadczenie o

e – podpis Podpis elektroniczny ZADZWOŃ: 075 78 34 877 - przyjedziemy i dopełnimy wszelkich formalności, uzyskasz e-podpis bez wychodzenia z firmy; - lub umów się na wizytę w naszym Biurze handlowym: Gryfów Śl., ul. Jeleniogórska 7E (teren Stacji Statoil)

AUTORYZOWANY PARTNER

UNIZETO Technologies S.A.

OFERUJEMY również: Prestiżowe oprogramowanie oparte na Microsoft SQL Server: magazyn-sprzedaż, finanse-księgowość, kadry-płace, środki trwałe, książka przychodów i rozchodów, ryczałt

Markowe komputery

dochodach za pierwszy pełny przepracowany miesiąc. • jeśli osoba utraciła dochód - świadectwo pracy oraz inne dokumenty potwierdzające w całości lub części utratę dochodu (np. roczne rozliczenie podatkowe oraz wszystkie PIT-y składające się na wyżej wymienione rozliczenie). W przypadku, gdy dziecko pełnoletnie lub dziecko będące uczniem szkoły ponadgimnazjalnej zrezygnuje ze szkoły lub zostanie skreślone z listy uczniów, osoba uprawniona zobowiązana jest zgłosić w MGOPS w Mirsku. Osoba pobierająca dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu samotnego wychowywania dziecka (w przypadku, gdy ojciec dziecka jest nieznany) zobowiązana jest niezwłocznie poinformować referat o uznaniu dziecka przez ojca bądź ustaleniu sądownie ojcostwa. Jeżeli osoba pobierająca świadczenia , zawrze związek małżeński, a w szczególności pobierająca dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, zobowiązana jest niezwłocznie zgłosić powyższy fakt w tut. Ośrodku. Osoby korzystające z dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego mają bezwzględny zakaz podejmowania pracy zarobkowej. Współodpowiedzialność karna spada również na pracodawców zatrudniających nielegalnie powyższe osoby. Wnioski o świadczenia rodzinne składa się w Miejsko Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania (a nie zameldowania). W przypadku zmiany miejsca zamieszkania należy poinformować o tym fakcie referat świadczeń rodzinnych. Jeżeli któryś z członków rodziny podejmie pracę za granicą (na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego), osoba pobierająca świadczenia zobowiązana jest zgłosić powyższy fakt w Ośrodku. Wnioski o ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego w przypadku koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego rozpatruje marszałek województwa, tj. Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej, pl. Jana Pawła II nr 8, budynek A, 50043 Wrocław, tel. sekretariatu - 071 784 57 53, tel. działu świadczeń rodzinnych - 071 791 63 97-98. Osoba, która pobrała nienależnie świadczenia rodzinne, jest zobowiązana do ich zwrotu łącznie z ustawowymi odsetkami. W przypadku nie dostosowania się do powyższego sprawa podlegać będzie egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. mgr Elżbieta Ławniczak Kierownik Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mirsku

22

Wieści Mirsk Mirskaa

ŚWIĘTY MIKOŁAJ U DZIECI Z KAMIENIA I MROCZKOWIC Dnia 6 grudnia 2008 r. w świetlicy wiejskiej w Kamieniu dla dzieci z Kamienia i Mroczkowic zorganizowana została zabawa Mikołajkowa podczas, której dzieci spotkały się ze Św. Mikołajem. Za nim jednak pojawił się Mikołaj dzieci świetnie bawiły się do muzyki przygrywanej przez Pana Czesława Czekanowskiego. Tańce przeplatane były konkursami i zabawami, co uatrakcyjniło czas oczekiwania na Św. Mikołaja. Cała impreza prowadzona była przez panią Krystynę Zimkowską - Trzcińską, która razem z dziećmi i przybyłymi rodzicami bawiła się na parkiecie.

Zabawie nie było by końca, gdyby nie przybycie Św. Mikołaja. Dzieci przywitały oczekiwanego gościa i porwały go do wspólnej zabawy. Wśród radości i zabawy towarzyszącej spotkaniu wszystkie dzieci otrzymały świąteczne paczki od Mikołaja. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć z Mikołajem pożegnaliśmy go licząc na to, że może jeszcze w tym roku zawita do naszych domów. Zabawa odbyła się dzięki zaangażowaniu Sołtysów i Rad Sołeckich Sołectwa Kamień i Mroczkowic oraz dzięki Burmistrzowi Miasta i Gminy Mirsk, Przewodniczącej Rady Miejskiej Gminy Mirsk, opiekunce świetlicy wiejskiej w Kamieniu - im wszystkim serdecznie dziękujemy! A.Szabla

Kolorowy keks Składniki: 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej szklanka cukru 5 jajek kostka margaryny po 5 dag bakalii: orzechów, migdałów, rodzynek, fig, daktyli i moreli suszonych łyżeczka proszku do pieczenia 2 łyżki mąki ziemniaczanej 2 łyżki smażonej skórki pomarańczowej tłuszcz i bułka tarta do formy

Bakalie zalać wrzątkiem, pozostawić na 25 minut, a gdy napęcznieją, osączyć. Morele, figi, daktyle pokroić na kawałki. Orzechy i migdały obrać ze skórki i posiekać. Bakalie obtoczyć w mące ziemniaczanej. Żółtka utrzeć z cukrem i margaryną na puszystą masę. Z białek ubić sztywną pianę, wraz z proszkiem do pieczenia dodać do masy. Bakalie wymieszać z mąką i połączyć z ciastem. Ciasto włożyć do formy posmarowanej tłuszczem i posypanej bułką. Piec 45 min w 180°C. Ciepłe wyjąć, ozdobić skórką pomarańczową.

Wieści Mirsk Mirskaa Ponieważ tekst jest dość kontrowersyjny, a zawarte tezy radykalne poprosiłam autorkę o kilka wyjaśnień. Tekst jest Pani autorstwa i wszystkie w nim zawarte teorie są zgodne z Pani przekonaniami? Oczywiście. Artykuł poświęcony jest jodze. Czy kiedykolwiek zetknęła się Pani z tą formą ćwiczeń, widziała Pani zajęcia, rozmawiał z kimś kto się jogą zajmuje? Nie. Czytałam tylko w „Wieściach Mirska”, że są zajęcia. I nie chciała Pani ich zobaczyć? Nie. Wobec tego opierała się Pani tylko na literaturze? Tak. Przeczytałam świadectwa ludzi, którzy uczestniczyli i doznali zła. I wierzy Pani w to co oni napisali. A co z wszelkiego rodzaju publikacjami na temat pozytywnych wpływów ćwiczeń fizycznych zaczerpniętych z jogi, bo tylko takie są wykorzystywane na zajęciach w Mirsku? Uderzyło mnie to jak Pani w swoim artykule polecała jogę a ja byłam akurat na etapie czytania wyznań na łamach „Miłujcie się”. I naprawdę uważa Pani, że cyt. „celem, czyli założeniem jogi jest śmierć”? Tak. Czyli idąc tym tropem, każdy kto zaczyna ćwiczyć, pracuje nad udoskonaleniem swojego ciała i wykorzystuje do tego elementy jogi chce umrzeć? No…tak. Bo najpierw są ćwiczenia fizyczne, potem coraz więcej i więcej, rozwijać się, rozwijać. I potem dochodzi do takich różnych strasznych rzeczy. Jakich strasznych rzeczy ? Proszę je wymienić. …. Czyli każde ćwiczenia fizyczne: w-f, aerobic , koszykówka, ju-jitsu, karate, itp. są złe? Nie. Akurat joga.

Czym się wobec tego różnią te wymienione formy ruchu od ćwiczeń fizycznych w jodze? Jogi nie prowadzi normalny nauczyciel ćwiczeń fizycznych tylko ktoś do tego przygotowany. Karate też nie prowadzi nauczyciel w-fu tylko trener, inaczej nauczyciel karate, ju-jitsu – sensei czyli trener lub jak kto woli nauczyciel ju-jitsu, koszykówkę – trener= nauczyciel koszykówki, zajęcia taneczne- nauczyciel tańca, poszczególne przedmioty w szkole-nauczyciele przedmiotowi . To wszystko są ludzie do tego przygotowani. No…tak. Na czym więc polega inność nauczyciela jogi? … Czy naprawdę wierzy Pani w cyt. „ ostatecznym celem jest zaprzestanie oddychania”. Jak to się ma do naszej fizjologii i do odruchu bezwarunkowego jakim jest oddychanie? … Są inne formy ruchu, np. ten aerobic, który już jest w MOKu. Ale jeśli komuś on nie odpowiada, bo np. jest zbyt forsowny, to dlaczego nie może wybrać jogi? W Pani wypowiedzi jest dużo niepotwierdzonych też. Nie ma żadnego, konkretnego argumentu przeciw. Powiedziałabym nawet, że tezy wysunięte przez Panią są mocno przesadzone, a nawet absurdalne. Są takie świadectwa, odsyłam do czasopisma „Miłujcie się” (Katolicki Dwumiesięcznik Społecznej Krucjaty Miłościprzyp. red.), gdzie są na to świadectwa. Czy Pani wie kim są autorzy tych wyznań? Wie Pani o nich coś więcej? Jest Pani pewna , że tego nie wymyślili lub nie przejaskrawili? Takich rzeczy nie można wymyślić. Oni są katolikami. Całe życie odczuwali wpływ złych mocy.

Ale Pani używa ogólników, proszę wyjaśnić czytelnikom co i dlaczego przeżyła np. Krysia? Tam jest wszystko napisane. Nie twierdzę, ze joga to samo dobro, ale ja w przeciwieństwie do Pani postarałam się przeczytać wiele pozytywnych i negatywnych publikacji na temat jogi, rozmawiałam z ludźmi ćwiczącymi i nie, widziałam zajęcia w Mirsku i mogę jedynie zgodzić się ze stwierdzeniem, że w skrajnych, podkreślam skrajnych przypadkach joga może spowodować zamkniecie się w sobie, zerwanie kontaktów ze światem. Ale to dotyczy medytacji, głęboko posuniętej medytacji a nie ćwiczeń fizycznych. … Ale to dotyczy nie tylko jogi, każda przesada ma skutki negatywne: zaniechanie jedzenia powoduje anoreksję i w skrajnych przypadkach śmierć, intensywny sport niesie ryzyko kontuzji, skrajna wiara – fanatyzm. Przykłady można mnożyć w nieskończoność a Pani chce powiedzieć, że tylko joga stwarza zagrożenia, którego zresztą nie potrafi Pani określić. Proszę mnie źle nie zrozumieć, ja nie jestem propagatorem jogi. Widzę jej zagrożenia i uważam, że tezy, których Pani użyła są zbyt dosadne. Żadna z osób, o których pisałam, nie chciała odebrać sobie życia, ani przestać oddychać, a już na pewno nie chciała upodobnić się do zwierząt czy roślin. Ale ja nie napisałam tu, że to będzie od pierwszych ćwiczeń. Cyt. „nawet najbardziej niewinne ćwiczenia jogi prowadzą do odblokowania w człowieku dostępu do tajemniczej energii okultystycznej, która stanowi dla niego śmiertelne zagrożenie”. No…tak.

21

Gdyby to było w 100% prawdą to joga byłaby prawnie zabroniona i ścigana przez prawo. Dobrze wiemy, że w Polsce i na całym świecie , legalnie funkcjonują szkoły jogi, w sanatoriach, ośrodkach leczenia schorzeń kręgosłupa itp. są zajęcia jogi, nawet elementy jogi są wykorzystywane na lekcjach w-fu. Proszę mi wyjaśnić czym się różni wykonywany na w-fie „koci grzbiet”, od tego samego ćwiczenia podczas jogi? … Mam jeszcze jedno pytanie, co wg. Pani oznacza określenie cyt. „medium sił okultystycznych”? Tu (w artykule - przyp. red.) jest wszystko napisane. Niestety wyjaśnienia nie ma, dlatego proszę o nie Panią – autorkę artykułu. To znaczy jest podatny na działanie złych duchów. Jakie działanie i jakich duchów? … Pani ma prawo polecać a ja mam prawo zabraniać. Żyjemy w demokratycznym kraju i mamy możliwość samodzielnego podejmowania decyzji, obojętnie jakie by one nie były. Nikt nie ma prawa nam niczego narzucać ani zabraniać. Dziękuję za rozmowę.

Nie wiem, czy powyższy wywiad pomógł Państwu określić „śmiertelne” działanie ćwiczeń jogi. Ocenę pozostawiam każdemu z osobna. Zachęcam jednak do mądrego i racjonalnego traktowania każdego tematu. Wtedy będziemy mogli sami z natłoku informacji wybrać to co nam odpowiada. D.Wołosecka

20

Wieści Mirsk Mirskaa

ROZWAŻAŃ NA TEMAT JOGI CIĄG DALSZY Joga nie jest odosobnionym systemem ćwiczeń ciała i umysłu. Dlatego też, by ją właściwie ocenić, należy wziąć pod uwagę jej tło kulturowe i religijne. Pojęcie „joga” pochodzi od sanskryckiego słowa ”jednoczyć”, co nasuwa analogie religijne. Samo słowo „religia” natomiast pochodzi od pojęć określających połączenie czy też więź. Analogia jest więc uderzająca. Zwłaszcza, że pierwotne cechy oryginalnej indyjskiej jogi są wyraźnie, a nawet totalnie religijne. Joga stanowi charakterystyczny wymiar ducha indyjskiego. Wszędzie, gdzie wniknie się w religię i kulturę Indii, napotyka się różne formy jogi. Jogini zawsze byli uważani za ludzi posiadających siły okultystyczne, magiczne. Zakładali osiągniecie stanu boskości własnymi siłami-przy pomocy jogi. Prowadzi to do magicznego samoubóstwienia, czy też ubóstwienia magii. Celem klasycznej jogi jest bowiem totalne i absolutne wyzwolenie człowieka z jego ludzkiej kondycji. A więc nie tylko z cierpienia, ale i z samego psychobiologicznego procesu życia. Totalna negacja cierpienia prowadzi do totalnej negacji życia. CELEM JOGI NIE JEST ZDROWIE, ALE... ŚMIERĆ! Wszystkie techniki jogi domagają się tego samego: aby człowiek nie czynił tego, do czego zmusza go natura ludzka. Zadaniem jogi nie jest wsparcie życia czy odbudowanie zdrowia, ale powolne przybliżanie biologicznej śmierci, śmierci za życia, okre-

ślanej jako wyzwolenie. Wyzwolenie nie tylko od cierpienia, ale i od samego życia. Dotyczy to także hathajogi. Według światowej sławy badacza jogi prof. J. Aagaarda, „celem techniki pranayama w hathajodze nie jest ulepszenie oddychania, ale jego zredukowanie. Jednak ostatecznym jej celem jest doprowadzenie do zaprzestania oddychania! Podobnie jest z technikami pozycji ciała (asany), które mają unieruchomić całe ciało” („Infiltracja Kościołów chrześcijańskich przez wschodnie idee filozoficzne”-wykład wygłoszony na Międzynarodowym Zjeździe Egzorcystów w 1999r. ). Ale na tym nie koniec. Istotą jogi jest negacja życia, stworzenia i negacja Stwórcy. Bycie wcielonym człowiekiem nie posiada żadnej godności. Każdy inny stan materii mniej skomplikowany niż żywy człowiek posiada większe znaczenie, gdyż jest bliżej pierwotnego, doskonałego źródła. Dowodem na to jest także przyjmowanie w jodze pozycji zwierząt czy roślin oraz głęboka identyfikacja z nimi. Dlatego właśnie na skutek praktykowania jogi człowiek stopniowo traci zdolność prowadzenia aktywnego życia, skupionego na pełnych miłości, współzależnych stosunkach z innymi. Krok po kroku wycofuje się do swego wnętrza i w związku z tym nie jest już w stanie nawiązywać kontaktów międzyludzkich. Praktykowanie jogi oraz innych wschodnich technik

"Kto ma przykazania moje i je zachowuje, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie. (J;14;21) "

medytacji prowadzi do odblokowania w człowieku kanałów energetycznych po to, aby mógł przyjmować energię okultystyczną (określaną jako kundalini). Kanały te mają się znajdować po obu stronach kręgosłupa i wychodzić przez otwory nosowe. Na każdym skrzyżowaniu kanałów energetycznych są tzw. czakry. Jeżeli przez uprawianie jogi następuje sukcesywne odblokowywanie kanałów energetycznych, wtedy energia ta wzrasta i otwierają się kolejne czakry. Otwarcie w człowieku czakr sprawia, że staje się on medium sił okultystycznych. W konsekwencji dobrowolnie wystawia się na działanie złych duchów, które pragną go zniszczyć i doprowadzić do wiecznego potępienia. Na początku ćwiczenie jogi nie powoduje większych zmian w organizmie. Z czasem jednak w metabolizmie komórkowym i całej przemianie materii następują bardzo poważne zaburzenia. Zatracanie świadomości osobowej przyczynia się do niezwy-

kle niebezpiecznych zmian w ciele, psychice i życiu duchowym. Nawet najbardziej niewinne ćwiczenia jogi prowadzą do odblokowywania w człowieku dostępu do tajemniczej energii okultystycznej, która stanowi dla niego śmiertelne zagrożenie! Ludzie szukający w jodze uzdrowienia i relaksu nieświadomie otwierają się na działanie złego ducha. Jest wiele przypadków osób, które chcąc przerwać praktykowanie jogi przeżyły piekło. Ten trudny czas udało im się przetrwać jedynie dzięki Bożej pomocy, jednak już do końca życia zostaną poranieni. Ich przejmujące wyznania można przeczytać na łamach „Miłujcie się!”: „Joga doprowadziła mnie do przedsionka piekła”świadectwo Krysi w numerze 5/2003 i „Joga, okultyzm i magia” -świadectwo Wiesława („…przeżyłem horror…”) w nr 4/2008. Podsumowując: joga jest bardzo niebezpieczna i dlatego zachęcam jej zwolenników do refleksji i podjęcia innych form rozwoju fizycznego i relaksu. mgr Jolanta Paluchowska

* ** Autorka powyższego tekstu jest mieszkanką Mirska, od niedawna jest nauczycielem religii w Szkole Podstawowej im. Osadników Ziemi Mirskiej. Swój artykuł, jak sama podkreśla oparła głównie na tekstach A. Posackiegio i M. Piotrowskiego.

19

Wieści Mirsk Mirskaa chała (zeszłoroczny maturzysta) za udział w etapie okręgowym Olimpiady Chemicznej, Dawid Dasiak za 2 miejsce wojewódzkiego etapu konkursu "Młodzi o papieżu, papież o młodych", Piotr Kamiński za 1 miejsce w Powiatowym Konkursie Poetyckim, Mateusz Marciniak za 13 miejsce na wojewódzkim etapie Olimpiady Ekologicznej, Marzena Pleszkun (zeszłoroczna maturzystka)jako laureatka Regionalnej Olimpiady Historycznej, Paweł Tartak za 1 miejsce w powiatowym etapie Regionalnego Konkursu Języka Niemieckiego. Laureatami byli także nasi gimnazjaliści: Iga Alchimowicz za potrójny sukces - 1 miejsce w konkursie j. angielskiego "Komunikatywny Gimnazjalista" - etap powiatowy, 3 miejsce w powiatowym etapie konkursu "Czy znasz swój język ojczysty?" i 3 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Recytatorskim, Piotr Wojciechowski za 2 sukcesy-1 miejsce w powiatowym etapie "Zdolnego Ślązaka" - "Chemik Gimnazjalista" i 2 miejsce w eliminacjach do powiatowego konkursu "Zdolny Ślązak" z przedmiotów humanistycznych, Oskar Ogiejko jako

potrójny laureat: etapu wojewódzkiego konkursu recytatorskiego "Pegazik", etapu wojewódzkiego konkursu recytatorskiego Oława 2008 i wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu "Eko-Planeta" oraz Agnieszka Jarczewska jako laureat wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu "Eko - Planeta". W kategorii osiągnięć zespołowych uhonorowane zostały uczennice liceum - Joanna Skaruz, Patrycja Śliżewska i Katarzyna Telingo za zajęcie 3 miejsca w ogólnopolskim konkursie "Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości". W przerwie uroczystości goście mogli posilić się ciastem, owocami i napić kawy lub soku. Pełni wrażeń, radośni i zadowoleni z sukcesów uczniowie oraz dumni z nich my - nauczyciele wróciliśmy do szkoły, aby pochwalić się nagrodami i zabrać do dalszej pracy, której owoce, mamy nadzieję, będą znów obfite i być może za rok jeszcze większe grono naszych prymusów otrzyma zaproszenie na Galę Laureatów. Gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów.

BRYLANTOWE GODY Jadwiga i Jan Leśkiewicz małżeństwem są od 60 lat. Mieszkają z synem w Kwieciszowicach i pomagają mu prowadzić dość duże gospodarstwo rolne. Pan Jan urodził się 10 marca 1924 r. w miejscowości Dolina, w województwie stanisławowskim (obecnie Iwanofrankiłsk, na terenach obecnej Ukrainy). Miał dwóch braci, z których żaden już nie żyje. Kiedy wybuchła wojna, poczuł, że jest potrzebny i wstąpił do wojska. Z armią przeszedł szlak bojowy od Rzeszowa aż po Pragę. Był gońcem i jak sam mówi przerzucano go z miejsca na miejsce. Potem osiadł na Opolszczyźnie, gdzie już mieszkał jego ojciec. Po stracie tego majątku przenieśli się do Kwieciszowic i tu w zgodzie żyją kilkadziesiąt lat, bo od 1946 roku. Na początku mieszkał tu z ojcem i bratem i oczywiście żoną p. Jadwigą, którą poznał i pokochał w Opolskim.

Izabela Łupicka

Wspólna rozmowa, na każdy, nawet najtrudniejszy temat to recepta na długi i udany związek. Wspólne podejmowanie decyzji i optymizm, to pozwoliło im zachować pogodę ducha do dzisiaj. I zgodnie twierdzą, że decyzja o wspólnym życiu była najlepszą jaką podjęli. Nawet gdyby mogli cofnąć się w czasie…

Jadwiga i Jan Leśkiewicz

Pani Jadwiga urodziła się w Wierzbiatynie, w powiecie tarnopolskim (dzisiejsza Ukraina). Kiedy miała 15 lat razem z rodziną została zesłana na Syberię i tam przyszło im żyć sześć następnych lat. Poznali się u ciotki pani Jadzi i tam urocza dziewczyna „wpadła w oko” Janowi i tak już zostało. Mogę pokusić się o stwierdzenie, że była to miłość od pierwszego wejrzenia. Jeszcze tam, urodziła się ich pierwsza córka, z którą przyjechali na Dolny Śląsk. Doczekali się czwórki dzieci, wszystkie pokończyły dobre szkoły i założyły własne rodziny. Mają jeszcze jedenaścioro wnuków i czworo prawnuków, a w grudniu spodziewają się następnej trójki. Najtrudniejsze były lata powojenne. W rolnictwie obowiązywały tzw. kontyngenty. Trzeba było część produkcji rolnej i zwierzęcej oddawać. Było biednie ale razem daliśmy radę – mówi p. Jan uśmiechając się do żony. (D.W.)

18

BRUNÓW NIE TYLKO O SUKCESACH Dnia 16.10.2008 w pięknym pałacu w Brunowie odbyła się Gala Laureatów, o której wspomniano w zeszłym numerze "Wieści Mirska". Zanim opowiem o uhonorowanych uczniach z naszej szkoły (ZSLG), chciałabym przybliżyć czytelnikom samo miejsce, w którym miałam zaszczyt gościć. Już pod koniec XV wieku mianowicie pojawiła się informacja o istnieniu w Brunonie gotyckiego dworu, który po rozbudowaniu należał wówczas podobnie jak i okoliczne wsie do zamożnego śląskiego rodu Zedlitzów. W latach 1740-1750 właścicielem Brunowa był hrabia Berhnard von Schmettau. Na jego zlecenie dokonano przebudowy dworu i zmieniono gotycką budowlę w barokowy pałac. Po 37 latach właścicielem posesji został Krzysztof Henryk von Schweinitz. Dość pechowo rozpoczął zarządzanie majątkiem, bo już w trzy tygodnie po jego objęciu wybuchł pożar, który strawił wszystkie zabudowania. Na zgliszczach Schweinitzowie wznieśli nową, neobarokową, dwukondygnacyjną rezydencję. Kolejnymi posiadaczami pałacu została rodzina von Cottonet, która przyczyniła się do znacznej rozbudowy folwarku - powstała stajnia z wozownią, mieszkania dla pracowników i służby, a przed pałacem pojawiła się fontanna. W tym też czasie cały majątek został otoczony pięknym, rozległym parkiem w angielskim stylu, a na szczytowej ścianie stajni, zaraz przy bramie wjazdowej rodzina von Cottonet umieściła swój herb. W latach 1900-1901 przeprowadzono kolejną przebudowę, związaną z usuwaniem skutków powodzi, która przeszła przez folwark; powstało wówczas skrzydło południowe pałacu wraz z oranżerią i ośmioboczną wieżą. W latach 30. XX wieku utworzono w pałacu szkołę sportową Hitlerjugend. Po zakończeniu działań wojennych stacjonowały w pałacu przez kilka miesięcy wojska radzieckie, które rozpoczęły dzieło zniszczenia tego pięknego komplek-

Wieści Mirsk Mirskaa su. Opuszczona przez Rosjan, częściowo zdewastowana rezydencja stała się celem wizyt polskich szabrowników, którzy dokończyli dzieła. Przez kolejne lata budynki stały puste w kiepskim stanie, aż do momentu, gdy Rejon Dróg Publicznych utworzył tutaj ośrodek kolonijnowczasowy. Obecnie obiekt jest własnością prywatną; został zakupiony w 2004 roku przez państwa Grażynę i Edwarda Rzeźwickich. Po przebudowie i remoncie otworzyli oni hotel z centrum konferencyjnym, w którym to właśnie zorganizowano VI Galę Laureatów. Uroczystość prowadzona przez panią dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji Halinę Braun zgromadziła najzdolniejszych uczniów Powiatu Lwóweckie-

go, którzy odnieśli znaczące sukcesy w zeszłym roku szkolnym. Gośćmi gali byli m.in. Bożena Browarczyk - wizytator szkół ponadgimnazjalnych z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Artur Zych - Starosta Lwówecki, radni powiatowi, gminni, burmistrzowie, dyrektorzy szkół z terenu powiatu, nauczyciele i rodzice laureatów. Galę zainaugurował występ zespołu artystycznego z Gimnazjum W Lubomierzu, następnie przystąpiono do rozdania Srebrnych, Złotych i Brylantowych Ksiąg, statuetek za osiągnięcia sportowe, oraz Stypendiów Starosty Lwóweckiego. Wśród laureatów tegoż stypendium była uczennica naszego liceum Katarzyna Telingo. Oprócz niej uhonorowani zostali: Tomasz Bu-

Świąteczny makowiec Składniki: Ciasto: 500 g mąki 130 g masła 4 jajka 100 g cukru 100 ml mleka 50 g drożdży Masa: 750 g maku 1 jajko 6 łyżek miodu 3-4 łyżki cukru 2 łyżki masła 100 g rodzynek 100 g mieszanych orzechów (włoskie, laskowe, migdały) 1 łyżka smażonej skórki pomarańczowej 3 łyżki konfitur wiśniowych Lukier: 300 g cukru-pudru 20 ml likieru migdałowego 1 łyżeczka soku z cytryny Wykonanie: Mak zalać wrzącą wodą i zostawić do napęcznienia na co najmniej 6-8 godzin (najlepiej na całą noc). Odsączyć, dobrze odcisnąć na sicie i dwukrotnie zmielić na najdrobniejszym sitku maszynki. Dodać ogrzany miód, stopione masło, sparzone o osączone rodzynki, skórkę pomarańczową, konfitury, jajko oraz posiekane orzechy. Dokładnie wymieszać, doprawić cukrem do smaku. Zostawić w chłodnym miejscu na 2-3 godziny. Ponownie wymieszać i ew. dosłodzić. Z drożdży, ciepłego mleka łyżeczki cukru i łyżki mąki zrobić zaczyn, odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce. Kiedy podwoi swoją objętość, dodać do przesianej mąki, dodać całe 3 całe jaja i jedno żółtko, wyrobić ciasto.

Po połączeniu składników i lekkim wyrobieniu dodać partiami stopioną letnią margarynę. Wyrabiać aż ciasto zacznie odstawać od ręki i miski. Powinno być miękkie ale dość zwarte i dać się uformować w kulę, nie rozlewając się od razu po misce. W razie potrzeby dodać odrobinę mąki. Gotowe ciasto odstawić do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość. Podzielić ciasto na trzy części, każdą rozwałkować na lekko podsypanej mąką stolnicy na kwadrat o boku ok 25 centymetrów. Placki ułożyć na ściereczce, posmarować pozostałym białkiem i rozłożyć masę makową tak by przy trzech krawędziach buło ok 1 cm nie pokrytego nią ciasta. Zwinąć dość ściśle ciasto rozpoczynając od krawędzi pokrytej makiem. Zalepić końce ciasta, ułożyć je łączeniem do dołu i luźno owinąć je w papier do pieczenia tak żeby między papierem a ciastem było ok 5 cm przestrzeni. Gotowe makowce układać na blasze i zostawiamy do wyrośnięcia. Kiedy niemal całkowicie wypełnią papier, wstawić do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni. Piec ok godziny, sprawdzić czy patyk wkłuty w najgrubsze miejsce wychodzi suchy. Cukier puder ucierać dodając po kropli sok z cytryny i likier. W razie konieczności regulować gęstość przy pomocy dodawania ciepłej wody. Dość gęstym lukrem posmarować jeszcze ciepłe makowce.

17

Wieści Mirsk Mirskaa nizm, szybko się uzależniają. Dostępność na rynku środków odurzających sprawia, że skala problemu jest bardzo duża. Pojawiają się coraz to nowe specyfiki, których rozprowadzanie umożliwiają niestety luki prawne. Dlatego też, walka o ich wyeliminowanie z rynku jest taka trudna. Następnie głos zabrał Pan Piotr Konsur, który krótko przedstawił zagrożenia komunikacyjne na terenie naszej gminy. Późniejsza dyskusja dotyczyła poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, ze szczególnym uwzględnieniem okolic szkół, zatoczek dla gimbusów, dzięki którym uczniowie bezpiecznie mogliby korzystać z tych środków transportu. Poza tym dyskusja dotyczyła ciężkiego transportu, stwarzającego szczególne zagrożenie przede wszystkim nieprzestrzeganiem ograniczeń prędkości. W związku z tym padła propozycja wspólnego zakupu (przez kilka gmin) przenośnego fotoradaru, z którego mogłyby one naprzemiennie korzystać. Trzeci temat naświetlił Pan Bartosz Kuświk. Zwrócił on szczególną uwagę na zagrożenia internetowe, takie

jak infoholizm, postawy agresywne wywołane przez niektóre gry internetowe oraz praktycznie nieograniczony dostęp do treści niebezpiecznych. Wskazał również na łatwość zawierania kontaktów przez sieć internetową i płynące z tego zagrożenia (pedofile, oszuści, sekty itp.) Odrębnym tematem, ale jakże powiązanym z powyższymi zagrożeniami jest… eurosieroctwo. Jest to specyficzny problem „naszych czasów” wynikający, a właściwie będący niechlubnym efektem zmian ustrojowych jakie dokonały się w naszym kraju po 90-tym roku. Można chyba śmiało zaryzykować pogląd, że trudno obecnie znaleźć rodzinę, w której ktoś z domowników nie wyjeżdża „za chlebem”, a co najgorsze często zdarza się, że dotyczy to obojga rodziców. Wtedy to mamy właśnie do czynienia z problemem pełnego „eurosieroctwa” i wszystkimi jego konsekwencjami. W związku z tym, sformułowano apel, przede wszystkim do przedstawicieli szkół, aby bacznie przyglądnęli się temu zagadnieniu, uczulając przede wszystkim samych rodziców, aby podchodzili do sprawy z wielką od-

Na zdj. zaproszeni na konferencję policjanci i strażacy

powiedzialnością i informowali np. wychowawcę klasy o planowanym wyjeździe. Wśród innych zagrożeń przedstawicielka Policji wymieniła nasilającą się agresję w szkołach, nakłanianie lub wręcz zmuszanie do prostytucji nieletnich. Komisja powołana na początku konferencji bacznie przysłuchiwała się dyskusji, by na koniec sprecyzować wnioski, które zostaną przedstawione na najbliższej sesji Rady Miejskiej Gminy Mirsk w celu przegłosowania. (D.W.)

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY z najpiękniejszymi świętami w roku pieśni. Dzięki temu udało się dosyć szybko wyprzedać przygotowane przedmioty, których było zdecydowanie za mało, patrząc na ilość chętnych i kupujących. Zebrane pieniądze (ponad 400 zł) przeznaczone zostaną na potrze(D.W.) by szkoły.

Poniedziałek 15 grudnia przywitał mirskich gimnazjalistów ładną lecz mroźna pogodą. Nie przeszkodziło im to sprawnie rozstawić kiermaszowego straganu i gorąco zachęcać do kupna wykonanych własnoręcznie, na zajęciach plastycznych ozdób bożonarodzeniowych. Uczniowie umilali czas kupujacym śpiewając kolędy. Na uznanie zasługuje zapał z jakim wykonywali te kojarzące się

16

Wieści Mirsk Mirskaa

KOLEJ GONDOLOWA ŚWIERADÓW-ZDRÓJ WKRÓTCE RUSZY inwestycji to ponad 120 mln. zł. W piątek 12 grudnia miało miejsce otwarcie Kolei Gondolowej ŚwieradówZdrój dla dziennikarzy, dla użytkowników nastąpi to, wg. zapewnień Sobiesława Zasady, 20 grudnia. Celem inwestora jest stworzenie w najbliższych latach ośrodka narciarskie-

go z kilkoma trasami zjazdowymi, rozmieszczonymi na zboczach Stogu Izerskiego (1107 m n.p.m.), wraz z infrastrukturą. Czas pokaże, czy uda się zrealizować te wszystkie plany, które pozwolą nie tylko mieszkańcom Świeradowa ale i ościennych gmin na tym skorzystać. (D.W.)

Górna stacja kolei gondolowej

Spółka Kolej gondolowa Świeradów-Zdrój należy do Grupy Kapitałowej Zasada. Firma postawiła sobie za cel wyposażenie swojego ośrodka narciarskiego w możliwie największy komfort i najnowsze osiągnięcia techniki. 8osobowa kolej gondolowa to najnowszy technologiczny produkt austriackiej firmy Doppelmayr, posiadającej największy udział w światowym rynku produkcji narciarskich i kolei linowych. Jest ona w stanie wywieźć w ciągu godziny blisko 2,5 tysiąca osób, w sposób najbardziej komfortowy spośród stosowanych na świecie technologii przewozu pasażerów napowietrznymi kolejami linowymi. Budowa kolei gondolowej na Stóg Izerski rozpoczęła się w marcu 2007 roku, a zakończona została w listopadzie 2008 r. Kolej ma długość 2172 m, a stacja dolna jest na wys. 617 m n.p.m, a górna1060 m n.p.m (teren Gminy Mirsk). Kolej ma 71 ośmioosobowych wagoników. Między

stacja górna a dolną jest oświetlona nartostrada o długości 2500 metrów. Ma zróżnicowany poziom trudności, już jest naśnieżana przez 20 armatek oraz oświetlana 68 masztami, na których umieszczono 136 lamp. Można więc będzie korzystać z nartostrady po zmroku. Na terenie dolnej stacji będzie wypożyczalnia oraz serwis sprzętu narciarskiego, szkółka narciarska i snowbordowa z wyszkoloną kadrą instruktorską. Kolej funkcjonować będzie przez cały rok, obsługując zarówno narciarzy w sezonie zimowym, jak i turystów pieszych i miłośników górskich tras rowerowych w lecie. Górny fragment trasy narciarskiej stanowi też znakomity punkt rozbiegowy dla paralotni. Na dolnej stacji znajdować się będzie zaplecze gastronomiczne, restauracja ze słonecznym tarasem i widokiem na trasę zjazdową. Czas przejazdu koleją to 8 minut. Całkowita wartość

Burmistrz Świeradowa podczas rozmowy z dziennikarzem Muzycznego Radia.

KONFERENCJA NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA Dnia 12.12.2008 r. w sali miejskiej odbyła się konferencja nt. bezpieczeństwa. Udział w niej wzięli zaproszeni goście, przedstawiciele: policji, straży pożarnej i granicznej, szkół, leśnicy, księża, sołtysi. Powyższa konferencja skupiła się na czterech zasadniczych tematach, a mianowicie: 1) środki psychotoksyczne 2) zagrożenia komunikacyjne 3) zagrożenia internetowe i eurosieroctwo 4) inne Wprowadzenia do pierwszego zagadnienia dokonał Pan Bogusław Nowic-

ki, przedstawiając min. dane statystyczne na temat problemu narkomanii, ze szczególnym uwzględnieniem powiatu lwóweckiego. Niestety na spotkanie nie dotarła przedstawicielka MONAR-u, która zapewne dysponowałaby aktualniejszymi danymi. Niepodważalny jest fakt, że dzieci i młodzież, to grupy szczególnie narażone na patogenne czynniki. Dorastając i dojrzewając, nierzadko buntują się przeciw światu, stąd ich podatność na wpływy. Próbują zakazanych środków, eksperymentują, a mając nie w pełni ukształtowany orga-

Pełnych ciepła, spokoju i radości Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności i sukcesów w Nowym 2009 Roku życzą Maria i Wojciech Klimkowscy wraz z pracownikami Delikatesów „Fraszka”

Życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie oraz pasma sukcesów i spełnienia najskrytszych marzeń w nadchodzącym Nowym 2009 Roku składają Alina i StanisławWojciechowscy wraz z pracownikamiDELIKATESÓW

13

Wieści Mirsk Mirskaa

UROCZYSTE ZAPALENIE CHOINKI W CZECHACH W piątek 28 listopada o godz. 16.30 w czeskiej miejscowości Lazne Libverda odbyło się tradycyjne zapalenie choinki. Z okazji tego wydarzenia Starosta gminy Jan Pospisil zaprosił młodzież szkolną z Mirska, aby swoimi występami uświetniła uroczystość. Po przyjeździe mirskiej delegacji, nasi sąsiedzi przywitali nas słodkim poczęstunkiem oraz gorącą herbatką, która w te mroźne popołudnie okazała się zbawienna. Zanim pokaźnych rozmiarów choinka rozbłysnęła kolorowymi lampkami, przed Urzędem Gminy Lazne Libverda zaprezentowała się grupa taneczna uczniów z klasy 3a Szkoły Podstawowej w Mirsku, którą opie-

kują się p. Małgorzata Kostecka oraz p. Joanna Sapota. Młodzi artyści pokazali dynamiczny układ taneczny oraz zaśpiewali piosenkę. Po nich zaprezentował się zespół taneczny Tomasza Gajewskiego. Po występach młodzież z rąk pięknych aniołków otrzymała paczki z łakociami oraz nastąpiła uroczysta chwila - wielka choinka zamieniła się w kolorowe i błyszczące świąteczne drzewko. Od tej pory mieszkańcy czeskiego miasteczka mogą podziwiać ten wspaniały widok. (M.K.) Na zdj. obok: zapalona choinka w całej krasie

Burmistrz MiG Mirsk A. Jasiński i Starosta Lazne Libverda J. Pospisil w otoczeniu pięknych Mikołajów

Występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Mirsku

NOWY PRACOWNIK W URZĘDZIE Agnieszka Dzik, lat 26 mieszka w Mroczkowicach. Jest absolwentką Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku politologia. Od listopada 2008r. jest pracownikiem Urzędu Miasta i Gminy Mirsk na stanowisku podinspektora ds. organizacyjnych i BHP. Zastąpiła p. Grażynę Przywalną, która przeszła na zasłużoną emeryturę po 22 latach pracy w urzędzie. 15 lat kierowała pracą sekretariatu i ostatnie przedemerytalne dni poświęciła wdrażaniu młodszej koleżanki w tajniki pracy mirskiego urzędu. Pani Grażynce życzymy tylko słonecznych dni, a p. Agnieszce żadnych przeszkód w nowej pracy. (D.W.)

12

Wieści Mirsk Mirskaa

SZTAB WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W MIRSKU ZWRACA SIĘ Z UPRZEJMA PROŚBĄ DO PRZEDSIĘBIORCÓW, FIRM,INSTYTUCJI ORAZ MIESZKAŃCÓW O PRZEKAZYWANIE FANTÓW, KTÓRE BĘDĄ WYKORZYSTANE JAKO NAGRODY LOTERII FANTOWEJ W CZASIE TRWANIA XVII FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W MIRSKU 11 STYCZNIA 2009 R. ZBIÓRKĘ FANTÓW PROWADZĄ: - BIBLIOTEKA PUBLICZNA W MIRSKU - BIBLIOTEKA ZESPOŁU SZKÓŁ LICEALNOGIMNAZJALNYCH W MIRSKU wie, - 4 punkty świetlne przy budynkach 37-39 w Giebułtowie, - 1 punkt świetlny przy budynku nr 34 w Przecznicy, - 1 punkt świetlny przy posesji nr 12 w Kamieniu, - 1 punkt świetlny przy budynku nr 68 w Kwieciszowicach, - 1 punkt świetlny przy remizie OSPGiebułtów, - 1 punkt świetlny na ul. Przedmieście,

- 2 punkty świetlne przy kładce dla pieszych w Mirsku, - 5 punktów świetlnych w Rębiszowie droga gminna 112734 D, - 1 punkt świetlny przy posesjach nr 16 i 19 w Giebułtowie. Łącznie wykonano 26 punktów świetlnych za kwotę 22 447,21 zł. A. Domin

REMONT DACHU ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W PRZECZNICY Świetlica w Przecznicy jest mocno wyeksploatowana i wymaga niezbędnej modernizacji. Prace projektowe tj. dokumentację projektową z pozwoleniem na budowę wykonała firma: Biuro Projektowe „ZM PROJEKT‘’ Zbigniew Mickiewicz, 59-620 Gryfów Śląski, ul. Żeromskiego 10/6 za kwotę 17 740,00 zł. W roku 2008 wydano kwotę 773,79 zł na warunki techniczne przyłącza energetycznego. W wyniku rozstrzygniętego przetargu zawarto umowę w dniu 16.10.2008r. z firmą: Zakład Remontowo-Budowlany „IGBUD”, A. Leśniański, 59-630 Mirsk, ul. Fabryczna 16 na wykonanie prac budowlanych polegają-

cych na wymianę pokrycia dachowego świetlicy wiejskiej w Przecznicy wraz z przemurowaniem kominów i wykonaniem instalacji odgromowej na kwotę 70 187,48 zł. Zadanie zakończono 15.12.2008r. Andrzej Muczyński

Urząd Miasta i Gminy serdecznie dziękuje Pani Eleonorze Siemaszko za nieodpłatne przekazanie dla miasta okazałej (21-letniej) choinki która została ustawiona na pl. Wolności w Mirsku. Równie serdeczne podziękowania składamy Panu Ryszardowi Hnydyszynowi za wykonanie nieodpłatnego transportu drzewa oraz Panu Mariuszowi Kucharskiemu, który również nieodpłatne własnym sprzętem pracował przy wycince i ustawieniu choinki.

11

Wieści Mirsk Mirskaa

KŁADKA DLA PIESZYCH

PRZEBUDOWY DRÓG NA TERENIE GMINY

W listopadzie zostały zakończone dwa zadania realizowane przez Powiat Lwówecki w ramach przebudowy dróg powiatowych. -wykonano przebudowę drogi nr 2504 D Krobica – Kotlina na odcinku długości 2426 m. Roboty zostały wykonane przez Przedsiębiorstwo Obiekt uszkodzony w trakcie powodzi w dniu 8 sierpnia 2006r. Odbudowa- Robót Drogowych z Jałowca k/Luny wg. projektu opracowanego przez inżyniera Zbigniewa Kokoszkę z Zie- bania za cenę 664 264,87 zł. Udział lonej Góry (koszt projektu 32 452,00 zł), który również sprawował nad- finansowy gminy Mirsk wyniósł 100 zór inwestorski nad odbudowywanym obiektem. Odbudowę kładki wyko- 000,0 zł, pozostałe środki pochodzinało Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowe „MIRS” spółka z o.o. ul. ły z dotacji Terenowego Funduszu Poświęcka 17/38 Wrocław za cenę 531 093,71 zł. Łączny koszt odbudowy Ochrony Gruntów Rolnych, Nadleobiektu wyniósł 578 777,71 zł, z czego dotacja z Kancelarii Prezesa Rady śnictwa Świeradów Zdrój oraz PoMinistrów 400 000,00 zł, środki własne gminy 178 777,71 zł. A. Domin wiatu Lwóweckiego,

REMONT CHODNIKA PRZY UL. MICKIEWICZA

- ponadto wykonano przebudowę odcinka dł. 581 m drogi powiatowej 2774 D Nowa Kamienica - Grudza. Udział gminy był niewielki bo wyniósł tylko 5 000,00 zł, ale na uwagę zasługuje fakt iż wiele robót wykonanych przy przebudowie drogi wykonali w czynie społecznym mieszkańcy sołectwa Grudza. A. Domin

MOST W MLĄDZU

Zadanie realizowane w ramach porozumienia z Powiatem Lwóweckim, który na realizację remontu przeznaczył 20 000,00 zł, natomiast z budżetu gminy została wyasygnowana kwota 214 463,63 zł. Roboty wykonał Zakład Produkcyjno-Usługowo- Handlowy Zofia Jarczewska ul. Nadbrzeżna 8, Mirsk. W ramach remontu ułożono 329 mb krawężnika betonowego oraz wykonano 940,70 m2 nawierzchni chodnika z kostki betonowej.Podczas realizacji zadania wykonano również parking samochodowy (5 stanowisk) oraz alejki na cmentarz. A. Domin

Most nad potokiem Mrożynka w ciągu drogi gminnej 112719 D w Mlądzu uszkodzony w trakcie powodzi w dniu 8 sierpnia 2006 r. Odbudowany wg. projektu opracowanego przez inżyniera Zbigniewa Kokoszkę z Zielonej Góry ( koszt projektu 35 502,00 zł), który również sprawował nadzór inwestorski nad odbudowywanym obiektem. Odbudowę mostu wykonało Sudeckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych spółka z o.o. ul. Kaczawska 19, Jelenia Góra za cenę 563 514,34 zł. Łączny koszt odbudowy obiektu wyniósł 623 492,34 zł. Z czego dotacja z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 450 000,00 zł, środki własne gminy 173 492,34 zł. A. Domin

DODATKOWE PUNKTY ŚWIETLNE W bieżącym roku oprócz zadań inwestycyjnych związanych z budową linii oświetlenia drogowego w Kamieniu oraz na ul. Polnej, Kwiatowej, Podkolejowej i Osiedlu Lniarskim realizowane były zadania mające na celu doświetlenie odcinków dróg i ulic na istniejących słupach linii nn należącej do Koncernu Energetycznego EnergiaPro. W ramach tych działań realizując wnioski mieszkańców wykonano: - 1 punkt świetlny przy nowopowstałym przystanku

autobusowym w Przecznicy, - 1 punkt świetlny przy zajeździe IZERY w Orłowicach, - 1 punkt świetlny na skrzyżowaniu ul. Spacerowej i Fabrycznej w Mirsku, - 1 punkt świetlny przy budynku nr 2 al.Wojska Polskiego, - doświetlenie terenu przy świetlicy sołectwa Rębiszów (3 oprawy) - 2 punkty świetlne przy budynkach 53 i 55 w Giebułto-

10

Wieści Mirsk Mirskaa

CO W GMINIE PISZCZY? Ostatnio bardzo modne są tematy dotyczące budowy elektrowni wiatrowych. Do naszej gminy zgłosiła się firma Agro & Ekoplan, która jest zainteresowana zlokalizowaniem elektrowni wiatrowych na gruntach naszej gminy. Zainteresowanie skierowane jest w stronę Giebułtowa, między drogą nr 360 a Wolą Augustowską - firma chce umiejscowić 6 wiatraków oraz 10 wiatraków w Mroczkowicach w okolicach strzelnicy myśliwskiej. W obecnej chwili nie ma jeszcze decyzji pozytywnej. Firma będzie zobligowana przedstawić dokładną lokalizację wiatraków i radni zażądali wizualizacji jeśli chodzi o Mroczkowice w obawie o zniekształcenie krajobrazu. *** Urząd gminy zakończył wypłacanie i rozliczył tzw. zwrot podatku akcyzowego - ten podatek zwraca się producentom rolnym, czyli rolnikom z naszego terenu. Z tej możliwości skorzystało 143 rolników, wydana łączna kwota wynosi 83 539,68 zł. Ten podatek zwraca się na podstawie rachunku za zakupione paliwo do sprzętu rolniczego. *** Od 1 września wypłacane są stypendia dla uczniów naszej gminy. Wpłynęło 147 wniosków, 124 zostały rozpatrzone pozytywnie, a 23 nie uzyskały pozytywnej decyzji. Te 124 wnioski obejmuje łącznie 231 uczniów - jeden wniosek mógł dotyczyć dwóch lub więcej osób. Łączna kwota, którą przeznaczono na stypendia do końca roku wynosi 61470 zł. Najwyższe stypendium to 128 zł miesięcznie, a najniższe 51,20 zł. *** Powiatowy Urząd Pracy podsumował zadanie objęte porozumieniem z gminami Powiatu Lwóweckiego pn. „ Partnerstwo lokalne na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych”. Zamiast dotychczasowych punktów potwierdzania gotowości Powiatowy Urząd Pracy zorganizował 6 giełd - jedna z nich odbyła się na terenie gminy Mirsk. Dla zobrazowania jak te giełdy wyglądały

wezwano 630 bezrobotnych, wstawiło się 481, a zgłoszono 221 ofert pracy, zatrudniło się 18 osób. *** Urząd gminy przeprowadził kilka bieżących remontów. Świetlica wiejska w Kamieniu została podłączona do kanalizacji sanitarnej. Za kwotę 3500 zł ZGKiM wykonał przyłącze oraz za 1000 zł wymieniono hydrofor, a za kwotę 800 zł wykonano ocieplenie pomieszczenia hydroforu. Również w tej świetlicy wykonano naprawę pokrycia dachowego za kwotę 2300 zł, którą przeprowadził Zakład Remontowy „Igbud”. W świetlicy wiejskiej w Grudzy wykonano wymianę pieca centralnego ogrzewania i przełożono grzejniki za kwotę 3500 zł. Naprawę wykonał Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. W tej samej świetlicy wykonano remont instalacji elektrycznej za kwotę 1700 zł - tą naprawę wykonała Firma Elektryczna ZH. Dokonano również naprawy pokrycia dachowego remizy strażackiej w Mirsku na kwotę

2200 zł. Roboty wykonał Zakłada Remontowy „Igbud”. Rada Miejska Miasta i Gminy Mirsk na sesji w listopadzie ustaliła ekwiwalent pieniężny za godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym dla strażaków z terenu naszej gminy. Do końca grudnia każdy strażak otrzyma 7 zł za godzinę w działaniach ratowniczych lub szkoleniach, a od 1 stycznia stawka wynosi 8 zł. Ekwiwalent ten nie jest płacony w przypadku nieobecności w pracy, kiedy strażak uzyskał wynagrodzenie za tą nieobecność. *** Zakończyła się działalność Domu Pomocy Społecznej w Przecznicy. W chwili obecnej wszyscy pensjonariusze zostali przeniesieni do DPS - u w Mirsku lub do innych DPS -ów na Dolnym Śląsku. Obiekt w Przecznicy został przez Starostwo przeznaczony do sprzedaży, już ukazały się ogłoszenia o przetargach. A. Jasiński

Ubieranie choinki to jedna z najmłodszych tradycji wigilijnych, która przywędrowała z Niemiec a w obecnej formie przyjęła się w Polsce dopiero w XVIII w. Przyjął się zwyczaj ubierania dla dzieci sosenki lub jodełki orzechami, cukierkami, jabłuszkami i mnóstwem świeczek woskowych. Wpierw popularna była tzw. "jodełka", czyli wierzchołek sosny, jodły lub świerku zawieszony u pułapu. Drzewko to miało chronić dom i jego mieszkańców od złych mocy. Kościół był początkowo niechętny temu zwyczajowi, lecz szybko nadal choince chrześcijańską symbolikę "biblijnego drzewa wiadomości dobra i zła", pod którym rozpoczęła się historia ludzkości.

Choinkę wnosi się do domu w dniu, w którym wspominamy pierwszych ludzi Adama i Ewę. Na choince nie może zabraknąć jabłek, bo właśnie te owoce były na owym biblijnym drzewie, a ponadto jabłko symbolizuje zdrowie. Wśród iglastych gałązek wiją się łańcuchy, lekkie, słomkowe i bibułkowe, są pamiątką po wężu kusicielu. Gwiazda na szczycie drzewka symbolizuje gwiazdę betlejemską, która wiodła Trzech Króli do Dzieciątka Jezus. Świeczki na gałązkach to jak okruchy ognia, który dawniej płonął w izbie przez całą noc wigilijną, aby przychodzące na ten czas dusze przodków mogły się ogrzać. Choinki ubierano także w piernikowe figurki ludzi i zwierząt, lukrowane kolorowo, posypane makiem, szczególnie okazale prezentowała się postać Św. Mikołaja. Tak ustrojona choinka stała w domu do Trzech Króli.

9

Wieści Mirsk Mirskaa (www.mirsk.bazagmin.pl) oraz w Urzędzie Miasta i Gminy w pokoju nr 7. 2.Termin realizacji zadania – po podpisaniu umowy do 31 grudnia 2009 r. 3.Termin składania ofert – oferty należy składać w formie pisemnej, w zaklejonych kopertach, z napisem „Konkurs ofert z zakresu.............” w sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy w Mirsku, w godzinach urzędowania, w terminie do dnia 28 stycznia 2009 r. 4.Oferty złożone po terminie, sporządzone wadliwie lub niekompletne pozostaną bez rozpatrzenia. 5.Do ofert należy dołączyć następujące dokumenty: aktualny odpis, potwierdzający wpis właściwej ewidencji lub rejestru, dotyczący statusu prawnego uprawnionego podmiotu i prowadzonej przez niego działalności (waż-

ny 3 miesiące), sprawozdanie finansowe i merytoryczne z działalności podmiotu za ubiegły rok, a w przypadku dotychczasowej krótszej działalności, za okres tej działalności, odpis statutu (dotyczący podmiotów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy o pomocy społecznej) 6.Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w terminie 7 dni od dnia zakończenia przyjmowania ofert. 7.Wyniki otwartego konkursu ofert zostaną podane do publicznej wiadomości w dzienniku lokalnym, Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta i Gminy w Mirsku, w terminie 7 dni od dnia rozstrzygnięcia konkursu. 8.Oceny formalnej i merytorycznej zgłoszonych ofert dokona Komisja Konkursowa powołana przez Burmistrza Miasta i Gminy Mirsk.

Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk Andrzej Jasiński

KONKURS FOTOGRAFICZNY

PRACE MODERNIZACYJNE NA MROŻYNCE W MLĄDZU Od kilku miesięcy w sołectwie Mlądz trwają gruntowne prace modernizacyjne na potoku Mrożynka, który w 2006 roku w wyniku powodzi spowodował ogromne straty zarówno w infrastrukturze mostowo - drogowej jaki i wśród indywidualnych mieszkańców sołectwa. W chwili obecnej na zlecenie administratora potoku Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Nadzór Wodny w Zgorzelcu firma NAVIGA -TRANS Sp. z o.o z Wrocławia prowadzi prace mające na celu remont modernizacyjny zabudowy regulacyjnej potoku Mrożynka na terenie Mlądza i częściowo Przecznicy. Jest to I etap prac, w najbliższej przyszłości przeprowadzony ma zostać remont zabudowy regulacyjnej Mrożynki, także na terenie sołectwa Rębiszów. Planowany koniec robót określony został na październik 2009 roku, a koszt inwestycji wynosi ponad 3 000 000,00 zł. R. Kuźniar

9.Przy wyborze ofert uwzględnione zostaną następujące kryteria: merytoryczna wartość ofert, możliwość realizacji zadania przez podmiot przy uwzględnieniu podanych informacji, kalkulacja kosztów realizacji zadania, z uwzględnieniem rzeczowych, kadrowych i finansowych kosztów zadania, zakres finansowania zadania z innych źródeł niż budżet gminy, analiza i ocena wykonania zadania w okresie poprzednim z uwzględnieniem rzetelności i terminowości 10.Informacje na temat konkursu można uzyskać w Urzędzie Miasta i Gminy Mirsk, Plac Wolności 39, u insp. ds. ewidencji działalności gospodarczej Sylwii Kałuży – Tartak, nr telefonu 075/6470453.

Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony! Ogień krzepnie, blask ciemnieje, Ma granice Nieskończony! Wzgardzony - okryty chwałą, Śmiertelny - Król nad wiekami A słowo Ciałem się stało I mieszkało między nami.

Cóż masz niebo nad ziemiany? Bóg porzucił szczęście twoje, Wszedł między lud ukochany Dzieląc z nim trudy i znoje: Niemało cierpiał, niemało, Żeśmy byli winni sami. A słowo Ciałem się stało I mieszkało między nami.

W nędznej szopie urodzony, Żłób Mu za kolebkę dano. Cóż jest, czym był otoczony? Bydło, pasterze i siano. Ubodzy! Was to spotkało Witać Go przed bogaczami. A słowo Ciałem się stało I mieszkało między nami.

Dnia 2 grudnia 2008 r. w Rębiszowie rozstrzygnięty został zorganizowany przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Pogórza i Gór Izerskich „Zakwisie” konkurs fotograficzny. Jury w siedmioosobowym składzie: Wiesław Biernat – przewodniczący, Beata Nowicka, Danuta Wołosecka, Edyta Hryciew, Dorota Marek-Miakienko, Zygmunt Trylański, Radosław Pelisiak nie miało łatwego zadania, gdyż poziom prac z pewnością przekroczył ramy amatorskie. Nagrodzeni: -kategoria ARCHITEKTURA – Paweł Jakubowski „Ostatni pasażer” -kategoria PRZYRODA – Paweł Jakubowski „Wodospad” -kategoria KRAJOBRAZ – Piotr Rubaj „Jesień” -kategoria INNE – Ryszard Literacki „Ozdoby” -kategoria LUDZIE – Ilona Cichoń „Wędkarz” NAGRODA GŁÓWNA – Ilona Cichoń „Tryptyk Wędkarz” Ponieważ prace warte są obejrzenia, umieścimy je w styczniowym numerze (D.W.) Mirska.

8

Wieści Mirsk Mirskaa

OGŁOSZENIE Działając na podstawie art. 11 ust. 2 i art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2003 r. Nr 96, poz. 873 z póź. zm) oraz na podstawie uchwały Nr XXXI/164/ 08 Rady Miejskiej Gminy Mirsk z dnia 19 grudnia 2008 r. w sprawie budżetu Miasta i Gminy Mirsk na 2009 rok Burmistrz Miasta i Gminy w Mirsku ogłasza: Otwarty konkurs ofert na wsparcie realizacji zadań publicznych związanych z realizacją zadań gminy w 2009 roku przez organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego w zakresie: sportu, kultury i opieki społecznej oraz ratownictwa i ochrony ludności I Rodzaje zadań oraz wysokość środków przeznaczonych na ich realizacje. 1.Kultura fizyczna i sport – 176.000 zł. a) Działalność dotycząca upowszechniania kultury i sportu poprzez propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży w dyscyplinie – piłka nożna, piłka ręczna i strzelectwo. Wysokość środków przewidzianych przez Gminę Mirsk na realizację zadania w 2009 r.- 115.000 zł. Wysokość środków przekazanych przez Gminę Mirsk na realizację tego rodzaju zadania w 2008 r. – 82.000 zł. b) Działalność dotycząca upowszechniania kultury fizycznej i sportu poprzez propagowanie zdrowego stylu życia, aktywnej formy spędzania wolnego czasu dzieci i młodzieży na terenie sołectw: Giebułtów, Grudza, Mroczkowice, Proszowa, Rębiszów, w dyscyplinie: piłka nożna i tenis stołowy. Wysokość środków przewidzianych przez Gminę Mirsk na realizację zadania w 2009 r.- 61.000 zł. Wysokość środków przekazanych przez Gminę Mirsk na realizację tego rodzaju zadania w 2008 r. – 58.000 zł. 2.Pomoc społeczna – 21.000 zł. a) Działalność polegająca na poprawie warunków socjalno – bytowych oraz uczestniczenia w życiu społecznym emerytów, rencistów i inwalidów Wysokość środków przewidzianych przez Gminę Mirsk na realizację zadania w 2009 r. 4.000 zł. Wysokość środków przewidzianych przez Gminę Mirsk na realizację tego rodzaju zdania w 2008 r. – 4.000 zł. b) Działalność polegająca na udzie-

laniu pomocy dzieciom niepełnosprawnym Wysokość środków przewidzianych przez Gminę Mirsk na realizację zadania w 2009 r. 6.000 zł. Wysokość środków przekazanych przez Gminę Mirsk na realizację tego rodzaju zadania w 2008 r.6.000 zł c) Działalność polegająca na udzieleniu pomocy osobom niewidomym Wysokość środków przewidzianych przez Gminę Mirsk na realizację zadania w 2009 r. 1.000 zł. Wysokość środków przekazanych przez Gminę Mirsk na realizację tego rodzaju zadania w 2008 r – 1.000 zł. d)Działalność polegająca na udzielaniu pomocy ludziom starszym, samotnym i rodzinom pozbawionym środków do życia. Wysokość środków przewidzianych przez Gminę Mirsk na realizację zadania w 2009 r. 10.000 zł. Wysokość środków przekazanych przez Gminę Mirsk na realizację tego rodzaju zadanie w 2008 r. – 10.000 zł. 3.Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego – 6.000 zł. Działalność polegająca na upowszechnianiu, kultywowaniu i propagowaniu kultury oraz obrzędów ludowych. Wysokość środków przewidzianych przez Gminę Mirsk na realizację zadania w 2009 r. – 6.000 zł. Wysokość środków przekazanych przez Gminę Mirsk na realizację tego rodzaju zadania w 2008 r. – 5.000 zł. 4.Ratownictwo i ochrona ludności – 3.000 zł. Działalność polegająca na niesieniu pomocy ludziom, których zdrowie

lub życie jest zagrożone, zapobieganie wypadkom w górach, ochrona środowiska górskiego Wysokość środków przewidzianych przez Gminę Mirsk na realizację zadania w 2009 r. – 3.000 zł. Wysokość środków przekazanych przez Gminę Mirsk na realizację tego rodzaju zadania w 2008 r. – 5.000 zł. II Wymogi formalne 1.Uczestnikami konkursu mogą być organizacje pozarządowe i inne podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz jednostki organizacyjne podległe organom administracji publicznej lub przez nie nadzorowanej, które spełniają następujące warunki: - zamierzają realizować zadanie na rzecz mieszkańców Gminy Mirsk, - prowadzą działalność statutową w dziedzinie objętej konkursem, - posiadają doświadczenie niezbędne do realizacji poszczególnych zadań, - dysponują odpowiednio wyszkolona kadrą, zdolną do realizacji poszczególnych zadań, - rozliczyły dotację na realizację zadania Gminy Mirsk za 2008 r. - przedstawią poprawnie sporządzoną ofertę na formularzu zgodnym z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 grudnia 2005 r. w sprawie wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego ramowego wzoru umowy na wykonanie zadania publicznego i wzoru sprawozdania (Dz. U. z 2005 r. Nr 264, poz. 2207)– formularze dostępne są również w Biuletynie Informacji Publicznej

Wieści Mirsk Mirskaa

7

ZIMOWE UTRZYMANIE DRÓG I ULIC NA TERENIE GMINY MIRSK W SEZONIE 2008/2009 1.Drogi wojewódzkie utrzymywane przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu Obwód drogowy Gradówek: Droga nr 361 Radoniów –Mirsk(Al.Wojska Polskiego) - Orłowice - granica państwa w Czerniawie, Droga nr 404 Orłowice - Świeradów Zdrój-Rozdroże Izerskie, Droga nr 360 Wieża - Giebułtów -Świecie. Całość akcji zimowej na tych drogach jest prowadzona przez służby i sprzęt kierowany przez DZDW Obwód Drogowy w Gradówku/k Lwówka Śl. tel. (075)78 44 276. Kierownik Obwodu Ryszard Młyńczyk(tel. kom. 0609 990 926) 2.Drogi powiatowe utrzymywane przez Zarząd Dróg Powiatowych w Lwówku Śl. ul.Ogrodowa 1: 2492 D Kwieciszowice – granica powiatu (Kamienica Mała), 2774 D Rębiszów – Grudza, w m.Grudza, 2513 D Mirsk (ul.Głowackiego, ul.Spacerowa) – Rębiszów, 2494 D Orłowice – Krobica – Gierczyn – Przecznica – Rębiszów – Kłopotnica, 2423 D granica powiatu – Karłowiec – Mirsk(ul.Chopina, ul.Przedmieście, ul.Ofiar Oświęcimskich i ul.Betleja), 2497 D Giebułtów – granica powiatu (Wolimierz), 2498 D Mirsk(ul.Mickiewicza, ul.Graniczna) – Giebułtów do granicy powiatu, 2495 D Rębiszów – Mlądz – Gierczyn, 2502 D Mirsk – przez wieś Brzeziniec, 2504 D Krobica – Kotlina, 2505 D Mlądz – Przecznica, 2506 D Rębiszów – Gajówka, 2514D Rębiszów – Kwieciszowice, 2494 D Rębiszów – Kłopotnica, 2478 D Karłowiec – granica powiatu. Całość akcji na drogach powiatowych prowadzona jest przez służby i sprzęt kierowany przez Zarząd Dróg Powiatowych we Lwówku Śl. Osoby odpowiedzialne: Kierownik Zarządu Dróg Marek Makowski tel. (075) 78 22 610 tel. kom. 0502 360 907, Kierownik Służby Drogowej w Bystrzycy k/Wlenia Bogdan Kiezik tel.(075) 71 36 394 tel.kom. 0502 360 927. 3.Drogi i ulice gminne. Decyzje o podejmowaniu akcji na ulicach są podejmowane w następujący sposób: W przypadku zaistnienia sporadycznych zjawisk atmosferycznych decyzję o rozpoczęciu akcji na ulicach podejmuje Burmistrz lub upoważniony pracownik UMiG Mirsk. W przypadku zaistnienia ciągłych zjawisk atmosferycznych o prowadzeniu akcji na ulicach decyduje Wykonawca. Odwołanie prowadzenia akcji następuje na podstawie decyzji podjętej przez Burmistrza lub upoważnionego pracownika UMiG. Odśnieżanie ulic i dróg prowadzone jest w godz. 4.00 - 21.00, w miarę potrzeb czas pracy sprzętu i ludzi zostaje przedłużony. Kolejności zimowego utrzymania ulic miasta Mirska. a) Ulice gminne odśnieżane i posypywane w I kolejności: pl.Wolności, pl.Dworcowy, Prosta, Sikorskiego, Zielona, Zdrojowa , Kilińskiego, Kościelna., Polna, Nadbrzeżna, Fabryczna, Bohaterów znad Nysy, Kościuszki. b) Ulice odśnieżane i posypywane przez gminę Mirsk w II kolejności: Ogrodowa, Cicha, pl.Targowy, Słowackiego, Wodna, Boczna, Łąkowa , Podchorążych , Osiedle Lniarskie I i II. Osiedle Słoneczne I i II, Wojska Polskiego odc. boczny oraz dojazd do oczyszczalni ścieków, Kwiatowa, Podkolejowa, droga

do składowiska odpadów komunalnych, Graniczna odcinek boczny do posesji nr 18, Przedmieście odcinek boczny do stadniny koni. c) Drogi gminne: 112701 D Brzeziniec – Karłowiec, 112702 D Karłowiec – przez wieś - Mirsk (droga do składowiska odpadów) 112703 D Mirsk(Przedmieście) - koło posesji p. Ołowiaka – Mirsk(Graniczna), 112704 D Giebułtów – Wola Augustowska, 112705 D Giebułtów przez wieś 4 odcinki, 112706 D Giebułtów (od drogi 2498) – zakłady bawełniane – Giebułtów Augustów (do drogi wojewódzkiej 360), 112707 D Giebułtów Augustów przez wieś, 112708 D Giebułtów (od zakładów bawełnianych) – Giebułtówek (do drogi powiatowej 2497), 112709 D Mirsk (od ul.Polnej) – Mroczkowice (do drogi woj. 361), 112710 D Mroczkowice przez wieś, 112711 D Mroczkowice – Kamień – Mirsk (do ul.Polnej), 112712 D Mroczkowice - Kamień 112713 D Mirsk (ul.Nadbrzeżna ul.Polna) – Kamień – Krobica – Orłowice (droga 361), 112714 D Krobica – przez wieś, 112715 D Orłowice – droga osiedlowa, 112716 D od drogi pow. 2494 – Kotlina – do drogi pow. 2504, 112717 D przez wieś Gierczyn, 112718 D Gierczyn – Gierczyn „Lasek”, 112719 D Mlądz – przez wieś, 112720 D Mlądz – Przecznica – Radoszków ( do Janusa), 112721 D Mlądz – Przecznica, 112723 D Przecznica - przez wieś, 112724 D Proszowa – przez wieś, 112725 D Proszowa – Kłopotnica- kopalnia bazaltu „Góra Kamienista”, 112726 D Kłopotnica - przez wieś, 112727 D Kwieciszowice – przez wieś 2 odcinki, 113262 D Nowa Kamienica – przystanek PKP Kwieciszowice droga powiatowa 2503, 112729 D Grudza – przez wieś, 112730 D Gajówka – przez wieś, 112731 D Rębiszów – granica gminy – Proszówka (gm. Gryfów), 112732 D Rębiszów – „Jeziorany” droga osiedlowa , 112733 D Rębiszów „Jeziorany” – Rębiszów kościół, 112734 D Rębiszów – od centrali TPSA do boiska sportowego, 112735 D Rębiszów od do zakładu przeładunkowego PRI-BAZALT - do zakładu obróbki drewna KRAWEX, 112736 D Rębiszów od drogi 2513 do budynków nr 36 i 25 Dla dróg nie ujętych w powyższym wykazie przewiduje się odśnieżanie interwencyjne po ustaniu opadów śniegu i zgłoszeniu wniosku przez sołtysa danego sołectwa. Wykaz osób odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg gminnych. 1.JASIŃSKI Andrzej - Burmistrz MiG Mirsk tel. (075) 64 70 440 2.ZALIWSKI Jan - Z-ca Burmistrza MiG Mirsk tel. (075) 64 70 442 3.DOMIN Andrzej insp. ds. drogownictwa tel. (075) 64 70 458

6

Wieści Mirsk Mirskaa

OGŁOSZENIE BURMISTRZA MIASTA I GMINY MIRSK Na podstawie § 3 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. nr 207 poz. 2108) Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk ogłasza pierwszy nieograniczony przetarg ustny na sprzedaż następujących nieruchomości: 1.Nieruchomość niezabudowana – w granicach działki nr 252/2 obręb Mirsk II o powierzchni 0,0585 ha położona przy ul. Sikorskiego. Nieruchomość przeznaczona jest pod budowę boksów garażowych. Symbol planu: - KS3 ( tereny obsługi komunikacji samochodowej – garaże położone w strefa „A” ścisłej ochrony konserwatorskiej oraz w strefie potencjalnej eksploracji archeologii ” OW ”) Sąd Rejonowy we Lwówku Śl. – Wydział V Ksiąg Wieczystych prowadzą dla przedmiotowej nieruchomości KW nr 26216, w której jako właściciel wpisana jest Gmina Mirsk. Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 30 000,00zł plus podatek VAT w wysokości 22%. 2.Nieruchomość niezabudowana – w granicach działki nr 252/3 obręb Mirsk II o powierzchni 0,0582 ha położona przy ul. Sikorskiego.

Nieruchomość przeznaczona jest pod budowę boksów garażowych. Symbol planu: - KS3 ( tereny obsługi komunikacji samochodowej – garaże położone w strefa „A” ścisłej ochrony konserwatorskiej oraz w strefie potencjalnej eksploracji archeologii ” OW ”) Sąd Rejonowy w Lwówku Śl. – Wydział V Ksiąg Wieczystych prowadzą dla przedmiotowej nieruchomości KW nr 26216, w której jako właściciel wpisana jest Gmina Mirsk. Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 30 000,00 zł plus podatek VAt w wysokości 22% Wadium – 20 % ceny wywoławczej tj. kwota 6 600,00 zł. Koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży wynoszą 317,20 zł i płatne są przez kupującego najpóźniej w dniu zawarcia aktu notarialnego. W przypadku konieczności odłączenia z księgi wieczystej działki nr 252/3 obręb Mirsk II koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży wzrosną o koszty wiązane z wykonania wypisu z ewidencji gruntów.

Koszty notarialne i koszty sądowe ponosi kupujący w dniu podpisywania aktu notarialnego umowy przeniesienia własności. Sprzedaż działki odbywa się na podstawie danych ewidencyjnych. Wskazanie granic może odbyć się na wniosek i koszt kupującego. Przetargi odbędą się w dniu 30.01.2009r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Mirsku Plac Wolności nr 39 w sali nr 12 (sala posiedzeń ) o godzinie : - poz.1 o godz. 1100 - poz.2 o godz. 1300 Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z uzasadnionych przyczyn. Wadium w wysokości 20 % ceny wywoławczej w pieniądzu należy wpłacić do dnia 27.01.2009r. do godz. 11.00 w kasie tut. Urzędu lub na konto PKO BP SA o / Jelenia Góra nr 58 1020 2124 0000 8102 0011 1468. Wadium oferenta, który wygra przetarg wliczone zostanie na poczet wykupu nieruchomości, pozostałe wadia zostaną wypłacone po przetargu. Oferent, który odstąpi od podpisania aktu notarialnego traci wpłacone wadium.

Uwaga ! Przed przystąpieniem do zabudowy przedmiotowych działek należy wystąpić do tut. Urzędu o wydanie wypisu z planu zagospodarowania przestrzennego miasta Mirsk i do Starostwa Powiatowego w Lwówku Śl. o pozwolenie na budowę oraz do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wytyczne do projektu budowlanego.

Informacji udziela insp. d/s gospodarki nieruchomościami komunalnymi Mariusz Pastuszek tel. 075/ 6470445 pok. nr 8 w godzinach pracy Urzędu.

Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk informuje, iż na tablicy ogłoszeń UMiG Mirsk , na stronie internetowej tut. Urzędu (www.mirsk.pl -BIP) oraz w lokalnej prasie zostały umieszczone informacje o tym, iż zarządzeniami nr: - 180/2008 z dnia 25.11.2008r. - 184/2008 z dnia 28.11.2008r. zostały wytypowane nieruchomości stanowiące własność Gminy Mirsk przeznaczone do sprzedaży oraz do wydzierżawienia.

Ludzie piszą... JAK DOBRZE MIEĆ TAKIEGO RADNEGO Tadeusz Poznański radnym został rok temu i od tego czasu wiele dla Giebułtowa i jego mieszkańców zrobił. W życie wsi jest zaangażowany jak nikt inny. Kosztem czasu przeznaczonego dla rodziny służy mieszkańcom Giebułtowa, boryka się z różnego rodzaju problemami i nigdy jeszcze, nikomu nie odmówił pomocy. I za to cenimy go najbardziej. Z całego serca pragniemy mu za to podziękować. Mieszkańcy i strażacy ze wsi Giebułtów

5

Wieści Mirsk Mirskaa wa nieruchomość przeznaczona jest na cele mieszkaniowe wraz z usługami towarzyszącymi.(*) Koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży wynoszą 280,60zł. Pierwszy przetarg zakończył się wynikiem negatywnym w dniu 19.08.2008r.

kupujący. Przetarg odbędzie się w dniu 13.02.2009r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Mirsku - pl. Wolności nr 39 w sali nr 12 (sala posiedzeń ) o godzinie: poz 1 - godz. 10.00 poz 2 - godz. 11.00 poz 3 - godz. 13.00 poz 4 - godz. 14.30

o / Jelenia Góra nr 58 1020 2124 0000 8102 0011 1468. Wadium oferenta, który wygra przetarg wliczone zostanie na poczet wykupu nieruchomości, pozostałe wadia zostaną wypłacone po przetargu. Oferent, który odstąpi od podpisania aktu notarialnego traci wpłacone wadium.

W/w nieruchomości nie są obciążone wadami prawnymi i fizycznymi. Sprzedaż działek odbywa się na podstawie danych Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk zastrzega ewidencyjnych. Wskazanie granic może sobie prawo odwołania przetargu z uzasadodbyć się na wniosek i koszt kupującego. nionych przyczyn. Wadium w wysokości 20 % ceny wywoławczej w pieniądzu należy Koszty przygotowania nieruchomości do wpłacić do dnia 10.02.2009r. do godz. 11.00 w sprzedaży płatne są przez kupującego kasie tut. Urzędu lub na konto PKO BP SA najpóźniej w dniu zawarcia aktu notarialnego. Koszty notarialne i sądowe ponosi Informacji udziela insp. d/s gospodarki nieruchomościami komunalnymi Mariusz Pastuszek tel.075/ 6470445 pok. nr 8 w godzinach pracy Urzędu.

( * ) Zgodnie z planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Mirsk zatwierdzonym uchwałą nr XLVI/181/94 Rady Miejskiej Gminy Mirsk z dnia 25 maja 1994r. opublikowanym w dzienniku Urzędowym Województwa Jeleniogórskiego Nr 29, poz. 143, z dnia 04.07.1994r. z póź. zmianami przedmiotowa nieruchomość posiada przeznaczenie : tereny zabudowy mieszkaniowej z usługami towarzyszącymi. W/w plan zagospodarowania przestrzennego nie obowiązuje już w sensie prawnym, natomiast w studium nie planuje się zmiany odnośnie przeznaczenia przedmiotowej nieruchomości.

OGŁOSZENIE BURMISTRZA MIASTA I GMINY MIRSK Na podstawie § 3 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. nr 207 poz. 2108) Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk ogłasza pierwszy nieograniczony przetarg ustny na sprzedaż następującej nieruchomości : Nieruchomość niezabudowana – w granicach działki nr 363/7 obręb Mirsk II o powierzchni 0,0021ha położona przy ul. Kwiatowej. Nieruchomość przeznaczona jest pod budowę boksu garażowego. Sąd Rejonowy we Lwówku Śl. – Wydział V Ksiąg Wieczystych prowadzą dla przedmiotowej nieruchomości KW nr 28244, w której jako właściciel wpisana jest Gmina Mirsk. Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 2 500,00zł plus podatek VAT w wysokości 22%. Wadium – 20 % ceny wywoławczej tj. kwota 500,00 zł. W planie zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Mirsk przedmiotowa nieruchomość posiada przeznaczenie - tereny obsługi komunikacji samochodowej i przeznaczona jest pod zabudowę boksem garażowym. Nieruchomość nie jest obciążona wadami prawnymi i fizycznymi. Koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży wynoszą 1 405,80zł i płatne są przez kupującego najpóźniej w dniu zawarcia aktu notarialnego. Koszty notarialne i koszty sądowe ponosi kupujący w dniu podpisywania aktu notarialnego umowy przeniesienia własności. Sprzedaż działki odbywa się na podstawie danych ewidencyjnych. Wskazanie granic może odbyć się na wniosek i koszt kupującego. Przetarg odbędzie się w dniu 16.01.2009r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Mirsku - pl. Wolności nr 39 w sali nr 12 (sala posiedzeń) o godz. 12.00. Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z uzasadnionych przyczyn. Wadium w wysokości 20 % ceny wywoławczej w pieniądzu należy wpłacić do dnia 12.01. 2009r. do godz. 1100 w kasie tut. Urzędu lub na konto PKO BP SA o / Jelenia Góra nr 58 1020 2124 0000 8102 0011 1468. Wadium oferenta, który wygra przetarg wliczone zostanie na poczet wykupu nieruchomości, pozostałe wadia zostaną wypłacone po przetargu. Oferent, który odstąpi od podpisania aktu notarialnego traci wpłacone wadium.

Informacji udziela insp. d/s gospodarki nieruchomościami komunalnymi Mariusz Pastuszek tel. 075/ 6470445 pok. nr 8 w godzinach pracy Urzędu.

Wigilia Biały obrus na stole, błyszczy srebro lichtarzy. Płoną oczy mych bliskich, czuję ciepło ich twarzy. Pierwsza gwiazdka na niebie, czas opłatek podzielić: - dobre słowo dla wszystkich w wielkim świata kościele. Na choince lśnią bombki, lasem pachnie jodełka. Jak migoczą w gałązkach kolorowe światełka. Dzień przedziwny, jedyny, uroczy i święty i coś ściska za serce, gdy śpiewamy kolędy… Wojciech Próchniewicz

4

Wieści Mirsk Mirskaa

OGŁOSZENIE BURMISTRZA MIASTA I GMINY MIRSK Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk ogłasza II-gi ustny przetarg ograniczony na sprzedaż następującej nieruchomości: Lokal mieszkalny nr 2 w udziale 22% w nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalno- użytkowym nr 7 przy ul. Głowackiego w Mirsku wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej w granicach działki nr 271/28 obręb Mirsk II o pow. 0,0098 ha Opis lokalu - lokal mieszkalny nr 2 położony na II piętrze budynku składający się z dwóch pokoi o pow. użytkowej 11,50 m2 , kuchni o pow. użytkowej 4,40m2 i łazienki o pow. użytkowej 4,40 m2 . Ogólna powierzchnia użytkowa lokalu wynosi 17,30 m2. Do lokalu przynależą dwa pomieszczenia gospodarcze o pow. użytkowej 5,30 m2. Prawo własności Gminy Mirsk do w/w nieruchomości, ujawnione jest w KW nr 28448 prowadzonej przez Sąd Rejonowy we Lwówku Śl. -Wydział V Ksiąg Wieczystych. Cena wywoławcza 15 000,00zł. Wadium – 20 % ceny wywoławczej tj. kwota 3 000,00zł. W planie zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Mirsk przedmiotowa nieruchomość przeznaczona na cele mieszkaniowe i mieszkaniowo- usługowe.

Nieruchomość nie jest obciążona wadami prawnymi i fizycznymi. Koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży wynoszą 652,50zł. i płatne są przez kupującego najpóźniej w dniu zawarcia aktu notarialnego. Koszty notarialne i koszty sądowe ponosi kupujący w dniu podpisywania aktu notarialnego umowy przeniesienia własności. Uwaga ! Przetarg ograniczony dla współwłaścicieli nieruchomości zabudowanej nr 271/ 28 obręb Mirsk II położonej przy ul. Głowackiego nr 7 w Mirsku. Pierwszy przetarg zakończył się wynikiem negatywnym się w dniu 17.11.2008r. Przetarg odbędzie się w dniu 20.02.2009r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Mirsku - pl. Wolności nr 39 w sali nr 12 (sala posiedzeń ) o godz. 13.00.

Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk zastrzega sobie prawo odwołania przetargu z uzasadnionych przyczyn. Wadium w wysokości 3 000, 00zł w pieniądzu należy wpłacić do dnia 17.02.2009r. do godz. 1100 w kasie tut. Urzędu, lub na konto PKO BP SA o / Jelenia Góra nr 58 1020 2124 0000 8102 0011 1468. Termin wpłaty wadium jest terminem zgłoszenia uczestnictwa w przetargu. Wadium oferenta, który wygra przetarg wliczone zostanie na poczet wykupu nieruchomości, pozostałe wadia zostaną wypłacone po przetargu. Oferent, który odstąpi od podpisania aktu notarialnego traci wpłacone wadium. Sprzedaż nieruchomości następuje na podstawie danych ewidencyjnych. Wskazanie przebiegu granic działki może odbyć się na wniosek i koszt nabywcy. Informacji udziela insp. d/s gospodarki nieruchomościami Mariusz Pastuszek tel. 075/ 6470445

OGŁOSZENIE BURMISTRZA MIASTA I GMINY MIRSK Na podstawie § 3 ust. 1 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (Dz. U. nr 207 poz. 2108) Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk ogłasza drugi nieograniczony przetarg ustny na sprzedaż następujących nieruchomości: 1.Nieruchomość niezabudowana – w granicach działki nr 62/10 obręb Kłopotnica o powierzchni 0,4672 ha – Kw 29096. Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 28 000,00 zł plus podatek VAT w wysokości 22% Wadium – 20 % ceny wywoławczej tj. kwota 5 600,00zł. W planie zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Mirsk przedmiotowa nieruchomość przeznaczona jest na cele mieszkaniowe wraz z usługami towarzyszącymi.(*) Koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży wynoszą 1194,60zł Pierwszy przetarg zakończył się wynikiem negatywnym w dniu 27.11.2008r. 2. Nieruchomość zabudowana (pozostałości ruin po byłych obiektach budowlanych ) – w granicach działki nr 258 obręb Przecznica o powierzchni 0,1954 ha – Kw – 21001.

Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 15 000,00 zł plus podatek VAT w wysokości 22% Wadium – 20 % ceny wywoławczej tj. kwota 3 000,00zł. W planie zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Mirsk przedmiotowa nieruchomość przeznaczona jest na cele mieszkaniowe wraz z usługami towarzyszącymi.(*) Koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży wynoszą 1268,60 zł. Pierwszy przetarg zakończył się wynikiem negatywnym w dniu 19.08.2008r. 3.Nieruchomość niezabudowana – w granicach działki nr 149 obręb Grudza o powierzchni 0,10 ha – Kw – brak ( złożony wniosek w Sadzie Rejonowym w Lwówku Śl. o ujawnienie Gminy Mirsk jako właściciela). Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 15 000,00zł plus podatek VAT

(22%) Wadium – 20 % ceny wywoławczej tj. kwota 3 000,00zł. W planie zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Mirsk przedmiotowa nieruchomość przeznaczona jest na cele mieszkaniowe wraz z usługami towarzyszącymi.(*) Koszty przygotowania nieruchomości do sprzedaży wynoszą 460,60zł Pierwszy przetarg zakończył się wynikiem negatywnym w dniu 19.08.2008r. 4.Nieruchomość niezabudowana – w granicach działki nr 546/6 obręb Giebułtów o powierzchni 0,12 ha – Kw 15624. Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 20 000,00zł. plus podatek VAT w wysokości 22% Wadium – 20 % ceny wywoławczej tj. kwota 4 000,00 zł. W planie zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Mirsk przedmioto-

3

Wieści Mirsk Mirskaa

OGŁOSZENIE o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Mirsk Na podstawie art. 11 pkt. 10 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. nr 80, poz. 717 z póź. zmianami) zawiadamiam o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Mirsk, w dniach od 10 grudnia 2008 r. do 23 stycznia 2009 r. w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Mirsku w godzinach od 8.00 do 15.00. Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie zmiany studium rozwiązaniami odbędzie się w dniu 23 stycznia 2009 r. w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Mirsku o godz. 13.00. Zgodnie z art. 11 pkt. 11 ustawy, osoby prawne i fizyczne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogą wnosić uwagi do projektu zmiany studium. Uwagi należy składać na piśmie do Burmistrza Miasta i Gminy Mirsk z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 16 lutego 2009 r.

Gościom Balu Sylwestrowego w sali miejskiej w Mirsku życzymy szampańskiej zabawy. GDZIE I ZA ILE BĘDZIEMY SIĘ BAWIĆ W SYLWESTRA? 1. MIRSK - sala miejska - 150 zł od osoby - pełne wyżywienie, szampan, alkohol + zespół. 2. ORŁOWICE -”Izery” - 150 zł od osoby - pełne wyżywienie, szampan, alkohol + zespół. 3. „Na Stogu Izerskim” - 250 zł od osoby - pełne wyżywienie, szampan, alkohol, nocleg. 4. ŚWIERADÓW-ZDRÓJ „Czeszka” i „Słowaczka”imprezy zamknięte.

OGŁOSZENIE o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Mirsk Do obwieszczenia z dnia 26 listopada 2008 r. dodaje się informację, że projekt zmiany studium jest wyłożony do publicznego wglądu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Jednocześnie przedłuża się termin wyłożenia i składania uwag do projektu zmiany studium. Uwagi należy składać na piśmie do Burmistrza Miasta i Gminy Mirsk z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 16 marca 2009 r.

Urząd Miasta i Gminy Mirsk zatrudni w Środowiskowym Klubie IntegracyjnoProfilaktycznym instruktorów: - zajęć teatralnych - sekcji szachowej - sekcji strzeleckiej (z możliwością opłacenia kursu instruktorskiego)

Zainteresowanych prosimy o kontakt: z kierownikiem klubu J.Kucharczyk tel (075) 6470462 lub insp. ds kultury B. Faściszewskim tel. (075) 6470460

2

Wieści Mirsk Mirskaa

WIEŚCI Z R ATUSZA RA

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i koniec 2008 roku. Wiele się wydarzyło na terenie naszej gminy, zarówno przez 12 miesięcy, jak i w ostatnich dniach. Jedną z wiadomości, która nie napawa optymizmem, chociaż nie będzie jednoznacznie odebrana przez naszych mieszkańców, jest trudna sytuacja zakładu „Womarex”. Firma ta wypowiedziała pracę wszystkim pracownikom i zarząd bardzo mocno zastanawia się nad możliwością dalszego prowadzenia swojej działalności. Jest to efekt, jak twierdzi prezes Wojciech Markiewicz, kryzysu światowego. Wzrost wartości Euro spowodował, że wzrosły ceny surowców, sprowadzanych do produkcji tkanin, a tym samym cena tkanin musiała wzrosnąć. Nie ma już chętnych na tak drogi wyrób, dlatego pan Markiewicz definitywnie rezygnuje z prowadzenia działalności tekstylnej w Giebułtowie. Można powiedzieć, że ostatni bastion włókiennictwa na terenie gminy Mirsk upadł. Drugą formą działalności, do której przymierzał się Womarex, była produkcja biopaliwa. Budowa ciągów technologicznych do jego produkcji została ukończona, jest produkowane biopaliwo, którego można używać w pojazdach z silnikiem Diesla. Niestety niskie ceny paliwa na stacjach benzynowych, spowodowały, że nie ma zainteresowania odbiorców w kraju i za granicą na to, co

produkuje Womarex. Tak jak wspomniałem, linia technologiczna jest przygotowana i potrzebuje jeszcze wydanego przez Inspektora Nadzoru Budowlanego pozwolenia na użytkowanie , ale firma wstrzymała się z takim działaniem do chwili, gdy sytuacja na rynku paliwowym się wyjaśni, bądź na tyle się poprawi, że ta produkcja będzie opłacalna. Dzieje się to akurat w dniach, kiedy odbywał się szczyt Unii Europejskiej, gdzie mówiono o odnawialnych źródłach ciepła, o biopaliwach, kiedy wszyscy deklarują chęć korzystania z biologicznych źródeł ciepła, z biologicznych paliw. Niestety rzeczywistość jest inna. Firma Womarex na naszym rynku funkcjonuje od 1996 roku i jest różnie odbierana, ze względu na trudne warunki pracy i trudne warunki płacy, które tam były proponowane. Nie mniej jednak trzeba przyznać, że mimo tych trudności i niejednoznaczności w ocenie funkcjonowania firmy - około 100 osób straci źródło utrzymania. Przez cały rok występują również problemy związane z próbą uruchomienia kopalni skalenia w Kwieciszowicach, na obrzeżach Proszowej, przez polskiego biznesmena pana Wojciecha Dobrzańskiego. Przeciwko jej uruchomieniu występuje większość mieszkańców Kwieciszowic i Proszowej. W listopadzie odbyło się spotkanie na ten temat, uczestniczyli w nim radni, burmistrz, starosta Powiatu Lwóweckiego. Mieszkańcy po raz kolejny oczekują od władz gminy takich działań, które spowodują, że kopalnia nie będzie uruchomiona i Rada Gminy takie działania podjęła. Obecnie jest opracowywana zmiana w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Mirsk”, polegająca na tym, iż na działkach, na których są zlokalizowane złoża skalenia, będzie zabroniona działalność kopalni. Należy to rozpatrywać w kilku aspektach - dla mieszkańców

istotny jest spokój i możliwość funkcjonowania gospodarstw agroturystycznych. Ale są też aspekty ekonomiczne np. podatki, miejsca pracy. Jednak Rada Miejska przychyla się do głosu mieszkańców i nie chce takiej działalności na tym obszarze. Dowiedzieliśmy się też, że bardzo duże obszary, między innymi tereny, którymi zainteresowany jest inwestor są proponowane do objęcia ochroną, poprzez ustanowienie obszaru ochrony „Natura 2000 - łąki Gór i Pogórza Izerskiego”. Są to obszary chronione przyrodniczo, gdzie znajdują się cenne gatunki zwierząt bądź roślin. Na takich obszarach inwestycje będą znacznie utrudnione. Jeśli chodzi o działania związane ze „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Mirsk” to zmiana powinna nastąpić na przełomie marca i kwietnia 2009 r. W tej chwili jest wyłożony projekt tej zmiany i wszyscy zainteresowani mogą składać wnioski. Wszyscy mieszkańcy są ciekawi, kiedy nastąpi otwarcie kolei gondolowej. Jak wiemy było kilka terminów - w ubiegłym roku już przed Świętami Bożego Narodzenia mieliśmy rozpocząć jazdę, potem miały to być wakacje, listopad, 6 grudnia 2008, a teraz według najnowszych informacji uruchomienie kolejki nastąpi 20 grudnia br., pod warunkiem, że spółka uzyska pozwolenie na użytkowanie. To jest dosyć istotny dokument dla całej inwestycji, bowiem bez niego nie można przewozić turystów koleją. Mam nadzieję, że ten termin będzie zachowany, a ta inwestycja pozwoli rozwijać się naszemu regionowi. W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem wszystkim czytelnikom i mieszkańcom życzę samych spokojnych, dobrych dni w następnym roku. Andrzej Jasiński

Nr

156 Cena 1,00 zł

Wieści Mirska

GRUDZIEŃ 2008 ISSN 1506-4697

MIESIĘCZNIK SAMORZĄDU LOKALNEGO

Radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie oraz pasma sukcesów i spełnienia najskrytszych marzeń w nadchodzącym Nowym 2009 Roku mieszkańcom życzą Burmistrz Miasta i Gminy Mirsk wraz z pracownikami oraz radni Rady Miejskiej Gminy Mirsk