D-Link AirPlus DWL-520+ Wireless PCI Adapter

karta PCI sieci bezprzewodowej 2,4 GHz D-Link AirPlus DWL-520+ Wireless PCI Adapter Podręcznik użytkownika Spis treści 1. Zawartość opakowania .....
Author: Marta Niemiec
8 downloads 2 Views 3MB Size
karta PCI sieci bezprzewodowej 2,4 GHz

D-Link AirPlus DWL-520+ Wireless PCI Adapter

Podręcznik użytkownika

Spis treści 1.

Zawartość opakowania ...................................................................................... 3

2.

Wprowadzenie................................................................................................... 4

3.

Podstawy sieci bezprzewodowych .................................................................... 6

4.

Przygotowanie do pracy .................................................................................... 9

5.

Używanie programu konfiguracyjnego............................................................. 12

6.

Rozwiązywanie problemów ............................................................................. 19

7.

Podstawy pracy w sieci.................................................................................... 23

8.

Dane techniczne .............................................................................................. 51

9.

Pomoc techniczna ........................................................................................... 54

10.

Ograniczona gwarancja i rejestracja............ Fehler! Textmarke nicht definiert.

2

1. Zawartość opakowania

Opakowanie zawiera: •

rozszerzoną kartę PCI sieci bezprzewodowej 2,4 GHz D-Link AirPlus DWL-520+;



podręcznik, instrukcję szybkiej instalacji i sterowniki na dysku CD;



instrukcję szybkiej instalacji.

Jeżeli w opakowaniu brakuje którejkolwiek z powyższych pozycji, należy skontaktować się ze sprzedawcą. Wymagania systemowe: •

komputer z 32-bitowym gniazdem PCI;



system operacyjny Windows XP, Windows 2000, Windows Me lub Windows 98;



co najmniej 32 MB pamięci oraz procesor 300 MHz;



punkt dostępowy (np. DWL-900AP+) dla trybu Infrastructure lub inna karta sieci bezprzewodowej (np. DWL-650+) dla trybu Ad Hoc, zgodne ze standardem 802.11b.

3

2. Wprowadzenie D-Link AirPlus DWL-520+ Wireless PCI Adapter to wydajna karta sieci bezprzewodowej zgodna z rozszerzonym standardem 802.11b, która oferuje szybkie połączenia przez sieć bezprzewodową w domu, w pracy i w miejscach publicznych. W odróżnieniu od większości kart sieciowych 802.11b, które zapewniają tylko standardową szybkość transmisji 11 Mb/s, karta DWL-520+, używana w połączeniu z innymi produktami z serii D-Link AirPlus, takimi jak karta Cardbus sieci bezprzewodowej DWL-650+, umożliwia transmisję z maksymalną szybkością 22 Mb/s. Obecnie ta większa szybkość jest dostępna po włączeniu nowej funkcji 4x (w zastosowaniu z wyposażonym w tę funkcję bezprzewodowym ruterem szerokopasmowym DI-614+ lub bezprzewodowym punktem dostępowym DWL-900AP+). Karta DWL-520+ jest także kompatybilna z dotychczasowym urządzeniami 802.11b, takimi jak produkty z serii D-Link AirPlus, do której należą: karta Cardbus sieci bezprzewodowej DWL-650+, bezprzewodowy punkt dostępowy DWL-900AP+ i bezprzewodowy ruter szerokopasmowy DI-614+. Dzięki dodaniu obsługi standardu 802.1x* poprawia się bezpieczeństwo. Współpracując ze zgodnymi z tym standardem ruterami i punktami dostępowymi oraz serwerem RADIUS, karta DWL-520+ zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo sieci, niż samo szyfrowanie WEP (umożliwia m.in. uwierzytelnianie klientów). Rozwiązanie to jest doskonałym sposobem połączenia komputera z bezprzewodową siecią lokalną (Wireless Local Area Network — WLAN). Po wykonaniu czynności opisanych w „Instrukcji szybkiej instalacji” (dostarczanej wraz z kartą) użytkownik może używać wspólnych danych i zasobów, takich jak pliki i drukarki, oraz w pełni korzystać w pracy lub zabawie z zalet „połączonego” środowiska. Karta DWL-520+ zawiera sterowniki dostosowane do najpopularniejszych systemów operacyjnych Microsoft Windows (Windows XP, Windows 2000, Windows Me i Windows 98). Umożliwia też integrację z większymi sieciami i pracę w trybie Ad Hoc (bez punktu dostępowego) lub Infrastructure (z punktem dostępowym). Przykłady typowych konfiguracji sieci w obu tych trybach z użyciem karty DWL-520+ są podane w rozdziale „Przygotowanie do pracy”. Niniejszy podręcznik prezentuje zwięzłe wprowadzenie do technologii bezprzewodowej oraz jej zastosowań w sieciach komputerowych. Zachęcamy do poświęcenia czasu na przeczytanie go i zapoznanie się z tą technologią. *Uwierzytelnianie w standardzie 802.1x wymaga protokołu EAP (Extensible Authentication Protocol). Wersję EAP obsługiwaną przez 802.1x udostępnia system operacyjny Windows XP. Przy korzystaniu z funkcji 802.1x wszystkie urządzenia w sieci muszą używać tej samej wersji protokołu EAP.

4

Właściwości i zalety •

Umożliwia uwierzytelnianie w standardzie 802.1x.



Nowa funkcja 4x zapewnia jeszcze wyższą wydajność, jeżeli karta pracuje razem z wyposażonym w tę funkcję ruterem DI-614+ lub punktem dostępowym DWL-900AP.



Karta używana z innymi produktami z serii D-Link AirPlus umożliwia dwukrotnie szybszą transmisję (maksymalnie 22 Mb/s).



Zapewnia pełną kompatybilność z urządzeniami zgodnymi ze standardem 802.11b.



Karta używana z urządzeniami zgodnymi ze standardem 802.11b umożliwia przesyłanie danych o 20% szybciej.



Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa sieci dzięki 256-bitowemu szyfrowaniu danych w standardzie WEP (Wired Equivalent Privacy).



Zapewnia wysoki poziom niezawodności. Dzięki automatycznemu przełączaniu szybkości transmisji oferuje bogate opcje połączeń i maksymalną przepustowość.



Automatycznie wykrywa dostępne sieci przy wykorzystaniu dołączonego programu konfiguracyjnego.



Umożliwia połączenia sieciowe z infrastrukturą przez punkt dostępowy oraz połączenia równorzędne w trybie Ad Hoc.



Wbudowana podwójna antena zbiorcza zmniejsza interferencję w środowisku wielościeżkowym.



Umożliwia łatwą i szybką instalację w komputerach PC.

Wskaźniki LED Skrót LED (Light Emitting Diode) oznacza diodę świecącą. Karta DWL-520+ ma jeden wskaźnik LED: 1.

Zasilanie/Połączenie. Ciągłe światło zielone oznacza prawidłowe podłączenie do źródła zasilania. Migające światło zielone oznacza aktywność w sieci.

Zasilanie/Połączenie

5

3. Podstawy sieci bezprzewodowych Produkty do sieci bezprzewodowych z serii D-Link AirPlus są zgodne ze standardami branżowymi, dzięki czemu zapewniają kompatybilność i pozwalają łatwo ustanawiać szybkie połączenia bezprzewodowe w domu, firmie oraz wszędzie, gdzie sieć bezprzewodowa jest dostępna. Dzięki ścisłemu przestrzeganiu specyfikacji IEEE produkty te umożliwiają dostęp do niezbędnych danych w każdym miejscu i czasie, w których użytkownik ich potrzebuje. Znika ograniczenie do jednego miejsca i nie ma potrzeby instalowania w domu czy biurze nowego okablowania. Użytkownik może korzystać z całej swobody, jaką daje sieć bezprzewodowa. Bezprzewodowa sieć lokalna (Wireless Local Area Network — WLAN) to komputerowa sieć komórkowa, w której dane są wysyłane i odbierane nie przewodami, lecz drogą radiową. Sieci takie są coraz powszechniej wprowadzane w domach i biurach oraz w miejscach publicznych, takich jak porty lotnicze, kawiarnie i budynki uniwersyteckie. Nowatorskie sposoby wykorzystywania technologii WLAN ułatwiają użytkownikom pracę i komunikowanie się. Większa mobilność, wynikająca z braku okablowania i innych elementów infrastruktury stacjonarnej, okazała się dla wielu użytkowników cenną zaletą. W sieci bezprzewodowej można używać tych samych aplikacji, co w sieci stacjonarnej. Karty sieci bezprzewodowej używane w laptopach i komputerach biurkowych obsługują te same protokoły, co karty sieci Ethernet. Dla większości użytkowników nie ma zauważalnej różnicy w funkcjonowaniu komputera stacjonarnego połączonego z Ethernetem i komputera pracującego w sieci bezprzewodowej, z wyjątkiem tego, że z tym drugim można się przemieszczać w obrębie komórki sieci radiowej, co jest ważną dodatkową zaletą. W wielu sytuacjach zachodzi potrzeba połączenia się z urządzenia bezprzewodowego z konwencjonalną siecią Ethernet w celu skorzystania z serwera, drukarki lub łącza internetowego dostępnego w stacjonarnej sieci lokalnej. Umożliwia to bezprzewodowy punkt dostępowy (Wireless Access Point — AP). Na korzyść technologii WLAN przemawiają różne argumenty. Mobilność. Dostęp do danych z dowolnego miejsca w zasięgu sieci WLAN zwiększa produktywność. Kierownictwo może podejmować decyzje na podstawie aktualnych informacji, co znacznie poprawia efektywność pracowników. Niski koszty wdrażania. Sieci WLAN są proste w konfigurowaniu i zarządzaniu oraz mogą być łatwo modyfikowane i przenoszone. Ta łatwość wdrażania jest szczególnie korzystna w przypadku sieci, w których trzeba wprowadzać częste zmiany konfiguracji fizycznej i logicznej. Ponadto sieci WLAN mogą pracować w miejscach, w których instalacja okablowania jest utrudniona. Szybkość i łatwość instalacji. Zainstalowanie systemu WLAN jest zwykle szybkie i łatwe, gdyż nie wymaga przeprowadzania kabli przez ściany i stropy.

6

Podstawy sieci bezprzewodowych Łatwość rozbudowy. Technologia bezprzewodowa pozwala objąć zasięgiem sieci miejsca, w których zainstalowanie kabli jest niemożliwe. Niższy koszt posiadania. Wprawdzie początkowe nakłady inwestycyjne na sprzęt WLAN mogą być wyższe niż koszty sprzętu do sieci stacjonarnej, ale łączne koszty instalacji i eksploatacji w całym okresie użytkowania są znacznie niższe. Długoterminowe korzyści ekonomiczne są największe w środowiskach dynamicznych, wymagających częstego przemieszczania, rozbudowywania i wprowadzania zmian. Skalowalność. Bezprzewodowe sieci lokalne (WLAN) można konfigurować w rozmaitych topologiach, w zależności od wymagań związanych z określonym zastosowaniem i warunkami instalacji. Konfigurację można łatwo zmieniać i rozszerzać — od sieci równorzędnej, obsługującej małą liczbę użytkowników, po pełną infrastrukturę z tysiącami użytkowników, umożliwiającą przemieszczanie się na dużym obszarze. Z kartą D-Link DWL-520+ są kompatybilne m.in. następujące urządzenia firmy D-Link: ♦ bezprzewodowe karty Cardbus D-Link DWL-650+ stosowane w laptopach, ♦ bezprzewodowy ruter szerokopasmowy D-Link DI-614+, ♦ bezprzewodowy punkt dostępowy D-Link DWL-900AP+. Technologia zgodna ze standardami Technologia zgodna ze standardem IEEE gwarantuje zgodność operacyjną produktów D-Link AirPlus z dotychczasowymi urządzeniami kompatybilnymi z technologią bezprzewodową 2,4 GHz. Oznacza to, że można będzie szybko przesyłać duże pliki, a nawet oglądać bez zauważalnych opóźnień filmy w formacie MPEG. W technologii tej jest wykorzystywanych wiele częstotliwości w paśmie 2,4 GHz, a maksymalna szybkość transmisji wynosi 22 Mb/s. Urządzenia D-Link AirPlus automatycznie określają optymalną szybkość dla danego połączenia, co zapewnia największą szybkość i największy zasięg, jakie ta technologia pozwala osiągnąć. Standard 802.1x umożliwia dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa sieci. Jego protokół uwierzytelniania (gdy 802.1x jest w stanie aktywnym) umożliwia komunikowanie się z siecią wyłącznie klientom z uwierzytelnianiem w tym standardzie, natomiast pozostałym dostęp nie jest udzielany. Dzięki temu jest to sieć znacznie bezpieczniejsza niż dotychczasowe sieci bezprzewodowe. Wszystkie urządzenia pracujące w sieci muszą być zgodne ze standardem 802.1x i muszą używać tego samego typu protokołu EAP. Dla celów uwierzytelniania niezbędny jest w sieci serwer RADIUS.

7

Podstawy sieci bezprzewodowych Zalecenia dotyczące instalacji Maksymalny zasięg połączeń z użyciem karty D-Link AirPlus DWL-520+ wynosi 400 m na zewnątrz i 100 m wewnątrz budynków, co umożliwia dostęp do sieci za pomocą komputera praktycznie z dowolnego miejsca. Należy jednak pamiętać, że zasięg może być mniejszy w zależności od liczby i grubości oraz rozmieszczenia ścian, stropów lub innych obiektów, przez które sygnał musi przechodzić. W praktyce zasięg jest zróżnicowany — zależy od rodzaju użytych w domu czy biurze materiałów budowlanych oraz od poziomu szumów radiowych tła. Aby zasięg był jak największy, należy przestrzegać następujących zasad: 1.

Należy dążyć do tego, aby liczba ścian i stropów dzielących bezprzewodowy punkt dostępowy od odbiornika (DWL-520+) była jak najmniejsza. Każda ściana lub strop zmniejsza zasięg urządzenia z serii D-Link AirPlus o wartość od 1 do 30 metrów. Punkty dostępowe, bramy i komputery powinny być w budynku rozmieszczone w taki sposób, aby zminimalizować liczbę ścian i stropów między nimi.

2.

Należy uwzględniać fakt, że sygnały między punktami dostępowymi, bramami (ruterami) i komputerami są przesyłane w linii prostej. Ściana grubości 0,5 m, przez którą sygnał przechodzi pod kątem 45 stopni, działa tak, jakby miała grubość prawie 1 m. Przy kącie 2 stopni ta pozorna grubość wzrasta do ponad 14 m! W miarę możliwości urządzenia powinny być tak rozmieszczone, aby sygnały pomiędzy nimi przechodziły przez ściany prostopadle, gdyż zapewnia to lepszy odbiór.

3.

Istotne znaczenie mają także materiały budowlane. Jednolite drzwi metalowe lub podpory aluminiowe mogą niekorzystnie wpływać na zasięg. Należy dążyć do takiego rozmieszczenia punktów dostępowych i komputerów z kartami sieci bezprzewodowej, aby sygnały przechodziły przez mur suchy lub otwarte otwory drzwiowe.

4.

Korzystając z dołączonego do produktu programu narzędziowego do pomiaru mocy sygnału, należy ustawić antenę w pozycji zapewniającej najlepszy odbiór.

5.

Produkt powinien się znajdować w odległości co najmniej 1–2 m od urządzeń elektrycznych lub takich, które mogą generować silne zakłócenia o częstotliwości radiowej.

8

Podstawy sieci bezprzewodowych Na ogół w budynku mieszkalnym zasięg nie stanowi problemu. Jeżeli jednak w miejscach, w których chce się mieć dostęp do sieci, sygnał jest zbyt słaby, należy rozważyć umieszczenie punktu dostępowego bezpośrednio między komputerami wyposażonymi w karty sieci bezprzewodowej. Aby zapewnić zasięg w pomieszczeniach, w których sygnał nie jest dość silny, można zainstalować dodatkowe punkty dostępowe. W sieciach WLAN dane są przesyłane drogą radiową, co niemal eliminuje potrzebę korzystania z połączeń przewodowych. Sieci te umożliwiają więc przesyłanie danych użytkownikom mobilnym, a ponadto, dzięki łatwej konfiguracji, pozwalają tworzyć ruchome sieci lokalne.

4. Przygotowanie do pracy Dzięki domyślnym ustawieniom fabrycznym karta DWL-520+ jest gotowa do użytku bezpośrednio po rozpakowaniu i automatycznie łączy się z innymi produktami z serii D-Link Air lub AirPlus. Za pomocą produktów sieciowych D-Link AirPlus można zapewnić dostęp do Internetu wszystkim komputerom w sieci lokalnej w cenie jednego adresu IP otrzymanego od operatora Internetu szerokopasmowego, bez pogorszenia szybkości lub bezpieczeństwa. Karta może pracować w sieci w dwóch podstawowych trybach: Infrastructure — z użyciem rutera / punktu dostępowego, takiego jak DWL-900AP+, Ad-Hoc — łącząc się bezpośrednio z innym komputerem w procesie komunikacji równorzędnej za pomocą kart sieci bezprzewodowej zainstalowanych w każdym komputerze, np. dwóch lub więcej kart PCI DWL-520+. Na następnych stronach przedstawimy przykłady sieci typu Infrastructure i Ad-Hoc. Sieć typu Infrastructure zawiera punkt dostępowy / ruter. Przykładowa sieć typu Infrastructure opisana na następnej stronie zawiera następujące urządzenia sieciowe D-Link: bezprzewodowy ruter szerokopasmowy laptop z kartą sieci bezprzewodowej komputer biurkowy z kartą sieci bezprzewodowej modem do sieci telewizji kablowej

D-Link Air DI-614+ D-Link AirPlus DWL-650+ D-Link AirPlus DWL-520+ D-Link DCM-201

DHCP to skrót nazwy Dynamic Host Configuration Protocol (protokół dynamicznej konfiguracji hostów). Protokół ten umożliwia „automatyczne” przypisywanie adresów IP. Jeżeli brama / ruter obsługuje protokół DHCP, nie ma potrzeby ręcznego przypisywania adresu IP.

9

Przygotowanie do pracy Konfiguracja sieci typu Infrastructure

Modem kablowy / DSL

Komputer 1 (biurkowy lub laptop)

Komputer 2 (biurkowy lub laptop) Niezbędna karta sieci bezprzewodowej

Urządzenia D-Link AirPlus są skonfigurowane fabrycznie w taki sposób, że są gotowe do użytku bezpośrednio po rozpakowaniu i mogą łączyć się między sobą, używając ustawień domyślnych. Potrzebny będzie abonament na szerokopasmowy dostęp do Internetu (sieć telewizji kablowej lub łącze DSL). Poradź się operatora, aby zapewnić prawidłowe zainstalowanie modemu. Połącz modem z bezprzewodowym ruterem szerokopasmowym D-Link DI-614+ (patrz Instrukcja szybkiej instalacji dołączona do rutera). Zainstaluj sterowniki do karty sieci bezprzewodowej DWL-520+ (patrz Instrukcja szybkiej instalacji dołączona do karty). Zainstaluj na laptopie sterowniki do karty sieci bezprzewodowej D-Link AirPlus DWL-650+ (patrz Instrukcja szybkiej instalacji dołączona do karty). W przypadku gdy w sieci jest używany protokół 802.1x, konfiguracja może być inna od przedstawionej powyżej. Dokładniejsze wskazówki dotyczące sposobu konfiguracji bezpieczniejszej sieci można znaleźć w podręczniku dołączonym do rutera lub punktu dostępowego D-Link zgodnego ze standardem 802.1x.

10

Przygotowanie do pracy Konfiguracja sieci typu Ad-Hoc

Komputer

Laptop

Rys. 4.2.

Zainstaluj w komputerze biurkowym kartę sieci bezprzewodowej D-Link AirPlus DWL-520+(patrz Instrukcja szybkiej instalacji dołączona do karty). Zainstaluj w laptopie kartę sieci bezprzewodowej. W omawianym przykładzie została zainstalowana karta DWL-650+ (patrz Instrukcja szybkiej instalacji dołączona do karty). Ustaw na kartach pracę w trybie Ad-Hoc i ten sam kanał oraz przypisz każdemu z komputerów adres IP w sieci Ad-Hoc (patrz ramka poniżej). Adres IP Przypisując komputerom w sieci adresy IP, należy pamiętać, że adresy IP wszystkich komputerów w sieci muszą należeć do tego samego zakresu adresów, a maska podsieci musi być identyczna dla wszystkich komputerów w sieci. Na przykład, jeśli pierwszy komputer ma przypisany adres IP 192.168.0.2 z maską podsieci 255.255.255.0, to drugi komputer może mieć przypisany adres 192.168.0.3 z maską podsieci 255.255.255.0 itd. WAŻNE: Jeżeli komputery lub inne urządzenia mają przypisane takie same adresy IP, to jedno lub więcej z tych urządzeń może być niewidoczne w sieci.

11

5. Używanie programu konfiguracyjnego Firma D-Link dołącza do produktu program konfiguracyjny, który umożliwia zmianę ustawień domyślnych oraz optymalizację działania karty DWL-520+. Uwaga: Bezpośrednio po rozpakowaniu, z ustawieniami domyślnymi, karta DWL-520+ może łączyć się z bezprzewodowymi ruterami oraz punktami dostępowymi D-Link AirPlus (np. DI-614+ lub DWL-900AP+). Po zrestartowaniu komputera program konfiguracyjny uruchomi się automatycznie, a w prawym dolnym rogu ekranu (w zasobniku systemowym) pokaże się jego ikona. •

Kliknij dwukrotnie ikonę programu konfiguracyjnego widoczną z prawej strony (rys. 5.1.).

Uwaga: Jeżeli ikona programu konfiguracyjnego nie pojawi się, należy kliknąć dwukrotnie ikonę skrótu utworzoną na pulpicie (rys. 5.2.).

Rys. 5.1.

Po dwukrotnym kliknięciu ikony (rys. 5.1.) zostanie wyświetlone okno programu D-Link AirPlus DWL-520+ Utility. Rys. 5.2.

Informacje o połączeniu Po kliknięciu ikony programu konfiguracyjnego pokaże się ekran Link Info (Informacje o połączeniu), na którym zostaną wyświetlone następujące informacje (Uwaga: Ekrany wyświetlane na komputerze mogą nieco się różnić od przedstawionych na ilustracjach.):

12

Program konfiguracyjny Status. Wyświetla adres MAC punktu dostępowego, z którym jest połączona karta DWL-520+. SSID. Identyfikator (Service Set Identifier), czyli nazwa przypisana sieci bezprzewodowej. Fabrycznie jest on ustawiony jako default (domyślny). TxRate. Szybkość transmisji, ustawiona fabrycznie na wartość 11 Mb/s. Ustawienie to jest jednak określane automatycznie przez kartę DWL-520+, w zależności od odległości do punktu dostępowego. Channel (Kanał). Numer kanału, ustawiony fabrycznie na wartość domyślną 6, a następnie wybierany automatycznie przez kartę DWL-520+. Link Quality / Signal Strength (Jakość połączenia / Moc sygnału). Informacja o jakości połączenia bezprzewodowego z konkretnym punktem dostępowym. Parametr Moc sygnału dotyczy sygnału radiowego między punktem dostępowym a kartą DWL-520+. Wartość w procentach odpowiada reprezentacji graficznej w formie paska. Data Rate. Informacje statystyczne o szybkości transmisji danych wysyłanych i odbieranych. Rescan (Przeszukaj). Przycisk inicjujący przeszukanie sieci w celu znalezienia punktu dostępowego o największej mocy sygnału i automatyczne połączenie karty DWL-520+ z tym punktem. Konfiguracja Widoczny obok ekran konfiguracji przedstawia ustawienia domyślne karty DWL-520+.

13

Program konfiguracyjny Aby możliwa była komunikacja przez sieć, poniższe właściwości muszą być ustawione jednakowo we wszystkich urządzeniach: SSID. Identyfikator (Service Set Identifier) – nazwa sieci bezprzewodowej. Punkty dostępowe i klienty, które próbują połączyć się z określoną siecią WLAN, muszą używać tego samego identyfikatora SSID. Fabrycznie jest on ustawiony jako default (domyślny). Wireless Mode. Tryb pracy w sieci bezprzewodowej wybierany z menu rozwijanego: Infrastructure. Połączenia z siecią WLAN są nawiązywane za pośrednictwem punktu dostępowego (np. DWL-900AP+). Tryb ustawiony domyślnie. Ad-Hoc. Tryb używany w przypadku bezpośredniego połączenia w środowisku równorzędnym z komputerem wyposażonym w kartę sieci bezprzewodowej (np. kartę PCI sieci bezprzewodowej D-Link AirPlus DWL-520+). Channel (Kanał). Domyślnie jest ustawiony kanał nr 6, ale karta DWL-520+ automatycznie wybiera kanał, którego ustawienia odpowiadają ustawieniu kanału w wybranym punkcie dostępowym. W trybie Ad-Hoc trzeba we wszystkich kartach sieci bezprzewodowej ręcznie ustawić ten sam numer kanału. TxRate. Wybór szybkości transmisji w sieci. Ustawienie domyślne to 11 Mb/s. Preamble (Preambuła). Dostępne są ustawienia Long Preamble (Preambuła długa) i Short Preamble (Preambuła krótka). Ustawienie to określa długość bloku CRC (czyli sumy kontrolnej, powszechnie używanej do wykrywania błędów w transmisji danych) w komunikacji między punktem dostępowym a przemieszczającymi się kartami sieci bezprzewodowej. Ustawienie domyślne to Long Preamble. Uwaga: w obszarach sieci o dużym natężeniu ruchu należy używać preambuły krótkiej. Power Mode. Tryb zasilania. Dostępne są trzy ustawienia: Continuous Access Mode. Tryb dostępu ciągłego, w którym zużycie energii jest największe. Jest to ustawienie domyślne. Maximum Power Save. Tryb, w którym zużycie energii jest najmniejsze. Power Save. Tryb, w którym występuje umiarkowane zużycie energii. 4x Config. Konfiguracja funkcji 4x. Dostępne są ustawienia 4x Disable (Wyłączona) i 4x Enable (Włączona). Funkcja 4x zwiększa szybkość przesyłania danych, gdy jest włączona równocześnie na bezprzewodowym kliencie oraz w bezprzewodowym punkcie dostępowym DWL-900AP+ lub bezprzewodowym ruterze DI-614+. Należy kliknąć Apply (Zastosuj), aby zapisać zmiany.

14

Program konfiguracyjny

Szyfrowanie

Rys. 5.5.

Aby komunikować się za pośrednictwem sieci, wszystkie urządzenia muszą mieć jednakowe ustawienia szyfrowania. Data Encryption (Szyfrowanie danych). Szyfrowanie włącza się zaznaczając pole wyboru. Karta DWL-520+ jako ustawienie domyślne ma szyfrowanie wyłączone. Authorization mode (tryb uwierzytelniania). Dostępne są trzy tryby: Open Authentication (Uwierzytelnianie otwarte) — przekazywanie klucza przez sieć. Shared Authentication (Uwierzytelnianie wspólne) — umożliwia komunikację tylko z urządzeniami o identycznych ustawieniach WEP. Auto — z automatycznym dostosowaniem trybu uwierzytelniania klienta bezprzewodowego. Network Key (Klucz sieciowy). Należy wpisać klucz w formacie ASCII (np. słowo) lub w kodzie szesnastkowym. Key Format (Format klucza) — ASCII lub szesnastkowy. Cyfry szesnastkowe to liczby całkowite z zakresu 0-9 lub litery z zakresu A-F. ASCII (American Standard Code for Information Interchange) to kod, w którym znaki występujące w języku angielskim są reprezentowane przez liczby całkowite z zakresu 0-127.

Key type (Typ klucza). Należy wybrać długość klucza — 64, 128 lub 256 bitów. Key Index (Numer klucza). Można utworzyć maksymalnie 4 różne klucze zabezpieczające. Należy kliknąć Apply (Zastosuj), aby zapisać zmiany.

15

Program konfiguracyjny

Rozpoznanie środowiska sieciowego

Rys. 5.6.

Available Networks (Lista dostępnych sieci) W górnej części okna wyświetla się lista dostępnych sieci. Przewijając listę w górę i w dół, można wybrać sieć, z którą zostanie ustanowione połączenie. Należy kliknąć przycisk Connect (Połącz). Profiles (Profile) Dolna część okna służy do zarządzania profilami utworzonymi dla sieci bezprzewodowej zainstalowanej w domu, w biurze lub w miejscu publicznym. Przewijając listę w górę lub w dół, należy zaznaczyć profil, który ma być konfigurowany. Profile można dodawać (ADD) lub usuwać (REMOVE), można też skonfigurować właściwości profilu (Properties) w celu połączenia się z jedną z dostępnych sieci. Properties (Właściwości) Po kliknięciu przycisku Properties zostanie wyświetlony ekran pokazany na następnej stronie.

16

Program konfiguracyjny

Właściwości

Rys. 5.7.

W tym oknie można skonfigurować wszystkie właściwości profilu w celu połączenia z wybraną siecią. Po wprowadzeniu zmian należy kliknąć OK, aby je zapisać.

17

Program konfiguracyjny

Informacje o wersjach oprogramowania

Rys. 5.8.

Ekran ABOUT przedstawia informacje o wersjach oprogramowania wbudowanego (Firmware) i programu konfiguracyjnego (Utility) karty DWL-520+.

18

6. Rozwiązywanie problemów Niniejszy rozdział zawiera wskazówki dotyczące rozwiązywania problemów, jakie mogą wystąpić w czasie instalowania i użytkowania karty sieci bezprzewodowej DWL-520+. W razie napotkania problemów należy zapoznać się z procedurami opisanymi poniżej. Poniższe przykłady zostały wzięte z systemu Windows XP. W przypadku innego systemu operacyjnego, opisane rozwiązania można również zastosować, ale wygląd ekranu może być inny. 1. Sprawdzenie instalacji sterowników karty sieci bezprzewodowej •

Naciśnij przycisk Start.



Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Mój komputer.



Kliknij Właściwości.

Rys. 6.1.



Wybierz zakładkę Sprzęt.



Kliknij Menedżer urządzeń.

Rys. 6.2.

19

Rozwiązywanie problemów •

Kliknij dwukrotnie Karty sieciowe.



Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę D-Link AirPlus DWL-520+ Wireless PCI Adapter.



Wybierz opcję Właściwości, aby sprawdzić, czy sterowniki są zainstalowane prawidłowo.

Rys. 6.3.



W polu Stan urządzenia sprawdź, czy urządzenie działa prawidłowo.



Kliknij OK. Rys. 6.4.

20

Rozwiązywanie problemów 2. Nie można się połączyć z punktem dostępowym lub ruterem bezprzewodowym. •

Upewnij się, że identyfikator SSID na karcie DWL-520+ jest dokładnie taki sam, jak SSID w punkcie dostępowym lub ruterze.



Umieść komputer z kartą i punkt dostępowy lub ruter w tym samym pomieszczeniu, a następnie sprawdź połączenie bezprzewodowe.



Wyłącz wszystkie zabezpieczenia (WEP, kontrolę adresu MAC, AES).



Upewnij się, że punkt dostępowy lub ruter nie są zablokowane na innej częstotliwości.



Wyłącz zasilanie punktu dostępowego i komputera z kartą DWL-520+. Włącz ponownie punkt dostępowy, a następnie komputer.



Odśwież program konfiguracyjny DWL-520+ AirPlus Utility.

3. Wskaźnik Zasilanie / Połączenie karty DWL-520+ nie świeci. •

Sprawdź, czy karta jest mocno wciśnięta w gniazdo PCI komputera.

4. Nie pamiętam swojego klucza szyfrowania. Zresetuj punkt dostępowy, aby przywrócić ustawienia fabryczne i przywróć fabryczne ustawienia domyślne na karcie DWL-520+ (ustawienia domyślne są podane w rozdziale 5. Używanie programu konfiguracyjnego niniejszego podręcznika). 5. Komputer nie wykrywa karty DWL-520+. •

Upewnij się, że karta jest prawidłowo zainstalowana w gnieździe PCI komputera.



Jeżeli system Windows po włożeniu karty nie wykrywa urządzenia, upewnij się, że poprzednio załadowane sterowniki zostały całkowicie usunięte. Aby usunąć sterowniki, wykonaj następujące czynności: A. W Narzędziach wybierz Opcje folderów, Widok. W obszarze Pliki i foldery ukryte wybierz opcję Pokazuj pliki i foldery ukryte. B. Usuń zaznaczenie opcji Ukrywaj rozszerzenia plików znanych typów i kliknij Zastosuj. C. Znajdź pliki TIACXLN.INF oraz TIACXLN.SYS i usuń je z folderów INF i SYSTEM32 (STEROWNIKI) w katalogu Windows. Uwaga: systemy Windows XP i Windows 2000 zmieniają nazwy plików .inf, które nie mają certyfikatu WHQL, na oem.inf (np. oem1.inf).

6. Komputer z zainstalowaną kartą DWL-520+ nie może się połączyć z siecią bezprzewodową i/lub z Internetem. •

Sprawdź, czy wskaźniki LED modemu szerokopasmowego wykazują normalną aktywność. Jeśli nie, problem może dotyczyć połączenia szerokopasmowego.



Sprawdź, czy wskaźniki LED na ruterze bezprzewodowym działają prawidłowo. Jeśli nie, sprawdź, czy zasilanie i kable ethernetowe są solidnie podłączone.



Sprawdź, czy adres IP, maska podsieci, brama i ustawienia DNS są właściwe dla danej sieci. 21

Rozwiązywanie problemów •

W trybie Infrastructure¸ upewnij się, że klienty bezprzewodowe i punkty dostępowe mają ustawiony taki sam identyfikator SSID. W urządzeniach z serii D-Link AirPlus identyfikator ten jest ustawiony fabrycznie jako default (domyślny). Kliknij dwukrotnie ikonę WLAN na pasku zadań. Pojawi się ekran Link Info z ustawieniem SSID.



W trybie Ad-Hoc oba klienty bezprzewodowe muszą mieć tan sam identyfikator SSID. Może być konieczne skonfigurowanie najpierw jednego klienta w celu ustanowienia podstawowego zestawu usług (Basic Service Set — BSS), a dopiero po pewnym czasie skonfigurowanie innych klientów. Zapobiega to równoczesnym próbom ustanowienia BSS przez kilka klientów, co mogłoby doprowadzić do ustanowienia wielu oddzielnych zestawów BSS, zamiast jednego zestawu BSS z wieloma klientami.



Sprawdź, czy połączenie sieciowe (Network Connection) na kliencie bezprzewodowym jest skonfigurowane prawidłowo. Łącząc się za pośrednictwem punktu dostępowego, wybierz AP (Infrastructure), a łącząc się bez punktu dostępowego, wybierz Ad-Hoc mode. Aby zmienić ustawienia karty bezprzewodowej, kliknij dwukrotnie ikonę WLAN na pasku zadań, a następnie kliknij Configuration (Konfiguracja).



Jeżeli są włączone zabezpieczenia (Security), upewnij się, że na karcie DWL-520+ i w punkcie dostępowym są wprowadzone prawidłowe klucze szyfrowania. Kliknij dwukrotnie ikonę WLAN na pasku zadań, a następnie kliknij Encryption (Szyfrowanie). Sprawdź, czy wybrany klucz jest taki sam, jak w innych urządzeniach w sieci.

7. Rozwiązywanie problemów związanych z odległością. •

Przenieś komputer z kartą DWL-520+ i punkt dostępowy lub ruter bezprzewodowy do tego samego pomieszczenia, a następnie przetestuj połączenie bezprzewodowe.



Zmień numer kanału punktu dostępowego.



Próbuj ustawiać urządzenia w różnych miejscach w linii wzroku.

8. Używanie funkcji 4x. •

W programie konfiguracyjnym kliknij Configuration (Konfiguracja). Zaznacz pole wyboru 4x Enable (Włącz 4x).



Aby korzystać z funkcji 4x, trzeba używać bezprzewodowego punktu dostępowego DWL-900AP+ z włączoną funkcją 4x lub bezprzewodowego rutera szerokopasmowego DI-614+ z włączoną tą funkcją, w połączeniu z kartą DWL-520+ z włączoną tą funkcją.

22

7. Podstawy pracy w sieci Używanie kreatora konfiguracji sieci w systemie Windows XP Niniejszy podrozdział zawiera informacje o sposobie instalowania sieci w domu lub w pracy z użyciem systemu operacyjnego Microsoft Windows XP. Uwaga: Więcej informacji na temat pracy w sieci komputerów z systemami Windows 2000, ME i 98 można znaleźć w Internecie pod adresami http://www.homenethelp.com oraz http://www.microsoft.com/windows2000. Naciśnij przycisk Start > Panel sterowania > Połączenia sieciowe. Wybierz Konfiguruj sieć dla domu lub małego biura.

Kiedy pojawi się powyższy ekran, kliknij Dalej. Wykonaj instrukcje podane w poniższym oknie.

Rys. 7.2.

Kliknij Dalej. 23

Podstawy pracy w sieci W następnym oknie wybierz opis najlepiej pasujący do Twojego komputera. Jeżeli komputer łączy się z Internetem przez bramę / ruter, wybierz opcję drugą, jak pokazano na rysunku.

Rys. 7.3.

Kliknij Dalej. Wprowadź Opis komputera i Nazwę komputera.

Rys. 7.4.

Kliknij Dalej.

24

Podstawy pracy w sieci Wprowadź Nazwę grupy roboczej. Wszystkie komputery w sieci powinny mieć tę samą nazwę grupy roboczej.

Rys. 7.5.

Kliknij Dalej. Poczekaj, aż kreator zastosuje zmiany.

Rys. 7.6.

Gdy zmiany zostaną wprowadzone, kliknij Dalej.

25

Podstawy pracy w sieci Poczekaj, aż kreator skonfiguruje komputer . Może to potrwać kilka minut.

Rys. 7.7.

W poniższym oknie wybierz najlepszą opcję. W tym przykładzie wybrano opcję Utwórz dyskietkę konfiguracji sieci. Dyskietka ta posłuży do skonfigurowania każdego z komputerów w sieci. Kliknij Dalej.

Rys. 7.8.

26

Podstawy pracy w sieci Włóż dyskietkę do napędu dyskietek, w tym wypadku do napędu A.

Rys. 7.9.

Po ewentualnym sformatowaniu dyskietki kliknij Dalej. Poczekaj, aż kreator skopiuje pliki.

Rys. 7.10.

27

Podstawy pracy w sieci Przeczytaj informacje podane pod tekstem W tym celu wykonaj następujące czynności (Here is how). Po zakończeniu pracy kreatora konfiguracji sieci można użyć dyskietki konfiguracyjnej do jednokrotnego uruchomienia kreatora na każdym z komputerów w sieci. Aby kontynuować, kliknij Dalej.

Rys. 7.11.

28

Podstawy pracy w sieci Przeczytaj informacje wyświetlone na poniższym ekranie, a następnie kliknij Zakończ, aby zakończyć pracę kreatora konfiguracji sieci.

Rys. 7.12.

Nowe ustawienia staną się ważne po ponownym uruchomieniu komputera. Kliknij Tak, aby zrestartować komputer.

Rys. 7.13.

Konfigurowanie komputera zostało zakończone. Następnie należy za pomocą dyskietki konfiguracyjnej uruchomić kreator na wszystkich pozostałych komputerach w sieci. Po wykonaniu tych czynności sieć bezprzewodowa jest gotowa do użytku.

29

Podstawy pracy w sieci

Nadawanie komputerowi nazwy Aby nadać komputerowi nazwę, wykonaj następujące czynności: W systemie Windows XP: •

Kliknij przycisk Start (w lewym dolnym rogu ekranu).



Kliknij prawym przyciskiem myszy Mój komputer.



Wybierz i kliknij Właściwości.

Rys. 7.14.



Wybierz zakładkę Nazwa komputera w oknie Właściwości systemu.

Można również wprowadzić Opis komputera; to pole jest opcjonalne. Aby zmienić nazwę komputera lub dołączyć go do domeny: •

Kliknij Zmień.

Rys. 7.15.

30

Podstawy pracy w sieci •

W oknie widocznym obok wpisz Nazwę komputera.



Wybierz opcję Grupa robocza i wprowadź nazwę.



Nazwa grupy roboczej musi być taka sama we wszystkich komputerach w sieci.



Kliknij OK.

Rys. 7.16.

Sprawdzenie adresu IP w systemie Windows XP/2000 Naciśnij Start > Programy > Akcesoria > Wiersz polecenia.

Rys. 7.17.

31

Podstawy pracy w sieci W wierszu poleceń wpisz Command.

Rys. 7.18.

Po znaku zachęty wpisz ipconfig /all. W oknie widocznym poniżej wyświetlą się wszystkie ustawienia konfiguracyjne.

Rys. 7.19.

Wpisz ipconfig /renew po znaku zachęty, aby otrzymać nowy adres IP widoczny poniżej.

Rys. 7.20.

Użytkownicy Windows 98/ME: Naciśnij Start > Uruchom. Wpisz Command. Po znaku zachęty wpisz winipcfg. Aby otrzymać nowy adres IP, kliknij Zwolnij i Odnów.

32

Podstawy pracy w sieci

Przypisanie statycznego adresu IP w systemie Windows XP/2000 Uwaga: Bramy / rutery szerokopasmowe stosowane w obiektach mieszkalnych automatycznie przypisują komputerom w sieci adresy IP, używając protokołu DHCP (dynamicznej konfiguracji hostów). Jeżeli w sieci pracuje brama / ruter z obsługą protokołu DHCP, przypisywanie statycznych adresów IP nie jest potrzebne. Jeśli przypisanie statycznych adresów IP jest konieczne, wykonaj czynności opisane poniżej.



Naciśnij Start.



Kliknij dwukrotnie Panel sterowania.

Rys. 7.21.



Kliknij dwukrotnie Połączenia sieciowe.

Rys. 7.22.

33

Podstawy pracy w sieci



Kliknij prawym przyciskiem myszy Połączenia lokalne.



Kliknij Właściwości.

Rys. 7.23.



Zaznacz Protokół internetowy (TCP/IP).



Kliknij Właściwości.

Rys. 7.24.

34

Podstawy pracy w sieci •

W oknie Właściwości: Protokół internetowy (TCP/IP) wybierz Użyj następującego adresu IP.



Wpisz swój adres IP i maskę podsieci. Adresy IP w całej sieci muszą należeć do tego samego zakresu. Na przykład, jeśli jeden komputer ma adres IP 192.168.0.2, to pozostałe komputery muszą mieć adresy z zakresu od 192.168.0.3 do 192.168.0.254. Dwa komputery nie mogą mieć takiego samego adresu. Maska podsieci musi być taka sama we wszystkich komputerach w sieci. Adres IP: np. 192.168.0.2. Maska podsieci: 255.255.255.0. Brama domyślna: Wpisz adres IP rutera bezprzewodowego w sieci LAN (rutery bezprzewodowe D-Link mają adres LAN IP 192.168.0.1).



Wybierz Użyj następujących adresów serwerów DNS. Wpisz adres LAN IP rutera bezprzewodowego (rutery bezprzewodowe D-Link mają adres LAN IP 192.168.0.1). Rys. 7.25.



Kliknij OK.

Przypisywanie statycznych adresów IP zostało zakończone (jeżeli używasz bramy / rutera z obsługą protokołu DHCP, przypisywanie statycznych adresów IP nie jest potrzebne).

35

Podstawy pracy w sieci

Sprawdzenie połączenia bezprzewodowego przez pingowanie Windows XP i Windows 2000 Naciśnij Start > Uruchom i wpisz cmd. Pokaże się okno podobne do przedstawionego na rys. 7.26. Wpisz ping xxx.xxx.xxx.xxx, gdzie xxx jest adresem IP rutera bezprzewodowego lub punktu dostępowego. Przy dobrym połączeniu bezprzewodowym w oknie pokażą się cztery odpowiedzi widoczne na rysunku.

Rys. 7.26.

Windows Me i Windows 98 Naciśnij Start > Uruchom i wpisz command. Pokaże się okno podobne do przedstawionego na rys. 7.27. Wpisz ping xxx.xxx.xxx.xxx, gdzie xxx jest adresem IP rutera bezprzewodowego lub punktu dostępowego. Przy dobrym połączeniu bezprzewodowym w oknie pokażą się cztery odpowiedzi rutera lub punktu dostępowego widoczne na rysunku.

Rys. 7.27.

36

Podstawy pracy w sieci

Dodawanie i współużytkowanie drukarek w systemie Windows XP Po uruchomieniu Kreatora konfiguracji sieci na wszystkich komputerach w sieci (patrz podrozdział Kreator konfiguracji sieci na początku rozdziału Podstawy pracy w sieci) można dodawać drukarki lub włączać je do wspólnego użytkowania przez sieć za pomocą Kreatora dodawania drukarek. Kreator ten umożliwia dodanie drukarki lokalnej (podłączonej bezpośrednio do jednego z komputerów) oraz włączenie do wspólnego użytkowania drukarki LPR (podłączonej do serwera wydruków) lub drukarki sieciowej (połączonej z siecią przez bramę / ruter). Aby wykonać jedną z tych czynności, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami. Przede wszystkim należy upewnić się, że Kreator konfiguracji sieci został uruchomiony na wszystkich komputerach w sieci. Przedstawimy trzy sposoby wykorzystania Kreatora dodawania drukarek 1. Dodawanie drukarki lokalnej 2. Włączanie do współużytkowania drukarki sieciowej 3. Włączanie do współużytkowania drukarki LPR

37

Podstawy pracy w sieci

Dodawanie drukarki lokalnej (podłączonej bezpośrednio do komputera) Drukarka, która nie jest współużytkowana za pośrednictwem sieci, lecz jest podłączona bezpośrednio do jednego z komputerów, jest nazywana drukarką lokalną. Jeżeli nie ma potrzeby współużytkowania drukarki, wykonaj poniższe czynności, aby dodać drukarkę do jednego komputera.



Naciśnij Start > Drukarki i faksy.

Rys. 7.28.



Kliknij Dodaj drukarkę.

Rys. 7.29.

38

Podstawy pracy w sieci



Kliknij Dalej.

Rys. 7.30.



Wybierz opcję Drukarka lokalna podłączona do tego komputera (usuń zaznaczenie w polu wyboru Automatycznie wykryj i zainstaluj moją drukarkę typu Plug and Play, jeżeli zostało wybrane).



Kliknij Dalej. Rys. 7.31.



Zaznacz opcję Użyj następującego portu.



Z menu rozwijanego wybierz właściwy port dla tej drukarki (najczęściej jest to port LPT1, tak jak na rysunku).



Kliknij Dalej. Rys. 7.32.

39

Podstawy pracy w sieci



Wybierz i zaznacz odpowiedni sterownik drukarki.



Kliknij Dalej. Jeżeli właściwego sterownika nie ma na liście, włóż do napędu dysk CD lub dyskietkę dostarczoną wraz z drukarką i kliknij Z dysku.

Rys. 7.33.



W oknie widocznym obok można zmienić nazwę drukarki (opcja).



Kliknij Dalej.

Rys. 7.34.



Zaznacz opcję Tak, aby wydrukować stronę testową. Pomyślne wydrukowanie tej strony świadczy o wyborze właściwego sterownika drukarki.



Kliknij Dalej.

Rys. 7.35.

40

Podstawy pracy w sieci Na poniższym ekranie widoczne są informacje o zainstalowanej drukarce.

Rys. 7.36.

Kliknij Zakończ. Po wydrukowaniu strony testowej kliknij OK.

Rys. 7.37.

41

Podstawy pracy w sieci



Naciśnij Start > Drukarki i faksy.

Jeśli instalacja się powiodła, w oknie pokazanym obok pojawi się ikona drukarki. Instalacja drukarki lokalnej została pomyślnie zakończona.

Rys. 7.38.

Instalowanie drukarki sieciowej Po uruchomieniu Kreatora konfiguracji sieci na wszystkich komputerach w sieci można na nich uruchamiać Kreator dodawania drukarek. Aby za jego pomocą zainstalować wspólną drukarkę sieciową, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.



Naciśnij Start > Drukarki i faksy.

Rys. Rys.7.39. 8.39.

42

Podstawy pracy w sieci



Kliknij Dodaj drukarkę. Uruchamia Kreator dodawania drukarek, który pomaga w instalacji.

Rys. 7.40.



Kliknij Dalej.

Rys. 7.41.



Zaznacz opcję Drukarka sieciowa.



Kliknij Dalej.

Rys. 7.42.

43

Podstawy pracy w sieci •

Zaznacz opcję Przeglądaj w poszukiwaniu drukarki.



Kliknij Dalej.

Rys. 8.43. Rys. 7.43. •

Wybierz drukarkę, którą chcesz zainstalować jako wspólną.



Kliknij Dalej.

Rys. 7.44.



Kliknij Zakończ.

Rys. 7.45.

44

Podstawy pracy w sieci Aby sprawdzić prawidłowość instalacji:



Naciśnij Start > Drukarki i faksy.

Rys. 7.46.

Jeśli instalacja się powiodła, w oknie pokazanym obok pojawi się ikona drukarki. Instalacja drukarki została zakończona. Aby drukarka była dostępna za pośrednictwem sieci: •

Zapamiętaj nazwę drukarki.



Uruchom Kreator dodawania drukarek na wszystkich komputerach w sieci.



Upewnij się, że Kreator konfiguracji sieci został uruchomiony na wszystkich komputerach w sieci.

Po uruchomieniu Kreatora dodawania drukarek na wszystkich komputerach w sieci drukarkę można współużytkować.

Rys. 7.47.

45

Podstawy pracy w sieci

Instalowanie drukarki LPR Do współużytkowania drukarki LPR (obsługiwanej z użyciem serwera wydruków) niezbędny jest serwer wydruków, na przykład DP-101P+. Należy upewnić się, że Kreator konfiguracji sieci został uruchomiony na wszystkich komputerach w sieci. Aby za zainstalować wspólną drukarkę LPR, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami.



Naciśnij Start > Drukarki i faksy.



Kliknij Dodaj drukarkę.

Pojawi się okno pokazane obok.



Kliknij Dalej.

Rys. 7.48.



Zaznacz opcję Drukarka lokalna.



Kliknij Dalej.

Rys. 7.49.

46

Podstawy pracy w sieci



Wybierz opcję Utwórz nowy port.



Z menu rozwijanego wybierz Standard TCP/IP Port.



Kliknij Dalej.

Rys. 7.50.



Przeczytaj instrukcję wyświetloną na ekranie.



Kliknij Dalej.

Rys. 7.51.



Wpisz adres IP drukarki i nazwę portu.



Kliknij Dalej.

Rys. 7.52.

47

Podstawy pracy w sieci



Na ekranie pokazanym obok wybierz opcję Niestandardowy.



Kliknij Ustawienia.

Rys. 7.53.



Wpisz Nazwę portu i Nazwę drukarki lub adres IP.



Wybierz opcję LPR.



Wpisz Nazwę kolejki. Jeżeli serwer wydruków ma więcej niż jeden port, konieczne jest określenie nazwy kolejki.



Kliknij OK.

Rys. 7.54.

48

Podstawy pracy w sieci •

Na ekranie pokazanym obok wyświetlą się informacje o drukarce.



Kliknij Zakończ.

Rys. 7.55.



W kolumnie Drukarki zaznacz właściwą drukarkę.



Włóż do napędu dysk otrzymany wraz z drukarką.



Kliknij Z dysku.

Rys. 7.56.

Jeżeli drukarka jest już zainstalowana:



Zaznacz opcję Zachowaj dotychczasowy sterownik.



Kliknij Dalej.

Rys. 7.57.

49

Podstawy pracy w sieci •

Nazwę wybranej drukarki można zmienić.

Nazwę drukarki należy zapamiętać, ponieważ będzie ona potrzebna przy używaniu Kreatora dodawania drukarek na innych komputerach w sieci. •

Kliknij Dalej.

Rys. 7.58.



Wybierz opcję Tak, aby wydrukować stronę testową.



Kliknij Dalej.

Rys. 7.59.

Na ekranie wyświetlą się informacje o drukarce. •

Kliknij Zakończ, aby zakończyć instalowanie drukarki.



Aby drukarka mogła być współużytkowana, uruchom Kreator dodawania drukarek na każdym z komputerów w sieci.

Rys. 7.60.

Uwaga: Przed przystąpieniem do uruchamiania Kreatora dodawania drukarek należy na wszystkich komputerach w sieci uruchomić Kreator konfiguracji sieci.

50

Podstawy pracy w sieci

Inne zadania Pomoc w realizacji innych zadań związanych z pracą w sieci domowej lub małego biura można znaleźć w folderach Współużytkowanie dokumentów oraz Współużytkowanie plików i folderów w Centrum pomocy systemu Microsoft Windows XP.

8. Dane techniczne Standardy •

IEEE 802.11



IEEE 802.11b



802.1x

Typ karty •

32-bitowa karta PCI 2.2

Obsługiwane systemy operacyjne •

Windows XP



Windows 2000



Windows ME



Windows 98

Zabezpieczenia danych •

256-bitowe szyfrowanie WEP (Wired Equivalent Privacy)

Szybkość przesyłania danych (w Mb/s) •

22



11



5,5



2



1

Zasięg •

Wewnątrz budynków: maksymalnie 100 m



Na zewnątrz budynków: maksymalnie 400 m

Architektura sieci •

Obsługa trybów Ad-Hoc (połączenie równorzędne bez punktu dostępowego) oraz Infrastructure (komunikacja z sieciami kablowymi i roaming za pośrednictwem punktu dostępowego) 51



Zgodność ze standardami IEEE 802.11b

Techniki modulacji •

Barker (2 Mb/s / 3 dB)



CCK (5,5 Mb/s / 5,5 dB)



PBCC (5,5 Mb/s / 1,5 dB)



CCK (11 Mb/s / 8,5 dB)



PBCC (11Mb/s / 4,5 dB)



PBCC (22Mb/s / 8,5 dB)

Technologia modulacji bezprzewodowej •

PBCC — Packet Binary Convolutional Coding



Direct Sequence Spread Spectrum (DSSS)



11-chip Barker sequence

Moc nadajnika •

15 dBm ± 2 dB

Typ anteny zewnętrznej •

Odłączana, rewersyjna, złącze typu SMA

Dopuszczalny poziom przesterowania •

Maksymalnie +17 dBm na antenie

Zakres częstotliwości •

2,4 – 2,462 GHz

Wymiary •

Długość: 133 mm



Szerokość: 121 mm



Wysokość: 18 mm

Temperatura •

Temperatura podczas pracy: 0 – +55oC

Wilgotność względna •

Maksymalnie 95% (bez kondensacji)

Gwarancja •

3 lata

52

Waga •

77 g

53

9. Pomoc techniczna Uaktualnienia oprogramowania oraz dokumentację dla użytkownika można znaleźć w serwisie internetowym D-Link.: http://tsd.dlink.com.tw Klienci mogą kontaktować się z działem pomocy technicznej za pośrednictwem Internetu lub telefonicznie.

Pomoc techniczna dla klientów Telefoniczna: tel. 00 800 49 11 256 (międzynarodowy bezpłatny) czynny w godzinach pracy w dni robocze. Przez Internet: email: [email protected]

54