CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY PDR-J1004, PDR-J1008 PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY PDR-J1004, PDR-J1008 PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA 4/8 KANAŁÓW wersja J1.2.1PL • Dziękujemy za zakup rejestratora APER. • Przed ...
1 downloads 1 Views 2MB Size
CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY PDR-J1004, PDR-J1008 PODRĘCZNIK UŻYTKOWNIKA 4/8 KANAŁÓW wersja J1.2.1PL

• Dziękujemy za zakup rejestratora APER. • Przed dokonaniem instalacji i rozpoczęciem użytkowania rejestratora należy dokładnie zapoznać się z poniższą instrukcją obsługi. • Instrukcję obsługi należy przechowywać starannie w łatwo dostępnym miejscu w celu umożliwienia skorzystania z niej w przyszłości. • Przed podłączeniem urządzeń towarzyszących takich jak kamery, monitory, urządzenia będące źródłem alarmów czy komputery, a dostarczanych przez innych producentów należy zapoznać się z towarzyszącymi im instrukcjami w celu ich właściwej instalacji. • Producent zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian parametrów urządzenia oraz towarzyszącego oprogramowania bez wcześniejszego powiadomienia.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI

UWAGA RYZYKO PORAŻENIA PRĄDEM

NIE OTWIERAĆ OBUDOWY

UWAGA: W CELU OGRANICZENIA RYZYKA PORAŻENIA PRĄDEM NIE NALEŻY OTWIERAĆ OBUDOWY. WEWNĄTRZ UMIESZCZONE SĄ SPECJALIZOWANE OBWODY ELEKTRONICZNE. NAPRAWY MOGĄ BYĆ DOKONYWAĆ WYŁĄCZNIE PRZEZ WYKWALIFIKOWANY PERSONEL.

Znak błyskawicy umieszczony w trójkącie ma na celu ostrzeżenie użytkownika o obecności wewnątrz obudowy nieizolowanych źródeł napięcia,

które

mogą

stanowić

zagrożenie

porażenia

prądem

elektrycznym dla człowieka. Znak wykrzyknika umieszczony w trójkącie ma na celu zwrócenie uwagi użytkownika na konieczność zachowania właściwej ostrożności podczas obsługi, konserwacji i serwisowania urządzenia zgodnie z towarzyszącą mu instrukcją i dokumentacją. Utylizacja zużytego sprzętu przez użytkowników domowych w Unii Europejskiej Symbol ten umieszczony na produkcie lub opakowaniu oznacza, że tego produktu nie należy wyrzucać razem z innymi odpadami domowymi. Użytkownik jest odpowiedzialny za dostarczenie zużytego sprzętu do wyznaczonego punktu gromadzenia zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Gromadzenie osobno i recykling tego typu odpadów przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych i jest bezpieczny dla zdrowia i środowiska naturalnego. Dalsze informacje na temat sposobu utylizacji zużytych urządzeń można uzyskać u odpowiednich władz lokalnych, w przedsiębiorstwie zajmującym się usuwaniem odpadów lub w miejscu zakupu produktu.

2

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

OSTRZEŻENIE: W CELU PRZECIWDZIAŁANIA PRZYPADKOM POWSTANIA POŻARU ORAZ PORAŻENIA PRĄDEM ELEKTRYCZNYM NALEŻY CHRONIĆ URZĄDZENIE PRZED BEZPOŚREDNIM ODDZIAŁYWANIEM DESZCZU I WILGOCI.

Spis treści ■ ŚRODKI OSTROŻNOŚCI ………………………………………………………………………………

2

■ Spis treści ………………………………………………………………………………………………

3

■ Uwagi …………………………………………………………………………………………………

6

■ Środki bezpieczeństwa …………………………………………………………………………………

6

■ Obsługa ………………………………………………………………………………………………… 8 1. Panel przedni ……………………………………………………………………………………… 8 2. Panel tylny

………………………………………………………………………………………

11

3. Pilot zdalnego sterowania ………………………………………………………………………

13

■ Instalacja i podłączenia ………………………………………………………………………………

14

4. Połączenia systemowe ……………………………………………………………………………

14

a) Podłączenie kamer ……………………………………………………………………………

14

b) Podłączenie monitora …………………………………………………………………………

15

c) Złącza alarmowe i sterujące …………………………………………………………………

17

5. Podłączenie i instalacja dysku twardego ………………………………………………………

18

■ Eksploatacja 6. Ustawienia czasu i daty …………………………………………………………………………… 20 7. Ustawienia pozycji ekranu

……………………………………………………………………… 21

8. Widok ekranu głównego …………………………………………………………………………

21

9. Podgląd bieżący …………………………………………………………………………………… 23 9-1) Przełączanie trybu wyświetlania ………………………………………………………… 23 9-2) Ustawienia PIP/SPOT ……………………………………………………………………… 23 9-3) Przykład zmiany trybów wyświetlania …………………………………………………… 25 9-4) Ustawienia wyświetlania na monitorze pomocniczym ………………………………… 25 9-5) Automatyczna sekwencja ………………………………………………………………… 25 9-6) Ustawienia nazw kamer …………………………………………………………………

26

9-7) Wybór protokołu sterowania kamerą obrotową ………………………………………

27

9-8) Ustawienia jasności, kontrastu i nasycenia barw ……………………………………… 29 9-9) Tryb maskowania …………………………………………………………………………

3

30

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

10.

Zapis podstawowy …………………………………………………………………………… 31 10-1) Tryb zapisu ………………………………………………………………………………… 31 10-2) Powtarzanie zapisu na dysku HDD ……………………………………………………… 32 10-3) Definiowanie grup zapisu ………………………………………………………………… 32 10-4) Jakość obrazu ……………………………………………………………………………… 32 10-5) Zapis dźwięku ……………………………………………………………………………… 32 10-6) Sposób zapisu ……………………………………………………………………………… 32 10-7) Prędkość zapisu …………………………………………………………………………… 33

11.

Zapis alarmowy ……………………………………………………………………………

35

12.

Zapis wywoływany detekcją aktywności w obrazie ……………………………………

38

13.

Program zapisu

14.

Odtwarzanie …………………………………………………………………………………

43

14-1) Podstawowy tryb odtwarzania …………………………………………………………

43

……………………………………………………………………… 41

14-2) Odtwarzanie wstecz ……………………………………………………………………… 44 14-3) Odtwarzanie klatka po klatce …………………………………………………………… 44 14-4) Ustawianie szybkości odtwarzania ……………………………………………………

44

14-5) Odtwarzanie dźwięku …………………………………………………………………… 45 15.

Wyszukiwanie daty i czasu …………………………………………………………………… 45

16.

Wyszukiwanie zdarzeń alarmowych ………………………………………………………

17.

Ustawienia systemowe ……………………………………………………………………… 48

18.

Ustawienia sieciowe ………………………………………………………………………… 51

19.

Informacje systemowe i lista logowania …………………………………………………… 56

20.

Powiększanie kadru

21.

Sterowanie ruchem kamer obrotowych

22.

Archiwizacja ………………………………………………………………………………… 61

47

……………………………………………………………………… 57 ………………………………………………… 59

■ Dane techniczne ………………………………………………………………………………………… 62 ■ Wyposażenie …………………………………………………………………………………………… 63

4

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

Uwagi z

Informacje zawarte w instrukcji są aktualne w dniu jej publikacji. Producent zastrzega sobie prawo aktualizacji i dokonywania zmian w instrukcji bez wcześniejszego powiadomienia.

z

Producent i dystrybutor tego urządzenia nie ponoszą odpowiedzialności w przypadku problemów wynikających z utraty, uszkodzenia lub zniekształcenia danych w związku z nieprawidłowym działaniem

rejestratora,

oprogramowania,

dysków

twardych,

przyłączonych

urządzeń

komputerowych, urządzeń peryferyjnych oraz innych niezalecanych lub nieobsługiwanych urządzeń.

Środki bezpieczeństwa z

Nie zakrywać otworów wentylacyjnych w obudowie urządzenia. Aby zabezpieczyć urządzenie przed przegrzaniem należy usytuować je w taki sposób, aby pozostawić co najmniej 5 centymetrową przestrzeń wokół otworów wentylacyjnych.

z

Nie dopuścić do dostania się poprzez otwory wentylacyjne do wnętrza obudowy metalowych przedmiotów. Może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia rejestratora. W takim przypadku należy niezwłocznie wyłączyć zasilanie urządzenia lub wyciągnąć wtyczkę z gniazda sieciowego. Skontaktować się z wykwalifikowanym serwisem wskazanym przez dystrybutora sprzętu.

z

Nie należy rozbierać urządzenia ani dokonywać w nim samodzielnie żadnych przeróbek jeśli nie zostało to szczegółowo opisane w instrukcji. Może to doprowadzić do porażenia prądem elektrycznym. Czynności takich powinien dokonywać zawsze wykwalifikowany serwis wskazany przez dystrybutora sprzętu.

z

W przypadku, gdy podczas obsługi urządzenia pojawi się dym lub intensywny zapach należy niezwłocznie przerwać pracę. Uszkodzenie tego typu może skutkować powstaniem pożaru lub porażeniem prądem elektrycznym. Należy niezwłocznie wyłączyć urządzenie i wyjąć wtyk kabla zasilającego z gniazda sieciowego. Po upewnieniu się, że źródłem zadymienia był rejestrator należy skonsultować się z dystrybutorem sprzętu.

z

Przerwać pracę urządzenia w przypadku upuszczenia na urządzenie ciężkiego obiektu lub w przypadku, gdy obudowa urządzenia wykazuje ślady uszkodzenia. Nie uderzać i nie potrząsać urządzeniem. Należy niezwłocznie wyłączyć urządzenie i wyjąć wtyk kabla zasilającego z gniazda sieciowego. Skonsultować się z dystrybutorem sprzętu.

z

Nie dopuścić do kontaktu lub zamoczenia urządzenia wodą lub innymi płynami. Zabezpieczyć urządzenie przed dostaniem się cieczy do wewnątrz.

Urządzenie nie posiada obudowy

wodoodpornej. W przypadku, gdy obudowa wystawiona zostanie na kontakt z cieczą należy ostrożnie wytrzeć ją suchą, chłonącą ciecz ścierką. W przypadku, gdy ciecz dostała się do wnętrza obudowy niezwłocznie wyłączyć urządzenie i wyjąć wtyk kabla zasilającego z gniazda sieciowego.

5

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

Dalsza eksploatacja urządzenia może grozić pożarem lub doprowadzić do porażenia prądem elektrycznym. Skonsultować się z dystrybutorem sprzętu. z

Do czyszczenia i konserwacji urządzenia nie należy używać substancji zawierających alkohol, benzen, rozpuszczalniki lub innych substancji łatwopalnych. Użycie takich substancji może doprowadzić do ich zapalenia się. Czyszczenie urządzenia przeprowadzać w regularnych odstępach czasu wycierając zgromadzony na obudowie kurz przy pomocy suchej ścierki. W środowisku o podwyższonym stopniu zakurzenia, wilgotności lub zawartości substancji tłustych, zabrudzenia gromadzące się wokół otworów wentylacyjnych i gniazd mogą w dłuższym okresie czasu

doprowadzić

do

ich

zablokowania,

zwarć

lub

doprowadzić

do

zapalenia

się

nagromadzonych zanieczyszczeń. z

Nie przecinać , chronić przed uszkodzeniami i przeróbkami oraz nie stawiać ciężkich przedmiotów na kablu zasilającym. Może to doprowadzić do zwarcia, a w jego efekcie do pożaru lub porażenia prądem elektrycznym.

z

Nie dotykać urządzenia i kabla zasilającego wilgotnymi rękami. Może to doprowadzić do porażenia prądem. Wyłączać przewód z gniazda zasilającego trzymając za wtyk. Wyłączanie kabla trzymając za elastyczną część kabla może doprowadzić do uszkodzenia warstwy izolującej tworząc potencjalne zagrożenie powstania pożaru lub porażenia prądem

z

Do zasilania urządzenia używać wyłącznie atestowanych akcesoriów i źródeł zasilania. Użycie niewłaściwych akcesoriów lub źródeł zasilania może prowadzić do przegrzania urządzenia, powstania zakłóceń w jego pracy, pożaru, spowodować porażenie prądem lub spowodować inne zagrożenia.

z

Nie kłaść baterii blisko źródeł ciepła i nie wystawiać ich na bezpośrednie działanie płomieni lub temperatury. Nie zamaczać. Może to prowadzić do uszkodzenia baterii oraz wycieków substancji powodujących korozję. Może to doprowadzić do poparzeń.

z

Chronić baterie przed uszkodzeniami, przerabianiem i przegrzaniem. Może to grozić poparzeniem lub eksplozją. W przypadku kontaktu z elektrolitu z ciałem należy spłukać go obficie wodą. W razie konieczności należy zasięgnąć porady lekarskiej.

z

Chronić baterie przed upuszczeniem i narażaniem na uszkodzenia obudowy. Grozi wyciekiem i poparzeniem.

z

Chronić baterie przed zwarciem elektrod. Może to doprowadzić do przegrzania i wycieku.

z

Dostarczony w zestawie kabel zasilający został specjalnie zaprojektowany do zastosowania z rejestratorem. Nie należy stosować go do zasilania innych urządzeń, gdyż może to spowodować ryzyko powstania pożaru lub inne zagrożenia.

z

Urządzenie nie powinno pracować w warunkach wykraczających poza wskazany zakres temperatury i wilgotności. Nie powinno też być zasilane ze źródeł o niewłaściwej charakterystyce. Nie stosować urządzenia w środowisku charakteryzującym się wysoką temperaturą i wilgotnością. Do właściwej pracy urządzenia należy zapewnić mu środowisko charakteryzujące się

6

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

temperaturami w zakresie +5°C - +40°C i wilgotności nie przekraczającej 90%. Urządzenie powinno być zasilane prądem zmiennym o napięciu 110V-220V i częstotliwości 50/60Hz. z

Bateria systemowa podtrzymująca pamięć powinna zostać w pełni naładowana. Po uruchomieniu urządzenia w celu pełnego naładowania baterii powinno ono pozostać włączone przez 48 godzin. Jest to niezbędne przy pierwszym uruchomieniu urządzenia i wtedy, gdy przez dłuższy okres czasu było odłączone od sieci zasilającej. Niepełne naładowanie baterii może prowadzić do utraty ustawień po odłączeniu urządzenia od sieci zasilającej. W pełni naładowana bateria zapewnia potrzymanie pamięci przez 48 godzin.

z

Producent zastrzega sobie prawo dokonywania zmian zarówno w funkcjach rejestratora jak i w zawartości instrukcji bez wcześniejszego powiadomienia.

7

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

Obsługa (1) Panel przedni 1-1. Lokalizacja przycisków sterujących

1)

Kieszeń wymienna dysku twardego (tzw. HDD)

2)

Zespół przycisków sterowania funkcjami zapisu i odtwarzania obrazu. Kolejno od lewej:



Przycisk włączenia funkcji odtwarzania obrazu. Ponowne użycie przycisku zmienia kierunek odtwarzania (odtwarzanie wstecz).



Przycisk STOP. Użycie przycisku wyłącza funkcję odtwarzania.



Przycisk

funkcji

przyśpieszonego

odtwarzania/przeszukiwania

obrazu

wstecz oraz włączenia funkcji blokowania dostępu do urządzenia (LOCK). Blokada dotyczy również obsługi zdalnej pilotem IR. Zablokowanie urządzenia sygnalizowane jest zapaleniem się lampki LOCK. Aby odblokować dostęp do obsługi należy ponownie nacisnąć przycisk i wpisać hasło dostępu. Zablokowanie urządzenia w trybie odtwarzania nie jest możliwe. •

Przycisk

funkcji

przyśpieszonego

odtwarzania/przeszukiwania

obrazu

wprzód/uruchamiania funkcji wymiany dysków (SWAP) oraz obsługi menu sterowania kamerami obrotowymi. W trybie rzeczywistym przycisk umożliwia wybór funkcji sterowania obrotem (PAN/TILT) i powiększeniem (ZOOM). Naciśnięcie i przytrzymanie przycisku uruchamia funkcję wymiany dysku twardego. Wymiana realizowana może być w trakcie pracy urządzenia (tryb HOT SWAP). •

Przycisk włączenia funkcji zapisu REC.



Przycisk

włączenia

urządzenia

(POWER).

Użycie

przycisku

powoduje

uruchomienie urządzenia. Ponowne użycie przycisku spowoduje wyłączenie urządzenia (wymaga to podania hasła dostępu do funkcji). Włączenie urządzenia

8

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

sygnalizowane jest zapaleniem się czerwonej lampki kontrolnej (zespół lampek sygnalizacyjnych 3). Po włączeniu urządzenia lampka miga w trakcie inicjalizacji i testowania HDD. 3)

Zespół lampek sygnalizacyjnych. Kolejno od lewej:

Zasilanie

(POWER

[C]),

zapis

normalny

(REC

[C]),

zapis

programowany

(SCHEDULE [Z]), blokada dostępu (LOCK [Z]), sieć (LAN [Z]). [C] – czerwona [Z] – zielona 4)

Odbiornik sygnałów podczerwieni z pilota zdalnego sterowania

5)

Zespół przycisków obsługi MENU i wyszukiwania (SEARCH) •

Przycisk ENTER/+10. Przycisk obsługujący funkcję zmiany konfiguracji w ekranach menu i podmenu urządzenia. Przycisk pozwala również na wybór funkcji numerycznych i ustawień pól detekcji powyżej 10.



Przycisk

/ ▲. Przycisk pozwala na zmianę trybu wyświetlania w podziale

(podział na 4 pola/PIP[wersja 4 kanałowa]/podział na 8 pól [wersja 8 kanałowa]). W trakcie obsługi menu ekranowego przycisk wykorzystywany również do przemieszczania kursora do góry. •

CANCEL/OSD OFF. Przycisk kasowania wybranej opcji w obsłudze menu. W trybie powiększenia przycisk umożliwia powrót do normalnego trybu wyświetlania. W trybie wyświetlania i odtwarzania przycisk pozwala na ukrycie wyświetlanych informacji tekstowych i systemowych (data, czas, numer kamery itp.). Przycisk umożliwia zerowanie informacji/ikon systemowych wyświetlanych w prawym, górnym rogu, takich jak: utrata sygnału wideo [VL], zanik zasilania [PL], alarm [AL]. Przycisk służy również do wyłączenia alarmu dźwiękowego.



Przycisk

/

. W trybie rzeczywistym i odtwarzania przycisk umożliwia

włączenie funkcji powiększenia cyfrowego wybranego obszaru obrazu. Użycie przycisku wyświetla pole powiększenia. Po przemieszczeniu pola w żądane miejsce kadru za pomocą przycisków kierunkowych i naciśnięciu przycisku ENTER wybrane pole jest powiększane do pełnego ekranu. W trakcie obsługi menu ekranowego przycisk wykorzystywany jest również do przemieszczania kursora w lewo. •

Przycisk MENU. Służy do otwarcia menu ekranowego. W obsłudze menu służy również do zatwierdzenia wybranego ustawienia.



Przycisk INFO/

. Przycisk uruchamia funkcję wyświetlania menu informacji

systemowych. Menu zawiera dane dotyczące: rodzaju urządzenia USB, wielkości dysku wewnętrznego, wersji BOOT-Rom, wersji Aplikacji, nazwie hosta i adresie

9

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

IP urządzenia. Ponowne naciśnięcie przycisku wyświetla LISTĘ LOGOWANIA. W trakcie obsługi menu ekranowego przycisk wykorzystywany jest również do przemieszczania kursora w prawo. •

Przycisk TIME (wyszukiwanie czasu). Przycisk otwiera menu wyszukiwania czasowego. Po dokonaniu wyboru żądanego przedziału czasowego (za pomocą przycisków kierunkowych) i ponownym wciśnięciu przycisku rozpoczęte zostanie odtwarzanie od wybranego miejsca.



BACKUP/

. Przycisk pozwala na archiwizację krótkich sekwencji wideo na

nośniku USB typu pen drive pracującym w standardzie USB 1.1. W przypadku braku podłączonego nośnika przycisk zostaje automatycznie zablokowany. •

Przycisk ALARM. Przycisk otwiera menu wyszukiwania zdarzeń alarmowych. Po dokonaniu wyboru żądanego zdarzenia (za pomocą przycisków kierunkowych) i ponownym wciśnięciu przycisku rozpoczęte zostanie odtwarzanie od wybranego zdarzenia.

6)

Port USB. Port pracujący w standardzie USB 1.1 przeznaczony do obsługi nośników typu pen drive i kopiowania krótkich sekwencji wideo.

7)

Zespół przycisków numerycznych 1~9, 10/0. Przyciski używane do wprowadzania wartości liczbowych i wyboru funkcji oznaczonych liczbowo. Służą do wprowadzania haseł, wyboru numeru kamery, wyboru numeru dnia tygodnia w ustawieniach zapisu programowanego, wprowadzania/zmiany ustawień czasu i wprowadzania nazw kamer.

10

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

(2) Panel tylny - podłączenia 2-1 . Wersja 4 kanałowa

2-2. Wersja 8 kanałowa

1) Złącza wejść kamerowych. Złącza w postaci konektorów BNC dla podłączenia Kamer telewizji dozorowej.

2) Wyjścia przelotowe sygnału wizyjnego. Wersja 4 kanałowa wyposażona jest w 4 gniazda wyjściowe BNC. Wersję 8 kanałową wyposażono w wielostykowe gniazdo wyjściowe i kabel przyłączeniowy dla podłączenia urządzeń zewnętrznych. 3) Złącze wyjściowe BNC dla podłączenia monitora telewizyjnego Wyjście główne sygnału w tzw. formacie composite.

4) Wyjście pomocnicze BNC dla podłączenia monitora dodatkowego (tzw. SPOT). Monitor pomocniczy umożliwia wyświetlanie obrazów w trybie

11

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

pełnoekranowym lub sekwencji. 5) Przełączniki terminowania końca linii dla kanałów wizyjnych. Przełączniki (75Ω) fabrycznie ustawione w pozycji „terminowanie włączone”. Podłączenie odbiorników do gniazd wyjściowych sygnału wymaga przełączenia włączników w pozycję . 6) Złącze wyjściowe S-Video dla podłączenia monitora telewizyjnego. Wyjście główne sygnału wideo z osobną transmisją sygnału luminancji i chrominancji (Y/C). Podłączenie odbiornika sygnału do złącza powoduje automatyczne rozłączenie wyjścia głównego BNC.

7) Zespół gniazd wejścia/wyjścia sygnału AUDIO. Złącza w postaci konektorów CINCH (RCA).

8) Zespół 4 wejść alarmowych. 9) Wyjście sterowane (tzw. RELAY OUT) 10) Port komunikacyjny RS-422. Port wykorzystywany do sterowania kamer obrotowych. 11) Gniazdo zasilające. 12) Złącze wyjściowe DB15 dla podłączenia monitora komputerowego (standard VGA i wyższe). W celu korzystania z monitora komputerowego niezbędne jest zainstalowanie modułu obsługi monitora VGA (sprzedawany osobno). 13) Port szeregowy RS-232C 14) Złącze sieciowe RJ-45 (tzw. Ethernet/LAN).

12

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

(3) Pilot zdalnego sterowania STEROWANIE KAMERAMI OBROTOWYMI ZASILANIE ARCHIWIZACJA

ID REJESTRATORA POWIĘKSZENIE

ODCZYT REZYGNUJ/WYŁĄCZ OSD

ZATWIERDŹ/WYBÓR KANAŁU

MENU

WYSZUKIWANIE ALARMÓW

WYSZUKIWANIE CZASU ODTWARZANIE KALTKA PO KLATCE

ZAPIS STOP

SZYBKIE ODTWARZANIE WSTECZ

SZYBKIE ODTWARZANIE DO PRZODU

KLAWIATURA NUMERYCZNA

TRYB WYSWIETLANIA

PRZYCISK INFO

ODTWARZANIE AUDIO

PRZYCISK LOGOWANIA

TRYB PROGRAMOWANY

Przyciski kierunkowe na pilocie zdalnego sterowania umożliwiają również obsługę funkcji ustawienia położenia obszaru wyświetlania na przyłączonym do urządzenia monitorze głównym.

13

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

Instalacja i podłączenia (4) Połączenia systemowe a) Podłączenie kamer - przykład rejestratora 4 kanałowego

Ilość kanałów

Ilość kamer

4 (PDR-J1004)

4

8(PDR-J1008)

8

14

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

b) Podłączenie monitora Monitor główny analogowy, złącze BNC.

Monitor główny analogowy, złącze Y/C (S-Video)

15

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

Monitor pomocniczy (SPOT) analogowy, złącze BNC.

Monitor główny cyfrowy VGA (opcja).

16

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

c) Złącza alarmowe i sterujące

Układ przyłączy Pin1 Alarm In (wejście alarmowe) nr 1 Pin2 Alarm In (wejście alarmowe) nr 2 Pin3 Alarm In (wejście alarmowe) nr 3 Pin4 Alarm In (wejście alarmowe) nr 4 Pin5 GND (masa) Pin6,7 Wyjścia (Relay out)

Podłączenie kamer obrotowych (RS-422/RS-485) 1) Złącze TX +/- rejestratora: podłączyć do zacisków sterowania kamery obrotowej 2) Złącze RX +/- rejestratora: podłączyć do opcjonalnej klawiatury sterującej

17

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

(5) Podłączenie/instalacja dysku twardego. Przed uruchomieniem urządzenia należy upewnić się, że dysk(i) został właściwie zainstalowany. W urządzeniu przewidziano miejsce dla instalacji dwóch dysków HDD. Dyski mocowane są w tym przypadku: Dysk nr 1 (IDE0) wewnątrz urządzenia Dysk nr 2 (IDE1) w kieszeni zewnętrznej Uwaga: W przypadku obsługi dwóch dysków nie jest możliwa wymiana dysku zamocowanego w kieszeni wymiennej.

W przypadku instalacji pojedynczego dysku może on zostać zainstalowany w dowolny sposób (wewnątrz urządzenia lub kieszeni wymiennej). Zalecana jest w tym przypadku instalacja w kieszeni (możliwe jest szybkie dokonywanie wymiany dysku). W zależności od typu stosowanych dysków i ich ilości (1 lub 2 dyski w urządzeniu)

zalecane

jest

dokonanie następujących ustawień: IDE O – MASTER/SINGLE IDE 1 – SLAVE Dokonanie prawidłowych ustawień zwór dysków wymaga dokładnego zapoznania się z załączoną do nich instrukcją.

Zamontowane

dyski

powinny zostać trwale przykręcone do

odpowiednich

uchwytów

w

obudowie i kieszeni urządzenia.

Należy zwrócić uwagę aby kabel IDE i kabel zasilający zostały prawidłowo i dokładnie podłączone do instalowanych dysków twardych.

18

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

Dysk

w

umieszczony

kieszeni

powinien

zostać

wymiennej

starannie zainstalowany i dokładnie zamocowany

przy

użyciu

załączonych w zestawie wkrętów mocujących.

Wkręty

powinny

zostać wkręcone z zewnątrz i przytrzymywać dysk umieszczony wewnątrz

obudowy.

Do

zamocowania dysku powinny być użyte 4 śruby mocujące.

W przypadku instalacji dysku w kieszeni wymiennej po włożeniu kieszeni do odpowiedniego otworu w obudowie urządzenia konieczne jest zablokowanie dysku przez zamknięcie zamka blokującego wysuniecie dysku. Blokowania dokonuje się przy pomocy załączonego w zestawie kieszeni klucza (obracając go w lewo). W przypadku gdy dysk wymieniany jest podczas pracy urządzenia, w celu zatrzymania pracy dysku należy nacisnąć i przytrzymać przycisk SWAP. Na ekranie pojawi się komunikat: WYMIANA HDD.

Po włożeniu dysku do urządzenia procedura uruchamiania jest identyczna: należy nacisnąć i przytrzymać przycisk SWAP w celu jego aktywacji. Na ekranie monitora ponownie pojawi się komunikat: WYMIANA HDD i dysk zostanie uruchomiony. Zaleca się stosowanie sprawdzonych wcześniej dysków sformatowanych w urządzeniu. Uwaga: Wymiany dysku nie należy dokonywać podczas zapisu lub odtwarzania.

19

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

Eksploatacja (6) Ustawienia daty i czasu 1) Przy pierwszym włączeniu urządzenia lub włączeniu rejestratora po okresie odłączenia od sieci zasilającej po wstępnej inicjalizacji rejestratora na ekranie monitora pojawi się menu ustawień daty i czasu. 2) W celu uruchomienia rejestratora konieczne jest wprowadzenie aktualnej daty i czasu przy użyciu klawiatury numerycznej (przyciski 0-9). 3) Wprowadzenie danych należy potwierdzić przyciskiem Menu. Dane zostaną zatwierdzone a menu ustawień daty zamknięte.

: W celu podtrzymania pamięci po zaniku lub odłączeniu napięcia zastosowano w rejestratorze specjalny układ podtrzymania pamięci. Wstępnie wymaga on naładowania przez co najmniej 6 godzin po zainstalowaniu i pierwszym uruchomieniu urządzenia.

Po dokonaniu ustawień daty konieczne będzie podanie hasła dostępu umożliwiającego zalogowanie się do obsługi urządzenia. : Fabryczne hasła administratora i operatora to “000000”. Po instalacji i uruchomieniu rejestratora zalecana jest zmiana haseł na własne.

20

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

(7)Ustawienia pozycji ekranu. Podczas podglądu w trybie rzeczywistym lub odtwarzania nacisnąć dowolny przycisk kursora (bcef) na pilocie zdalnego sterowania. b : Ekran jest przesuwany do dołu. c : Ekran jest przesuwany do góry. e : Ekran jest przesuwany w lewo. f : Ekran jest przesuwany w prawo.

(8) Widok ekranu głównego

1. Ikona statusu rejestratora (stan pracy) Wyświetla informacje dotyczące odtwarzania i trybu zapisu. 2. Ikona sygnalizująca odtwarzanie ścieżki dźwiękowej. 3. Ikona sygnalizująca wyświetlanie w podziale (QUAD).

21

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

4. Ikona sygnalizująca trwającą archiwizację 5. Ikona sygnalizująca blokadę dostępu do urządzenia. Wyświetlana jest po wciśnięciu przycisku LOCK. 6. Ikona sygnalizująca podłączone urządzenia sieciowe. Wyświetlana przy ikonie liczba określa ilość przyłączonych do urządzenia zdalnych (sieciowych) użytkowników. 7. Ikona sygnalizująca podłączenie nośnika USB. Wyświetlana po podłączeniu nośnika pen drive USB 1.1 port. 8. Ikona sygnalizująca zanik zasilania. Wyświetlana w przypadku zaistnienia przerwy w zasilaniu urządzenia. Informacja pojawia się po przywróceniu zasilania. W przypadku, gdy w menu ekranowym wprowadzony został adres e-mail a urządzenie ma dostęp do Internetu, po przywróceniu zasilania wygenerowana zostanie wiadomość informująca o zaniku zasilania. 9. Ikona sygnalizująca zanik sygnału wideo. Wyświetlana w przypadku zaistnienia zaniku sygnału wideo. W przypadku, gdy w menu ekranowym wprowadzony został adres e-mail a urządzenie ma dostęp do Internetu, w przypadku każdorazowego zaniku sygnału wideo wygenerowana zostanie wiadomość. Rejestrator testuje poprawność sygnału wideo każdorazowo po uruchomieniu funkcji zapisu i w sposób ciągły podczas trwania zapisu. 10. Informacja o zaistniałym alarmie. Wyświetlana każdorazowo po zaistnieniu alarmu. W przypadku, gdy w menu ekranowym wprowadzony został adres e-mail a urządzenie ma dostęp do Internetu, w przypadku każdorazowego pojawienia się alarmu wygenerowana zostanie wiadomość. 11. Informacja o włączonym trybie zapisu inicjowanym detekcją zmian w obrazie. 12. Informacja dotycząca numeru wyświetlanej kamery. Informuje o bieżącym statusie każdej kamery: • •

Numer kamery koloru czerwonego informuje o trwającym zapisie. Numer kamery miga w przypadku wykrycia alarmu na wejściu alarmowym lub w przypadku wykrycia zmiany (ruchu) w obrazie



Numer kamery koloru czarnego wskazuje, że obraz z kamery nie jest w chwili obecnej rejestrowany. 13. Informacja dotycząca daty. Wyświetla datę w formacie mm/dd/rrrr lub dd/mm/rrrr. 14. Informacja dotycząca bieżącego dnia tygodnia. Wyświetla trzyliterowy skrót nazwy dnia tygodnia. 15. Informacja dotycząca bieżącego czasu

22

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

Wyświetla bieżący czas systemowy w formacie gg/mm/ss (tryb 24 godz.). 16. Pozostały obszar niezapisanego dysku. Wyświetla informację dotyczącą pozostałego, wolnego miejsca na zainstalowanych dyskach twardych (w GB). W przypadku uruchomienia trybu nadpisywania dysku (zapis powtarzany) licznik pokazuje wartość “0” a zapis odbywa się na zasadzie nadpisywania najstarszych danych. Pełna pojemność dysku może w tym przypadku zostać wyświetlona wyłącznie po sformatowaniu dysków.

(9) Podgląd bieżący 9-1) Przełączanie trybów wyświetlania W celu przełączenia trybu wyświetlania nacisnąć przycisk oznaczony ( / ▲). 1-1) Przykład przełączenia podziału Quad Æ Sekwencja Æ PIP Æ Quad

*

1

2

3

4

GŁÓWNY PIP

Podział PIP (obraz w obrazie) dostępny jest wyłącznie w 4 kanałowej wersji rejestratora.

9-2) Ustawienia PIP/SPOT (obraz w obrazie/monitor pomocniczy) a. Aby wejść do MENU GŁÓWNEGO należy podczas wyświetlania w trybie rzeczywistym nacisnąć przycisk “MENU” b. Gdy napis “USTAWIENIA WYŚWIETLANIA” zostanie podświetlony (kursor wyboru funkcji znajduje się w wybranej pozycji) nacisnąć przycisk kursora f. Otwarte zostanie menu USTAWIENIA PIP (obraz w obrazie). Napis „USTAWIENIA PIP/” zostanie podświetlony. Ponownie nacisnąć przycisk kursora f. Menu ustawień PIP zostanie otwarte i zacznie migać napis KAMERA1.

23

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

Î

Î

Î Uwaga: Funkcja PIP (obraz w obrazie) dostępna jest wyłącznie w czterokanałowej wersji urządzenia.

c. Ustawienie kamery wyświetlanej pełnoekranowo i wyświetlanej w oknie PIP: W pozycji WYŚWIETLANIE (ustawienia wyświetlania obrazu głównego), podczas migania napisu KAMERA1, naciskając przycisk kursora “f”, wybrać żądany do wyświetlenia w obrazie głównym numer kamery (1-4). Za pomocą przycisków “bc” zmienić linię ustawień menu na PODZIAŁ PIP. W tym położeniu naciskając przycisk kursora “f”, wybrać żądany do wyświetlenia w oknie PIP numer kamery (1-4). Uwaga: numer kamery wyświetlanej w oknie głównym nie będzie możliwy do wyświetlenia w oknie PIP. d. Ustawienia wielkości pola głównego PIP: MAŁY ‹Œ DUŻY: W pozycji kursora ROZMIAR PIP przyciskiem kursora “f” wybrać ustawienie MAŁY dla małego rozmiaru pola PIP lub DUŻY. Rozmiar okna PIP zostanie dostosowany do ustawień.

24

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

e. Zmiana położenia pola PIP: strzałka wskazuje narożnik ekranu, w którym wyświetlane będzie pole PIP. Zmiana kierunku strzałki dokonywana jest za pomocą przycisku kursora “f”. ↘(DOLNY PRAWY) ‹Œ↖(GÓRNY LEWY) ‹Œ↗(GÓRNY PRAWY)‹Œ↙(DOLNY LEWY)

f. Nacisnąć przycisk MENU aby opuścić MENU ustawień 9-3) Przykład zmiany trybów wyświetlania w rejestratorze 8 kanałowym: podział na 4 Æ 4 Æ 9 Æ 8 pól. Zmiana dokonywana jest przyciskiem

/ ▲.

9-4) Ustawienia wyświetlania na monitorze pomocniczym (SPOT) Wybór trybu wyświetlania na monitorze pomocniczym: wyświetlanie sekwencji obrazów lub wyświetlanie pełnoekranowe pojedynczej kamery.

9-5). Automatyczna sekwencja (szybkość sekwencji)

25

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

a. W celu ustawienia parametrów sekwencji nacisnąć przycisk “MENU” i otworzyć “ MENU GŁÓWNE” b. Gdy podświetlona zostanie zakładka “USTAW. WYŚWIETLANIA” nacisnąć przycisk f w celu otwarcia podmenu. c. Przyciskiem b przesunąć kursor w pozycję “SEKWENCJA” i włączyć funkcję (ustawienie ZAŁ.) d. Wybrać podmenu “SZYBKOŚĆ SEKWENCJI” i wykorzystując przycisk kursora f ustawić żądany czas ekspozycji kamer. 01 SEK(domyślny) ‹Œ 02 SEK ‹Œ 03 SEK ‹Œ 04 SEK ‹Œ 05 SEK e. POMINIĘCIE W SEKWENCJI (kamery) : ZAŁ lub WYŁ Włączenie funkcji pominięcia dla wybranej kamery powoduje pominięcie jej wyświetlania po włączeniu sekwencji. 9-6) Ustawienia nazw kamer

Î

I. Nacisnąć przycisk “MENU”. Wyświetlone zostanie “MENU GŁÓWNE” II. Gdy podświetlone zostanie podmenu “USTAWIENIA WYŚWIETLANIA” nacisnąć przycisk kursora „f”. Otwarte zostanie MENU USTAWIEŃ WYŚWIETLANIA. III. Naciskając przycisk kursora „b” przesunąć linię ustawień w pozycję “WYBÓR KAMERY”. IV. Za pomocą klawiatury numerycznej lub przycisku kursora „f” wybrać żądany numer kamery. Następnie naciskając przycisk kursora „b” przesunąć linię ustawień w pozycję “ NAZWA KAMERY”. W linii ustawień pojawi się migające pole kursora. V. Za pomocą klawiatury numerycznej wpisać nazwę kamery o długości do 8 znaków. Tabelę przedstawiającą odpowiadające cyfrom znaki przedstawiono na następnej stronie.

26

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

Przycisk nr

Liczba przyciśnięć 1

2

3

1

-

.

-

2

A

B

C

3

D

E

F

4

G

H

I

5

J

K

L

6

M

N

O

7

P

Q

R

8

S

T

U

9

V

W

X

0/10

Y

Z

@

9-7) Wybór protokołu sterowania kamerą obrotową

FUNKCJA

USTAWIENIE

ZMIANA USTAWIEŃ

DOMYŚLNE

Wyboru ID KAMERY PTZ dokonujemy przyciskami ID KAMERY PTZ

01

kursorów ef (zakres wyboru 1~99 ). Ustawienie dotyczy adresu sterowanego urządzenia. Wyboru protokołu sterowania kamery PTZ dokonujemy

Protokół PTZ

00

przyciskami kursorów ef. Lista obsługiwanych protokołów znajduje się na stronie 28.

27

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

* Lista obsługiwanych przez rejestrator protokołów / typów kamer. W celu obsługi funkcji sterowania kamerą obrotową konieczne jest wprowadzenia dwucyfrowego symbolu odpowiadającego protokołowi podłączonej do rejestratora kamery. Nr

Producent

Model urządzenia Prędkość Bit stopu

00

C&B Tech

CNB-PTZ102

01

Merit Lilin Ent

PIH-7000/7600

02

VCL

Orbiter

Parzystość

Opóźnienie

1

0

0

1

0

0

9600bps

2

0

0

9600bps

Microsphere 03

SAMSUNG

SCC641

9600bps

1

0

0

04

NEC

NC-21D

9600bps

1

0

0

05

SUNKWANG

SK2107

9600bps

1

0

0

07

D-MAX(Dong Yang)

PT-101/ DSC230

9600bps

1

0

0

08

LG

LPT-A100L P/T/Z

9600bps

1

0

0

09

HONEYWELL

GC-655N

9600bps

1

0

0

10

D-MAX(Dong Yang)

DOH240

9600bps

1

0

0

11

PELCO

D-PROTOCAL

2400 bps

1

0

0

12

PELCO

D-PROTOCAL

4800 bps

1

0

0

13

PELCO

D-PROTOCAL

9600 bps

1

0

0

15

CANON

VC-C4

9600bps

1

0

0

16

PELCO

P-PROTOCOL

2400 bps

1

0

0

17

PELCO

P-PROTOCOL

4800 bps

1

0

0

18

PELCO

P-PROTOCOL

9600 bps

1

0

0

19

Extended PELCO

2400 bps

1

0

0

20

Extended PELCO

4800 bps

1

0

0

21

Extended PELCO

9600 bps

1

0

0

WV-CS/W85x,

9600bps

1

0

0

22

Panasonic

VCS86x 23

HONEYWELL

HSDN-251N/P

9600bps

1

0

0

24

Kalatel

Cyber Dome

9600bps

1

0

0

SEries

* Możliwe jest zaimplementowanie innych protokołów zgodnie z potrzebami kupującego: wymagane jest w tym przypadku dokonanie odrębnych ustaleń i dostarczenie urządzenia testowego oraz pełnych informacji dotyczących protokołu.

28

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

9-8) Ustawienia jasności, kontrastu i nasycenia barw.

a. Podczas wyświetlania obrazu w trybie rzeczywistym nacisnąć przycisk “MENU”. Po wpisaniu hasła otwarte zostanie “MENU GŁÓWNE” b. Gdy kursor wyboru linii znajduje się w pozycji “USTAWIENIA WYŚWIETLANIA” nacisnąć przycisk „f”. Otwarte zostanie menu ustawień wyświetlania. c. Za pomocą przycisku „d” zmienić linię ustawień na „WYBÓR KAMERY” . Następnie przyciskiem kursora f wybrać żądany numer kamery. KAM1 (ustawiona domyślnie) ‹Œ KAM2 ‹Œ KAM3 (‹Œ…‹ŒKAM16) d. Po wybraniu numeru kamery przesunąć za pomocą przycisku kursora „b” linię ustawień w pozycję ustawień funkcji: “JASNOŚĆ”, „BARWA” lub „KONTRAST”. e. Po naciśnięciu przycisku „f” otwarte zostanie menu ustawień.

FUNKCJA

JASNOŚĆ

USTAWIENIE

ZMIANA USTAWIEŃ

DOMYŚLNE

50%

Wywołanie kamery odbywa się przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku numerycznego (1~4 w wersji 4 kanałowej, 1~8 w wersji 8 kanałowej). Poziom jasności regulowany jest za pomocą przycisków kursorów W X.

29

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

FUNKCJA

KONTRAST

USTAWIENIE

ZMIANA USTAWIEŃ

DOMYŚLNE

50%

Wywołanie kamery odbywa się przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku numerycznego (1~4 w wersji 4 kanałowej, 1~8 w wersji 8 kanałowej). Poziom kontrastu regulowany jest za pomocą przycisków kursorów W X.

BARWA

50%

Wywołanie kamery odbywa się przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku numerycznego (1~4 w wersji 4 kanałowej, 1~8 w wersji 8 kanałowej). Poziom nasycenia barw regulowany jest za pomocą przycisków kursorów W X.

Aby zatwierdzić ustawienia i opuścić menu ustawień należy nacisnąć przycisk MENU. 9-9) Tryb maskowania – funkcja kamer ukrytych: włączona/wyłączona

Gdy tryb maskowania zostanie włączony, wybrana kamera nie będzie wyświetlana w trybie rzeczywistym oraz odtwarzana podczas trwania zapisu. Aby kamera ponownie była widoczna podczas podglądu w trybie rzeczywistym i w trybie odtwarzania należy

30

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

wyłączyć funkcję maskowania. Tryb maskowania ustawiany jest indywidualnie dla każdej z kamer przyłączonych do rejestratora. Uwaga: Tryba maskowania nie wpływa na zapis obrazów z kamer w funkcji Podziału (ustawienie zapisu w podziale na cztery pola).

(10) Zapis podstawowy. Ze względu na fakt, iż nowe urządzenie ma domyślnie ustawione wartości podstawowych funkcji, uruchomienie trybu zapisu w rejestratorze następuje po wciśnięciu przycisku „REC” na panelu przednim urządzenia lub pilocie zdalnego sterowania. Wyłączenie zapisu następuje po wciśnięciu przycisku „STOP”. Jednak w ustawieniach domyślnych funkcje takie jak: zapis dźwięku, zapis alarmowy i wzbudzany detekcją są wyłączone. W przypadku, gdy tryb zapisu zostanie uruchomiony bez wcześniejszego dokonania ustawień parametrów, rejestracja odbywała zgodnie z ustawieniami fabrycznymi.

Jeśli w trakcie trwania zapisu uruchomiony zostanie tryb odtwarzania, jednokrotne naciśnięcie przycisku stop spowoduje wyłączenie funkcji odtwarzania, ponowne naciśnięcie wyłączy trwający zapis.

Wyłączenie funkcji zapisu wymaga podania hasła administratora.

Î

10-1) Tryby zapisu Urządzenie pozwala na wybór trzech różnych trybów zapisu: • •

NORMALNY: ciągły zapis ze wszystkich kamer ZDARZEŃ: zapis zdarzeń alarmowych, wywoływanych aktywnością w obrazie lub wykorzystujących oba typy inicjacji rejestracji



PROGRAMOWANY: zapis zgodny z zaprogramowanym kalendarzem

31

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

10-2) Powtarzanie zapisu na dysku HDD Ustawienie to ustala sposób zarządzania danymi na dysku twardym po jego zapełnieniu. Załączenie funkcji powtarzania zapisu uruchamia nadpisywanie najstarszych zarejestrowanych danych. 10-3) Definiowanie grup zapisu Możliwe jest zdefiniowanie do 4 grup zapisu uwzględniających odrębne parametry rejestracji. Przełączanie grup umożliwia szybką zmianę parametrów. Przełączanie grup może być wywoływane zdarzeniami alarmowymi lub zaprogramowane czasowo. 10-4) Jakość obrazu

Możliwy jest wybór czterech poziomów jakości obrazu zapisywanego. Jakość obrazu zależy od poziomu kompresji. Zmiana poziomu jakości realizowana jest za pomocą kursorów W X: Super‹ŒHigh ‹Œ Middle ‹Œ Low * Średnia wielkość klatki Ustawienie PAL

LOW

MID

HIGH

SUPER

Jednostka

10~13

14~19

12~17

18~28

KB

10-5) Zapis dźwięku Ustawienie umożliwia włączenie zapisu jednego kanału audio. Domyślnie zapis dźwięku jest wyłączony. 10-6) Sposób zapisu Urządzenie umożliwia wybór dwóch trybów zapisu: zapis w jakości półobrazu lub zapis w jakości ćwiartki obrazu. (a) Zapis półobrazu: Rejestrator zapisuje obraz ze wszystkich kamer niezależnie i multipleksuje go. Każdy kanał zapisywany jest w rozdzielczości 720x288. (b) Zapis w podziale (tylko wersja 4 kanałowa, zapis 50 klatek). Obraz z 4 kamer jest zapisywany jako jedna całość. Rozdzielczość całego obrazu zostaje podzielona pomiędzy 4 kamery.

32

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

Rzeczywista rozdzielczość zapisywanego obrazu z pojedynczej kamery wynosi 360x144. (c) Zapis w rozdzielczości CIF (wersja 8 kanałowa, zapis 50 klatek). Rejestrator Zapisuje obraz ze wszystkich kamer niezależnie w rozdzielczości 360x288. Wynika to z podziału przestrzeni zapisu dla 4 kamer na 8 kanałów. 10-7) Prędkość zapisu Rejestrator umożliwia ustawienie prędkości zapisu jedynie jako wartości dla całego systemu (brak możliwości zróżnicowania prędkości zapisu poszczególnych kamer). Urządzenie automatycznie rozdziela ilość rejestrowanych klatek pomiędzy wszystkie przyłączone kamery. Mniejsza ilość przyłączonych kamer powoduje, że prędkość zapisu dla każdej z nich jest większa niż w przypadku, gdy podłączone są wszystkie kamery. Poniższe tabele zawierają szczegóły dotyczące parametrów zapisu w przypadku różnych ustawień: (a) Dane dla zapisu półobrazu w przypadku rejestratora w wersji 4 kanałowej (PDR-J1004). Każdy kanał zapisywany jest w rozdzielczości 720x288:

Prędkość na kam. Pędkość zapisu 50 Klatek / sek. 25 Klatek / sek. 12 Klatek / sek. 10 Klatek / sek. 5 Klatek / sek. 3 Klatki/ sek. 2 Klatki / sek. 1 Klatka / sek. 30 Klatek / min. 20 Klatek / min. 12 Klatek / min.

Kamera 1 Kamera 2 Kamera 3 Kamera 4 12,5 6,25 3 2,5 1,25 0,75 0,5 0,25 7,5 5 3

33

12,5 6,25 3 2,5 1,25 0,75 0,5 0,25 7,5 5 3

12,5 6,25 3 2,5 1,25 0,75 0,5 0,25 7,5 5 3

12,5 6,25 3 2,5 1,25 0,75 0,5 0,25 7,5 5 3

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

(b) Dane dla zapisu w podziale w przypadku rejestratora w wersji 4 kanałowej (PDR-J1004). Każdy kanał zapisywany jest w rozdzielczości 360x144.

Prędkość na kam. Prędkość zapisu 50 Klatek / sek. 25 Klatek / sek. 12 Klatek / sek. 8 Klatek / sek. 5 Klatek / sek. 3 Klatki / sek. 2 Klatki / sek. 1 Klatka / sek. 30 Klatek / min. 20 Klatek / min. 12 Klatek / min.

Kamera 1

Kamera 2

Kamera 3

Kamera 4

50 25 12 8 5 3 2 1 30 20 12

50 25 12 8 5 3 2 1 30 20 12

50 25 12 8 5 3 2 1 30 20 12

50 25 12 8 5 3 2 1 30 20 12

Ustawienia: 1) Aby ustawić parametry zapisu nacisnąć przycisk “MENU”. Otwarte zostanie “MENU GŁÓWNE” urządzenia. 2) Przyciskiem kursora „b” przesunąć linię ustawień w położenie “USTAW. ZAPISU” (ustawienia zapisu). Przyciskiem kursora „f” zatwierdzić ustawienie. 3) W linii ustawień “ZAPIS GRUPY” (prawa część ekranu) wyświetlony zostanie migający napis „GRUPA 1”. 4) Przyciskiem kursora „f” dokonać wyboru żądanej grupy zapisu (1 – 4).

Grupa zapisu definiuje parametry ustawień akcji alarmowych poszczególnych kamer w systemie. Ustawienia parametrów zapisu grupy dokonywane są w menu „ USTAW. GRUPY ZAPISU”.

34

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

(11) Zapis zdarzeń – zapis alarmowy

1) Aby ustawić parametry zapisu alarmowego nacisnąć przycisk “MENU”. Otwarte zostanie “MENU GŁÓWNE” urządzenia. 2) Przyciskiem kursora „b” przesunąć linię ustawień w położenie “USTAW. ZAPISU ALARMOWEGO” (ustawienia zapisu alarmowego). Przyciskiem kursora „f” zatwierdzić ustawienie. 3) Otwarte zostanie menu ustawień zapisu alarmowego. 4) Ustawień funkcji w menu dokonujemy za pomocą przycisków kursorów zgodnie z poniższymi wskazówkami: FUNKCJA

USTAWIENIE

ZMIANA USTAWIEŃ

DOMYŚLNE

Możliwe jest zaprogramowanie 4 różnych trybów zapisu ZAPIS ZDARZEŃ

GRUPA1

(GRUP). GRUPA1⇔GRUPA2⇔GRUPA3⇔GRUPA4 Ustawia długość czasu zapisu po aktywacji akcji alarmowej: 20SEK ‹Œ 40SEK ‹Œ 60SEK‹Œ 80SEK ‹Œ 100SEK ‹Œ120SEK ‹Œ 180SEK ‹Œ 240SEK ‹Œ 0SEK W przypadku gdy wartość czasu trwania akcji alarmowej zostanie ustawiona w pozycji “0 SEK”:

CZAS TRWANIA ALARMU

20SEK

1. Przy zapisie podstawowym – rejestracja będzie trwała do czasu przerwania jej przez użytkownika. 2. Przy zapisie programowanym czasowo (ang. Schedule Recording)



zapis

trwa

do

końca

zaprogramowanego

przedziału czasowego.

35

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

FUNKCJA

USTAWIENIE

ZMIANA USTAWIEŃ

DOMYŚLNE

TAK: Pojawienie się alarmu uruchamia sygnalizację dźwiękową. Sygnalizacja zostaje przerwana po zaniku sygnału alarmowego. ALARM DŹWIĘKOWY

NIE

NIE: Sygnalizacja dźwiękiem jest wyłączona. Aby przerwać działanie sygnalizacji dźwiękowej w trakcie alarmu należy nacisnąć przycisk CANCEL. Wyjście umożliwia sposób sygnalizacji na wyjściu alarmowym. Możliwe jest przekazywanie na wyjście informacji alarmowych

WYJŚCIE ALARMOWE

dotyczących następujących zdarzeń: WYŁ



ALARM (pojawienie się alarmu)



AL+MO (pojawienie się alarmu lub detekcja aktywności)



AL+VL (pojawienie się alarmu lub utrata sygnału wideo)



ALL (wszystkie sygnały)

OFF: Funkcja alarmowania jest wyłączona. N.C. (Normalnie Zamknięte): Alarm wywoływany jest przez RODZAJ WYJŚCIA

WYŁ

otwarcie kolektora. N.O. (Normalnie Otwarte): Alarm wywoływany jest przez zamknięcie (zwarcie) kolektora.

Aby zatwierdzić ustawienia i zamknąć menu ustawień nacisnąć przycisk MENU.

5) W menu “USTAWIENIA ZAPISU” dokonać zmiany ustawienia trybu zapisu na ZDARZ. (zapis zdarzeń alarmowych).

36

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

6) Przyciskiem kursora „b” przesunąć linię ustawień w położenie zapis z kamery, dla której mają zostać dokonane ustawienia zapisu alarmowego.

7) Uaktywnienie wejścia alarmowego odpowiadającego wybranemu numerowi kamery następuje po dwukrotnym naciśnięciu odpowiadającego jej przycisku. Gdy funkcja jest aktywna w linii wyboru kamery pojawia się oznaczenie AL (alarm). Przyciskiem numerycznym wyboru kamery uruchamiana jest również funkcja detekcji aktywności w obrazie. Detekcja uruchamiana jest po pierwszym wciśnięciu przycisku, a jej uruchomienie symbolizowane jest pojawieniem się w linii ustawień kamery literki MO (ang. MOTION – ruch). Ustawienia funkcji odbywają się według poniższego klucza: Pierwsze naciśnięcie przycisku: M – zapis wywoływany detekcją. Drugie naciśnięcie przycisku: A – zapis wywoływany sygnałem alarmowym. Trzecie naciśnięcie przycisku: M A – zapis wywoływany detekcją i alarmem. Czwarte naciśnięcie przycisku: - - (brak akcji)

8) Aby zatwierdzić ustawienia i zamknąć menu ustawień nacisnąć przycisk MENU. 9) Nacisnąć przycisk REC (zapis). Zapis alarmowy zostanie uruchomiony po pojawieniu się sygnału alarmowego na wejściu alarmowym kamer, dla których została uaktywniona funkcja zapisu alarmowego. Wskaźnik zapisu na panelu przednim miga, jeśli po wciśnięciu przycisku REC na żadnym z uaktywnionych kanałów nie jest wzbudzony stan alarmowy.

37

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

Zapis każdej z kamer uruchamiany jest w przypadku pojawienia się sygnału alarmowego na odpowiadającym kamerze złączu. 10) Aby zatrzymać zapis należy nacisnąć przycisk “ STOP”.

(12) Zapis zdarzeń – zapis wywoływany wykryciem aktywności w obrazie.

1) 2) 3) 4)

Aby ustawić parametry detekcji aktywności nacisnąć przycisk “MENU”. Otwarte zostanie “MENU GŁÓWNE” urządzenia. Przyciskiem kursora „b” przesunąć linię ustawień w położenie “USTAW. ZAPISU ALARMOWEGO”. Gdy linia ustawień “USTAW. ZAPISU ALARMOWEGO” zostanie podświetlona zatwierdzić ustawienie przyciskiem kursora „f”. Ustawienia:

38

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

FUNKCJA

USTAWIENIE

ZMIANA USTAWIEŃ

DOMYŚLNE

Możliwe jest zaprogramowanie 4 różnych trybów zapisu ZAPIS ZDARZEŃ

GRUPA1

(GRUP). GRUPA1⇔GRUPA2⇔GRUPA3⇔GRUPA4

CZAS TRWANIA ALARMU

Określa 20SEK

czas

trwania

zapisu

wywołanego

wykryciem

aktywności w obrazie: 20SEK ‹Œ 40SEK ‹Œ 60SEK ‹Œ 80SEK ‹Œ 100SEK ‹Œ 120SEK ‹Œ 180SEK ‹Œ 240SEK ‹Œ 0SEK

WYBÓR KAMERY

KAMERA 1

Pozwala na skonfigurowanie ustawień detekcji dla wybranej kamery Określenie aktywność

miejsca

kadru,

dokonywane

w jest

którym

wykrywana

poprzez

będzie

uaktywnienie

poszczególnych pól (16 pól dla każdej z kamer) wyświetlanych w kadrze obrazu. Uaktywnienie pól realizowane jest przy pomocy odpowiadających ich numerom przycisków numerycznych. USTAW. DETEKCJI

WSZYSTKIE

(ustawienia detekcji)

POLA

Uaktywnienie pól o numerach wyższych od 10 realizowane jest poprzez wciśnięcie kombinacji przycisków +10 i przycisku numerycznego. Przykład: ustawienie detekcji pola numer 16. Kolejno wcisnąć

przyciski +10 i 6. Przyciski mogą być użyte kolejno (jeden po

drugim) lub jednocześnie (wciśnięcie i przytrzymanie przycisku +10 i jednoczesne wciśnięcie przycisku numerycznego 6).



FF: zaznaczenie wszystkich pól



FR: dezaktywacja wszystkich pól

Poziom 1: odpowiada czułości niskiej ~ Poziom 15: odpowiada CZUŁOŚĆ DETEKCJI

czułości wysokiej. POZIOM 7

Czułość detekcji zależna jest również od ilości pól detekcji ustawionych w kadrze obrazu.

Aby zatwierdzić ustawienia i zamknąć menu ustawień nacisnąć przycisk MENU.

39

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

5) W menu “USTAWIENIA ZAPISU” dokonać zmiany ustawienia trybu zapisu na ZDARZ. (zapis zdarzeń alarmowych). Przyciskiem kursora „b” przesunąć linię ustawień w położenie ZAPIS Z KAMERY, dla której mają zostać dokonane ustawienia zapisu alarmowego.

6) Uaktywnienie ustawionej siatki detekcji dla wybranej kamery następuje po naciśnięciu odpowiadającego jej numerowi przycisku. Gdy funkcja jest aktywna w linii wyboru kamery pojawia się oznaczenie MO (ang. MOTION - ruch). Ustawienia funkcji odbywają się według poniższego klucza: Pierwsze naciśnięcie przycisku: M – zapis wywoływany detekcją. Drugie naciśnięcie przycisku: A – zapis wywoływany sygnałem alarmowym. Trzecie naciśnięcie przycisku: M A – zapis wywoływany detekcją i alarmem. Czwarte naciśnięcie przycisku: - - (brak akcji)

40

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

7) Aby zatwierdzić ustawienia i zamknąć menu ustawień nacisnąć przycisk MENU. 8) Nacisnąć przycisk REC (zapis). Zapis alarmowy (ZDARZEŃ) zostanie uruchomiony po pojawieniu się sygnału alarmowego na wejściu alarmowym kamer, dla których została uaktywniona funkcja zapisu alarmowego. Wskaźnik zapisu na panelu przednim miga, jeśli po wciśnięciu przycisku REC na żadnym z uaktywnionych kanałów nie zostanie wykryta zmiana w obrazie.

Zapis każdej z kamer uruchamiany jest w przypadku pojawienia się zmiany w obrazie. 9) Aby zatrzymać zapis należy nacisnąć przycisk “STOP”.

(13) Program zapisu - zapis programowany czasowo.

Przed dokonaniem ustawień zapisu czasowego konieczne jest wcześniejsze ustawienie parametrów GRUP ZAPISU (ustawienia grup 1~4)

41

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

1) W celu otwarcia „MENU GŁÓWNEGO” nacisnąć przycisk „MENU”. 2) Przyciskiem kursora „b” przesunąć linię ustawień w położenie „PROGRAM ZAPISU”. 3) Zatwierdzić ustawienie przyciskiem kursora „f”. 4) Ustawienie daty, czasu i wybór grupy zapisu dokonywany jest za pomocą klawiatury numerycznej. 5) Przesunięcie kursora w poziomie realizowane jest przyciskami kursorów „W X”. 6) Przesunięcie kursora w pionie realizowane jest przyciskami kursorów „S T” lub za pomocą tarczy manipulatora obrotowego. 7) Ustawienia: FUNKCJA

ZMIANA USTAWIEŃ

D/W - DZIEŃ Niedziela: 1, Poniedziałek: 2, Wtorek: 3, Środa: 4, Czwartek: 5, TYGODNIA (ang. Piątek: 6, Sobota:7. WSZ (wszystkie): 8 (codziennie) day of week) POCZĄTEK KONIEC

Czas rozpoczęcia zapisu. Czas zakończenia zapisu. Zaprogramowany czas zakończenia zapisu musi być późniejszy od wprowadzonego czasu rozpoczęcia. Ustawienie -------- : Zapis nieaktywny. GRUPA1 ~ GRUPA4: wybór jednej z grup ustawień.

GRUPA

Wybór

numeru

grupy

dokonywany

jest

za

pomocą

odpowiadającego numerowi przycisku numerycznego (1-4). Usuwanie: Aby usunąć wprowadzony w linii wpis, ustawić w kolumnie „GROUP” wartość ‘------‘ i zamknąć menu „PROGRAM ZAPISU”. Aby wyzerować ustawienie kolumny „GROUP” nacisnąć przycisk numeryczny 6. Aby wprowadzić wartość „żaden” nacisnąć 5.

Czas zapisu wprowadzany jest w trybie 24 godzinnym (00:00 - 23:59). Jeśli programowany czas zapisu przekracza 24 godziny konieczne jest dokonanie ustawień zapisu dla 2 dni. D/W

POCZĄTEK

KONIEC

GROUP

WSZ

18:01

23:59

GRUPA3

WSZ

00:00

08:59

GRUPA1

Zapis nie zostanie zainicjowany gdy wprowadzony czas zakończenia zapisu jest wcześniejszy niż czas rozpoczęcia zapisu. Przykład:

WSZ

18:01

08:59

GRUPA1

Aby zatwierdzić ustawienia i opuścić MENU ustawień nacisnąć przycisk MENU.

42

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

8) W celu uaktywnienia zapisu programowanego w menu USTAWIENIA ZAPISU konieczne jest wybranie opcji PROGRAMOWANY.

9)

Gdy wprowadzony program pokryje się z ustawieniem czasu bieżącego wskaźnik zapisu REC zapali się i urządzenie rozpocznie zapis. 10) Gdy wprowadzony czas zapisu dobiegnie końca wskaźnik REC zgaśnie zapis zostanie wyłączony.

(14) Odtwarzanie 14-1) Podstawowy tryb odtwarzania. a) W trybie podglądu bieżącego lub zapisu nacisnąć przycisk odtwarzania (PLAY). Gdy odtwarzanie zostanie uruchomione po raz pierwszy po włączeniu zasilania urządzenia po naciśnięciu przycisku odtworzony zostanie najstarszy zapisany na dysku plik danych wizyjnych. Jeśli odtwarzanie zostanie uruchomione po raz kolejny akcja uruchamiana jest w miejscu, gdzie odtwarzanie zostało przerwane podczas ostatniej sesji. b) Aby wywołać obraz odtwarzany z wybranej kamery po uruchomieniu trybu odtwarzania nacisnąć przycisk numeryczny odpowiadający numerowi kamery. c) Aby przełączyć tryb podziału ekranu należy podczas odtwarzania nacisnąć przycisk podziału ( / ▲). d) Osiągnięcie podczas odtwarzania końca danych na dysku powoduje rozpoczęcie odtwarzania od początku. e) W celu zatrzymania odtwarzania nacisnąć przycisk STOP. Gdy tryb odtwarzania uruchomiony jest w trakcie trwającego zapisu, pierwsze naciśnięcie przycisku

43

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

STOP wyłączy odtwarzanie, kolejne naciśnięcie spowoduje wyłączenie zapisu. Uwaga: Wyłączenie zapisu wymaga podania hasła administratora. Proces odtwarzania sygnalizowany jest na ekranie.

14-2) Odtwarzanie wstecz a) Aby uruchomić funkcję odtwarzania wstecz należy w trakcie odtwarzania ponownie nacisnąć przycisk PLAY. b) Ponowna zmiana kierunku nastąpi po kolejnym wciśnięciu przycisku PLAY.

14-3) Odtwarzanie klatka po klatce a) Podczas odtwarzania nacisnąć przycisk ( ) (pauza) na pilocie zdalnego sterowania. Kolejne naciśnięcia przycisku powodowały będą wyświetlanie następnych klatek obrazu. Użycie przycisku ( ) uruchamia odtwarzanie poklatkowe wstecz. 14-4) Odtwarzanie przyśpieszone Podczas odtwarzania nacisnąć przycisk lub na panelu przednim lub pilocie zdalnego sterowania. Kolejne naciśnięcia przycisku powodowały będą zmianę

44

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

prędkości odtwarzania. przyśpieszone wstecz.

Użycie

przycisku

(

)

uruchamia

odtwarzanie

Prędkość odtwarzania uzależniona jest od ilości naciśnięć przycisku przyśpieszonego odtwarzania w przód ( ) lub wstecz ( ). : ▷ €▷▷€▷▷▷€▷▷▷▷€▷▷▷▷▷ 1X 2X 4X 8X 16X : ◁ €◁◁€◁◁◁€◁◁◁◁€◁◁◁◁◁ 14-5) Odtwarzanie dźwięku a) Parametry odtwarzania obrazu uzależnione są od ustawień prędkości zapisu. Zapis dźwięku realizowany jest natomiast niezależnie od zapisu obrazu. Dźwięk rejestrowany jest zawsze w trybie rzeczywistym. Mimo to niektóre ustawienia prędkości zapisu mogą wywoływać problemy z odtwarzaniem dźwięku lub jego niewielkie opóźnienie. b) Do wyciszania/odtworzenia ścieżki dźwiękowej towarzyszącej zapisowi obrazu służy przycisk AUDIO-PB na pilocie zdalnego sterowania. Możliwość poprawnego odtwarzania dźwięku może być ograniczona w przypadku zapisu i odtwarzania w trybie rzeczywistym. Odtwarzanie dźwięku możliwe jest wyłącznie podczas odtwarzania obrazu w trybie pełnoekranowym.

(15) Wyszukiwanie daty i czasu 1) Aby otworzyć menu wyszukiwania nacisnąć przycisk TIME SEARCH.

45

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

① 24 godzinny przedział czasowy wybranego dnia ② Dzień tygodnia i data odpowiadająca istniejącym na dysku zapisom. ③ Barwny pasek odzwierciedlający zapisane w danym przedziale czasowym dane. ④ Bezbarwny pasek odzwierciedlający brak danych z tego przedziału czasowego. ⑤ Wybór czasu, z którego mają być wyświetlane dane dokonywany jest poprzez przemieszczenie za pomocą przycisków kursorów „W X” wskaźnika wyboru czasu w żądane miejsce skali. ⑥ Wybór daty (dzień i miesiąc) z której zostanie wskazany przedział czasowy do odtwarzania dokonywany jest poprzez przemieszczenie wskaźnika na odpowiadającą żądanej dacie linię. Przesunięcie wskaźnika realizowane jest za pomocą przycisków kursorów “S T”. 2) W czasie rejestracji długookresowej na każdej stronie menu „WYSZUKIWANIE CZASU” pokazuje przedział 10 dni. Zmiana strony na poprzednią lub następną realizowana jest za pomocą przycisków kursorów S T. 3) Po wybraniu żądanego przedziału czasowego należy ponownie nacisnąć przycisk „TIME SEARCH” (T-SEARCH). Wyszukiwanie nie zostanie uruchomione jeśli kursor zostanie ustawiony w miejscu skali nie oznaczonym żółtym paskiem (brak danych

4) Otwarte zostanie kolejne podmenu wyświetlające przedział godzinowy zapisu (0~60min.) oraz lista numerów kamer, z których dane mogą być odtwarzane.

5) Za pomocą przycisków kursorów S T W X wybrać żądany przedział minutowy ustawiając wskaźnik w wybranym miejscu skali dowolnej z kamer. Następnie

46

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

wcisnąć przycisk „PLAY” lub „TIME SEARCH” aby rozpocząć odtwarzanie od wybranego miejsca.

(16) Wyszukiwanie zdarzeń alarmowych Funkcja wyszukiwania zdarzeń umożliwia wyszukanie zapisów towarzyszących alarmom generowanym przez wejścia alarmowe urządzenia lub alarmom wywoływanym przez wykrywanie aktywności w obrazie. 1) W celu wyświetlenia listy zdarzeń alarmowych nacisnąć przycisk „ALARM SEARCH (A-SEARCH)”. (Oznaczenie „AL” oznacza zapis wywołany stanem alarmowym wejścia a „MO” stanem alarmowym wywołanym przez wykrytą aktywność w obrazie).

2) Przyciskami kursorów ST ustawić kursor w położeniu wybranego zdarzenia. 3) Każda strona menu wyszukiwania alarmów zawiera listę 10 zdarzeń. Zmiana strony ustawień na zasadzie poprzednia/następna realizowana jest za pomocą przycisków kursorów ◀▶. 4) Aby wybrać przedział godzinowy i numer kanału, z którego wyszukiwane jest zdarzenie alarmowe nacisnąć przycisk „ALARM SEARCH” (A-SEARCH). 5) Otwarte zostanie kolejne podmenu wyświetlające przedział godzinowy zapisu (0~60min.) oraz lista numerów kamer, z których dane mogą być odtwarzane. 6)

Aby odtworzyć wybrane zdarzenia nacisnąć przycisk „PLAY” lub „ALARM SEARCH” (A-SEARCH).

47

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

(17) Ustawienia systemowe

(a) Przyciskiem MENU otworzyć „MENU GŁÓWNE” urządzenia. Przyciskami kursorów ST wybrać linię ustawień „ USTAW. SYSTEMOWE”. (b) Gdy podświetlone zostanie podmenu „USTAWIENIA SYSTEMOWE” przyciskiem kursora X zatwierdzić ustawienie. Otwarte zostanie podmenu USTAWIEŃ SYSTEMOWYCH. 1) Ustawienia haseł dostępu

FUNKCJA

USTAWIENIE

ZMIANA USATWIEŃ

DOMYŚLNE – Zmiana hasła

HSŁO UŻYTKOWNIKA lub HASŁO ADMINISTRATORA

000000

a) Po otwarciu menu USTAWIENIA SYSTEMOWE w linii ustawień ADMIN. HASŁO lub UŻYTK. HASŁO nacisnąć przycisk kursora X. Otwarte zostanie menu zmiany hasła. Wprowadzanie hasła odbywa się za pomocą klawiatury numerycznej.

b) Przyciskami numerycznymi 0~9 wprowadzić nowe hasło.

c) W celu potwierdzenia hasła wprowadzić je ponownie. Hasło zostanie zmienione.

48

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

1) Hasło użytkownika: Patrz funkcja blokowania klawiatury 2)

Hasło

administratora

blokuje

dostęp

do:

MENU

ustawień,

wyłączenia

zapisu,

włączenia/wyłączenia programowanego czasowo trybu pracy, włączenia/wyłączenia blokady klawiatury. * Aby zrezygnować z dokonywania ustawień nacisnąć przycisk „CLEAR”.

2) Formatowanie dysku HDD FUNKCJA

ZMIANA USATWIEŃ – Formatowanie wewnętrznych dysków twardych

FORMATOWANIE HDD

a) W menu „USTAWIENIA SYSTEMOWE” wybrać podmenu „FORMATOWANIE DYSKU”

i

nacisnąć

przycisk

kursora

X.

Pojawi

się

ostrzeżenie

„KONTYNUOWAĆ ?”

b) Naciśnięcie przycisku „MENU” (TAK) uruchomi proces formatowania. Naciśnięcie przycisku „CLEAR” (NIE) anuluje akcję.

**Ważne: Gdy funkcja formatowania ma zostać uruchomiona podczas trwającego zapisu lub odtwarzania, konieczne jest wykonanie następujących czynności: •

Zatrzymać pracę i wyłączyć rejestrator.



Uruchomić ponownie rejestrator.



Uruchomić funkcję formatowania w menu „USTAWIENIA SYSETMOWE”.



Po wykonaniu tych czynności uruchomić ponownie rejestrator.



Formatowanie dysków zostało wykonane.

3) Automatyczne blokowanie klawiatury W przypadku, gdy funkcja jest aktywna, dostęp do urządzenia jest blokowany po 3 minutach od przerwania obsługi.

49

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

4) Dźwięk klawiszy Ustawienie domyślne funkcji w pozycji ZAŁ (załączone). Każdorazowe naciśnięcie dowolnego przycisku na panelu sterującym urządzenia lub pilocie zdalnego sterowania jest sygnalizowane dźwiękowo. Wyłączenie funkcji wymaga dokonania ustawienia funkcji w pozycję WYŁ (wyłączona) 5) Wybór numeru identyfikacyjnego rejestratora (ID)

Numer identyfikacyjny urządzenia ma zastosowanie w przypadku sterowania rejestratora z pilota zdalnego sterowania lub za pomocą kablowej klawiatury sterującej. Numer ID umożliwia sterowanie z jednego nadajnika wieloma urządzeniami. W celu sterowania zdalnego w menu urządzenia ustawić należy numer ID. W celu zabezpieczenia urządzenia przed dokonaniem przypadkowej zmiany numeru ID, dokonanie zmiany wymaga pełnego zatwierdzenia poprzez wyłączenie urządzenia i uruchomienie go ponownie. Wybór adresu na pilocie realizowany jest przez naciśnięcie i przytrzymanie przycisku DVR ID i naciśnięcie w tym czasie przycisków odpowiadających wprowadzonemu wcześniej w urządzeniu numerowi ID. Przykład: Wprowadzenie numeru 5 wymaga naciśnięcia kolejno przycisków numerycznych 0, 5, wprowadzenie numeru 43 wymaga naciśnięcia 4, 3.

50

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

(18) Ustawienia sieciowe Urządzenie wyposażone jest w gniazdo sieciowe umożliwiające podłączenie go do sieci komputerowej. Menu urządzenia pozwala na dokonanie ustawień dla współpracy zarówno z sieciami o stałym jak i zmiennym IP. 18-1) Podłączenie. Podłączyć kabel LAN do portu Ethernet (RJ-45) na panelu tylnym urządzenia.

18-2) Statyczny adres IP.

a) W celu otwarcia MENU GŁÓWNEGO nacisnąć przycisk MENU. Przyciskami kursorów ST zmienić linię ustawień na USTAW. SIECI (ustawienia sieci). b) Gdy linia ustawień „USTAWIENIA SIECI” zostanie podświetlona zatwierdzić ustawienie przyciskając przycisk kursora X. Otwarte zostanie menu „USTAWIENIA SIECI”. c) Wybór linii ustawień dokonywany jest za pomocą przycisków kursorów S T. Zmiana ustawień: ADRESU IP, MASKI PODSIECI i BRAMY DOMYŚLEJ realizowana jest za pomocą przycisków numerycznych. d) Po otwarciu podmenu „USTAW. SIECI” wybrać linię ustawień „CONFIG” i przyciskiem kursora X zmienić wartość ustawienie na „STATIC/DSL” e) Przyciskiem kursora T zmienić położenie linii ustawień na „USTAW. IP” i zatwierdzić wybór przyciskiem kursora X. Otwarte zostanie podmenu „USTAW.

51

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

IP” zawierające linie ustawień: ADRES IP, MASKA PODSIECI i BRAMA DOMYŚLNA.

f) Za pomocą przycisków numerycznych wprowadzić żądaną wartość ustawień zgodnie z wymaganiami sieci do której podłączono urządzenie. W celu uzyskania informacji dotyczących ustawień sieci należy skontaktować się z administratorem sieci.

g) W celu zatwierdzenia dokonanych ustawień należy nacisnąć przycisk MENU. 18-3) Praca w sieci z wykorzystaniem dynamicznego adresu IP Działanie funkcji zdalnego dostępu do urządzenia z wykorzystaniem dynamicznie przydzielanego adresu IP uzależnione jest od rodzaju łącza i protokołów wykorzystywanych do komunikacji. W celu uzyskania szerszych informacji należy skontaktować administratorem łącza dostępowego.

a) Podłączenie bezpośrednie ADSL: Podłączenie rejestratora do sieci ADSL możliwe jest wyłącznie za pomocą portu RJ-45 (Ethernet). Nie jest możliwe wykorzystanie w tym celu portu USB.

52

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

a) Po otwarciu podmenu „USTAW. SIECI” wybrać linię ustawień „KONFIG” i przyciskiem kursora X zmienić wartość ustawienie na „DYNAMICZNY” b) W celu zatwierdzenia dokonanych ustawień i zamknięcia MENU nacisnąć przycisk MENU. c) Naciskając przycisk INFO na panelu przednim urządzenia lub pilocie zdalnego sterowania otworzyć menu „INFORMACJE”.

d) Sprawdzić ustawienie nazwy w linii „NAZWA HOSTA”: przykład: J200B99 Nazwa ta stanowi unikalny identyfikator urządzenia e) Aby uruchomić zdalne połączenie pomiędzy rejestratorem i komputerem należy: • •

Uruchomić w komputerze aplikację przeglądarki Internet Explorer W oknie wyboru adresu wpisać: “http://NAZWAHOSTA.dvrhost.com”, gdzie zamiast wpisu NAZWA HOSTA wprowadzić należy odczytaną z menu „INFORMACJE” nazwę urządzenia: przykład: J200B99. Przykład pełnego wpisu: http:// j200b99.dvrhost.com Po uzyskaniu przełączenia obsługa zdalna możliwa jest przy użyciu opcjonalnego

53

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

oprogramowania APER CMS (Central Management Software).

W menu INFORMACJE można również sprawdzić bieżący adres IP

b) Podłączenie ADSL z wykorzystaniem Routera

a) Po otwarciu podmenu „USTAW. SIECI” wybrać linię ustawień „CONFIG” i przyciskiem kursora X zmienić wartość ustawienie na „STATIC/DSL” b) Przyciskiem kursora T wybrać linię ustawień „USTAW. IP” i zatwierdzić ustawienie przyciskiem X. Otwarte zostanie menu „USTAW. IP”. c) W menu „USTAW. IP” dokonać ustawień zgodnie z instrukcjami zawartymi w punkcie „Statyczny adres IP”. d) Ustawienia bramki skonfigurować zgodnie z adresem routera. e) W ustawieniach routera dokonać przemianowania portu 80 na DSR (na przykład VIRTUAL HOST). f) W serwisie www.dyndns.org skonfigurować nowego użytkownika i nadać mu nazwę: nazwaużytkownika.dyndns.org – przykład: dsr.dyndns.org. g) Dokonać konfiguracji usługi DYN DNS na routerze (wpisać hasło użytkownika i nazwę hosta). h) Aby uzyskać połączenie z rejestratorem w przeglądarce Internet Explorer 6.0 wpisać nazwę urządzenia (przykład: http://dsr.dyndns.org). 18-4) Port serwisowy W przypadku, gdy domyślnie używany port komunikacyjny 80 jest zajęty, ustawienie portu w rejestratorze może zostać zmienione. Jest to wymuszone faktem, że domyślny port 80

54

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

jest bardzo często blokowany przez dostarczycieli usług sieciowych. W tym przypadku zmiana ustawienia jest konieczna. Wyłącznie tą metodą można uruchomić komunikację pomiędzy urządzeniem a sieciowym oprogramowaniem klienckim. Zmiana ustawień portu realizowana jest po ustawieniu kursora w linii SERVICE PORT i wprowadzeniu nowego ustawienia wolnego portu za pomocą przycisków numerycznych. 18-5) Wysyłanie wiadomości alarmowych E-Mail. W celu uruchomienia funkcji wysyłania wiadomości elektronicznych w linii ustawień „E-MAIL” w podmenu „USTAWIENIA SIECI” wprowadzić należy adres konta poczty elektronicznej, na które w przypadku stanów alarmowych urządzenia wiadomości te mają być wysyłane. Adres konta wprowadzany jest za pomocą przycisków numerycznych według następującego klucza: Przycisk nr

Liczba przyciśnięć 1

2

3

1

-

.

-

2

A

B

C

3

D

E

F

4

G

H

I

5

J

K

L

6

M

N

O

7

P

Q

R

8

S

T

U

9

V

W

X

0/10

Y

Z

@

Po ustawieniu adresu rejestrator będzie wysyłał na tan adres informacje w przypadku: • • •

Pojawienia się zdarzenia alarmowego Utraty sygnału wideo Problemów z zasilaniem

55

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

Do komunikacji nie jest konieczne wprowadzanie ustawień serwera SMTP.

(19) Informacje systemowe i lista logowania 19-1) Informacje systemowe Lista informacji systemowych zawiera informacje o wersji oprogramowania zainstalowanego w urządzeniu, wielkości dysków twardych oraz rodzaju urządzeń współpracujących. Zawiera także dane umożliwiające identyfikację urządzenia. W celu wywołania listy „INFORMACJE SYSTEMOWE” nacisnąć przycisk INFO na panelu przednim urządzenia lub pilocie zdalnego sterowania. Aby zamknąć okno informacyjne nacisnąć przycisk „MENU”.

19-2) Lista logowania Lista logowania jest kalendarzem zdarzeń zawierającym informacje dotyczące pracy urządzenia, uruchamianych funkcji, zaników zasilania, podłączenia zdalnych użytkowników itp.

56

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

a) W celu wyświetlenia listy logowania nacisnąć dwukrotnie przycisk „INFO” na panelu przednim urządzenia lub pilocie (albo jednokrotnie przycisk „LOG” na pilocie. b) Lista może zawierać do 2046 rejestrów. Każda strona zawiera do 12 rejestrów. Zmiany stron następna/poprzednia dokonuje się przyciskami kursorów S, T. c) Aby zamknąć listę logowania nacisnąć przycisk „MENU”.

(20) Powiększanie kadru (ZOOM) Powiększenie kadru wykorzystywane jest do powiększania wybranego fragmentu kadru podczas odtwarzania obrazu zarejestrowanego. 1) W celu powiększenia wybranego fragmentu kadru nacisnąć przycisk „ZOOM” na panelu przednim urządzenia lub pilocie zdalnego sterowania. Wyświetlona zostanie ramka wyboru fragment kadru, który ma być powiększany.

57

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

2) Za pomocą przycisków kursorów S, T, W, X zmienić położenie ramki ustawiając ją w żądanym miejscu kadru. 3) Nacisnąć przycisk „ZOOM” w celu powiększenia wybranego fragmentu. 4) W trakcie powiększenia możliwa jest zmiana położenia powiększonego miejsca. Zmiany dokonuje się za pomocą przycisków kursorów S, T, W, X. 5) Aby wyłączyć tryb powiększenia nacisnąć przycisk „CLEAR”. Przycisk ZOOM nie jest aktywny w trakcie wyświetlania menu ekranowego i w trybie podziału ekranu.

58

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

(21) Sterowanie ruchem kamer obrotowych ** Przed podłączeniem i uruchomieniem kamer obrotowych sprawdzić poniższe ustawienia. 1. Wybór protokołu sterowania (RS 232/485), ustawienia terminowania i adresu kamery 2. Dokonać ustawień adresu kamery i wybrać właściwy protokół sterujący FUNKCJA

ZMIANA USTAWIEŃ

Strona

Po podłączeniu i dokonaniu ustawień kamer obrotowych nacisnąć przycisk P/T/Z

ustawień

/Focus na panelu przednim urządzenia lub pilocie zdalnego sterowania. Na ekranie

obrotu

monitora pojawi się menu sterowania ruchem kamer pokazane poniżej.

poziomego/ pionowego (Pan/ Tilt)

a. Sterowanie obrotem poziomym: Naciskając przyciski kursorów W , X na panelu przednim rejestratora lub przyciski kursorów W , X ↖,↗,↙,↘ na pilocie zdalnego sterowania dokonać zmiany położenia kamery. b. Sterowanie obrotem pionowym: Naciskając przyciski kursorów ▲, ▼ na panelu przednim rejestratora lub przyciski kursorów ▲, ▼ ↖,↗,↙,↘ na pilocie zdalnego sterowania dokonać zmiany położenia kamery. Przyciski: ▲, ▼, ◄, ► sterują obrotem kamery.

Strona ustawień ostrości

Przyciski:

(Focus)

a. ◄|, |► : sterowanie ostrością blisko/daleko (ang. near/far) b. T-search: włącza funkcję automatycznego ustawiania ostrości (ang. auto focus) c. CANCEL: wyłącza funkcję automatycznego ustawiania ostrości (ang. auto focus)

Strona

Przyciski: ▲, ▼, ◄, ► sterują obrotem kamery.

ustawień powiększenia kadru (Zoom)

Przyciski: ◄|, |► : zmiana powiększenia kadru powiększenie/zmniejszenie (ang. zoom in/out)

Strona

Przyciski: ▲, ▼, ◄, ► sterują obrotem kamery.

sterowania poziomem otwarcia

Przyciski:

przysłony

a. ◄|, |► : zmiana poziomu otwarcia przysłony zamknięcie/otwarcie (ang. iris

(IRIS)

close/open). b. T-search: włączenie automatycznego sterowania przysłoną c. CANCEL: wyłączenie automatycznego sterowania przysłoną

59

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

Tabela ustawień c.d. FUNKCJA

ZMIANA USTAWIEŃ Przyciski: ▲, ▼, ◄, ► sterują obrotem kamery.

Sterowanie automatycznymi funkcjami ruchu (Auto P/T/Z)

a. Umieścić kursor w żądanym położeniu: Auto Pan/Tilt/PanTilt lub Tour i używając przycisku PTZ lub Cancel włączyć/wyłączyć funkcję.

b. Ustawienia programowanych położeń kamery (tzw. Presets): ⓐ Używając przycisków kursorów skierować kamerę w żądane miejsce. ⓑ Umieścić kursor w położeniu Preset. ⓒ Nacisnąć przycisk PTZ -> pojawi się migający numer pozycji. ⓓ Przyciskami kursorów ▲, ▼, ◄, ► wybrać numer dla położenia. ⓔ Nacisnąć przycisk PTZ.

c. Wywoływanie zaprogramowanych położeń kamery (tzw. Presets): ⓐ Umieścić kursor ustawień w położeniu GOTO. ⓑ Nacisnąć przycisk PTZ -> pojawi się migający numer pozycji. ⓒ Przyciskami kursorów ▲, ▼, ◄, ► wybrać numer położenia. ⓓ Nacisnąć przycisk PTZ. d. Zalecane jest zachowanie kolejności numerów położeń w celu zachowania prawidłowego funkcjonowania funkcji TOUR.

ETC

Ustawienia ograniczeń w położeniu kamery: przyciski SET▲, SET▼, SET◄, SET►.

60

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

Sterowanie kamer obrotowych realizowane może być za pomocą przycisków na panelu przednim, pilota IR lub opcjonalnej kablowej klawiatury wynośnej.

(22) Archiwizacja Archiwizacja obrazu zapisywanego na dyskach twardych rejestratora może odbywać się na zewnętrznym nośniku USB 1.1 typu pen drive. Zainstalowanie nośnika w gnieździe USB na panelu przednim urządzenia sygnalizowane jest pojawieniem się symbolu nośnika USB na ekranie monitora głównego.

W celu przeprowadzenia archiwizacji na nośnik USB należy: 1) Nacisnąć przycisk BACKUP. Na ekranie pojawi się menu wyboru przedziału czasowego, który ma być zarchiwizowany.

2) Określić przedział czasowy wpisując czas początku i końca zapisu w formacie 24 godzinnym i nacisnąć ENTER w celu uruchomienia archiwizacji. Należy upewnić że czas początkowy przedziału nie jest późniejszy od końcowego. 3) Na ekranie monitora, po lewej stronie symbolu nośnika USB pojawi się ikona archiwizacji. Ikona ma kolor żółty sygnalizując trwającą sesję archiwizacji. Gdy archiwizacja zostanie zakończona ikona zniknie informując o możliwości odłączenia nośnika USB.

61

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

Dane techniczne Model

PDR-J1004

PDR-J1008 PAL

Standard telewizyjny Wejścia wizyjne

4 (BNC)

8 BNC

Wyjścia przelotowe

4 (BNC)

8 (złącze kablowe)

Wyjście monitorowe główne

1 (BNC / S-Video lub opcjonalne VGA)

Wyjście pomocnicze (SPOT)

1 (BNC)

Kompresja

M-JPEG

Rozdzielczość wyświetlania

720x576 720x288 lub 360x144

Rozdzielczość zapisu i odtwarzania

4/1

Wejścia/wyjścia alarmowe

EMBEDDED LINUX

System operacyjny Szybkość wyświetlania w trybie 100 klatek na sek.

200 klatek na sek.

rzeczywistym 50 klatek na sek.

Maksymalna szybkość zapisu

1 (wejście CINCH)

Wejście audio Funkcja Back Up

Tak (Ethernet lub zewnętrzne nośniki USB) USB 1.1 PEN DRIVE

Zewnętrzne nośniki dla zapisu Złącza komunikacyjne

USB 1.1, RS-232, Ethernet, RS-422/485 2 (400GB każdy)

Maksymalna ilość dysków twardych

LAN, WAN, Internet

Współpraca z siecią

Tak , oprogramowanie CMS

Oprogramowanie Client

Pilot IR

Zdalne sterowanie

220 V AC

Zasilanie

40 W

Pobór mocy 0

Wymiary

0

-10 C do +50 C wilgotność 90%

Temperatura pracy

335(szer.) X 70(wys.)

X 370(gł.) mm

Ok. 4 kg (bez dysków)

Waga

62

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY

Funkcje Ustawienia parametrów obrazu

Jasność / kontrast / nasycenie dla każdego z kanałów Ręczny, programowany czasowo, alarmowy, wywoływany

Tryby zapisu

aktywnością w obrazie

Detekcja aktywności (każdy kanał)

16 pól w kadrze / 15 poziomów czułości Kryterium daty i czasu/ numeru kamery, kryterium zdarzenia

Tryby wyszukiwania

alarmowego / aktywności w obrazie Do przodu i wstecz: Pauza, odtwarzanie poklatkowe, prędkość

Tryby odtwarzania

rzeczywista, prędkość 2X, 4X, 8X i 16X

Działanie wielopłaszczyznowe

Jednoczesny podgląd bieżący, zapis, odtwarzanie, transmisja

/ Full Triplex

zdalna

Funkcja Watchdog

Automatyczny restart z dotychczasowymi ustawieniami Blokada hasłem /funkcja Auto Lock /Formatowanie Dysku

Funkcje systemowe

/Testowanie Dysku

Wyposażenie ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA

ILOŚĆ

REJESTRATOR CYFROWY

1 urządzenie

OPROGRAMOWANIE CLIENT (CD)

1 szt.

PILOT ZDALNEGO STEROWANIA

1 szt.

KABEL ZASILAJĄCY

1 szt.

KABEL WYJŚĆ KAMEROWYCH (tylko wersja 8 kanałowa)

1 szt.

63

CYFROWY REJESTRATOR WIZYJNY