CASE STUDY. w tworzeniu sieci komputerowej. w Firmie Dart-Pol

CASE STUDY Wykorzystanie produktów Firmy Linksys w tworzeniu sieci komputerowej w Firmie „Dart-Pol”. www.porwit.com.pl www.voip-system.pl Firma „Dar...
Author: Nina Kowal
3 downloads 2 Views 2MB Size
CASE STUDY

Wykorzystanie produktów Firmy Linksys w tworzeniu sieci komputerowej w Firmie „Dart-Pol”. www.porwit.com.pl www.voip-system.pl

Firma „Dart-Pol” planuje przeniesienie do nowej siedziby, w której chce założyć sieć komputerową wraz z telefonią IP. W przyszłości zarząd Firmy chciałby również zwiększyć kontrolę pracowników, poprzez monitoring wraz z nagrywaniem dźwięku na serwery. Firma „Dart-pol” chce w ten sposób uwalnić się od niedopracowanej, mało rozbudowanej i słabo zabezpieczonej sieci używanej do tej pory w starym budynku. Tworzc solidne podstawy dla dynamicznego rozwoju zarówno swojego, jak i współpracujących z nią firm, obniża koszty funkcjonowania, zwiększa wydajność pracowników. Utrwala także swój wizerunek jako firmy solidnej i profesjonalnej. Siedziba Firmy składa się z dwu-piętrowego budynku oraz 4 hal produkcyjnych. Na pierwszym piętrze znajdują się cztery pomieszczenia biurowe, oraz kasa. Na drugim piętrze są cztery pomieszczenia biurowe, recepcja i stołówka. Firma zakłada sieć przewodową, która powinna być przygotowana na przyrost firmy o 100% w ciągu następnych pięciu lat.

1) Stworzenie od podstaw sieci komputerowej w nowym budynku Firmy. 2) Wdrożenie telefonii internetowej z wykorzystaniem produktów Linksys. 3) Osiągnięcie wysokiej wydajności sieci, tak aby można było wykorzystać ją do wdrożenia monitoringu.

W całym budynku został położony kabel kategorii 6 o przepustowości rzędu 1 Gb/s. W każdym pomieszczeniu umieszczone zostały gniazdka sieciowe (Zdjęcie 1) obsługujące kabel kat. 6.

Zdjęcie 1

Kable z obu pięter zostały skoncentrowane w dwóch skrzynkach oraz podłączone do przełączników Gigabit Ethernet SLM2005/2008 posiadających podstawowe funkcje zarządzania (Zdjęcie 2, 3, 4). Rozwiązanie to zostało narzucone prze klienta.

Zdjęcie 2 (Switch SLM2005/2008)

Zdjęcie 3 (Switch SLM2008)

Zdjęcie 4

Kolejno z obu skrzynek poprowadzono 2 kable do głównej rozdzielni, gdzie w szafie rakowej umieszczono zarządzalny przełącznik Fast / Gigabit Ethernet SRW2048 (Zdjęcie 5, 6).

W szafie tej znajduje się także: 1) Zaawansowany router RV042 z obsługą dwóch złącz WAN, firewallem oraz 4portowym przełącznikiem 10/100 (Zdjęcie 5, 6) 2) Zaawansowana, wieloportowa brama PSTN – SPA400 (Zdjęcie 7, 8) 3) SPA 9000 - router z wbudowaną bramką VoIP, daje możliwość zarządzania telefonami IP (Zdjęcie 7, 8)

Zdjęcie 5 ( Switch SRW2048 ; Router RV042)

Zdjęcie 6 ( Switch SRW2048 ; Router RV042)

Zdjęcie 7 ( SPA400 ; SPA9000)

Zdjęcie 8 (SPA400 ; SPA9000)

Pierwszym etapem wdrożenia było położenie kabli oraz gniazdek posiadających odpowiednie zabezpieczenia i filtry dla urządzeń elektrycznych, w każdym z pomieszczeń w budynku. Łącznie na życzenie klienta zamontowano ponad 130 gniazdek sieci kat. 6. Kolejnym krokiem była zabudowa skrzynek w ścianach oraz szafy rakowej w głównej rozdzielni. Elektrycy, w tym czasie zajęli się doprowadzeniem do nich zasilania (również awaryjnego) oraz uziemieniem szafy rakowej. Następnie zamontowane zostały listwy wraz z końcówkami kat. 6 (Zdjęcie 9).

Zdjęcie 9

Po zamontowaniu końcówek każdy z kabli został sprawdzony testerem, dzięki temu byliśmy pewni, że kable są sprawne. Kolejny etap obejmował montaż przełączników Gigabit Ethernet SLM2005/2008 oraz przełącznika Fast / Gigabit Ethernet SRW2048 i Routera RV042 w szafie rakowej (Zdjęcie 5, 6). Internet został dostarczony od dwóch operatorów i dzięki routerowi RV042 podzielony jest w zależności od usług na VoIP, kamery IP/Internet. Bez większych problemów połączono urządzenia między sobą tak, aby sygnał dotarł do każdego z pomieszczeń. Stworzyło to solidną bazę do dalszej rozbudowy sieci i każdy następny produkt można było dodawać „w locie”. Do przełącznika SRW2048 podłączono kolejno SPA9000 do zarządzania telefonami IP oraz bramę PSTN – SPA400 (Zdjęcie 7, 8). Na pierwszym piętrze w pomieszczeniach biurowych umieszczono sześć telefonów IP SPA921 oraz dziewięć kamer IP WVC200 (Projekt I). Drugie piętro zostało wyposażone w pięć telefonów SPA921, dwa telefony SPA941 oraz sześć kamer IP WVC200 (Projekt II). Zgodnie ze zleceniem w halach produkcyjnych zamontowane zostaną kamery IP PVC2300, po dwie w każdej hali oraz dwa telefony SPA921 w korytarzu. Kamery oraz telefony podłączone zostaną do dwóch przełączników SLM2008 (Projekt III). Ponieważ na halach produkcyjnych trwają roboty wykończeniowe wdrożenie w nich całego sprzętu planowane jest pod koniec czerwca 2008 roku.

Projekt I

Projekt II

Projekt III