Budownictwo studia pierwszego stopnia

Budownictwo – studia pierwszego stopnia Pytania do egzaminu inżynierskiego Egzamin dyplomowy obejmuje zestaw 3 zagadnień podzielonych na trzy działy: ...
2 downloads 0 Views 583KB Size
Budownictwo – studia pierwszego stopnia Pytania do egzaminu inżynierskiego Egzamin dyplomowy obejmuje zestaw 3 zagadnień podzielonych na trzy działy: - ogólnobudowlane, - specjalnościowe, - pozostałe. Na egzaminie dyplomant losuje zagadnienie z każdego działu. Ocenie podlega każde wylosowane pytanie. Na egzaminie od dyplomanta oczekuje się nie tylko wiedzy dotyczącej zagadnienia, ale także ustosunkowania się do niego. Ocenę z egzaminu dyplomowego ustala się na podstawie średniej arytmetycznej ocen uzyskanych z prezentacji, obrony pracy i odpowiedzi na zadawane pytania. Uwaga - poniższe pytania uszeregowano w kolejności alfabetycznej.

O – PYTANIA OGÓLNOBUDOWLANE 1. Charakterystyka „betonów nowej generacji” – przykładowe zastosowania 2. Co nazywamy grubością spoiny pachwinowej? 3. Co rozumiesz pod pojęciem osnowa geodezyjna? Dokonaj podziału osnowy geodezyjnej. 4. Co to jest: linia zerowa? 5. Czynniki od których zależy głębokość posadowienia fundamentów bezpośrednich. 6. Definicje wytrzymałości charakterystycznej, gwarantowanej i obliczeniowej oraz wykorzystania tych wytrzymałości do projektowania konstrukcji budowlanej. 7. Dobór kruszywa do betonu (marka, uziarnienie, maksymalny wymiar ziaren i in.). 8. Dodatki i domieszki do betonu. Przykłady i zastosowanie 9. Dodatki i domieszki do betonu. Przykłady i zastosowanie. 10. Drewno – własności i zastosowanie wyrobów z drewna. 11. Fazy pracy statyczno - wytrzymałościowej belki żelbetowej.

12. Izolacje części budynku stykających się z gruntem, dobór izolacji w zależności od rodzaju gruntu i poziomu wody gruntowej. 13. Jaka stal jest oznaczona symbolem S235? 14. Jaki jest cel klasyfikacji przekrojów elementów stalowych? 15. Jakie wielkości charakteryzują położenie odcina na płaszczyźnie? Scharakteryzuj

je.

16. Klasy betonu – definicja, rodzaje. 17. Klasy, wyroby i asortymenty stali zbrojeniowej do betonu. 18. Kryteria przydatności gruntów do budowy nasypów. 19. Metody kontroli zagęszczania nasypów budowlanych. 20. Metody określania pól powierzchni. 21. Metody organizacji pracy na przykładzie projektowania realizacji budowy za pomocą metod sieciowych. 22. Metody projektowania mieszanki betonowej – charakterystyka i praktyczne zastosowanie 23. Metody projektowania składu mieszanki betonowej metodą 3 równań. 24. Metody wzmacniania gruntów i fundamentów. 25. Metody zabezpieczania głębokich wykopów i zasady ich projektowania. 26. Metody zagęszczania mieszanki betonowej i pielęgnacja betonu. 27. Możliwe przypadki posadowienia fundamentów w sytuacji gdy od powierzchni terenu występują kolejno następujące warstwy: nośna, nienośna i nośna. 28. Na czym polega zwichrzenie belek i jak się mu zapobiega? 29. Najważniejsze jednostki miar stosowane w geodezji. 30. Naturalne i antropogeniczne procesy geodynamiczne kształtujące stateczność zboczy i skarp. 31. Nośność pala wciskanego i wyciąganego. 32. Nośność pola wciskanego i wyciąganego. 33. Obciążenia charakterystyczne i obliczeniowe w metodzie stanów granicznych. 34. Obliczanie i konstrukcja zbrojenia w żelbetowych stopach fundamentowych obciążonych osiowo. 35. Obliczanie i konstruowanie belek żelbetowych. 36. Obliczanie i konstruowanie fundamentów żelbetowych. 37. Obliczanie i konstruowanie płyt żelbetowych.

38. Odmiany i marki oraz asortyment produkowanych wyrobów z gazobetonu. 39. Określenie geotechnicznych warunków posadowienia obiektów budowlanych w zależności od ustalonej kategorii geotechnicznej oraz rodzaju warunków gruntowych. 40. Omów rozwiązania konstrukcyjne kratownic. 41. Omów sposoby zabezpieczenia konstrukcji przed korozją i ogniem. 42. Omówić czynniki, które zapewniają odpowiednią współpracę betonu i zbrojenia. 43. Omówić stosowane rozwiązania konstrukcyjne żelbetowych hal słupowo-ryglowych. 44. Omówić współcześnie wykonywane elementy prefabrykowane i ich zastosowania. 45. Omówić wymiarowanie zbrojenia podłużnego i poprzecznego w belkach żelbetowych. 46. Pale CFA i Jet Grauting. 47. Pale Franki i Folfsholtza 48. Podać czynniki od których zależy wytrzymałość betonu na ściskanie. 49. Podaj (w formie szkiców) sposoby montażowego oparcia słupów na fundamentach. 50. Podaj przykłady połączeń belek ze słupami: a) stalowych, b) zespolonych. 51. Podstawowe założenia stosowane w obliczeniach przekrojów żelbetowych w stanach granicznych nośności. 52. Podział pali ze względu na grupy technologii oraz podać przykłady dla każdej grupy technologii. 53. Posadowienie obiektów na kesonach. 54. Problematyka stateczności konstrukcji budowlanych, praktyczne znaczenie (przykłady). 55. Procedura określania współczynnika przenikania ciepła dla komponentów jednorodnych i niejednorodnych cieplnie. 56. Projektowanie fundamentów z warunku grupy nośności podłoża gruntowego (I stan graniczny). 57. Projektowanie fundamentów z warunku grupy stanów granicznych użytkowania budowli (II stan graniczny). 58. Przedstaw rozkład granicznych naprężeń normalnych w przekroju belki zespolonej przy zginaniu: a) momentem dodatnim, b) momentem ujemnym. 59. Rodzaje deskowań stropów i ścian. 60. Rodzaje fundamentów płytkich (bezpośrednich) i głębokich (pośrednich). 61. Rodzaje harmonogramów budowlanych.

62. Rozkład naprężeń na dowolnej głębokości poniżej poziomu posadowienia fundamentu (naprężenie pierwotne, minimalne, wtórne, dodatkowe i całkowite). 63. Rozkład naprężeń w poziomie posadowienia fundamentu w przypadku obciążenia osiowego i mimośrodowego. 64. Rozkład sił wewnętrznych w stanie granicznym nośności w przekrojach żelbetowych mimośrodowo ściskanych: na dużym mimośrodzie i na małym mimośrodzie. 65. Rozwiązania konstrukcyjne i obliczanie belek podsuwnicowych. 66. Rozwiązania konstrukcyjne i wymiarowanie podstaw słupów stalowych. 67. Scharakteryzować bliżej następujące parametry: stopień zagęszczenia ID, wskaźnik zagęszczenia IS, wtórny moduł odkształcenia E2, dynamiczny moduł odkształcenia EVD 68. Specyfika projektowania i utrzymania obiektów budowlanych na posadowionych na gruntach z lessów i na gruntach organicznych. 69. Sposób uwzględniania wpływu smukłości w obliczeniach słupów żelbetowych mimośrodowo ściskanych w stanie granicznym nośności. 70. Studnie fundamentowe: rodzaje I wykonawstwo 71. Ścianki Szczelne, rodzaje, przypadki zastosowań. 72. Urabialność i konsystencja mieszanki betonowej. Metody badań. 73. Urabialność i konsystencja mieszanki betonowej. Metody badań. 74. Własności, klasy, rodzaje i zastosowanie cementów portlandzkich. 75. Własności, rodzaje i zastosowanie wyrobów ceramicznych w budownictwie. 76. Właściwości mechaniczne gruntów i geotechniczne parametry obliczeniowe je charakteryzujące. 77. Woda w podłożu budowlanym i jej wpływ na kształtowanie stateczności i trwałości obiektów budowlanych. 78. Wpływ mrozu na grunty. Wysadziny i przełomy. Kryteria gruntów wysadzinowych. 79. Wyjaśnić pojęcie i podać przykłady: a) kurzawki, b) sufozji, c) filtru odwrotnego 80. Wymiarowanie zbrojenia w przekroju żelbetowym zginanym teowym pojedynczo zbrojonym. 81. Wymienić i pokazać na szkicu wszystkie istotne parametry schodów w budynkach. 82. Wyznaczanie nośności prostokątnego przekroju żelbetowego mimośrodowo ściskanego na dużym mimośrodzie.

83. Wyznaczanie nośności przekroju żelbetowego prostokątnego zginanego podwójnie zbrojonego. 84. Zagęszczalność gruntów, wilgotność optymalna i maksymalna wartość gęstości objętościowej gruntu. 85. Zagrożenia dla sąsiednich obiektów budowlanych wywołane wbijaniem pali. Negatywne zjawiska w podłożu gruntowym spowodowane wbijaniem pali. 86. Zaprawy budowlane zwykłe i specjalne – własności, rodzaje i zastosowanie. 87. Zasady doboru wymiarów i rozplanowanie elementów w monolitycznych stropach żelbetowych płytowo – belkowych. 88. Zasady konstruowania zbrojenia (rozmieszczanie, otulenie betonem) w krytycznym przekroju belki żelbetowej. 89. Zasady konstruowania zbrojenia w prostokątnym przekroju elementu żelbetowego mimośrodowo ściskanego. 90. Zasady obliczania i konstrukcji monolitycznych płyt żelbetowych jednokierunkowo zbrojonych. 91. Zasady obliczeń i konstrukcja zbrojenia w jednopolowej płycie żelbetowej krzyżowo zbrojonej. 92. Zasady obliczeń i konstrukcji żelbetowych podciągów w monolitycznych stropach płytowo – belkowych. 93. Zasady układania i zagęszczania mieszanki betonowej. 94. Wyjaśnij pojęcia „ system budownictwa wielkopłytowego” i „system budownictwa wielkoblokowego”, a także wymień przykłady systemów, zastosowanych w kraju.

95. Podaj definicję sztywności pręta na zginanie? Jak nazywamy pręty zginane? 96. Wyznacz stopień statycznej wyznaczalności układu prętowego:

2.

97. Sprawdź geometryczną niezmienność układu prętowego. Jakie twierdzenia zostały wykorzystane

98. Wyznacz siły wewnętrzne w belce ciągłej przegubowej, obciążonej jak na rysunku:

99. Dla belki jak na rysunku o stałym przekroju kwadratu o boku a wyznacz maksymalne naprężenia ściskające w odległości x od końca belki:

100. Dla belki ciągłej przegubowej wyznacz linię wpływu reakcji Vc metodą kinematyczną:

101. W kratownicy jak na rysunku wskaż pręty zerowe.

P

102. Wyznacz moment bezwładności przekroju prostokątnego o bokach a i h względem jego podstawy, jeżeli odpowiedni główny centralny moment bezwładności tego przekroju wynosi

ah 3 . 12

3. 103. Przyjmij układ podstawowy metody sił dla układu prętowego:

104. Co to jest smukłość pręta? Oblicz naprężenia krytyczne dla ściskanej belki stalowej P swobodnie podpartej o smukłości 120.

S - PYTANIA SPECJALNOŚCIOWE – BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE 1. Charakterystyka elementów składowych instalacji gazowej. Podać minimalną odległość kuchenki gazowej od gazomierza oraz od okna, a także- podać minimalną kubaturę pomieszczenia, w którym można instalować aparaty gazowe. 2. Charakterystyka ogrzewania podłogowego wodnego (np. systemy, sposoby wykonania, materiały, parametry temperaturowe pracy ogrzewania). 3. Charakterystyka parametrów fizycznych i wytrzymałościowych materiałów ceramicznych stosowanych w budownictwie. 4. Charakterystyka podstawowych elementów w systemie szkieletowym SBO; rodzaje obiektów, w których projektowaniu stosowano ten system. 5. Czynniki wpływające na głębokość posadowienia budynku. 6. Czynniki wpływające na parametry wytrzymałościowe muru. 7. Elementy składowe instalacji wodociągowej budynku, instalacja wody ciepłej i pożądany zakres jej temperatury; objaśnić, w jakich przypadkach niezbędne jest wprowadzenie przewodów cyrkulacyjnych do układu instalacji c.w.. 8. Izolacje stosowane w budownictwie mieszkaniowym-charakterystyka, przykłady. 9. Izolacyjność akustyczna stropów między piętrowych. 10. Jaką funkcję w budynku pełni wieniec stropowy; zasady jego kształtowania. 11. Jakie należy podjąć działania w projektowaniu cieplno-wilgotnościowym przegród po stwierdzeniu możliwości wystąpienia kondensacji powierzchniowej. 12. Kategorie górniczego terenu. Sposoby zabezpieczenia budynków na terenach górniczych 13. Które parametry powietrza w pomieszczeniu decydują o komforcie cieplnym? Wyjaśnić pojęcie „jakość powietrza wewnętrznego” oraz określić minimalną wymianę powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych ze względów higienicznych . 14. Materiały termoizolacyjne – ich własności fizyczne, przykłady wyrobów i zastosowanie. 15. Materiały termoizolacyjne do izolacji termicznej ścian fundamentowych i ścian nadziemia – rodzaje, zakres stosowania i ograniczenia. 16. Mostki termiczne w budynkach - istota zjawiska, wielkości opisujące mostki termiczne.

17. Nadproża ceglane, monolityczne i na belkach prefabrykowanych – zasady kształtowania i oparcia na murze. 18. Od czego zależy przyjmowana do obliczeń izolacyjności cieplnej przegrody wartość oporu przejmowania ciepła na styku powietrza i wbudowanego materiału. 19. Od jakich cech przegrody zależy jej współczynnik przenikania ciepła. 20. Omów charakterystyczne uszkodzenia budynków, spowodowane wadami i zmianami podłoża gruntowego oraz omów uszkodzenia budynków spowodowane skurczem i wpływem zmian temperatury zewnętrznej (wypowiedzi zilustruj rysunkami /szkicami). 21. Omów, jak należy eksploatować budynki mieszkalne oraz użyteczności publicznej, aby zapewnić bezpieczeństwo ich użytkowania. Wyjaśnij, co powinna zawierać Książka Obiektu Budowlanego. 22. Parametry techniczne elementów murowych stosowanych do ścian zewnętrznych budynków – scharakteryzować. 23. Parametry techniczne i zastosowanie materiałów do izolacji przeciwwilgociowych – scharakteryzować 24. Parametry techniczne i zastosowanie materiałów do izolacji termicznych – scharakteryzować 25. Podać przykłady wielkogabarytowych prefabrykatów żelbetowych, strunobetonowych (produkowanych aktualnie w kraju)- materiał, gabaryty elementów; do realizacji jakich obiektów można je zastosować. 26. Podaj orientacyjnie przyjmowane okresy trwałości (w latach), następujących elementów budynku: fundamentów- w zależności od rodzaju materiału, ścian murowanych z cegły ceramicznej i z betonu komórkowego, stropów drewnianych, żelbetowych, gęstożebrowych, konstrukcji drewnianej dachowej, instalacji wewnętrznych, powłok malarskich. 27. Podłoga pływająca – istota ochrony akustycznej, układ warstwowy i szczegóły styku ze ścianami. 28. Podstawowe zasady projektowania konstrukcji podłogi na stropie oraz na gruncie. 29. Pokrycia dachowe z papy, blachy i dachówek – zasady stosowania i wykonywania, charakterystyka tych wyrobów.

30. Przedstawić charakterystykę żelbetowych szkieletowych budynków prefabrykowanych wykonanych w systemie „Rama H” i porównać rozwiązania konstrukcyjne ze stosowanymi w systemie „Rama portalowa”. 31. Rodzaje i charakterystyka wentylacji stosowanej w budynkach mieszkalnych. Zadania urządzeń klimatyzacyjnych. Omówić zagadnienie rekuperacji i zastosowanie gruntowych wymienników powietrza 32. Rodzaje i konstrukcja drewnianej więźby dachowej, wiązary krokwiowe, jętkowe, płatwiowo-kleszczowe. 33. Rodzaje i konstrukcja okien drewnianych i z PCV, szyby zespolone. 34. Rodzaje instalacji odgromowej budynku, elementy składowe, ich usytuowanie i materiał. 35. Rodzaje konstrukcji schodów. 36. Rodzaje murów ze względu na ich strukturę (mury jednowarstwowe, oblicowane i szczelinowe). 37. Rodzaje obciążeń przypadających na budynek mieszkalny, od czego zależą ich wartości. 38. Rodzaje rusztowań elewacyjnych (m.in. systemowe). 39. Rodzaje stropów na belkach stalowych. 40. Rola wiązania w murze, układ cegieł przy wiązaniu pospolitym (kowadełkowym) i krzyżykowym. 41. Rozwiązania materiałowe ścian. Omów zadania jakie spełniają w budynku. 42. Schematy statyczne murów obciążonych głównie pionowo. Zasady prowadzenia obliczeń modelem ramowym i przegubowym. Warunki konstrukcyjne przy wznoszeniu murów. 43. Sposoby określania charakterystycznej wytrzymałości muru na ściskanie. Wytrzymałość obliczeniowa. 44. Stropy – rodzaje, charakterystyka 45. Strukturę dachu nad poddaszem ogrzewanym i nad poddaszem nieogrzewanym omówić. Zjawiska wywołujące potrzebę stosowania dylatacji w konstrukcjach budowlanych – omówić 46. System wielkoblokowy „Żerań”- scharakteryzować elementy prefabrykowane (płyty stropowe, bloki ścian wewnętrznych i zewnętrznych nośnych, bloki wentylacyjne,

itd.); podać, jaki jest podstawowy układ konstrukcyjny budynków wykonanych z „cegły żerańskiej”. 47. System WK-70: podstawowe układy konstrukcyjne budynków, charakterystyka płyt stropowych, płyt ściennych wewnętrznych, zewnętrznych, płyt loggii. Przedstawić podobieństwa i różnice pomiędzy systemem W-70 a WK-70. 48. Ścianki działowe na stropach gęstożebrowych – sposób ich uwzględniania w obliczeniach i konstrukcji stropów 49. Termomodernizacja istniejącego budynku – omówić zagadnienie, przykłady. 50. Typy ścian zewnętrznych – omówić 51. Typy więźb dachowych - omówić. 52. Układanie przewodów elektrycznych w pomieszczeniach- sposoby i miejsca (strefy) ich prowadzenia; podać graniczną wartość zapotrzebowanej mocy, przy której jeszcze można prowadzić instalację jednofazową. Określić strefy ochronne w łazience i podać ograniczenia dotyczące instalowania przewodów, sprzętu oraz urządzeń elektrycznych. 53. Układy konstrukcyjne budynków, zalety i wady każdego z nich. 54. Węzeł połączenia stolarki okiennej z różnymi rodzajami ścian - wytyczne wykonania i zabezpieczenia termicznego i przeciwwilgociowego. 55. Wpływ wody gruntowej na posadowienie bezpośrednie budynku mieszkalnym 56. Wyjaśnić pojęcia „typizacja zamknięta” i „typizacja otwarta” w projektowaniu budynków mieszkalnych prefabrykowanych oraz wyjaśnić pojęcie „budownictwo modułowe czasowe”. Omówić sposoby prowadzenia montażu swobodnego i montażu wymuszonego elementów prefabrykowanych. 57. Wyjaśnij znaczenie określeń „zużycie materialne budynku” i „zużycie niematerialne budynku”. Podaj orientacyjne okresy trwałości budynków mieszkalnych o konstrukcji murowej (parterowych, wielopiętrowych) i parterowych o konstrukcji drewnianej. 58. Wyjaśnij, co najmniej dwie metody określania stopnia zużycia technicznego budynków. Wyjaśnij znaczenie pojęcia „katastrofa budowlana”. 59. Wyjaśnij, jak wpływa wilgoć (woda, zawilgocenia) na trwałość następujących elementów budynku: stropy drewniane, ściany murowane z cegły ceramicznej pełnej i z kamieni naturalnych, ściany wykonane z betonu komórkowego, fundamenty wykonane z betonu zwykłego, konstrukcje stalowe hal przemysłowych.

60. Wymień i omów układy konstrukcyjne budynków wielokondygnacyjnych. 61. Złącza w budynkach wielkopłytowych i ich funkcja. Omówić płyty ścienne prefabrykowane trójwarstwowe (sposób mocowania warstwy elewacyjnej do warstwy konstrukcyjnej, problemy pojawiające się w trakcie eksploatacji obiektów, sposoby zabezpieczenia płyt przed przystąpieniem do docieplania budynku).

S - PYTANIA SPECJALNOŚCIOWE – DROGI I AUTOSTARDY 1. Badania i pomiary ruchu drogowego (cele, sposoby przeprowadzania pomiarów, prezentacja wyników) 2. Charakterystyka deformacji ciągłych i nieciągłych (schemat niecki obniżeniowej wraz ze wskaźnikami deformacji, formy deformacji nieciągłych) 3. Charakterystyka powierzchniowego odwodnienia dróg (elementy składowe odwodnienia dróg i ich lokalizacja i funkcja) 4. Charakterystyka warunków gruntowo-wodnych wg „Katalogu typowych konstrukcji nawierzchni podatnych i półsztywnych” (parametry wpływające na charakterystykę) 5. Charakterystyka wgłębnego odwodnienia dróg (elementy składowe odwodnienia dróg i ich lokalizacja i funkcja) 6. Czynniki wpływające na efektywność zagęszczenia warstw konstrukcji nawierzchni w zależności od technologii 7. Drogi na terenie zabudowy (klasyfikacja techniczna, funkcje ulicy, pojęcie linii rozgraniczających, przekroje ulic, niweleta ulic, odwodnienie, ulice bez przejazdu, place do zawracania) 8. Kategorie dróg, klasy dróg i ich charakterystyka. 9. Kategorie nośności podłoża drogowego (wymienić i podać kryteria tego podziału) 10. Kategorie terenów górniczych (wskaźniki deformacji terenu i ich charakterystyka) 11. Klasyfikacja techniczna dróg (klasyfikacja wraz z charakterystyką poszczególnych klas dróg) 12. Krzywa przejściowa (definicja, cel stosowania, parametry wyjściowe do projektowania krzywej przejściowej) 13. Metody ulepszania podłoża drogowego (wymienić i opisać) 14. Metody wzmocnień nawierzchni (wymienić i opisać) 15. Odporność mrozowa konstrukcji nawierzchni drogowej (regiony, czynniki i sposoby jej zapewnienia) 16. Odwodnienie placów i skrzyżowań (plany warstwicowe, lokalizacja ścieków i studzienek ściekowych) 17. Odwodnienie ulic (kanalizacja, ścieki uliczne, rozmieszczenie studzienek ściekowych, studnie rewizyjne)

18. Określenie kategorii obciążenia ruchem (kategorie i sposób wyznaczania) 19. Organizacja i bezpieczeństwo ruchu (cele, środki i metody organizacji ruchu na drogach, sposoby poprawy bezpieczeństwa ruchu, uspokojenie ruchu) 20. Oznakowanie pionowe i poziome (cele i funkcje oznakowania, wymagania stawiane znakom, kategorie znaków) 21. Parametry łuku poziomego i pionowego (szkic, wzory i nazwy elementów) 22. Parkowanie i miejsca postojowe samochodów osobowych i ciężarowych (urządzenia do przechowywania samochodów, sposoby parkowania, usytuowanie miejsc postojowych, jezdnie manewrowe, zatoki postojowe) 23. Podbudowy drogowe (rodzaje podbudów i stosowane materiały) 24. Podział kruszyw drogowych (podział ogólny i szczegółowy – ze względu na zastosowanie) 25. Podział lepiszczy drogowych i ich zastosowanie (podział ogólny i szczegółowy) 26. Prędkość projektowa (definicja, od czego zależy, do czego służy, co od niej zależy) 27. Projektowanie nawierzchni drogowej wg „Katalogu typowych konstrukcji nawierzchni podatnych i półsztywnych” (algorytm) 28. Projektowanie wysokościowe skrzyżowania metodą warstwic projektowych (założenia metody, cele sporządzania planów warstwicowych) 29. Przebudowa a remont drogi (zakres, różnice) 30. Przepustowość dróg oraz metody jej obliczania (pojęcie przepustowości, czynniki wpływające na przepustowość dróg dwupasmowych, dwukierunkowych i wielopasmowych) 31. Przepustowość skrzyżowań oraz metody jej obliczania (przepustowość skrzyżowań bez sygnalizacji świetlnej i sterowanych sygnalizacją świetlną, czynniki wpływające na przepustowość) 32. Rampa drogowa i przechyłka (definicja, cel stosowania, od czego zależy) 33. Rodzaje stref prędkości oraz cel ich wprowadzania i funkcjonowania. 34. Rodzaje środków uspokojenia ruchu drogowego (przykłady). 35. Rodzaje uszkodzeń nawierzchni drogowej ze względu na czynniki generujące uszkodzenia 36. Ruch pieszy. Udział w ruchu osób niepełnosprawnych (charakterystyka ruchu pieszego, przejścia dla pieszych, uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych)

37. Skrzyżowania typu rondo (typy rond, schematy geometryczne rond, elementy rond podlegające projektowaniu) 38. Skrzyżowania zwykłe i skrzyżowania skanalizowane – charakterystyka i ogólne zasady funkcjonowania oraz projektowania. 39. Skrzyżowanie z wyspą centralną – charakterystyka i ogólne zasady funkcjonowania oraz projektowania. 40. SOSN (założenia, kryteria oceny) 41. Sygnalizacja świetlna (cele i kryteria stosowania; rodzaje sygnalizacji, zasady programowania) 42. Trwałość nawierzchni (czynniki degradujące) 43. Typy i rodzaje skrzyżowań drogowych (manewry i punkty kolizji, klasyfikacja skrzyżowań, zasady geometrycznego kształtowania skrzyżowań, widoczność na skrzyżowaniach) 44. Urządzenia do ruchu rowerowego (kryteria planowania, prowadzenie ruchu rowerowego, bezpieczeństwo i organizacja ruchu rowerowego) 45. Urządzenia komunikacji zbiorowej (środki komunikacji zbiorowej, przystanki, pętle do zawracania) 46. Wpływ górniczych deformacji podłoża na kształt drogi w planie, profilu, przekroju poprzecznym oraz na konstrukcję nawierzchni 47. Wykres rozdziału mas ziemnych (wykres powierzchni, objętości, linia wyrównawcza) 48. Zasady kształtowania drogi w planie lub w profilu (prędkość projektowa, parametry łuków poziomych i pionowych, czynniki mające wpływ na przebieg drogi w planie lub w profilu) 49. Zasady obliczania robót ziemnych obiektów liniowych (metoda przybliżona i dokładna) 50. Zasady wykonania wykopów w gruntach skalistych (metody, etapy wykonywania wykopów, sposoby i sprzęt do wykonywania) 51. Zasady wykonywania nasypów (metody budowania nasypów, materiały do budowy i zasady układania warstw)

S - PYTANIA SPECJALNOŚCIOWE – DROGI KOLEJOWE 1. Badanie, utrzymanie i wymiana rozjazdów. 2. Diagnostyka nawierzchni 3. Diagnostyka podtorza 4. Ekologia dróg szynowych 5. Elementy stacji i zasady ich wymiarowania. 6. Geometryczne kształtowanie i konstrukcja nawierzchni kolejowych 7. Istota szkód górniczych w nawierzchni i podtorzu 8. Kategorie linii i klasy techniczne torów 9. Konstrukcja podtorza. 10. Konstrukcje nawierzchni szynowych. 11. Materiały do budowy dróg szynowych. 12. Mechanizacja procesów utrzymania dróg szynowych. 13. Metody budowy i wzmacniania podtorza. 14. Metody organizacji, technologie utrzymania i napraw nawierzchni szynowej. 15. Modernizacja linii i stacji kolejowych. 16. Nawierzchnia na przejazdach jednopoziomowych 17. Nawierzchnia szynowa na obiektach inżynierskich. 18. Nawierzchnie niekonwencjonalne. 19. Nawierzchnie tramwajowe 20. Obliczenia tradycyjne w projektowaniu i modernizacji dróg szynowych. 21. Odwodnienie dróg szynowych. 22. Podtorze i jego elementy składowe 23. Podtorze w warunkach szczególnych 24. Przekroje poprzeczne nawierzchni na prostej i w łuku poziomym 25. Rodzaje nawierzchni kolejowych 26. Rodzaje złącz i przytwierdzeń szynowych 27. Rozjazdy i połączenie torów. 28. Skrajnie budowli 29. Skrzyżowania linii kolejowych i tramwajowych z drogami. 30. Standardy konstrukcyjne nawierzchni szynowych

31. Systemowe ujecie transportu. 32. Systemy eksperckie w drogach szynowych 33. Systemy utrzymania dróg kolejowych. 34. Tor na łukach 35. Transport szynowy w aglomeracjach. 36. Urządzenia sterowania ruchem kolejowym. 37. Uszkodzenia, zużycie i deformacje elementów drogi szynowej. 38. Wady podtorza i sposoby jego naprawy 39. Wydajność infrastruktury kolejowej i jej elementów. 40. Wymagania techniczne dla podtorza 41. Wytrzymałość, trwałość i jednorodność podtorza 42. Zasady diagnostyki nawierzchni szynowej. 43. Zasady konstrukcji i obliczeń toru bezstykowego 44. Modele obliczeniowe nawierzchni kolejowej 45. Zasady kształtowania krzywych przejściowych 46. Zasady kształtowania linii w planie i profilu 47. Zasady kształtowania układów torowych stacji i węzłów kolejowych. 48. Zasady odwadniania podtorza 49. Zasady projektowania niwelety dróg szynowych. 50. Zasady projektowania trasy dróg szynowych. 51. Zasady prowadzenia ruchu kolejowego.

P – PYTANIA POZOSTAŁE 1. Charakterystyka elementów składowych instalacji kanalizacyjnej budynku jednorodzinnego. Podać sposoby unieszkodliwiania ścieków w terenie nieuzbrojonym. 2. Charakterystyka elementów składowych wodnych instalacji grzewczych, rodzaje kotłów grzewczych, rodzaje grzejników i możliwe sposoby ich podłączenia do instalacji.

3. Charakterystyka podstawowych harmonogramów stosowanych w budownictwie. 4. Co należy do obowiązków inwestora w rozumieniu ustawy Prawo budowlane. 5. Elementy projektu budowlanego, kto i kiedy go zatwierdza. 6. Elementy zagospodarowania placu budowy. 7. Etapy i fazy procesu inwestycyjno-budowlanego. 8. Istota harmonogramów sprawdzających, jako części ogólnego harmonogramu budowy (OHB). 9. Kiedy sporządza się plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na budowie? 10. Klasyfikacja kosztów w układzie kalkulacyjnym. 11. Koszty pośrednie i zysk w kalkulacji kosztorysowej. 12. Kryterium zmienności kosztów. 13. Kto w rozumieniu ustawy Prawo budowlane jest uczestnikiem procesu budowlanego? 14. Metoda pracy równomiernej. 15. Metody inwentaryzacji obiektów budowlanych z wykorzystaniem technik satelitarnych. 16. Metody organizacji budowy. 17. Metody przeprowadzania oceny bezwzględnej wariantów inwestycyjnych w rachunku rocznym. 18. Metody przeprowadzania oceny względnej wariantów inwestycyjnych w rachunku rocznym. 19. Metody sporządzania kosztorysów budowlanych. 20. Na czym polega badanie efektywności ekonomicznej inwestycji? 21. Norma pracochłonności pracy ludzkiej-omówić zagadnienie. 22. Normy pracy w projektowaniu organizacji realizacji budowy. 23. Obowiązki pracodawcy w zakresie oceny ryzyka zawodowego. 24. Omówić metody organizacyjne w budownictwie – ich wady i zalety.

25. Omówić sposób wyznaczania norm nakładów materiałowych. 26. Omówić sposób wyznaczania norm pracochłonności. 27. Podać zasady kształtowania brygad roboczych w budownictwie. 28. Podstawowe zasady BHP przy pracy na rusztowaniach – omówić zagadnienie. 29. Procedury administracyjne w procesie inwestycyjnym. 30. Projektowanie realizacji budowy za pomocą metod sieciowych. 31. Projektowanie realizacji budowy za pomocą metody CPM. 32. Projektowanie realizacji budowy za pomocą metody PERT. 33. Rodzaje harmonogramów budowlanych. 34. Rodzaje kosztorysów budowlanych i ich rola w procesie inwestycyjnym. 35. Rodzaje kosztorysów budowlanych i metody kalkulacji wartości kosztorysowej obiektów budowlanych. 36. Rodzaje pomp ciepła- podział w zależności od rodzaju dolnego źródła ciepła; najczęściej przyjmowane parametry pracy ogrzewania górnego źródła (temperatura osiągana przy zastosowaniu pompy ciepła).

37. Rola i znaczenie umów i kontraktów budowlanych 38. Składniki ceny kosztorysowej i sposoby ich wyliczania. 39. Systemy realizacji przedsięwzięć budowlanych. 40. Tryby przetargów na roboty budowlane wg ustawy o zamówieniach publicznych. 41. Uczestnicy procesu inwestycyjno-budowlanego oraz ich zadania i obowiązki. 42. Uczestnicy procesu inwestycyjno-budowlanego, charakterystyka ich zadań. 43. Zamrożenie nakładów inwestycyjnych w trakcie budowy - istota zjawiska. 44. Zasada racjonalnego gospodarowania - omówienie. 45. Zasady organizacji i zagospodarowania placu budowy 46. Zasady planowania zasobów ludzkich, materiałowych i sprzętowych – omówić.

Suggest Documents