BU)

ODPOWIEDZI NA PYTANIA ZADANE PRZEZ WYKONAWCÓW ORAZ MODYFIKACJE (ZMIANY) ZAPISÓW SIWZ W POSTĘPOWANIU PRZEPROWADZONYM W TRYBIE PRZETARGU NIEOGRANICZONEG...
4 downloads 3 Views 547KB Size
ODPOWIEDZI NA PYTANIA ZADANE PRZEZ WYKONAWCÓW ORAZ MODYFIKACJE (ZMIANY) ZAPISÓW SIWZ W POSTĘPOWANIU PRZEPROWADZONYM W TRYBIE PRZETARGU NIEOGRANICZONEGO NA USŁUGĘ UBEZPIECZENIA SZPITALA REJONOWEGO IM. DR JÓZEFA ROSTKA W RACIBORZU (ZNAK SPRAWY 14/2014/OC_M_KOM/NO/K/BU)

Wszyscy Wykonawcy

Brokers Union Sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Ślężnej 112B/U8 we Wrocławiu, będący pełnomocnikiem Szpitala Rejonowego Im. Dr Józefa Rostka w Raciborzu w związku pytaniami jakie wpłynęły w toku postępowania prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na „Usługę ubezpieczenia Szpitala Rejonowego Im. Dr Józefa Rostka w Raciborzu” (znak sprawy 14/2014/OC_M_KOM/NO/K/BU) podaje niniejszym odpowiedzi na zadane przez Wykonawców pytania oraz informuje o modyfikacjach (zmianach) zapisów SIWZ:

Treść pytań zadanych przez Wykonawców jakie wpłynęły w dniu 29.10.2014r. wraz z odpowiedziami Zamawiającego:

PYTANIE NR 1: Pytanie do Części I zamówienia: Prosimy o wyrażenie zgody na podział Części I zamówienia na dwie odrębne części: Prosimy o podział Części I zamówienia na dwie odrębne części: CZĘŚĆ I: 1. 2. 3. 4.

Ubezpieczenie Ubezpieczenie Ubezpieczenie Ubezpieczenie

mienia od ognia i innych zdarzeń losowych. szyb i przedmiotów szklanych od stłuczenia. mienia od kradzieży z włamaniem i rabunku. sprzętu elektronicznego od wszystkich ryzyk.

CZĘŚĆ II: 1. Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą. 2. Dobrowolne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie związanej z prowadzoną działalnością leczniczą. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 1: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody na wprowadzenie powyższych zmian. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

Strona 1 z 23

Treść pytań zadanych przez Wykonawców jakie wpłynęły w dniu 31.10.2014r. wraz z odpowiedziami Zamawiającego: PYTANIE NR 2: Pytanie do Części II zamówienia: Proszę o informację czy Zamawiający będzie wymagał wystawienia druku Zielonej karty do Rosji, Iranu, Izraela, Maroko, Tunezji, Turcji? ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 2: Zamawiający informuje, że w Ubezpieczeniu Odpowiedzialności Cywilnej Posiadacza Pojazdów Mechanicznych (OCPP) nie będzie wymagał wystawienia druku Zielonej karty do Rosji, Iranu, Izraela, Maroko, Tunezji, Turcji. Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ.

PYTANIE NR 3: Pytanie do Części II zamówienia: W odniesieniu do zapisu: „Rozliczenie szkody odbywać się będzie bez uwzględnienia zużycia technicznego części” prosimy o rozszerzenie, że zapis ten nie będzie dotyczył szkód w ogumieniu oraz akumulatorze. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 3: Zamawiający informuje, że w Ubezpieczeniu Auto Casco (AC) do zapisu SIWZ „Rozliczenie szkody odbywać się będzie bez uwzględnienia zużycia technicznego części” dodaje się zapis zużycie techniczne części nie będzie dotyczyło szkód w ogumieniu oraz akumulatorze. Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ.

PYTANIE NR 4: Pytanie do Części II zamówienia: W odniesieniu do zapisu: „Umowy ubezpieczenia zawierane będą bez dokonywania oględzin pojazdów” prosimy o wprowadzenie dodatkowych zapisów w treści: „Dotyczy pojazdów fabrycznie nowych przyjmowanych do ubezpieczenia oraz pojazdów przeniesionych z innego zakładu ubezpieczeń bez jednego dnia przerwy w AC. W pozostałych przypadkach Zamawiający przedstawi zdjęcia pojazdów.” ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 4: Zamawiający informuje, że w Ubezpieczeniu Auto Casco (AC) do zapisu: „Umowy ubezpieczenia zawierane będą bez dokonywania oględzin pojazdów” dodaje się zapis w treści: „Dotyczy pojazdów fabrycznie nowych przyjmowanych do ubezpieczenia oraz pojazdów przeniesionych z innego zakładu ubezpieczeń bez jednego dnia przerwy w AC. W pozostałych przypadkach Zamawiający przedstawi zdjęcia pojazdów.” Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ.

Strona 2 z 23

PYTANIE NR 5: Pytanie do Części II zamówienia: Proszę o informację czy wartość wyposażenia dodatkowego wskazanego w załączniku do SIWZ (nosze, krzesła transportowe), jest ujęta w SU pojazdu. Proszę o podanie wartości wyposażenia dodatkowego. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 5: Odpowiedź na pytanie nr 5 zostanie udzielone w terminie późniejszym

PYTANIE NR 6: Pytanie do Części II zamówienia: Prosimy o przesunięcie terminu składania ofert do dnia 08.11.2014r. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 6: Zamawiający informuje, że termin składania ofert zostanie przesunięty na 14.11.2014r. w związku z powyższym zmianie ulegają następujące zapisy SIWZ

11.

Miejsce oraz termin składania i otwarcia ofert

11.1. Składanie ofert Miejsce składania ofert

Brokers Union Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu tj. ul. Ślężna 112B/U8, 53-111 Wrocław

Termin składania ofert

14.11.2014r. godzina 13:30

11.1.1.

W przypadku złożenia oferty przez Wykonawcę po wyznaczonym terminie składania ofert, Zamawiający niezwłocznie zwróci przedmiotową ofertę na adres Wykonawcy.

11.2. Otwarcie ofert Miejsce otwarcia ofert

Brokers Union Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu tj. ul. Ślężna 112B/U8, 53-111 Wrocław

Termin otwarcia ofert

14.11.2014r. godzina 13:35

Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ.

Strona 3 z 23

Pytania do Załącznika nr 1 do SIWZ ubezpieczenia” – Definicje:

„Opis

przedmiotu zamówienia

– warunki

PYTANIE NR 7: Prosimy o akceptację zmodyfikowania definicji huraganu przez dodanie zapisu: „… ustalonej przez IMiGW; przy braku możliwości uzyskania odpowiednich informacji z IMiGW wystąpienie huraganu stwierdza się na podstawie stanu faktycznego i rozmiaru szkód w miejscu ich powstania bądź w bezpośrednim sąsiedztwie; za spowodowane huraganem uważa się również szkody powstałe wskutek uderzenia przedmiotu przenoszonego przez huragan w ubezpieczone mienie”. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 7: Zamawiający informuje, że modyfikuje definicję huraganu poprzez dodanie zapisu: „… ustalonej przez IMiGW; przy braku możliwości uzyskania odpowiednich informacji z IMiGW wystąpienie huraganu stwierdza się na podstawie stanu faktycznego i rozmiaru szkód w miejscu ich powstania bądź w bezpośrednim sąsiedztwie; za spowodowane huraganem uważa się również szkody powstałe wskutek uderzenia przedmiotu przenoszonego przez huragan w ubezpieczone mienie”. Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ.

PYTANIE NR 8: Prosimy o akceptację zmodyfikowania definicji powodzi – poprzez dodanie w ppkt b) frazy „które jest następstwem w/w zdarzeń” ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 8: Zamawiający informuje, że modyfikuje definicję powodzi – poprzez dodanie w ppkt b) frazy „które jest następstwem w/w zdarzeń” Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ.

PYTANIE NR 9: Prosimy o akceptację zmodyfikowania definicji uderzenia pioruna przez dodanie zapisu: „Przez przepięcie spowodowane wyładowaniem atmosferycznym rozumie się krótkotrwały wzrost napięcia przekraczający maksymalne dopuszczalne napięcie robocze lub wzbudzanie się niszczących sił elektromagnetycznych w obwodach elektrycznych odbiorników w wyniku bezpośredniego uderzenia pioruna w sieć zasilającą lub linię przesyłającą energię elektryczną”. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 9: Zamawiający informuje, że zmodyfikuje definicję uderzenia pioruna poprzez dodanie zapisu: „Przez przepięcie spowodowane wyładowaniem atmosferycznym rozumie się krótkotrwały wzrost napięcia przekraczający maksymalne dopuszczalne napięcie robocze lub wzbudzanie się niszczących sił elektromagnetycznych w obwodach elektrycznych odbiorników w wyniku bezpośredniego uderzenia pioruna w sieć zasilającą lub linię przesyłającą energię elektryczną”. Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ.

Strona 4 z 23

Pytania do Części Pierwszej – 1. Ubezpieczenie mienia od ognia i innych zdarzeń losowych: PYTANIE NR 10: W odniesieniu do rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o szkody będące skutkiem niewłaściwego działania człowieka, prosimy o akceptację rozszerzenie zapisów pkt d) o następujące wyłączenia: „Ubezpieczeniem nie są objęte szkody : a) w maszynach, urządzeniach i aparatach technicznych zamontowanych pod ziemią, związanych bezpośrednio z produkcją wydobywczą (kopalnictwem węgla kamiennego, brunatnego, soli, ropy naftowej, gazu ziemnego, rud żelaza i metali nieżelaznych), b) w częściach i materiałach, które ulegają szybkiemu zużyciu lub z uwagi na swoje specyficzne funkcje podlegają okresowej wymianie w ramach konserwacji, c) w czasie naprawy dokonywanej przez zewnętrzne służby techniczne, d) będące następstwem naturalnego zużycia wskutek eksploatacji maszyny, e) w okresie gwarancyjnym, pokrywane przez producenta lub przez zewnętrzny warsztat naprawczy, f) spowodowane wadami bądź usterkami ujawnionymi przed zawarciem ubezpieczenia, g) charakterze estetycznym, w tym zarysowania, zadrapania powierzchni, wgniecenia, obtłuczenia, h) wynikające z wszelkich pośrednich i utraconych korzyści i) w postaci utraty zysku, j) spowodowane w ubezpieczonym sprzęcie przez uszkodzony lub źle funkcjonujący system klimatyzacyjny, jeżeli system ten nie został wyposażony w oddzielny system alarmowy, który w sposób ciągły monitoruje temperaturę i wilgotność pomieszczeń w których znajduje się ubezpieczony sprzęt oraz może uruchomić niezależne alarmy optyczne lub akustyczne. Powyższe wyłączenie dotyczy sprzętu, który z uwagi na specyfikę swojej pracy wymaga stosowania odpowiednio regulowanych zewnętrznych warunków klimatyzacyjnych (odpowiedniej temperatury i wilgotności), zgodnie z instrukcją producenta sprzętu, k) w lampach elektronowych, ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 10: Zamawiający informuje, że odniesieniu do rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o szkody będące skutkiem niewłaściwego działania człowieka, rozszerza zapisy pkt d) o następujące wyłączenia: „Ubezpieczeniem nie są objęte szkody : a) w maszynach, urządzeniach i aparatach technicznych zamontowanych pod ziemią, związanych bezpośrednio z produkcją wydobywczą (kopalnictwem węgla kamiennego, brunatnego, soli, ropy naftowej, gazu ziemnego, rud żelaza i metali nieżelaznych), b) w częściach i materiałach, które ulegają szybkiemu zużyciu lub z uwagi na swoje specyficzne funkcje podlegają okresowej wymianie w ramach konserwacji, c) w czasie naprawy dokonywanej przez zewnętrzne służby techniczne, d) będące następstwem naturalnego zużycia wskutek eksploatacji maszyny, e) w okresie gwarancyjnym, pokrywane przez producenta lub przez zewnętrzny warsztat naprawczy, f) spowodowane wadami bądź usterkami ujawnionymi przed zawarciem ubezpieczenia, g) charakterze estetycznym, w tym zarysowania, zadrapania powierzchni, wgniecenia, obtłuczenia, h) wynikające z wszelkich pośrednich i utraconych korzyści i) w postaci utraty zysku, j) spowodowane w ubezpieczonym sprzęcie przez uszkodzony lub źle funkcjonujący system klimatyzacyjny, jeżeli system ten nie został wyposażony w oddzielny system alarmowy, który w sposób ciągły monitoruje temperaturę i wilgotność pomieszczeń w których znajduje się ubezpieczony sprzęt oraz może uruchomić niezależne alarmy optyczne lub akustyczne. Strona 5 z 23

Powyższe wyłączenie dotyczy sprzętu, który z uwagi na specyfikę swojej pracy wymaga stosowania odpowiednio regulowanych zewnętrznych warunków klimatyzacyjnych (odpowiedniej temperatury i wilgotności), zgodnie z instrukcją producenta sprzętu. Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ. PYTANIE NR 11: Jeżeli sprzęt medyczny deklarowany do ubezpieczenia uwzględnia urządzenia do jądrowego rezonansu magnetycznego oraz endoskopy i urządzenia do terapii dożylnej - w odniesieniu do rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o szkody będące skutkiem niewłaściwego działania człowieka, prosimy o akceptację rozszerzenie zapisów pkt d) o dodatkowo o następujące zapisy: 1) Ubezpieczyciel odpowiada za szkody w urządzeniach do jądrowego rezonansu magnetycznego tylko wówczas, gdy na te urządzenia zawarta została umowa o całkowitej konserwacji. W ramach niniejszej umowy środki chłodzące takie jak: hel, azot itp. są materiałami pomocniczymi. Koszty ogrzewania i / lub ochładzania kriostatem są tylko wtedy ubezpieczone, kiedy pozostają w bezpośrednim związku z obowiązkiem wypłaty odszkodowania za szkodę w ubezpieczonym sprzęcie. Oblodzenie nie jest uznane jako szkoda w sprzęcie. Dostarczone przez producenta standardowe oprogramowanie lub koszty jego wymiany są tylko wtedy ubezpieczone, kiedy pozostają w bezpośrednim związku z obowiązkiem wypłaty odszkodowania za szkodę. 2) Ubezpieczyciel. ponosi odpowiedzialność za szkody powstałe w urządzeniach do endoskopii oraz do terapii dożylnej wyłącznie pod następującymi warunkami:  w czasie przeprowadzania badań zachowane zostaną warunki bezpieczeństwa, wymagane do zachowania urządzenia w należytym stanie,  przyrządy dodatkowe (np. szczypce, sondy) mogą zostać zastosowane tylko w stanie kiedy przewód endoskopu nie jest załamany w zgięciu,  przestrzegane są każdorazowo zalecenia producenta dotyczące odpowiedniego stosowania, mocowania dodatkowych narzędzi, obsługi, konserwacji i przechowywania. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 11: Zamawiający informuje, że w odniesieniu do rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o szkody będące skutkiem niewłaściwego działania człowieka, rozszerza zapisy pkt d) dodatkowo o następujące zapisy: 1) Ubezpieczyciel odpowiada za szkody w urządzeniach do jądrowego rezonansu magnetycznego tylko wówczas, gdy na te urządzenia zawarta została umowa o całkowitej konserwacji. W ramach niniejszej umowy środki chłodzące takie jak: hel, azot itp. są materiałami pomocniczymi. Koszty ogrzewania i / lub ochładzania kriostatem są tylko wtedy ubezpieczone, kiedy pozostają w bezpośrednim związku z obowiązkiem wypłaty odszkodowania za szkodę w ubezpieczonym sprzęcie. Oblodzenie nie jest uznane jako szkoda w sprzęcie. Dostarczone przez producenta standardowe oprogramowanie lub koszty jego wymiany są tylko wtedy ubezpieczone, kiedy pozostają w bezpośrednim związku z obowiązkiem wypłaty odszkodowania za szkodę. 2) Ubezpieczyciel. ponosi odpowiedzialność za szkody powstałe w urządzeniach do endoskopii oraz do terapii dożylnej wyłącznie pod następującymi warunkami:  w czasie przeprowadzania badań zachowane zostaną warunki bezpieczeństwa, wymagane do zachowania urządzenia w należytym stanie,  przyrządy dodatkowe (np. szczypce, sondy) mogą zostać zastosowane tylko w stanie kiedy przewód endoskopu nie jest załamany w zgięciu,  przestrzegane są każdorazowo zalecenia producenta dotyczące odpowiedniego stosowania, mocowania dodatkowych narzędzi, obsługi, konserwacji i przechowywania. Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ. Strona 6 z 23

PYTANIE NR 12: W odniesieniu do rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o szkody będące skutkiem niewłaściwego działania człowieka, prosimy o obniżenie limitu do 25.000,00 zł na jedno i wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 12: Zamawiający informuje, że odniesieniu do rozszerzenia zakresu ubezpieczenia o szkody będące skutkiem niewłaściwego działania człowieka, zostaje obniżony limit do 30.000,00 zł na jedno i wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ.

PYTANIE NR 13: Prosimy o informacje czy ubezpieczeniu podlegają transformatory w wieku pow. 45 lat. Jeżeli tak prosimy zgodę na wyłączenie z ochrony ubezpieczeniowej transformatorów w wieku powyżej 45 lat. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 13: Odpowiedź na pytanie nr 13 zostanie udzielone w terminie późniejszym

PYTANIE NR 14: Prosimy o potwierdzenie, że w obiektach w których w konstrukcji występują elementy drewniane zostały zabezpieczone przeciwpożarowo również poprzez: 1) zaimpregowanie ogniochronne elementów drewnianych lub osłonięcie takich elementów materiałem niepalnym, np płytami gipsowo-kartonowymi, wylewką cementową, tynkiem, itp. 2) prowadzenie instalacji elektrycznej w izolacji niepalnej, w niepalnych peszlach lub przy pomocy uchwytów oddzielających instalację od elementów drewnianych, 3) zapewnienie min 3m wolnej przestrzeni pomiędzy ew. kominkiem a elementami drewnianymi, 4) inne rozwiązanie (prosimy wskazać jakie) ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 14: Odpowiedź na pytanie nr 14 zostanie udzielone w terminie późniejszym

PYTANIE NR 15: Prosimy o przedstawienie wykazu sprzętu elektronicznego wskazanego do ubezpieczenia mienia od ognia i innych zdarzeń losowych wraz z podaniem jego rodzaju, ze szczególnym uwzględnieniem sprzętu medycznego. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 15: Odpowiedź na pytanie nr 15 zostanie udzielone w terminie późniejszym

Strona 7 z 23

PYTANIE NR 16: W odniesieniu do klauzuli zużycia technicznego prosimy o dodanie frazy: „ w odniesieniu do mienia ubezpieczonego w wartości księgowej brutto lub odtworzeniowej”. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 16: Zamawiający informuje, że wyraża zgodę na dodatnie zapis w klauzuli zużycia technicznego frazy: „w odniesieniu do mienia ubezpieczonego w wartości księgowej brutto lub odtworzeniowej”. Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ.

Pytania do Części Pierwszej – 2. Ubezpieczenie szyb i przedmiotów szklanych od stłuczenia. PYTANIE NR 17: Prosimy o doprecyzowanie zapisu wskazanego w pkt. dotyczącym przedmiotu ubezpieczenia pod pojęciem „oraz budowle” (ile i jakiego typu to są budowle; prosimy o wykaz wraz z wartościami opisem budowli) lub wykreślenie niniejszego zapisu. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 17: Zamawiający informuje, że ubezpieczenie szyb i przedmiotów szklanych od stłuczenia zawarte będzie w systemie na pierwsze ryzyko. Dla ubezpieczeń zawieranych w tym systemie wg przyjętych standardów nie podaje się wykazów mienia do ubezpieczenia. Zamawiający nie wyraża zgody na wykreślenie zapisu.

PYTANIE NR 18: Prosimy o zgodę na wykreślenie zapisu wskazanego w pkt. „Rozszerzenie zakresu ubezpieczenia (w granicach sumy ubezpieczenia) w ppkt. c) koszty odtworzenia znaków informacyjnych i reklamowych. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 18: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody na wykreślenie zapisu wskazanego w pkt. „Rozszerzenie zakresu ubezpieczenia (w granicach sumy ubezpieczenia) w ppkt. c) koszty odtworzenia znaków informacyjnych i reklamowych. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

PYTANIE NR 19: W odniesieniu do klauzuli zużycia technicznego prosimy o dodanie frazy: „ w odniesieniu do mienia ubezpieczonego w wartości księgowej brutto lub odtworzeniowej”. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 19: Zamawiający informuje, że wyraża zgodę na dodatnie zapis w klauzuli zużycia technicznego frazy: „ w odniesieniu do mienia ubezpieczonego w wartości księgowej brutto lub odtworzeniowej”. Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ.

Strona 8 z 23

PYTANIE NR 20: W odniesieniu do Klauzuli zniesienia zasady proporcji – prosimy o jej wyłączenie z zakresu z uwagi na zastosowanie w przedmiotowym ubezpieczeniu systemu pierwszego ryzyka, dla którego niniejsza klauzula nie ma zastosowania. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 20: Zamawiający informuje, że wyraża zgodę na wyłączenie Klauzuli zniesienia zasady proporcji Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ.

Pytania do Części Pierwszej – 3. Ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem i rabunku:

PYTANIE NR 21: Prosimy o rozszerzenie listy wyłaczeń w pkt a) dot. kradzieży zwykłej o następujące:  niewyjaśnione zniknięcie, zaginięcie, niewytłumaczalne niedobory lub niedobory inwentarzowe i braki spowodowane błędami urzędowymi lub księgowymi;  wyrządzone wskutek fałszerstwa, nadużycia lub innego umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa ubezpieczającego, członków jego rodziny, jego pracowników albo innej osoby, która pozostaje z ubezpieczającym we wspólnym gospodarstwie domowym, ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 21: Zamawiający informuje, że treść listy wyłączeń w pkt a) dot. kradzieży zwykłej pozostaje bez zmian. Jednocześnie prosimy o zapoznanie się z treścią SIWZ.

PYTANIE NR 22: W odniesieniu do ubezpieczenia gotówki od kradzieży z włamaniem i rabunku w lokalu oraz podczas transportu – prosimy o: 1) potwierdzenie, że ochrona przechowywanych i transportowanych wartości pieniężnych odpowiada wymogom określonym w ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz. U. z dnia 9 września 2010 r.), 2) w odniesieniu do urządzeń, w których przechowywana jest gotówka i które – zgodnie z informacją wskazaną w zał. nr 2 do SIWZ – nie są przytwierdzone do podłoża, prosimy o bliższe informacje nt. wagi urządzenia do przechowywania gotówki (kasa pancerna, sejf), zabezpieczenia tego urządzenia (kasa pancerna, sejf) i pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie do przechowywania gotówki, w tym czy urządzenie i/lub pomieszczenie chronione jest systemem alarmowym (jakim). 3) wskazanie jaka jest łączna planowana wartość gotówki przewidzianej do transportu w okresie realizacji zamówienia. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 22: Zamawiający informuje, Odpowiedź na pytanie nr 22 zostanie udzielone w terminie późniejszym

Strona 9 z 23

PYTANIE NR 23: W odniesieniu do klauzuli zużycia technicznego prosimy o dodanie frazy: „ w odniesieniu do mienia ubezpieczonego w wartości księgowej brutto lub odtworzeniowej”. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 23: Zamawiający informuje, że wyraża zgodę na dodatnie zapis w klauzuli zużycia technicznego frazy: „ w odniesieniu do mienia ubezpieczonego w wartości księgowej brutto lub odtworzeniowej”. Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ.

PYTANIE NR 24: W odniesieniu do Klauzuli zniesienia zasady proporcji – prosimy o jej wyłączenie z zakresu z uwagi na zastosowanie w przedmiotowym ubezpieczeniu systemu pierwszego ryzyka, dla którego niniejsza klauzula nie ma zastosowania. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 24: Zamawiający informuje, że wyraża zgodę na wyłączenie Klauzuli zniesienia zasady proporcji Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ.

Pytania do Części Pierwszej – 4. Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego od wszystkich ryzyk: PYTANIE NR 25: Czy Zamawiający wyraża zgodę na zastosowanie klauzul produktowych zgodnie z treścią OWU Ubezpieczyciela, w kwestiach nie uregulowanych w SIWZ? ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 25: Zamawiający informuje, że mają zastosowanie zapisy określone w pkt. pn. „Założenia mające zastosowanie w opisie przedmiotu zamówienia – warunkach ubezpieczenia” Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

PYTANIE NR 26: Prosimy o doprecyzowanie zapisów, iż sprzęt stacjonarny jest objęty ochroną ubezpieczeniową we wskazanej lokalizacji tj. 47-400 Racibórz, ul. Gamowska 3. W przypadku posiadania przez Zamawiającego innych lokalizacji, prosimy o ich wskazanie. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 26: Zamawiający informuje, że nie posiada innych lokalizacji oprócz 47-400 Racibórz, ul. Gamowska 3 Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

PYTANIE NR 27: Prosimy o wskazanie, którego sprzętu dotyczy ryzyko huraganu ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 27:

Strona 10 z 23

Zamawiający informuje, że ryzyko huraganu dotyczy sprzętu wykazanego w Załączniku nr 11 do SIWZ – „Wykaz mienia do ubezpieczenia” zakładka ELEKTRONIKA SU. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

PYTANIE NR 28: Prosimy o wskazanie sprzętu, który jest zlokalizowany poniżej poziomu gruntu ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 28: Zamawiający informuje, że nie posiada takiego sprzętu. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

PYTANIE NR 29: Prosimy o doprecyzowanie do jakiego rodzaju sprzętu ma zastosowanie klauzula lamp od wszystkich ryzyk? ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 29: Zamawiający informuje, że klauzula ma zastosowanie do sprzętu elektronicznego. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

PYTANIE NR 30: Czy Zamawiający posiada podpisaną kompleksową umowę konserwacyjną, jeśli tak, prosimy o doprecyzowanie na jaki sprzęt? ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 30: Zamawiający informuje, że serwisy wykonują autoryzowane firmy.

PYTANIE NR 31: Czy zamawiający wyraża zgodę na zastosowanie klauzuli w brzmieniu: Klauzula dotycząca ograniczenia odpowiedzialności

za szkody w

danych, oprogramowaniu

i programach komputerowych (IT INFORMATION TECHNOLOGY). Z zachowaniem postanowień ogólnych warunków ubezpieczenia / warunków umowy ubezpieczenia dotyczących odpowiedzialności za szkody fizyczne w mieniu ubezpieczonym na podstawie tychże warunków wprowadza się klauzulę o następującej treści: W ramach niniejszej polisy ubezpieczyciel odpowiada za szkody majątkowe, przez które rozumie się fizyczne szkody w mieniu objętym ubezpieczeniem. Ochroną objęta jest także utrata bądź uszkodzenie danych lub oprogramowania bezpośrednio spowodowane fizyczną szkodą w mieniu objętym ubezpieczeniem. Ubezpieczyciel nie odpowiada za: a) szkody w danych lub oprogramowaniu powstałe wskutek ich utraty lub zniszczenia, w szczególności za jakąkolwiek niekorzystną zmianę w danych, oprogramowaniu, lub programach komputerowych, spowodowane zniszczeniem, uszkodzeniem, usunięciem lub inną deformacją ich oryginalnej struktury. b) Wszelkie straty wynikające z przerwy w działalności z powodu szkód określonych w pkt. „a”.

Strona 11 z 23

c)

Utratę lub uszkodzenie wynikające z pogorszenia funkcjonowania, dostępności, zasięgu użytkowania lub dostępu do danych, oprogramowania lub programów komputerowych, oraz wszelkie straty wynikające z przerwy w działalności z powodu szkód określonych w pkt. „a”.

ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 31: Zamawiający informuje, że w ubezpieczeniu sprzętu elektronicznego zostaje wprowadzona klauzula w brzmieniu: Klauzula dotycząca ograniczenia odpowiedzialności

za szkody w

danych, oprogramowaniu

i programach komputerowych (IT INFORMATION TECHNOLOGY). Z zachowaniem postanowień ogólnych warunków ubezpieczenia / warunków umowy ubezpieczenia dotyczących odpowiedzialności za szkody fizyczne w mieniu ubezpieczonym na podstawie tychże warunków wprowadza się klauzulę o następującej treści: W ramach niniejszej polisy ubezpieczyciel odpowiada za szkody majątkowe, przez które rozumie się fizyczne szkody w mieniu objętym ubezpieczeniem. Ochroną objęta jest także utrata bądź uszkodzenie danych lub oprogramowania bezpośrednio spowodowane fizyczną szkodą w mieniu objętym ubezpieczeniem. Ubezpieczyciel nie odpowiada za: a) szkody w danych lub oprogramowaniu powstałe wskutek ich utraty lub zniszczenia, w szczególności za jakąkolwiek niekorzystną zmianę w danych, oprogramowaniu, lub programach komputerowych, spowodowane zniszczeniem, uszkodzeniem, usunięciem lub inną deformacją ich oryginalnej struktury. b) Wszelkie straty wynikające z przerwy w działalności z powodu szkód określonych w pkt. „a”. c)

Utratę lub uszkodzenie wynikające z pogorszenia funkcjonowania, dostępności, zasięgu użytkowania lub dostępu do danych, oprogramowania lub programów komputerowych, oraz wszelkie straty wynikające z przerwy w działalności z powodu szkód określonych w pkt. „a”.

Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ.

PYTANIE NR 32: Czy w związku z faktem, iż wartość przedmiotu ubezpieczenia została określona częściowo wg wartości księgowej brutto, Zamawiający dopuszcza wprowadzenie definicji wartości księgowej brutto w treści: Przez wartość księgową brutto rozumie się księgową wartość początkową z uwzględnieniem przeszacowań wynikających z przepisów prawa. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 32: Zamawiający informuje, że całość sprzętu została określona wg wartości księgowej brutto. Zgodnie z funkcjonującymi standardami ubezpieczeniowymi przez wartość księgowa brutto rozumie się księgową wartość początkową z uwzględnieniem przeszacowań wynikających z przepisów prawa.

PYTANIE NR 33: Czy Zamawiający wyraża zgodę, aby dla sprzętu starszego niż 7 lat miała zastosowanie klauzula w brzemieniu: Odszkodowanie do wartości rzeczywistej sprzętu: Ustala się z zachowaniem pozostałych niezmienionych niniejszą klauzulą postanowień ogólnych warunków ubezpieczenia sprzętu elektronicznego, iż Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie za

Strona 12 z 23

utratę lub uszkodzenie ubezpieczonego sprzętu do wysokości rzeczywistej wartości tego sprzętu bezpośrednio przed powstaniem szkody. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 33: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody na wprowadzenie dla sprzętu starszego niż 7 lat klauzuli w brzemieniu: Odszkodowanie do wartości rzeczywistej sprzętu: Ustala się z zachowaniem pozostałych niezmienionych niniejszą klauzulą postanowień ogólnych warunków ubezpieczenia sprzętu elektronicznego, iż Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie ubezpieczonego sprzętu do wysokości rzeczywistej wartości tego sprzętu bezpośrednio przed powstaniem szkody. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

PYTANIE NR 34: Prosimy o doprecyzowanie postanowień dotyczących ryzyka kradzieży zwykłej przez rozszerzenie niniejszego ryzyka o następujące wyłączenia: Ubezpieczyciel nie odpowiada za : a) szkody w wartościach pieniężnych rozumianych jako krajowe i zagraniczne znaki pieniężne (gotówka i jej substytuty m.in. karty płatnicze, karty rabatowe, bilety, kupony, żetony, karty pre-paid, karnety itp. ), czeki, weksle i inne dokumenty zastępujące w obrocie gotówkę oraz złoto, srebro, a także platyna i inne metale z grupy platynowców oraz wyroby z wszystkich wymienionych wcześniej metali, kamienie szlachetne i perły, b) niewyjaśnione zniknięcie, zaginięcie, niewytłumaczalne niedobory lub niedobory inwentarzowe i braki spowodowane błędami urzędowymi lub księgowymi; c) wyrządzone wskutek fałszerstwa, nadużycia lub innego umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa ubezpieczającego, członków jego rodziny, jego pracowników albo innej osoby, która pozostaje z ubezpieczającym we wspólnym gospodarstwie domowym, d) wszelkiego rodzaju straty pośrednie włącznie z karami, stratami spowodowanymi przez zwłokę w wykonaniu, niewykonanie lub utratę zlecenia, e) braki, straty lub szkody stwierdzone dopiero w toku inwentaryzacji. Warunkiem odpowiedzialności Ubezpieczyciela za szkody spowodowane przez kradzież zwykłą jest zawiadomienie Policji o fakcie kradzieży bezzwłocznie po stwierdzeniu wystąpienia szkody spowodowanej kradzieżą. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 34: Zamawiający informuje, że kardzie zwykła dotyczy w tym przypadku ubezpieczenia sprzętu elektronicznego. W związku z powyższym część z w/w zapisów nie ma zastosowania. Zamawiający wprowadza do ryzyka kradzieży zwykłej następujące wyłączenia: Ubezpieczyciel nie odpowiada za: a) braki, straty lub szkody stwierdzone dopiero w toku inwentaryzacji. Warunkiem odpowiedzialności Ubezpieczyciela za szkody spowodowane przez kradzież zwykłą jest zawiadomienie Policji o fakcie kradzieży bezzwłocznie po stwierdzeniu wystąpienia szkody spowodowanej kradzieżą. Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ.

Strona 13 z 23

PYTANIE NR 35: Prosimy o akceptację wprowadzenia, w odniesieniu do pozycji „Franszyzy i udziały własne” następującej zmiany: a) Franszyza redukcyjna: 1.000,00 zł, b) Udziały własne: zgodnie z SIWZ. c) ubezpieczenie danych i nośników danych: 5% nie mniej niż 1.000,00 zł; d) dla zwiększonych kosztów działalności: dla koszt ów proporcjonalnych – 2 dni robocze, dla kosztów nieproporcjonalnych – 20% wartości szkody. e) dla sprzętu przenośnego wskutek kradzieży i upuszczenia sprzętu: 15%, nie mniej niż 500,00 zł. f) dla kradzieży zwykłej franszyza redukcyjna 500,00 zł. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 35: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody na wprowadzenie zmian w odniesieniu do pozycji „Franszyzy i udziały własne” Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

PYTANIE NR 36: W odniesieniu do Klauzuli automatycznego pokrycia prosimy o akceptację poniżej wskazanej treści klauzuli: Automatyczne włączenie do ochrony ubezpieczeniowej sprzętu nowo nabytego: Ustala się z zachowaniem pozostałych niezmienionych niniejszą klauzulą postanowień ogólnych warunków ubezpieczenia sprzętu elektronicznego, iż Ubezpieczyciel rozszerza ochronę ubezpieczeniową na nowo nabyty sprzęt lub na sprzęt w posiadanie którego Ubezpieczający lub Ubezpieczony wszedł w trakcie trwania umowy, przy czym wartość tego sprzętu nie przekracza LIMITU 10% łącznej sumy ubezpieczenia pod warunkiem, że: 1.

Ubezpieczający lub Ubezpieczony zobowiązany jest zgłosić zwiększenie sumy ubezpieczenia w terminie do 20 dni po zakończeniu każdego półrocza okresu ubezpieczenia.

2.

Nowo nabyte środki trwałe oraz inwestycje, których łączna suma ubezpieczenia przekracza przyjęty w klauzuli limit, mogą być ubezpieczone na zasadach określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

3.

Dopłata składki wynikającej z rozszerzenia ochrony ubezpieczeniowej następuje na następujących zasadach: Ubezpieczający jest zobowiązany zapłacić składkę za okres świadczonej ochrony ubezpieczeniowej w terminie 30 dni po zakończeniu każdego półrocza okresu ubezpieczenia. Składka będzie naliczona od wzrostu sumy ubezpieczenia w danym okresie (półrocznym).

4.

W

przypadku,

zmniejszeniu

gdy

w

wskutek

okresie jego

ubezpieczenia

zbycia,

rozbiórki

suma bądź

ubezpieczenia zezłomowania,

mienia

ulegnie

TOWARZYSTWO

UBEZPIECZENIOWE SA dokona rozliczenia składki na zasadach określonych w ust. 3. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 36: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody na zmianę treści klauzuli automatycznego pokrycia. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

Strona 14 z 23

PYTANIE NR 37: W odniesieniu do klauzuli zużycia technicznego – prosimy o jej wyłączenie lub przeniesienie do klauzul fakultatywnych. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 37: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody zarówno na wyłączenie jak i przeniesienie do klauzul fakultatywnych klauzuli zużycia technicznego. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

PYTANIE NR 38: W odniesieniu do klauzuli umów krótkoterminowych – prosimy o jej wyłączenie lub przeniesienie do klauzul fakultatywnych. Niniejsze wynika ze specyfiki ubezpieczenia sprzętu elektronicznego. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 38: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody zarówno na wyłączenie jak i przeniesienie do klauzul fakultatywnych klauzuli umów krótkoterminowych. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

PYTANIE NR 39: W odniesieniu do klauzuli zabezpieczeń przeciwpożarowych – prosimy o jej wyłączenie lub przeniesienie do klauzul fakultatywnych. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 39: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody na wyłączenie lub przeniesienie do klauzul fakultatywnych klauzuli zabezpieczeń przeciwpożarowych. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

PYTANIE NR 40: W odniesieniu do klauzuli zabezpieczeń przeciwkradzieżowych – prosimy o jej wyłączenie lub przeniesienie do klauzul fakultatywnych. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 40: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody na wyłączenie lub przeniesienie do klauzul fakultatywnych klauzuli zabezpieczeń przeciwkradzieżowych. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

PYTANIE NR 41: W odniesieniu do klauzuli zniesienia zasady proporcji – prosimy o jej wyłączenie lub przeniesienie do klauzul fakultatywnych. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 41: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody na wyłączenie lub przeniesienie do klauzul fakultatywnych klauzuli zniesienia zasady proporcji Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

Strona 15 z 23

PYTANIE NR 42: W odniesieniu do klauzuli przeoczenia – prosimy o jej wyłączenie lub przeniesienie do klauzul fakultatywnych. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 42: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody na wyłączenie lub przeniesienie do klauzul fakultatywnych klauzuli przeoczenia. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian

PYTANIE NR 43: W odniesieniu do klauzuli uznania – prosimy o jej wyłączenie. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 43: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody na wyłączenie klauzuli uznania. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

PYTANIE NR 44: W odniesieniu do klauzuli przeniesienia mienia, prosimy o akceptację poniższej klauzuli w brzmieniu: Klauzula przeniesienia mienia: Z zachowaniem pozostałych nie zmienionych niniejszą klauzulą postanowień ogólnych warunków ubezpieczenia i innych postanowień umowy ubezpieczenia, ustala się, że Ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za szkody powstałe w ubezpieczonym mieniu również w przypadku jego przeniesienia do innej ubezpieczonej lokalizacji. Ochrona ubezpieczeniowa nie obejmuje szkód powstałych podczas transportu (w tym podczas załadunku i rozładunku), prac demontażowych/ budowlano-montażowych (w tym podczas prób i testów). W przypadku szkody, Ubezpieczający lub Ubezpieczony zobowiązany jest udokumentować fakt przeniesienia mienia z określeniem jego sumy ubezpieczenia oraz daty zmiany miejsca ubezpieczenia. Maksymalny limit odpowiedzialności dla mienia przeniesionego do innej lokalizacji wynosi 100.000,00 zł. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 44: Zamawiający informuje, że akceptuje proponowaną treść klauzuli przeniesienia mienia w brzmieniu: Klauzula przeniesienia mienia: Z zachowaniem pozostałych nie zmienionych niniejszą klauzulą postanowień ogólnych warunków ubezpieczenia i innych postanowień umowy ubezpieczenia, ustala się, że Ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za szkody powstałe w ubezpieczonym mieniu również w przypadku jego przeniesienia do innej ubezpieczonej lokalizacji. Ochrona ubezpieczeniowa nie obejmuje szkód powstałych podczas transportu (w tym podczas załadunku i rozładunku), prac demontażowych/ budowlano-montażowych (w tym podczas prób i testów). W przypadku szkody, Ubezpieczający lub Ubezpieczony zobowiązany jest udokumentować fakt przeniesienia mienia z określeniem jego sumy ubezpieczenia oraz daty zmiany miejsca ubezpieczenia. Maksymalny limit odpowiedzialności dla mienia przeniesionego do innej lokalizacji wynosi 100.000,00 zł. Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ.

Strona 16 z 23

Pytanie do Części Pierwszej – 5. Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą:

PYTANIE NR 45: Prosimy o wykreślenie obowiązkowych klauzul dodatkowych. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 45: Zamawiający nie wyraża zgody na wykreślenie obligatoryjnych klauzul dodatkowych. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

Pytania do Części Pierwszej – 6. Dobrowolne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie związanej z prowadzoną działalnością leczniczą:

PYTANIE NR 46: Prosimy o doprecyzowanie rozszerzenia zakresu ubezpieczenia wskazanego w pkt. b) OC za szkody w pojazdach mechanicznych

należących do

pracowników Ubezpieczającego, iż z ochrony

ubezpieczeniowej wyłącza się utratę pojazdu i wyposażenia; ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 46: Zamawiający informuje, że w pkt. b) OC za szkody w pojazdach mechanicznych należących do pracowników Ubezpieczającego z ochrony ubezpieczeniowej wyłączona jest kradzież pojazdu. Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ.

PYTANIE NR 47: W odniesieniu do objęcia szkód OC za mienie powierzone, czy Zamawiający akceptuje poniższą treść klauzuli: Rozszerzenie zakresu odpowiedzialności o szkody w rzeczach wniesionych przez pacjenta w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w brzmieniu: Z zachowaniem pozostałych nie zmienionych niniejszą klauzulą postanowień OWU, strony postanowiły rozszerzyć zakres ubezpieczenia o odpowiedzialność cywilną za szkody w rzeczach wniesionych przez pacjenta w podmiocie leczniczym oddanych na przechowanie w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.  Przez rzeczy oddane na przechowanie rozumie się rzeczy zwyczajowo posiadane przez pacjenta przyjmowanego w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.  Rzeczy wniesione przez pacjenta i oddane na przechowanie muszą być przechowywane w osobnych zamykanych pomieszczeniach, do których dostęp ma wyłącznie osoba odpowiedzialna – przyjmująca rzeczy na przechowanie.  Rzeczy wniesione przez pacjenta i oddane na przechowanie muszą być przyjęte na przechowanie na podstawie kwitu, na którym zostaną wyszczególnione wszystkie rzeczy otrzymane od pacjenta przyjętego w związku z udzieleniem świadczeń zdrowotnych.  Wykonawca nie odpowiada za szkody powstałe w związku z prowadzeniem przez podmiot leczniczy depozytu. Limit sumy gwarancyjnej: 10.000,00 zł na jedno i wszystkie zdarzenia. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 47: Odpowiedź na pytanie nr 47 zostanie udzielone w terminie późniejszym

Strona 17 z 23

PYTANIE NR 48: Prosimy o wykreślenie pkt. l) czyste straty finansowe. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 48: Zamawiający informuje, że zostaje wykreślony pkt. l) czyste straty finansowe. Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ.

PYTANIE NR 49: Prosimy o doprecyzowanie, iż franszyza redukcyjna wynosi 200,00 PLN w szkodach rzeczowych, a franszyza integralna zniesiona. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 49: Zamawiający informuje, że: Franszyza integralna: 200 PLN w szkodach rzeczowych Franszyza redukcyjna: zniesiona Udział własny: zniesiony w każdej szkodzie niezależnie od ilości szkód w okresie ubezpieczenia Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

PYTANIE NR 50: Prosimy o wykreślenie klauzuli jurysdykcji – nie znajdujemy uzasadnienia jej zastosowania – w ubezpieczeniu OC do poszkodowanego należy wybór sądu a nie do Ubezpieczyciela czy Ubezpieczającego. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 50: Zamawiający nie wyraża zgody na wykreślenie klauzuli jurysdykcji. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

PYTANIE NR 51: Prosimy o akceptację zastosowania klauzuli przekształceniowej w brzmieniu: Klauzula przekształceniowa: W związku z możliwymi przekształceniami prawnymi SPZOZ-ów (w tym przekształcenia w spółkę prawa handlowego) za zgodną wolą Stron na wniosek Zamawiającego Ubezpieczyciel dokona cesji wszelkich praw wynikających zawartych umów ubezpieczenia na nowy podmiot, z zachowaniem wszystkich warunków określonych w umowie ubezpieczenia. Warunkiem kontynuacji ochrony ubezpieczeniowej jest aby podmiot posiadał analogiczny profil działalności jak przed przekształceniem prawnym i nie uległ zmianie. Powyższe postanowienia nie zwalniają Ubezpieczającego lub jego przedstawiciela od obowiązku zgłaszania Ubezpieczycielowi zmian lub przed zawarciem umowy w innych pismach zgodnie z art. 815 Kodeksu Cywilnego. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 51: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody na zmianę treści klauzuli. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

Strona 18 z 23

Część Druga – UBEZPIECZENIA KOMUNIKACYJNE: PYTANIE NR 52: Czy wyrażają Państwo zgodę na zastąpienie wskazanej w SIWZ „Klauzuli niezmienności wartości pojazdów Gwarantowana Suma Ubezpieczenia” klauzulą w następującej treści: KLAUZULA NIEZMIENNOŚCI WARTOŚCI POJAZDU 1. Z zachowaniem pozostałych, nie zmienionych niniejszą klauzulą postanowień OWU oraz za zapłatą dodatkowej składki ubezpieczeniowej ustala się, że: 1) w razie powstania szkody całkowitej TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE ustala odszkodowanie w kwocie odpowiadającej wysokości sumy ubezpieczenia, pomniejszonej o wartość pozostałości, z zastrzeżeniem § ….. ust. … pkt … OWU; 2) w razie kradzieży pojazdu TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE ustala odszkodowanie w kwocie odpowiadającej wysokości sumy ubezpieczenia; 3) stała wartość pojazdu obowiązuje w całym okresie ubezpieczenia, z zastrzeżeniem, że nie stosuje się jej w celu ustalenia, czy zachodzi przypadek szkody całkowitej, o którym mowa w § …. ust. …pkt ….. Niniejszej klauzuli nie stosuje się: 1) w umowach ubezpieczenia pojazdów wynajmowanych zarobkowo w ramach działalności w zakresie wynajmu samochodów; 2) w umowach wieloletnich oraz umowach rocznych zawartych tego samego dnia na kilka kolejno następujących po sobie okresów ubezpieczenia. 3. W przypadku nadubezpieczenia niniejsza klauzula ma zastosowanie do takiej wartości pojazdu jaka zostałaby ustalona, gdyby zastosowano zasady określone w OWU, chyba że kwota o jaką zawyżona została suma ubezpieczenia nie przekracza 10% wartości pojazdu w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 52: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody zastąpienie wskazanej niezmienności wartości pojazdów Gwarantowana Suma Ubezpieczenia”. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

w

SIWZ

„Klauzuli

PYTANIE NR 53: Czy wyrażają Państwo zgodę na wykreślenie z SIWZ obligatoryjnej klauzuli „Klauzula aktualności ochrony ubezpieczeniowej”. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 53: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody na wykreślenie klauzuli Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

PYTANIE NR 54: Proszę o wskazanie jakie umowy ubezpieczenia określają Państwo mianem „krótkookresowych umów ubezpieczenia”, wskazanym m.in. w treści „Klauzuli umów krótkookresowych” ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 54: Zamawiający informuje, że mianem umów krótkookresowych określa się np. krótkoterminową polisę AC i/lub NNW.

PYTANIE NR 55: Czy wyrażają Państwo zgodę na wykreślenie z SIWZ obligatoryjnej klauzuli „Klauzula umów krótkookresowych”?

Strona 19 z 23

ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 55: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody na wykreślenie z SIWZ obligatoryjnej klauzuli „Klauzula umów krótkookresowych Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

PYTANIE NR 56: Czy wyrażają Państwo zgodę na wykreślenie z SIWZ obligatoryjnej klauzuli „Klauzula automatycznej ochrony w zakresie OC, AC i NNW, ASS”? ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 56: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody na wykreślenie z SIWZ obligatoryjnej klauzuli „Klauzula automatycznej ochrony w zakresie OC, AC i NNW, ASS”. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

PYTANIE NR 57: Czy wyrażają Państwo zgodę na zastąpienie wskazanej w SIWZ „Klauzuli samolikwidacji” klauzulą w następującej treści: Klauzula ………… likwidacji szkód w pojazdach zarejestrowanych, jako: samochody osobowe, ciężarowe w nadwoziu osobowego bez względu na ładowność, ciężarowe w nadwoziu ciężarowego o ładowności do 750 kg oraz ciężarowe o ładowności powyżej 750 kg do 2 ton - Tryb likwidacji ...............przeznaczony dla umów flotowych: Na wniosek Ubezpieczającego, z zachowaniem pozostałych niezmienionych niniejszą klauzulą postanowień OWU TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE, wprowadza się następujące postanowienia do umów ubezpieczenia zawartych w wariancie Warsztat z opcją serwisową: I. Tryb likwidacji ............... 1. Tryb likwidacji ...............jest to możliwość dokonania, przed oględzinami przedmiotu szkody przez TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE, naprawy pojazdu uszkodzonego wskutek zaistnienia zdarzenia, za które TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą z tytułu ubezpieczenia AC, w warsztatach należących do Sieci Naprawczej TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE. 2. Aktualna lista warsztatów Sieci Naprawczej TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE dostępna jest pod numerem telefonu …………………. lub na stronie internetowej www.Towarzystwo Ubezpieczeniowe.pl II. Szkody podlegające trybowi likwidacji uproszczonej Likwidacji ...............podlegają wyłącznie szkody zaistniałe na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, których całkowity koszt naprawy nie przekracza kwoty 3.000 PLN netto, pod warunkiem udokumentowania szkody w sposób wskazany w części III III. Dokumentowanie szkód naprawianych w trybie likwidacji ……………… 1.

W przypadku zastosowania trybu likwidacji ...............każdorazowo konieczne jest przekazanie do TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE przez Ubezpieczonego lub Ubezpieczającego dokumentacji fotograficznej szkody (fotografia cyfrowa), która powinna zawierać fotografie pojazdu wykonane w sposób umożliwiający jego identyfikację oraz umożliwiający identyfikację ogólnego charakteru powstałego uszkodzenia, tj.: 1) zdjęcia całego pojazdu, z widoczną tablicą rejestracyjną, wykonane po tej samej przekątnej: jedno z przodu, drugie z tyłu pojazdu - ujęcie pierwsze ma obejmować przód i jeden bok, natomiast drugie tył i drugi bok pojazdu; 2) naklejkę identyfikacyjną z numerem rejestracyjnym; 3) pole numerowe z nr VIN; 4) tabliczkę znamionową;

Strona 20 z 23

licznik z widocznym przebiegiem; ujęcia dokumentujące zakres uszkodzeń; w przypadku uszkodzeń mało widocznych należy je zaznaczyć poprzez przyłożenie wskaźnika np. długopisu albo obrysować np. przy pomocy flamastra. W przypadku wymiany elementu konieczne jest wykonanie dokumentacji fotograficznej szkody (fotografia cyfrowa), która powinna zawierać: 5) 6)

2.

1) fotografie uszkodzonego elementu, w stanie niezdemontowanym, wykonane w sposób umożliwiający jego identyfikację (wykonanie zbliżenia napisu firmowego) oraz identyfikację charakteru uszkodzenia; 2) fotografie wymienionego elementu, zamontowanego w pojeździe, wykonane w sposób umożliwiający jego identyfikację (wykonanie zbliżenia znaku firmowego). 3. W przypadku naprawy elementu konieczne jest wykonanie dokumentacji fotograficznej szkody (fotografia cyfrowa), która powinna zawierać: 1)

fotografie uszkodzonego elementu, w stanie niezdemontowanym, wykonane w sposób umożliwiający identyfikację charakteru i rozmiaru uszkodzenia;

2) fotografie wykonane po naprawie pojazdu. 4. W przypadku naprawy lub wymiany szyby w trybie likwidacji ...............konieczne jest wykonanie dokumentacji fotograficznej szkody (fotografia cyfrowa), która powinna zawierać: 1) w przypadku rozbitej szyby - fotografie rozbitej lub uszkodzonej szyby (jej pozostałości lub odłamków) oraz napisu homologacyjnego lub, jeśli nie jest to możliwe, ze względu na całkowite uszkodzenie, szyby sąsiadującej z rozbitą; 2) w przypadku pękniętej szyby lub odprysku - fotografie uszkodzonej szyby wraz ze zbliżeniem uszkodzenia oraz zbliżeniem napisu homologacyjnego; 3) fotografie wymienionej lub naprawionej szyby wraz ze zbliżeniem napisu homologacyjnego. 5. W przypadku naprawy szkód powstałych w wyniku kradzieży części lub wyposażenia, konieczne jest wykonanie dokumentacji fotograficznej szkody (fotografia cyfrowa), która powinna zawierać fotografie pojazdu uwidaczniające i umożliwiające stwierdzenie braku skradzionego elementu. 6. Dokumentacja fotograficzna, o której mowa w ust. 1- 5, powinna spełniać następujące kryteria: pliki zdjęciowe powinny mieć format plików JPG, rozdzielczość i kompresja powinna zapewniać dobrą czytelność zdjęcia przy objętości pojedynczego pliku ok. 300 KB. Zabronione jest dokonywanie jakichkolwiek zmian w oryginale pliku obrazu cyfrowego. IV. Postępowanie w przypadku zastosowania trybu likwidacji ............... 1. Niezwłocznie przed rozpoczęciem naprawy i nie później niż 7 dni od dnia powzięcia wiadomości o szkodzie, a w przypadku szkód kradzieżowych nie później niż 1 dzień od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu, Ubezpieczający lub Ubezpieczony powinien dokonać jej zgłoszenia do TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE za pośrednictwem Tele……….. Dokonując zgłoszenia należy przekazać informację o zastosowaniu trybu likwidacji …………. 2. W przypadku szkody powstałej w wyniku popełnienia przestępstwa należy zgłosić zdarzenie Policji i uzyskać potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia. 3. Przed rozpoczęciem naprawy, Ubezpieczony lub Ubezpieczający zobowiązany jest każdorazowo uzyskać kosztorys naprawy sporządzony przez warsztat należący do sieci naprawczej TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE, który będzie dokonywał naprawy pojazdu. Kosztorys powinien być sporządzony przez warsztat należący doi sieci naprawczej TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE w systemach Audatex lub Eurotax. Stawka za

Strona 21 z 23

roboczogodzinę nie może przekroczyć średniego poziomu stawek stosowanych przez zakłady naprawcze w danym regionie. 4. Ubezpieczony kwalifikuje szkodę do trybu likwidacji ...............na podstawie kosztorysu naprawy, o którym mowa w ust. 3, jeżeli całkowity koszt naprawy wynikający z kosztorysu nie przekroczy limitu określonego w Części II. 1. Wartość faktury VAT wystawionej przez warsztat należący do sieci naprawczej TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE dokonujący naprawy powinna odpowiadać wartości wskazanej w kosztorysie naprawy. Jeżeli w trakcie naprawy ujawnione zostaną dodatkowego uszkodzenia powodujące wzrost wartości naprawy ponad limit określony w Części II, należy wstrzymać się z wykonywaniem naprawy i niezwłocznie powiadomić TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE o konieczności dokonania oględzin. Dalszy proces likwidacji szkody odbywa się zgodnie z zapisami ogólnych warunków ubezpieczenia. 2. Kosztorys naprawy wraz z fakturą dokumentującą jej dokonanie oraz dokumentację fotograficzną szkody sporządzoną zgodnie z warunkami określonymi w Części III należy przekazać do TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE w terminie 7 dni od daty zgłoszenia szkody. Dokumentacja fotograficzna powinna być przekazana do TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE na adres e-mail: ………………………… lub ……………………….. 3. Dalszy proces likwidacji szkody, w stosunku, do której zastosowano tryb likwidacji uproszczonej, dokonywany jest zgodnie z procedurami obowiązującymi w TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE opisanymi w ogólnych warunkach ubezpieczenia. V. Ustalenie odpowiedzialności i wypłata odszkodowania za szkody naprawiane w trybie likwidacji uproszczonej 1. Warunkiem koniecznym do wypłaty odszkodowania za szkodę w stosunku, do której zastosowano tryb likwidacji uproszczonej, jest ustalenie odpowiedzialności odszkodowawczej TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE za przedmiotową szkodę zgodnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE uwzględnieniem zapisów Umowy generalnej. 2. Wypłata odszkodowania następuje na podstawie zweryfikowanych faktur dokumentujących koszty naprawy poniesione przez Ubezpieczonego, kosztorysu naprawy sporządzonego przez warsztat dokonujący naprawy oraz dokumentacji fotograficznej określających zakres i rozmiar uszkodzeń. 3. TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE może nie uznać części roszczenia Ubezpieczonego w zakresie, w jakim wskazane w roszczeniu koszty naprawy nie są uzasadnione technologią producenta pojazdu lub w przypadku znacznej różnicy, pomiędzy jakością lub rodzajem elementów uszkodzonych a jakością lub rodzajem elementów wymienionych. 4. Na żądanie TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE Ubezpieczający lub Ubezpieczony ma obowiązek przedstawić pojazd do oględzin ponaprawczych, w terminie 7 dni od otrzymania takiego żądania. Wykonanie obowiązku jest niezbędne do ustalenia odpowiedzialności TOWARZYSTWO UBEZPIECZENIOWE

ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 57: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody na wprowadzenie klauzuli w powyższej treści Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian.

Obligatoryjne klauzule dodatkowe (w odniesieniu do klauzul wspólnych bez względu do jakiego ubezpieczenia w SIWZ zostały wskazane):

Strona 22 z 23

PYTANIE NR 58: W odniesieniu do klauzuli miejsca ubezpieczenia (klauzula miejsca świadczenia usług) – warunkiem udzielenia ochrony jest posiadanie przez niniejsze lokalizacje zabezpieczeń przeciwpożarowych i przeciwkradzieżowych co najmniej takich, jak w miejscach ubezpieczenia znanych Ubezpieczycielowi. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 58: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody na wprowadzenie zmian. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian. Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ PYTANIE NR 59: W odniesieniu do klauzuli przeoczenia – prosimy o wykreślenie. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 59: Zamawiający informuje, że nie wyraża zgody na wyłączenie klauzuli przeoczenia. Zapisy SIWZ w tym zakresie pozostają bez zmian PYTANIE NR 60: Ponadto, uprzejmie prosimy o przesunięcie terminu złożenia oferty do dnia 14.11.2014. ODPOWIEDŹ NA PYTANIE NR 60: Odpowiedź jak w pytaniu nr 6 Powyższa odpowiedź powoduje modyfikację (zmiany) zapisów SIWZ

Wrocław, 04.11.2014r.

Marcin Dwojak

Strona 23 z 23